Arabië Nederlanders maken van Frans eiland vakantie-paradijs Bidden voor Engeland Weer levertijd auto’s in West- Duitsland Inenting tegen cariës wordt mogelijk Philips distantieert zich van Rhodesische dochter Forse stijging uitvoer naar Wasserij duurder Soms is het handiger om Licht Romig in de koffie te doen. In uw zomerhuisje bijv LINKERVLEUGEL: ..LABOUR PLEEGT VERRAAD” Stijging van ziekmeldingen bij Detam Werkgevers met illegalen snel voor rechter brengen Oók handig: de nieuwe, voordelige voorraad-verpakking. CONCERN IN BRIEF AAN BETAALD ANTWOORD” STICHTING HULP BUITENLANDSE WERKNEMERS 99 NIEUWE EISEN VOOR FLESSEN FRISDRANK ECONOMIE WOENSDAG 2 JULI 1975 Hoechst-concern: romig k Rhodesië Britse lonen in ijskast (Van onze redacteur in Londen) jtartM*. ADVERTENTIE) 300 gram a f 2,95 200gram af 2,42 In zijn brief van 3 Philips uiteen hoe de TT Q u> om te ir. in De eerste geluiden die de komende slag tussen de regering en de bonden aankondigen, zijn al gehoord. De linker vleugel onder de parlementsleden heeft zijn misnoegen al uitgesproken. Na de rede van Healey verklaarde één van de woordvoerders van deze groep, dat de minister het Labour-programma. waar mee de partij de regeringsperiode was begonnen, „verraden had”. Len Murray, de leider van het over koepelend vakverbond TUC, zei kort na de rede van Healey dat zijn organisatie zich nu even goed als voorheen vierkant tegen een ingreep in de lonen door de regering zou blijven keren. Op de vraag van de interviewer of de heer Murray dan wel goed had begrepen wat de heer Healey in het Lagerhuis had gezegd, antwoordde Murray: „Ik wéét wat Hea ley zei en ik weet ook wat ik nu zeg”. Hugh Scanlon, de leider van de op een na grootste vakbond, die van de technici, legde de rede van Healey uit als een „ultimatum”. De oud-communist Scanlon heeft zich altijd fel verzet tegen inmen ging van de staat in loononderhandelin gen. Zowel hij als de ultra-linkse mijn- werkersleider in Wales, Scargill, laten doorschemeren dat zij niet zullen terug schrikken voor het soort staking dat premier Heath ten val bracht als het land toevallig door een eigen aanvoerder van een eigen partij wordt geregeerd. De spreekuren van de Stichting „Hulp aan buitenlandse werknemers” zijn mo menteel overbelast; grote aantallen ille galen vragen om inlichtingen. Dat ook de vreemdelingendienst grote problemen heeft, blijkt volgens de stichting uit het investering zal rond de 200 mln liggen. Dit bedrag wordt voor het overgrote deel gefinancierd door het lokaal aan trekken van vreemde middelen in een tijdsperiode van zeven tot tien jaar. FRANKFORT (ANP). Tot hun ver wondering, hebben Duitse autokopers de afgelopen weken gemerkt, dat er weer 'levertijden voor personenauto’s gelden. De vraag naar automobielen vlak voor het vakantieseizoen is sterker gestegen dan het aanbod. DEN HAAG (ANP). De witwasse- rijen mogen sinds gisteren acht percent hogere prijzen berekenen. Volgens het ministerie van Economi sche Zaken hangt deze verhoging samen met de stijging van loon- en andere bedrijfskosten die krachtens de prijzen- beschikking goederen en diensten 1975 mag worden doorberekend. Een voorraad-verpakking ’Licht Romig’ van 300 gram voor maar f 2,95. Daarmee kunt u uw lege ’Licht Romijf- potje - of een ander stopflesje - weer handig navullen. lekker handig in de koffie. Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schiling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Voor sommige bedrijven is dit zelfs een bestaansvoorwaarde omdat zij hun lopende contracten zonder onderbetaalde illegalen niet kunnen nakomen. 2,40- 2,50 5,23- 5,53 6,53- 6,83 102,25-105,25 36.75- 40,75 8,60- 10,10 2,35- 2,45 59.50- 62,50 96.50- 99,50 60.50- 63,50 48,00- 51,00 43,25- 46,25 14,60- 14,90 4,29- 4,59 7,65- 8,90 67.75- 70,75 14,00- 16.00 door bestaanszekerheid en werkgele genheid werd gecreëerd voor werkne mers van de ondernemingen en voor leveranciers. Het beleid is daarbij ge richt op integratie in het economi sche en sociale klimaat van elk land van vestiging. In principe worden slechts dan Philips-vestigingen opge heven, indien de overheid van de betrokken landen de aanwezigheid van Philips onmogelijk maakt. „Als voorbeelden noemt hij dan Oosteuro- pese landen. Cuba en Indonesië in de laatste jaren van het Soekarno-regi- me. De correspondentie tussen de werk groep „Betaald Antwoord” en de I*hi- lips-Ieiding is een uitvloeisel van een aantal kritische vragen die de werk groep op de aandeelhoudersvergade ring van 24 april stelde over de economische activiteiten van Philips in Rhodesië in Zuid-Afrika. Het doel van Robex is het ontwikke len, bouwen en exploiteren van grote recreatieprojecten voor zomer en winter in binnen- en buitenland. zodat de mogelijkheid van handels verkeer met die landen blijft voort bestaan. Uit die landen kunnen, naar wij aannemen, daardoor onderdelen die in Rhodesië tot eindprodukten worden verwerkt en ook andere pro- dukten hun weg vinden naar de Rho desische markt. Het is dan ook een algemeen bekend feit dat zeer veel produkten, afkomstig uit vele landen, in Rhodesië verkrijgbaar zijn en dat zich hieronder ook Philips-produkten bevinden”. ROTTERDAM (ANP). Als werkge vers, die illegale buitenlandse werkne mers in dienst hebben, niet snel op een effectieve manier strafbaar worden ge steld zal de regularisatie voor vele ille galen een schijnoplossing betekenen en in feite zelfs een ramp. Dit zegt het De verklaring van minister Healey in het Lagerhuis kwam voor de meeste parlementsleden als een volslagen ver rassing. Men had deze verklaring pas in de komende weken verwacht. De verras sing is des te groter, omdat het gesprek over een indammen van de inflatie, dat juist op gang gekomen is. Het overkoe pelend vakverbond TUC spreekt op het ogenblik met het werkgeversverbond CBI over nieuwe wegen. DEN HAAG (ANP). Sinds gisteren is er een nieuwe ministeriële beschik king van kracht die frisdrankflessen vei liger moet maken. Volgens een woord voerder van het ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne wordt de ze kerheid dat flessen, niet meer zullen ontploffen aanzienlijk groter. Dit soort ongelukken zal nu vermoedelijk nau welijks meer voorkomen. De nieuwe regeling omvat eisen ten aanzien van de wanddikte en de kop- ruimte (de ruimte tussen de dop en de vloeistof) van glazen flessen en geeft tevens aan hoeveel koolzuurdruk deze mogen bevatten. Minister Healey legde uit, dat de stij ging van de lonen met niet meer dan tien percent in de ideale toestand vrij willig overeengekomen diende te worden in overleg tussen de regering, de bonden en werkgevers. Indien dit vrijwillig overleg niet bevredigend zou aflopen, dreigde minister Healey met wettelijke maatregelen. AMSTERDAM (ANP). Robex BV in Amsterdam - een ontwikkelingsmaat schappij waarin Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB), Stevin Groep en Westland- Utrecht Hypotheekbank elk voor een derde deelnemen - heeft met een Franse semi-overheidsinstelling een contract ge tekend dat uiteindelijk zal resulteren in de totale ontwikkeling van het eiland Coudalère dat ongeveer 44 hectare be slaat. Het eiland ligt bij Port Barcarès in de Languedoc-Roussillon bij de Mid dellandse Zeekust in Zuid-Frankrijk op 25 km afstand van Perpignan. Ontslagen buitenlandse werknemers, zo zegt de stichting, krijgen een halfjaar de tijd om werk te zoeken dat in de huidige economische situatie onvindbaar is. Daarna worden ze het land uitgezet of anders moeten ze opnieuw illegaal worden. bestuur van de Stichting „Hulp aan buitenlandse werknemers Rijnmond” in een brief aan minister Van Doorn (CRM). LONDEN. De Britse regering zal na lang aarzelen de lonen bevrie zen. Ze zullen met ingang van de „komende loonronde” met niet meer dan tien percent omhoog gaan. Deze loonronde gaat aanstaande september in. Het huidige inflatiecijfer van 25 percent zal na deze eerste operatie terug gebracht dienen te zijn tot tien percent. Volgend jaar zal dit cijfer nog aanzienlijk verder moeten dalen. Op de camping, op uw weekend-adres of aan boord is niet altijd een koelkast voorhanden. In al die gevallen is het prettig om ’Licht Romig5 koffie-creamer bij de hand te hebben. Want Douwe Egberts ’Licht Romig5 (op poederbasis) is ook buiten de koelkast uitstekend houdbaar! 1 of 2 kleine lepeltjes ’Licht Romig* geven een lekker wolkje in uw koffie - f zonder.dat de pittigheid verloren gaat. ’Licht Romig’ is verpakt in een gezellig stopflesje van donkerbruin glas. Tevoren verklaarde ir. Philips voorts nog, dat het Phillpsconcem in de gehele wereld over 70 vestigingen beschikt, waarbij er zijn die reeds 50 jaar geleden werden opgericht. „In alle landen geldt dat binnen de fe deratieve structuur van het concern de verantwoordelijkheid voor de wij ze waarop aan het algemene Philips- beleid gestalte wordt gegeven, berust bij de directies van de verschillende vestigingen. In tal van landen hebben deze veel regeringswisselingen meege maakt, waarbij het bedrijf zijn taak bleef vervullen, in casu het produce ren en leveren van goederen waaraan ter plaatse behoefte bestaat en waar- Inenting zal echter alleen zin heb ben voor die geen, die geen last van cariës hebben. Dat betekent, dat het pas nut heeft, wanneer men kinderen in de kleuterschoolleeftijd inent. Ca riës ontstaat, doordat bepaalde bacte riën, die iedereen in de mondholte heeft, enzymen afscheiden, die in staat zijn, uit suiker snel bepaalde koolhydraten te produceren. Deze zijn zeer taai, zetten zich vast op het gebit en vernielen tenslotte de tanden. UTRECHT (ANP). In vergelijking met de eerste vier maanden van het vorig jaar is het ziekteverzuim bij de Detam-bedrijfsgroepen met vijf percent gestegen. Dit is één percent meer dan de gemiddelde stijging van de ziekteduur. Dit staat in „Detam Nieuws”, het blad van de bedrijfsvereniging voor detail handel en ambachten huishoudelijk per soneel. De Detam stelt vast, dat ten gevolge van deze ontwikkeling aan „enige stij ging van de premie” niet te ontkomen zal zijn. Mede als gevolg van de geste gen lonen werd door de Detam aan ziekengeld in totaal bijna 21 percent méér uitgekeerd. De gemiddelde uitke ring per dag steeg met ruim zestien percent. feit dat de grote steden zelfs niet op tijd met de uitvoering van de regularisatie- maatregelen kunnen beginnen. Het project op Coudalère is het eerste dat Robex gaat uit voeren en is tot dusver een van de grootste in zijn soort dat ooit door een Nederlandse groep is geëntameerd, aldus het bedrijf. De totale Een belangrijke factor in de ontwik kelingen van de komende weken zal worden gevormd door het congres, dat de bond van de mijnwerkers volgende week zal houden. Sommige afdelingen van deze bond eisen voor de in septem ber beginnende loonronde loonsverho gingen van niet minder dan 64 tot 100 percent. AMSTERDAM (ANP). De Phi- lips-vestiging in Rhodesië werkt ge heel op eigen kracht. Na het van kracht worden van het embargo je gens Rhodesië heeft Philips in Eind hoven de handelsbetrekkingen met de dochteronderneming in Rhodesië be ëindigd. Dat desondanks Philips-pro dukten door die dochteronderneming op de Rhodesische markt worden ge bracht, mag Philips Eindhoven niet worden verweten. Dit schrijft ir. F. J. Philips, voorzitter van de raad van commissarissen, in een brief van een maand geleden aan ds. R. J. van der Veen, voorzitter werkgroep „Betaald Antwoord”, een steungroep ten be hoeve van het anti-raeismeprogram- ma van de Wereldraad van Kerken. LONDEN. (AFP) Aartsbisschop dr. Donald Coggan van Canterbury, de primaat van de anglicaanse kerk, heeft gisteren in een toespraak op een synodale bijeenkomst van de kerk in Londen opgeroepen tot gebed voor de economische toekomst van Groot-Brittannië. Dr. Coggan greep de steeds verder afnemende waarde van het pond sterling aan als graadmeter voor de ernst van de crisis waarin het land verkeert. Dit aanbod is immers sterk beperkt doordat het personeelsbestand in de au- to-industrie in vergelijking met het voorjaar van 1974 flink is ingekrompen. Zo werken thans bij Opel 46.000 mensen tegen 60.000 vorig jaar. Ford telt 44.300 personeelsleden tegen 53.700 en Volks wagen heeft nu 98.000 man in dienst tegenover ruim 110 000 eind 1973. De Duitse autofabrikanten hebben nu wel de steun van een sterk opgeleefde binnenlandse markt, maar de export ligt nog altijd belangrijk onder het vroegere niveau. Daarom is men - in overleg met de vakbonden - op het ogenblik nog weinig geneigd nieuw personeel aan te trekken. De thans ontstane levertijden worden zoveel mogelijk opgeheven door het in schakelen van extra ploegen. Aangezien de vakantie-uitkering veelal mede af hankelijk is van de verdiensten in de afgelopen maanden, bestaat er onder de Duitse werknemers in deze bedrijfstak grote bereidheid tot dit overwerk. Minister van Financiën Healey maakte deze maatregelen gisteren in het lagerhuis bekend, nadat het pond Ster ling de afgelopen dagen nogmaals een dramatische schuiver naar beneden had gemaakt. Zo was het pond maandag ten opzichte van de gulden nog maar 5,30 waard. Na de verklaring van Healey echter is deze gehavende munt licht gestegen. Ook de koersen van aandelen veerden op. De minister kondigde ook beperkingen aan in de financiële steun aan de gena tionaliseerde industrieën. Hiermee wordt de mogelijkheid tot het toestaan van loonsverhogingen beperkt. De regering gaat echter voorlopig nog niet over tot het beperken van de publieke uitgaven, met name op sociaal gebied, zoals door vele experts werd geëist. Ook het pro gramma voor verdere nationalisering van de industrie wordt kennelijk niet ingekort. Volgens de werkgroep is het ant woord van Philips niet volledig en dus niet bevredigend. Daarom wordt voorgesteld de discussie in een per soonlijk gesprek op een nog nader te bepalen datum in september in Utrecht voort te zetten. DEN HAAG. De uitvoer van ons land naar de Arabische landen is vorig iaar met 50 percent gestegen ten opzich te van 1973. Minister Lubbers van Eco nomische Zaken heeft dat geantwoord op vragen van het Tweede-Kameriid Patijn (PvdA). Deze cijfers zijn overeen komstig de cijfers voor andere landen, die naar de Arabische landen exporte ren. Deze snelle groei is een gevolg van de snelle uitbreiding van de binnenland de investeringen in die landen, deelt de minister mee. De socialist Patijn steldé zijn vragen naar aanleiding van een brief van de Ballast-Nedam-Groep, die in maart van dit jaar minister Van der Stoel liet weten, dat uitstel van zijn reis naar Saoedi-Arabië de Nederlandse belangen in dat land en alle andere Arabische Janden zou kunnen schaden. Niettemin kreeg de groep in mei van dit jaar een order van ongeveer 1 miljard gulden uit Saoedi-Arabië. Het reisuitstel ontstond toen Saoedi-Arabië weigerde een inreis visum af te geven voor een in Jeruzalem wonende Nederlandse journalist. Maquette van recreatieproject dat de Nederlanders zullen aanleggen op het eiland Coudalère nabij Port Barcares in Zuid-Frankrijk. FRANKFORT. (ANP) Volgens prof. Hans-Gerhard Schwick van de Duitse Behringwerke, een onderdeel van het Hoechst-concern, zal er over ongeveer twee jaar een inenting te gen de tandziekte cariës mogelijk zijn. Daarmee zou een moderne gesel der mensheid eindelijk zijn bedwon gen, aldus een artikel in het perso neelsblad van Hoechst. „Block auf Hoechst”. Geregulariseerde illegalen hebben recht op het minimumloon en daarnaast moeten loonbelasting en sociale, premies worden betaald. Zonder strafbaarstelling zullen verscheidene werkgevers er de voorkeur aan geven hun geregulariseer de buitenlandse werknemers te ontslaan en te vervangen door illegalen die na 1 november 1974 Nederland zijn binnenge komen, aldus de stichting. juni zet vestiging Rhodesië werkt. „Er zijn een aantal landen, die geen gevolg hebben gege ven aan de resolutie van de VN, In een antwoord, dat vier weken later is geconcipieerd, schrijft deze werkgroep te betwijfelen of Philips Eindhoven werkelijk onmachtig is de gang van zaken in beïnvloeden. Op het eiland, met een grootste lengte van 1.300 meter en een grootste breedte van 600 meter, zijn in totaal circa. 2.700 wooneenheden geprojecteerd, die rond een centrum met allerlei voorzieningen in de recreatieve en verzorgende sfeer worden gegroepeerd. De eerste fase zal ongeveer 200 wooneenheden omvatten. Het geheel wordt door Nederlandse ar chitecten in samenwerking met Franse adviseurs en met inschakeling van plaatselijke aannemer(s) gebouwd. Het is de bedoeling de wooneenheden (appartementen, patiowoningen en bun galows) te verkopen aan een internatio nale afnemerskring. In prijzen van nu zal de koopsom per wooneenheid varië ren van f 60.000 tot 100.000. ü'L'- ■Wil •berts, D D

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13