Consumentenorganisaties tegen nog duurder brood Aandelen Figaro toch verkocht Niets op schrift over verdere financiering Amsterdam Rubber Bij Batava 200 man afgevloeid Juwelier gaat schaapskudde steunen Export naar China bijna verdubbeld Akkoord over heffing op Kaap de Goede Hoop blijft voor veel schepen aantrekkelijker chemisch afval Suez-kanaal is nog geen succes Bondsrepubliek weigert DDR- import uit Nederland IJZEREN VUURDUIVELS BEDRIJF THANS BIJNA GELIQUIDEERD /■fendosimol Laat uw vakantie niet verzieken... Neem Tendosimol mee tegen diarree. p 9 ECONOMIE 197 5 JULT 1 DINSDAG (Van onze speciale verslaggever) 1 CAIRO Sinds de heropening van het Suez-kanaal, bijna vier we ken geleden, maakten gemiddeld tien schepen per dag van deze inter nationale waterweg gebruik. Dat is een achtste van het aantal dat in 1966, het laatste jaar waarin het Suez-kanaal functioneerde, de vaar weg passeerde. De grootste klandi zie wordt aangetrokken uit de Mid- dellandse-Zeestaten en uit Oost- Europa, met name Rusland. Als op een reis van de Zwarte of Adriati- sche Zee naar de Indische Oceaan van het Suez-kanaal gebruik wordt gemaakt, spaart men, vergeleken met de route rond Kaap de Goede Hoop, liefst 30 dagen uit. 1 - (Van onze correspondent) de men (ADVERTENTIE) (Van onze parlementsredactie} zijn niet en in handen hebben (en inmiddels ook al ongeveer 45 percent van de broodmarkt). dient ter discussie te worden gesteld, vinden de consumentenorganisaties. De bankiers wachten volgens de ac countants in dit opzicht de verdere ont wikkeling af; van hen echter hangt de Schaap Citroen van Gelder is een juweliers- en diamantbeleggingsgroep met een keten van negentien juwe-( liershuizen. In Gelderland zijn tot nu toe twee schaapskuddes. Na het schoonvegen van de internatio nale waterweg, dat zes maanden heeft duivels”. Blijkbaar hebben branden het verzekeringsconcern heel wat slapeloze nachten bezorgd. 2,39- 5,25- 6,55- DEN HAAG De minister van Mi lieuhygiëne kan in de toekomst heffin gen op prorukten leggen om de verwij dering van chemisch afval en afgewerk te olie te financieren. De Tweede Kamer is gisteren met een daartoe strekkend wetsontwerp akkoord gegaan. men over de getrouwheid van de jaar stukken. Ze kunnen de aanvaardbaar heid van de gebruikte waarderings grondslagen niet beoordelen, aldus de verklaring. De .EEG voerde in 1973 ter waarde van 535 miljoen rekeneenheden in uit China en in 1974 663 miljoen (ongeveer 2400 miljoen gulden) De uitvoer bedroeg in 1973 597 miljoen en in 1974 771 miljoen rekeneenheden (ongeveer 2814 miljoen gulden). dirigeerd. Ze kwamen van bases aan de Zwarte Zee en voeren voor vlagvertoon naar de Perzische Golf en de Stille Oceaan. Volgens militaire waarnemers is de strategische betekenis .van de water weg overigens sterk afgenomen. De doorvaart duurt tenminste 14 uur en het is een koud kunstje de vaargeul met mijnen of gezonken schepen te blokke ren. Voorlopig blijft alleen Israel versto ken van elk voordeel dat het Suez- kanaal het land zou kunnen bieden (ten koste overigens van de havenstad Eilat). Niet alleen de doorvaart van Israëlische schepen is verboden, maar ook het ver voer van voor Israel bestemde vracht op schepen onder een andere vlag, zelfs als het om non-strategische goederen gaat. Jeruzalem zal eerst moeten laten blij ken, aldus de Egyptische autoriteiten, dat het ernst maakt met het zoeken naar een permanente oplossing van het Israelisch-Arabisch geschil. Het uitspre ken van intenties alleen is in dit opzicht niet voldoende. Er zuilen concrete stap pen in het vooruitzicht moeten worden gesteld, zoals de verdere ontruiming van bezette Arabische gebieden. Over 1974 leed Batava een verlies van 3,5 miljoen gulden tegen een verlies van 2 miljoen over 1974. In de accountants verklaring zeggen de accountants dat zij zich geen oordeel hebben kunnen vor- DEN HAAG De consumentenorganisaties vinden, dat de sanering van de bakkerijen in Nederland, waaraan wordt gewerkt, niet mag gaan len koste van de consument, dat wil zeggen het mag er niet op uitdraaien, ><at de sanering wordt bekostigd door een hogere broodprijs, De consumen- er bond deelt dit mee in de consumentengids van juli. Het Nederlandse aandeel in de Chine se invoer was in 1972 0,4 percent en steeg in 1973 tot 0,7 percent. Het Neder landse deel in de Chinese uitvoer was 1,5 percent in 1972 en 1,4 percent in 1973. BRUSSEL (ANP). De Nederlandse uitvoer naar de Volksrepubliek China is in 1974 met ruim 92 percent gestegen ten opzichte van het jaar daarvoor. De invoer steeg ook. maar slechts met ruim 47 percent. Dit blijkt uit cijfers van de Europese commissie, het dagelijks be stuur van de EEG, over de in- en uitvoer van de EEG met de Volksrepu bliek China. Voor Nederland waren de cijfers: in voer uit China in 1973 ter waarde van 53 miljoen rekeneenheden en het jaar daarop 78 miljoen (ongeveer 284 miljoen gulden) en de uitvoer naar China 26 miljoen rekeneenheden in 1973 en 50 miljoen in 1974 (ongeveer 182,5 miljoen gulden). AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dolar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) 2,49 5,55 6,85 102,00-105,00 36.75- 40,75 8,60- 10,10 2,35- 2,45 59,50- 62,50 96.25- 99,25 60.25- 63,25 48,00- 51,00 43.25- 46,25 14,57- 14,87 4,29- 4,59 7,65- 8,90 67.75- 70,75 14.00- 16.00 Het saneringsplan voor het Nederland se bakkerijbedrijf, dat bedoeld is om de broodfabrikanten uit hun moeilijkheden te halen, is nog niet definitief. Wat nu echter al bekend is, geeft volgens de consumentenorganisaties de consument alle aanleiding om op de alarmknop te drukken. Het geld, dat nodig is voor de sanering, wil men bijeen brengen, door ook op bloem, die aan de bakkers gele verd wordt, een toeslag te leggen. Dat betekent, dat de consument dat uiteinde lijk zal moeten betalen. Verder wil men de minimum-broodprijs drastisch verho gen. Overigens verklaarde de heer Lange- laan, dat men niet te zwaar moest tillen aan het niet tekenen door de accoun tants. Hij had wel eens geweigerd jaar stukken te tekenen, die wel door de accountants waren goedgekeurd: een half jaar later vroeg het betreffende bedrijf surséance van betaling aan. Die verbreding en die verdieping ge schiedt in twee etappes, kost meer dan drie miljard gulden en duurt ongeveer zes jaar. In 1980 moet het Suez-kanaal bevaarbaar zijn voor schepen tot 270.000 ton nu 70.000 als er tenminste geen kinken in de kabel komen. Duidelijk is dat het 170 kilometer lange Suez-kanaal de grootste aantrek kingskracht uitoefent op vrachtschepen. Tankers ziet men er bijna niet, althans niet volbeladen. Supertankers, laat staan mammoettankers, kunnen de waterweg trouwens (nog?) niet gebruiken. Ze ste ken te diep en zijn vaak ook te breed. Reeds nu is gebleken dat Egypte de inkomsten uit het Suez-kanaal in de viezen, die het thans meer dan ooit kan gebruiken veel te hoog heeft geschat. Van de verwachte één miljard gulden aan tolgelden voor het eerste herope- ningsjaar zal misschien de helft kunnen worden gerealiseerd, ondanks de verdub beling van de tarieven. Bij de internati onale rederijen bestaat een duidelijke terughoudendheid, die niet alleen veroor zaakt wordt door de vrij hoge verzeke ringspremie, die bij gebruikmaking van het Suez-kanaal moet worden betaald, maar ook door het peil van de wereld- vrachtprijzen. Met charters rond De Kaap kunnen in vele gevallen veel bete re transacties worden gemaakt. PARIJS. Ondanks alle tegenstand van de eigen redactie heeft de 84-jarige eigenaar van het gematigd rechtse Parij- se ochtendblad Le Figaro. Jean Prou- vost, gisteren zijn aandelen toch aan de persmagnaat Robert Hersant overgedaan. Een meerderheid van de bijna 300 Figa- ro-journalisten had vrijdag met een sta king van onbeperkte duur gedreigd als deze verkoop inderdaad beklonken zou worden. De hoofdredacteur van Le Eigaro, Jean d’Ormesson, had maandag in een lang en subtiel uitgebalanceerd hoofdartikel nog geprobeerd de revolterende redacteuren te overtuigen van de noodzaak in de overdracht te berusten met het argument dat een staking de Figaro de doodsteek dreigde toe te zullen brengen. Niettemin noemde hij de nieuwe eigenaar van ae krant een omstreden persoonlijkheid. De nieuwe eigenaar zou 35 miljoen gulden voor dit oudste dagblad van Pa rijs hebben neergeteld en door de redac tie wordt gevreesd dat Herstants geld schieters de politieke lijn van Le Figaro nu in nog veel rechtsere richting zullen willen ombuigen. De Sovjet-Unie is tot nog toe het enige land geweest dat enkele oorlogs schepen door het Suez-kanaal heeft ge- „Bakkerij-sanering mag niet op kosten gaan van verbruiker” van tevoren vastgesteld zomaar te wijzigen. Vorige week zag het er nog naar uit dat het wetsontwerp er helemaal niet zou komen, toen minister Vorrink dreig de het wetsontwerp in te trekken als een amendement van de ARP’er Van Houwelingen werd aangenomen. Van Houwelingen wilde liever af van het door de minister voorgestelde systeem, waarbij de eigenaars van chemisch afval een heffing betalen bij inleveren van hun afval op een centrale post. Volgens een meerderheid van de Ka merleden leidt een dergelijk, systeem tot ontduiking van de inleveringsplicht en dus tot voortbestaan van dc huidige vervuiling voor dit afval. Zij stelden dan ook voor om helemaal geen heffing te vragen. De minister heeft uiteindelijk vorige week nog gekozen voor een sy steem, dat lijkt op de heffing die geldt voor de verwijdering van olie, namelijk een heffing op produkten die een derge lijke af val bij hun produktie opleveren. Tegen deze laatste regeling waren alleen VVD, CPN, SPG en GPV. NIJMEGEN. (ANP) De vrijwel vol tooide liquidatie van NV Batava heeft een verlies van bijna 200 arbeidsplaatsen opgeleverd. Vijf van de zes bedrijfson derdelen zijn verkocht, geliquileerd of failliet verklaard. Outside-aandeelhou- ders zijn hun geld kwijt, de banken en andere krediteuren hebben een vordering van bijna elf miljoen gulden bij een negatief vermogen van 4,2 miljoen gul den. Hoewel de scheepsbewegingen door het kanaal tot nu toe zjjn tegengevallen, geredeneerd vanuit de aanvankelijke Egyptische verwachtingen, is van de naaste toekomst weinig te zeggen. Vaar- plannen worden gewoonlijk maanden winkels hebben lange tijd het verwijt gekregen, dat zij tegen onverantwoord lage prijzen brood verkochten. De wer kelijke oorzaak ligt echter bij de brood fabrikanten, die, waar ze maar moge lijkheden zagen, brood tegen uiterst lage prijzen trachtten te slijten aan groot winkelbedrijven, cash en carrybedrijven, militaire instellingen en dergelijke. Het merkwaardige is, aldus de consumenten organisaties, dat de warme bakker, die met succes de aanval van de broodfabri kanten hebben weerstaan nu volgens het saneringsplan de vruchten van hun overwinning niet zouden mogen pluk ken. Op de bloem, die zij kopen, zou ook de toeslag moeten worden gelegd. Even merkwaardig vinden de consumentenor ganisaties het, dat de consumenten nu zouden moeten gaan betalen voor de fouten, die de broodfabrikanten hebben gemaakt. De consumentenorganisaties zijn hier sterk tegen gekant en gezamen lijk pleiten zij voor afwijzing van sane ringsmaatregelen die leiden tot hogere broodprijzen. De bedrijven, werkzaam in de broodvoorziening, moeten in staat worden geacht, de verantwoordelijkheid voor hun eigen verkeerde planning of misrekening zelf te dragen. De consumentenorganisaties pleiten verder voor verscherping van het over heidstoezicht op de bloem- en meelprij- zen. Deze prijzen zijn de laatste tien jaar sterk gestegen. In onvoldoende ma te zijn die prijsstijgingen te verklaren door stijgingen van grondstoffen en loonkosten, aldus de consumentenorgani saties. Tenslctte wensen de consumentenorga nisaties, dat een nader onderzoek wordt ingesteld naar de situatie in de meelsec- tor, dit in het kader van de economische mededingingswetgeving. De machtsposi tie van slechts drie concerns, die samen momenteel 90 percent van de meelmarkt De moeilijkheden in het bakkersbe drijf zijn volgens de consumentenorgani saties een gevolg van een volslagen mis rekening van de broodfabrikanten. De fabrikanten meenden de kleine warme bakker wel weg te kunnen concurreren en dat is niet gelukt. Eerder is het omgekeerde het geval. Maar de capaci teit van de broodfabrieken is nu zo groot, dat er 20 tot 25 percent meer brood gemaakt kan worden dan er in ons land gegeten wordt. Doordat de produktiecapaciteit te groot is geworden, wordt er vaak fa- brieksbrood tegen dump-prijzen aan le vensmiddelen winkels verkocht. Deze BRUSSEL. (ANP) De Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, onderzoekt momenteel wat de werkelijke reden is waarom de Duitse Bondsrepubliek goederen weigert in te voeren, afkomstig uit de Duitse Democra tische Republiek. Ze doet dat. op verzoek van Je Nederlandse christen-democraat Notenboom, die lid is van het Europees narlement en die in deze hoedanigheid vragen over deze kwestie gesteld heeft. Notenboom heeft er in vragen op gewezen dat een Nederlana.se firma jroentenconserven uit de DDR in de EEG had ingevoerd volgens de daarvoor geldende regels. Die goederen werden vervolgens verkocht aan importeurs uit de Bondsrepubliek, Aan de Nederlands- Duitse grens kreeg de Nederlandse firma echter verstaan dat ze de conserven niet in Duitsland mocht invoeren „omdat ::e afkomstig waren uit de DDR". Volgens Notenboom had het Neder landse bedrijf belangrijke contracten af gesloten, zowel voor de aankoop in de DDR als voor de afzet in West-Duits- land. Het bedrijf lijdt aanzienlijke scha de, omdat ’t als gevolg van de importwei- gering in West-Duitsland, zijn verplich tingen niet kan nakomen. continuïteit op langere termijn wel de- gettijk af. Wel toegegeven werd, dat er op kortere termijn geen problemen be stonden. Uit de vergadering kwamen wel de nodige twijfels over dit onderwerp. Amsterdam Rubber is zo goed als fail liet, zo werd gesteld, en bovendien is het twijfelachtig of continuering van de ac tiviteiten onder meer voor aandeelhou ders zo gunstig s. Directeur D. F. W. Langelaan gaf desgevraagd toe, dat de kredieten van de bank direct opzegbaar zijn, maar volgens hem is dit een nor male zaak. Hij wilde zich er niet over uitlaten, wat er met RCMA zou ge beuren bij een directe opzegging. „Ik slaap wel rustig”, voegde hij er gerust stellend aan toe. Op de aandeelhoudersvergadering werd evenals in 1974 heftige kritiek geuit op de gang van zaken rond de onderneming, waarvan een meerder heidsbelang in handen is van de Brits- Zwitserse bankiersgroep Keyser Ullmann. De groep kocht van voormalig directeur J. M. Holtrust het aandelenpakket. Ge-' vraagd werd of hiertegen gereehtelijk kon worden opgetreden. Outside-aan- deelhouders zijn ernstig benadeeld. Hun stukken zijn niets meer waard, terwijl de heer Holtrust zijn belangen veilig heeft gesteld, aldu's de grieven van aan deelhouders. De drie aanwezige outside-aandeelhou- ders keurden de jaarstukken van Batava af. Een voorstel van commissaris D. A. Lush om een commissie te benoemen die de hele affaire nog eens zou kunnen doornemen om de belangen van aan deelhouders te beschermen, werd niet in die vorm aangenomen, aangezien dat „nog maar weinig zin heeft”. Wel werd aandeelhouder J. C. van den Berg uit Deventer aangewezen als vertegenwoor diger voor de minderheidsgroep. Hij krijgt de beschikking over alle stukken en zal bekijken of er nog iets voor de kleine aandeelhouders valt te doen”. liquideerd. Het afstoten van vaste activa leverde een boekwinst op van bijna negen ton. De Bato-fabriek in Ooster- hout (Gld) werd in juni failliet ver klaard. Bij dit bedrijf werkten begin dit jaar nog 70 man. Het handelsmerk Bato werd voor 50.000 verkocht aan Hamido in Den Bosch (de produktiebedrijven van de Gruyter). Ook de activa en de handelsnaam van de Holmij. (Huishou delijke artikelen en speelgoed) werden verkocht. De cosmetica divisie (Nedaco b.v.) werd in de tweede helft van 1974 met grote verliezen gesloten en ook de uitgaven van het tijdschrift „Holland Today” werd begin dit jaar gestaakt. In overleg met de bankier zal nog worden gepoogd de drukkerij Linders- Andremo in Oosterbeek (31 man) als zelfstandige onderneming te laten voort bestaan. Het bedrijf maakte vorig jaar nog winst en in het eerste kwartaal van 1975 steeg de omzet met vijftig percent. Men rekent op een resultaat vóór belas tingen van tenminste anderhalve ton, zo blijkt uit het jaarverslag van Batava. Bankier van Lanschot heeft een krediet- garantie verstrekt en een plan van de Batava-leiding (bestaande uit drie Britse commissarissen) is het bedrijf in een afzonderlijke vennootschap onder te brengen en dan te verkopen. Er zijn reeds besprekingen gaande. AMSTERDAM (ANP). De bankier van de Rubber Cultuur Maatschappij Amsterdam (RCMA), Bank Mees en Ho pe, is niet bereid gevonden een schrifte lijke bevestiging te geven van haar toe zegging de financiering van de maat schappij voort te zetten, waardoor de continuïteit van de vennooteschap op enigszins langere termijn volgens de ac countants onzeker is. Dit is één van de redenen dat de accountant, Moret en Limperg, de jaarstukken van RCMA niet wilde tekenen, aldus werd doqr de ac countant tijdens de jaarvergadering van RCMA verklaard. De schapen, die de toepasselijke namen Molly 1 en Molly 2 hebben meegekregen, werden overgedragen aan de heer Welsing, directeur van de Geldei-se streek VVV, bij verhinde ring van de commissaris der koningin in de provincie Gelderland, mr. Geertsema. geduurd en dat door Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland is betaald, staan de olieproducerende en de industrie-lan- den te dringen om Egypte te helpen bij de verbetering van het Suez-kanaal, de wederopbouw van de steden Port Said, Ismaila en Suez, en de ontwikkeling van de Suezkanaal-zone. In de komende tien jaar zijn zo’n veertig miljard gulden nodig in de vorm van schenkingen en goedkope leningen. Iran heeft hiervan ongeveer de helft toegezegd, Amerika probeert met 6,3 miljard een tweede been in het Nabije-Oosten te krijgen. West-Duitsland gooit er 5,5 miljard te genaan, India een soortgelijk bedrag en Japan betaalt de verbreding van het Suez-kanaal bijna alleen. Zelfs Neder land is niet achtergebleven. Den Haag heeft Cairo voor twee miljoen gulden aan technische hulp toegezegd voor de verbreding en de verdieping van het Suez-kanaal en voor 25 miljoen gulden aan goedkoop krediet. Eind mei zat Amsterdam Rubber nog steeds in verliezen van ruimschoots 1 mln boven datgene wat al was gereser veerd. Het bestuur heeft goede hoop dat dit in het tweede halfjaar terug gaat lopen. In 1976 of 1977 zou men dan quitte kunnen spelen. De advieskoersen voor buitenlands Dit alles viel gisteren op te maken uit de aandeelhoudersvergadering en uit ge sprekken met voormalige directeuren van bedrijfsonderdelen. De inleggerij van tafelzuren, Aptito in Langeraar werd in 1974 verkocht met een totaal verlies van 0,93 miljoen gul den. Het bedrijf draait inmiddels weer goed en verschaft werk aan 45 man (in het hoogseizoen aan 80 man). De omzet ligt op tien miljoen gulden per jaar en dit jaar zal weer winst worden gemaakt, aldus de nieuwe directeur- eigenaar Ph. D. Vunderink. De Batava-margarinefabriek werd ge- Een verzekeringsmaatschappij het Zwitserse Solothurn heeft dit ijzeren skulptuur aangekocht: „De Drie Vuur- NIJMEGEN (ANP). Met de aan bieding van de eerste twee schapen bij de opening van twee juweliers- huizen in Arnhem en Nijmegen maakte de directie van Schaap. Ci troen van Gelder bekend in de toe komst een schaapskudde in Gelder land financieel te gaan steunen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9