HOLLAND FESTIVAL IN DEN HAAG AFGESLOTEN Toneelgezelschappen niet Dode hand als kunstobject Koorfestival komt naar Concertgebouw Dieren bekijken, die je haast niet ziet Sartre bijna geheel blind NOG 1 MG J 3» gelukkig met CRM-plan ff "1 I Schemersfeer Griekse van dictatuur FLEVOHOF <o32ii”si4 rekreatie voor ’t hele gezin aan het Veluwemeer FLEVOHOF tel. (03211)1514. rekreatie voor ’t hele gezin aan het Veluwemeer KAMPERMAN BONTSPECIALISTEN zOmerprUzen! ai 1 Zwaarmoedige Verhalen naar filmfestival Niet meer schrijven OOK PLAATSELIJKE INBRENG HF - t I - K 9 1975 DINSDAG 2 4 JUNI 1 PHILIPS’ Heel veel mensen weten het al, Philips batterijen gaan heel lang mee. Voor wie ’t nog niet weet, Philips batterijen gaan heel lang mee. I I W Bekend DEN HAAG Als slot van het Holland Festival en openingsconcert van het Internationaal koorfestival in Den Haag klonk gisteravond in het Congresgebouw de Achtste Symfonie, ook wel Symfonie van de Duizend van Mahler onder leiding van dirigent Jean Martinon. een unieke feest stemming waar geheel Haarlem nog lang over zal praten 1 Hlr rp F i l wuul» Ti JKSI W|| M is PHILIPS Achtste van Mahler spiritueel en overzichtelijk benaderd Een overzicht van orkest en koren. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) deed (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 1 (ADVERTENTIE) I Een reuzennachtzwaluw die er uit ziet als een boomstronk. A. W. SYDNEY (Rtr) Een van een stu dent aan de universiteit van Melbourne geamputeerde hand is een van de objec ten op een kunsttentoonstelling die vrij dag in het operagebouw van Sydney in Australië wordt geopend. Wat hij met de tentoonstelling van de hand wil bereiken is tot de bezoekers laten doordringen „de volle gruwel van, bijvoorbeeld, een Vietnamees kind met een afgerukte handeen volledige ex pressie van kunst”. van en zijn aangesloten zullen de avond luister bijzetten met de vertolking van Hendrik Andriessens feestelijke „Te Deum lauda- mus”, waarbij de leiding is toevertrouwd aan de dirigent Anton de Beer. P. ZWAANSWIJK „als doen De eerste grote Mahler-dirigent was Mengelberg. In zijn tijd internationaal bekend en de grondlegger van een be langrijke Mahler-traditie in het Amster damse Concertgebouw. Mahler zelf, een grillig maar groots dirigent, met nauwe lijks een goed woord voor een collega, had uitzonderlijk veel respect voor Men gelberg. Na de voltooiing van zijn Acht ste Symfonie schreef Mahler aan Men gelberg: „Ik heb zojuist mijn Achtste voltooid. Dat is het grootste dat ik tot nu toe gemaakt heb. En zo bijzonder van vorm en inhoud dat daarover hele maal niets te schrijven valt. Denkt u zich eens in dat het heelal begint te klinken en te luiden. Het zijn geen menselijke stemmen meer, maar plane ten en zonnen die ronddraaien”. De artistieke inzet van het orkest was voorbeeldig en Martinon toont duidelijk het vermogen tot het objectieve weerge ven van de uitersten van Mahlers klank wereld. In die typisch Franse spirituele benadering, op een doorzichtig klank beeld gericht en zeker niet op de pathos. Ook al heeft hij in de Congreszaal onmogelijk alles kunnen realiseren waar het geweld van de tutti soms te grof en het pianissimo van de koren te glansloos was het heeft de toehoor ders overweldigend gegrepen. Het ovati- kinder-en lndianendorp,tentoon- stellingen, 40 ha. park, agrarische bedrijven zoals champion- kwekerij, akkerbouw en veeteelt, groente-en plantenkassen, veiling. (ADVERTENTIE) haring daar blijft n mens gezond bij! (ADVERTENTIE) 40 ha. park, agrarische bedrijven, tentoonstellingen, kinderdorp, met diverse attrakties, indianendorp, kinderboerderij, speeltuin Lid Stichting Bontwaarborg uw waarborg voor ons vakmanschap. Wagenweg 11 Haarlem Tel. 31 20 86 100 meter van Houtplein, parkeren k voor de deur! Aan zijn rechteroog is hij sedert zijn derdejaar praktisch blind. „Met mijn linkeroog zie ik nog vaag vormen, licht en kleuren, maar voorwerpen en gezich ten kan ik niet meer precies onderschei den”. In het vraaggesprek zei hij dat zijn beroep als schrijver volkomen vernietigd was. „Ik kan intussen nog spreken. Daarom zal mijn volgende arbeid, als de televisie een oplossing voor de financie ring vindt, een reeks uitzendingen zijn waarin ik zal proberen over de 75 voor bije jaren van deze eeuw te spreken”. Sartre verklaarde dat hij dat werk te zamen met zijn levensgezellin Simone de Beauvoir, Pierre Victor en Philippe Gavi zal uitvoeren. „Zij hebben ook hun ge dachten daarover te uiten en nemen bovendien de redactionele arbeid op zich die ik zelf niet meer kan doen”. De 22-jarige Belg die ervan werd verdacht gisternacht de 25-jarige prosti tuee Agnes Plet in een bordeel aan het Oudekerksplein in Amsterdam te hebben doodgestoken, heeft gisteravond een be kentenis afgelegd. Volgens de verdachte was er ruzie ontstaan over de betaling en had hij in blinde woede toegestoken. In het Concertgebouw in Haarlem ko> men de vier koren voor een concert dat om 20 uur begint. Het zijn het Joegosla vische gemengde koor Mirce Acev uit Skopje, vrouwenkoor Dzintars uit Riga in Letland, het Japanse gemengde koor Kobe Doyokai uit Kobe en het jongeren koor AGEC, gevormd door leden van verschillende Europese jeugdkoren die aan een studieweek tijdens het festival deelnemen. Het Joegoslavische koor bestaat uit studenten van de Universiteit van Skop je. Het ensemble, dat geleid wordt door de dirigent Aleksandar Lekovski heeft door zijn successen op Europese en Amerikaanse toernees een wereldfaam verkregen. Vooral in de Sovjet-Unie is het vrou wenkoor uit Riga, dat in 1947 werd opgericht, beroemd geworden. Het be schikt over een omvangrijk repertoire van klassieke en moderne werken en het zingt bij voorkeur ook volksliederen uit Letland en uit de andere landen van de Sovj et-republiek. Het jongeren-koor AGEC heeft zich speciaal toegelegd op de uitvoering van oude renaissance-muziek. Het Japanse koor werd kort na de Tweede Wereldoorlog opgericht door de dirigent Nobuo Kitamura, bij wie nog steeds de leiding van het koor berust. Met veel succes heeft het ensemble in de loop van zijn bestaan grote „Wester se” koorwerken, zoals oratoria van Handel en Haydn ten gehore gebracht en medewerking verleend aan uitvoerin gen van Gustav Mahlers Tweede Symfo nie en Beethovens Negende Symfonie. De Haarlemse Koorunie laat zich op dit Haarlemse internationale koorconcert niet onbetuigd. De koren, die bij de unie ZEVEN JAAR fascistische dicta tuur in Griekenland hebben toch nog één positief resultaat opgeleverd. Het regime van de kolonels heeft name lijk de Griekse schrijver Vassilis Vas- silikos geïnspireerd tot enkele prach tige verhalen. AMSTERDAM (ANP) De Vereni ging van Nederlandse Toneelgezelschap pen is niet onverdeeld gelukkig met de plannen voor een nieuw toneelbestel, zoals deze zijn ontwikkeld in de Discus sienota Toneelbestel. Deze nota is opge steld door een ambtelijke werkgroep van het ministerie van CRM. In een reactie op ,deze nota zet de VNT, waarbij vrijwel alle gesubsidieerde toneelgezelschappen zijn aangesloten, haar bezwaren uiteen. Deze richten zich in de eerste plaats tegen de volgens de VNT strakke categorisering van het to- neelaanbod, waarin een scheiding wordt aangebracht tussen voorzienings- en ont- wikkelingstoneel. De VNT vreest dat van deze categori sering een verstarrende werking uitgaat. Voorts zijn essentiële onderdelen het toneelaanbod, vormingstoneel jeugdtoneel nog niet uiegewerkt. Een tweede bezwaar van de VNT is de overheersende rol die de centrale over heid in de nota wordt toegedacht bij het bepalen van de inhoud van het aanbod. De overheid treedt ook direct in de programmering van de gezelschappen, aldus de VNT. Het financieringssysteem, dat de nota voorstelt, is gebaseerd op de gedachte dat elke subsidiërende overheid haar ei gen beleid moet kunnen opstellen en uitvoeren. De gezelschappen blijven echter ook in het nieuwe systeem afhan kelijk van meer subsidiënten. Zo de overheden in het nieuwe bestel ruimte willen scheppen voor een afzonderlijk eigen beleid, kan dit volgens de VNT slechts gebeuren indien de gezelschappen van hun subsidiënten garanties ontvan gen voor de continuïteit van hun taak uitvoering. HAARLEM. Donderdag zal de Haarlemse Koorunie de gastvrouw zijn voor vier buitenlandse koren die nog tot 29 juni deelnemen aan het Internatio naal koorfestival dat hoofdzakelijk in het Haagse Congresgebouw wordt ge houden. DEN HAAG. De leiding van het filmfestival van Berlijn heeft besloten de Nederlandse speelfilm „Zwaarmoedi ge verhalen voor bij de centrale verwar ming” op de openingsavond van het festival op 27 juni 1975 te vertonen. Deze zogenaamde episode-film is geba seerd op vier verhalen uit de gelijkna mige bundel van Heere Heeresma. De regie werd gevoerd door Nouchka van Brakel, Ernie Damen, Bas van der Lecq en Guido Pieters. De produktie was in handen van Matthijs van Heyningen voor City Film. Tijdens de vertoning in Berlijn zal een aantal medewerkers aan de film aanwezig zijn. EÉN VAN DE ONDANKBAARSTE zaken is het bespreken van een na- tuurboek, waarin de kleur centraal staat. Dat is met name het geval bij ’Dieren en hun kleuren’ - functie van kleuren in het dierenrijk. Want waar gaat het om? Om schutkleuren, om fraai getekende kleurenpatronen, om wonderlijke kleurcombinaties. En die moet je vooral zien. Vandaar dat het door Elsevier uitgegeven boek van Patricia en Michael Fogden vooral een kijkboek is. En hoe vreemd dat ook moge klinken: je ziet dieren op bloemen of planten, die je haast niet ziet, omdat ze zich helemaal aange past hebben aan de omgeving, zoals bijv, de reuzennachtzwaluw of de kikkerbek. denken met wespen te maken ta hebben. Andersom vermijden vogels, die hebben geleerd de giftige vermil- joenrupsen te ontzien, ook wespen. Het boek staat vol met dit soort opmerkelijke zaken, zodat men waar lijk ook lezend goed aan zijn trekken komt. Zo leest men over schutkleu ren, vermommingen, de sociale bete kenis van kleur bij dieren (territorium- afpalingen), mannetjes en vrouw tjes, oude en jonge vogels. De schrij vers besluiten het boek met een hoofdstuk over het gebruik van kleur door de mens en de overeenkomst daarbij van het kleurengebruik in het dierenwereldje. Een kostelijk boek met een kostelijke collectie kleuren foto’s. In de serie Elseviergidsen is een deeltje verschenen over water- en wadvogels (het stamt uit ’De vogels van de wereld’). Deze gids van de Amerikaan Oliver Austin is voorzien van 250 tekeningen van zijn landge noot Arthur Singer. Voor Nederland werd het bewerkt door het echtpaar Van der Stelt-Strijbos. Om nog wat cijfers te geven: in deze gids zijn bijna 1000 soorten uit 49 families en tien orden samengevat. Dat is onge veer een derde van de 160 families. Men kan dus heel wat grasduinen in dit boekje. We misten er alleen die geruisloze scharrelaar, de strandleeu- werik. Kunstenaar Ivan Durrant in Melbour ne zei gisteravond dat hij de hand voor 100 Australië-dollar had gekocht en later voor 400 dollar had doorverkocht aan kunsthandelaar Clive Evatt in Sydney. Hij vertelde dat de linkshandige stu dent zijn rechterhand door een niet tot het uitoefenen van een praktijk gerech tigde chirurg had laten afzetten uitdrukking van zijn recht om te wat hij wil”. oneel applaus voor koor, solisten en orkest, maar in het bijzonder voor Mar tinon was volkomen terecht. TOON VRANKEN In de zelfmoordmoord beeldt Vassi- likos het lever, uit van de bannelin gen, de Griekse „Engelandvaarders”, die in een neutraal land wachten op betere tijden. Deze groep tegen me lancholische heimwee vechtende mensen wordt bedreigd door moorde naars van het regime, die eerst bin nen de groep penetreren en vervol gens „zelfmoordmoorden” uitvoeren. Twee pakkende verhalen om nog snel tussen de vakantiebagage te stoppen. PARIJS (ANP) De zaterdag 70 jaar geworden Franse filosoof en schrij ver Jean-Paul Sartre kan niet meer lezen en niet meer schrijven. In een vraaggesprek met het weekblad „Obser- vateur” zei hij dat hij niet meer als schrijver werkzaam kan zijn. Interessant is het gebruik van kleur als mimicry: gelijke waarschu- wingspatronen voor verschillende soorten vlinders en insecten. Een goed voorbeeld is het geel-zwarte bandenpatroon van wespen en rupsen van de vermiljoen vlinder. Vogels blij ven van de rupsen af, omdat ze Durrant, die onlangs veel stof opwaaien toen hij bij wijze van het scheppen van kunst een koe slachtte en het kadaver neerlegde voor het gebouw van het Victorian Art Centre, zei dat hij in Sydney eigenlijk een stoffelijk over schot had willen exposeren maar dat vanwege moeilijkheden niet had kunnen doen. Het harpoengeweer gaat over een gij zelingsaffaire van een Amerikaanse kolonel in Athene: „Afgezien van zijn -kinderen hield hij het meest van zijn hond Dick, waarmee hij vaak naar de Hymettus ging om hem wild te laten ruiken”. Daarmee zou de man af doende getypeerd zijn, maar Vassili- kos bezit de gave om met rake tus senzinnetjes het profiel van de Ame rikaanse militair steeds duidelijker te maken met al zijn botheid, zijn a- culturele instelling, z’n robottendom. Belangrijk vooral is dat dit eerste verhaal relatief leert denken over zoiets als een gijzeling. 2 Het moet gezegd, deze planeten en zonnen heb ik niet zien rondwentelen, want daarvoor was de ruimte van de Congreszaal te beperkt, de akoestiek niet geschikt en de opstelling problematisch. De acht verenigde koren stonden op gepakt op het podium (ze hebben het hele concert moeten staan) en het orkest bestaande uit het verenigde Residentie orkest en het Utrechts Symfonie Orkest legde beslag op de voorruimte van de zaal. Daardoor klonk het orkest bij he vige Mahler-massaliteiten te luid en het koor bij lange na niet zo sterk, dat het overweldigend kon heten. Toch waren er pluspunten genoeg om de overwegend goede kant van dit concert toe te jui chen. Martinon heeft met het materiaal dat hem ten dienste stond en met het onevenwichtige maar niettemin grandio ze oeuvre van Mahler toch wel zo orde- I I Khensen m Bekend was al de bundel „De plant - de put - de engel” waarvan enkele jaren terug een goede vertaling is verschenen. Bij Bruna in Utrecht is nu (Uit het Frans vertaald door Caspar Hendriks) een nieuwe bundel met twee verhalen uitgekomen onder de titel „Het harpoengeweer, de zelf moord”. Daarnaast kreeg Vassilikos bekendheid door de verfilming van zijn boek „Z”, waarin de Griekse sche mersfeer kort voor de staatsgreep van Papadopoulus cs beklemmend wordt uitgetekend. nend, coördinerend en inspirerend kun nen werken dat ook het publiek een overzichtelijk beeld heeft gekregen van Mahler’s grootste, meest extatische en minstens even onthutsende symfonie, die twee delen omvat: het eerste gebouwd op de hymne Veni Creator Spiritus, het tweede op de slotscène uit Goethe’s Faust. Het eerste is letterlijk en figuurlijk hemelbestormend, een met geweld wil len doorbreken naar het hemelse. Het tweede deel is overzichtelijker, bij mo menten lief lijker en vervuld van een lyrische extase. Daarin kwamen acht solisten met schitterend succes het meest regelmatig naar voren. Een prachtig team van echt bezielde Mahler-vokalisten. Intussen is er sinds de generale van zaterdagavond wel het een en ander gedokterd aan de technische feilen; het elektrisch orgel was er nog wel, maar werd verstorend hoorbaar alleen nog gehoord in het begin. De koren waren slagvaardig en uitstekend voorbereid, ook al waren zij niet van eliteklasse. •mm -“w- -W ML HU I I -C»

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9