Britse minister van buitenlandse zaken Callaghan: LE FIGARO IN CBS: minder slachtoffers in verkeer Italië in grote politieke onzekerheid Socialisten willen niet met christen-democraten in zee Overstromingen in Brazilië vr® „Samenwerking NA VO met Spanje moét” 3 Samora Machel terug na 10 jaar 99 O J fej 4 NORITthetrouwbaremWile'liijmaagstoomissen l Voorzitter Duitse CDU-fractie op congres: 3 19 75 DINSDAG 2 4 JUNI BINNEN» EN BUITENLAND ■F' peteT ai»»""'' petef u9e’ 'gen tfeur ïring oom men rok- juli, veel I. De n de Ma- emo- poli- pen- Te- dui- poli- t en (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) BONN De Westduitse justitie heeft gisteren tijdens een omvangrijke actie twee verdedigers van de gevangengenomen leden van de Baader- Meinhofgroep gearresteerd. Het zijn dr. Klaus Croissant uit Stuttgart en Hans Christian Ströbele uit West-Berlijn. Verder werd er een groot aantal woningen en bureauruimten van Baader-Meinhofadvocaten doorzocht en materiaal, dat de justitie belastend achtte, in beslag genomen. hulp rland jaar teun i aren eerd men t aakt Waal, geun9et3“ p,Re, StuvaesanV’!* ^irade Suwwsa<'t> alie«oveel"’ 1 ren. 7- Duitse razzia tegen advocaten Baader-Meinhof verdachten hij door het verstrekken van informaties ROME De socialisten in Italië hebben een regeringscoalitie met de christen-democraten, die bij de af gelopen regionale verkiezingen een fors verlies hebben geleden, afge wezen. Hierdoor is één week na de (Van onze redacteur in Rome, Gerard Verlinden) van het Syd- het dan sden •ver- leld- het gas- nate baar eden n de DEN HAAG (ANP) Het aantal ver keersslachtoffers (doden en gewonden) is in 1974 met 6,4 pet gedaald van 73.453 tot 68.758 ten opzichte van 1973. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dat in een definitief rapport over verkeersongevallen. In maart kwam het bureau met voorlopige cijfers, het aantal verkeersongevallen liep volgens het CBS terug van 60.256 in 1973 tot 57.347 in 1974: een daling van 4,8 pet. De voorzitter van de CDU, Helmut Kohl, werd gisteren met een overwel digende meerderheid herkozen. Hij kreeg 696 van de 707 stemmen. Nog De twee Britse afgezanten naar Amin werden vanochtend in Londen terugver wacht. Zij zullen verslag uitbrengen aan minister Callaghan. Hills is in Oeganda ter dood veroor deeld wegens verraad. Hij had gisteren terechtgesteld zullen worden, maar pre sident Amin stelde de executie uit, nadat hij had gesproken met de twee afgezan ten van de Britse koningin Elizabeth. Croissant wordt van gelijkluidende ac tiviteiten beschuldigd. Zijn bureau en woning werden gisteren urenlang door zocht. Hem wordt ten laste gelegd dat - en heb- l bij •drijf 1 het 5 aan lakte ij de Ka- i en wat -Ne- kou uit van trnii- van lijke jiëne op land. 1 uit voor :h er noek i een von- g en (ADVERTENTIE) RIO DE JANEIRO (Reuter, DPA) Naar schatting 80.000 mensen hebben hun woningen moeten verlaten in ver band met overstromingen aan de bene- den-Amazone in Brazilië. Duizenden tonnen levensmiddelen worden naar de getroffen gebieden overgevlogen. In de stad Manacapuru zouden 2Ó0 jutetelers, die uit hun huizen verdreven zijn drei gen met plundering van de oogst om aan voedsel te komen. De helft van de jute-oogst van dit jaar zou reeds vernie tigd zijn. Tot dusver is nog niet gemeld, of de overstromingen mensenlevens heb ben geëist. tiden t ge- teren basis ge- Ifzijl. het poli- indse Zondagavond meldde radio-Oeganda, dat de 61-jarige Hills generaal Amin zijn verontschuldigingen had aangebo den. Hij heeft in een boek de generaal een „dorpstiran” genoemd. Volgens radio-Oeganda heeft een van de Britse afgezanten, generaal sir Chan dos Blair, aan president Amin gezegd, dat hij de kans loopt op Britse militaire represailles als hij Hills laat terechtstel len, maar een militaire woordvoerder in Londen ontkende dat dit de bedoeling was. Callaghans verklaring in het Lager huis werd afgelegd enkele uren nadat uit Oeganda was bericht, dat president Amin had gelast, dat Hills op 4 juli zou worden terechtgesteld, indien Callaghan niet naar Oeganda zou komen. Radio-Oeganda had gisteren eerder op de dag gemeld, dat Amins besluit was doorgegeven aan twee van zijn vroegere Britse bevelhebbers. Maar, aldus radio- Oeganda, een van hen, luitenant-gene- raal sir Chandos Blair „was totaal dron ken” toen hij het antwoord van de Oegandese president op een boodschap van koningin Elizebeth aan Amin ont ving. De andere afgezant van de Britse koningin, aldus de Oegandese radio, ma joor Ian Grahame, „was niet zo dronken als geoeraai Blair.” van iltaat gssa- e en dat Den van sder- jzon- het it de i als i het I Het aantal gewonde verkeersslachtof fers liep terug met 5,9 pet. In 1974 waren het er 66.212 tegen 70.361 in 1973. 22.543 van hen 34 pct. van de gewon- ’en moesten voor kortere of langere tijd naar het ziekenhuis. Het aantal ongevallen, waarbij alcohol in het spel was, steeg in 1974 met 5,2 pct. ten opzichte van 1973: van 4.842 naar 5.094. Volgens het CBS komt die stijging geheel voor rekening van de eerste acht maanden van 1974. Na het invoeren van de 1 november-wet tegen het rijden onder invloed, deden zich in 1974 477 dergelijke ongelukken voor. In 1973 was dat 789 over dezelfde periode: november-december. saamhorigheid van de groep. Bovendien zou hij brieven van gearresteerde leden van de groep, die informaties en aanwij zingen bevatten over het voortzetten van de revolutionaire strijd aan andere ge vangenen hebben verstrekt. Za- le in roge- daar i die lister :aken ■cede iman ïlijke lusti- I 1 van nciën s in- szette ig is o.m. naar 100g- met r te !VOlg i en I door wa- euwe I, de Hij die en. De leider van de Democratia Cristiana, Fanfani, wordt algemeen beschouwd als de schuldige bij het verlies van zijn partij. Er wordt aangenomen, dat niet glleen een tendens naar links, maar ook een gevoel van protest tegen Fanfani’s beleid de uitslag van de verkiezingen zo scherp heeft gemaakt. Toch was het juist Fanfani, die in deze eerste week van verwarring de socialisten heeft ge vraagd zich samen met de Democratia Cristiana in de regering te begeven. De socialisten hebben dat nu geweigerd. Zowel in het communistische als in het socialistische kamp worden momen teel de besprekingen nog binnenskamers gehouden. Een ding lijkt zeker: geen van grote verkiezingsoverwinning van links, het land in een grote politieke onzekerheid gekomen. Zowel de verliezende christen-democraten (terug tot 35 percent) als de win nende communisten (op naar 33 per cent) zoeken steun van de socialis ten (10 percent) om zich van een redelijke meerderheid te verzeke- de drie partijen zit te wachten op ver vroegde verkiezingen, zoals wel is gesug gereerd. De socialisten willen het niet, omdat zij nog lang niet hebben beslist of zij met een andere partij in zee willen, en zo ja met wie. De Democratia Cristi ana wil ook geen vervroegde verkiezin gen, omdat ze zich de enorme nederlaag nog herinnert van het overijlde referen dum over de echtscheiding; bovendien weet Fanfani heel goed dat de stemming jegens hem in zijn partij, ook in katho lieke, op het ogenblik allerminst teder is. Maar ook de communisten willen nog (ADVERTENTIE) De Westberljjnse advocaat Ströbele werd in de pauze van een rechtszaak, waarin hij als pleiter optrad, in het gerechtsgebouw' van Berlijn-Moabit ge arresteerd. Ströbele wordt door de justi tie ten laste gelegd dat hij meerdere, door hem geschreven brieven, onder het mom dat het hier post van de verdedi ging betrof, naar gevangengenomen le den van de Baader-Meinsofgroep zou hebben gestuurd en dat hij op deze wijze zou hebben bijgedragen aan de Het aantal verkeersdoden daalde met 17,7 pct. van 3.092 in 1973 tot 2.546 in 1974. De grootste daling trad op bij inzittenden van personenauto’s, aldus het CBS. Daar waren 372 doden minder te betreuren. Bij bromfietsers was een da ling van 55, bij fietsers 49 en bij voet gangers 80. Het aantal motorrijders, dat bij een verkeersongeluk omkwam, steeg van 90 in 1973 tot 103 in 1974. In 15,2 pct. van de ongelukken met dodelijke afloop in 1974 werd alcoholge bruik vastgesteld. In 1973 was dat 12,9 pet. De belangrijkste daling van het aantal ongelukken deed zich voor op rijkswe- gen, aldus de CBS. nooit is een CDU-voorzitter (ook Adenauer) met zo’n grote meerder heid herkozen. Algemeen wordt deze verkiezingsuitslag als een versteviging van de positie van Kohl, als kandi- daat-kanselier van de christen-demo- cratische oppositie, beschouwd. De vertegenwoordiger van de rechter vleugel van de CDU, Alfred Dregger, slaagde er niet in één van de vijf posten voor plaatsvervangend voorzit terschap te veroveren. Plaatsvervan gend voorzitters werden opnieuw: Stoltenberg, Katzer, Filbinger, Wex en Köppler. In zijn openingsrede pleitte Kohl voor een sterke staat, die haar kracht in het binnen- en buitenland zou moeten manifesteren. Hij meende dat de zeven jaren dat de SPD-FDP- coalitie in Bonn regeerde, zeven ma gere jaren waren en dat het tijd werd voor een regeringswisseling in Bonn. De huidige regering, aldus Kohl, heeft voor een sociale demon tage gezorgd. Hij meende dat kanse lier Schmidt verantwoordelijk is voor inflatie, werktijdverkorting en werk loosheid. £- 'yF PARIJS. De Parijse dag bladwereld is de laatste dagen in beroe ring geraakt door de gebeurtenissen die zich momenteel rond het grote rechts liberale ochtendblad Le Figaro voltrek ken. Dit gezaghebbende dagblad, dat bo vendien de oudste krant is van Parijs, heeft de laatste jaren met grote finan ciële moeilijkheden te kampen. De hui dige eigenaar, de 84-jarige krantenmag naat Jean Prouvost, had zich al ver plicht gezien zijn aandelen te verkopen. Voor 60 miljoen franken (ca. 35 miljoen gulden) bood hij de Figaro te koop aan, en voor die prijs hadden zich drie lief hebbers gemeld. Twee van de kandidaten, onder wie de bekende radicale politicus en oprichter- eigenaar van het weekblad L’Express, Jean-Jacques Servan-Schreiber, lieten het echter weer afweten, nadat zij het dossier en de balanscijfers van de Figaro wat nauwkeuriger hadden bekeken. De derde gegadigde is een andere kranten- koning, Robert Hersant, die vooral in de provincie zijn imperium de laatste jaren steeds verder heeft uitgebreid. Tegen Hersant is vanuit de redactie van de Figaro sinds enkele dagen een steeds sterkere tegenstand gerezen, waatbij de bezwaren van tweeërlei orde zijn. In verband met zijn politieke acti viteiten tijdens de Tweede Wereldoorlog is Hersant indertijd amnestie verleend, en de Figaro-redactie voelt er weinig voor door „een voormalige collabora teur” te worden opgekocht. Bovendien vrezen de redacteuren van de Figaro, dat de geldschieters die zich achter Hersant verbergen, de gematigd- conservatieve politieke lijn van de Figaro in een andere, vermoedelijk veel rechtsere richting zullen ombuigen. Ex-guerrillaleider Samora Machel (op de foto tweede van rechts) is triomfantelijk ingehaald in Lourengo Marques, waar hij morgen zal worden beëdigd als eer ste president van het onafhankelijke Mozambique. Duizenden mensen die met vlaggen zwaaiden en revolutionaire lie deren zongen, waren op het vliegveld van de stad om Machel te verwelkomen. Het was het eerste bezoek van Machel aan de hoofdstad van Mozambique sinds het begin van de bevrijdingsstrijd tegen Portugal, die tien jaar heeft geduurd. Samora Machel heeft een maand lang door alle provincies van Mozambique gereisd. In zijn toespraken legde hij er voortdurend de nadruk op, dat de strijd van de Mozambikanen niet gericht is tegen de blanken, maar alleen tegen het kolonialisme. bur- jaren w de Stein i nu ie al Niet onder druk naar Oeganda” moeilijkheden LONDEN (Reuter) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, James Callaghan, heeft gisteravond in het parlement verklaard, dat hij niet onder druk naar Oeganda wil gaan voor besprekingen met pre sident Idi Amin. De Britse minister zei, dat president Amin clementie zou moeten betrachten ten aanzien van de ter dood veroordeelde Britse lector Denis Hills. In dat geval zou hij spoedig naar Oeganda reizen. s®» lege van advocaten in Hamburg, zijn rechten als advocaat ontnomen. Zowel Croissant als Ströbele en GröneWold staan echter op het stand punt dat het hun ten laste gelegde een normaal onderdeel is van de door hen uitgevoerde verdedigingsstrategie. Zij menen dat hun cliënten politieke gevan genen zijn en dat zij ze als zodanig moeten verdedigen. Volgens Croissant betekent dat ook dat hij de politieke opvattingen van de leden van de Baa- der-Meinhofgroep in de publiciteit moet brengen. De Stuttgarter advocaat ver klaarde dat zijn arrestatie een willekeu rige daad van de politionele autoriteiten was. In Heidelberg bezocht de justitie het bureau van advocate Marie-Luise Bec ker, die in Stuttgart het kernlid van de Baader-Meinhofgroep, Gudrun Enslin, verdedigt. Mevrouw Becker werd ih Stuttgart op een politiebureau verhoord. Er werden politiefoto’s van haar ge maakt en vingerafdrukken genomen. Zij werd echter niet gearresteerd. De politie verklaarde de actie in Heidelberg met de opmerking dat er onlangs een patroon in het bureau van mevrouw Becker was gevonden. (Van onze redacteur in Bon, Jan Kuiper) BONN Men moet een samen werking tussen de NAVO en Spanje overwegen, ook al identi ficeert men zich niet met het regeringssysteem in dit land. Dat verklaarde de voorzitter van de CDU-CSU-fractie in het West duitse parlement, prof. Karl Carstens. Carstens meende dat men de westerse positie moet verstevigen en dat daarom niet bij voorbaat een samenwerking tussen de NAVO en Spanje moet worden geblokkeerd. Hij zei dit op het CDU-congres, dat gisteren in Mannheim begon, en dat tot en met morgen zal duren. wel tot 1977 wachten met de landelijke verkiezingen. Hun voornaamste wens is voorlopig nog niet in de gecompliceerde regering van het land verwikkeld te raken, maar om in zeven van de vijftien gewesten werkelijk goed te regeren. Die kwaliteit namelijk heeft hun een goede naam bezorgd. Inmiddels komen de eer ste burgemeestersbenoemingen los en worden de eerste raden samengesteld. Maar het is onwaarschijnlijk dat nog voor de lange Italiaanse zomervakantie een begin zal worden gemaakt met nieu we coalities. er wezenlijk toe heeft bijgedragen dat de kernleden van de groep, hoewel gear resteerd, in staat bleven een hechte organisatie te vormen. Bovendien wordt hij er ernstig van verdacht op leden van de groep te hebben ingewerkt met het doel de door d» Baader-Meinhofgroep uitgevoerde collectieve hongerstaking weer te hervatten c.q. voort te zetten. Hem wordt ook ten laste gelegd dat hij op openbare bijeenkomsten en door mid del van perscommuniqués, zowel in het binnen- als buitenland, heeft getracht internationale belangstelling op te wek ken voor leden van de Baader-Meinhof groep en hun doeleinden. In Hamburg werden de bureaus en woonruimten van de advocaten Kurt Grönewold, Rainer Cöncke en Petra Rogge, die samen een socialistisch advo catencollectief vormen, doorzocht. Grönewold, die evenals Croissant en Ströbele, als advocaat van Andreas Baader in het nu lopende proces in Stuttgart, is uitgesloten, wordt ervan verdacht een informatiesysteem van le den van de groep te hebben gestimu leerd om zo de communicatie tussen de groepsleden in stand te houden. Gröne wold werden onlangs, door het tuchtcol-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3