Mening in Jeruzalem: Italiaanse republikeinse partij Navarro verdedigt Spaans regime vóór centrum-linkse coalitie Morgen geen kranten in Frankrijk concentratie kampen ontdekt Proces in Düsseldorf begonnen Noodweer eist 5 mensenlevens Meer nazi- 0 t r Terechtwijzing vader van prins Juan Carlos INDIASE OPPOSITIE EG-MINISTERS ZIJN CNV: MEER ONTSLAGEN DOOR MINIMUMLOON O CONTRA PREMIER VOOR TOPOVERLEG OVER VEILIGHEID WOENSDAG 25 JUNI 1975 BINNEN- EN BUITENLAND 3 ers >rd od rps ina cus len iers Verraden Voorgelezen Geraffineerd ine Vriendelijker 1 lap 1 gisteren haar antwoord overhan digd aan de Amerikaanse regering op de door Israel gedane voorstellen. JERUZALEM. Egypte gaat akkoord met een nieuwe interim- overeenkomst met Israel voor de tijd van drie jaar, zo wordt in rege ringskringen in Jeruzalem aangeno men. De Egyptische regering heeft (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel. (Van onze redacteur in Madrid, Robert Bosschart) (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) DÜSSELDORF. „Mijne heren, laat ze in leven”, roept een ambtenaar van het gerechtshof in Düsseldorf een paar dozijn fotografen en camera mensen toe, die zich op een man met een wat rond, bleek gezicht, in een keurig grijs kostuum met rode das, stoten. De man kijkt verbijsterd om zich heen, grijpt naar zijn zonnebril en zet die op. Günter Guillaume, de spion die kanselier Brandt ten val bracht, de geheime agent van de andere kant van de muur, is weer het middelpunt, net als 14 maanden geleden, toen hij werd gearresteerd. tng X Amin schrijft aan Britse koningin F J rin Pljs Günther Guillaume (rechts) en zijn vrouw Christel wachten in de rechtszaal op het begin van het proces. Günther Guillaume de onbewogen spion ige itie -de De ter aad m- ?en Ho op (DPA)Hevige zware Israel heeft een overeenkomst voor de tijd van drie tot vier jaar voorgesteld: ontruiming van de olievelden van Aboe Rodeis, inclusief een corridor langs de kust van de Golf van Suez, en ontrui ming van de westelijke hellingen van de Zijn vrouw Christel, in een turquoise mantelpakje, met een modieuze shawl, lacht innemend naar de fotografen. Ze vertrekt geen spier als een van de foto grafen roept: „Even elkaar een kusje geven”. Een ander wil dat het echtpaar gezellig met elkaar aan het babbelen slaat. Een heksenketel die eerst wordt beëindigd als de president van het ge rechtshof in Düsseldorf. Herman-.Tosef Müller, de fotograf» i gelast de zaal te verlaten. Het proces tegen het spionnen echtpaar Guillaume kan beginnen. liberalisering van het bewind aankondig- de (en zich onmiddellijk de felle tegen stand van de uiterste rechtervleugel op de hals haalde). De weigering van de Spaanse centrum-politici om zich op de beperkte democratisering van Arias Na varro door middel van zgn. „politieke associaties” vast te nagelen, maakte ech ter dat de conservatieven de enige uit wijkmogelijkheid voor de premier wer den. Daarom was deze tweede rede in de Cortes voornamelijk koren op de molen van de conservatieven; en het is zeker geen toeval dat de Madrileense beurs na een wekenlange baisse vandaag plotse ling steeg. strategisch belangrijke Gidi- en Mitla- passen. Op de oostelijke helling wil Is rael een radarpost blijven houden. PARIJS (DPA). Voor de derde keer binnen enkele weken zullen er morgen in Frankrijk geen dagbladen verschijnen als gevolg van stakende drukkers. van het nis. mer >ver ling ntie gen ?er- ijen •de- een pen rik- in pen de rde ipt sen ro- :rd. oor ing NAIROBI. (Reuter)President Amin van Oeganda heeft gisteren een tweede brief aan koningin Elizabeth van Engeland geschreven, waarin hij eist dat de Britse minister van bui tenlandse zaken Callaghan vóór 4 juli naar Oeganda komt. Anders zal de Britse lector Denis Hills ter dood worden gebracht. •ij- ist- kr- en ge- in- ra- >or- de De zij >are )m- >or- ica- den het leid inds T. en ij er ans ac- we itig er 33 uit or eert de It.” in er- 7an md de on sen te- na-? ler- rer- ;ul- ita- ela ort, ni- :ers de igs, rok or- md tf fio len oor ge- •as- ?ht, on- 'as- nse ter oen zal die cbe de >el- F:-»’- 'ge ur, - ege 'eu- nds ats- a.s. oor MADRID. De Spaanse regering maakte gisteren van de naamdag (in Spanje meer gevierd dan de ver jaardag) van prins Juan Carlos ge bruik om diens vader Don Juan te antwoorden op zijn recente aanval op het regime, die hem ook al een inreisverbod in Spanje kostte Zon der Don Juan ook maar eenmaal bij de naam te noemen, werden al diens argumenten tegengesproken door premier Arias Navarro; zowel bij het gelukwensbezoek van het hele kabinet aan prins Juan Carlos en zijn gezin ’s ochtends, als in de lange rede, die hij daarna hield op een voltallige zitting van de Cortés, het „parlement”. De staking wordt omschreven als een solidariteitsactie met de al wekenlang stakende collega’s van de „Parisien Libé- ré.” Ze moet ook gelden als een waar schuwing aan de regering die er van wordt beschuldigd de onderhandelingen bij „Parisien Libéré” in het politieke vlak te hebben getrokken. Zij namen dat besluit nadat het hoog gerechtshof beslist had dat mevrouw Gandhi voorlopig premier mag blijven, maar dat haar rechten in het parlement worden beperkt. Bubacks aanklacht is magertjes, maar hij leest dan ook slechts een uittreksel voor, waar alle geheimen uit verwij derd zijn. Terwijl Christel Guillaume alles ijverig noteert, kauwt Günter ont spannen op een pepermuntje als hem de ergste beschuldigingen worden toege voegd. Af en toe vertrekt zijn mond, maar dat kan van het kauwen komen. Guillaume en zijn vrouw hebben, al dus Buback. staatsveheimon aan een vreemde mogendheid verraden, en op die w’izp He veiligheid van de Bondsrepu bliek ernstig in gevaar gebracht. Grote helansren stonden daarbij op het snel. Beide verdachten waren er zich van he’vpst da+ het door hen geleverde ma teriaal de regeringen van het „Oostblok” in staat zou steHen aanknoninesnim»on voor een verstoring van het westelijke bondgenootschap te vinden, en daarmee de defensie van het Westen te verzwak ken, zo leest de procureur-generaal voor. van de Westduitse geheime dienst, de BND. Hij moet aan het eind van het proces het gerechtshof een samenvatten de taxatie van Guillaumes spionage- activiteiten geven. Het zal zich afspelen in een vriénde lijk intiem rechtszaaltje, dat eigenlijk werd gebouwd voor het Baader-Mein- hofproces, toen Dusseldorf nog een van de kandidaat-steden was waar dit proces gehouden zou kunnen worden. Er is plaats voor 65 personen: 35 journalisten en 30 toeschouwers. De toeschouwers- plaatsen werden gisteren voornamelijk bezet door journalisten. Het zaaltje is voor 1.2 miljoen gulden verbouwd, om elke vorm van afluisteren onmogelijk te maken. Achter hoge palissander bureaus zitten de rechters, advocaten en openba re aanklagers. Naar in Jeruzalem wordt aangenomen, zal de discussie nu vooral gaan over de oostelijke helling van de passen, waar Israel zo veel strategisch belang aan hecht. De Amerikaanse regering steunt het Egyptische standpunt, dat Israel zich geheel van de passen terug moet trek ken. Daarom zal de regering van pre- De EG-ministers hebben een tekst ge maakt, waarin wordt gezegd dat ook de EG vindt dat de tweede fase van de onderhandelingen over de veiligheid en de samenwerking in Europa zo snel mo gelijk beëindigd moet worden. Het echtpaar heeft besloten niet te spreken, en dus wordt in de rechtszaal de ene verklaring na de andere voorge lezen. en volgt document na document. Het belangrijkste document is ongetwij feld de tekst van het verhoor dat Günter Guillaume op de dag van zijn arrestatie. 24 april 1974. werd afgeno men. Hij geeft toe officier van het ministerie voor staatsveiligheid van de DDR te zijn, maar wil zijn rang niet bekendmaken. „Ik voel me aan in de DDR afgelegde eed gebonden, en wil geen verdere verklaringen afleggen”, zo zei hij toen. Een bekentenis, zo verklaart de president van het hof vooraf. De Oegandese leider wijt het mis lukken van de missie van twee Britse afgezanten aan de heetgebakerdheid van één van hen, luitenant-generaal sir Chandos Blair. Generaal Blair is gisteren in Lon- Arbeiders en brandweerkorpsen waren gisteren in de weer om overstroomde en door aardverschuivingen geblokkeerde wegen en spoorbanen begaanbaar te ma ken. De slachtoffers waren een man die in zijn auto verdronk toen deze door het water van een buiten haar oevers getre den rivier in Villingen (Baden- Württemberg) werd meegesleurd, drie inzittenden van een sportvliegtuigje dat in een onweersbui raakte en in de buurt van Freiburg neerstortte, alsmede een man in Beieren, die door elektriciteit werd gedood toen hij in zijn ondergelo pen kelder ging, waar op dat moment nog een koelkast werkte. zijn, zijn absurd. Ik hoop dat u niet weer in moeilijkheden zult komen”. Het onderzoek tegen Erna Boom is nog niet afgesloten, maar gisteren kreeg men de indruk dat de moeder van Christel Guillaume, die de Nederlander Johannes Tobias Boom huwde en zo de Nederlandse nationaliteit kreeg, op een seponeren van haar zaak mag rekenen. In 1956 zou ze een actieve rol hebben gespeeld bij de verhuizing van Guillau me naar Frankfurt. Haar Nederlandse nationaliteit zou daarbij door Guillaume zijn gebruikt om zich onopvallend in de Bondsrepubliek te vestigen. 1 „Egypte akkoord met nieuwe De kleine man, met zijn ononvallende burgermansgézicht, is in de vijftiger jaren de Bondsrepubliek binnen gesluisd met het doel om de Sociaal-Democrati- sche Partij te infiltreren en te besnione- en ook hier weer de sociaaldemo craten als natuurlijke vijanden van de communisten. Hij maakte snel carrière in de SPD: eerst als gemeenteraadslid, in Frankfurt, en in 1965 bijna Bondsdagaf- gevaardigde. Het echtpaar Guillaume heeft 20 jaar lang voor het ministerie van staatsvei- pen. Hij en zijn assistent, procureur- generaal Ernst Trager, zijn gekleed in wijnrode toga’s, een kleur die in de in zachte pasteltinten uitgevoerde rechts zaal nie* opvalt. In de harde, bunker achtige rechtszaal van Stuttgart- Stammheim, waar het Baader-Meinhof- proces wordt gehouden, is die kleur wèl opvallend. ROME (UPI). De Italiaanse republi keinse partij heeft er gisteren in toege stemd, zich aan te sluiten bij een nieuwe centrum-linkse coalitie, omdat zij van mening is, dat een machtsvacuüm de Italiaanse democratische instellingen ernstig in gevaar zal brengen. De republikeinse partij verklaart, dat de regionale verkiezingen van vorige week in Italië, waarbij de communisten bijna de aan de macht zijnde christen democraten voorbijstreefden, voor het eerst de noodzaak hebben aangetoond van „grondige en radicale wijzigingen in de politieke actie” teneinde tegemoet te komen aan de eisen van de Italiaanse maatschappij. De gematigde, links van het centrum staande republikeinen zijn op het ogen blik de enige bondgenoten van de chris- ten-democraten in een coalitie-regering, die van buiten af de steun heeft van de marxistische socialisten en van de soci- aal-democraten. Er moeten, zo vinden de EG-ministers, vóór het topberaad in Helsinki, nog wel wat vorderingen gemaakt worden. De ministers willen o.m. meer duidelijkheid over de internationale betrekkingen tus sen de Europese staten en goede afspra ken over de wederzijdse economische betrekkingen tussen Oost en West, en over maatregelen die genomen moeten worden om het wederzijds vertrouwen te bevorderen. NEW DELHI (Reuter). Vijf niet- communistische oppositiepartijen in In dia hebben gisteren gedreigd met een nationale campagne van lijdelijk verzet om premier Indira Gandhi uit haar functie te verdrijven. Er volgt een brief van 14 mei 1974 aan zijn schoonmoeder, de Nederlandse Erna Boom, waarin hij indirect toegeeft spion te zijn, en zijn excuses aanbiedt voor het feit dat zijn schoonmoeder opnieuw zo’n zware slag te verwerken heeft gekregen en nu weer zonder be scherming leeft. „De tegen u geuite be schuldigingen dat u medeplichtig zou Het was de tweede maal sinds zijn benoeming, anderhalf jaar geleden, dat Arias Navarro in de Cortés sprak. De eerste keer was met zijn opvallende rede van 12 februari 1974, waarin hij een Concrete aankondigingen van Arias Navarro waren: deelname van de poli tieke associaties aan de Cortés-verkie- zingen van dit najaar, met toekenning van zendtijd voor staatsradio en -televi sie; vóór het einde van dit jaar een speciale anti-communistenwet; vóór de zomer van 1976 een witboek over belas tinghervorming; en tenslotte een studie voor toekomstige maatregelen ten gunste van de regionale ontwikkeling (om de separatisten de wind uit de zeilen te nemen). De sfeer is hier aanzienlijk vriendelij ker. Er wordt weliswaar gefouilleerd, maar dat gebeurt met een nonchalance die duidelijk maakt dat men gelooft bij voorbaat te weten dat men geen richt microfoons en bandrecorders bij zich heeft, en dat ook de capsules cyaankali niet in handen van de spion worden gesneeid. Guillaume zal hem zeker niet accepteren. Hij rekent erop dat hij en zijn vrouw binnenkort zullen worden uitgewisseld tegen een groot aantal poli tieke gevangenen uit DDR-gevangen’S- sen. Voordat Siegfried Buback met het voorlezen van de aanklacht kan begin nen, richt de aandacht zich op een lange rijzige man achter het deskundigen-ta- feltje. Het is de „leitende Regierungsdi- rektor” Fritz Förtsch, een medewerker LUXEMBURG (ANP). De Europese ministers van Buitenlandse Zaken gaan ermee akkoord dat op 22 juli in Helsin ki, op topniveau de slotfase van de Europese conferentie inzake veiligheid en samenwerking begint. In een brief aan enkele EG-Iidstaten had de Russi sche partijsecretaris Brezjnev hiertoe suggestie gedaan. den teruggekeerd met de eerste brief van Amin. Hij ontkent dat hij „dron ken” was toen hij maandag in Kam pala een gesprek had met Amin, zoals door Amin is beweerd. Amin zegt volgens de Oegandese radio in de tweede brief, dat Hills spoedig zou zijn vrijgelaten als Cal laghan naar Kampala was gekomen. Ook herhaalde hij dat Blair met militair ingrijpen door Britse troepen uit Kenia had gedreigd. (Engeland heeft verklaard dat generaal Blair niet alleen een dergelijk dreigement niet (leeft geuit, maar dat het niet eens troepen in Kenia heeft). AROLSEN. (UPI)— De Internationale Opsporingsdienst van het Rode Kruis heeft in Duitsland zes tot nu toe onbe kend gebleven concentratiekampen ont dekt, die de nazi’s gebruikten in de eerste twee jaar nadat Hitler in 1933 aan de macht kwam. Overigens is prins Juan Carlos zelf niet bepaald gelukkig met deze toestand, en doet hij er verder het zwijgen toe, hetgeen de premier een veelzeggend stil zwijgen noemde. Op de gelukwensen, waarbij de premier prins Juan Carlos er ook aan herinnerde dat hij trouw had gezworen aan de grondbeginselen van het regime, antwoordde hij ditmaal al- mier Rabin moeten kiezen tussen een nieuwe confrontatie met Amerika, en wat zij als haar wezenlijke militair- strategische belangen ziet. Premier Rabin zei gisteren op een politieke bijeenkomst dat het nog hele maal niet zeker is dat Israel met Egypte tot een vergelijk zal kunnen komen. Intussen hebben zowel Israel als Egypte de overeenkomst hard nodig. Israel om tijd te krijgen om bij te komen van de interne sociale en economische crisis die het doormaakt, en Egypte om zich uit een economisch bankroet te kunnen red den. Vraag is of het gezond)verstand het van emoties en prestigeoverwegingen zal kunnen winnen. MÜNCHEN. (DPA)— Hevige wolk breuken en zware hagelbuien hebben maandag en gisternacht in het zuiden van de Duitse Bondsrepubliek en in Zwitserland aan minstens vijf personen het leven gekost en voor miljoenen gul dens schade aangericht. De invloedrijke vakvereniging van drukkers heeft het technische personeel opgeroepen tot een nationale 24-uurssta- king. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, heeft gis teren op een persconferentie in Atlanta, in de Amerikaanse staat Georgia, o.m. gezegd, dat de Amerikaanse regering nog geen definitieve beslissing heeft geno men aangaande de te volgen weg in het proces van onderhandelingen over het vraagstuk van het Midden-Oosten. aldus meldt het persbureau AFP. intenm-overeenkomst Israel” Geraffineerd en getuigend van slim heid zijn de verklaringen van Guillau me, toen hij de eed moest afleggen toen hij in de kanselarij van Willy Brandt zou worden aangesteld. De vraag of hij in dienst was geweest van een andere staat, beantwoordde Guillaume met: „Niet juist”, en diezelfde woorden staan ook vaak te lezen in andere officiële formuleringen. Bijvoorbeeld: Bent u wel eens benaderd door de geheime dienst van een andere mogendheid? Antwoord: „Neen”. Na zijn zogenaamde vlucht uit de DDR verklaarde Guillaume tegenover de ambtenaar van het opvangcentrum in Giessen waar ex-DDR-burgers de noodzakelijke formaliteiten moeten ver vullen om de Westduitse nationaliteit te verkrijgen dat hij de DDR had verla ten omdat hij en zijn vrouw de hoop hadden opgegeven dat een hereniging van Duitsland binnen afzienbare tijd zou plaatsvinden, en omdat hij in de DDR „zijn vrijheidslievende en humanistische idealen” niet in de praktijk kon brengen. leen dat hij, zoals altijd, ten dienste van Spanje staat. Verleden jaar had prins Juan Carlos daaraan toegevoegd dat niets en niemand (dus ook zijn vader niet) hem van zijn koers zou af brengen. Don Juan had gezegd dat het regime niet in staat is een democratische toe komst voor te bereiden, trouwens zelf onwettig is, en op zijn laatste benen loopt; tenslotte had hij een nauwverho- len oproep gedaan aan de Spaanse strijdkrachten om de koers van het land weer recht te zetten. Dergelijke „insinu aties, vleierijen of raadgevingen” noem de premier Arias Navarro „beledigend” voor de Spaanse strijdkrachten, die vol gens hem alleen bereid zijn om de huidige instellingen te verdedigen. Na tuurlijk stak hij de loftrompet over de Spaanse militairen, wegens hun kalme houding en hün moed in de Spaanse Sahara, en bevestigde hij dat zijn rege ring prioriteit verleent aan de moderni sering van de strijdkrachten. ligheid van de DDR gespioneerd, aldus de aanklacht. Toen men naar Bonn ver huisde om nog belangrijker taken te vervullen, kwam aan die spionageactivi- teiten geen eind. Guillaume kopieerde op grote schaal materiaal; eerst met een kleinbeeldcamera en een Minox-foto- toestel, en later, toen de hoeveelheden materiaal steeds groter werden, werd alles op smalfilm opgenomen. Hij kreeg informatie over actuele politieke thema’s en militaire NAVO-problemen in han den, en gaf het door naast Oost-Berlijn. Zijn vrouw fungeerde regelmatig als koerierster. Deze kampen waren in vergelijking met die van bijvoorbeeld Dachau en Auschwitz betrekkelijk klein. De gevan genen leefden er gewoonlijk niet in barakken, maar in fabriekshallen of leegstaande gebouwen. Het toezicht werd meestal door de plaatselijke nazi-autori- teiten uitgeoefend. De directeur van de Internationale Opsporingsdienst van het Rode Kruis, Alfred Opitz, die dit gisteren in de Westduitse plaats Arolsen bekendmaak te, zei dat men uit officiële documenten heeft kunnen reconstrueren dat genoem de kampen waren gelegen in Bremen, Bremerhaven, Benninghausen, Kislau en Zwickau, dat nu in Oost-Duitsland ligt. Volgens Opitz weet men nu dat er in de eerste twee jaar van het nazi-bewind 39 concentratiekampen in het derde rijk waren. Begin 1943 stichtten de nazi’s ook nog een honderdtal „filialen” van de concen tratiekampen. Daarin werden hoofdzake lijk dwangarbeiders ondergebracht. Opitz zei dat men tot dusver ook niet van het bestaan van deze „filialen” op de hoogte was. Als de diplomatieke uitwisselingen met de belanghebbende landen ten einde zijn, aldus Kissinger, zal Washington kiezen tussen het zoeken naar een tus sentijds Israelisch-Egyptisch akkoord en een allesomvattende regeling. Deze zou in het bijzonder moeten slaan op de toekomsi van Jeruzalem, de vredesver- plichtingen van de Arabische staten en „waarschijnlijk zekere Amerikaanse waarborgen”. Terugkomend op zijn rede van maan dagavond waarin hij er de nadruk op gelegd had, dat de Verenigde Staten niet bereid waren te wijken voor druk van hun bondgenoten, de VS te bewegen, met hen door verdragen verbonden te blijven, zei de Amerikaanse minister, dat hij daarmee geen enkel land in het bijzonder had willen aanduiden. „Wij hebben onze verplichtingen bevestigd in het kader van onze bondgenootschappen, maar deze moeten geen eenzijdig karak ter dragen”. UTRECHT (ANP) Er zit een scha duwkant aan het onlangs door de loon- technische dienst geconstateerde ver schijnsel, dat steeds minder bedrijven zich niet aan de wet op het minimum loon houden. Dat constateert het CNV in zijn blad „De Gids”. Volgens het CNV komt van allerlei kanten telkens weer de klacht dat in diverse bedrijfstakken vooral vrouwen worden ontslagen zodra ze de 23-jarige leeftijd naderen”. De werkgevers proberen zich volgens het CNV kennelijk van hen te ontdoen, voordat ze het minimumloon voor vol wassenen moeten verdienen. In hun plaats worden dan jongere en dus goed kopere krachten aangetrokken. West-Duitslands hoogste aanklager, Siegfried Buback, is zelf verschenen om de betekenis van dit proces te onderstre- WV

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3