Consumentenbond: zonnebrillen niet nodig Tegenstanders in Senaat: Vijftienjarigen op 1 augustus leerplichtig Noodweer in Oostenrijk Bloedbad in kinderboerderij TOOST IN DE BIJLMER Meer waarborgen bij vordering tot onderzoek rijvaardigheid Vermist kind Onderzoek: bijna ieder Nederlands gezin heeft vrije geneesmiddelen in huis ■K Bezwaren Outspan- advertentiecampagne dit verdronken „Voorbereidingstijd te kort” ir" O '1 W Senatoren uit VS naar Nederland ■i 5 2 WOENSDAG 2 JULI 1975 BINNEN- EN BUITENLAND s sh: Kalmerend Pijnstillers Onder auto Brug rijker Tegen de hoest Tas laten staan y' Kinderaspirine (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Vrijwel ieder gezin met kinderen heeft één of meerdere soorten geneesmiddelen in huis, die zonder recept verkrijgbaar zijn. Dit is het geval in ruim 98 percent van de gezinnen met kinderen tot 14 jaar, in 93 percent van de huishoudens van drie óf meer personen boven de 14 jaar, in 89 percent van de huishoudens bestaande uit twee personen, en bij 78 percent van de alleenstaanden. Granaten gevonden Mozambique Harmonie-orkest Bibliotheekwet Gestolen Maagtabletten Naar China Letterenfaculteit r - Wethouder de Cloe van Amsterdam (Sociale Zaken) en voorzitter van de Beheers- I (Van onze correspondent) De bond komt tot de volgende conclusies: wzw ono 0 0 0 0 3 0 0 0 9 0 0 0 0 0 4 0 o o o o Pijnstillende middelen zijn aanwezig bij 80 percent van de gezinnen en al leenstaanden. Ze worden het meest aan getroffen in gezinnen met kinderen tot 14 jaar (90 percent) en het minst bij alleenstaanden (58 percent). Ze worden voor de helft ingenomen door de hüis- Het beste zijn glazen die vrij don der zijn en een montuur dat goed zinnen op het platteland, in kleine of in grote steden. Wel worden ze in de drie grootste agglomeraties (Amsterdam, Rot terdam en Den Haag) iets frequenter gebruikt dan in de rest van het land: 5 percent neemt dagelijks tot minstens eenrhaal per week een hoestmiddel in, tegenover bijvoorbeeld 2 percent in klei ne steden en 3 percent op het platteland. De Nederlandse grootwinkelbedrijven hebben de verkoop van Outspan-fruit sinds lang gestaakt, vandaar dat men zich speciaal tot de kleine zelfstandige winkelier richt. De Boycot-Outspan-Ac- tie heeft de uitgevers van Food Magazi ne verzocht deze advertenties voortaan vanwege het „aanstootgevende karakter” ervan te weigeren. De BOA heeft het De Outspan-verkooporganisatie brengt volgens de BOA dit jaar ook Zuidafri- kaanse sinaasappels onder de merknaam Odda op de markt. De zevenjarige Johanna Steeghs uit Gronsveld is gistermiddag in haar woon plaats verongelukt. Het meisje, dat links naast haar moeder fietste, viel en kwam onder het rechterwiel van een achterop komende vrachtauto met aanhanger te recht. onbew. 1. bew. onbew. 1. bew. n ono n ono 19 27 23 24 19 35 27 28 13 24 25 22 25 24 15 26 32 25 18 28 windstil n nnw zzo zo no c 19 20 21 18 22 18 18 20 18 21 21 31 25 20 24 21 18 21 co "5> r» 8Jf c o o o o o o o o o o o o o o o 0.5 o o Door de officiële overdracht van de Haringvlietbrug aan de minister van Verkeer en Waterstaat is het rijk giste ren een brug rijker geworden. Tijdens de plechtigheid zei minister Westerterp goede hoop te hebben dat de regering nog dit jaar een beslissing zal nemen over een mogelijke vaste oeververbin ding over de Westerschelde. Volgens het onderzoek heeft in totaal 36 percent van de huishoudens hoestbe- darende middelen, variërend van 16 per cent bij alleenstaanden tot 56 percent van de gezinnen met kinderen tot 14 jaar. Deze kinderen blijken ook de grootste consumenten” van hoestmidde len te zijn. Er is geen verschil tussen de aanwezigheid van deze middelen in ge- a S es ii ii 10 13 10 13 8 12 11 10 7 21 18 14 9 11 11 7 8 14 14 12 12 10 14 17 13 10 17 12 8 14 12 9 20 23 20 22 17 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Alle vijftienjarigen worden op 1 augustus van dit jaar volledig leerplichtig. De Eerste Kamer ging gisteren met 33 tegen 17 stemmen akkoord met een door minister Van Kemenade (Onderwijs) voor gestelde wijziging van de Leerplichtwet. Tegen de wijziging stemden de fracties van de VVD, de CHU, SGP en Boerenpartij. De KVP en de ARP stemden verdeeld: vier KVP’ers stemden tegen, twee vóór. Van de ARP- fractie stemden twee leden vóór, prof. Diepnhorst stemde tegen. Een 45-jarige Rotterdammer is 1700 gulden kwijtgeraakt doordat hij bij het wegrijden naar zijn vakantie-adres een Weer In binnen- en buitenland afschermt, glazen met modekleuren als lila, lichtblauw en roze zijn ongeschikt, vooral bij fel licht, glazen die veel ultraviolette stra ling tegenhouden zijn alleen in het hooggebergte soms nodig, blad nu een advertentie aangeboden met de volgende tekst: „Waarom ligt er geen Outspan-fruit meer in de meeste Nederlandse groot- winkels? Omdat er is over nagedacht? De meeste fruitverkopers weten het al lang. Aan Outspan-fruit zit een beden kelijk politiek lucht je. Wie Outspan zegt, denkt aan rassendiscriminatie, hongerlo nen, apartheid. En daarmee wil me vrouw niets te maken hebben als zij naar de winkel of de markt gaat. Zorg dat geen klant bij u op de stempeltjes behoeft te letten. Waarom onbedoeld de apartheidspolitiek gesteund met Outspan in uw assortiment? Uw klant wil sinaasappels zonder politieke bij smaak. Blijf een adres van vertrouwen voor iedereen”. Het doel van de reis naar Moskou was met de Sovjet-leiders te praten over de toepassing van de Amerikaans-Russische handelsovereenkomst, over de controver siële kwestie van de emigratie naar Israël van joodse Russen, welke in Ame rika aanvankelijk als een indirect on derdeel van deze overeenkomst scheen te worden beschouwd. Maar de .Russi sche regering maakte bezwaren tegen een verband tussen deze twee zaken. Ten slotte werd in het onderzoek ge vraagd naar de aanwezigheid van kin deraspirine. In 82 percent van de gezin nen met kinderen tot 14 jaar is dat het geval, afnemend tot 2 percent van de gezinnen zonder kinderen en 0 percent van de alleenstaanden. Opmerkelijk is dat kinderaspirine op het platteland veel meer wordt gegeven dan in de drie grote steden: 39 percent tegenover 25 percent. De gebruiksfrequentie is uitsluitend „zo nu en dan”. DEN HAAG. Een groep Ameri kaanse senatoren die op het ogenblik een bezoek aan Moskou brengt, zal op de terugreis naar de Verenigde Staten, komende uit Warschau, dat zij ook zul len aandoen, twee dagen in ons land vertoeven en op 7 juli een beleefdheids bezoek brengen aan minister Van der Stoel van buitenlandse zaken. Dit is gebleken uit een onderzoek van de NV voorheen Nederlandse Stichting voor Statistiek. Op drie verschillende tijdstippen (september en december 1974 en maart 1975) werden hiervoor in to- laal 3567 Nederlandse huishoudens on dervraagd. De in het onderzoek opgeno men geneesmiddelen waren pijnstillende middelen. hoestbedarende middelen, maagpoeders en -tabletten en kinderas pirine. Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat heeft dit meegedeeld in de Memorie van Antwoord op de wijziging van de Verkeerswet, waarin meer waar borgen worden voorgesteld voor de hou ders van een geldig rijbewijs. In 1974 werden ook 608 vorderingen ingesteld naar de lichamelijke of geeste lijke gesteldheid voor het besturen van motorrijtuigen. Daarvan werden 265 au tomobilisten wel en 343 niet geschikt verklaard. In de meeste gevallen wordt een vor dering gelast in verband met een aanrij ding. Maar in een niet gering aantal gevallen geschiedt dit, volgens de minis ter, ook naar aanleiding van gesigna leerd verkeerd rijgedrag dat geen onge val tot gevolg heeft. In de wetswijziging worden meer waarborgen voorgesteld voor de houders van een geldig rijbewijs. Zo zal degene ten aanzien van wie wordt vermoed dat Verkeer en Waterstaat verzoeken te be oordelen of de vordering aan deze eisen voldoet. Het ontwerp voorziet in de instelling van een commissie die de mi nister van advies dient. Als de uitslag van een onderzoek negatief uitvalt, be staat gelegenheid een nader onderzoek aan te vragen. De bijdrage voor een nader onderzoek zal gelijkgesteld wor den met het tarief voor het rij-examen (nu 45). Iemand tegen wie een vordering is uitgebracht heeft gelegenheid zich op het onderzoek voor te bereiden. Na’ een eventuele ongeschiktheidsverklaring kan men op ieder tijdstip, langs de gangbare weg, een nieuw rijbewijs aanvragen. Slaapmiddelen, rustgevende en zenuw- stillende middelen worden aangetroffen in 19 percent van de Nederlandse huis houdens. Ze worden het meest ingeno men door alleenstaanden (24 percent) en het minst (12 percent) in gezinnen met kleine kinderen tot vijf jaar. Naarmate dé kinderen ouder worden neemt het gebruik toe, waarbij de huisvrouw meer naar deze middelen grijpt dan de overi ge gezinsleden. Tien percent van de al leenstaanden en van de uit twee perso nen bestaande huishoudens neemt dage lijks of minstens een keer per week een slaap- of kalmerend middel in. Dat is maar in 4 percent van de gezinnen met kleine kinderen het geval. Een zelfde verschil in gebruiksfrequentie werd ge vonden tussen middengrote steden (11 Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisisngen z. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen onbew. Lissabon Lócamo Londen Luxemburg Mhdrld Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis Bij graafwerkzaamheden aan een gracht in Middelstum zijn gisteren enige kleine granaten gevonden. De granaten, die ongeveer een halve meter lang wa ren, zijn vermoedelijk afkomstig uit de Tweede Wereldoorlog. DEN HAAG (ANP). Vorig jaar is hij niet rijvaardig of ongeschikt is in de tegen 55 automobilisten een onderzoek gevorderd naar hun bekwaamheid een motorrijtuig te besturen. Zes van hen werden rijvaardig bevonden, 27 zagen hun rijbewijs ongeldig verklaard omdat zij niet rijvaardig bleken. Zeven perso nen verschenen niet voor het onderzoek en zij hielden daaraan eveneens een ongeldig rijbewijs over, tien leverden vrijwillig het rijbewijs in. In vijf geval len werd de vordering vervallen ver klaard. Nederland zal dit jaar 28 miljoen gulden aan ontwikkelingshulp verstrek ken aan het onafhankelijk geworden Mozambique. De Amsterdamse politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen de bestuurder van een auto die zijn voertuig had voorzien van een overvloed aan toeters en hoorns. Behalve de claxon had de auto een vijftonige hoorn, een koeie- hoorn, een tweetonige hoorn, een zgn. FBI-hoorn en een sirene. Al het koper werk werd door de politie in beslag genomen. De wet op het openbare bibliotheek werk is op 1 juli in werking getreden. Deze wet vervangt de uit 1921 dateren de subsidieregeling, die ondanks aan passingen financieel en inhoudelijk niet meer voldoende was. Tot de artikelen die nu in werking zijn getreden be hoort ook het artikel dat bepaalt dat alle jongeren onder achttien jaar van alle uitleendiensten van de bibliotheek gebruik mogen maken zonder contribu tie te hoeven betalen. i etmaal: 70 percent. WEERRAPPORTEN vrouw en nauwelijks of niet door de kinderen tot 14 jaar. Pijnstillende mid delen worden vrijwel dagelijks gebruikt door 1 percent van de Nederlanders, terwijl 5 percent een of meer keren per week dit soort middelen slikt. Zeventig percent heeft als gebruiksfrequentie „zo nu en dan” opgegeven. DEN HAAG. (ANP) Gezonde ogen kunnen het zonlicht best ver dragen. Een zonnebril is daarom niet noodzakelijk. Wel kan hij prettig zijn, als het felle zonlicht irriteert en ver moeit, aldus de Consumentenbond na een onderzoek van zonnebrillen. boodschappentas op het trottoir liet staan. Aangekomen op de camping in Ouddorp miste de man de tas, waarin niet alleen het geld zat maar ook nog twee zonnebrillen, een damesparaplu, twee rijbewijzen en een kentekenbewijs. Onlangs zijn uit twee politie-auto’s in Den Haag drie mobilofoons gestolen die samen 12.000 gulden waard zijn. De wagens stonden geparkeerd op een afge sloten terrein achter het politiebureau aan de Jan Hendrikstraat in Den Haag. SYRACUSE (UPI) Scholieren die in Syracuse in New York State een kinder boerderij beheerden, troffen de dieren dood of stervend aan. Vandalen bleken de ’s nachts onbeheerde dierentuin te zjjn binnengedrongen en 27 dieren op gruwe lijke wijze te hebben gedood. Drie dieren waren zo zwaar gewond dat ze moesten worden afgemaakt en een twaalftal was gewond, waaronder een kameel van vier maanden. Zowel de CHU’er prof. Van Hulst, die mede namens KVP en ARP sprak, als de VVD-woordvoerder Zoutendijk maakte bezwaar tegen de haast, waar mee deze wijziging behandeld moest worden. „Het wetsontwerp is pas op 23 mei ingediend, het moet al op 1 augus tus ingevoerd worden. Het is onelegant om de Kamer op zo’n manier voor het blok te zetten”, aldus Zoutendijk. Prof. Van Hulst haalde in dit verband een Latijns spreekwoord aan: „Een haastige teef werpt blinde jongen”, Zei hij. Volgens prof. Zoutendijk is de uitbrei ding van de leerplicht op 1 augustus niet goed voorbereid. Hij betwijfelde, of het lager beroepsonderwijs in staat is de ongeveer 8000 vijftienjarigen, die nu raad van Surinamers en Antilianen in de Bijlmermeer, van Akswijk, proosten op een grotere leefbaarheid in de als „Suriname-flaf bekend staande Bijlmerkolos Gliphoeve. Als eerste van een reeks maatregelen, om die leefbaarheid te verbeteren werd gisteren een sociaal centrum geopënd, alwaar de toost werd uitgebracht. gelegenheid worden gesteld een gesprek te hebben met de tot vorderen bevoegde functionaris. Totnutoe ontbrak aan de regeling elke beroepsmogelijkheid. Voorts moet de vordering feiten of om standigheden inhouden die het Vermoe den, dat betrokkene de noodzakelijke rijvaardigheid of geschiktheid mist, re delijkerwijs kunnen dragen. Deze moti vering van de vordering dient aan be trokkene schriftelijk meegedeeld te wor den. Betrokkene kan de minister van GRONINGEN. (ANP) De vijfjarige Johan ten Brinke uit Groningen, die sinds zaterdag 21 juni jl. was verdwe nen, blijkt verdronken te zijn. Gister middag kort na vijf uur vond een dui ker van het duikbedrijf Cornells Vos uit Haarlem het stoffelijk overschot onder een schip in het Winschoterdiep. brillen met glazen die van boven naar beneden lichter worden, zgn. dégradc glazen, geven een erg onrus tig beeld en vertonen soms per glas een verschillend verloop van tint. ontstaan bij het vormingswerk en het beroepsbegeleidend onderwijs. De vijf tienjarigen zouden dan twee dagen per week onderwijs of vorming moeten vol gen. Volgens de bewindsman is men al maanden bezig met de voorbereidingen. Het LBO en het MAVO kunnen deze leerlingen goed opvangen, vond hij. Dat bracht prof. Zoutendijk tot de conclusie, dat de minister al bij voorbaat uitgegaan was van het aannemen van het wetsont werp. Uit het Eerste-Kamerdebat over de verlenging van de leerplicht is voortge vloeid, dat de Senaat een apart debatje gaat houden over de indoctrinatie bij het onderwijs. De liberaal Zoutendijk had kritiek geuit op het feit, dat hoe langer hoe meer politieke voorkeuren een rol gaan spelen bij onderwijsbenoe- mingen. „Politieke voorkeuren”, antwoordde minister Van Kemenade „mogen geen criterium zijn bij de benoemingen. Maar die voorkeuren mogen wel tot uitdruk king komen bij het onderwijs. Want hoe kan een onderwijzer les geven zonder blijk te geven van zijn levensbeschou welijke en politieke opvattingen? Het percent) en het platteland en de drie grote steden (6 percent). Maagpoeder, maagtabletten en midde len ter bevordering van de spijsvertering blijken in gelijke mate door mannen en vrouwen te worden ingenomen. Kinde ren beneden de 15 jaar krijgen ze hele maal niet. In totaal heeft 17 percent van de Nederlandse huishoudens dit soort geneesmiddelen in huis. Er werden geen verschillen geconstateerd tussen alleen staanden en gezinnen en ook niet tussen het platteland en steden. Ze worden in het algemeen maar „zo nu en dan” gebruikt. onderwijs gaat niet alleen over louter technische zaken, maar het is ook een voorbereiding op de samenleving, op het doen van een politieke keuze”. „De christen-democratische fractie is geschokt door de wijze, waarop minister Van Kemenade is ingegaan op het probleem van de politieke voorkeur”, zei prof. Van Hulst (CHU, mede namens KVP en ARP) in tweede termijn. „Wij betreuren deze uitlating. Wij zullen op het onderwerp terugkomen, bij de alge mene politieke beschouwingen in het najaar of bij het debat over het onder wijsbeleid. Wij vinden dat bij het on derwijs het kind levensbeschouwelijk veilig moet zijn”- Minister Van Kemenade antwoordde daarop dat hij tegen een apart debat over de indoctrinatie geen bezwaar heeft. s g nno no n n n. nno n nnw n nw zo wnw (Van onze correspondent) LEIDEN. De Boycot-Outspan-Actie (BOA) heeft bij de uitgever van Food Magazine (blad voor detaillisten in de voedingsbranche) bezwaar gemaakt tegen de opname van advertenties, waarin prijzen van 25 tot 1000 worden uitgeloofd voor winkeliers, die de Zuidafrikaanse Outspan-sinaasappels willen verkopen. brillen van minder dan een tientje kunnen hinderlijke optische fouten vertonen, waardoor rechte lijnen krom lijken, WENEN (AFP) Na vier dagen zware regenval hebben grote delen van Oos tenrijk te lijden onder overstromingen. Vooral de provincies Stiermarken en Karinthië zijn door overstromingen en aardverschuivingen getroffen. Het afge lopen weekend vielen bij onweer vier doden en verscheidene gewonden. Gisteren steeg het water in de Donau met 20 cm per uur. In het hele land zijn hulpdiensten in staat van paraatheid ge bracht. Verscheidene dorpen zijn geëva cueerd. Ook het wegverkeer, met name de verbindingen met Joegoslavië, onder vindt ernstig hinder van de waterover last. Sommige spoorlijnen zijn onbruik baar en in Graz viel een deel van de tele foonverbindingen uit. Dr. C. Berkhouwer, de vice-president van het Europees parlement, zal op uitnodiging van de regering van de Volksrepubliek China een officieel be zoek aan dat land brengen. Het bezoek vindt plaats van 7 tot 11 augustus a.s. volledig leerplichtig worden, op te van gen. De WD wilde wel akkoord gaan met de uitbreiding, wanneer deze op 1 augustus volgend jaar ingevoerd zou worden. „De voorbereidingen kunnen dan tijdig worden getroffen”, zei hij- Ook CHU-senator Van Hulst vond de tijd van voorbereiding veel te kort. „De ze groep leerlingen had de tijd moeten hebben zich mentaal voor te bereiden op nog een jaar onderwijs. Een vijftienjari ge moet anno 1975 mee kunnen beslissen over zijn eigen toekomst, vooral als het gaat om de uitbreiding van de leer plicht”, aldus Van Hulst. Minister Van Kemenade betoogde, dat door afwijzing van de uitbreiding van de leerplicht chaotische situaties zouden Het duikbedrijf had op verzoek van de familie van het jongetje ook nog eens een poging gedaan om het stoffelijk overschot in het kanaal te vinden. Maandag hebben duikers van de brand weer nog gezocht op aanwijzingen van twee paragnosten, die de familie had geraadpleegd. Gisteren was de politie te Groningen weer gestart met een grootscheeps buurt onderzoek. Alle bewoners rond het Winschoterdiep hadden gisteren een brief in de bus gekregen met daarop gegevens over het vermiste jongetje en vragen die beantwoord moesten worden. Het Tweede-Kamerlid Waltmans (PPR) heeft gisteren schriftelijk aan staatssecretaris Klein van Onderwijs ge vraagd of het waar is dat de zevende letterenfaculteit naar Tilburg gaat. Waltmans zei dit begrepen te hebben uit recente uitlatingen van de heer Klein. van de zelf kleurende glazen die geschikt zijn om permanent te dragen zijn alleen die van AOC Cosmatic ook goed geschikt als zonnebril, polariserende glazen nemen de schittering op wateroppervlakten weg, maar zijn voor automobilisten minder geschikt omdat ze de span- ningsvlekken in het geharde glas van autoruiten zichtbaar maken, VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Vrij zonnig en op de meeste plaatsen droog. Warmer. Aantal uren zon: 3 tot 13, minimum tempe ratuur: omstreeks 14 graden, maximum tem- peratur: omstreeks 25 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog h. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. h. bew. zw. bew. onbew. Z.-Limburg zw. bew. - - h. bew. onbew. zw. bew. windstil zw. bew. onbew. zw. bew. 1. bew. onbew. windstil regen onbew. onbew. onbew. h. bew. onbew. windstil onbew. windstil onbew. windstil regen w onbew. wnw onbew. windstil onbew. nno onbew. windstil onbew. zw. bew. mist windstil zw n zzw wzw VRIJDAG 4 JULI IJMUIDEN Hoogwater 11.28 uur en 00.00 uur Laagwater 6.46 uur en 19.28 uur VRIJDAG 4 JULI Zon op 04.26 uur onder 21.02 uur Maan op 00.47 uur onder 16.18 uur 3 «r M*

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2