Dames verloren ternauwernood STERK DUEL VZV Timmer rap HHC tenslotte naar dikke winst EERSTE ZEGE O. G. HILLEGOMMER BOSMAN ARBITER BETAALD VOETBAL: Mijn vrouw is de beste rapporteur 6.98 Moccona, lekker pittige korrelkoffie van Douwe Egberts. Optimisme voor Spelen groeit I DE 55 55 Ipt |t I 1975 JULI SPORT DONDERDAG 3 21 20 ATLETIEKKAMPIOENSCHAPPEN VINGERWIZING VOOR MONTREAL I Opleving Schaduw Evenement Ambitieus Roodmerk 200 gram Tenniskleding Vrijetijdskleding nü HALVE PRIJS! f Grote voorraadpot, dus voordelig. In glazen stopfles die de aroma vasthoudt. 160 Gulle koppen pittige korrelkoffie, geurig tot het laatste kopje. Altijd 40 waardepunten voor waarde volle geschenken. g| V I b (Van onze wieler mede werker) (ADVERTENTIE) (Van onze softbalmedewerker) een Maar ook in een ander opzicht zijn de (Van onze sportredactie) nig verandert. Ik dacht niet van (ADVERTENTIE) 75 DO 09/2 Heren 2 van VZV en het 5e heren team van Zian/Vitesse verkeerden beide in degradatie-nood. VZV wilde revanche nemen voor de nederlaag in de uitwed strijd te Den Haag en zich ten koste van Zian/Vitesse veilig stellen in de 3e reser ve poule van de Bondscompetitie. (Van onze sportredactie) ARNHEM. Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Dat geldt ook bij de Nederlandse atletiekkampioenschappen die op 5 en 6 juli op de kunststofbaan van Papendal worden gehoudden. Want hoewel er in topsportkringen nu nog weinig te merken is van een echte „Montreal- sfeer”, duurt het nog maar een jaar voordat in Canada de Olympische Spelen beginnen. Heel hoog op de kandidatenlijst staat ook verspringster Ciska Janssen, die schappen aanwezige jeugdatleten op Pa pendal tot knappe verrichtingen komen. Ook Boskoop was snel en had vooral het voordeel van harde, op grote afstand genomen, schoten, die de goed keepende Margrit Weimar niet allemaal kon hou den. Van grote afstand scoorde René Prüst de derde goal en Henk Mors (die overi gens een strafworp miste) bepaalde de eindstand op 4-2 voor VZV, dat nu geen degradatie meer heeft te vrezen. BEVERWIJK. Op het grote par cours van het sportpark Adrichem hield de Beverwijkse rennersclub Kennemer - land woensdagavond ’n onderlinge club- rit en die werd gewonnen door Jan Timmer. Samen met Frans Klardi, die in de slotfase met een lekke band werd geconfronteerd, had hij alle overigen op een en twee ronden achterstand gefietst. In die tweede inning zorgden Truus Ruiter, Marjan Dijkstra, Joke Marleveld en Simone Tullenaar dat de door slag vaardige daden van Linda Hoogland, Ti neke Hoederdos en Mary Vreeken opge lopen achterstand werd omgezet in een 4-2 voorsprong. De Onze Gezellen coa ches vervingen toen werpster Marian Cops door Tineke Hoenderdos, die vanaf de derde inning geen moment meer in moeilijkheden kwam. Kennemer Inter- sport OG, dat daarna de Bloemendaal- verdediging sterk onder druk zette kwam in de vijfde inning naast Bloe- mendaal om in de zesde inning de ver diende winst definitief naar zich toe te trekken toen Mary Vreeken kon scoren op een korte klap van Nanda Augustin, die Marjan Dijkstra voor onoverkomelij ke problemen stelde. Eindstand 5-4. Tegen Capac-VWK is Tempo Team HHC wel steeds aan de goede kant van de score geweest maar tot de zevende inning bleef de marge gering. Wel nam Tempo Team in de derde en vierde inning via runs van Els Spee, Betty Inmiddels voldeden al 15 jeugdatleten aan de internationale eisen: Arno Koer- meling, Kees Ruyter, Harry Schulting, Cees Meesters, Theo Eliervoet, Theo Basstein, Fieke Kamps, Olga Comman deur, Karin de Nijs. Els Stolk, Hanneke Glas, Astrid Uffelie, Maria Kouijzer, Anneke Magendans en Bea Wiarda. Een afwachtende houding van de Vel- separen bleek uiteindelijk ’n groot voor deel: Zian, dat in het begin van de wedstrijd veel over het grote veld had moeten zwemmen, was voor de rest van de wedstrijd uitgeblust. Henk Mors en Geert Rolink werkten de achterstand van VZV (0-2) weg. Tegenaanvallen van Zian stuitten af op de sterk keepende Henk Arntz, die geen bal meer doorliet. met de selectie van Hillegom en heb ik nog een schema met andere oefeningen. Ook daarin verandert niks. Het kost me overigens helemaal geen moeite me daaraan te houden want dat trainen is een heerlijke ontspanning na mijn werk (verkoopleider bij Goudsmit Hoff). HILLEGOM. Zo’n vijftien jaar gele den voetbalde ik bij Germinal in Rotter dam, ik geloof dat ik ’t nog tot de vierde klas KNVB heb geschopt. Op een gege ven moment brak ik een enkel en toen die breuk hersteld was wilde het met voetballen niet bfest meer lukken. Ik heb toen een poosje niks gedaan en dat ik daarna ben gaan scheidsrechteren is eigenlijk de schuld van mijn vrouw”. Piet Bosman, met ingang van het aanstaande seizoen arbiter in het betaalde voetbal, kijkt breed lachend in de richting van zijn echtgenote. De vrouw achter de scheidsrechter op haar beurt: „We gin gen vaak naar Feyenoord kijken en dan zag je zo’n Leo Horn lopen. Toen heb ik tegen hem gezegd, is die scheidsrechterij niks voor jou?” En zo geschiedde het. De Nedrlandse atletiektop zorgde er zelf voor dat nu, een jaar voor de Spelen, dat optimisme duidelijk groeien de is. Hoewel de internationale eisen beslist niet zaligmakend zijn, geven ze toch wel een aardige vingerwijzing, vooral omdat het huidige atletiekseizoen nog maar twee maanden oud is. In die toch vrij korte periode, waarin de Nederlanders zich op internationaal wedstrijdniveau nog maar spaarzaam lieten zien, slaagden al elf atleten erin te voldoen aan die internationale eisen. Daarbij is ook de inmiddels naar de West teruggekeerde Raymond Heeren- veen, van wiens kwaliteiten Nederland in Montreal waarschijnlijk niet zal kun nen profiteren, al poogt de KNAU de ex-Zwollenaar nog voor een jaartje te rug naar ons land te krijgen. Wanneer blessures geen roet in het eten gooien, staat de Montreal-reis voor een drietal atleten eigenlijk nu al vast. Want lange-afstandloper Jos Hermens (op de 5 en 10 kilometer), 400-meter- hordenloper Frank Nusse en hoogspring- ster Mieke van Doorn voldeden spelen derwijs aan de internationale eisen, ter wijl zij ook duidelijk binnen de scherpe en fel bekritiseerde eisen bleven die het NOC vier jaar geleden hanteerde. Het drietal bekleedt zelfs hoge posities op de seizoen-wereldranglijst en rekende ook al af met sterke buitenlandse concurren ten. De uitslagen: A-klasse: 1. J. Timmer, de 70 km in 1.45.32, 2 J. Klardi, 3 J. van Hooff op 1 ronde, 4 Sj. de Goede, 5 J. Konijn op 2 ronden. Nieuwelingen: 1 M. Pluimers, 2 H. Smit. Jan Timmer was dinsdagavond in de ronde van Deventer voor liefhebbers als derde geëindigd. Bij de heren blijkt ook een fiks aantal maar al te graag op de Montreal-poort te willen en kunnen kloppen. Uiteraard zijn daarbij weer Haico Scharn en Toine van den Goolberg, die beiden vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in Rome zo’n sterke indruk achterlieten, en de in het afgelopen weekeinde in Dene marken zo sterke meerkamper Eltjo Schutter, terwijl met name op de lange afstand van atleten als Jo Schout en wellicht ook Gerard Tebroke nog veel verwacht kan worden. Op Ciska Janssen na, zijn al deze kandidaten er dit weekeinde bij op Pa pendal, waar ze ook graag hun topvorm willen etaleren, omdat dit in dezelfde periode van het volgend jaar ook van hen verwacht wordt. Het reizen voor en na wedstrijden vormt evenmin een probleem want mijn vrouw (en hond) gaan altijd mee in de auto. Vooral op de terugweg wordt er dan over voetbal gesproken. Veenstra twee keer en Conny Broere een 4-0 voorsprong, maar in de zesde Haagse slagbeurt kwam de thuis club bij een 6-1 achterstand onver wachts terug. Nel Mineur, Lucien van Nifterick en René Boer brachten werp ster Mary Boekhout zo in moeilijkheden, dat Joyce Crispijn het werpen moest overnemen. Zij slaagde er daarna in de schade tot 6-4 voor haar ploeg te beperken. Tempo Team HHC liet tenslotte in de laatste inning niets meer aan het toeval over. Mede doordat Anja Parlevliet plotseling haar controle volledig kwijt was, kon Tempo Team HHC toch nog weglopen naar een ruime 12-4 zége. De kans is ook heel groot dat ons land straks in Montreal eveneens op de ma rathon vertegenwoordigd is, want Henk Kalf liep niet alleen met 2.16.53,0 een scherp nationaal record, maar toonde ook al aan in internationaal gezelschap - ook een eis - heel goed mee te kunnen. Dat zelfde geldt voor de Brabander Cor Vriend, die onlangs in Brussel via 2.18,97 zijn eerste grote internationale slag sloeg. Dit terwijl de marathontop jaren lang in de schaduw bleef van Steylens zeven jaar oude record van 2 uur en ruim 19 minuten. echter dit seizoen wordt geplaagd door een enkelblessure. Even blessurevrij, sprong ze onmiddellijk 6.40 meter ver (eis: 6.35 meter), maar voorlopig zal ze zich aan de door de artsen voorgeschre ven volstrekte rust moeten houden. Een leegte dus op dit nummer bij de Neder landse kampioenschappen, waar Ciska Janssen vorig jaar ook al een nationaal record sprong. Op de technische nummers haalden discuswerpster Ria Stalman en speer- werpsters Elly van Beusekom en Lida Kuys reeds de eis voor Montreal, al kunnen zij zich (nog) niet beroepen op grote internationale successen. Dat geldt wel voor de Groningse 800-meterloopster Ina Blauw-Schölten, die bezig is aan een sterke rentree, terwijl bij de heren op dezelfde afstand Evert Hoving via 1.47,2 in een solo al 0,2 seconden binnen de internationale limiet bleef, en onlangs bovendien op de 1500 meter met 3.39,5 een tweede limiettijd scoorde. Net als bij de senioren is voor de jeugd het halen van de eisen geen ga rantie is voor afvaardiging, maar uiter aard wel een goede basis, die alleen maar steviger kan worden wanneer ver scheidene bij de seniorenkampioen- En die kansen zijn volop aanwezig. Zeker nu het afgelopen weekeinde de 16-jarige Olga Commandeur de 800 me ter in 2.06,0 afraffelde, waarmee ze maar twee seconden verwijderd bleef van de Olympische limiet. De IJmuiden- se loopt dit weekeinde de 400 meter en ontmoet dan Trudy Wunderink. De duidelijke extra’s van de grote voorraadpot Moccona Een toch wel opmerkelijk groot aantal kandidaten voor Montreal vooral ook omdat ongeveer een zelfde aantal atle ten in staat geacht moet worden te voldoen aan de internationale eisen Het geen toch duidelijk wijst in de richting van een opleving van het nationale atle- tiekpeil. Bij de dames bijvoorbeeld de pas als hoogspringrecordhoudster ont troonde Annemieke Bouma en de weer sterk terugkomende Ria Ahlers, en na tuurlijk ook de net aan het „grote seizoenwerk” begonnen 400-meterioop- ster Trudy Wunderink. In die twaalf jaar heeft mijn vrouw heel wat van de scheidsrechterij opge stoken. Zij is de beste rapporteur die ik hebben kan. Maar natuurlijk weet je ook zonder rapportage wei of je een goede dan wel slechte partij achter de rug hebt. Als het niet best was trek je naar buiten toe een scherm op net als voetballers en trainers. M’n zondagavond is dan wel rot, maar gezelligheid en plezier hebben tot nu toe altijd over heerst. Ik verwacht niet dat dat in het betaalde voetbal anders zal zijn.” Ruim twaalf jaar fluiten in het ama teurvoetbal mondde in mei jongstleden uit in een promotie van Piet Bosman van de overgangslij st naar de B-lijst van scheidsrechters die wedstrijden van de betaalde jeugd-elftallen en de eerste di visie mogen leiden Een reden voor vol doening voor de 38-jarige Hillegommer (sinds een jaar of zes) maar nou niet iets waar hij al jaren vurig op heeft geaasd. „Het is er echt om begonnen iets te doen te hebben en beslist niet met het idee coüte que coüte de top te bereiken. Als je dat voor ogen hebt, moet je al gaan fluiten op je zeventiende, achttiende jaar. Die mensen ken ik ook, er zijn er zelfs bij die er alles voor opzij zetten. Nou, dat was bij mij niet het geval en daarin zal ook geen verande ring komen nu ik gepromoveerd ben. Jos Hermens, hier lopend achter het Belgische loopwonder Emiel Puttemans, is een van de cracks die start op de Nederlandse kampioenschappen in Papendal. In Boskoop speelden de dames de beste wedstrijd van dit seizoen. Het was dan ook maar op het nippertje dat zij van Boskoop verloren. Boskoop dat tot nu toe de overige ploegen uit de 3e klasse poule met groot gemak fikse nederlagen toebracht, was blij met deze tegenstander van formaat. Er was veel publiek, dat van een sportieve en spec taculaire wedstrijd kon genieten. VZV speelde een taktisch uitstekende partij en was zeer sterk in de aanvallen. Het enige minpunt was dat de Velsense da mes hun aanvallen soms iets te slap af werkten en daardoor wat punten lieten liggen. Zou ik bijvoorbeeld moeten fluiten op een woensdagavond terwijl ik dan een belangrijke zakelijke bijeenkomst heb dan gaat die laatste afspraak wel voor. Dat zeg ik nu, maar over twee jaar is dat nog precies hetzelfde. Je moet die scheidsrechterij wel blijven relativeren. Uiteindelijk kun je dat maar tot en met je zevenenveertigste doen terwijl je wel tot je vijfenzestigste moet werken. Over de scheidsrechter in het betaalde voetbal kan ik natuurlijk nauwelijks iets zeggen gewoon omdat ik die ervaring niet heb maar ik verwacht dat er voor mij wei- Nederlandse atletiekkampioenschappen belangrijk. Ruim een maand na de strijd op Papendal wacht de nationale top- jeugd al een groot internationaal evene ment. namelijk de Europese jeugdkam pioenschappen in Athene. HAARLEM. In de strijd om lijfs behoud heeft Kennemer Intersport OG na zestien wedstrijden de eerste winst voor zich opgeëist in het duel met Bloe- mendaal. Bloemendaal, dat evenals tegen Capac-VWK met Joke Maarleveld op de plaat aantrad, verloor de strijd in feite op twee fronten. Verdedigend kreeg de verdienstelijk werpende Joke Maarleveld op beslissende momenten te weinig steun van haar veldsters, terwijl de aanval van de Whites na een goede tweede inning sterk terugviel. Tot voor het begin van dit seizoen was er binnen de KNAU beslist geen sprake van een flink optimisme ten aanzien van de omvang van de Nederlandse atletiek- afvaardiging naar Montreal. De inter nationale eisen waren duidelijk scherper dan in 1972 voor München, terwijl werd gevreesd dat het Nederlands Olympisch Comité, evenals vier jaar geleden, de limieten nog wel weer hoger zou stellen. VELSEN. In de een na laatste wedstrijd van dit seizoen maakte het dames waterpoloteam van VZV het kop loper Boskoop zeer lastig. Desondanks verloor de Velsense ploeg met 7-6. Het tweede Herenteam streed met Zian/Vi tesse om wel of niet degraderen in de derde reserve klasse. VZV redde zich in „De Heereduinen” met een 4-2 overwin ning. dat het verschil tussen de hoofdklasse, die ik verleden seizoen floot, en de wedstrijden die ik nu ga arbitreren, erg groot was”. Bosman heeft er geen moeite mee toe te geven dat hij ambitieus is. „Mensen die zeggen dat zij dat niet zijn, nou daar geloof ik niet zo in Het is toch logisch dat je probeert eruit te halen wat er in zit. En natuurlijk ben ik wel ijdel ook, welk mens is dat niet? Verhalen over scheidsrechters die er genoeg van heb ben en zich uit het betaalde voetbal terugtrekken (Geurens, van Gemert) schrikken me echt niet af. Ook bij de amateurs zijn er mannen die het niet halen. In het betaalde voetbal valt het alleen meer op vanwege de publiciteit. Dat risico wil ik gewoon nemen Als ze tegen u zeggen: u kunt directeur van de krant worden maar u krijgt wel met lastig personeel te maken dan laat u die baan toch ook niet schieten?” Het is zelfs niet denkbeeldig dat Olga Commandeur die krachtproef met voor Montreal vereiste tijd van 53,5 seconden zal doorstaan. Enkele maanden geleden liet ze op Papendal namelijk al een tijd van 53,9 seconden noteren tij dens een officieuze test. Senioren-re- cordhoudster Trudy Wunderink is duide lijk gewaarschuwd. SPORTHUISired muschter Jan v. Goyenstraat 18 HEEMSTEDE RUIME parkeergelegenheid Koploper Terrasvogels gewaar schuwd door de nederlaag van Schut Copex DSS tegen Shell heeft zich in Amsterdam niet laten verrassen. Boukje Kalf, die zich twee innings staande hield moest in de derde slagbeurt aan de Santpoortse formatie drie runs toestaan op hits van Ludy van Mourik, Mia Spaargaren, Gerda Treuren en Hanneke Bastiaanse. Alleen in de vierde inning kon Shell een vuist maken, toen twee driehonkslagen van Lyda van der Horst en Hilda Foks de achterstand tot 3-1 reduceerden. Het laatste woord was. echter weer aan terrasvogeïs, dat in de zevende in ning werpster Anja Kraak op honksla- gen van Elly Zweers, Karin Herf, Han neke Bastiaanse en Ineke Akkerman onthaalde. Een serie die de score deed oplopen tot 7-1 in het voordeel Terrasvogels. Vanavond gaat runner-up Schut Co pex DSS om acht uur op bezoek bij EDO in het Noorder-Sportpark. Bruinverbrande Bosman, net terug van vakantie, floot drieënhalf jaar in de afdeling Rotterdam en bracht het daar na in Utrecht binnen drie seizoenen tot de tweede klas van de KNVB. Bij zijn verhuizing naar Hillegom is hij weer in de derde en vierde klas begonnen. „Je groeit er in mee en het idee van arbiter zijn in het betaalde voetbal kwam bij mij pas op toen ik een jaar of twee terug op de overgangslij st werd ge plaatst. Maar je weet dat er veel meer gegadigden zijn dan open plaatsen. Uit eindelijk ben ik toch bij de laatste vier gekomen die nu naar het betaalde voet bal zijn gepromoveerd. Het zou natuur lijk mooi zijn als ik de eredivisie haalde maar voorlopig moet ik eerst dit maar goed zien te doen.” Is voor Bosman, die nog niet weet welk duel zijn eerste zal zijn, enerzijds de arbitrage niet zaligmakend, aan de andere kant noemt hij het toch ook geen hobby. „Nee, daarvoor moet je toch ie veel doen en laten. Per jaar lig ik hoogstens een maand stil maar verder doe ik toch 15 kilometer duurloop per week. Daarnaast train ik geregeld mee ■- 11

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21