van Uit het rapport van de politie JAN DE NOORD IN BEECKESTIJN tatfe duiven w I Haven politierechter Concerten in todtevishal Spaarndam (-ÜE ROOIJ J Hoogovens heeft een wachtlijst zevenhonderd vakantiekrachten Sportvisserij dure grap voor reder van loon bloemendaal BONT nu tegen zomerprijzen uw SAAB-dealer I i 5 VAKANTIEWERK IN DE 1JMOND EEN HOPELOZE ZAAK: „VOOR DEZE ZOMER DEMONSTRATIE MODELVLIEGEN OP DORPSWEIDE sr at KUNNEN ZE HET ECHT WEL VERGETEN” DONDERDAG 3 JULI 1975 PLAATSELIJK NIEUWS Waardeloos Eigen mensen Haaien Visdiefstal Formaliteiten PLEIN 1945-3, IJmuiden tel. 14074 eigen bontatelier Korte Kleverlaan 30 - 44 Bloemendaal Tel. 023-259311 Laat nu uw bontmantel bewaren, repareren en/of moderniseren. «r S - o I (Van een onzer verslaggeefsters) Voor Van Gelder Papierfabriek geldt een (Van onze rechtbankverslaggeefster) (ADVERTENTIE) (Van onze kunstredactie) (Van een medewerker) (ADVERTENTIE) De reder gaf toe dat hij fout was ieb- kla- uur 10e- lan- La vijf stellen. De voorstellingen van Jan de Noord worden deze hele maand gegeven: elke woensdagmiddag van half drie tot half vier. Zaterdagmiddag begintcom 15 uur het eerste concert. Het programma van wer ken uit de 17e eeuw wordt uitgevoerd door Gretha van Dijk, viool; Octavian Anghel, fagot en Kees Huges, orgel en spinet. De toegang is gratis. van afstand duiven van ,C. om 12.43.40 srde den tv— ini- :ten >ord >lad in ling Ifde we- ;eu- 5tu- een 1U1- een „De m- sie- ele- Nu een bij lig- van lar- oor rdi- leze de nist i te pli- de, ven and eze )S- •aat ®e- rij- ma oge ing In en ilm van be- ris. 31- kt in In ■ee ■s” iet ;er rit ise tk- ion ri- m- in- Ifs ja- tot in en >r- en op it- le- Vis, maar dan al kisten op de veiling, gespreksonderwerp in Dit tafereeltje: vakantiewerkers aan de gang, is geen alledaags tafereeltje meer. Het is dit jaar bijzonder moeilijk gebleken om waar dan ook een vakantiebaantje te vinden. Ook het Gewestelijk Arbeidsbureau ziet de zaak somber in. De enige mo gelijkheid lijkt nog te liggen bij bollenbedrijven in de kop van Noord-Holland. Bij de meeste bedrijven in de IJmond is het armoe troef. WIJK AAN ZEE. In samenwerking met Slager Bakker, Nico Mijnen en de Aero Club Heemskerk organiseert de WV-Wijk aan Zee-Beverwijk een de monstratie van radiografisch bestuurde vliegtuigjes. Zaterdagavond zal met tien modelvliegtuigen op de Wijk aan Zeeër Dorpsweide worden gestunt. Vink verzachtte die opmerking wat, maakte van het „steeds” meer een „zo nu en dan”. vangen, maar echt nodig hebben we ze niet. Ik weet dat de Goudvries vakan- tiekrachten heeft, maar verder is het in de vishal zelf waardeloos. Er valt niets te verdienen”. In de bollensector doet zich de merk waardige situatie voor dat er bijvoor beeld bij het bedrijf van Anfton Nijssen bijna net zo veel vakantiekrachten zijn geplaatst dit jaar als bij de Hoogovens. Directeur C. J. Nijssen: „Er is werk ge noeg, maar zoveel scholieren zoeken ook werk, dus het aanbod is groot. Ze vor men voor elkaar concurrentie. Wij heb ben een honderd scholieren voor het in- pakwerk. Tja, het scheelt natuurlijk ook dat het aantal bollenbedrijven in deze regio is teruggelopen. Voorlopig heb ik genoeg mensen. Pas na 1 augustus kan ik weer nieuwe krachten hebben”. HAARLEM. Nu de vaste wal te vol begint te worden voor de recreatie heeft de zich recreërende mens uit alle lagen van de bevolking een geheel nieuw ge bied gevonden om zich op uit te leven: de zee. Dagelijks vertrekken de tot half vissers-, half passagiersschip omgebouw de kotters uit de Noordzeehavens om dit nieuwe snobisme een kans te geven. Aan boord de clubjes, de buurt- en personeelsverenigingen, de families, de dagjesmensen en meestal ook nog een grote hoeveelheid sterke drank opdat men op en onder dek nergens te kort aan zal hebben. Onderweg gaan de hen gels uit, geniet men van de zon indien aanwezig, en wordt een poging gedaan ook nog wat te vangen. hetzelfde. Bedrijfsdirecteur A. H. Stomp: „We nemen dit jaar in principe geen vakantiekrachten aan. Bij uitzonderin gen krijgen wij mensen via uitzendbu reau Randstad, maar dat is slechts zo nu en dan. Gedurende deze zomerpe riode leggen we om toerbeurt een van de vier papiermachines stil om de va kantieperiode te overbruggen. Dan wor den onze eigen mensen op andere afde lingen ingezet. In verband met de marktsituatie kunnen we nu niet alle vier machines laten draaien en daar voor vakantiekrachten inschakelen. We wachten nu in elk geval tot augustus en hopen dat er dan van enige verbete ring sprake is, maar dit jaar is het in veel bedrijven veel slapper dan anders”. Volgens mevrouw Keizer van het GAB ligt de enige zekere mogelijkheid om werk te vinden b(j de bollenbedrijven in de kop van Noord-Holland en mis schien in de Haarlemmermeer. „Voor de rest is er echt niets. Een enkele scholier van 18 of ouder kan soms met veel geluk ergens iets vinden, maar vooral de jongeren, de 15- en 16-jarigen raak je aan de straatstenen niet kwijt". Toer-In van de Culturele Raad Noord- Holland. Voor een zaal enthousiaste kleuters en moeders voerde Jan de Noord zijn spel op, dat deels bestond uit vertellingen en poppenkast. Op een ontzettend leuke manier bracht hij zijn fantasie-figuren Haarlemse politierechter mr. Vink die een reder voor zich kreeg uit IJmuiden die zich niet aan die bepalingen had gehouden. Dat gebeurde op 2 november, in meer dan één opzicht een pechdag voor deze reder, want de ontevreden passagiers over de te korte reis gingen van boord terwijl een boos ogende rijks politie aan boord kwam. ren is het aanbod van werkkracht zo groot dat nieuwkomers geen kans meer maken. De economische toestand van vooral de grote bedrijven is nu eenmaal niet zo best en het lijkt begrijpelijk dat op de post vakantiekrachten het eerst wordt bezuinigd. Hoogovens voorlichter Kees Dubbel dam: „Al aan het begin van de zomer wisten we dat we hooguit een honderd vakantiewerkers zouden kunnen gebrui ken, terwijl we er normaal gesproken zo'n 1200 plaatsen. Het aantal mensen dat hier een vakantiebaan heeft gekre gen schommelt rond de 125: de malaise is duidelijk. Zeker 700 tot 800 mensen hadden zich voor werk bij ons aange meld en nu zijn er 65 meisjes in admi nistratieve banen geplaatst en zo'n 50 jongens in de fabrieken. Het meren deel van deze mensen heeft hier vorig jaar ook gewerkt, maar het gros van de aanmelders is weer afgebeld. De men sen hoeven zich ook echt niet meer bij ons aan te melden, want we zitten echt met een wachtlijst van 700 man. Nee, voor deze zomer kunnen ze het echt wel vergeten”. Prijzen in guldens: Per één kg: grote tong 12.64-12.13, grootmiddel tong 12.78-12.65, kleinmiddel tong 12.73-12.53, tong één 12.27-11.53, tong twee 11.22-10.08, tarbot 11.84-11.13, zalm 12.59. Per 40 kg: Tarbot 318-159, griet 225- 160, kabeljauw twee 132, kabeljauw drie 144, kabeljauw vier 144, kabeljauw vijf 100, schol één 80-75, schol twee 102-82, schol drie 124-96, schol vier 84-60, wij ting drie 112, schar 49-25. De besommingen waren: UK 123 3430, UK 18 4790, UK 78 1400, VD 15 2450, VD 46 3680, VD 25 1220, ZL 6 1790. De Deen: RI 328 3700. IJMOND. „Vakantiewerk zoeken? Het is een ramp”. Met deze verzuchting van de jeugdconsulente van het Ge westelijk Arbeidsbureau mevrouw J. L. Keizer zullen heel wat jongeren het eens zijn. Talloze scholieren en studenten die deze zomer opnieuw een gedeelte van hun vakantie wilden werken, hebben vergeefs naar een baantje gezocht en vergeefs om bemiddeling van het GAB gevraagd. „Het is een puinhoop”, zegt mevrouw Keizer, „een enkele werkge ver neemt nog een vakantiekracht in dienst, maar als ze het met eigen men sen kunnen aanvullen, doen ze dat dui delijker liever”. SPAARNDAM. Tegelijkertijd met de te houden kunstmarkt zullen op de zaterdagmiddagen zogenaamde driekwar- tiersconcerten in de kerk in Spaarndam worden gehouden. Daarbij wordt ge bruikgemaakt van het in 1720 vermoede lijk door Jacob Zeemans gebouwde ba- rok-orgcl. Verschillende instrumentalis ten hebben reeds hun medewerking to- gezegd. Het is niet onbekend dat ook in de vissector niets spectaculairs te verwach ten valt. Rederij Kwakkelstein bijvoor beeld heeft zo’n veertig krachten in dienst voor het inpakken van haring, maar ook dit aantal is beduidend lager dan voorgaande jaren. Woordvoerder Jack van der Valk: „Ik heb ook ’n hoop jongens weg moeten sturen. Het is nu echt wel anders. Misschien dat we er wat mensen bij moeten hebben om tij dens de bouwvak een en ander op te Vast stond in ieder geval dat de vis niet bij de rechtmatige eigenaar was beland door een trucje van dit tweetal. Mr. Vink informeerde naar de proble men in de visserij de nieuwe bepalin gen die per 12 juli ingaan waardoor de visser maar een bepaald gewicht aan boord mee mag nemen, worden met angst tegemoet gezien zo bleek. De han delaar zei dat de vis dan wel wat duurder zal worden. Beide visdieven kregen 200 boete conform de eis. gevangen en in vormde ook het een andere zaak gisteren, tegen een vishandelaar en een vis werker in IJmuiden. De tweede, niet in persoon in de rechtzaal aanwezig, had drie kisten koolvis voor de eerste opzij gezet uit een partij voor een derde. Toen de handelaar aankwam met beweringen dat hij toch niet wist van wie die vis was en zo, haalde de officier van justitie mr. Schilder z’n schouders op. „Ach meneer, u weet net zo goed als ik dat er steeds wordt gestolen op de veiling”. Mr. IJMUIDEN. Aan de woensdag- markt werden aangevoerd: 950 kg tong, 18 kisten tarbot en griet, 8 kisten kabel jauw, 2 kisten wijting, 164 kisten schol, 51 kisten schar, 71 kisten varia. voor de kinderen tot leven en kreeg ook direct spontane reacties in de vorm van meezingen, giechelen, brullen en vragen R- g- tig i. Toch is ook dit recreatiegenot op zee aan vele bepalingen onderworpen. Dat bleek gisteren op de zitting van de prijsduif om 12.46.30 uur. De uitslag was als volgt :C. Castricum (1. 3, 6, 7, 16, 18, 24, 30, 35): A. Six (2.’ll. 44); K Vaft der Reep (4),; B. van Vuren (5, 21, 29, 45)- J. Scheffers (8, 32, 41); J. van Roon (9, 14, 40); T. Gravemaker (10), C. van der Aar (12, 13, 17); H. Schipper (15, 23, 33, 34, 38); G. Grapendaal (19); J. Durge (29, 27, 36, 39); Th. de Winter (22 28, 37, 42); H. Pruimboom (25, 26); J. Peereboom (31-43). Van de Postduivenhoudersvereniging „Ons Genoegen" te Beverwijk namen dit weekein de 140 duiven deelaan een wedvlucht van Compiègne (Frankrijk) af over een afstand van 364 km. De lossing van de duiven geschiedde zondag om 6.20 uur. Een duif van Gebr. Stet bereikte als eerste het hok om 12.15.00 uur; de laatste prijsduif om 12.38.15 uur. De uitslag was als volgt: Gebr. Stet (1, 2, 3, 9, 13); L. Veldt (4, 5, 15, 21, 23, 28); Gebr. Berlee (6); G. Weel (7, 18)- A. van Son C. Baltus (10); A. van Leeuwen (11); M. P. van den Elzen (12); H. de Weers (16); S. Weel (17); W. van Wijk (19, 24, 27); J. Brasser (25); J. Minneboo (26). Van de Postduivenhoudersvereniging „Ons Genoegen” te Beverwijk namen dit weekein de 70 duiven deel aan een wedvlucht van Chateauroux (Frankrijk) af over een afstand van 667 km. De lossing van de duiven geschiedde zaterdag om 6.30 uur. Een duif van J. Westrate bereikte als eerste het hok om 18.07.00 uur; de laatste prijsduif om 19.28.21 uur. De uitslag was als volgt: J. Weststrate (1); Gebr. Berlee (2, 3, 11, 15); W. van Wijk (4);L. Veldt (5, 7, 8, 10, 12); M. Nooy (6. 14); W. van de Raadt (9)- J. Minneboo (13); J. Weel (16); C. Baltus (17). Van de Postduivenhoudersvereniging „De Reisduif” te Beverwijk namen dit weekeinde 123 duiven deel aan een wedvlucht van Chateauroux (Frankrijk) af over een afstand van 665 k De lossing van de duiven geschiedde zaterdag om 6.30 uur. Een duif van A. Six bereikte als eerste het hok om 18.02.27 uur; de laatste prijsduif om 19.55.25 uur. De uitslag was als volgt- A. Six (1, 9, 13, 23, 29); C. Castricum (2, 20); G. Grapendaal (3, 12, 30); B. van Vuren (4, 11, 15, 22, 26); J. Peereboom (5, 6, 14, 25); J- van Ronn (7); G. Visser (8); H. Schipper (10. 17, 18); J. Scheffers (16, 27, 32); C. van der Aar (19, 24); Th. Gravemaker (21, 31); Th. de Winter (28). geweest met het overtreden van de voorschriften. Erg zwaar zag hij het zo te zien niet in: „dat zijn toch formalitei ten, als ik naar de inspectie was gelopen had ik zo een ontheffing kunnen krij gen”. Dat werd door de wachtmeester ten stelligste ontkend. De reder gaf wel toe geschrokken te zijn, hij geloofde niet dat hij weer zoiets zou doen. Op dit soort delicten staan zware ge vangenisstraffen, maximum 10 jaar zelfs. De officier van justitie mr. Bijl de Vroe wees op de noodzaak hiervan, daarbij denkend aan de grotere passa giersschepen, waarbij veel en veel meer risico’s worden gelopen als er voor schriften niet worden gevolgd. Hij eiste 1.000 waarvan de helft voorwaardelijk wegens het verschaffen van „middelen” aan de schipper om te gaan varen. Mr. Vink vond dat ook redelijk en vonniste conform. Voorgaande jaren waren de mogelijk heden voor vakantiewerk in de IJmond niet gering: de Hoogovens bood vrijwel onbeperkte mogelijkheden, Van Gelder Papier, de bloembollenkwekers en de vishandelaren, er was altijd wel ergens gelegenheid om het nodige geld te ver dienen. Dit jaar zijn die gelegenheden er duidelijk niet. De IJmuidense Edivo en Goudvries hebben vakantiekrachten aangenomen, een enkele rederij heeft mensen voor de visinpak en bij de bol lenboeren zijn scholieren aan het werk. Maar vooral bij de twee laatste secto- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK De Beverwijkse poli tie heeft gistermorgen tussen 7 en 10 uur vierenveertig bekeuringen uitge deeld. Op de Wijkermeerweg werden vierendertig snelheidsovertreders gesigna leerd, terwijl tussen het aan Wijk aan Zee komende verkeer tien snelheidsma niakken werden aangetroffen. De hoogst genoteerde kilometerstand bedroeg hon derd kilometer per uur. ’s Middags verleende de politie assis tentie aan een 31-jarige bromfietser, die op de kruising Verlengde Voor- straat/Boothuisplein te Wijk aan Zee tegen een vrachtauto was gebotst. Met een gekneusd rechter onderbeen is de man in het Rode Kruis Ziekenhuis opge nomen. Omstreeks 20.30 uur raakte een stukje grasberm langs de Zeestraat in brand. Plus minus 50 m2 duinterrein ging ver loren. Het vuur werd door de brandweer geblust. Tenslotte^ deelde de politie gisteren nog twee rijverboden uit. Om één uur ’s nachts wserd op de Breestraat een slin- gemd rijdende automobilist opgepikt, die positief op het 0.5 en 0,8 blaaspijpje bleek te reageren. De man bleek bereid aan de bloedproef mee te werken. Korte tijd later legde de politie de bezoeker van een bar in de Peperstraat een rij verbod op. De man, die onder invloed verkeerde, maakte juist aanstalten om weg te gaan rijden. RECTIFICATIE Voor het bericht over artsen voor vakantiegangers en campingbewoners, gepubliceerd in de krant van dinsdag, werden ons enige foutieve gegevens verstrekt. Zo luidt het telefoonnummer van de arts J. Ekhart 14507, terwijl de artsen F. van Stekelen- burg en R. Hauer respectievelijk afwezig zijn van 19-7 tot 10-8 en van 21-7 tot 14-8. verzachtte Terwijl het buiten stralend weer was, bleek Jan de Noord woensdagmiddag toch heel wat mensen te kunnen trek ken. De poppenspeler gaf de eerste voor stelling van een serie van vijf in het noordelijk koetshuis van Beeckestijn. Dit is georganiseerd in het kader van de w gup - - Van de Postduivenhoudersvereniging „Het als eerste het hok om 1K1K03 uur; de laatste Atoom" te Velsen-Noord namen dit weekein de 46 duiven deel aan een wedvlucht van Chateauroux (Frankrijk) af over een afstand van 665 km. De tossing van de duiven geschiedde zaterdag om 6.30 uur. Een duif van C. Kleverlaan bereikte als eerste het hok. De uitslag was als volgt: C. Kleverlaan (1, 2, 3, 7, 11); C. Weststrate (4, 6, 9); A. de Bot jr (5), K. van Breemen (8, 10,12). Van de Postduivenhoudersvereniging „Het Atoom’’ te Velsen-Noord namen dit weekein de 94 duiven deel aan een wedvlucht Compiègne (Frankrijk) af over een van 362 km. De lossing van de geschiedde om 6.20 uur. Een duif Kleverlaan bereikte als eerste het hok 12.16.40 uur; de laatste prijsduif om uur. De uitslag was als volgt: C. Kleverlaan (1, 2, 5, 14); A. Timmer (3, 4, 16), C. Westrate (6, 8, 9, 12, 13); K. van Bremen (7, 10, 11); J. Stijnman (15-17); Ph. F. Martrnius (IS), A. F. de Roos (19). Van de postduivenhoudersvereniging „De Reisduif” te Beverwijk namen dit weekeinde 224 duiven deel aan een wfedvlucht van Com- piégne (Frankrijk) af over een afstand van 374 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.20 uur Een duif van C. Castricum bereikte Reden: het schip was ondanks het verbod voor zonsopgang uitgevaren en had zich veel verder dan de toegestane 15 mijl uit de kust begeven. Men voer zelfs 40 mijl, tot de Bruine Bank, waar 6 haaien werden gevangen. Daar bestaat enorm veel belangstelling voor, vertelde de reder aan mr. Vink, die de interesse niet kon delen. Die 15-mijlgrens is een van de bepa lingen die de veiligheid van de passa giers op de 22 dergelijke vaartuigen in de IJmuidense haven waarborgen, ver telde een wachtmeester van de rijkspoli tie. De schepen die in de beroepsvisserij niet langer rendabel zijn, worden omge bouwd en opnieuw gekeurd voor ze met hun beperkt aantal passagiers de zee op mogen. Ze krijgen dan een certificaat van geschiktheid. Zo is die 15 mijlgrens een waarborg voor mogelijke redding in geval van nood want die afstand is door reddingsschepen nog redelijk snel te be varen. Aangekomen schepen woensdag: Monte Toledo, Santander; Bothnia, Dok- sta, Zaandam; Eendracht, Natani; Apol lon 2, Dover, IJmuiden; Essi Kristine, Monrovia; Triumph, Grimsby; Uniwer- sytet Weoclowski, Paraclip; Constance, Noordzee; Musala, Sagunto, IJmuiden; Gullwrona, Iggesund, Zaanodam; Venus Bergen; Tor Belgia, Gothenburg; Cor- chester, Londen; Golina, Boston; Auda- cia, Boston, IJmuiden; Rita Dolling, Rot terdam; Lisbeth Tholstrup, Rotterdam; Impala, Ipswich. Vertrokken schepen op woensdag: Marconi, Kingslyn, IJmuiden; Constance, Noordzee; Ilse Clausen, Kleipeda; Tor Hollandia, Gothenburg; Rien Teekman, Delfzijl; W.L. Mellon, Bentry Bay; Titan Service, Noordzee, IJmuiden; Fiducia, Bicksdel: Perelle, New Castle; Capella, Rotterdam; Estebrugge, Rotterdam, Be verwijk; Bothnia, Delfzijl, Zaandam; Di- ligentia, Antwerpen; Monte Toledo, San tander; Saturnus, Peterhead; Bavaria, Bremerhaven; Surrybrook, Spliethoff, Zaandam; Hede, Antwerpen; Laurenz, Londen; Apollo 2, Dover, IJmuiden; Manta, Whitby; Louise, Goole; Christos, Londen; Eglantine, Cleveland, IJmuiden; Venus, Bergen; Rijnstroom, Harwich; Eendracht, Boston. Aangekomen schepen op donderdag: Stirling Brigg, Noordzee, IJmuiden; Marjan, Charlestown; Roelof Holwerda, Temeuzen; Fleur, Barry; Parkesgate, Rochester, IJmuiden; Winnetou, Kemi; Victorious Colcotronis, Lulea. Vertrokken schepen op donderdag: Borkum, Bremen; Adrastus, Antwerpen; Satsuma, Gothenburg; Tor Belgia, Ant werpen; Bernes, New Foundland; Con stance, Noordzee. .1* 5 u TTfyn

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5