WILSKRACHT EN SLUWHEID STERKE WAPENS ROCHE in halve finale THEO SMIT VOLDEED AAN OPDRACHT Joop Zoetemelk gokt op tijdrit van vandaag Weer steeple-record voor Zweed Garderud tiff resultaten Ook Connors, Ashe en Tanner France 1975II Dolblije ploegleider Liebregts: „Hij is de beste sprinter ter wereld” (I F z TIJDENS WEDSTRIJDEN IN STOCKHOLM 15 SPORT 2 JULI 197 5 WOENSDAG (Van onze speciale verslaggever) Sleutel Meesterschap Hooggebergte 7eRIT 235,5 km ST.-GILLES- _CROIXDE-VIE MERLIN PLAGE. Frisol-rijder Theo Smit heeft in deze Tour de France, waarin de chaos na de aankomsten duidt op een slechte organi satie, een duidelijk omlijnde taak. Zijn opdracht luidt kort en bondig: vlakke ritten winnen. Niet voor niets is hij, in een equipe die tot nog toe amper te klagen heeft, de snelste finisher. Smits sprint, zijn sterkste wapen, hanteerde hij tot nog toe voornamelijk in de dagelijkse stoei partijen rond de „vliegende spurten”. Het klassement van die spurten leidt de snelle Belg Rik van Linden (148 punten). Dat geeft hem het recht de groene trui te dragen. Theo Smit, die gisteren voor de tweede maal zo’n spurt won, volgt Van Linden in vijfde positie (63 punten). Staande receptie w 14 USTANG i dagen gi aten vr.p voor auk rnwe. aai mstel nw pr. 150 1 a (straat •JLJ F Wimbledon 75 r Sb Teleurgestelde Tom Okker: „Hij Tom Okker: „Roche heeft me volledig uitgeput’’. (Van onze speciale verslaggever) 'WW I Hennie Kuiper echter vreest de rit (ANP). z.t., Surgères 1 i -«Jr.j-Sl „Was dat effe fietsen riep Theo uit. „Ik heb ze allemaal te grazen genomen”. Dat klopte. Dat bleek ook duidelijk uit de getuigenissen van de verslagenen. Ed dy Merckx: „Ward Janssen en vervol gens Karel Rottiers trokken in de laatste 800 meter voor mij de sprint aan. Ver volgens wilde ik op volle snelheid door gaan. Ik wist niet wat ik zag toen Smit aan de andere kant van de weg als een raket wegging. Ik wist dat hij een snelle is, maar zó snel had ik niet gedacht. Ik ben normaal geklopt”. Rik van Linden: Okker heeft op dit Wimbledon echt wel karakter getoond, maar zoals zoveel Europese en Zuidamerikaanse tennissers ontbeert hij de mentale hardheid die nowski en zegevierde met bijna 30 meter voorsprong op de Pool, die met 8.12.6 zijn nationale record ruim een seconde scherper stelde. Ook de Westduitser Mi chael Karst, die als derde eindigde hield met 8.16.2 een nieuw nationaal record aan de wedstrijd in Stockholm over. FORD 1 m 3 SaiK '688. t BV Repj an Citroë prijzer 1’lem. Tel 'Saiiit-Jean- d’Angély 3-7-1975 ■o) Gerben Karstens, Gerard Vianen en Gerrie Knetemann alarmeerden, op weg naar de Atlantische kust, het peloton herhaalde malen. Hun vluchtpogingen werden met geen enkel succes bekroond. Knetemann: „Je komt niet weg. Vooral de Italianen loeren op ons. Een keer kwam Francesco Moser hoogst persoon lijk mij terughalen. Dan vraag ik je.” Al enkele dagen lijkt het of tijdens de etappes op het offensieve vlak niet zo erg veel gebeurt. Dat is maar schijn. De tie-break aan het einde van de tweede set noemde Roche later terecht „de sleutel van de partij”. Het was een afmattende tie-break die door Roche tenslotte met 13-11 werd gewonnen. Een verdiende zege, want Roche veroverde in die tie-break liefst 6 setpoints voordat hij het karwei afmaakte. Voor Okker was er slechts één setpoint weggelegd. Roche was als een kind zo blij met zijn gewonnen tie-break. „Het is een enorm verschil of je de derde set moet ingaan met een gelijke stand of met een achter stand van twee sets”, zei hij. tegen het horologe. „Let op, de spaan ders zullen in het rond vliegen!” In afwachting van het gevecht om secon den voor velen zal de hitte de tijdrit verzwaren zocht Kuiper afleiding in het bescheiden feest rondom Theo Smit: Theo had geen prognose voor het gevecht tegen de chronometers. „Ik weet alleen dat Joop Zoetemelk zich voor de jjdrit gespaard heeft”. Zoetemelk zélf wenste er niets aan toe te voegen. Gistermiddag ook echter, voor het oog van opvallend bleke badgasten, wees Theo Smit (24 jaar oud, 1,72 m lang en 67 kg zwaar) in de eindsprint iedereen terug. Hij boekte zijn eerste etappe-zege. Hij vloerde alom bekende, notoire sprin ters als Rik van Linden, Jacques Esclas- san enEddy Merckx (die in deze ronde voor de tweede maal in vijf dagen door een Nederlander van een etappe- overwinning werd beroofd). Sterk contrasterend met het langzame gezwoeg van Roche en Okker was de voorafgaande partij tussen titelhouder Jimmy Connors en de veelbelovende Raul Ramirez. De Mexicaan heeft zijn tegenstander weliswaar bijna twee uur beziggehouden, maar geen moment wek te Connors de indruk dat zijn meester schap aangetast zou worden. Terwijl Okker voor de derde set fy- siek nog sterk genoeg was om zijn superioriteit in de score uit te drukken, moest hij kort daarna definitief afhaken. Bij de stand 1-1 in de vierde set door brak Roche de service van zijn tegen stander met enkele fraaie service-re turns en lobs. „Dat was voor mij het keerpunt”, aldus Okker, „ik kon in die set niet meer door zijn service heenko men. Hij was veel minder vermoeid dan 'k. Hij loopt wel moeizaam, maar echt moe wordt hij nooit.” De laatste set zou niet veel meer dan een formaliteit worden. Okker maakte te veel fouten op gemakkelijke ballen om Roche alsnog enigszins te kunnen bedreigen. Roche: „Bovendien bleef hij op het laatst in het achterveld hangen uit angst voor mijn lob. Tom is iemand die graag dicht bij het net komt, want dan is hij het gevaarlijkst.” Amerikanen en Australiërs op de beslis sende momenten tonen. Het was dan ook niet verwonderlijk dat gisteren drie Amerikanen (Connors, Ashe en Tanner) en een Australiër de halve eindstrijden bereikten ten koste van respectievelijk de Mexicaan Ramirez, de Zweed Borg, de Argentijn Vilas en de Nederlander Okker. Terwijl voor Okker Wimbledon is af gelopen, gaat Betty Stöve onverdroten verder. Met haar partner Durr bereikte zij de halve finale van het dames dub belspel via een knappe zege op het Australisch-Britse duo Margaret Court- Virginla Wade: 6-4, 6-3. WIMBLEDON. Tom Okker is geen man van veel dramatische woor den. Zijn asgrauwe gezicht verried echter duidelijk de overweldigende teleurstelling die hem door de ziel sneed, toen hij gistermiddag de baan verliet. Wimbledon zal voor hem wel altijd een boze droom blijven. Elke top-tennisser koestert de illusie om eens minstens de halve finale van s werelds belangrijkste tennistoernooi te halen. Drie keer heeft Okker voor die drempel gestaan, evenzovele malen moest hij op de valreep een stap terug doen. In de jaren ’66 wezen Ashe en Newcombe hem terug, gisteren riep de minder getalenteerde Australiër Tony Roche hem onver biddelijk een halt. toe. Het zag er in het Olympisch stadion van Stockholm lange tijd naar uit dat er vele seconden van het wereldrecord (8.10.4) zouden afgaan. Halverwege de wedstrijd was Garderud bijna vier se conden sneller dan een week tevoren in het Bisletstadion in Oslo. De Keniaan Evans Mogaka zorgde voor een hoog aanvangstempo, waarna de Europese kampioen Bronislaw Malinowski (Po len) het trekkerswerk even overnam. Op 300 meter voor de eindstreep sloeg Gar derud definitief toe. Hij passeerde Mali- Flieul-le-Dolent ^^J-UQon fdXjMarans Ook al was Okker gisteren in tech nisch opzicht de beste tennisser, er zijn nog andere factoren die een wedstrijd kunnen beslissen. Wilskracht en sluw heid waren de wapens waarmee Tony Roche de slopende vijf-sets-partij in zijn voordeel beslechtte. De cijfers spreken vooral duidelijke taal wat betreft de onverzettelijkheid van Roche. De eerste set verloor de Australiër vernietigend met 6-2 en de tweede set herstelde hij Prinsen snoefde: „En dan zeggen ze ook nog dat wij een ploeg van outsiders zijn.” zich via een zenuwslopende tie-break (8- 9). Binnen een half uur zag Roche zich daarna opnieuw met een achterstand geconfronteerd, want hij verloor de der de set wederom met 6-2. De geestelijke spankracht van de Australiër bleek ech ter eindeloos op de proef te kunnen worden gesteld. In de laatste twee sets hoefde hij nog maar tweemaal zijn ser vice-game af te staan: 4-6, 2-6. „Ik sta versteld dat Smit het klaarspeel de. Hij verraste ons volkomen.” Theo Smit zélf: „Ik gaf alles wat ik had. Ik durfde mijn armen pas in de hoogte te steken toen ik zeker wist dat ik over de streep was. Heb je het gat gezien dat ik sloeg?” Met een wrang glimlachje zei Okker later: „Ik ben pas 31 jaar, wie weet wat er nog allemaal kan gebeuren.” Zo’n reactie is eigenlijk typerend voor de in zichzelf gekeerde Okker die zijn gevoe lens niet tot onderwerp van gesprek wenst te maken. „Jammer, erg jammer”, mijmerde hij alleen maar, „ik ben er zo dichtbij geweest, ook vanmiddag heb ik toch gedurende de hele partij een kans gehad.” Op de Avenue des Mouettes in Merlin Plage hield Frisol staande receptie. Hen nie Kuiper vloog Theo Smit om de hals. Gerard Kamper riep uit: „Wat een ploeg!” Cees Priem constateerde nuch ter: „Dat zit weer in de knip”. Fedor den Hertog sprak vaderlijk: „Ach, als ze maar attaqueren, dan lukt het wel” en De Tour de France is nog enkele dagen van het hooggebergte verwijderd. Volgende week maandag pas zullen de eerste cols in de Pyreneeën beklommen worden. De verwachting luidt dat niet eerder de prestigeslag tussen de groten ontbranden zal, dat niet eerder de strijd om de gele trui (weer) fel zal oplaaien. Balzac Rouillac^jj, ANGOULÊME Aan de vooravond van de tijdrit, van middag op een 16 kilometer lang circuit in Merlin Plage, merkte Joop Zoetemelk echter op: „Dat is allemaal theorie, de praktijk kan heel anders zijn. In de tijdrit wil ik in ieder geval proberen iets van mijn achterstand op Moser af te knabbelen, dan hoef ik dat niet meer in de bergen te doen.” NEC heeft FC Groningen-speler Henk Me- dik aangetrokken. Of FC Twente-speler Johan Zuidema naar NEC zal komen, hangt af van de uitspraak van de arbitrage-commlssie. De Bulgaarse gewichtheffen Plachtkov heeft bij de nationale kampioenschappen het wereldrecord trekken in de superzwaarge- wichtklasse verbeterd en gebracht op 192,5 kilo. De Russische sprinter Borzov heeft tijdens de kampioenschappen van de Oekraïne de 100 meter gewonnen in een tijd van 10.1 sec. Er bestaat een grote kans dat Cees Bal kort na afloop van de Tour de France een profcontract zal tekenen bij Merckx’ ploeg Molteni. Rosewall heeft Connors inmiddels al onder de grootsten aller tijden gerang schikt, een compliment waar zo langza merhand alle reden toe is. Connors heeft immers de halve finale bereikt zonder een enkele set te hoeven afstaan. Een aangename jongen zal hij overigens nooit worden. Geen e nkel middel om zijn tegenstander te intimideren, laat hij onbeproefd. Toen hij gisteren een lob corrigeerde, riep hij tegen Ramirez ter wijl deze naar de bal sprintte: „Forget it”. De anders zo rustige Mexicaan werd er nerveus van en moest tenslotte kans loos capituleren met een 6-4. 8-6, 6-2. In de halve finale ontmoet Connors zijn nog harder slaande landgenoot Ros coe Tanner die soms met een snelheid van 225 kilometer per uur schijnt te serveren. Tanner had overigens veel moeite met de technisch begaafdere Guillermo Vilas: 6-4, 5-7, 6-8, 6-2, 6-2. Arthur Ashe is duidelijk favoriet in de andere halve eindstrijd tegen Roche. De Amerikaan verkeert momenteel in een topvorm, getuige zijn vrij makkelijke zege op Borg: 4-6, 6-4, 8-6, 6-1. Roche besloot in de tweede set koel bloedig een andere taktiek toe te passen. In de eerste set was hij immers al te duidelijk af getroefd door Okker, die als een razende over de baan danste en knalharde services en volley’s langs zijn tegenstander ranselde. Roche ging het spel vertragen en introduceerde voor het eerst de loepzuivere lob waarmee hij Okkers weerstand langzaam maar zeker zou ondermijnen. Telkens als Okker om liep, kon hij een lob verwachten op de moeilijke backhand-zijde. „Ik heb hem in de tweede set erg hard laten werken”, stelde Roche later met genoegen vast. „Van die taktiek heb ik later de vruch ten kunnen plukken, want Tom raakte steeds vermoeider.” Die uitspraak werd door Okker later bevestigd. „Hij heeft me volledig uitge put”, stelde hij. „Elke keer als ik aan het net verscheen, moest ik meteen weer terug. Op het laatst kon ik geen druk meer in mijn service leggen. Dat ik in de laatste set zoveel dubbele fouten sloeg, was gewoon een gevolg v»n de vermoeidheid, niet van de spanning. Ik heb Roche in Nottingham verslagen, maar toen ging het om twee gewonnen sets. Met dezelfde regeling zou ik er nu vier van hem gewonnen hebben, want opnieuw won ik twee van de eerste drie sets.” g Algemeen klassement: 1. Mosei (Ita- Bartolozzi) 22 uur, 34 min en 4 sec, 2. Merckx (Bel-Lelangue) op 2 sec, 3. Pollen tier (Bel-Schotte) op 14 sec., 4. Thevenet (Fra-De Muer) op 1.17 min, 5. Van Springel (Bel-Schotte) op 1.18, 6. Battaglin (Ita- Fontana) op 1.22, 7. Gimondi (Ita-Ferretti) z.t., 8. Van Linden (Bel-Ferretti) op 1.27, 9. Poulidor (Fra-Caput) z.t., 10. Godefroot (Bel-Schotte) op 1.28, 11. De Meyer (Bel- Schotte) op 1.29, 12. Van Impe (Bel-Sta- blinskl) op 1.36, 13. Zoetemelk (Ned-Caput) op 1.39, 14. Rottiers (Bel-Lelanque) op 2.13, 15. Hezard (Fra-Caput) op 2.30, 16. Karstens (Ned-Stabiinski) op 2.33, 17. Knudsen (Noo- Fontana) op 2.35, 18. Kuiper (Ned-Lie- bregts) op 2.39, 19. Hoban (Eng-Caput) op 2.41, 20. Danguillaume (Fra-De Muer) op 2.45, 65. Den Hertog (Ned-Liebregts) op s Emiel Puttemans, de Belgische wereld recordhouder op de 5000 m (13.13.0), die op 4 juni in een enerverend duel met Jos Hermens op Papendal voor de beste wereldseizoentijd van 13.18.6 zorgde, won de vijf kilometer in 13.26.4 voor de Brit Ian Stewart (13.27.0) en de Mexicaan Rodolfo Gomez (13.27.6) Theo Smit: „Ik heb ze allemaal te grazen genomen" Knetemann: „Niemand valt in slaap. Als er demarrages geplaatst worden, blijft de onmiddellijke reactie heus niet achter wege. Dan wordt het tempo opge schroefd, vooral Merckx en Moser zijn daar meesters in. In de eindfase, in de finale vliegt het tempo omhoog. In zo’n laatste uur valt het niet meer stil. Dan wordt er keihard gereden. Het verbaast mij niet dat dan tientallen renners het erg moeilijk hebben.” MERLIN PLAGE. De uitslag van de vijfde etappe van Sable naar Merlin- Vendee (224,5 km) luidt: heeft mij volledig uitgeput” De Argentijrt Galindez heeft in New York zijn wereldtitel boksen in het halfzwaarge- wicht met succes verdedigd. Hij won op punten van zijn landgenoot Ahumada. Een andere Argentijn, Carlos Monzon, ver dedigde zijn titel in het middengewicht met succes. Eveneens in New York versloeg hij zijn Amerikaanse uitdager Licata door inter ventie van de scheidsrechter. 1. Smit (Ned-Liebregts) 5 uur 39 min en 25 sec, 2. Van Linden (Bel-Ferretti) z.t., 3. Merckx (Bel-Lelangue) z.t., 4. Esclassan (Fra-De Muer) z.t., 5. Delepine (Fra-Schot- te) z.t., 6. Cigana (Fra-Lapebie) z.t., 7. Santambrigio (Ita-Ferretti) z.t., 8. Gavazzi (Ita-Fontana) z.t., 9. Hoban (Eng-Caput) 1 z.t., 10. Karstens (Ned-Stablinski) z.t. 11. Antonlni (Ita-Fontana) 5.39.25, 12. Vicino (Ita-Fontana), 13. Wesemael (Bel-Gribaldy), 14. Priem (Ned-Liebregts), 15. Vianen (Ned-Caput), 16. Perin (Fra-Caput), 17. Teirlinck (Bel-Stablinski), 18. Bourreau (Fra-De Muer) allen in dezelfde tijd, 47. Knetemann (Ned-Caput) 5.39.25, 56. Kamper (Ned-Liebregts), 66. Prinsen (Ned-Lie bregts). 85. Koken (Ned-Liebregts), 88. Kui per (Ned-Liebregts), 91. Den Hertog (Ned- Liebregts), 102 Zoetemelk (Ned-Caput) al len in dezelfde tijd als Knetemann. Donald Allan lachte. „Ik ben blij voor Theo. Over mezelf ben ik niet tevreden. Het gaat nog niet zoals ik wil”. Piet Liebregts was helemaal door het dolle heen. Aan iedereen die het maar horen wilde, deelde hij mee: „Theo Smit is de beste sprinter ter wereld”. De medede ling werd met een forse korrel zout geaccepteerd. STOCKHOLM (ANP). Voor de tweede maal in een tijdsbestek van een week heeft Anders Garderud het we reld- en Europese record op de 3000 meter steeple chase verbeterd. De 28- jarige Zweed, die algemeen beschouwd wordt als de beste technicus op dit moeilijke en zware nummer, noteerde een electronische tijd van 8.09.69, die werd afgerond op 8.09.7. Het was de zesde maal dat Garderud het Europese record scherper stelde. Op 14 september 1972 werd hij voor de eerste maal Euro pees recordhouder toen hij in Helsinki tot 8.20.8 kwam. Via 8.18.4, 8.15.2, 8.14.2, 8.10.4 is hy nu uitgekomen op 8.09.7. En no,g lijkt Garderud niet aan het eind van zijn mogelijkheden. 4.51, 66. Priem (Ned-Liebregts) z.t., 106. Prinsen (Ned-Liebregts) op 5.54. 101. Kne temann (Ned-Caput) op 6.17, 105. Kamper (Ned-Liebregts) op 7.29, 109. Vianen (Ned- Caput) op 7.33, 116. Smit (Ned-Liebregts) op 7.47, 121. Koken (Ned-Liebregts) op 7.51. Puntenklassement: 1. Van Linden (Bel) 148 punten, 2. Esclassan (Fra) 116, 3. Merckx (Bel) 96, 4. Moser (Ita) 81, 5. Rottiers (Bel) 65. Dagploegenklassement: 1. Fontana (Ga vazzi, Antonini, Vicino) 16 uur, 58 min en 15 sec (31 plaatsen). 2. Caput (Hoban, Vianen, Perin) z.t. 40 pl, 3. De Muer (Esclassan, Bourreau, Danguillaume) z.t. 42 pl, 4. Ferrettl (Van Linden, Santambrogio. Rodrlguez) z.t. 47 pl, 5. Stabllnski (Kar stens, Teirlinck, Martinez) z.t. 48 pl, 8. Liebregts (Smit, Priem, Kamper) z.t. 71 pl. Algemeen ploegenklassement: 1. Schotte 67 uur, 44 mln en 14 sec, 2. Caput 67.46.41, 3. Lelangue 67.47.11, 4. Ferretti 67.47.46, 5. Bartolozzi 67.47.58, 12. Liebregts 67.53.46. Bergklassement: 1 Van Impe (Bel) 18 punten, 2. Zoetemelk (Ned) 9, 3. Torres (Spa) 8, 4. Merckx (Bel) 6. 5. Misac (Fra) 6. De Tsjech Ludvik Danek won het discuswerpen met 66,10 m. Hij bleef wereldrecordhouder John Powell (VSt) 1,40 meter voor. De Oostduitser Frank Siebeck liep een voortreffelijke 110 me ter horden in 13.5 seconden. - BB F a D

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15