MEDE OP GROND VAN RAPPORT OVER RAMP MET DC-8 Betaling voor lang parkeren levert overheid miljard op ROOKWOLKEN LEGDEN VERKEER LAM Kabinet snel klaar met opstellen begroting beoefenen actief sport boerderij moet blijven Honderden huisdieren straks aan lot overgelaten „Kamperen op oooEnUgm dit Mol „Te weinig gehandicapten tók IE. DR. W. DREES IN ARTIKEL: Volgende week weer overleg tussen Gromiko-Kissinger DONDERDAG 1975 2 3 JULI BINKEN- EN BUITENLAND Tweeëneenhalve seconde Hogere snelheid Bloot I Ónmogelijk Hongerstaking Ontvangen Dode man gevonden 99 Doventelefoon Overleden Smoesjes Tuintjes moeten weg Ongeluk Amivedi Nog niet vol Afkeuringen Neerlands grootste Massief Eiken MeubelshowL i j I Afgewikkeld ffl€UD€l€h DU I □C 1 kabinetsberaad over de begroting zou plaatsvinden. (ADVERTENTIE) W 28 0 De dierenpensions in Rotterdam, die 1 28 i 1 1 1 (ADVERTENTIE) Weer in binnen- en buitenland nnw ono 15 29 11 19 20 0 0 DEN HAAG (ANP). Elke zo mer worden honderden huisdieren aan hun lot overgelaten omdat de eigenaren op vakantie gaan en niet bereid of in staat zijn voor onderdak van het dier te zorgen. Volgens die- renbeschermingsorganisaties in de vier grote steden is het verschijnsel dit jaar niet toegenomen. Wel wordt dit weekeinde een piek verwacht omdat dan de bouwvakantie begint. De voorzitter van het landbouwschap, ir. C. Knottnerus, merkte dit op in de gisteren gehouden bestuursvergadering. Dit schrijft de Hengelose huisarts W. Sijtsema, hoofdbestuurslid van de Ne derlandse Invaliden Sportbond, in het blad „Huisarts en Wetenschap”. stichting heeft de indruk, in tegenstel ling tot dé dierenbeschermingsorganisa- ties in de grote steden, dat tegenwoordig meer mensen hun dieren buiten de deur zetten dan een aantal jaren geleden. Koningin Juliana heeft gisteren op paleis Soestdijk ter aanbieding van ge loofsbrieven ontvangen de ambassadeurs van Iran, Pakistan, de Volksrepubliek Kongo, de Syrische Arabische Republiek, de Centraal Afrikaanse Republiek en de Soedan. Michael Hazani, de Israëlische minis ter van Maatschappelijk Werk is giste ren aan een hartaanval overleden. i 1 i 1 i i 1 i i i De Bilt Deelen Eelde Eindhoven nno nno wzw wnw o zzw n wzw d j 65 13 14 14 8 15 10 14 14 15 15 11 16 16 12 16 15 12 10 12 11 11 14 17 17 15 11 18 12 13 19 15 zw. bew. onbew. n nno no ono no no zw w c <0 o o 0,1 o o o o 0,1 o 0,1 o o o o o o o o o o o o o o 9 o o Rotterdam Twente Vllssingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Istanboel Las Palmas Tel Avlv de berg sloeg, normaal heeft gefunctio neerd. „De machine was compleet, de elektrische voorzieningen werkten nor maal en. afgaande op de gesprekken van de vliegers met de luchtverkeersleiding op de verkeerstoren van het vliegveld was er aan boord niets aan de hand. De stemmen klonken rustig en ontspannen”, aldus de heer Fournier. geen zwerfdieren mogen opnemen, zitten thans vol. Het dierenasiel dat alleen aan hun lot overgelaten honden en katten opneemt, heeft thans zelfs vijf van de in totaal dertig hokken vrij. Mevrouw Spaan van de dierenbescherming in Rot terdam, tevens lid van het hoofdbestuur van de landelijke vereniging, zei dat deze gunstige ontwikkeling voornamelijk te danken is aan acties via de pers. Zij heeft van veel mensen aanbiedingen ge had voor het opnemen van een dier. In de Rijkswerkinrichting in Veenhui zen is een gedetineerde vrijdag j.l. in hongerstaking gegaan uit protest tegen het feit dat hij niet kan worden overge plaatst naar een open inrichting. Een verzoek van de directeur van de inrich ting in Veenhuizen werd door een advies commissie afgewezen. De directeur is in beroep gegaan. J* J DEN HAAG (ANP). „De over heid verschaft veelal gratis parkeer ruimte voor auto’s. Dit in tegenstel ling tot ander gebruik van gemeente grond waar men huur of erfpacht voor moet betalen. Er zijn geen argu menten te vinden om gratis gemeen tegrond te verschaffen voor de stal ling van de momenteel drie miljoen auto’s in Nederland. Wanneer per au to bijvoorgeeld een gulden huur per etmaal gerekend zou worden, zou dit de overheid één miljard extra opleve ren”. Evenals in Rotterdam is het ook in het asiel in de stad Utrecht niet over stelpend druk. Volgens de heer Vinke van het Zeister dierenhuis wordt er teveel ophef gemaakt van het droppen van dieren. „Voor zover ik kan nagaan valt het ontzettend mee. De politie in dezelfde gemeente heeft een ander beeld. Zij meent te weten dat er nogal wat vakantiegangers zijn die hun hond bij landgoederen loslaten. De jachtopzieners schieten deze honden af, omdat ze an ders het wild, met name jonge reeën aanvallen en doden. Ook minder opti mistisch is mevrouw Trip uit Bilthoven. Zij houdt zich bezig met het opsporen van de eigenaars van zwerfdieren. „De mensen komen met allerlei smoesjes, zoals het verhaal dat hun dochter aller gisch is voor de hond. Zulke verhalen Dikke rookwolken maakten gistermiddag verkeer tussen Amsterdam en Den Haag onmogelijk; op de rijbaan naar Den Haag stond een bestelwagen in brand, waarbij de rookontwikkeling zo zwaar was dat de politie ook het verkeer op de andere rijbaan moest stilzetten. De auto brandde geheel uit. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. apparatuur ook nog niet volledig be trouwbaar is, hebben wij nog geen be stellingen daarvoor kunnen plaatsen”, aldus de heer Schröder. „Het is overi gens nog maar de vraag of met deze apparatuur aan boord dit ongeval voor komen had kunnen worden. De werke lijke oorzaak van het te vroeg inzetten van de daling is nu eenmaal niet meer na te gaan”, zo voegde de heer Fournier daaraan toe. UTRECHT (ANP). Niet meer dan 4 tot 5 percent van de ongeveer 80.000 invaliden in Nederland, die aan sport zouden kunnen doen, zijn daar ook mee bezig. Het lijkt nuttig een landelijk on derzoek te verrichten naar de vraag, waarom zovele gehandicapten niet aan sport doen en op welke wijze hierin verandering kan worden gebracht. Uitgangspunt voor het door hem voor gestelde onderzoek moet zijn, zo zegt hij, de overtuiging dat sport de invalide man of vrouw de gelegenheid geeft zich (weer) op de maatschappij te oriënteren. Sport is nuttig voor gehandicapten, zo meent hij, om twee redenen. In de eerste plaats versterkt sportbeoefening het zelfvertrouwen en kan het bijdragen aan het voorkomen van isolement, zelf beklag en frustratie. Daarnaast kan het De meeste dierenasiels geven gevonden huisdieren op aan de stichting Amivedi in Den Haag. Deze landelijk werkende stichting wil gevonden en vaak verstoten huisdieren aan een goed heenkomen hel pen. Wie zijn hond of kat al dan niet met opzet kwijt is en hem later toch terug wil hebben kan ook bij Amivedi terecht om te informeren of het dier ergens gevonden is. De stichting Amivedi is telefonisch bereikbaar onder nummer 070-929212. Mevrouw Hamel van deze Het rapport van de toedracht zal ter behandeling worden aangeboden aan de Nederlandse Raad van de Luchtvaart, die daarover een uitspraak zal doen. De neer Schröder zei geen civiele procedure daarna meer te verwachten. „Alle verze- I» c C v ij - - ono no ono o ono nno ono no ono no De 28-jarige Ynve van Sanen en de 36-jarige Dick Brummel uit Den Haag vinden dat naaktstranden de getto’s van de hedendaagse tijd zijn. De apartheid wordt er in feite door bevorderd, zeggen ze. Om hun doelstelling, .dat iedereen in de toekomst op de Nederlandse stranden overal kan baden en zwemmen zoals hij wil, zijn de twee gisterochtend bloot aan een propagandatocht over de Nederlandse stranden begonnen. De tocht begon in Vlissingen en als alles verloopt zoals beide blote demonstranten dat graag willen, eindigt de reis op 20 juli op Texel. Volgens de heer Fournier is het on mogelijk een definitieve oorzaak van het ongeval vast te stellen, omdat een aan zienlijk deel van de wrakstukken niet geborgen kan worden. Volgens hem staat het vast dat het vliegtuig tot het moment dat het tegen De heer A. Fournier van de directie luchtvaartinspectie van de Rijkslucht vaartdienst, heeft dit gisterochtend op Schiphol bekendgemaakt tijdens een persconferentie over het rapport van de autoriteiten van Sri Lanka over de toe dracht van dit ongeval. Dit rapport is dinsdag in Sri Lanka openbaar gemaakt. De commissie van onderzoek heeft volgens dit rapport vastgesteld dat de oorzaak van de ramp gezocht moet wor den in het feit dat de vliegers 30 mijl te vroeg de daling hebben ingezet. Als gevolg van deze positiefout sloeg het vliegtuig tegen een rots te pletter. „Als mogelijke oorzaak wordt genoemd het feit dat het Doppler-systeem (afstand- meting) en het weerradarsysteem ruimte zouden laten voor verkeerde interpreta ties”, zo verklaarde de heer Fournier. Hij voegde daaraan toe dat hij deze conclusie met enige reserve benaderde. Minister-president Den Uyl en minis ter Duisenberg van Financiën hebben de afgelopen dagen kunnen rekenen op een zeer inschikkelijke houding van hun col lega’s. Bij de begrotingsbesprekingen heeft de afgelopen dagen voorop ge staan, dat de vorig jaar opgestelde meer jarenramingen niet mogen worden over schreden. Dat heeft er toe geleid, dat er weinig ruimte is voor nieuwe overheids- DEN HAAG (ANP). Het lijkt mo gelijk de gegroeide praktijk van het kamperen op de boerderij in te passen in de wettelijke regelingen. Zoals het vorige maand door de staatssecretaris van Cutuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk aangeboden voorontwerp Kampeerwet er nu uit ziet, lijken er voor dat kamperen op de boerderij ech ter weinig mogelijkheden over te blij ven. - taken, dat op een aantal overheidstaken bezuinigd zal worden en tegelijk zal belastingverhoging onontkoombaar zijn. Vanavond zal het kabinet in zijn tota liteit zich over de resultaten buigen, die voortvloeien uit de onderhandelingen tussen Den Uyl en Duisenberg enerzijds en de individuele ministers anderzijds. Voor het eerst zal men dan een com pleet beeld hebben van de totale begro tingsvoorstellen voor volgend jaar. Om dat er weinig geld te verdelen valt en vorig jaar met de meerjarenramingen de grenzen al zijn aangegeven valt er wei nig oppositie tegen het eindresultaat te verwachten. Inmiddels is al vast komen te staan, dat er binnen het kabinet een oplossing is gevonden voor het AOW-plus-pro- bleem, d.w.z. het probleem dat ontstaat bij AOW-genieters, die vanwege een klei ne neven-inkomstenbron zo zwaar belast worden dat ze netto minder overhouden dan de AOW. CHU-leider Kruisinga liet dinsdag weten, dat het uitblijven van een oplossing voor dit probleem hem wel een kabinetscrisis waard zou zijn. verlopen. Alles is nu afgewikkeld”, zo zei hij. De heer Schröder deelde mee dat er in Djakarta, de 182 passagiers waren Indonesische Mekka-gangers, een bedrag van ruim één miljoen dollar was uitge keerd. Over een mogelijke onervarenheid van de vliegers op dit traject zei de heer Schröder: het was voor de co-pilot Blomsma inderdaad de eerste vlucht op dit stuk. Maar de standaard-opleiding en voorwaarden voor vliegen van Martinair, die dezelfde zijn als voor KLM, zijn dermate dat dit naar mijn mening niet van invloed kan zijn geweest. Gezag voerder Lamme was een zeer ervaren vlieger, die ruim 26.000 vlieguren had volgemaakt. Hij is ook degene geweest, die het vliegtuig bestuurde”, aldus de keringszaken zijn ook zonder problemen heer Schröder. De Utrechtse politie heeft gisteren in een huisje aan de C. Roobolstraat het stoffelijk overschot gevonden van een man, die er al acht dagen dood lag. De man, een oorlogsinvalide, leefde er met zijn vader een zeer teruggetrokken be staan. Gisterochtend merkte een venten de bakker iets vreemds op aan de wo ning. Na overleg met de buren belde hij de politie. De politie ontdekte toen het lijk van de 55-jange man. De 88-jarige vader kon geen verklaring afleggen. De man zou in een verzorgingstehuis wor den opgenomen. In de provincie Limburg lopen toe komstige militairen de meeste kans om uit de wapenrok te blijven. De inde- lingsraad Roermond boekte verleden jaar het hoogste percentage afkeuringen in ons land. Spaarnwouderstraat 37.41, 47 en aan de C overzijde 70 t/m 80 Haarlem. Tel. 023 32 15 77 (achter de Amsterdamse Poort) (Let op! Nr 76 dc kleinste gevel en entree maar er achter 2500 m2 woongenot) stalling te zorgen voor meer luxueuze transportmiddelen, zoals sportvlieg- tuigen, paarden, caravans en auto’s. „De kosten voor parkeerruimte beho ren te drukken op de eigenaar of de huurder van het voertuig. Er is geen reden te bedenken dat anderen dit zouden moeten subsidiëren. Mensen zonder auto vallen in hoofdzaak in de lagere inkomensgroepen. Het ver schaffen van parkeerruimte is - na het wetenschappelijk onderwijs vermoedelijk de belangrijkste inko mensoverdracht van de lage naar ho gere inkomens”, aldus de oud-minis- ter van Verkeer en Waterstaat. Het tijdschrift „Openbare Uitga ven” wordt verzorgd door het Insti tuut voor Onderzoek van Ovreheids- uitgaven. n Vijftien seconden na het laatste radio contact met de verkeerstoren sloeg de DC-8, die op het vliegveld van Sri Lanka een tussenlanding wilde gaan maken op de vlucht van Soerabaja naar Mekka, tegen een 250 hoge rots te plet ter. „De linker vleugel raakte in een hoek van 16 graden de vrijwel loodrech te rotswand met een daalsnelheid die gezien de opgegeven positie juist was. Dit hebben we kunnen vaststellen door «ten kras van 35 meter in de rotswand. Het vliegtuig zwaaide om, raakte met de cockpit, die daardoor volledig werd ver nield, de rotswand, ging tollen en sloeg toen tegen de vlak daarachter gelegen rots te pletter. Dit heeft zich naar schat ting in slechts tweeëneenhalve seconde afgespeeld”, aldus de heer Fournier. hoor je vlak voor het vakantieseizoen steeds meer. Op het ogenblik is het weer hopeloos. De mensen nemen veel te lichtvaardig een huisdier en men schijnt het geld voor een pension er niet voor over te hebben”, aldus mevrouw Trip. Ze meent geconstateerd te hebben dat vooral het bezit van grote honden thans een statussymbool is. Ook heeft zij de indruk dat de laatste tijd ontzettend veel honden worden gestolen. Een deel ervan zou terecht komen op dieren markten en worden doorverkocht voor de vivisectie. Het probleem van de pensionhouders, zoals de heer Vinke van het Zeister dierenhuis, is dat de vakantiepiek niet rendabel is op te vangen. „Ik heb nu 160 dieren in pension, maar als ik nog 200 hokken erbij zou hebben, zouden die ook allemaal vol zijn. Maar ja, je kan niet een groot aantal hokken erbij bouwen voor een periode van zeg maar zes weken, voor het vakantieseizoen. Dat is gewoon niet rendabel te maken”, aldus de heer Vinke. Hij vindt het ook een probleem dat op de pensionprijs een btw-tarief van zestien percent rust. De president van de rechtbank in Alkmaar heeft gisteren beslist dat een bevel van het waterschap Beemster aan eigenaars van woonschepen om de dijk helling bij hun arken en boten vrij te maken van tuintjes en optrekjes recht matig is. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het kabinet Den Uyl blijkt veel minder problemen te .hebben b{j het opstellen van de rjjksbegroting voor 1976 dan aanvankelijk werd verondersteld. Volgens optimistische verwachtingen zou men nog deze week de besprekingen kun nen afronden. Aanvankelijk ging men ervan uit, dat ook de hele volgende week nog R.L.D. neemt maatregelen om nieuwe vliegramp te voorkomen Het onderzoek heeft volgens de heer Fournier aangetoond dat het vliegtuig op één van de trajecten tussen twee bakens die het heeft gevolgd een hogere snel heid had dan voor dit vlieggedeelte ge bruikelijk is. „Wat de oorzaak daarvan is kunnen wij niet meer nagaan, even min in hoeverre dit van invloed is geweest”. Naar aanleiding van de bekendmaking van de heer Fournier over de maatregel van 1 juli 1976 zei directeur Martin Schröder van Martinair dat zijn maat schappij al geprobeerd had om deze nieuwe navigatie-apparatuur, die de vlieger signalen geeft wanneer hij grote obstakels zoals bergen nadert, aan te schaffen. „Afgezien van het feit dat deze Zon op 04.27 uur Maan op 01.19 uur onder 17.24 uur ZATERDAG 5 JULI IJMUIDEN Hoogwater 0.02 uur en 12.40 uur Laagwater 7.56 uur en 20.36 uur „Het aantal door vakantiegangers bui ten de deur gezette dieren valt dit jaar nogal mee”, zo is de indruk van direc teur Pennings van het dierenasiel in Amsterdam-Oost. Volgens hem is het vakantiebijverschijnsel elk jaar een beetje minder, en is het zeker dit jaar niet zodanig dat het asiel met de vroeger gebruikelijke ruimtenood heeft te kam pen. De kleine pensionvoorziening in het asiel is zoals elk jaar in deze tijd volgeboekt. Het aantal dierenpensions, gedreven door particulieren, in de omge ving van Amsterdam is de laatste jaren toegenonjen. Volgens directeur Pennings kan iedereen daar tegenwoordig zijn huisdier tijdelijk kwijt. Aan een instituut in Moskou is een telefoon voor doven ontwikkeld. Volgens het Russische persbureau Tass kan het apparaat gewoon op het telefoonnet worden aangesloten. Er hoort een draag bare monitor met beeldscherm bij de „doven-telefoon”. Als een dbve wil tele foneren schrijft hij met een speciale stift een zin op de monitor. De schriftte kens worden overgezet in geluidssigna len en over een draad naar de monitor van de gesprekspartner gevoerd. Op diens beeldscherm verschijnt de zin dan weer in schrift. Na tien seconden ver dwijnt de tekst en kan de gesprekspart ner antwoord geven. De „televisietoestel len” zijn tegelijk zender en ontvanger. Russische wetenschapsmensen verwach ten dat de doventelefoon binnenkort op grote schaal kan worden toegepast. SS SS e* 21 22 22 21 23 19 22 22 20 21 24 26 27 26 22 20 19 25 23 25 24 20 36 26 27 12 25 25 Vijfentwintig mensen zijn gisteren omgekomen bij een frontale botsing tus sen twee autobussen op de snelweg tus sen Izmir en Ankara in Turkije. Van de 54 gewonden zijn er 10 in levensgevaar. SCHIPHOL (ANP). Met ingang van 1 juli 1976 zullen alle Neder landse straalverkeersvliegtuigen uitgerust moeten zijn met een in strument waarmee de vlieger aan wijzingen kan krijgen over hinder nissen op de grond. Deze maatregel van de Nederlandse Rijkslucht vaartdienst is genomen mede op grond van het ongeluk met de DC-8 van Martinair, die op 4 december van het vorig jaar op Sri Lanka (het voormalige Ceylon) tegen een berg vloog. Alle 191 inzittenden kwamen bij deze vliegramp om het leven. WASHINGTON (AP). De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, is van plan volgende week in Genève een onderhoud te heb ben met zijn Russische ambtgenoot An drei Gromiko. de nog intact zijnde lichaamsfuncties verbeteren. In Nederland zijn er, aldus de heer Sijtsema. ongeveer 400.000 lichamelijk gehandicapten (buiten beschouwing zijn dan gelaten de geestelijk gestoorden, do ve en blinde mensen). Hij schat dat de helft van deze 400.000 mensen te oud is voor actieve sportbeoefening. Over blijft dan een groep van 200.000 mensen, van wie 60 percent als te zwaar gehandicapt of niet geïnteresseerd is te beschouwen. Van de resterende 80.000 die in principe wel aan sport zouden kunnen doen, is dus maar een klein percentage echt actief. De belangrijkste reden, zo meent de Hengelose huisarts, waarom er zo weinig actieve gehandicapte sportbeoefenaars zijn, ligt op financieel gebied. Maar daarnaast zijn er andere oorzaken, zoals drempelvrees voor een gehandicapte om een zwembad of sporthal te betreden of omdat men het idee heeft „er niet bij te horen”. Vele sportaccommodaties zijn ook volstrekt niet op invaliden berekend. VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Zonnige perioden, ook een enkele bui en weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 3 tot 16, minimum tempe ratuur: omstreeks 12 graden, maximum tem peratuur: omstreeks 21 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 percent, kans op een geheel droog et maal: 70 percent. WEERRAPPORTEN Amsterdam zw. bew. geheel bew. regen licht bew. geh. bew. Den Helder licht bew. geh. bew. geh. bew. regen zw. bew. regen windst. onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. licht bew. zw. bew. onbew. onbew. onbew. windst. onbew. onbew. licht bew. windst. onbew. nw onbew. windst. zzw nnw licht bew. windst. onbew. licht bew. onbew. onbew. geh. bew. zw. bew. onbew. licht bew. ZATERDAG 5 JULI op 04.27 uur onder 21.02 uur Dit heeft dr W. Drees - tweede Kamerlid voor DS 70 - gezegd in een artikel in het tijdschrift „Openbare Uitgaven”. Dr. Drees stelt in het artikel dat het niet aan de overheid is om voor

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2