Nieuwe reservedeur Noordersluis in IJmuiden binnengesleept Zeekadetten kamperen op Texel RIU’INM” Uitgevaren vissersschepen een zonnebril is ook een bril g, i BIJL ^99 waar u zelf kiest en vak kundig wordt geholpen KL BIBLIOTHEEKDIRECTEUR AAN VOORAVOND VAN INVOERING CONTRIBUTIEVRIJDOM VOOR DE JEUGD Na nachtelijk transport over Noordzee I n J 7 PLAATSELIJK NIEUWS V R IJ D A G 27 JUNI 1975 J V (Van een onzer verslaggeefsters) Lichtpuntje Maatregelen Tegenstander SUÈDE-NAPPA MODEKLEDING Sociaal zwakkeren Pro-deo krachten Steunfonds Kennemerlaan 92 IJmuiden, tel. 02550 - 15072 Vaagheden IJMOND „De personeelssituatie binnen de openbare bibliotheek Beverwijk/Heemskerk steekt schril af bij de toestand in bijvoorbeeld de i gemeente Velsen. Daar heeft men via een recent raadsbesluit omgerekend in vrouw-manuren de beschikking gekregen over drieëndertig personeels- leden. Wij hebben momenteel, bij een groter aantal uitleningen en aanzien- I lijk meer ingeschreven lezers, op basis van dezelfde becijfering slechts 27,5 medewerkers in vaste dienst. Aan uitbreiding van dit personeelsbe- stand behoeven we vóór 1976 niet te denken. In tegenstelling tot de Vel- sense bibliotheek valt er voor ons bij de op handen zijnde invoering van de contributievrijdom voor de jeugd niet aan beperkende maatregelen te ontkomen. Velsen kan de te verwachten stijging van het aantal uitleningen qua personeelsbezetting wel opvangen: wij niet of nauwelijks. Vandaar dat we drempels hebben moeten opwerpen om na 1 juli niet overlopen te worden. En dan moeten we maar afwachten hoe erg het wordt”. aV V nW nxi C wU (ADVERTENTIE) uw speciaalzaak Kennemerlaan 39 IJmuiden Telefoon 1 00 93 bestaat. (ADVERTENTIE) De reusachtige sluisdeur wordt de mon- (Van een onzer verslaggevers) BRIL”INI\1” P75/3 'VI Wijsmullers sleepboten „Titan”, „Cy cloop”, „Nestor, en „Stentor” sleepten de sluisdeur, die als een geweldige stalen bak in zee dreef, de monding van het Noordzeekanaal binnen. Voorlopig wordt de deur afgemeerd in de „Velserkom”, op de plaats waar vroeger de „Arosa Sun” heeft gelegen. Daarvoor zijn al maanden geleden speciale voorzieningen getroffen. Wanneer de bouwvakvakantie voorbij is zal worden gekeken of de nieuwe sluisdeur ook werkelijk in de Noorder sluis past. „Komend jaar hopen we er wat roos kleuriger voor te komen te staan, als de normen van de bibliotheekwet eenmaal bekend zijn geworden en het rijk 70 pet. van onze personeelskosten gaat subsidië ren. Tot zolang moeten we maar zien te roeien met de riemen die we hebben”. 4 WW» qc Woensdag 25 juni: Hektrawler Rijn mond III KW.44, Rijnmond IV KW.85, Holland KW.123, MT.Wiron II IJM.211, MK. Eben Haezer IJM.18, Yvonne Yo landa KW 206. IJMUIDEN. Vrijdag in de vroege morgenuren is de vierde sluisdeur voor de Noordersluis in IJmuiden binnenge- bracht. Het reusachtige gevaarte, dat gedeeltelijk onder water werd vervoerd, is in de nacht van donderdag op vrijdag door twee Rotterdamse slepers vanuit Rotterdam naar de haven van IJmuiden gebracht. Omstreeks zeven uur werd even binnen de pieren de taak van de Rotterdammers overgenomen door vier zeeslepers van Bureau Wijsmuller. Persoonlijk heeft de heer Tieken erg veel moeite met de invoering van de contributievrijdom voor jongeren tot 18 jaar: „Daarvan ben ik een principieel tegenstander. Naar mijn mening wordt de jeugd al voldoende in de watten gelegd. Voor bioscoopbezoek en etenswa ren worden fikse bedragen uitgetrokken, maar de bibliotheek moet gratis. Als je dan toch over contributievrijdom gaat praten, voer die dan eerst voor de be jaarden in. Maar daarover wordt in de bibliotheekwet, waarvan deze maatregel een uitvloeisel is, met geen woord ge rept. In de toekomst ja, dan zal iedereen gratis van de bibliotheek gebruik moeten kunnen gaan maken. Maar inmiddels raken we wèl jaren achterop”. Omdat het boekenbezit van de biblio theek Beverwi.ik-Heemskerk niet op een dertig-percentsst-ijging van het aantal uitleningen berekend is, zal na 1 juli een leen-beperking van kracht worden. Vol wassenen kunnen dan nog hooguit vijf boeken mee naar huis nemen, waaron der maximaal drie romans, terwijl de jeugd ten hoogste drie lees- of studie boeken per bezoek mag lenen. Tenslotte zullen, eveneens met ingang van 1 juli, de tarieven voor reserveringen en derge lijke worden verhoogd. Ook de boete bedragen Voor te laat ingeleverde boe ken zullen worden opgetrokken. jeugd bekend werd, dachten we eerst aan de instelling van een financiële drempel, een soort vergoeding voor ad ministratiekosten of in de vorm van een waarborgsom. Daar hebben we om prin cipiële redenen later toch maar vanaf gezien. Daarmee zou je de sociaal zwak keren weer hebben gedupeerd en de maatregel is juist bedoeld, om die groep in staat te stellen van de bibliotheek gebruik te gaan maken”. „Omdat we de jeugd tot 18 jaar tóch tot één of andere daad wilden verplich ten, hebben we de garantie- en pasfoto- drempels opgeworpen. Jongeren, die mo menteel al lid van onze bibliotheek zijn, zullen bij verlenging van hun abonne ment deze barrière in het vervolg ook moeten nemen. Gelijke monniken, gelij ke kappen. Daar ontkom je niet aan”. van de twee Rotterdamse sleepboten die het transport over de Noordzee verzorg den even binnen de pieren van IJmuiden overgenomen. Om de verwachte run op de biblio theek in goede banen te leiden, zou de heer Tieken ook graag wat pro-deo krachten rond zich willen verzamelen. „In Heemskerk hebben we daarmee een proef genomen, en de ervaringen zijn bijzonder gunstig. Zeven dames maken zich daar bij toerbeurt nuttig door boe ken op te ruimen en andere lichte karweitjes op te knappen. Hoewel we in financieel opzicht niets te bieden heb ben, hopen we toch dat ook in Bever wijk animo voor een dergelijk baantje Geïnteresseerden kunnen zich ten allen tijde aan komen melden. We rekenen op een grote respons”. breiding en vervanging van ons boeken bezit hopen te financieren. Gezien onze huidige financiële situatie zit er dit jaar geen personeelsuitbreiding, geen verho ging van het boekenbudget, noch een vermeerdering van het aantal openings uren van de bibliotheekfilialen meer in”. „Welkom zou ook een bijdrage aan ons steunfonds zijn (gironummer 541352 ten name van de Stichting tot steun van de Verenigde Openbare Bibliotheek Be- verwijk-Heemskerk), waaruit we de uit- Bezwaar heeft de heer Tieken ook tegen het feit, dat tot invoering van contributievrijdom voor de jeugd wordt Na eerst op de Loosdrechtse plassen en de laatste drie jaar op het Veerse meer, zal nu voor het eerst in de geschiedenis der zomerkampen van het zeekadetkorps op zee worden gezeild en wel op de rede van Den Helder en op de Waddenzee. De IJmuidenaren staan onder leiding van Opperschipper R. Hof en zij zullen op Texel verblijven van 30 juni tot 8 juli, terwijl op zaterdag 5 juli de ouders een bezoek aan het kamp zullen bren gen. Het vorig jaar bracht het IJmuidense korps een bezoek aan het zeekadetkorps in Kendal in Engeland en de traditie IJMOND. Nadat een aantal zeeka detten van het Zeekadetkorps „IJmond” het afgelopen weekeinde heeft gezeild op het Uitgeestermeer, wordt zaterdag 28 juni aan boord van de „Pieter Florisz” het seizoen afgesloten. Daarna zullen maandag zeventien leden vertrekken naar Texel om aan het jaarlijkse zomer kamp met de zeekadetten van de andere korpsen deel te nemen. In een poging, de geraamde hausse op de bibliotheek wat in te dammen, heeft de bibliotheek besloten dat voor contri butievrijdom in aanmerking komende jongeren een door hun ouders onderte kende verklaring moeten kunnen over leggen, waarin deze zich garant verkla ren voor de door hun kind eventueel te verliezen of beschadigde boeken, terwijl ze tevens de verplichting op zich nemen mogelijke boete-bedragen te voldoen. Daarnaast moet iedere jongere een pas foto inleveren, die aan zijn lezerskaart zal worden gehecht. Pas als aan deze voorwaarden is voldaan, wordt door de bibliotheek tot uitlening overgegaan. De nieuwe sluisdeur, die dienst gaat doen als tweede reservedeur voor de Noordersluis, is 53,5 meter lang. De breedte van het gevaarte is 7,30 meter en de hoogte twintig meter. Het gewicht van deze stalen kolos is 1200 ton. Directeur A. M. J. Tieken van de openbare bibliotheek Beverwijk-Heems- kerk steekt zijn onvrede over de wette lijk voorgeschreven invoering van het gratis bibliotheek-Iidmaatschap voor - jongeren tot 18 jaar niet onder stoelen of banken. Werd de bibliotheek de afge lopen drie jaren bij een gelijkblijvend personeelsbestand al voortdurend met forse stijgingen van het aantal uitlenin gen en de hoeveelheid ingeschreven le- - zers geconfronteerd: op grond van elders in het land opgedane ervaringen ver wacht men de komende tijd met een explosieve extra groei tot zo’n dertig percent in aanraking te komen. Hoe de toch al overbelaste bibliotheekstaf dit moet gaan opvangen, is de heer Tieken nog een raadsel. „In de bibliotheekwet wordt uitgegaan van het beginsel van permanente educa tie, welk principe vooral voor ouderen geldt. Door de overhaaste invoering van het gratis lidmaatschap moeten we nu echter al ons geld en onze tijd in de jeugd steken. Aan andere taken komen we de eerste twee, drie jaar gewoon niet meer toe. In feite pleegt die contributie vrijdom dus een aanslag op het geginsel van de permanente educatie, en daar heb ik grote problemen mee”. Een zonnebril uit een grabbelbak kan nooit een verantwoorde aankoop zijn, als het om de bescherming van uw ogen gaat. Laat u zich eens adviseren door de gediplomeerde op ticien, die u de vele nieuwe mogelijkheden kan laten zien. Zoals de zonnebrillen op sterkte, met bijvoorbeeld glazen, die donkerder worden naarmate er meer zon is. De heer Tieken: „Toen de invoering van de contributievrijdom voor de IJMUIDEN. Maandag juni: Hek trawler Dirk Diederik KW 172, Cornelis Vrolijk Fzn Sch. 171, MT Haarlem IJm. 9, Ursinus VL. 1. Vrijdag 13 juni: MT. Michiel Jan VL. 110. Zaterdag J4 juni: Hektrawler Annie Hillina KW. 170, Jan Maria KW. 171, MT. Elly VL.73. Maandag 16 juni: Hektrawler Rijn mond VI KW.135, MT. Bets en Gerda VL.112, Willem VL.121, MK. Anna Hen- drika KW.45, Pelikaan KW.88, Hans KW.189, Johanna Cornelia WR.57. Dinsdag 17 juni: Hektrawler Voor- waarts VL.142, MT. Jacob KW.55 MK. Marry Jacob KW. 117, Tiny KW.145, Pieter Gijsbertha KW.175. Woensdag 18 juni: Hektrawler Johan- na KW.39, Rijnmond V KW 42, Rijn mond III KW.43, Cornelis, den Duik KW.144, Mt. Elizabeth VL.105. ML. Mi chiel KW.167, MK. Marco WR.32. Vrijdag 20 juni: Mt. Petronella VL.131, MK. Limanda KW.33, Solea KW.180. Zaterdag 21 juni: Hektraw ler Zeehaan IJM.57, Rijnmond I KW.15, t Elisabet Christina KW.41, Willy KW.141, Vooraan VL.115, MT Caroline VL.90. getrouw zouden de Engelsen dit jaar haar IJmuiden gekomen zijn, maar het bezoek wordt een jaar overgeslagen. Het contact met Kendal bestaat al sinds 1969 en zal zeer zeker niet verbroken worden. Ook dit jaar wordt door de Koninklij ke Ned., Lloyd de gelegenheid geboden dat zeekadetten een kustreis mede mo gen maken met een koopvaardijschip. Van het IJmuidense korps gaat nu mee kwartiermeester F. Hof met een jongen van het korps Den Helder, Amsterdam, Gouda en Den Haag, die onder leiding zullen staan van de heer A. van der Veer, commandant van het zeekadet korps „IJmond”. De reis wordt gemaakt van 15-24 juli met het m.s. Zonnekerk en wel van Rotterdam naar Bremen, Hamburg en Antwerpen. De jongens van de andere korpsen maken dezelfde reis met het m.s. Banda. De wekelijkse korpsmiddagen aan boord van de Pieter Florisz worden onderbroken tot zaterdag 23 augustus en de jongens, die niet jonger zijn dan 12 jaar en zeekadet willen worden zijn dan van harte welkom. AFWACHTEN HOE ERG OF T WORDT Maandag 23 juni: Hektrawler Egmond IJM.36, Schout Velthuys KW. 49, Onder neming II SCH.90, Onderneming II SCH 108, Monica VL.89, MT Meyert Menno IJm. 209, Soli Deo Gloria KW.152, Anita VL.34, M.K.Eben Haezer IJM. 18, Drie Gebroeders IJM.20. Maarten Cornelia IJM.44, Swift IJM. 115, Wiron VII IJM.207, Janny Jacoba KW.4, Deo Vo lente II KW.ll, Alida KW.22, Willem Adriana KW.25, Ada KW.29, Rose Marie KW.34, Maarten KW.105, Wilma KW.113, Maartje Jacoba KW.137, Gijsbert Marian KW.150, Valk KW 185, Elly KW.187, Agatha KW.214, Arie Jacob KW.221, Ja cob SENIOR KW.226, Dieuwina WR.45, Leendert Jan Sch.256. Dinsdag 24 juni: Hektrawler Hendrika Johanna KW.81, Arie Oudehand KW.122 (le reis), Frank Vrolijk Czn SCH.81, MT. Rean IJm. 29 Robert IJM.30, Protinus IJM.154, Oraet Labora KW.51, MK. Pie ter Jacob KW.24. overgegaan op een moment, dat de nor men voor onder meer de personeelsbe zetting, het boekenbezit en de huisves ting van bibliotheken nog niet bekend zijn. „De bibliotheekwet, zoals die begin dit jaar door de Eerste Kamer werd aanvaard, is een raamwet. Vele essentië le zaken moeten bij algemene maatregel van bestuur worden geregeld. Momen teel ontbreekt het ons volledig aan gege vens, beschikken we alleen over vaaghe den: eind dit jaar pas zullen naar ver wachting de normen bekend -worden ge maakt. Maar dan zijn de bibliotheken inmiddels wel overspoeld door gratis le zers. De verplichting om voor niets boe ken te gaan uitlenen komt, met alle consequenties van dien, gewoon op een te vroeg tijdstip”. Een lichtpuntje in de sombere toe komstvisioenen vormt de invoering van een nieuw uitleensysteem volgens het Karto-fotocharging principe. Dit bete kent, dat de Beverwijkse centrale en het filiaal Heemskerk in het vervolg een groot deel van hun administratieve rompslomp kunnen uitbesteden, wat weer een aanmerkelijke tijds- en perso- neelsbesparing oplevert. Bijkomend voordeel is, dat de kosten van dit nieu we systeem als personeelskosten op de begroting mogen worden opgenomen. Directeur Tieken: „Verder willen we via werkloosheidsbestri j dingspro j ecten gaan proberen, het hoofd boven water te houden. Aan de hand van een tweetal regelingen trachten we. twee lijdelijke krachten naar Beverwijk te halen dig dan de invoering van het Karto-systeem zouden moeten gaan voorbereiden. Het is namelijk bijzonder moeilijk om aan vol ledig gediplomeerd personeel te komen. Van de honderd vijf tig man, die dit jaar in Amsterdam afstuderen, willen slechts dertig studenten het bibliotheekwerk in. De rest gaat vervolgcursussen volgen of kiest zich een ander studie-onderwerp. We moeten dus in een andere richting zoeken, en daarbij denken we bijvoor beeld aan gediplomeerde HAVO’ers die naast hun MO-studie overdag wat bij willen verdienen”. Medewerking van de kant van het publiek is een ander punt op het ver langlijstje van de veelgeplaagde biblio- theekdirecteur. „Als de bezoekers nu eens proberen geen onnodige rommel te maken en de boeken, die ze bij nader inzien toch niet zo interessant vinden zelf gaan terugzetten, dan hopen we dat we niet tot ingrijpender maatregelen als bijvoorbeeld een ledenstop behoeven over te gaan”. „Een wat gespreider bibliotheekbezoek, ’s middags of wat later op de avond, zou ook erg plezierig zijn. Mem zou ons voorts een enorme dienst bewijzen door wat voorzichtiger met het boekenbezit om te springen en de geleende titels tijdig terug te brengen. Nu moeten we nog een hoop tijd verdoen met het schrijven van aanmaningen, en aan tijd gaat het ons na 1 juli waarschijnlijk helemaal ontbreken”. ding van het Noordzeekanaal binnenge- sleept. De zeeslepers „Titan”, „Nestor”, „Cycloop” en „Stentor” hebben de taak mi I ^^1* 2 ‘i J

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7