Pieter Vermeulenmuseum dient niet alleen voor onderwijs te functioneren I Raad Veisen stelt zich unaniem achter visserijnota van college A. M. van Noort nieuw hoofd van Duin en Denneschool straat BOUWMARKT SCHOOL BOEKEN Meer aandacht voor informatie aan de burger Aanrijding op Wenckebach- |^KEUR B.V.>| VEEL AANDACHT VOOR KLACHTEN OVER NIEUWE ROUTE BUSLIJN MOTIE VOOR HERINVOERING VAN VEILPLICHT Koudenhorn 54 Een visserman vertelt. f24.90 2 7 JUNI V R IJ D A G 1975 PLAATSELIJK NIEUWS (Van een onzer verslaggevers) Tandbederf Pieter Vermeulenmuseum Parkeren Sport 'SS „Wie, wat, waar?” V GEEN NIEUWE BENOEMINGSPROCEDURE Steun in de rug Geen vertraging Erg somber Optimistisch SESSIE aanbouwkeukens Keukens kompleet geïnstalleerd! Ja, ’t was een goed idee om voor die nieuwe keuken op hèt keukenadres binnen te stappen. Want daar vonden ze de oplossing voor hun keukenproblemen. Daar kozen ze uit een groot aantal keukens en mogelijkheden. O.a. uit het befaamde ALNO-keuken programma. Uitgekiend. Praktisch. En niet duur. Trouwens. Ze gaan binnenkort weer terug naar dat adres. De keuken moet nog betegeld worden. En dat kan allemaal. Snel. Goed. En precies op tijd. Da’s voor u wel zo gemakkelijk. Zaanlandse Hout Import b.v. Kalverstraat 1-3, IJmuiden. Telefoon (02550) 10543 Showroom geopend: maandag t/m vrijdag van 8 tot 12 uur en van 13 tot 18 uur zaterdags van 14 tot 16 uur 's avonds na afspraak. BOEKHANDEL ERASMUS BOEKHANDEL ERASMUS „Halen maar!” VELSEN De Velsense gemeenteraad heeft zich unaniem achter de visserijnota van het college geschaard. In de nota wordt uitgesproken geen pogingen meer te doen om het Staatsvissershavenbedrijf van het Rijk over te nemen én wordt bij het Rijk aangedrongen op stimulerende maatregelen voor het visserijbedrijf te IJmuiden en stopzetting van verdere deconcen tratie van de aanvoer van visserijprodukten. Het provinciaal bestuur wordt verzocht dit standpunt van Velsen bij de regering te ondersteunen. Het college zal in een gesprek met de minister van Landbouw en Visserij het Velsens standpunt toelichten. Div. soorten handgevormde stenen en steenstrippen tegen zeer concurrerende prijzen. VELSEN Nog juist voor het zomerreces is de gemeenteraad van Velsen er donderdagavond in ge slaagd een vrij omvangrijke agenda af te werken. Daarvan was een aan tal punten allerminst van belang ontbloot, omdat de leden onder meer moesten beslissen over de toe komstige functie van het Pieter Vermeulenmuseum en de door het college voorgestelde maatregelen ter bestrijding v an het tandbederf. Voorts werd besloten tot het uit geven van een nieuw gidsje met in formatie over de gemeente, terwijl ook de behandeling van de zo genoemde „Visserijnota” de nodige tijd in beslag heeft genomen. f (ADVERTENTIE) I L p‘-, J (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) j Nu bestellen bij HaventaflÉfiaro (ADVERTENTIE) i nmo 1 I De discussies over dit punt hadden in besloten raadsvergadering plaats. Wet houder M. Roessingh ontraadde de raad de motie. Hij meende dat niet zodanige fouten waren gemaakt, dat de hele pro cedure opnieuw hoeft te beginnen. Bo vendien was hij er van overtuigd, dat alle drie de kandidaten de kwaliteiten Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Van de voorzitter ontving de heer Hoek de toezegging dat het laatste met En na het verlenen van een krediet voor sportvelden in Velsen-Noord voelde Het voorstel werd daarop door wet houder Witte vrij uitvoerig toegelicht, waarbij hij er in de eerste plaats de aandacht op vestigde dat het college zieh onverdroten beijvert om het aantal tand artsen in Velsen met minstens drie te vermeerderen. Hij vroeg verder om een wat actiever wervingsbeleid van het SVHB voor de visafslag van IJmuiden en vroeg zich af of de Adviescommissie voor het SVHB. waarin ook de gemeente zitting heeft, niet wat meer bevoegdheden kan krij gen. Verder pleitte hij ervoor, dat de gemeente met het SVHB onderhandelen wil over aankoop van gronden. Vrgdag aangekomen: Sandvaag, Calla- o; Luise, Antwerpen; Pericles, St. Maar ten; Scod Spirit, Skutskear, Zaandam; Noorbeek, Karlstad, Zaandam; Ferndale, R. dam; E. R. Scaldia, Tilbury; Decimal, Gent, IJmuiden; Vrijdag vertrokken: Aat-V. Londen; Brilliant, R. Dam; Hercules, Martinic; Thea-K. Sanders, IJmuiden; Openingstijden: dagelijks van 8.00 - 18.00 uur. z zaterdags van 8.30 - 1 7.00 uur. tel. 023 -321212. I u. r ••'•Vj IJmuiden Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort Hoofdstr. 234, tel. 378371. door Arie van Roon Een boek over de Noordzeevisserij in de eerste helft van deze eeuw. Met uniek fotomateriaal. IJmuiden Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort Hoofdstr. 234, tel. 378371. Ir. Schoonkind zei namens de WD de nota te onderschrijven. Ook hij voelde wel iets voor een veilplicht, maar dacht ook aan mogelijkheden op het gebied van de havengelden. De heren Th. Kruisman (CPN) en D. H. Kuijper (Prog. Velsen) steunden de nota van het college ook volledig. Namens de PvdA vroeg J. W. Meijer wat meer aandacht te besteden aan de werkgelegenheid in de visserij. Hij had het gevoel, dat de animo terug loopt door de omstandigheden, waaron der het werk verricht wordt. De PvdA- fractie stelde zich verder geheel achter de visserij nota. Namens het CDA pleitte H. de Boer voor het opnieuw invoeren van een algemene veilplicht voor visserijproduc ten. Hij meende, dat zo een marktver storing, die zich heeft ontwikkeld weer ongedaan kan worden gemaakt. In een motie vroeg hij het college herinvoering van de veilplicht bij de minister te bespreken. De motie werd gesteund door ir. G, A. Schoonkind (VVD) en J. W. Meijer (PvdA). Desondanks drong de heer De Boer (CDA) aan op een pre-advies, alvorens B. en W. de brief zouden beantwoorden, maar hier meende de burgemeester zich formeel tegen te moeten verzetten. Op deze wijze zal het college voortaan im mers geen stap meer kunnen doen, zon der eerst alle drieëndertig raadsleden te hebben gehoord. Maar omdat men toch op enige inspraak bleef aandringen, ver klaarde de voorzitter zich tenslotte be reid de brief eerst te beantwoorden, nadat deze in de commissie is besproken. Reehorst beloofde nog eens te pleiten voor wat grotere bevoegdheden van de Adviescommissie voor het SVHB en te bezien, hoe deze commissie nog beter kan werken. Hij was wel bang, dat de afdeling voorlichting zal worden be sproken, terwijl hij hem wat de actie groepen betreft volledig wilde gerust stellen. Zij zullen allen worden vermeld, evenals de niet-geregistreerde politieke partijen. VELSEN. De raad van de gemeente Velsen is zonder hoofdelijke stemming akkoord gegaan met het voorstel 80.000 beschikbaar te stellen voor een herver deling van enkele ruimten in het stad huis. D. H. Kuijper (Prog. Velsen) wees het college erop, dat al eerder is ge vraagd om een leeszaal voor de burgerij. Het leek hem, dat een dergelijke ruimte juist bij een herindeling mogelijk zou zijn, maar hij kon er in de plannen niets van terug vinden. Burgemeester J. Reehorst vertelde, dat bij de herindeling de afdeling voorlich ting een andere plaats krijgt, die gunstig is gelegen voor ontvangst van publiek. „Het is bij deze opzet duidelijk de be doeling om op de afdeling voorlichting niet alleen het publiek te ontvangen, maar ook gelegenheid te geven stukken in te zien, brochures te lezen en alle mogelijke informatie aan het publiek te verstrekken”, aldus de burgemeester. Burgemeester drs. J. Reehorst merkte op, dat de situatie in de visserij slechter geworden is dan de cijfers in de nota laten zien. Hij bleef echter optimistisch gestemd en meende, dat het visbestand zich door de quotering weer zal herstel len tot een biologisch evenwicht, waarbij een gezonde visserij mogelijk zal zijn. Wethouder M. Roessingh onderstreepte deze woorden van de burgemeester nog eens. Drs. het voor een Rijksinstelling als het Staatsvissershavenbedrijf moeilijk is om reclame te maken. Die zoekt men meer in goede service dan in wervingscam pagnes. Hij vond het een bijzonder moeilijke zaak om te bepalen, waarom een aantal vissers uitwijken naar andere havens, omdat daarbij erg veel factoren een rol spelen. Hij deed de toezegging toch te proberen een vergelijking te maken tussen IJmuiden en de andere vissershavens. hadden om benoemd te worden als schoolhoofd. Het college geeft echter de voorkeur aan A. M. van Noort. de heer Dekker (CDA) zich verplicht zijn dankbaarheid onder woorden te brengen voor het feit dat met een\der gelijk „stadion” dit deel van de gemeen te niet langer als een aanhangsel van Velsen kan worden beschouwd. De raad had ook geen enkele kritiek op het vernieuwen van de verlichtings- installatie op het sportpark „Schoonen- berg”. Wel vroeg de heer Van V e e- len (CDA) om soortgelijke faciliteiten voor de korfballers, terwijl de heer Kloosterhuis (DS’70) in Velsen iets aan trimbanen wilde doen. Over het idee van de advertentie was de burgemeester echter weinig en thousiast. In de eerste plaats meende hij dat het aanbod te gering zou zijn om veel van de kosten goed te maken, terwijl het hem ook beter leek een dergelijke uitgave geheel in eigen han den te houden. DUIVEN VLOGEN Van de Postduivenhouders vereniging „de IJmonden” te IJmuiden namen dit weekeinde 35 duiven deel aan een wed vlucht van Survillien af over een af stand van plm. 400 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.30 uur. Een duif van Hoeks bereikte als eerste het hok om 13.50 uur; de laatste prijsduif om 14.11 uur. Bij harde noordoosten wind. De uitslag was als volgt: Hoeks 1. Verduin 2, 6, 7; v.d. Scheer 3, 4, 5. Bij het bespreken van de functie van het Pieter Vermeulenmuseum, kon me vrouw G r o o t-W alter (PvdA) de in stemming van haar fractie betuigen. Wel drong zij erop aan het museum ook voor volwassenen aantrekkelijk te houden, waarna de heer Hoek (Progressief Vel sen) nog een communicatiestoring met het onderwijzend personeel meende te kunnen signaleren. Dit laatste bevreemde wethouder R o e s s i n g h, omdat in de werkgroep ook een aantal hoofden van scholen zitting heeft. Ook met betrekking tot de schooltuinen is er reeds een verbindings lijn gelegd. Bij dit alles mag volgens de wethou der door de raad niet worden vergeten dat men thans een geheel nieuwe mate rie moet behandelen, waarbij wordt be gonnen met de leeftijden van nul tot vier jaar. Zo spoedig mogelijk zal wor den getracht hier ook de zes-jarigen bij te betrekken. Wethouder Witte verzeker de tenslotte dat het uitreiken van de fluoridetabletten afhankelijk zal zijn van de ouderlijke toestemming. Met de vakanties in het vooruitzicht toonden de leden zich allerminst afkerig van een discussie, hetgeen al direct tot uitdrukking kwam bij het aan de orde stellen van de ingekomen stukken. Hier bij bevond zich een brief met klachten van vele bewoners van de Velserduin- weg over de nieuwe route van buslijn 71, welk schrijven B. en W. voor kennis geving wensten aan te nemen. Hier ging de raad echter niet zonder meer mee accoor.d Zo wilde mevrouw Van H e e 1-M o n t i j n (WD) er even de aandacht op vestigen dat haar fractie volledig instemde met de bezwaren van de bewoners, zodat zij het college ver in ieder geval wordt er door het college naar gestreefd de collectie van het Pieter Vermeulenmuseum niet alleen dienstbaar te maken voor het lager on derwijs, maar ook voor het gehele pu bliek. Het zal dus voor alle belangstel lenden blijven functioneren. Donderdag vertrokken: Ima, Puarto Ordaz; Philip Broer, Rotterdam; Marks Fighter, IJmuiden, Cont Plat; Tor Fin landia, Antwerpen; Mereus, Bremen Ja de, Barry; Gulf Fleet 7, IJmuiden, Cont Plat. VELSEN-NOORD Vanmorgen vroeg heeft een aanrijding plaats gevon den op de kruising van de Wenckebach- straat en de grote Hout- of Koningsweg. Een 43-jarige automobilist uit Alk maar verleende daar geen voorrang aan een 35-jarige automobilist uit St. Maar tensdijk. Door de klap kantelde de wa gen van de Alkmaarder. Beide bestuurders zijn met verwon dingen naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk gebracht. VELSEN. Een motie van H. J. Scheper (PvdA) om de gehele benoe mingsprocedure voor het aantrekken van een nieuw schoolhoofd voor de openbare Duin- en Denneschool in IJ muiden opnieuw te starten, is door de raad van V eisen met 22 tegen acht stemmen verworpen. De heer Scheper had de motie ingediend, omdat geen van de drie door het college voorgedragen kandidaten voor de functie van school hoofd de volledige steun van de raad heeft en omdat er fouten zijn gemaakt bij de benoemingsprocedure. Burgemeester Reehorst zei in ant woord op de motie, dat hij niet kan overzien in hoeverre een landelijke veil plicht de marktverstoring kan opheffen. Hij zou dit graag onderzoeken alvorens een standpunt in te nemen. Op voorstel van d e heer De Boer werd daarom besloten de motie in een volgende raads vergadering te behandelen. zocht deze serieus te nemen en de zaak nogmaals te bekijken. De voorzitter, burgemeester drs. Reehorst ontdekte daarop nog meer opgestoken vingers en om een langduri ge discussie te voorkomen leek het hem gewenst de betrokken wethouder even in te schakelen. Vandaar dat de heer VanderWerff de verzekering gaf de brief grondig te zullen bekijken en andere mogelijkheden te onderzoeken. IJMUIDEN. Woensdag gearriveerd: Hirochma Maru, Lorient; Monte Toledo, Santander; Wegro, Portmouth; Louga, Kribi; Made, Gr. Yarmouth; Vaterland, Londen; Zeus, Cont Plat; Sea Flyer, Cont Plat; Philip Broere, Le Havre; Tuvana, Dordrecht; Westnor, Hoek v. Holland; Venus, Bergen; Anna H Wis bech; Tor Finlandia, Gothenburg; Barge 258, Cont Plat; Nederland, Contplat; Stirling Eagle, Cont Plat, IJmuiden; Rijnstroom, Harwich; Vervolgens ging de raad accoord met een krediet van 58.500 voor de aanleg van een parkeerplaats voor vrachtauto’s aan de oostzijde van de Hagelingerweg in Santpoort. De heer Kraetzer (CDA) informeerde nog naar de moge lijkheid om de bedrijven die hiervan gaan profiteren in de kosten laten bij dragen, terwijl hij voorts verzocht om nauwlettend politietoezicht, teneinde het parkeren van zware vrachtwagens in woonkernen voortaan onmogelijk te ma ken. Burgemeester Reehorst antwoord de hem dat zijn eerste suggestie niet voor verwezenlijking vatbaar is, omdat door de politie pas verbaliserend kan worden opgetreden, wanneer er voor de vrachtauto’s elders behoorlijke parkeer ruimte beschikbaar is. In ieder geval zullen de eigenaars van de vrachtbedrij- ven en hun chauffeurs op een speciale bijeenkomst eerst nog uitvoerig over de nieuwe maatregelen worden voorgelicht. Wethouder Ockeloen wees hem evenwel op de aanwezigheid van een „prachtige trimbaan” in Velsen-Noord, waarna hij de heer Van Veelen kon meedelen dat Gedeputeerde Staten zo juist een krediet hebben verleend, zodat het mogelijk is de korfballers nog meer te geven dan zij vragen. Donderdag aangekomen: St. Domini que, Brest; Aat-V, Dover; Warra Wee, Canada; Bernes, Philadelphia; Sliven, Liverpool IJmuiden; Kosmos, Londen; Saturnus, Mont Rose; Esteburg, Antwer pen, IJmuiden; Log, Oslo; Brilliant, Os- lofjord; Mearsk Fighter, Cont. Plat, IJ muiden; Artic Sea, Gulf ha ven; M. Rosa ria - D, R. dam; Markborg, Leningrad; Nippon Maru, Tubarao; IJmuiden; Young America, Baltimore; Roelof Hol- werda, Grangemouth; Stirling Brig ,cont. Plat, IJmuiden; Namens het CDA zei M. van Veelen de motie niet te steunen. Voornaamste argument daartoe was, dat schoolhoofd J. Burghout vertrekt en het waarne mend schoolhoofd ook plannen heeft om van functie te veranderen. Het leek het CDA daarom niet in het belang van de school de benoeming van een nieuw hoofd te vertragen. Bij stemming over de motie bleek alleen Progressief Velsen voor te zijn en de PvdA-raadsleden J. Schouwerwou, U. H. Porck, mevr. N. Groot-Water, mevr. J. Bos-De Boer, H. J. Scheeper en J. W. Meijer. Bij de stemming over de benoeming van het nieuwe hoofd werden daarop 23 stem men uitgebracht op A. M. van Noort, twee op G. J. P. M. Wieggers en vijf op F. van Leeuwen. Woensdag vertrokken: Tuntank 2, Rotterdam; van Couver Trader, Imming- ham; Calorie, Seven sland; Stoer, Bre men; Gyrinus 7, IJmuiden, Wells; Tor Hollandia, Gotheburg; Marjan, Londen; Crescence, Dublin; Parkergate, IJmui den, Rochester; Monte Poledo, Santer; Hella Schaa, IJmuiden, Rotterdam; Maasborg, Delfzijl; Gulf Fleet 7, Cont Plat; Jean E. Londen; Ilias Antwerpen; Burma, Port Said; Ludwig, Bremen; Venus, Bergen, Louga, Hamburg; Slo- man Algiers, IJmuiden, Bremen; De suggestie om gronden van het SVHB over te nemen, zag hij niet zo goed zitten. Volgens hem is er een goed overleg tussen gemeente en SVHB bij uitgifte van de grond. Hij beloofde wel dit eens ter sprake te brengen. De bur gemeester deed ook de toezegging de werkgelegenheid in de visserij eens on der de loep te nemen. Hij geloofde echter niet, dat de animo voor de visse rij sterk terugloopt. Naar zijn zeggen zijn er practisch geen buitenlandse werknemers of overmatige vacatures in deze bedrijfstak, hetgeen hij een positie ve zaak vond. Tot slot van zijn beant woording merkte burgemeester Reehorst op blij te zijn met de unanieme steun van de raad voor de visserijnota. Hij vond het een steuntje in de rug van het college bij het komende gesprek met de minister over de visserijproblemen in IJmuiden. De heer Hoek (Progressief Velsen) wilde ook oudere kinderen in het pakket meenemen en de heer Van Veelen (CDA), die zojuist wel met instemming aan het door de heer Schouwerwou gewraakte raadsbesluit herinnerde, achtte het juist wanneer de fluoride tabletten slechts met instemming van de ouders zullen worden verstrekt. Donderdag gearriveerd; Piere le Grand, Cont Plat, IJmuiden; Satsuma, Bremerhaven; Markus, Londen; Con stance, Porsmouth; Fridel, Poole, Velsen; Het voorstel om voor de nieuwe inwo ners het gidsje „Wie, wat, waar?” uit te geven vond eveneens algemene instem ming. alleen de heer Kraetzer (CDA) noemde het gevraagde krediet nogal aan de hoge kant. „Had een en ander niet door advertenties kunnen worden ge compenseerd?” wilde hij even weten. En de heer Hoek (Progressief Velsen) was benieuwd of ook de actiegroepen in het boekje zullen worden vermeld. Voorts informeerde hij naar een eventuele her druk van het Velsense standpunt over de voorhaven. Voorkom teleurstelling De door het college voorgestelde maatregelen tegen het tandbéderf wer den eveneens met unanieme goedkeuring ontvangen, al liet de heer Schouwer wou (PvdA) dan ook niet na er even op te wijzen dat een en ander moet worden gezien als de konsekwentie van het destijds genomen raadsbesluit ten nadele van de fluoridering. In een uitgebreide en weloverwogen rede merkte CDA-raadslid De Boer ver der op, dat de fractie het met het college eens was, dat overname van het SVHB in deze tijd niet reëel is. Hij zei, dat de situatie erg somber is, vooral nu de quotering van haring, evenals van andere vissoorten, nog sterker wordt. Met name de beperking op de haring vangst zal voor IJmuiden hard aanko men, meende hij. Het CDA had er kritiek op, dat in de nota wel staat, dat veel in IJmuiden aangevoerde vis elders wordt verkocht, maar niet staat, waaraan dat ligf. De heer De Boer vroeg het college daarom dit eens uit te zoeken. Donderdag vertrokken: Halcience, Londen; Wegro, Huil; Texaco Arcansas, Kenvy; Borussia, Antwerpen; Berby, Is kenderun; Impala, Ipswich; Anna- H. Rochester; St. Dominique, Duinkerken; Vaterland, Hamburg Westnor, Londen; Rijnstroom, Harwich; Sea Rover ,Cont. Plat; D.B. 252, Cont. Plat; Tuvana, Lon den; Constance, Gotenburg; IJmuiden; Thetis, Narvik, IJmuiden; Nina Bowater, Boulogne; Mobil Navigator, Donge»; Noordster, Kirkcaldy, IJmuiden;

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5