Kabinet komt met bezuinigingsplan: Regering betaalt deelneming in KLM van Rijksbegroting Vitaal wetsontwerp zal het nèt halen Ontwikkeling in bouw verloopt ongunstig Speciaal voor bedrijfsleven )1 I Hogere vakantie- uitkering WAO- Investeringen in ’74 gedaald f Soms is het handiger om Licht Romig in de koffie te doen. Op de camping bijv 1T Regeling scheelt Rijk miljarden Minister Gruyters publiceert nota Ontslagen in strijd met beloftes over F-16 Familie Spoor houdt flink wat kiekjes aan’n dagtochtje over. Oók handig.- de nieuwe, voordelige voorraad-verpakking. WOENSDAG JUNI 1975 ECONOMIE 15 r- CITROËNA2CV i a -4^ 7 7’ Want reken er op dat ze wat zien in Efteling, Flevohof en Auto- tron of op één van die 35 andere dagtochtjes.De prijs? Zonder meer schappelijk. Aanvullend vervoer en entrees inbegrepen. Alles in één kaartje. Handig. Meer informatie over deze uitstapjes staat in de brochure ’NS dagtochten 75'. Verkrijgbaar aan het loket. NS dagtochten.Vakant ies van een dag. BUITENLANDS GELD lichts. romig (ADVERTENTIE) Minder gelden voor onderwijs en wegen (Van onze parlementsredactie) I het Rijk in het aandelenkapitaal ers. Schiphol maakte winst in s atum ei u (ADVERTENTIE) Kamer aanvaardt reeks 'C belastingverlichtingen I Op de camping, op uw weekend-adres of aan boord is niet altijd een koelkast voorhanden. In al die gevallen yWv is het prettig om ’Licht Romig’ koffie-creamer (ADVERTENTIE) 300 gram a f 2,95 200 gram a f 2,42 Als bijzondere acties noemde minister Westerterp een kritische analyse van de overheadkosten en het uitbouwen van die activiteiten waarvan de noodzakelij ke capaciteit en know-how in het be drijf aanwezig is en waarvan een renda bele exploitatie wordt verwacht. Een voorraad-verpakking ’Licht Romig’ van 300 gram voor maar f 2,95. F aarmee kunt u uw lege ’Licht Romig’- potje - of een ander stopflesje.- weer handig navullen. DEN HAAG. Het departement van financiën heeft een specificatie gepubli ceerd waaruit onder meer blgkt welke bezuinigingen er onmiddelljjk doorgevoerd gaan worden. Zoals gemeld besloot de ministerraad dezer dagen tot enige be leidsombuigingen (van overigens relatief beperkte omvang) toen bleek dat er een tekort op de begroting-1975 zal ontstaan dat de 10 miljard gulden dicht nadert. De ten opzichte van 1973 ongunstige jaarcijfers over 1974 zijn volgens het verslag van de directie een gevolg van de gewijzigde economische ontwikkelin gen, ontstaan door de oliecrisis van eind De nu aangekondigde bezuinigingen be lopen ongeveer 400 miljoen. Over de verwachtingen in de komende jaren zegt het jaarverslag: „hoewel over de jaren na 1975 nog weinig met enige er bij investeringen in bedrijfsge bouwen voortaan tweemaal 12 percent (tot nu toe tweemaal 8 percent) mag worden afgetrokken van de belasting; UTRECHT (ANP). Volgens de vak bonden is het voornemen van de directie van Texas Instruments Holland B.V. om 267 mensen te ontslaan in tegenspraak met beloftes, die door de Amerikaanse regering zijn gedaan bij de aankoop van de F-16 door Nederland. ijzers at. 'ic/ri lekker handig in de koffie. sr. ijs rijs h Van januari tot mei van dit jaar werd begonnen met de bouw van 37.267 wo ningen; zes percent minder dan in de vergelijkbare periode van 1974. Als het in aanbouw nemen van woningen in hetzelfde tempo doorgaat, dan kan vol- bij de hand te hebben. Want Douwe Egberts '-Tz' ’Licht Romig’ (op poederbasis) is ook buiten de koelkast uitstekend houdbaar! 1 of 2 kleine lepeltjes ’Licht Romig’ geven een lekker wolkje in uw koffie - f' zonder dat de pittigheid verloren gaat. ’Licht Romig’ is verpakt in een gezellig stopflesje van donkerbruin glas. 2,47 5,66 6,82 101,50 104,50 39.50 10,10 2,42 62,50 98,50 63,25 51,00 46,25 14,78 4,55 8,90 70,25 16,00 De staatssecretaris wil bereiken dat ondernemingen minder geld van de winst aftrekken als reservering voor de pensioenen die zij hun werknemers in de toekomst zullen uitbetalen. Het is normaal dat de bedrijven op basis van de salarissen een pensioenpot vormen. Sinds 1971 is het echter mogelijk, op grond van een uitspraak van de Hoge Volgens de Hoge Raad was het rede-, lijk dat de ondernemingen nu al reke ning houden met de hoge lasten die zij dan krijgen. Voor de schatkist kan dat echter rampzalig zijn, want als de be drijven rekenen met een grote inflatie, zullen ze grote extra reserveringen doen. (Van onze parlementsredactie). DEN HAAG. Het produktieniveau in de bouwnijverheid lag in de eerste vijf maanden van dit jaar lager dan een jaar geleden. Het aantal afgegeven bouwver gunningen bleef achter bij dat van 1974. De gemiddelde werkloosheid lag aan zienlijk hoger. Dit blijkt uit een nota die minister Gruijters van Volkshuisvesting aan de Tweede Kamer heeft gezonden. De bewindsman concludeert dat de bouwnijverheid zich niet in gunstige zin heeft ontwikkeld. Als de Eerste Kamer akkoord gaat hetgeen aangenomen mag worden betekent de aanvaarding dat: Die reserveringen gaan van de winst af. en van de winst betalen zij 49 percent belasting. Zo zou de schatkist uiteinde lijk miljarden te kort komen. In het wetsontwerp is tevens ingebouwd dat de ondernemingen sinds 1971 dergelijke re serveringen niet mochten doen met in- calculering van de inflatie, omdat men anders nog miljarden moet gaan terug betalen. zekerheid valt te voorspellen, verwach ten wij dat de groei van het vliegtuig- verkeer en het passagiersvervoer zich na verloop van tijd zal herstellen. De cij fers over de eerste maanden van 1975 lijken deze verwachting te rechtvaardi gen. Het aantal vliegtuigbewegingen nam in het eerste kwartaal van 1975 toe met circa 4 pet., terwijl het aantal passagiers in dezelfde periode toenam met ongeveer zes pet. Wel verwachten wij dat de groei minder sterk zal zijn dan in de achter ons liggende jaren,” aldus de directie in het jaarverslag. De resultaten van 1975 en de eerstvol gende jaren zullen volgens het directie- verslag naar verwachting in ongunstige zin worden beïnvloed door de volgende factoren: een geringere groei dan in de afgelopen jaren, als gevolg van de ge wijzigde economische situatie na de olie crisis, tweede factor: een toename van de exploitatielasten als gevolg van de in april 1975 in gebruik genomen uitbrei ding van het stationsgebouwcomplex. de waardevermindering van inves teringen, die een gevolg is van veroude ring of slijtage, eerder van de belasting mag worden afgetrokken; gens Gruijters het totaal aantal wonin gen waaraan in 1975 begonnen wordt, geschat worden op ruim 110.000. Het bouwprogramma voor 1975 ging uit van twee ramingen: één van 102.000 wonin gen en één van 115.000 woningen. Het aantal door de gemeenten afgege ven bouwvergunningen lag in de eerste vier maanden van dit jaar acht percent lager dan in 1974. Nu werden er 34.895 vergunningen afgegeven. In de woning- wetsector was er sprake van een sterke groei. Bij de premiewoningen en wonin gen zonder rijkssteun was er een aan zienlijke daling. Raad, om niet te reserveren op basis van het huidige salaris van de werknemers, maar van het te verwachten salaris bij pensionering. Dat zal bij doorgaande in flatie bijzonder veel hoger uitvallen. dernemers) zouden een reden kunnen zijn om te weigeren. Minister Duisen berg (Financiën) zal hierover pas uit sluitsel geven zodra het ontwerp de Eer ste Kamer en de Raad van State (voor advies) is gepasseerd. De verwachting in Den Haag is op dit moment, dat het kabinet niet dwars gaat liggen. Een poging van de VVD om de verla ging van de vennootschapsbelasting te verdubbelen, en ze bovendien ook het volgende jaar te laten gelden, werd verworpen. Alleen de VVD en enige kleine rechtse partijen stemden voor. De Kamer nam gisteren ook een reeks voorstellen van het kabinet ter bevorde ring van de sfeer in het bedrijfsleven over. Alleen de CPR, de PPR en de PSP, die zich steeds tegen deze volgens hen te globale maatregelen verzet heb ben, stemden tegen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer zal slechts schoorvoetend akkooord gaan met het wetsontwerp voor de zgn. co- ming-back-service van staatssecretaris Van Roojjen van Financiën. Dit bijzon der technische wetsontwerp is van bij zonder groot belang, omdat het de rege ring miljarden kan schelen. De ingewik kelde materie was er echter oorzaak van dat voor de behandeling van dit wets ontwerp in de Tweede Kamer gisteren nauwelijks belangstelling bestond. SCHIPHOL (ANP). De NV Lucht haven Schiphol heeft het boekjaar 1973-1974 af kunnen sluiten met een winst van ƒ1.571.490. De winst over 1973 bedroeg 14.341.000. Deze cijfers zijn gisteren bekend ge maakt in het jaarverslag van de NV Luchthaven Schiphol. Voorgesteld is de winst over 1974 toe te voegen aan de algemene reserve. van de winsten over 1972-’73 de verliezen over ’74-’75 mogen worden af getrokken. miljoen, en daarna drie keer jaarlijks vijf miljoen moet bezuinigen op de uit gaven voor de spreiding van rijksdien- sten. Bij onderwijs gaat het vooral om een latere invoering van voorgenomen acti viteiten, en versoberingen bij investerin gen in het wetenschappelijk onderwijs. Verkeer „knijpt” dit jaar nog 27 miljoen af van de voorgenomen verkeersvoorzie- ningen in de grote steden. Andere posten waarop bezuinigd moet worden: de exploitatie van Defensie (van 1975 tot en met 1978 jaarlijks ruim 50 miljoen); bij CRM (met name volksont wikkeling, maatschappelijke ontwikke ling en Bijstandswet) ook jaarlijks 50 miljoen; Volkshuisvesting in 1977 73 miljoen, in 1978 163 miljoen; bij Finan ciën moet jaarlijks tien miljoen bezui nigd worden op de belastingdienst; Eco nomische Zaken 7,4 miljoen per jaar; Landbouw en Visserij 11 miljoen; Socia le Zaken 20 miljoen per jaar; Volksge zondheid 5 miljoen en Wetenschapsbeoe fening ongeveer 15 miljoen per jaar; Justitie 15 miljoen, voornamelijk op per soneelslasten. DEN HAAG (ANP) De Eerste Ka mer is gisteren akkoord gegaan met verhoging van de vakantie-uitkering Wet Arbeids Ongeschiktheid en voorzie ningen voor een minimum dagloon. Sedert 1 juli vorig jaar is de bijstands uitkering gelijk aan het minimumloon. Deze optrekking van de bijstand zou tot gevolg hebben dat vele gehuwden die WAO-, Ziektewet-, Werkloosheidswet- of WWV-uitkeringen genieten, minder krijgen dan waarop ze aanspraak zouden hebben bij uitkering volgens de Bij standswet. Om dit verschil uit de wereld te helpen was er een andere wetswijzi ging nodig van de Wet op de Arbeidson geschiktheid en de Werkloosheidswet. De Eerste Kamer ging hiermee akkoord. Dit schrijven de vakbonden in een telegram aan ministerpresident Den Uyl. Tussen de regeringen van Amerika en ons land zijn indertijd afspraken ge maakt over garanties wat betreft de werkgelegenheid in Nederland bij Ame rikaanse bedrijven. Deze afspraken zijn een Van de overwegingen geweest voor de Nederlandse regering om tot de aan koop van F-16 gevechtsvliegtuigen over te gaan. Texas Instruments Holland is een dochter van het Amerikaanse Texas- concern. Ze treffen vooral de departementen van Onderwijs en Wetenschappen (1975: 116 miljoen; 1976 tot en met 1978: 119 miljoen) en Verkeer en Waterstaat, waar dit jaar 89 miljoen en de drie daarop volgende jaren ongeveer 125 miljoen gulden per jaar bezuinigd moet worden. Verder valt het op dat het departement van Binnenlandse Zaken dit jaar 16 1973. Er is, volgens dit verslag, een duidelijke stagnatie in de groei van het verkeer en het passagiersvervoer inge treden, terwijl bovendien het gemiddelde gewicht per geland vliegtuig een dalende tendens vertoonde. Dit laatste heeft ge leid tot een achterblijven van de op brengsten uit havengelden, de belang rijkste bron van inkomsten van de NV. Het totale aantal vliegtuigbewegingen (starts en landingen) steeg in 1973 met 6 percent van 159.667 tot 169.426. In het commerciële verkeer (lijn- en chartervluchten) nam het aantal vluch ten toe van 127.510 tot 129.604, hetgeen een stijging van 2 pet. betekende. Het is nog onbekend of de regering het wetsontwerp van KVP, AR en CHU van de benodigde handtekening zal voorzien. De kosten (100 miljoen voor de grote, 50 miljoen voor de kleinere on- IO158 DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een reeks belastingver lichtingen goedgekeurd. Tegen de zin van de regering en de linkse partijen in, aanvaarde de Kamer het voorstel van de christen-democratische drie om voor 1975 de vennootschapsbelasting gehe ven over de winsten van naamloze ven nootschappen met één percent te ver lagen. Tegelijk wordt ten behoeve van middenstanders, agrariërs en andere kleine ondernemers de zelfstandigenaf trek verruimd. Het aantal vluchten op de Europese lijndiensten vertoonde een groei van 7 percent. Het aantal passagiers op deze lijndiensten nam met slechts 1 percent toe, hetgeen betekent dat minder passa giers per vlucht werden vervoerd. Het aantal vluchten op zowel de interconti nentale als de binnenlandse lijndiensten handhaafde zich op het niveau van 1973. Het aantal passagiers op de interconti nentale lijndiensten gaf een lichte stij ging van 3 percent te zien. DEN HAAG (ANP). De investerin gen in vaste activa in 1974 van de bedrijfstakken industrie, delfstoffenwin ning, openbare nutsbedrijven en bouw nijverheid zijn in waarde tegenover 1973 met 8,5 pet. tot bijna 10 miljard gulden gestegen, aldus het CBS. Schakelt men echter het effect van prijsstijgingen uit dat globaal onge veer op 12 pet. kan worden gesteld dan is, aldus het CBS, in reële zin spraktfvan enige daling in de investerin gen. De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Am sterdam op de volgende werkdag luiden he den: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) bv- 43,25 Oostenrijkse Schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) DEN HAAG. (ANP)— De uitbreiding met 100 miljoen van de deelneming van van de KLM moet binnen het geheel van de rijksbegroting gedekt worden. Dit heeft minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat aan de Tweede Kamer schriftelijk meegedeeld in antwoord op vragen over de uitbreiding. bestemmingen, de frequenties, de vloot- inzet en de keuze van samenwerkings partners), beperking van de •exploitatie kosten door een verdere verhoging van de produktiviteit en goed gebruik van produktiemiddelen, en afstoten van re latief dure vloot (met hoge kosten per ton-kilometer of plaats kilometer pro- duktie). In de loop van deze week komt het desbetreffende regeringsvoorstel in openbare behandeling. Het zou voor de KLM mogelijk geweest zijn om met staatsgarantie te lenen. Dit zou, aldus de bewindsman, niet leiden tot de noodza kelijke structurele verbetering van de financiële positie van de KLM, maar de verhouding tussen eigen en vreemd ver mogen verder verslechteren. Alhoewel de begroting, volgens welke de KLM dit jaar (1975-1976) werkt zich richt op een gering positief exploitatie resultaat, maken volgens minister Wes terterp recente ontwikkelingen het ech ter niet waarschijnlijk dat de begroting wordt gehaald. Voor de volgende jaren wordt een verbetering verwacht. Voor het realiseren van de betere resultaten zijn verschillende acties geno men. De bewindsman noemde: een kriti sche analyse van de routestructuur (de 2,37 5,36 6,52 36,00 8,60 2,32 59.50 95.50 60.25 48,00 14,46 4,25 7,65 67.25 14,00 O

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15