Akkoord tussen Den Uyl en Arron over onafhankelijkheid Onthullende spot 4 Veel arrestaties in Perez: Israëlische Indiase oppositie federatie vormen Etappezege Cees Priem Boter Me duurder gearresteerd Premie voor ziekenfonds en A WBZ in 1976 omhoog V eerman treedt Voedselsituatie blijft precair TRIJFEL Mannaert-wonen af op medisch advies Tram en bus in Amsterdam tien pet duurder Meubels bijleen, biezen, tepen bij Britten WOON TOON O levert niets op I Kwint’ b.v. I Natrekken tips over moordenaar 1 f DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN In IJmuiden langs de weg naar het Zuidpierstrand I AUTOVERZEKERINGEN^ O Het woord is aan VOOR JORDAANOEVER EN GAZA Fj Aantal slachtoffers lli Beiroet stijgt t Aanhoudend droog AGENDA pagma 4 w.;. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. Jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 et. (Van onze Haagse redactie) Hg ZIEKENFONDSRAAD: Staaatssecretaris Onderwijs 2 BB ■Hff IN OEGANDA TIJDLOOS WONEN VRIJDAG 27 JUNI 1975 65e jaargang nummer 197 Lucht van verstekelingen 9 4 9 11 13 17 19 23, 25 DEN HAAG Suriname krijgt 3,2 miljard gulden aan ontwikkelings hulp, nadat het onafhankelijk is geworden. Surinamers die na de onaf hankelijkheid naar Nederland willen komen, hebben geen visum nodig en mogen drie maanden blijven. Na deze termijn mogen ze alleen blijven als ze een betrekking en een woonvergunning hebben. Deze bepalingen gelden niet in geval van gezinshereniging, maar die is slechts zonder formaliteiten mogelijk voorzover het gaat om ouders of kinderen. Kantoor: Lange Nieuws traaf 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden 'I el. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437'en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur; Tel. 10519 MEUBELMAKERS^ VAN y-V Deze krant bestaat uit zesentwintig pagina’s Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 13, 21 Plaatselijk nieuws 4, 5, 7, Medische diensten Kastje kijken Radio en televisie Puzzel Kunst Economie Beurs Sport Strandverwachting H Umuider Courant Nederlandse zegswijze: Suriname krijgt f 3,2 miljard (zie verder pagina 2) (Van onze sportredactie) (Van onze redactie economie) (Van onze parlementsredactie) (Zie verder pag. 21) Di ‘4 Ben je schelm of ben je dief, Heb je geld? Ik heb ie lief. Volgens de regeringswoordvoerder zijn alleen al in New Delhi 90 mensen in Dat zijn de hoofdpunten uit de ak koorden die de Surinaamse en Neder landse regering gisteravond na twee da gen onderhandelen hebben bereikt. Be paald is verder dat Surinamers die op het moment van de onafhankelijkheid in AMSTERDAM. (ANP) De gemeen teraad van Amsterdam heeft gisteravond besloten de tarieven voor bus en tram in de hoofdstad met ingang van 1 septem ber met bijna tien percent te verhogen. De raad aanvaardde het voorstel van B. en W., waarin de prijsstijging hoofdza kelijk is omgeslagen over de rittenkaar ten. ROME (UPI). De wereldvoedselsi- tuatie is precair en zij zal dat de ko mende paar jaar zeker blijven. Dat staat in een rapport van de Verenigde Naties dat is uitgegeven terwijl in Rome de Wereld Voedsel Raad vergaderde. Kromhoutstraat 56, tel. 02550-17150. Patricia Richards, hoofd van het arbeids bureau van Cardiff (Wales), heeft giste ren aangekondigd haar liefde aan te bie den aan Amin, in ruil voor het leven van de ter dood veroordeelde Dennis Hills. In de haven van Southamp ton wordt een snuifmachine be BEIROET (AP, Reuter). Di ge welddadigheden in Beiroet, die enige da gen geleden opnieuw zijn opgelaaid, hebben zich vanochtend vroeg verspreid naar meer stadswijken. nen die Surinamer worden hebben geen kiesrecht en behoeven niet in militairé dienst. Bij het bedrag van 3,2 miljard is een kwijtschelding van de Surinaamse schuld aan Nederland, ruim 500 miljoen Nederlandse guldens, inbegrepen. Daar naast heeft Nederland toegezegd dat, als na besteding van dit bedrag het sociaal- economisch ontwikkelingsplan niet vol ledig tot stand is gebracht, Den Haag bereid is het resterende tekort te finan cieren met ten hoogste driehonderd mil joen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Bij de Haarlemse poli tie zijn veertig tips binnengekomen van mensen die menen de 33-jarige barkee per die dinsdag aan zijn begeleider ont snapte, tijdens een wandeling te hebben gezien. De man die wegens de moord op een jonge vrouw in een flat in Schalk wijk tot tien jaar en TBR was veroor deeld, was in de Mesdagkliniek geplaatst. 21 NEW DELHI (DPA, UPI). Vol gens een regeringswoordvoerder zijn gis teren in India op grond van de noodtoe stand 676 politici van de niet-communis- tische oppositie aangehouden. Uit krin gen van de oppositie wordt vernomen dat zeker 3500 mensen zouden zijn opge bracht. Zoals gemeld is gisteren de noodtoestand afgekondigd „tot handha ving van de binnenlandse veiligheid”. Nederland zijn, tien jaar de tijd krijgen om een definitieve keuze te doen voor of de Surinaamse of de Nederlandse natio naliteit. In die periode behouden zij onverschillig hun keuze alle materiële rechten (sociale uitkeringen, enz.). Dege- Daarin worden wordt een voorlopige raming gegeven van de mogelijke pre- mie-ontwikkeling in 1976. De zieken fondspremie zou omhoog moeten van 9,2 naar 9,6 percent en de AWBZ-premie van 2,7 naar 3,128 percent. Dit zijn zeer globale schattingen; in oktober brengt de Ziekenfondsraad een definitief advies uit over de premies van volgend jaar. volgend jaar naar alle waarschijnlijk heid omhoog. Dit kan worden opge maakt uit een zeer voorzichtig advies van de Ziekenfondsraad aan staatssecre taris Hendriks (Volksgezondheid). NAIROBI (Reuter). President Idi Amin van Oeganda heeft meer Britten laten arresteren. Men verwacht dat zjj terecht moeten staan op beschuldiging van verraad. Dit heeft de Oegandese radio vanochtend omgeroepen. De tweerittenkaart zonder overstap- recht voor één gulden komt te verval len. In plaats daarvan komt een eenrits- kaart van een gulden met overstaprecht gedurende twee uur. Daarnaast wordt de zesrittenkaart van 3 in prijs verhoogd tof vier gulden, en de overstapduur ervan een kwartier verlengd tot één uur. Britse propaganda in de zaak van de Britse lector Dennis Hills kan alleen maar leiden tot een hardere houding tegenover de ongeveer zevenhonderd in Oeganda wonende Britse burgers, aldps de radio, die de bekendmaking besloot met de mededeling aan de Britse rege ring dat sommige Britten nu gevangen zitten in afwachting van de behandeling van hun zaak door een militair tribu naal. „Zij zullen mogelijk een soortgelijk proces krijgen als Dennis Hills omdat hun daden zelfs nog ernstiger zijn”. Gisteren verklaarde de wispelturige president Amin nog dat hij Britten die dat wensten het Oegandese staatsburger schap wilde geven. „De Engelsen in Oeganda zijn goed”, zei Amin toen. renplan (350 miljoen) blijft voor Surina me beschikbaar Telt men dit alles op dan komt men volgens de Surinaamse premier Henck Arron op 4,3 miljard, premier Den Uyl kwam uit op 3,5 miljard. De Nederlandse premier noemde op een persconferentie na afloop van de besprekingen de resultaten „uniek en historisch” en „in de wereld niet verge lijkbaar.” „Het is de aanvaarding van de verplichting door Nederland vele jaren met elkaar te werken aan de opbouw van Suriname.” Veel van de aanwezige journalisten feliciteerden premier Arron na afloop van de persconferentie met het behaalde resultaat. Een aantal scholen, winkels en zaken panden is vandaag gesloten. Tijdens de nacht werd op diverse plaatsen machi- negeweervuur en het ontploffen van Prinses Anne beklimt een van de hindernissen die haar paard het komende weekeinde zal moe ten nemen tijdens het springcon cours in Hamilton, Massachu setts. MOLENBEEK. Cees Priem heeft vanmorgen het eerste gedeelte van de eerste etappe van de Ronde van Frank rijk een rit over 94 kilometer van Charleroi naar oMlenbeek gewonnen. De Frisol-coureur, die gisteren tijdens de proloog in Charleroi een vrij zware val had gemaakt, won in Molenbeek de eindsprint van een kopgroep van negen renners, die een voorsprong had van ongeveer 40 seconden op het peloton. Eddy Merckx werd tweede, diens land genoot De Witte derde. De kopgroep bestond verder uit gele-truidrager Mo ser, de Belgen Rosiers en Pollentier en de Nederlanders Zoetemelk en Knete- mann. Tweede-Kamervoorztter dr. Vondeling heeft gisteravond in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag een perma nente tentoonstelling geopend van poli tieke karikaturen door Wouter Lap. Dr. Vondeling opende de expositie door een spotprent van hem zelf te onthullen. De Kamervoorzitter had zichtbaar zelf ple zier om Laps onthullende spot. Vetder is Nederland bereid een garan tie te verstrekken van 500 miljoen voor internationale leningen. Ook het niet bestede geld uit het lopende vijfja- bereikt waar door de noordoostenwind drogere lucht aanvoert, waarin de bewo-l king oplost. Morgen zonnig, zwakke noordoostenwind, 18 tot 20 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: zonnig en stabiel weekeinde, geleidelijk iets war- ■?8Ï 1 All Risk v.a. 319,- W A. v.a. 159,-1 Haqehnqerweq 7 Santpoort Tel. 023 - 37 40 50 pg bestuursniveaus: nationaal, regionaal en gemeentelijk. De nationale regering in Israel zou verantwoordelijk zijn voor defensie, buitenlandse zaken en finan ciën. Alle bewoners van de betrokken gebieden zouden de vrijheid hebben, Is raëlische burgers te worden en zouden dan stemrecht krijgen. Op regionaal niveau zou het recht op verkiezing van regionale parlementen verleend worden, zelfs als de bewoners geen burgers zouden zijn. Hierdoor zou den de bewoners hun Jordaanse pas poorten kunnen behouden. Onderwijs, gezondheidszorg, toerisme, vervoer, han del, landbouw, politie en justitie zouden op regionaal niveau beheerd worden. Op gemeentelijk niveau zou de gang van zaken in vele opzichten dezelfde zijn als nu en zouden alle inwoners stemrecht hebben. Het natrekken van de tips heeft tot nu toe niets opgeleverd. De man die voor de barkeeper werd aangezien, was al weg of men zag iemand anders voor de gezochte ontvluchte aan. De Haarlemse politie heeft nog geen aan wijzingen die erop duiden dat de man zjic-h in Haarlem zou bevinden. Woensdagmiddag ontsnapte een 20-ja- rige Groninger uit de Mesdagkliniek door over een muur te klimmen Deze jongeman, veroordeeld wegens aanran ding, wordt niet als levensgevaarlijk be schouwd. „Er zijn vrijwel geen graanvoorraden meer in de exporterende landen. De wereldvoedselsituatie blijft precair tot een veel hoger en volgehoudener voed- selproduktie in de ontwikkelingslanden is bereikt en graanvoorraden tot zeker der hoogten kunnen worden opge bouwd”, aldus het rapport. In het 200 bladzijden tellende rapport van de FAO, de voedsel- en landbouw organisatie van de VN, staat dat de graanvoorraden niet vóór 1976 meer worden aangevuld. En dan is men nog optimistisch. De totale wereldvoedselproduktie lijkt in 1974 slechts licht te zijn toegenomen, als zij dat al is, zo stelt het „State of food”-rapport. De ontwikkeling is in dit opzicht zowel in de ontwikkelde als de onderontwikkelde landen ontmoedigend geweest. TRIJFEL is de naam van een nieuwe rubriek die komende maandag in onze kranf begint. TRIJFEL: wie verzint zo iets? Wel, een schrijver, die een nieuwe rubriek begint en die dan ook nog vijf keer per week gaat verschijnen, zoekt vooral een naam die origineel is, doch vooral de kern aangeeft van wat hij zich voorneemt te gaan doen. NICO SCHEEPMAKER, de auteur, heeft zijn rubriek die dagelijks op pagi na 3 verschijnt, de naam TRIJFEL gege ven. Origineel is het in ieder geval; het woord is in geen enkel Nederlands woordenboek te vinden. Geeft het ook aan wat de rubriek gaat worden? Nico Scheepmaker legt dat zelf de eerste keer uit. DEN HAAG. (ANP) De „Amster damse notering” voor roomboter is met zes cent per kilo verhoogd. Daardoor komt de groothandelprijs nu op 6,72 per kilo. Bij de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond in Den Haag verwacht men dat dit zal leiden tot een verhoging van de winkelprijs met één cent per pakje van 250 gram. De „Amsterdamse notering” wordt wekelijks vastgesteld door een door de overheid ingestelde commissie van fabri kanten en handelaren die daarbij vol gens het FNZ afgaat op reeds gedane transacties. Een motief voor deze verho ging was volgens de FNZ ook dat de botermarkt in de EEG er op het ogen blik veel gunstiger uitziet dan in het begin van dit jaar. De voorraden bij de interventiebureaus in de gemeenschap - 74.300 ton op 20 juni j.l. - worden als laag beschouwd. Droog weer met wolkenvelden, maar ook af en toe zon. Meest matige noordoostelijke wind. Minimum.emperaturen ongeveer 11 graden, maxima omstreeks 19 graden. Hoge-drukcentrum morgen Zuid-Noorwegen, AMSTELVEEN. De premies voor de ziekenfondsen en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) gaan TEL AVIV (UPI). De Israëlische minister van Defensie Sjimon Perez heeft in een vandaag gepubliceerd vraaggesprek de vorming voorgesteld van een Israëlische federatie van de bezette westelijke oever van de Jordaan en de strook van Gaza. Dit zou een stap voorwaarts betekenen bij het oplossen van het Palestijnse vraagstuk. Mettertijd, aldus Perez, zouden beide gebieden bestuurd kunnen worden door een Israelisch-Jordaanse statenbond. De- militarisatie van de twee gebieden vindt de Israëlische minister onpraktisch. Het plan-Perez voorziet voorts in drie voorlopige hechtenis genomen. Slechts hier en daar kwam het tot incidenten, zoals zitstakingen en samenscholingen. Op twee plaatsen heeft de politie een menigte met traangas uiteengedreven. De leiders van vijf niet-communistische oppositiepartijen hadden bekendgemaakt dat ze in het hele land demonstraties wilden organiseren om mevrouw Gandhi te dwingen haar functie neer te leggen. In een decreet van de regering is de mogelijkheid geopend om grondwettelij- ke rechten als persvrijheid en vrijheid van vergadering en godsdienst te schor sen. In New Delhi zijn gisteren het houden van vergaderingen en betogin gen, het dragen van vuurwapens en het roepen van leuzen verboden. DEN HAAG. Staatssecretaris Veer man van Onderwijs en Wetenschappen zal binnenkort om gezondheidsredenen aftreden. Op medichs advies is hij de eerstvolgende weken met verlof gegaan. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft dit gis teravond meegedeeld. „Het vertrek van staatssecretaris Veehnan is verschrikkelijk”, zo reageer de minister Van Kemenade van Onder wijs op het vertrek van dr. Veerman. „We werkten heel goed met elkaar sa men”, aldus Van Kemenade. Volgens de voorzitter van de ARP- fractie in de Tweede Kamer is het leven van de heer Veerman verweven geweest met de anti-revolutionaire politiek. „Het is een zware prijs voor een levenslange dienstbaarheid aan de Anti Revolutio naire Partij, dat staatssecretaris Veer man nu op medisch advies zal moeten aftreden”, aldus Aantjes. Tot de heer Veerman staatssecretaris werd was hij voorzitter van de ARP. De fractielieder van de ARP vindt dat de onbillijke verwijten die over het hoofd van dr. Veerman zijn uitgestort bij de kabinetsformatie er wel toe bijge dragen zullen hebben dat Veerman nu op medisch advies afscheid moet nemen als staatssecretaris. mer. Schalkwijk vechten, tussen rechtse falangisten en Palestijnse guerrillastrijders zijn zeker tien mensen gedood. Het aantal doden in de afgelopen vier dagen is hiermee tot dertig gestegen. Er zijn tientallen ge wonden. illegale immigranten in vracht- ruimten. Het apparaat regi streert de door de mens uitgea demde kooldioxide. r

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1