IJmondreacties op wijzigingsvoorstellen provinciewet VZV speelde te statisch Twee Opbrengst Vietnam- collecte nog niet beslist Huldiging Goede prestaties Plonie Scheringa Grote brand in Houtrakpolder legde smederijloods in as Startsubsidie voor politie- sportvereniging Burgemeester Reehorst uit Velsen provincies in Noord-Holland „juf” Broos i „Strandvoetbal” a (Het leven is zo kwaad nog niet.) Huiswerk klaar Fijn boek... En een Kingetje OORZAAK IS ONBEKEND, DE SCHADE ONSCHATBAAR ien jzen Kort IJmondnieuws 1NN 175 175 9.75 i .15.- Natuurzuivere pepermunt i.l5.- 7 WOENSDAG 25 JUNI 1975 PLAATSELIJK NIEUWS (Van onze verslaggevers) 1 A. met Gerard Paques IJMOND Nadat het kabinet- Den Uyl vorige week de nieuwe provincie-indeling voor Nederland bekend liet maken zijn de drie col leges van burgemeester en wethou ders uit Velsen, Beverwijk en Heemskerk met een eerste reaktie gekomen. Zoals bekend wordt in hel voor-ontwerp tot wijziging van de Provinciewet het aantal provincies tot zesentwintig uitgebreid. Het ligt in de bedoeling het takenpakket van deze nieuwe provincies aanzienlijk te vergroten. De gemeenten zullen in de nieuwe structuur een aantal taken afstaan, vooral op het gebied van regionale samenwerking en planning. Noord-Holland zal drie provincies krijgen, die van Groot- Amsterdam met de Haarlemmer meer en Purmerend, vervolgens Haarlem en de IJmond en als derde de kop van Noord-Holland met als centrum Alkmaar. (Van onze waterpolomedewerkster) erlei ar- (Van onze atletiekmedewerker) or onze it 5 d 130. ngen ren) n 4en. d met rend, nk veer een miljoen inwoners tellen en die daardoor enigszins met elkaar in even wicht zijn. Dan kunnen ze elkaar wat tegenwicht geven.” Geen spreekuur. Woensdag houden de Beverwijkse wethouders Hoogeboom, Camfferman en Janssen geen spreekuur. k eedte I- 3e k de iel a Ki ms I t?JD» oen.- met en u er eden, Bij de zomeravondcompetitie over 15 kilometer boekte Jan van Deudekom (Suomi) een mooi succes. Hij wist in het grote gezelschap de eervolle 18e plaats te bezetten in 50.46 sec. Frits Wolterman werd 36e in 53,12 sec. en Richard v.d. Pol kwam als 142e binnen in 59.56 sec. Bij competitiewedstrijd voor de jeugd in Rotterdam deed Olga Commandeur het op de 800 meter voorzichtig aan na haar overwinning bij de Sparta-spelen. Zij won dit nummer in 2.21,4 sec .Ook het speerwerpen werd een zege voor haar mét een goede worp van 32.48 m. Voorts wierp Greet Stam de discus met 21,34 m naar een persoonlijk record en kwam Karin Wensink bij het verspringen tot 4,30 m. Provence won in de afgelopen week met 1-0 van Zeedistel. Zoals bekend moesten nog zes minuten van deze eer der gestaakte wedstrijd worden uitge speeld. De strijd v rd hervat met een strafschop, die door Snoeks onberispelijk werd benut. IJMUIDEN. Nog steeds zijn de be slissingen in het Sijp Sterk-strandvoet- baltoernooi niet gevallen. Alleen Cen trum en Monique zijn zeker van een plaats bij de laatste vier. De wedstrijden van donderdag- en vrijdagavond zullen de definitieve beslissing brengen. Het elftal dat als eerste eindigt is automa tisch finalist. De tweede finalist is de winnaar van de zondag om twaalf uur te starten halve competitie tussen de nummers twee, drie en vier. Van de kanshebbers Royal, Provence, Zeewegbar en Tromp Tapijt zal er dus nog één moeten afvallen. Het uitlekken van de inhoud van het voorontwerp tot wijziging van de Pro vinciewet is voor het Beverwijkse colle ge aanleiding, de aangekondigde nota over de meest gewenste gewestkeuze te laten vervallen. Tijdens de begrotingsbe handeling had de raad via een motie op de komst van een dergelijke nota aange drongen. Gezien de nieuwe ontwikkelin gen acht het college het maken van een voorlopige gewestkeuze nu niet oppor tuun meer. BEVERWIJK. In afwachting van de indiening van een officiële begroting heeft het Beverwijkse college de raad voorgestld, een startsubsidie van 500 te verlenen aan de recentelijk opgerichte Politie Sport Vereniging. In een voorzichtige reactie op de plan nen van minister De Gaay Fortman vindt wethouder F. Kaebisch jr. de in stelling van een provincie Haarlem/IJ- mond qua keuze in elk geval niet slecht. Persoonlijk zou hij, af gezien van de mo gelijke bestuurlijke consequenties, een dergelijke aansluiting logischer achten dan de creatie van een gewest in noorde lijke richting. Wat de taakverdeling binnen de nieu we provincie-structuur betreft, laat bur gemeester J. G. S. Bruinsma zich aan merkelijk somberder uit: „Zou de situa tie worden zoals vorige week bekend werd, dan wordt vrijwel niets aan de Alles draait om geld, ook bij de VPRO. De perschef (die was dus niet met vakantie) vertelde me dat de VPRO de zomer benut „om financieel een beet je op krachten te komen”, want de winter was lang en duur. Buitenlands materiaal is vaak goedkoper dan zelfge maakte artikelen. Vandaar onder meer die lange serie over propagandafilms uit de Tweede Weredloorlog, want de „rech ten” van deze films zijn niet al te kostbaar. Deze reeks loopt door tot eind september, maar vorige week al meende ik bij mezelf enige vermoeidheid te bespeuren ten aanzien van dit genre. Dat was bij het zien van de vijf kwartier durende Japanse propagandagolf. Het is geloof ik niet verstandig om van Haarlem en de IJmond een aparte provincie te maken, los van de rest van Noord-Holland. Je krijgt dan de situatie dat Haarlem en de IJmond met de pet in de hand naar Alkmaar moeten om te vragen of ze alsjeblieft huizen kunnen krijgen”, aldus burgemeester Reehorst. In de IJmond en Zuid-Kennemerland kan er niet of nauwelijks meer gebouwd worden en daarom lijkt één provincie voor de rest van Noord-Holland volgens drs. Reehorst een redelijke oplossing, vooral omdat de nieuwe provincies regi onale taken krijgen toegewezen. In Heemskerk, dat zo lang heeft ge vochten voor het zelfstandig voortbe staan van de gemeente, heeft men als het ware een ingebouwde argwaan tegen alle berichten die een aantasting van de gemeentelijke autonomie in zouden kun nen houden, voor zover men daar zelf niet voor kiest in het kader van regiona lisering en dergelijke. Burgemeester H. Nielen wil in dit stadium nog geen commentaar geven op de uitgelekte inhoud van het vooront werp tot wijziging van de Provinciewet en hij geeft daarbij als reden op, dat noch aan de gemeenten rechtstreeks, noch aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten enige officiële mededeling van regeringswege is gedaan, zodat men alleen nog maar af kan gaan op kran tenberichten. Van de Nederlandse Vereniging van Gemeenten had men op het Heemskerk se raadhuis dinsdagmorgen alleen een mededeling ontvangen met de informatie dat ook bij deze centrale instelling nog niets over het wetsontwerp bekend is. Burgemeester Nielen schort zijn com mentaar op met de toevoeging: „Niet zenuwachtig maken. Geen paniek”. moet en kan doen. Er zijn zoveel sa menwerkingsverbanden of zeg maar ge meenschappelijke regelingen tussen ge meenten dat wat meer op de regio ingesteld bestuur in de vorm van een kleinere provincie erg goed werk kan verrichten. Ik geloof niet dat daarmee de autonomie van de gemeenten wordt aangetast, want er blijven voor de bur gemeester en wethouders nog genoeg taken over”, aldus burgemeester Ree horst. Vooral tegen deze indeling voor Noord-Holland is Velsens burgemeester drs. J. Reehorst gekant. Hij vindt drie provincies te veel. Volgens hem is het verstandiger dit aantal terug te brengen tot twee, namelijk Groot-Amsterdam en de rest van Noord-Holland. „Dan ont staan er twee provincies die beide onge- i i BEVERWIJK- De Colignyschool heeft het zilveren onderwijsjubileum van „Juf” C. Broos gevierd, waarbij haar veelzijdigheid en haar bekwaamheid duidelijk zijn onderstreept. Zelf voelde zij niet zo veel voor deze viering, maar er waren te velen die haar eens in het zonnetje wilden zetten. Snelheidscontrole. Bij een snel heidscontrole op de Tolweg en Jan van Kuikweg heeft de Heemskerkse politie gisteren 57 bekeuringen uitgedeeld. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 90 km per uur. In Arnhem stonden twee ouders te recht omdat zij hebben toegelaten dat er van hun minderjarige kinderen porno grafische foto’s zijn gemaakt. Bij het begin van de reportage die Hier en Nu rond deze zaak maakte, sloeg de schrik me om het hart. Wuivende boomtakken en ijle dameszang deden het ergste vre zen. Gelukkig viel dat mee, al werden er te veel grote woorden gebruikt. De va der van de kinderen, die in het duister geïnterviewd werd, had het om het geld gedaan, maar de opbrengst was flink tegengevallen. „Je wordt er niet rijk van”, zei hij wat moedeloos. De patserige Nederlandse uitgever van de foto’s, ge filmd in de tuin van zijn Belgische kasteel, had daar zo te zien terecht geheel andere gedachten over. Deze nieuwe indeling en een verschui ving van taken oordeelt hij noodzakelijk omdat „niet elke gemeente alles zelf IJMOND. Atlete Plonie Scheringa heeft deelgenomen aan een 30-kilome- ter-Ioop die werd georganiseerd door Lycurgus in Krommenie. Zij was de enige dame in het gezelschap. De om standigheden waren vrij zwaar en toch wist zij een tijd te realiseren van 2 u. 17 min. 20 sec. Namens het schoolbestuur sprak de heer De Bruyn en hij stelde vast, dat zij voor de nieuwkomers het gezicht van de school bepaalt. Met betrekking tot de integratie van basis- en kleuterschool toonde zij zich een schoolvoorbeeld van goede samenwerking. Ook de heer J. v.d. Berge, voorzitter van de oudercommissie uitte grote waar dering voor haar onderwijservaring. Veel waardering had hij voor de wijze waarop zij de mogelijkheden heeft benut om te komen tot de huidige speelleer- klas, die kan bogen op een positieve belangstelling van collega’s. In dit ver band werd haar een ludieke onderschei ding in de „orde van de speelleerklas” uitgereikt onder een fors applaus van alle aanwezigen. Mej. Don, hoofdleidster van de aan grenzende kleuterschool, memoreerde op speelse en inventieve wijze enkele ge beurtenissen uit het verleden. Als cadeaus werden mej. Broos onder meer een Afrikaans houtsnijwerk en een wereldatlas aangeboden. geheel af. Dit zijn de trieste resten van de brand die in precies een half uur de hele loods en alle landbouwwerktuigen en gereedschappen binnen onherstelbaar beschadigde. Twee Kamerleden gaven hun zeer uit eenlopende visies. Van der Lek (PSP) zag nergens enig probleem (waar ik niets van begrijp) en Van Dam (ARP) was bevreesd voor de aloude scheiding tussen liefde en seksualiteit. Waar hij een tegenstander van was, zei hij. Aan het slot vroeg de interviewer Henk Ver kerk aan uitgever Joop Wilhelmus: zou hij ook met zijn eigen kinderen dit soort foto’s maken? Een slechte vraag, dacht ik. Maar het onthutsende antwoord van Wilhelmus stelde me meteen in het ongelijk. „Op de eerste plaats wordt het hun niet gevraagd, en op de tweede plaats zou ik het ervan laten afhangen of ze er behoefte aan zouden hebben”. En van dat laatste was hem in het geheel niets bekend. Bij Hier en Nu was een hoop ellende opgetast, afgezien dan van het traditio nele verslag over die traditionele Engel- sen bij dat traditionele tennistoernooi in het traditionele Wimbledon. Majoor Eva den Hartog, een daadkrachtige dame van het Leger des Heils, vertrok met 1,6 miljoen gulden op zak weer naar Bang- ladesj. Ze had er de raarste dingen voor moeten doen, onder meer het verrichten van de aftrap bij een voetbalwedstrijd in Alphen aan de Rijn. Maar ze hield zich wat betreft het inzamelen van geld aan het devies, dat een vriendin haar onlangs gaf: „Eva, je moet de koe blij ven melken, want als je daarmee stopt, dan komt er geen melk meer”. Maar „The Negro soldier” van gistera vond was weer een voltreffer. Het ging er bij deze film om de Amerikaanse negers duidelijk te maken, dat er voor hen geen betere plek was dan in het leger. Ze moesten „gemotiveerd” worden, om maar eens een eigentijdse term te gebruiken. Daar was een mooie vorm voor gevonden: vanaf de kansel geeft dominee een uitvoerig overzicht van de heroïsche rol die negers in de loop van de Amerikaanse geschiedenis hebben ge speeld. Vooral als soldaat, maar ook de anderhalve neger, die rechter, ontdek kingsreiziger of leraar was geworden, werd niet vergeten. Bovendien liep Jesse Owens er tijdens de Olympische Spelen van Berlijn alle witte atleten finaal uit, en werd de Duitser Schmeling door de. zwarte boksel Joe Louis binnen twee minuten knock-out geramd. Dat men in het Gooi met vakantie is, was dinsdag goed merkbaar. De enige produkten van eigen bodem waren. Hier en Nu en Den Haag vandaag. Te kiezen viel verder uit drie films, vijf afleverin gen van series (waaronder een herha ling) plus een NCRV-kwartiertje over de vermaarde preekstoel van Kimswerd, wat ook al eens eerder was vertoond. Bij de VPRO zijn ze kennelijk ook al afgereisd, Portugal en Griekenland denk ik, want dat mag nu weer. Van vorig jaar herinner ik me een aantal best pruimbare eigen programma’s, over het Nederlands Blazersensemble en over Amsterdamse vakantiegangers in Bak- kum. Maar deze zomer behelpt men zich met in het buitenland gekochte produk- ties. Op zich hoeft dat helemaal geen bezwaar te zijn. Want ik zie liever een goeie Amerikaanse film dan een slechte van Pim en Wim. Programma: 26 juni, 19 uur: Tromp-Griffi- oen, Kennemerhof—Centrum. 27 juni, 19 uur: Provence-Royal, Smul-Van Kaam. Stand tot en met 24 juni: Monique 10-18, Centrum 11-17 Royal 10-15, Provence 11-15, Zeeweg 11-14, Zeedistel 12-14, Tromp 10-12, Rolvink ll-io, Kennemershof 10-8, Van Kaam 11-6, Griffioen 11-4, Zeebad 12-4, Smul Snacks 11-3. VELSEN. Het eerste herenteam van VZV speelde in De Heereduinen, de laatste competitie-wedstrijd voor de B- poule van de derde klasse. Tegenstander was Ijsselmeer, dat na ’t Gooi op de tweede plaats staat. VZV verloor met 9- 5. Ook het Velser damesteam speelde thuis en heeft nu driekwart van de competitie achter zich. VZV versloeg HZV uit Hillegom met 11-0. In de afgebrande werkplaats stonden landbouwwerktuigen, gereedschappen, vaten olie en .butagasflessen. Er zijn geen ontploffingen geweest. De totale schade was noch door eigenaar Blom noch door de brandweercommandant van het korps Haarlemmerliede te schatten. Volgens de laatste zal het be drag atronomisch hoog zijn. De heer Blom is verzekerd. Omstreeks zes uur ontdekte de familie Blom de brand. Mevrouw Blom: „We werden wakker door de herrie en dach ten eerst dat er werd gejaagd. Mijn man ging kijken en toen waren al een paar boeren de voertuigen uit de tweede loods naar buiten aan het rijden. Maar in de tweede loods was de rook al gauw zo erg dat we er niet meer in konden”. De grote loods is in tijd van een half uur uitgebrand. Dat de naastliggende loodsen niet zijn gaan branden is vol gens korpscommandant J. Witte te dan ken aan het feit dat er veel olie in de loods aanwezig was, waardoor de brand „omhoog gaat” in plaats van zich zij waarts uit te breiden. Kort na zes uur is het brandweer korps van Haarlemmerliede uitgerukt. Omdat er wegomleggingen in de polder waren, heeft de familie Blom ook het korps Velsen gewaarschuwd. Beide korpsen rukten met twee wagens uit en met gezamenlijke krachten werd de brand bedwongen- De schade in de loods is onherstelbaar. Het dak kwam al vrij snel naar bene den. De werkbank, de te repareren voer tuigen, het geheel was een grote chaos, vol modder en olie. De oorzaak van de brand zal volgens brandweercommandant Witte vermoede lijk nooit worden achterhaald. Monique had weinig moeite met Smul Snacks. Met 6-0 werden de Smullers voor de tiende maal tijdens dit toernooi met een grote nederlaag naar huis ge stuurd. Eveneens een grote overwinning behaalde Zeeweg op Zeebad. Het werd een reglementaire 5-0 zege, omdat Zee bad niet kwam opdagen. Tenslotte klop te Provence concurrent Tromp na een spannende match met 2-0. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEMMERLIEDE. Vanmor gen vroeg om zes uur is één van de werkplaatsen van smederij J- Blom aan de Machineweg in de Houtrakpolder ge heel afgebrand. Twee omliggende lood sen, het magazijn en het woonhuis van de familie Blom is gespaard gebleven. Aan een van de twee andere loodsen ontstond alleen enige schade. De oorzaak van de brand is onbekend. gemeentebesturen meer over gelaten. Dat lijkt mij een heilloze zaak. Ook voor de gemeenschappelijke regelingen tussen Beverwijk en de nabuurgemeen ten zou zoiets ernstige consequenties kunnen hebben”. Tot de officiële publicatie van de ont- werpwet schort het Beverwijkse college een meer definitief oordeel over de be stuurlijke herindeling van Nederland op. „We wachten maar rustig af”, zegt wet houder Kaebisch. „Onzelfzuchtige plichtsbetrachting”, dat werd er van de negers verwacht, hand in hand met hun blanke landgeno ten, die toch altijd het beste met de zwartjes hebben voorgehad. De vraag blijft of degenen, voor wie het bedoeld was, dit alles als zoete koek slikken. Dat kan ik eigenlijk alleen maar aannemen als ik me even opstel achter Archie Bunker die een half uur eerder op hetzelfde net druk in de weer was om een zwarte buurjongen de deur uit te werken. Want Archie’s kaartvrienden kwamen eraan, „en de enige zwartjoker die ze willen zien is schoppen-aas”. Over propaganda gesproken: de werf teksten van de VPRO vond ik dit keer nogal zwak. Jan Blokker is zeker ook al met vakantie. BEVERWIJK. Op initiatief van de Alpha-sociëteit is er in Beverwijk een collecte gehouden ten bate van het Me disch Comité Nederland-Vietnam. Deze collecte kreeg de steun van- ANVJ, PvdA, CPN, PSP en KGIJ. De opbrengst is 5700 geworden. Het orga niserende comité brengt dank aan de collectanten voor hun inzet en de bevol king van Beverwijk voor de bijdragen waarmee men deze collecte tot een suc ces maakte. Ondanks een sterke start en een 1-0 voorsprong dankzij Michie! Weimar moest VZV in Ijsselmeer zijn meerdere erkennen. De tegenstanders waren snel, terwijl VZV erg statisch speelde. De achterhoede ging nauwelijks méé in de aanval en van een middenveld was bij VZV totaal geen sprake. Bovendien werd er niet best geplaatst. IJsselmeer liep in het tweede kwart met onder andere doelpunten van de onhoudbare midvoor Jan Sint tot 6-1 uit. Toen deze speler in de derde periode op de kant bleef, kon VZV met goals van Cees Visman, Henk Mors en Michiel Weimar tot 7-4 inlopen. René Prüst werd in deze perio de met drie persoonlijke overtredingen op zijn naam voor de rest van de wedstrijd (met vervanging) het water uitgestuurd. In het laatste kwart passeerde Cees Visman de doelman van IJsselmeer nog éénmaal, maar de tegenstanders scoor den eveneens. Dankzij goed ingrijpen van keeper Hans Eelsing bleef het bij een 9-5 nederlaag voor VZV. IJsselmeer staat nog onbedreigd op de tweede plaats. Donderdag worden de laatste du els om het kampioenschap (van onder andere AZU tegen koploper ’t Gooi en van KZC) uitgevochten. De 11-0 eindstand bij de dames doet vermoeden dat VZV een overdonderend sterke partij speelde, hetgeen zeker niet het geval was. Het Hillegomse team bestond uit een aantal zeer jonge speel sters, die een zwak en traag geheel vormden. Bij deze geringe tegenstand kwam ook VZV maar met moeite tot goede acties. De ploeg speelde bovendien nogal statisch. Tot aan het laatste kwart had VZV-keepster Margrit Weimar niets te doen. De doelverdedigster van HZV kreeg vijf doelpunten, gemaakt door Pa tricia Perisutti, Odette Doudart de la Grée, Wilma Kwast en Lida Blok te verwerken. In het tweede kwart miste Patricia Perisutti een strafworp. In de laatste minuten gaven Patricia Perisutti, Lida Blok en Odette Doudart een de monstratie prijsschieten: er vielen achter elkaar zes goals waarmee de score tot 11-0 opliep. Het Hillegomse team kwam niet verder dan een aantal afstandsscho ten, die geen doelpunten opleverden. VZV. dat al vanaf het begin van de competitie op de tweede plaats staat, speelt maandag tegen koploper Boskoop. Overigens is Velsens burgemeester verheugd over de ommezwaai die de regering lijkt te gaan maken. Aanvanke lijk lag het in de bedoeling m Nederland tot zeventig nieuwe gewesten te komen, een vierde nieuwe bestuurslaag naast de al bestaande gemeenten, provincies en parlement. AI eerder heeft drs. Reehorst zijn bezwaren geuit tegen de mogelijk heid dat de autonomie van de gemeen ten daarmee zeer wezenlijk wordt aan getast en de gemeentebesturen volgens hem teruggebracht worden tot een soort wijkraden. Bovendien gelooft hij dat door een vierde bestuurslaag de onbe- stuurbaarheid wordt bevorderd. Vandaar dat hij de nieuwe provincie-indeling toe juicht. Vanmorgen vroeg brandde de werkloods (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7