Beperkt offensief met nucleaire granaten hand, kameraden Hand Nederlands Zweden Kromgetrokken spoorbaan SARAGAT WEER PRESIDENT VAN SOCIAAL DEMOCRATEN IN ITALIË Ternauwernood aan dood ontsnapt Arafat doet beroep op Libanezen Top van twee minuten VS gebruiken Korea om kernwapen naar eerste plan te schuiven vliegtuig verongelukt Verzetsstrijdster Dekkers in Achttien jaar en tbr voor doodslag Israel gehuldigd „Lord Lucan in Cherbourg in in PHANTOMS VS AAN DE GROND Einde Britse blokkade van Rhodesië Baader-Meinhofproces weer onderbroken rffOil V R IJ D A G 2 7 JUNI 1975 BINNEN» EN BUITENLAND It (Van onze redacteur in Washington, mr. Henk Leffelaar) g Reeks bezoeken 99 Indonesië gaat in 1976 im en (Van onze redactie buitenland) len rkt KRACHTIGE KERNPROEF Op gang Distantiëren WASHINGTON. Zowel president Ford als minister van defesie James Schlesinger hebben in de afgelopen dagen en weken er een punt van gemaakt om te zeggen dat de Verenigde Staten zijn nucleaire strategie heefte gewijzigd. Die wijziging komt erop neer dat Washington is over gestapt op een „beperkte eerste aanvalsstrategie" met kernwapens van middelgrote capaciteit. BEIROET. De Palestijnse guer rillaleider Jasser Arafat en diverse andere Palestijnse functionarissen zijn gisteravond maar net aan de dood ontsnapt toen twee mortier granaten dicht bij het gebouw in Beiroet ontploften waar zij bijeen waren om na te gaan op welke ma nier men tot een grotere tucht on der de Palestijnse guerrillastrijders kan komen. D<_ explosie veroorzaak- wel schade. en ten est k ipt ijs IN AMERIKA over op kleuren-TV fes dr- V1*' n Het is niet toevallig dat Washington de Russische troepen naar tis en en of iet en de is en m. en LONDEN. (Reuter) De Britse rege ring heeft gisteren bekendgemaakt, dat Engeland de vlootblokkade van Rhode sië, door middel van blokkade van de Mozambikaanse haven Beira, heeft opge heven. ten te vernietigen (zoals de silo’s met vijandelijke raketten), in plaats van de verwoesting van bewoonde centra. Het tweede antwoord is dat het Pen tagon blijkbaar besloten heeft om bij het uitbreken van eventuele nieuwe vij andelijkheden in Korea niet weer, zoals in Vietnam, op massale schaal Ameri kaanse strijdkrachten in te zetten. In dat geval is de opzet om een Noordkore- De Noordkoreaanse president Kim II Sung heeft onlangs een reeks bezoeken afbelegd aan Peking. Roemenië en Joego slavië. In diplomatieke kringen wordt zijn bedrijvigheid gezien als een poging om steun te krijgen voor een eventuele militaire onderneming tegen Zuid-Korea nu het tü zich in het Verre Oosten tegen de Verenigde Staten heeft gekeerd. enkel geïnteresseerd in de bevrijding van hun vaderland. De terugkomst van Saragat bij de sociaal-democraten maakt een linksere Het is echter duidelijk dat Washington bezig is zijn „Aziatische defensielinie” na de val van Indo-China te verleggen en dat het alleen een kwestie van het juiste ogenblik is om die linie dichter bij huis te trekken. (Van onze redacteur in Rome, Gerard Verlinden) veel geld bij zich heeft, omdat hij na zijn laatste bezoek, eind mei, vertrok zonder zijn rekening van 96 franc (57 gulden) te betalen.” •ins >pe, aag erij den St. ok- en jrd de een yan sp er de rd. vo- en de rkt ra- ien uit :ijn in ?ek ge- ers be- st □e- •en jp- jor en ;kt. ?en Le ir an g ts is in- re- ;h- ;en pte in ?n s- it. ?n o- ;el b- lg cd a- ?n it id ?r ÏO de ;nt de if- m. er er )0 s- e- n. se jl- at □n jn Het Amerikaanse beleid was tot nog toe gericht op een „tweede aanvalsstra tegie”, dat wil zeggen een aanval met primaire kernwapens (raketten) nadat een vijand een nucleair offensief was begonnen. De „beperkte eerste aanvals strategie”, waarvoor de Amerikaanse luchtmacht al piloten aan het opleiden is, heeft tot doel om selectieve doelwit- Commissaris André Chaillant, hoofd van de recherche in Cherbourg, en Alain Commaret, leider van de afdeling mis daad, deelden op een persconferentie mee, dat de eigenares van het Grand Hotel, Suzanne Guilpan, met zekerheid Lucan had herkend als de man die in maart, april en mei telkens in haar hotel verbleef. „Wij geloven dat hij naar Cherbourg kwam om iemand te ontmoeten”, aldus Chaillant. „Wij geloven ook dat hij niet Twee maanden geleden begonnen de on lusten met een botsing tussen Palestijnse commando’s en rechts-christelijke falan- gisten, maar sindsdien bleef de naam van de Palestijnen verbonden met de moeilijkheden, ook al lagen die meer op het interne politieke vlak, de machts strijd tussen rechts en links en tussen moslems en christenen. Jasser Arafat vertolkte het klassieke standpunt, dat de Palestijnen daar niets mee te maken wensen te hebben. Dat is inderdaad ook de mening van de groeperingen die hij vertegenwoordigt, maar niet van de an deren. De verklaring van Arafat volgt op een langdurig onderhoud, dat hij eerder had met de Libanese president, Sleiman Frangire, en is zonder twijfel bedoeld om wat meer helderheid te brengen in de troebele situatie hier i n Libanon. CHERBOURG. (UPI)— De Franse po litie heeft gisteren onthuld dat de Britse lord Lucan, die beschuldigd wordt van moord op zijn kindermeisje in Londen in de herfst van vorig jaar, deze lente drie keer in een hotel in Cherbourg verbleef, kennelijk om contact met iemand op te nemen. Daarna zakte hij de kust af naar Saint Malo alvorens weer te verdwijnen. Grofweg is het Palestijnse volk te verdelen in drie groepen: de bevolking van de door Israel bezette gebieden, de Gaza-strook en de westelijke Jordaanoe- ver; de groepering die onder leiding van Jasser Arafat en gelijkgestemden, zoals Zoeheir Mohsen van d e Siqa-beweging en Najef Hawatmeh van het Democra tisch Volksfront, streeft naar reële mo gelijkheden voor een autonoom bestaan. Tenslotte de stroming die de bevrijding van Palestina slechts als een beginpunt ziet van een veel verder reikende poli tieke en sociale revolutie in de Arabi sche wereld. De meest militante verte genwoordigers van deze groep zijn dr. George Habasj, leider van het Volks front voor de Bevrijding van Palestina, en Ahmad Jibriel, leider van het Volks- front-Algemeen Commando. Het schieten verminderde in de vroege ochtend maar werd later op grote schaal hervat. Veiligheidstroepen werd opgedra gen te pogen een einde aan de gevechten te maken door ieder neer te schieten die niet gehoorzaamde aan een nieuwe op roep tot het staken van het vuren. We leerden het vroeger al op school: tussen rails zitten spleten omdat b erg warm weer ijzer uitzet. In Zweden wa ren de openingen tussen de rails waar schijnlijk niet groot genoeg. In ieder geval is het baanvak tussen Spanga en Stockholm onder invloed van tempe raturen die rond de 30 graden liggen zodanig ontzet dat treinverkeer onmo gelijk is geworden. De aanwezigheid van de Palestijnen heeft in Libanon een revolutionair pro ces op gang gebracht. De politieke en sociale machtsstructuur, gebaseerd op een ver doorgevoerd confessionalisme, wordt vandaag de dag ter discussie ge- aans offensief letterlijk in de kern te smoren door de hoofdmacht te bestoken met nucleaire granaten. Deze indirecte waarschuwing aan Noord-Korea geldt ongetwijfeld ook voor het Midden-Oos- ten. PAHUTE MESA (UPI) De Ver enigde Staten hebben gisteren in de woestijn van Nevada hun krachtigste ondergrondse kernexplosie in twee jaar teweeggebracht. De explosie had plaats om 13.30 (onze tijd) bij helder weer en er waren geen stralingslekken. Schok golven werden tot in Las Vegas waarge nomen. Arafat, leider van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie (PLO), heeft een dringend beroep gedaan op iedereen in Libanon om een einde te maken aan de crisis en het zinloos bloedvergieten. In een lange verklaring, voorgelezen voor radio en tv, prak de commandoleider over het doel van de Palestijnse revolu tie, het verloop van de Libanees-Pales- tijnse samenwerking en de noodzaak van eensgezindheid tussen moslems en christenen in de strijd tegen de gemeen schappelijke vijand, Israel. De Palestij nen zijn niet geïnteresseerd in de inter ne politieke, sociale of confessionele aangelegenheden van Libanon. Zij zijn Of hij daarin geslaagd is valt te be twijfelen, maar opmerkelijk is dat'hij geen bezoek aan Moskou bracht. Boven dien hebben de Chinese leiders in Peking in officieuze contacten laten weten dat zij er voorlopig de voorkeur aan geven, dat Washington zijn bases in het Verre Oosten niet opgeeft, ongetwijfeld omdat Peking meent dat het meer te vrezen heeft van aan zijn grenzen. Niettemin zal schijnlijk in de klein succesje boeken in de algemene vergadering van de Verenigde Naties, waar het een resolutie zal indienen om het mandaat van de Verenigde Naties in Korea op te heffen (de aanwezigheid van de ruim 30.000 man Amerikaanse troepen in Zuid-Korea is gebaseerd op dat mandaat). koers van die partij waarschijnlijk. De (pure) socialisten zouden wel eens kun nen overgaan tot het voorstellen van een samengaan met hun iets minder linkse collega’s, nu Saragat daar het roer heeft overgenomen. Saragat was ook enige jaren geleden de man die de beide partijen tijdelijk wist samen te smeden. Inmiddels hebben ook de repu blikeinen laten weten geïnteresseerd te zijn in een linkse coalitie. Een opiniepeiling na de val van Indo- China heeft vreemd genoeg uitgewezen dat een meerderheid van de ondervraag den in Amerika bereid zou zijn om in Zuid-Korea tegen het Noorden ten strij de te trekken. Het is de vraag of die bereidheid samenhangt met het smade lijke verlies in Indo-China, of met een diepe overtuiging dat Amerika nog steeds een rol in het Verre Oosten heeft als laatste bolwerk tegen het communis me. Zeker is echter dat zowel het Witte Huis als het Pentagon geen herhaling wensen van Vietnam, waar ten slotte op het hoogtepunt een half miljoen Ameri kaanse soldaten gestationeerd waren en miljarden dollars werden verspild. Even zeker is het ook, in de mening van GENÈVE. (Reuter) De bijeenkomst van de ontwapeningsconferentie in Genève duurde gisteren nog geen twee minuten. Omdat niemand iets te vertel len had werd de zitting verdaagd tot volgende week dinsdag. De conferentie duurt tot eind augustus. Er nemen 31 landen aan deel. In de Britse verklaring heet het, dat Engeland de vlootpatrouille voor Beira, die „ruim negen jaar met succes het doorpompen van olie door de buisleiding vanuit Beira naar Zuid-Rhodesië heeft verhinderd” heeft beëindigd. „Door de onafhankelijkheid van Mozambique is een dergelijke patrouille niet langer meer nodig”, aldus de Britse verklaring. Volgens de politie zag een Britse toe rist Lucan op 2 juni in Saint Malo, ca. 200 m. van Cherbourg en waarschuwde hij de politie. DEN HAAG (ANP) Overeenkomstig de eis van de procureur-generaal bij het Gerechtshof in Den Haag heeft het Hof gisteren een 33-jarige hooibergbouwer uit Ter Aar veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelq- ke terbeschikkingstelling van de rege ring wegens doodslag tweern,aal ge pleegd. In juni 1971 heeft verdachte in Uit hoorn het 15-jarige meisje Cora Mantel gewurgd en op 18 augustus van het vorig jaar bracht hij te Ter Aar de 34- jarige verpleegster Aaltje van der Plaat uit Gorinchem met messteken om het leven. In beide gevallen ging daar een ernstig zedenmisdrijf aan vooraf. De po litie wist na een uitgebreid onderzoek verdachte in een woonschuit in Ter Aar te arresteren. diplomaten en politici, dat Washington zich niet voor onbeperkte tijd kan vast leggen aan het voortbestaan van Taiwan en Zuid-Korea, welke verdragen en af spraken er dan ook mogen bestaan. De vraag is niet of Verenigde Staten zich daar moeten blijven handhaven, maar tot wanneer en hoe het zich uit die potentiële wespennesten kan terug trekken, zonder politiek prestigeverlies in binnen- en buitenland. Beslissingen daarover kunnen niet worden genomen zonder overleg met Japan en Peking. Minister Henry Kissinger zei dat Ameri ka vastbesloten is „de vrede en veilig heid op het Koreaanse schiereiland te handhaven.” Hij voegde daaraan toe: „Dat is van het grootste belang voor Japan en heel Azië. De Democrazia Cristiana blijft bij dit alles zowel geïsoleerd als gespleten ach ter. Geïsoleerd, omdat socialisten en so ciaal-democraten (samen tegen de 20 percent) de Democrazia Cristiana in haar huidige vorm niet accepteren. Ge spleten omdat de linkse elementen in de eigen partij fors van zich doen spreken De Cyprische president, aartsbisschop Makarios, heeft gisteren na een bezoek aan vier Arabische landen in het Midden-Oosten verklaard de „rechtvaardige strijd van het Palestijnse volk” zonder voorbehoud te steunen. Bij aankomst op de lucht haven van Nicosia na een bezoek aan Egypte, Syrië, Irak en Libië, zei Makarios dat de kwestie-Cyprus en de situatie in het Midden-Oosten onderling afhankelijk zijn. Hij voegde eraan toe dat hij in zijn besprekingen met de leiders van de vier landen die hij had bezocht, had gesproken over „manieren om een gezamenlijke strijd te voeren”. „Ik geloof echter niet dat ik bijzonderheden bekend kan maken over de wijze waarop deze strijd gevoerd moet worden’’, aldus de aartsbisschop, Makarios had eerder gisteren al uiting gegeven aan zijn steun voor de Palestijnse zaak in een gezamenlijk communiqué dat werd uitgegeven aan het einde van zijn bespre kingen met de Libische premier majoor Abdul Salam Jalloed. Op de foto: Makarios (links) houdt vriendschappelijk de hand van Jalloed vast tijdens de besprekingen. Over het voor en tegen van deze verandering van strategie is in Amerika op het ogenblik veel te doen, waarbij de tegenstanders erop wijzen dat iedere aanval met kernwapens, beperkt of on beperkt, catastrofale gevolgen zou heb ben. Niet alleen omdat het „beperken” van de nucleaire gevolgen moeilijk in de hand te houden is, maar ook omdat iedere kernaanval kan leiden tot een tragische escalatie. ROME. De sociaal-democratische partij in Italië heeft de oud-partijleider Saragat wederom tot president van de partij gekozen. Dit feit valt samen met de uitspraak van het congres van de (linksere) socialisten, dat elke samen werking met de christen-democraten uitgesloten is. De socialisten waren, na de communisten, de tweede grote win naar bij de regionale verkiezingen in Italië vorige week. Bij die verkiezingen leden de christen-democraten, die sinds dertig jaar het land besturen, een groot verlies. steld, terwijl de toestand anders nog wel een eeuw had kunnen voortsukkelen. De Palestijnen hebben niet alleen dit proces op gang gebracht, zij nemen er ook actief aan deel, de verklaringen van Arafat ten spijt. JERUZALEM (AP) De 64-jaribe Hendrika Dekkers, die tijdens de Tweede Wereldoorlog twee joodse gezinnen vier jaar lang tussen de dakspanten van een hervormde kerk heeft verborgen, is gis teren in Israel gehuldigd. Er werd een boom voor haar geplant met haar naam. Mevrouw Dekkers, directrice van een tehuis voor oudten van dagen in Bussum, woont in Jeruzalem een conferentie voor gerontologen bij. Tijdens de plechtigheid werd ook aan gehaald dat mevrouw Dekkers het leven van de toen 7-jarige Hadassah de Zoete uit Rotterdam had gered door haar valse papieren te verschaffen en haar identi teit voor de Duitsers te verbergen. „Ze was te levendig om zich bij de anderen in de kerk te verbergen”, zei mevrouw Dekkers. Het meisje is nu schoonheids specialiste in Israel, haar familie over leefde de oorlog dankzij de hulp van een verzetsgroep onder leiding van mevrouw Dekkers. en vele jongeren het heengaan eisen van in de eerste plaats Fanfani, maar ook van Moro, Rumor en Andreotti. De par tij is volgens hen aan een algehele revisie toe. Dit lijkt op dit ogenblik inderdaad de oplossing als de christen democraten nog met enige meerderheid willen regeren. De communisten zijn nu de enigen die zich nog niet hebben uitgesproken over hun plannen. Enerzijds zijn zij ietwat overrompeld door hun overwinning vori ge week en zijn zij druk bezig met de consequenties van die overwinning: het samenstellen van regionale en gemeente lijke besturen. Anderzijds zijn zij zeer huiverig voor een te vroege plaats in de landelijke regering. Ten derde was het wachten op de houding van eventuele toekomstige partners. Socialisten en so ciaal-democraten hebben zich nu indi rect gemeld, de ene partij door afwijzing van de Democrazia Cristiana; de andere door de benoeming van de linkse Sara- gat. Nog steeds heeft het Vaticaan niet officieel gereageerd op de verkiezings uitslag. Wel heeft het hoofd van de perskamer, prof. Alessandrini, in.de Os- servatore Romano van jongstleden zon dag de Democrazia Christiana bewaar- schuwd voor haar huidige koers (rijke lijk laat), maar de openlijke reprimande en stellingname van de paus is een zaak waarop heel Rome nu wacht. Het zal een uitspraak worden die van invloed zal zijn op vele stemmen bij toekomstige verkiezingen, vervroegd (a.s. oktober) of niet (1977). DEN HAAG. (Antara)Indonesië zal volgend jajir alle zwart-wit televisie uitzendingen beëindigen en volledig overschakelen op kleurentelevisie. Dit heeft de directeur-generaal voor de tele visie van het Indonesische ministerie van Onderwijs, Soemandi, meegedeeld. juist deze dagen zijn strategische koers 1 heeft gewijzigd. Het is een direct gevolg van het verlies van Indo-China en de noodzaak om in ieder geval voorlopig Taiwan en Zuid-Korea veilig te stellen als laatste Amerikaanse buitenposten in het Verre Oosten. Vooral de situatie in Korea schijnt, sinds de val van Saigon, zich toe te spitsen, en het was in dat verband dat president Ford op zijn pers conferentie deze week sprak over de noodzaak van een „maximale elastici teit” op het gebied van het gebruik van kernwapens. lingen van Habasj en Jibriel zien er juist een uitstekende gelegenheid in hun politieke en sociale hervorming gestalte te geven, zo nodig met geweld. In de Libanese hoofdstad Beiroet is een einde gekomen aan de drie weken van betrekkelijke rust. De barricades zijn weer terug in de straten. Bomaan slagen, ontvoeringen en zwaar geschut maken het leven weer onveilig. Voor het gemak spreekt men van nieuwe onlusten tussen Palestijnse commando’s en rechts- christelijke falangisten, terwijl ieder een weet, dat er wel iets anders aan de hand is. Elkaar bestrijdende groeperingen heb ben gisteren gebruik gemaakt van mor tieren, raketten en machinepistolen en hebben alle pogingen van de veiligheids troepen om een eind te maken aan de straatgevechten aan de rand van Beiroet verijdeld. Militiemannen van de rechtse falangistische partij blokkeerden de weg Chiah na een nacht van hevige gevechten, waarbij een inwoner is omge komen. Noord-Korea waar- komende herfst een LES PUYS. (AP) In de Franse bergketen Les Puys, twintig kilometer van Clermont Ferrand, is gisteren het wrak ontdekt van een Nederlands sport- of zakenvliegtuigje. De drie inzittenden, allen woonachtig in Utrecht, werden door reddingsploegen dood in het wrak aangetroffen. Volgens opgave van de politie zijn het: de 43-jarige Adriaan Troigt, die het toestel bestuurde, de 33- jarige J. W. G. Dumcket en diens 29- jarige echtgenote Elisabeth. Het wrak werd ontdekt door een heli kopter van de Franse politie. Over de oorzaak van het ongeluk staat nog niets vast, maar men houdt het er voorlopig op dat de piloot in dichte mist uit de koers is geraakt en tegen een helling van de Puy Pelat is aangevlogen. Jasser Arafat en de zijnen wensen zich kost wat kost te distantiëren van de moeilijkheden in Libanon. De volge- (Van onze redacteur in Bonn) BONN. Het Baader-Meinhofproces is gisteren, na een half uur, opnieuw verdaagd en nu tot dinsdag. Afgelopen dinsdag was de zittingsweek met een schorsing begonnen, omdat het gerechts hof de gekozen advocaten de gelegenheid wilde geven de dossiers, die betrekking hebben op de verdediging en die maan dag tijdens een actie van de justitie in beslag waren genomen, weer terug te ontvangen. Het Openbaar Ministerie had aanvan kelijk ontkend dat er processtukken in beslag waren genomen. Gisteren konden de gekozen verdedigers duidelijk aanto nen dat bij een doorzoeking van de bureauruimten van het socialistische ad vocatencollectief in Hamburg brieven en orde-voorstellen van Ulrike Meinhof in beslag waren genomen. Zij bevonden zich in het bezit van Rainer Köncke, een van de gekozen verdedigers van Ulrike Meinhof, en destijds verdediger van de Nederlander Ronald Augustin. Ook in de praktijk van de gearresteerde advocaat Klaus Croissant in Stuttgart zouden ont werpen voor de verdedigingsstrategie in beslag zijn genomen. De gekozen verdedigers beweerden gisteren dan ook dat de actie van het Openbaar Ministerie tot doel had achter de strategie van de verdediging te ko men. Ze achten dit een fundamentele aantasting van de principes van de rechtsstaat. WASHINGTON. (Reuter) De Ame rikaanse marine heeft haar F-4 Phan tom jachtvliegtuigen een tijdeiijk start verbod opgelegd omdat zich bij een aantal een defect aan een staartklep heeft geopenbaard, zo is door een woordvoerder van de marine meege deeld. Deze resolutie zal in de algemene verbadering vermoedelijk voldoende stemmen krijgen om aangenomen te worden, maar de uiteindelijke beslissing over deze kwestie berust bij de Veilig heidsraad waar de Verenigde Staten het vetorecht kan uitoefenen. Alles wijst erop dat Washington voorlopig niet van plan is zijn troepen, uit Zuid-Korea te rug te trekken. Hoe moet dan de ruime publiciteit over de gewijzigde Amerikaanse kern- strategie gelezen worden? Daar zijn twee antwoorden op die elkaar niet uitsluiten, maar aanvullen. In de eerste plaats moeten de uitlatingen van presi dent Ford en minister Schlesinger gezien worden tegen de achtergrond van de moeizaam verlopende onderhandelingen met Moskou over een beperking van het wederzijdse kernwapenarsenaal (Salt). 't t Ml T «77 -r® «!r«: 4* A'.O* JWr-i iiiiii::. •t’W». Ml 1

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3