Over opvolging kardinaal Alfrink nog niets bek end Onderonsje van prins Claus met ruiter Mr. Van Doorn Kamer wil de BVD solidair met zigeunerkoning onder duim houden ZWARE STRAFFEN GEEIST VOOR GROOTSCHEEPSE DIEFSTALLEN n PREMIER ARRON MEENT: „Strenge bestrijding „Snoepgoed lang niet de enige boosdoener” muskusrat nodig” /"Ji GELD N En dit !'O^ ii y o w AARTSBISSCHOP VAN UTRECHT WORDT OP 5 JULI 75 JAAR Laat uw vakantie niet verzieken... NeemTendosimol mee tegen diarree. ^Tendosimol o BINNKN- EN RU’A 19 7 5 .VRIJDAG 2 7 JUNI - i W Pelikanen (Van onze correspondent) Minder geheim Klokken gieten Pro deo toegevoegde 14,6 percent i tl h I Eigenwijs Markt (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Ka mer wil meer greep op de Binnen landse Veiligheidsdienst krijgen. Dat hoopt men te bereiken door een duidelijke afbakening van de taken van de dienst. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken zal daartoe zo snel mogelijk moeten komen met een wetsontwerp, waar in de taak, de organisatie, de werk wijze en de samenwerking met de militaire inlichtingendiensten is ge regeld. Schuttersfeest Mijnongeluk Vredespiraat Mishandeling Uitgeleverd Aangehouden Heimelijke geboorten Onplezierig Ontsnapt t .r V k i kr^MÉi i Wft" 3T3HMH 9isr .»l -.««ÜÏZWl.—- i Exodus Suriname kostbaarder wellicht voorbij in 1 t 1 WEERRAPPORTEN o 29 0.3 17 o 23 26 0 (ADVERTENTIE) 29 0 4 1 1 o 1 o 1 i Desondanks besloot het college daags daarna afwijzend te beslissen op het verzoek van de zigeuners tot ontheffing van artikel 10 van de woonwagenwet. De zigeuners verlieten de stad op 19 juni naar een onbekende bestemming- Vandaag zal in het provinciehuis te Haarlem de Kamer uit Gedeputeerde Staten, belast met de behandeling van beroepschriften ingevolge de woonwa genwet, het door Petalo ingediende be roep behandelen. 21.04 9.41 20 22 23 21 22 18 20 21 20 22 21 24 29 27 27 30 32 29 24 22 26 28 23 uur uur 7 23 17 13 18 13 15 16 12 13 12 16 20 13 13 12 21 15 14 19 10 14 18 10 13 15 21 19 uur uur 20 15 0 0 0 0 0.1 DEN HAAG (ANP). Het zorgenbarend opdringen van de muskusrat maakt een snelle, grote campagne nodig als tegenoffensief tegen een desastreuze besmetting van ons lage polderland. Minister Westerterp zei dit gisteroch tend in de Kamer in antwoord op mon- 2,38- 5,32- 6,52- Twee verschillende zaken, die overi gens banden met elkaar hadden. In Rot terdam werd anderhalf jaar geleden een trekker met oplegger vol vlees gestolen. Totale waarde: 300.000. In Nederland De fracties van PvdA, VVD, D’66, PPR, PSP en de CHU’ers Kruisinga en Van Weinis succesvol was ook de pacifist van der Lek met zijn motie. De PSP’er wilde komen tot een absolute scheiding van de taken van de politie in het kader van de misdaadbestrijding en die in het kader van het politieke opsporingswerk. De minister had deze scheiding ontraden omdat veel politiemensen, die werk voor de BVD verrichten, dat zo zullen doen dat zij meer gewoon politieman zijn dan politiek opsporingsambtenaar. Voor deze regeling waren slechts PPR, PSP, de socialist Drent en D’66’er Beekmans. Bepaald minder heimelijk was de ge boorte van een lama. Binnen een kwar tier rolde het jong ten aanschouwe van vele toeschouwers op de grond. de Belgische prins Paola Philippe, zullen vandaag de klokkengieterij aan met 14 30 27 c o o o o o o o o o t 1 1 1 bfi C s •o*; o.» -3 cc it u t4 n 1 no nno nnw ono n n n nno nno nw w w.st. nnw zzo no nno w.st. zzw w wnw z w.st. ono no w.st. wnw w.st. z nnw n nno w.st. nw vera. w.st. nno n no w.st. wnw o 0.2 0 o o o o o ROTTERDAM. In een negen uur durende zitting heeft de Offi cier van Justitie, mevrouw mr. A. G. Korvinus, gisteren in de zaak tegen zes verdachten, die betrokken zijn geweest bij het stelen van een con tainer vol vlees en het invoeren van 1600 kilo hasj, straffen geëist van zeven maanden tot en met zes jaar. Zware straffen zoals ze zei, maar de „strijd tegen het grote aantal containerdiefstallen eist een streng optreden. Het is een plaag voor de gemeenschap, dit soort vermogens delicten. Vaak gaat het gepaard met geweld en intimidatie”. Een meerderheid van de Tweede Ka mer ging gisteren akkoord met een mo tie van de socialist Roethof, die dit vroeg. Eerder had de minister al beloofd dat hij met de minister-president en de ministers Van Ggt van Justitie, Vrede- ling van Defensie en Duisenberg van Financiën zal overleggen over de vraag of zo’n regeling mogelijk en wenselijk is. Premier Arron wees erop dat de Ne derlandse hulp aan Suriname niet ge bonden is aan de voorwaarde het gled voor het grootste deel aan Nederlandse produkten of in Nederland te besteden. Hij zegde wel toe dat Suriname priori teit zal geven aan kapitaalgoederen uit Nederland. De Nederlandse minister-pre sident zei op een desbetreffende vraag dat het bedrag waarover nu overeen stemming bereikt is in de huidige waar de van de Nederlandse gulden is uitge drukt. Er zullen nog aparte besprekingen tussen Suriname en Nederland volgen Tegen zijn rechterhand, mede-dader in beide projecten, werd vier jaar geëist. Tegen de chauffeur drie jaar. Tegen degene die de vrachtwagen beschikbaar stelde voor het hasj-transport, anderhalf jaar, evenveel als tegen een van de daders van de vleesdiefstal. De andere dader in de vleesdiefstal hoorde zeven maanden tegen zich eisen. zw. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. licht bew. onbew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. half bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. regenbui onbew. half bew. half bew. onbew. zw. bew. licht bew. onbew. 2,48 5,62 6,82 101,75-104,75 36.50- 40,00 8,60- 10,10 2,34- 2,44 59,75- 62,75 96,00- 99,00 60.25- 63,25 48,00- 51,00 43.25- 46,25 14,53- 14,83 4,26- 4,56 7.65- 8,90 67.50- 70,50 14,00- 16,00 Een Russische kruiser van de Zwarte- Zeevloot is gisteren in de Bosporus tij dens dichte mist aan de grond gelopen. Ondanks waarschuwingen van de Turkse kustwacht wilde de met raketten uitge ruste kruiser de tocht naar de Middel landse Zee voortzetten. Enige uren nadat het schip aan de grond was geraakt, kon het op eigen kracht loskomen en zijn reis vervolgen. Onder grote belangstelling van inwo ners van de kop van Noord-Holland en vele toeristen is gisteren in Schagen de eerste Westfriese folkloristische markt van dit jaar gehouden. gestolen vlees dat verkocht zou worden in België, aldus de officier van Justitie. Een aantal mensen dat verdacht werd van medeplichtigheid aan het stelen bleek ook nauw betrokken bij een ge waagd hasj-transport, waarbij 1592 kilo (handelswaarde twee a drie miljoen gul den) uit Teheran werd opgehaald om verhandeld te worden in Nederland. Het werd in de dubbele dakwand van een container gestopt, ontdekt door de Oos tenrijkse politie, die overigens de vrachtwagencombinatie doorstuurde. De hoofdverdachte, een caravanhandelaar, had toen al nattigheid gevoeld en zich teruggetrokken uit het project. len op, had overal een alibi voor, maar moest t oegeven dat hij in België bij verstek was veroordeeld voor container diefstallen tot een straf van vier jaar en kon ook geen zinnige uitleg geven, waarom de politie zijn paspoort in een kistje, dertig centimeter diep onder de aarde vandaan moest halen op het ter rein van zijn caravanhandel in Rotter dam. Hij had een bedrag dat hij van zijn schatrijke opa had geërfd uitgetrokken, vertelde hij, „om iedereen schadeloos te stellen die door zijn toedoen werkelijk schade was berokkend”. Overigens stond hij als enige ook terecht omdat hij in vier jaar tijd via de algemene bijstands wet 46.000 had geïnd, terwijl hij via leningen, afgesloten bij zijn opa, reizen maakte over de hele wereld. De hoofd verdachte schoof de schuld van de hele hasj-onderneming op een Pers Ahmir en op een chauffeur. De officier staafde haar hoge eis van zes jaar met de woorden: „Hij is een hoofdfiguur van een stuk georganiseerde criminaliteit. Hij tracht voor te stellen dat hij maar een schakelt je was in de internationale handel, maar hij is een grote baas”. de gevolgde benoemingspoltiek door Ro me. te voorkomen. Het kapittel van Utrecht is een adviesraad rond de aarts bisschop. B. J. Alfrink is geboren in Nijkerk op 5 juli 1900. Na het klein- en het groot seminarie gevolgd te hebben werd hij op 24-jarige leeftijd tot priester gewijd. Na enkele jaren studie in Rome werd hij kapelaan tei Maarssen. Na een docent en hoogleraarschap van 18 jaar werd hij in 1951 tot coadjutor (hulpbisschop) van het aartsbisdom Utrecht benoemd. In over de luchtvaart, een economisch en een cultureel verdrag. Minister mr. Eddy Bruma (Economische Zaken) komt op 12 juli naar Nederland voor luchtvaartbe- sprekingen. Zijn Nederlandse ambtgenoot Lubbers gaat deze zomer naar Parama ribo voor de afsluiting van een economi sche verdrag, waarbij ook de positie van het Nederlandse bedrijfsleven in Surina me ter sprake zal komen. In september komt een cultureel verdrag tussen de twee landen aan de orde. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Sasablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Die dag zal de kardinaal officieel ontslag moeten nemen. Dit is sinds en kele jaren in de katolieke kerk voorge schreven. Wel is het mogelijk dat de paus de aartsbisschop verzoekt zijn ambt nog enige tijd te bekleden. Vooralsnog is over de opvolging van kardinaal Alfrink niets beslist. Zon op Maan op Het voorstel van de radicaal Van Gor- kum (die gisteren aankondigde zijn zetel in de Tweede Kamer beschikbaar te stellen), om af te komen van het zgn. antecedentenonderzoek bij sollicitaties naar vertrouwensfuncties bij de over heid, kreeg geen meerderheid. Voor wa ren alleen PPR, CPN, PSP en de socia list Drent. Van Gorkum had voorgesteld om in plaats van het antecedentenon- deizoek vooraf een ontslagmogelijkheid in te voeren bij gebleken twijfel aan betrouwbaarheid AMSTERDAM (ANP) Naar thans blijkt heeft de minister van CRM, mr. H. van Doorn, op 16 juni jl. eerst telefonisch en daarna met schriftelijke bevestiging druk pogen uit te oefenen op B. en W. van Amsterdam om zigeuner koning Petalo met zijn groep toe te staan in Amsterdam te biijven staan. In het Grevelingenmeer zijn twee pe likanen waargenomen. De twee dieren een witte pelikaan en een kroeskop- pelikaan, tropische vogels zijn door een ambtenaar van staatsbosbeheer en nog een inwoner van Ouddorp ontdekt. Men vermoedt dat de dieren uit een (particuliere) dierentuin zijn ontsnapt. Op zondag 6 juli wordt in Oirsbeek (L.) een oud-Limburgs schuttersfeest ge houden, waaraan zesduizend schutters deelnemen. Er worden vijftigduizend be zoekers verwacht. Prins Claus tijdens een onderonsje met een Zeeuwse ruiter op de „Haagse Paar dendagen” in de residentie die tot en met vandaag zullen duren. De prins opende deze markt door kogel af te schieten met kanon. (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG Op een vraag aan premier Arron van Suriname of de exodus uit zijn land door de overeengekomen verblijfsregeling zou stoppen, antwoordde deze dat hij erop vertrouwde dat het ontwikkelingsplan voor Suriname voldoende garantie geeft voor werkgelegenheid en gunstige so ciale omstandigheden in zijn land. Daardoor zouden minder Surinamers naar Nederland trekken. delinge vragen van de Kamerleden Jan sen (PPR) en Scholten (ARP). Gedurende een aantal jaren zal de bestrijding zodanig moeten worden geïn tensiveerd dat de verdere uitbreiding van de muskusrattenbevolking tot staan wordt gebracht en zo mogelijk wordt teruggedrongen tot het niveau van vorig jaar. Voor die campagne is tijdelijk een groot aantal vangers nodig. Deskundigen hebben een extra inzet van 22 man berekend, die tezamen met de 23 rijks- vangers gecoördineerd moeten optreden. In beginsel is de regering bereid het advies tot déze campagne van de com missie muskusrattenbestrijding over te nemen en de kosten ervan voor haar rekening te nemen. Hoe snel de muskusrattenstand zich uitbreidt blijkt uit de cijfers ver 1974: 53.690 gevangen exemplaren, ofwel 58 percent meer dan in 1973. Een kwart van dit aantal werd in Zeeland gevan gen, 57 percent in Noord-Brabant. Tot 31 mei 1975 zijn 21.312 ratten gevangen, ten opzichte van dezelfde pe riode in 1974 een toename met 30 per cent. In 1975 wordt gerekend op het voorkomen van dieren op allerlei nieu we plaatsen, aldus de minister van Ver keer en Waterstaat. als „iemand die na jaren studie en hoogleraarschap de leider werd van de Nederlandse katholieke kerk. Een kerk die U voorging in haar prominente rol van vernieuwing en hervorming op het tweede Vaticaans concilie. De Neder lands Hervormde Kerk spreekt over U als onze kardinaal”. De benoeming door de Presbyteriaanse Universiteit van Yale is het eerste ere doctoraat dat kardinaal Alfrink is ver leend door een niet-katolieke universi teit. UTRECHT. (ANP) Kardinaal Al frink - aartsbisschop van Utrecht - zal 5 juli zijn vijfenzeventigste verjaardag vieren. Bij een ongeluk in de goudmijn „East Driefontein”, op 45 kilometer van Jo hannesburg, zijn gisteren 17 mijnwer kers gedood, elf gewond en worden er twaalf vermist. In een schacht op 300 meter diepte kwamen plotseling rots blokken naar beneden. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg der Mey vinden dat zo’n wettelijke rege ling er op zo kort mogelijke termijn moet komen. De Israëlische „vredespiraat” Abie Na than heeft eindelijk zijn pogingen opge geven met zijn radioschip door het Su- ezkanaal te varen. Gisteren is hij wegge varen. In een uitzending zei hij presi dent Sadat van Egypte om toestemming te hebben gevraagd, maar daar was niets van gekomen. Later meldde hij dat hij „zeer bedroefd” was, maar dat hij on middellijk zou terugkeren als de toe stemming er alsnog kwam. Een rechtbank in Saloniki, Noord Griekenland, heeft gisteren loannis Pa- pouktsidis, oud-inspecteur van politie en lid van de veiligheidsdienst van de poli tie in Saloniki, veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf wegens mis handeling van een politieke dissident. Hij had de man stokslagen op de voeten toegediend. Men verwacht dat de ko mende maanden in Griekenland veel soortgelijke processen zullen plaatsheb ben. De Duitse politie heeft gisteren bij de Nederlands-Duitse grens bij Aken een 20-jarige Turk aangehouden die ervan wordt verdacht op 30 april de Rotter dammer Gijsbertus Boel te hebben ver moord. Volgens de politie in Aken zal de man aan Nederland worden uitgeleverd. De recherche volgde op aanwijzing van Interpol waar de buit heenging, bemerkte dat de wagen bij Beek over de Nederlandse grens kwam, in Maarsber- gen werd gestald en later in Woerden. Daar rolde men de zaak op, arresteerde diverse mensen, maar begreep dat de grote vogel gevlogen was. Veel later viel de hoofdverdachte in handen van de politie. Hij diste gisteren, tijdens de rechtszitting, allerlei smakelijke verha- In dé katholieke kerk héérst onzeker heid over de te volgen benoemingspoli- tiek van het Vaticaan bij de opvolging: enerzijds kan het Vaticaan blijven stre ven naar een behoudende" beleid in Nederland om de progressieve ontwikke lingen tegen te houden. Anderzijds zou den de kerkelijke autoriteiten in Rome, zoals te doen gebruikelijk is, advies kunnen vragen aan het kapittel van Utrecht. Dit mede om onrust in de Nederlandse r.k.-kerk, zoals die de laat ste tijd is ontstaan naar aanleiding van De kinderen van Albert en prinses Laurent en Astrid aanwezig zijn bij Eijsbouts als daar de klokken worden gegoten die zijn bestemd voor de St. Goedelekathedraal in Brussel. De klok ken zullen de namen van de prinses en de prinsen dragen. AMSTERDAM. (ANP)— „Hoewel snoep een van de vele produkten is die tandbederf veroorzaken, is het overdre ven en zelfs onredelijk om te stellen, dat snoep de (enige) boosdoener is”, aldus een verklaring van twaalf Neder landse suikerverwerkende bedrijven, een fabriek vlak over de grens in Duitsland en een koekjesfabrikant vlak over de grens in België. Om met vereende krachten te voorko men, dat de rol van snoep en het ontstaan van tandbederf „te zeer in kwaad daglicht worden gesteld”, hebben de veertien firma’s zojuist de Stichting Voorlichtings Instituut voor de Suiker Verwerkende Industrie (VISI) opgericht. Deze VIST stelt zich verder ten doel het onderzoek te steunen naar het ont staan en het voorkomen van tandbederf en het geven van voorlichting over mond- en tandhygiëne. Met nadruk wordt verklaard, dat de VISI positief staat ten opzichte van het fluoridege- bruik in Nederland. Het instituut is opgericht in overleg met de Nederlandse Cacao en Cacaoprodukten Vereniging, de Nederlandse Vereniging voor de Suiker werk- en Chocoladeverwerkende indus trie en de Stichting Studiecentrum voor de Zoetwarenindustrie. In een eerste verklaring stelt de VISI. dat in alle snoep en in alle koekjes, die in Nederland worden geconsumeerd, slechts 18 percent van alle suiker is verwerkt. Dat wil zeggen, dat het Ne derlandse volk 82 percent van de suiker in andere vorm tot zich neemt. De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Am sterdam luiden heden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische fr. (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse fr. (100) Zwitserse fr. (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schiling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) waren 16 tot 23 jaar uit Groningen betrokken. Acht van hen zijn nog in hechtenis, zeven zijn al weer in vrijheid gesteld. Weer in binnen» en buitenland De Groninger politie heeft 106 inbra ken opgelost. Daarbij waren vijftien jongemannen van In het nachtdieren verblijf van Artis hebben twee heimelijke geboorten plaatsgevonden. Het ene jong een half-aapje uit Afrika was al vijf of zes weken oud toen de oppasser het dezer dagen voor de eerste maal buiten het slaapkistje signaleerde. Het tweede enkele dagen geleden ontdekte jong is een kantjil-dwerghert dat vijf dagen voor de ontdekking moet zijn geboren. Het jong is zo klein dat het op een mensenhand kan staan. Hoogwater Laagwater ZATERDAG 28 JUNI 4.22 uur onder 23.03 uur onder en 18.51 en 14.31 1955 volgde hij kardinaal De Jong op als aartsbisschop en in 1960 volgde zijn benoeming tot kardinaal. Vorig jaar heeft kardinaal Alfrink zijn 50-jarige priesterjubileum gevierd. Premier Den Uyl heeft hem bij die gelegenheid een koninklijke onderschei ding uitgereikt. Op 19 mei van dit jaar heeft de Amerikaanse Yale Universiteit de aarts bisschop een ere-doctoraat in de theolo gie verleend. In de daarbij behorende oorkonde werd de kardinaal beschreven De vergoedingen raadslieden worden verhoogd, met dien verstande dat de bedragen waar nodig zullen worden af gerond op veelvouden van 5 gulden. Deze verhoging houdt aldus de minister van Justitie, verband met de ontwikke ling van loon- en prijspeil. ZATERDAG 28 JUNI IJMUIDEN 6.30 uur 2.15 uur een kanons- een antiek Steeds meer Japanse gezinnen willen een klein gezin met hoogstens twee kin deren, zo is gebleken uit een, door een aantal kranten gehouden, enquête. Voor al onder jonge mensen is het eeuwenou de ideaalbeeld van een met veel kinde ren gezegend gezin verdwenen. Men schrijft dit onder meer toe aan het feit dat het leven in het overbevolkte land steeds kostbaarder en onplezieriger wordt. Uit de Mesdagkliniek in Groningen is woensdag een 20-jarige man uit Gronin gen ontsnapt die was veroordeeld we gens het plegen van meerdere verkrach tingen. Hij ontsnapte door over een muur heen te klimmen. De ontsnapte man had vorig jaar met een vriend in totaal zeven studentes aangerand. MS d 1" 13 13 12 12 11 12 12 12 13 13

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2