RAPPORT OVER MARTINAIR-RAMP OP SRI LANKA: ZONDEBOK ITALIAANSE CHRISTEN-DEMOCRATEN GROOTSTE BRITSE BOND STEUNT WILSON Druk provincie op A’dam in Zwemverbod in Sneekermeer zaak-Petalo K r Geen ontslagen bij vislossers Callaghan: wel naar Oeganda is opgeheven El MAZDA DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Strandverkeer Winkelcentrum Schalkwijk AUTOVERZEKERINGEN^ Krachttoer Het woord is aan ïi ■COMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk V J ZONNIG 1-^ „Tijdelijk gedragen” £-19 UUR fmfHfwmmfwmamuuuffuun. n- BIJ DE KEURSLAGERS REGELING VERWACHT AGENDA pagina 6 WOENSDAG 2 JULI 1975 65e jaargang nummer 201 UJSLQPfWE Deze week GEPANEERDE SCHNITZELS 5 halen, 4 betalen Zie de grote advertentie KOOYMAN SANITAIR Strandverwachting: «•ft I All Risk va. 319,- W.A. v.a. 159,-1 Katten en kinderen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 COLOMBO (Reuter). De vlie gers van de DC-8 van Martinair, die op 4 december vorig jaar met alle 191 inzittenden in Sri Lanka, het voormalige Ceylon, veronge lukte, hebben de positie van het vliegtuig verkeerd beoordeeld. Mensen Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 - 319245 ,.J». Hitlersjev ft® I Jmuider Courant Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning f Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van derMije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 ct. Vliegers beoordeelden positie DC 8 verkeerd instrumenten Fanfani krijgt de bons A. (Van onze Amsterdamse redacteur) K P 2 (Van een onzer verslaggevers) he nijmaplasi Dit is de conclusie van een offi cieel rapport van de directeur van het bureau voor burgerluchtvaart in Sri Lanka, Milton Aponso. Kunst Kastje kijken Radio en tv Strips Economie Beurs Sport 1 (Van onze redacteur in Rome, Gerard Vertinden) Aponso zegt in zijn rapport te geloven dat de piloten vertrouwd hebben op de navigatie-instrumenten, die volgens hem een twaaltal rollen van grote betekenis heeft gespeeld, steeds met de magie van een eenmansbewind, maar met langza merhand tanend gezag. Het is ondenk baar dat Fanfani in deze positie in zijn partij of elders op een verantwoordelij ke post in het toekomstige landsbestuur ::al kunnen figureren. Ondanks het feit dat verse vis de laatste beneden de verwachtingen LONDEN (DPA). De Britse bond voor transportarbeiders, de TGWU, heeft gisteren tijdens haar jaarlijkse congres in Blackpool duidelijk gestemd voor steun aan de te verwachten crisismaatregelen van de regering-Wilson. Dit druist in tegen uitspraken van het overkoepelend Brits vakbondsorgaan de TUC. Als u een van die 600.000 Nederlanders bent die er de komende weken met eigen auto op uit trekken, dan bent u nu al bezig om overal aan te denken. Hoe bepakt en bezakt u ook vertrekt, het belangrijkste wordt meestal vergeten. Hoe zwaarder uw auto, hoe langer uw rem weg zal zijn. Als u daar nu even bij stilstaat,staat u dat straks ook. Op tijd. De politie. F N spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl C. D. J ung De klassieke góden bestaan nog steeds, zij hebben slechts andere namen gekregen, eindigend op -isme. 2000 GRATIS PARKEERPLAATSEN TELEFOON 023—37 03 50 HAARLEM. Het provinciaal be stuur van Noord-Holland heeft druk op B. en W. van Amsterdam uitgeoefend om de groep van zigeunerkoning Petalo, die op een terrein aan de Wenckebach- weg bivakeert, tijdelijk te „gedogen”. In de loop van de jaren is Fanfani enige malen minister-president geweest, en hij heeft vele andere ministersposten bezet onder het premierschap van diver- :e partijgenoten. Er is nog geen reactie van het Vaticaan op de isolering van Fanfani, die door de kerkelijke autori teiten altijd is beschermd. echter het risico bieden van een foutieve interpretatie. Het vliegtuig botste tegen een berg toen het ongeveer 70 km verwijderd was van het vliegveld van Colombo, waar het moest landen. Geen van de inzitten den heeft de ramp overleefd. In het rapport wordt verder gezegd dat de gezagvoerder, de 56-jarige Henk denheid over het „goedpraat”-beleid en het nepotisme en streven naar persoon lijke voordelen van de oudere partijlei ders (voornamelijk Fanfani), eerder dan <ioor echt linkse sympathieën. Na het persoonlijke verlies van Fanfa ni bij het referendum over de echtschei ding, ruim een jaar geleden, was de algemene indruk dat hij zou vertrekken. Onder meer het ontbreken van geschikte opvolgers heeft de partijleiding weer houden van een stap tegen Fanfani. Veel scherper dan toen heeft nu de Democra- zia Cristiana stelling genomen tegen haar partijsecretaris, die in het Italiaan se politieke leven bijna dertig jaar lang Hoewel Gedeputeerde Staten nog geen definitieve beslissing hebben genomen over het beroep dat de zigeunerkoning tegen de houding van Amsterdam had ingesteld, menen zij dat het alleen al op humanitaire gronden geboden is dat er een periode van rust wordt bereikt. Dit om te voorkomen dat de zaak gaat escaleren. ROME. Gisternacht heeft de Itali aanse christen-democratische partij haar secretaris Amintore Fanfani laten val len. De Democrazia Cristiana, sinds de verkiezingen op 15 juni nog met een zeer geringe meerderheid Itaiië’s grootste partij, heeft Fanfani vanaf de eerste dag na die verkiezingen de schuld gegeven van het grote verlies. 7 11 7 9 9 13 12 15. 17 Hoge druk blijft het weer bepa len, met afnemende frisse noor denwind. Morgen zonnig en iets warmer, inde middag 22 d 23 graden, zeewater 16 graden. Voor uitzichten: de komende dagen geven zonnig en ook iets warmer weer. Deze krant bestaat uit achttien pagina’s. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 12 ling van de door deze gegeven aanwijzingen. Er zijn indicaties dat de bemanning in grote mate op dit systeem heeft ver trouwd bij het bepalen van de afstand tot het vliegveld van Colombo, zegt het rapport. In dit document van Milton Aponso wordt voorts kritiek geuit op Martinair Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Met het ministerie van CRM zal con tact worden opgenomen over de vraag hoe de groep zigeuners, die zich in de hoofdstad wil vestigen, kan worden ge holpen. G.S. hebben het stadsbestuur gevraagd zich op de hoogte te stellen over de vraag hoe de Petalo-aanhangers zich gedragen en hoe het integrale pro ces verloopt. B. en W. van Amsterdam zullen deze kwestie vrijdag bespreken. IJMUIDEN. de aanvoer van weken ver blijft - onder meer vanwege de haring vangst - zullen geen ontslagen volgen van havenarbeiders die werkzaam zijn bij de vislosregeling. Geruchten die on der de vislossers hierover de ronde de den, konden vanmorgen worden tegen gesproken door de secretaris van de vislosregeling, de heer J, Meilof. LEEUWARDEN. (ANP) De situatie rond het botulisme op de Friese meren ontwikkelt zich dermate gunstig, dat het provinciaal bestuur het verantwoord acht om de maatregelen, voor wat be treft het Sneekermeer in te trekken. Er mag met ingang van vandaag weer gezwommen worden. Ook overweegt men, wanneer de eendensterfte verder blijft af nemen, de maatregelen voor Heegermeer, Fluessen en Tjeukermeer op te heffen. LONDEN (AFP). De Britse minister van buitenlandse zaken, James Callaghan, heeft gisteravond te kennen gegeven bereid te zijn naar Kampala te gaan na het be sluit van de Oegandese president, Idi Amin, gratie te verlenen aan de Britse lector Dennis Hills. Dit heeft men in Whitehall laten weten. De minister heeft niet nader meege deeld wanneer hij naar Oeganda zal vertrekken. (Zie verder pagina 3) „Wat er op het ogenblik gaande is, betekent wel een ramp natuurlijk. Je kunt het hier zo zien, de hallen zijn van dag tot dag maagdelijk schoon en we hebben allemaal de hoop dat men spoe dig weer verse vis gaat aanvoeren. Nu komt de verse vis voornamelijk van buitenlandse kotters, maar dat is van zelfsprekend lang niet voldoende”, aldus de heer Meilof. Overigens geldt voor de vislosregeling, waarbij ruim honderd vislossers werk zaam zijn, nog steeds de 2 x 6 weken werktijdverkorting. In elk geval kunnen in die periode geen ontslagen vallen. De heer Meilof deelde verder mee dat deze zomertijd elk jaar weer slapte op treedt in de visserij. Dat het zich dit jaar ernstiger laat aanzien, is ook voor een deel te wijten aan de internationaal opgelegde vangstbeperkingen. „Geen prettige situatie”, aldus de secretaris, „maar absoluut geen reden om paniek onder de werknemers te veroorzaken”. makelaardij in H M assurantiën b.v I*? Hagelmgerweg 7 Santpoort Tel 023-37 40 50 wegens „tekortkomingen bij het bij hou den van technische gegevens over het toestel en de route-ervaring van haar cockpitbemanning”. De maatschappij heeft zich niet strikt gehouden aan de bepalingen van de conventie voor het internationale burgerluchtverkeer wat betreft de route- en vliegervaring van de betrokken piloot, aldus het rapport. nillliii—n»u:u: Weersverwachting tvan KNMI to t donderdagavond: Droog en vrij zonnig weer. Zwak ke tot matige wind in hoofdzaak uit noordelijke richtingen. Mini mumtemperaturen omstreeks 11, maxima rond 23 graden, maar aan zee enkele graden lager. Engeland, koploper in de inflatie, be vindt zich in een crisissituatie die dien- overeenkomstge maatregelen noodzake lijk maakt. De Britse regering heeft met ware doodsverachting een serie impopu laire noodmaatregelen in het vooruit zicht gesteld, die voorlopig alleen nog maar de lonen en kapitaalsinkomsten aangrijpen maar ongetwijfeld in de ko mende weken alle oorzaken en neven oorzaken van de nflate zullen proberen de kop in te drukken. De prijsstijgingen, die een betrouwba re graadmeter van de inflatie vormen, zullen voor Engeland 25 tot 30 percent per jaar bedragen, indien niet op een of andere manier de stimulansen achter deze prijsverhogingen worden weggeno men of gekalmeerd. Een dergelijke stij ging kan niet langer ongehinderd wor den aanvaard, omdat de positie van Engeland zowel op de wereldmarkten als binnen de Europese gemeenschap op die wijze volkomen zou worden uitge hold. De maatregelen dje de regering Wilson in de zin heeft, zullen het leven van de Engelse burger sterk versoberen. Wil zij een al te grote ontevredenheid en regel rechte tegenwerking van het bedrijfsle ven en de vakbonden voorkomen, dan zal zij heel wat méér moeten doen dan lonen en dividenden inkrimpen. Een ri goureuze beperking van de overheidsuit gaven, in vergelijking waarmee de tot dusver gevoerde zuinigheid een peule- schilletje zou zijn, zal traditionele pijlers in de Britse samenleving aantasten: het in stand houden van de Britse nationale trots bijvoorbeeld door middel van grootse ondernemingen op het gebied van de wapenproduktie wordt voor een land als Engeland te duur. Niet voor niets is de zo sterke tegenstand tegen het lidmaatschap van de E.E.G. voorna melijk gebaseerd geweest op de vrees, dat Engeland „een van de vele” zou worden en niet meer zou blijven beho ren tot de supermachten op de wereld. Dat geldt trouwens ook voor Frankrijk, maar daar heeft men eerder de'' tering naar de nering gezet en geprofiteérd van de Europese economische belangenge meenschap. In Engeland was bij zijn intrede in de EEG helaas een grote achterstand op allerlei gebied, zodat het land eigenlijk nog een kostbare inhaal race moet uitvoeren om industrieel, soci aal en in algemene zin van economische efficiency in Europese pas te komen. Daarom is de krachttoer van de Engelse regering op dit ogenblik onvoorstelbaar moeilijk, maar ook voor Europa als geheel van beslissende betekenis met het oog op de economische revalidatie. Fanfani is in de loop van gisteren eerst in de steek gelaten door de twee vooruitstrevende richtingen in zijn par tij: Forze Nuove en Base, en daarna ook door zijn leeftijdgenoten. Het verwijt luidt dat de kiezers die op de communis ten hebben gestemd, voor een groot deel daartoe gedreven werden door ontevre- Toen zijn vrouw hem niet gehoorzaamde en de katten tóch het huis uitdeed, reed de 42- jarige Kojoshi Komatsoe zijn zoontjes van 4 en 5 jaar 's a- vonds laat naar een afgelegen golfterrein in Noord-Tokio, en liet hen daar achter. De twee jongetjes werden door een taxi chauffeur gevonden, de vader is nog steeds spoorloos, aldus heeft de politie bekend gemaakt. Niet alleen het wegverkeer is in ons land prima geregeld, maar nu ook het strandverkeer. Dat laatste doet men dan zeer duidelijk in het Noordhollandse Bergen. Loslopende honden worden geweerd van ,’s morgens acht tot 's avonds zeven uur. De foto toont dat het bord zijn effect al heeft. Anderzijds maakt men er de verkoeling zoekende zwemmers en zwemsters op attent dat het op sommige plaatsen uitkijken ge blazen is. Veiligheid voor alles! De Amerikaanse republi keinse partij, die na het Water- gate-schandaal een zware klap heeft gehad is een ledenwer vingscampagne begonnen door middel van een televisieprogram ma met de titel „Republikeinen zijn ook mensen”. Lamme en diens tweede piloot, de 33- jarige R. Blomsma, geen recente erva ring hadden op deze route. Het computersysteem van dit vlieg tuig, dat helpt bij positiebepaling en het weerradarsysteem zijn volgens het rap port geen standaardinstrumenten in toestellen van de Martinair-vloot en er bestond een risico van foutieve beoorde- De bond, met 1,9 miljoen leden de grootste van het land, zal de eerstko mende twaalf maanden genoegen nemen met een beperkte loonsverhoging. Het is een bewijs van vertrouwen in de leider van de transportarbeiders, Jack Jones, dïe het afgelopen weekeinde ai verklaar de dat de vakbonden zich een jaar lang rustig zouden moeten houden als tegen prestatie voor de crisismaatregelen van de regering, waaronder in de eerste plaats scherpe prijscontrole. Jones verklaarde in Blackpool dat de ernst van de crisis niet duidelijk genoeg gemaakt kan worden. „We zouden gek zijn als we onze Labour-regering nu lieten vallen”, aldus Jones. (Zie verder pagina 13/17) t -r' China heeft vandaag ver klaard dat de Sovjet-Unie waar schijnlijk éérder een wereldoor log zal beginnen dan de Verenig de Saten en partijleider Brezn- jev vergeleken met Hitler. In een van de hevigste aanvallen op Moskou waarschuwt het Pe- kingse Volksdagblad voor de gevaren vanhet Russisch milita risme. Volgens het officiële Chi nese blad dromen de Russische leiders niet alleen van wereldhe gemonie maar doen zij „net als Hitler” om deze ambitie in ver vulling te doen gaan. - r ’■'Si

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1