I Groter verlies bij Centraal Nederland 15.00 uur 15.00 uur Aktie ’68 Kinheim "l tegen O.R.W.O./ SPAR H.C.A.W. TAAN 2e ronde modehui/ Haarlem Nicols K.N.B.S.B. beker zHrMï i Hoe Puzzel r tegen t betalen halen JAPONNEN DEUX-PIÊCES TUNIEK-PAKKEN Meubelfabriek 44. Oisterwijk Hotel-Café-Rest. VAN AKEN r Pim Mulierstadion Badmintonpad Bouwens Autoverhuur 't mampaey-maas b.v 13 12 VARIA 27 1975 VRIJDAG JUNI Hulp van Syrië Dit woord: AANDOÉNLIJK EEN VW 1200 HUREN? DIT JAAR BETERE RESULTATEN Meubelmakerij De Eik Dit woord: BAGATEL Dit woord: VLEUG Dit woord: VLUGSCHRIFT (Van onze speciale verslaggeefster) UTRECHT. Achttien Koerdische nationalisten hebben kans gezien, naar Nederland te ontkomen. De vluchtelingen hebben hier politiek asiel sinds de ineenstorting van hun revolutie in Irak in maart van dit jaar, gevraagd. De groep vluchtelingen is zeer actief geweest in de oorlog tegen de Ba’ath-regering in Bagdad, een bloedige strijd die zich con centreerde rond de eis van zelfbestuur voor de Koerden in het noorden van Irak. Na de plotselinge val van hun revolutie zijn ze eerst naar Iran gevlucht, dat zijn grenzen voor de Iraakse Koerden openstelde. F1 I (ADVERTENTIE) Koerden hebben geen toekomst (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Op l. (ADVERTENTIE) Puzzel wo ®®aK Zevenbergen N.Br. et =M H 23 ze (ADVERTENTIE) 6026 PUZZEL NUMMER 26 Zaterdag zondag Oplossing puzzel nummer 25 2 GROTE HOUTSTRAAT 159 3 5 ïaties de Donkerelaan 66 - Postbus 9 Bloemendaal - Tel. 023-258191 Wat de tarieven betreft, vindt Cen traal Nederland verhogingen slechts ver antwoord als zij de stijging van het prijspeil van consumptiegoederen niet te boven gaan. Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen Telefoon 023-324365-324709 yé alaris tafels stoelen *TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Wel wordt gewezen op de hoge aan- legkosten voor het railvervoer, dat bo vendien niet zo flexibel is als de bus en toch weer aan- en afvoermogelfjkheden vereist. Met deze opmerking wil de di rectie van Centraal Nederland niet zo zeer de „busbelangen” behartigen, maar wel wil zij binnen het totale openbaar vervoer het juiste vervoermiddel op de juiste plaats krijgen (daarbij kan de bus een belangrijke rol spelen). Prijswinnaars puzzel nummer 25: ƒ25,: J. Knook, Blauwe Beugelstraat 15, Rijsenhout post Aalsmeer; ƒ25,-: W. Hartenberg, Broekbergenlaan 37, Santpoort-noord; 15,-: mevr. C. M. C. Silvis-Roest, Kadijk 13, Heemstede; ƒ15,-: mevr. T. van Vliet, Meervlietstraat 79, Velsen-zuid; 10,-: M. Visser-Boonstra, P.C.Boutensstraat 122-1, Haarlem; 10,-: H. Keuter, Oranjestraat 24, IJmuiden. Wij leveren exclusieve massief eiken tafels. In alle maten en modellen. Eventueel eigen ontwerp wordt ook vervaardigd. Verkoopkantoor: Texelhof 329, Haarlem, tel. 023 - 339335. 9 is BAAN, hoek Houtplein HAARLEM bouwjaar k 1975 Met koeling van winkel, kantoor of spreekkamer, biedt u, voor weinig geld, uw cliënten veel komfort. Keuze uit vele modellen AIRCONDITIONING Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 Ffe Net als bij hotel en motel ligt bij bagatel het accent op de laatste let tergreep. Dat verraadt de uitheemse afkomst. Het Italiaans heeft bagatel- la: kleinigheid, nietigheid. Vroeger bracht men dit woord in verband met bagage, een afleiding van laat-Latijn baga: pak, zak. Bagatella zou dan eigenlijk betekenen: pakje. De latere opvatting is dat deze verklaring moet worden afgewezen en dat het Itali aanse bagatella samenhangt met het Latijnse woord baca, Italiaans bacca dat: bes, druif betekent. Daarbij past de betekenis van bagatel beter. Wij verstaan er immers onder: ding van geen betekenis, armzaligheid en ook: geldsom van geringe waarde. Men ziet soms dat erfgenamen ruzie met elkaar maken om een bagatel, een som van niets. De achttien, onder wie twee gezinnen met kinderen, wilden echter niet in Iran blijven en gaven er de voorkeur aan politiek asiel te zoeken in West-Europa. Zij vreesden als gijzelaars gebruikt te zullen worden door de sjah, en ingeruild te worden tegen een paar honderd anti- sjah-Perzen, die tijdens de periode van vijandschap tussen Teheran en Bagdad in Irak onderdak kregen. 27 Met behulp van onderstaande letter grepen moeten aan de hand van de omschrijvingen woorden worden inge vuld. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMI- ATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, IJMUI DEN. waren al eerder naar Perzië gevlucht, maar later toch naar Irak teruggekeerd. Ze zijn nu opnieuw op de vlucht gesla gen voor de executies en deportaties. Generaal Moestava Barzani, de erva ren Koerdische opstandelingenleider, is tijdens zijn ballingschap in Iran op het nippertje ontsnapt aan een moordaan slag. Dit is vernomen uit Koerdische partij kringen. Op de avond van de 26e mei werd hij in het dorpje Nagadeh, waar nagenoeg de gehele Koerdische partij en legertop is ondergebracht, aan gevallen door een groepje mannen. Zij waren gekleed in het traditionele Koer dische kostuum en schoten met halfau- tomatische geweren op Barzani. De ge neraal werd niet geraakt. Wel werd een vrouw gedood en een kind gewond. Vol gens de nog steeds goed functionerende Koerdische inlichtingendienst Parastin bestond de groep aanvallers uit Irakezen en Perzen. Hoewel Nagadeh onder strenge con trole staat van de Perzische geheime politie, slaagden de aanvallers er toch in over de Iraakse grens te ontkomen. Er is sprake van nog twee aanslagen op het leven van de oude Barzani. Bevestiging van deze geruchten kon echter niet wor den verkregen. Verticaal: 1. plengen; 2. lol; 3. aks; 4. eend; 5. term; 6. waas; 7. esse; 8. das; 9. Eli; 10. nerveus; 15. oasen; 17. snaar; 19. enig; 21. bord; 23. eer; 25. Ada; 27. lenig; 28. hekel; 31 ges; 34. trapeze; 35. alt; 36. peil; 37. Eifel; 38. nicht; 39. akte; 40. U.S.A.; 41. Astarte; 47 Esla; 48. past; 49. tarn; 50. eest; 52. iel; 53. fee; 56. t.a.t.; 57 Eli. De al eerder geciteerde Iraakse rege- ringsbron bevestigde onze berichten van KDP-functionarissen, dat in het noorden van Irak de politiek van arabisering versneld is. Volgens deze bronnen zijn duizenden Koerdische gezinnen uit de olierijke gebieden rond Kirkoek en Mo- soel en uit strategisch belangrijke gebie den als Sindjar weggevoerd naar tenten kampen in de buurt van de universi teitsstad Sulaimani. Over hun toekom stig lot is niets bekend. De meeste van deze weggevoerde families waren eerder naar Iran gevlucht, maar later in de hoop naar hun woning terug te kunnen keren weer naar Irak getrokken. Arabieren uit Zuid-Irak worden nu gehuisvest in deze oorspronkelijke Koer dische gebieden. Dat wil zeggen dat de Koerden geen aanspraken meer zullen kunnen maken op dit gebied als een volledig door hun volk bewoonde streek. Reizigers uit het Iraaks-Iraanse grens gebied vertellen dat nog steeds Koerden vanuit Irak naar Iran vluchten (sommi ge bronnen spreken over 200 per dag), hoewel de grens officieel voor hen ge sloten is. Veel van deze vluchtelingen land in 5. 6. Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak bij Leidseplein) tel. 020-233917. Ma t/m za 9y-18 uur.Ook weer op donderdagavond tot 21.30 uur. I Uw kopje koffie staat klaar. Men kan een jas en een schoon overhemd aandoen of aantrekken, maar ook een zwaard, een armband of een ring. In die laatste gevallen kan men: aantrekken niet gebruiken. In bijbeltaal is de nieuwe mens aan doen: een ander mens worden, eigen lijk: zich bekleden met die nieuwe mens, zich bekeren. Maar men kan ook iemand schande of verdriet aan doen dus: veroorzaken, berokkenen. Verouderd is de betekenis: treffen, ontroeren. In Sara Burgerhart leest men: uw ongesteldheid doet mij zeer gevoelig aan. De schrijver bedoelt: uw ziekte stemt mij droevig. Deze betekenis heeft ook het bijvoeglijke naamwoord aandoénlijk. Men spreekt van een aandoénlijk verhaal, een aandoenlijke brief en bedoelt: tref fend, weemoedig stemmend, ontroe rend. En vroeger hadden meisjes een aandoénlijk, dat wilde zeggen: gevoe lig hart. Maar zo kan aandoénlijk nu niet meer gebruikt worden. De Engelse journalist Gwynne Ro berts, meldt deze week in de Financial Times dat Syrië de Koerden „in alle opzichten” steun heeft geboden als ze hun rebellie in Noord-Irak weer hervat ten. Zoals bekend zijn de relaties tussen de twee Arabische buurlanden, Syrië en Irak, verslechterd door het conflict over het water van de rivier de Eufraat. Irak beschuldigt Syrië ervan niet genoeg water door te laten, zodat de boeren hun land niet kunnen bevloeien. De Koerden zelf zijn nogal sceptisch over het Syrische aanbod, omdat aanvoerlijnen vanuit Sy rië bijna niet te leggen zijn. De grens wordt zwaar bewaakt en het gebied zou alleen ’s nachts per muilezel bevoorraad kunnen worden. Syrië zou ook aangeboden hebben Koerdsiche rebellen op te leiden. Volgens Roberts heeft ook Libië grote belangstel ling getoond voor de ontwikkelingen in de nationalistische Koerdische beweging. Libië heeft zich erg kwaad gemaakt over het Iraans-Iraakse akkoord, omdat Bagdad Arabisch grondgebied verkocht zou hebben aan de sjah. Libië heeft nog geen concrete voorstellen gedaan. (Van onze redacteur economie) AALSMEER. Ondanks een verho ging van de rjjksbfjdrage streekvervoer van 18 miljoen tot 31 miljoen heeft de NV Vervoermaatschappij Centraal Nederland vorig jaar een verlies van 1,9 miljoen geleden vergeleken met een deficit van 1,1 miljoen in 1973. Voor het lopende jaar wordt evenwel een verbetering van de resultaten verwacht. a - als - alt - an - bal - bo-boe-bu -de - de - de - dent - e- e- e- e- e een - een - gant - ge - ge - gek - ier - im - in - ka - kar - klam - la - laar - land -le - len - ling - lo - lol - luis - man - men - mis - mo - ne - ne - no - nög - noor - nul - o - pa - re - ren - se - sie - sig - stok - te - ten - ten - ter - ton - ti tle - tom - tri - ven - ven - vi - vis - vlij - voet - wats - wroe. 001 technisch buro Wij hadden vroeger zo’n aardig woord voor wat nu een vlugschrift heet. Wij noemden zo’n brochure, zo’n geschrift van beperkte omvang waarin op populaire wijze zaken van voorbijgaande aard worden besproken of een der vragen des tijds wordt beantwoord, een vliegend blad. Die naam was niet oorspronkelijk, hij was overgenomen uit het Frans waar men zo’n pamflet een feuille volante noemde. Ook het Duits nam de Franse term over en sprak van Flugschrift. En dat woord is weer klakkeloos „vertaald” in vlugschrift. Daarbij zag men de betekenis van Flug: vliegend over het hoofd, maar dacht aan vlug: zo’n geschriftje wordt immers vlug, haastig opgesteld en is op zichzelf vluchtig, vergankelijk, snel voorbij gaand. Vandaar het ongelukkige woord vlugschrift. Horizontaal: 1. onderscheidingsteken; 4. sportartikel; 7. pret; 8. individu; 9. loterijspel; 10. bijwoord; 11. zeer duide lijk; 14. eensgezindheid; 17. onbepaald voornaamwoord; 20. muggengordijn; 23. familielid; 24. glans; 25. woelend graven; 26. zangstem; 27. in orde brengen; 28. gedroogde vis. Het zelfstandige naamwoord vleug hoort bij vliegen zoals scheut hoort bij schieten en goot bij gieten. De eigenlijke betekenis is dan ook: het vliegen, zowel gezegd van vogels als bijvoorbeeld van pijlen. Vandaar de betekenis: snelle voortgang, aanval. In figuurlijke zin gaat vleug dan betekenen: de opvlucht, de verhef fing. In oudere teksten wordt vleug ook gebruikt voor: opwelling en voor: opflakkering van het vuur. Thans is vooral het verkleinwoord vleugje nog van toepassing op een kortstondige verbetering, bijvoorbeeld van het weer, maar vooral van een aandoe ning, een ziekte. In zijn eertijds be roemde gedicht Het Haantje van de Toren spreekt De Genestet van: korte vleugjes van herstel. In meer literaire taal leest men: een vleugje parfum voor: een nauwelijks merkbare geuri ge luchtstroom. Verticaal: 1. onmetelijk; 2. Europa; 3. bevallig; 4. werkzaam; verhoogde zitplaats voor publiek; plaatsbepaling; 12. heidemeertje; 13. bij bels figuur; 15. telwoord; 16 ofschoon (Engels); 17. vogel; 18. uitgifte van aan delen; 19. Noorse krijger uit de middel eeuwen; 20. strafwerktuig; 21. fat; 22. juist als. Tot nu toe zijn de naar schatting 97.000 Iraaks-Koerdische vluchtelingen in Iran niet slecht behandeld. Maar zoals een woordvoerder zei: „Ons lot in Iran is onzeker. Wij zijn ons er volledig van bewust dat we geheel afhankelijk zullen zijn van de wil van Zijne Keizer lijke Majesteit”. De vluchtelingen, die nu in Nederland zijn aangekomen, durven niet terug naar Irak, hoewel de regering in Bagdad de afvallige Koerden amnestie heeft be loofd. Zij bekleedden allen hoge functies in de Koerdische Democratische Partij (KDP) van Moellah Moestafa Barzani. „Op z’n minst worden we monddood gemaakt, als we teruggaan. Een graad erger is dat er een grote kans bestaat dat we in de gevangenis gezet worden wegens ons actief verzet. Bovendien kan ons in deze onzekere situatie executie wachten”, aldus een van de vluchtelin gen. Volgende week woensdag verliezen deze vluchtelingen al hun Iraakse bur gerrechten. Op die dag loopt de amnes tie, die eerder twee keer werd verlengd, Blijkens het jaarverslag van de buson derneming in 1973 ontstaan uit een fusie van Maarse Kroon en NBM, namen de totale inkomsten (inclusief de rijksbijdrage) toe van 57 miljoen tot 75 miljoen gulden. De kosten groeiden ech ter no gsterker; dat kwam niet alleen door de ontwikkeling van de loonkosten en de stijging van de brandstofprijzen, maar ook door een uitbreiding van wa genpark en personeel. Op het bijna 1300 kilometer lange lijnennet van Centraal Nederland be grensd door Haarlem, Leiden, Utrecht, Arnhem, Amersfoort, Huizen en Amster dam werden vorig jaar 41,2 miljoen passagiers vervoerd, een stijging van 2,3 percent in vergelijking met 1973. Het beleid, zo schrijft de directie, is bij Centraal Nederland sterk op de toe komst gericht. De beleidsuitgangspunten van het regeringsprogramma „Meerja renplan Personenvervoer” worden be schouwd als keiharde noodzaak. Als bussen gebruik kunnen maken van vrije banen en verkeerslichten kunnen beïn vloeden, is hoogwaardig openbaar bus vervoer tegen niet al te hoge kosten mogelijk, aldus Centraal Nederland. doodgeschoten. Diezelfde Koerdische partijfunctionarissen zeggen dat in de maand april een onbekend aantal Koer den is terechtgesteld in de Aboe Graib- gevangenis, 20 km ten oosten van Bag dad. Dit bericht werd later bevestigd door een Iraakse regeringsfunctionaris. Een deze week uitgebracht rapport van de in Utrecht gevestigde initiatief groep Koerdistan maakt verder melding van executies van Koerdische militairen en van het doodschieten van elf dorpe lingen in een plaatsje dicht bij de Perzi sche grens. Uit andere betrouwbare bronnen wordt vernomen dat onlang 27 Koerden, die uit Iran terugkeerden naar Irak, zijn terechtgesteld. af. „Iedere Koerd die dan niet is terug gekeerd, zal zijn rechten als een Irakees verliezen”, aldus een verklaring van de Ba’ath-regering. Sinds de val van Barzani’s Vrij Koer distan is een groot aantal Koerdische nationalisten in Irak geëxecuteerd. Vooraanstaande KDP-functionarissen hebben gezegd dat er op 29 en 30 april 60 Koerden wegens hun sympathie voor de opstandelingenbeweging zijn geëxecu teerd. In het Zakho-district, een hoofd zakelijk door Koerden bewoond gebied in het noordwesten van Irak, werden zonder vorm van proces twaalf Koerden Amsterdam-Amersfoort: Vertraging tus sen Diemen en Muiden. Van de drie rijstroken zijn er maar twee beschik baar en tijdens de ochtend- en avond- spits zelfs maar één. Tot 28 juni. Afsluitdijk-Heerenveen-Drachten: verschillende plaatsen verkeersbeper kende maatregelen. Apeldoorn-Zutphen-Winterswijk: Ver tragingen in de bebouwde kom van Groenlo. Arnhem-Zutphen: Vertragingen tussen Brammen en Zutphen. Utrecht-Arnhem-grensovergang Bergh autoweg: Vertragingen tussen het ver keersplein Velperbroek en Bergh au toweg bij de brug over de IJssel. Elden-Eslt-Lent: Wegversmallingen tus sen Els en Lent. Amsterdam-Den Oever: Tussen Wierin- gerwerf en Den Oever één rijstrook. Alkmaar-Den Helder: Vertraging ter hoogte van Stolpen door werkzaamhe den aan de brug over het Noordhol- lands Kanaal. Amsterdam-Den Haag: Wegverleggingen tussen Burgerveen en Schiphol. Utrecht-Amsterdam: Wegverleggingen ter hoogte van Vinkeveen. Den Haag-Utrecht: Vertragingen bij verkeersplein Leidschendam. Den Haag-Naaldwijk-Rotterdam: In Naaldwijk en Lier vertragingen we gens werkzaamheden. Breda-Rotterdam: Rijbaanversmalling noordelijk van de Van Brienenoord- brug in Rotterdam. Vertragingen ter hoogte van Hendrik Ido Ambacht. Gorcum Vertragingen bij verkeersplein Gorcum. Rotterdam-Goes: Rijbaanversmalling op de Haringvlietbrug. Rotterdam-Goes: Rijbaanversmalling op de Haringvlietbrug. Roosendaal-Breda: Rijbaanversmallingen tussen Roosendaal en Etten-Leur. Den Bosch-Utrecht: Rijbaanverlegging bij Beesd. Den Bosch-Helmond: Werkzaamheden op de rijksweg langs de Zuid-Wil- lemsvaart bij Veghel. Weert-Maastricht: Overdag één rijstrook in de richting Maastricht. Tot 11 juli. TT-Assen: Zaterdagochtend vanaf Hoo- geveen eenrichtingsverkeer in de rich ting Assen. Na afloop vanaf Assen tot Raalte en Meppel. Horizontaal: 1. planeet; 6. woorden; 11. lok; 12. ale; 13. Els; 14. nor; 16. ass.; 18. sir; 19. Edam; 20. sneb; 22. geen; 24. oase; 26. eikel; 28. haard; 29. Norg; 30. neger; 32 dans; 33. nok; 34 trap; 37. eisen; 39. aula; 42 ledig; 43. links; 44. anti; 45. tast; 46. leep; 49. thee; 51. elf;54. sla; 55. Ate; 56. ter; 58. zee; 59. alt; 60. elegant; 51. notitie. 6 12 15 11 13 22 17 18 20 21 19 24 BI o

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13