ISRAEL WEIGERT PASSEN IN SINAÏ AF TE STAAN Arrestaties na ontdekking van wapens in Londen Werkgevers negeren ware problematiek in Gabon Noodweer Van Minnen in Brabant VARA’s en Zeeland Mentaliteiten Noodtoestand in Roemenië Stout blijft bij Telstar UEFA wil Vijf Nederlanders omgekomen I perzen ombr^man vandaag van KNVB opgave - M Sk11 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN SB |X Sec a morris orc you buv i w|| W Het woord is aan Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f,139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 ct. Zaak-Carlos (Van onze redactie buitenland) LANSER (CNV): Til «1 vanaf 295~ Al Doodleuk 2 19. AGENDA papma 4 ///zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz suède, nappa, en lamsvacht- jassen Perioden met zon 17 7 7 9 11 11 15 17 21 VRIJDAG 4 JULI 1975 65e jaargang nummer 203 Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 14, Plaatselijk nieuws 4, 5, Kastje kijken Kunst Radio en tv Strips Economie Beurs Sport F/J fauteuils g* bekijken. JERUZALEM. Bij de grootste aanslag die ooit sinds het bestaan van de staat Israel in de stad is ge pleegd, zijn vanochtend in Jeruza lem tenminste 14 doden gevallen en zeker 75 mensen gewond geraakt. De politie verrichtte in de eerste uren na de zware explosie al meer dan 300 arrestaties. De Palestijnse verzetsbeweging heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de bomaanslag. Het Palestijnse persbureau WAFA meldt uit de Libanese hoofdstad dat de „heroï sche” operatie in Jeruzalem is uit gevoerd door een groep die de naam draagt van „Martelaar Farid al Boebali”. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 Strandverwachting: JPSp o W Haarlem Barteljonsstraat 20. tel 023-312655 d>i| d< (in >l< M. ii kb Amsterdam Leidsestraat 9 bij Koningsplein) tel 020-223596 klassiek Kennemerlaan 38 m BS .r t t is de moeite waard bij Wè''' IJmuider Courant Martin Luther King: Veertien doden in Jeruzalem l (Van onze redactie buitenland) 1, zie pagina Familieberichten. de van was (Van onze RTV-redactie) is (Van onze sportredactie) (ook grote maten) Doordat bij hevig noodweer een riole- ringsbuis was gesprongen, is tussen Cuyk en Beers een weg onder water gekomen. Op de foto een gestrande auto. De aanslag werd gepleegd in de Jaffa- straat met een koelkast waar zeker 15 kilo explosieven in moet hebben gezeten. Perioden met zon maar hoofd- zakelijk in het zuiden ook wol kenvelden en enkele lokale regen- of onweersbuien. Meest matige aan de kust af en toe krachtige noord-oostelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 12 gra den, maxima van 19 tot 24 graden. Gehuld in een wit doodskleed met kap dat hij zelf had ontwor pen, heeft ds Ivory W. Mizell in Fort Lauderdale in de Ameri kaanse staat Florida, zijn eigen begrafenisplechtigheid bijge woond. Hij zei na afloop er in tens van te hebben genoten. mensen omkwamen en meer dan 65 ge wond raakten bij bomaanslagen door Palestijnse terroristen. Wij hebben geleide projectielen en misleide mensen. de be- hl De qehele kollektie. LONDEN. (Reuter) De Britse poli tie heeft drie personen aangehouden naar aanleiding van de vondst van wa pens in een flat in Londen, waarvan men gelooft dat zij iets te maken heb ben met een internationaal netwerk van terrorisme. De werkgevers willen een vergroting van de winsten door de stijging van de arbeidskosten te laten achterblijven bij de groei van de produktiviteit. „Het zou voor de hand liggen om de werknemers dan ook invloed te geven op de beste ding van de winsten en de aard van de investeringen die daarmee moeten wor den gefinancierd, maar daarover zeggen de werkgeversbonden geen woord”, aldus Lanser. Ook in deze nota lopen zij volgens de CNV-voorzitter weer met een boog heen om de noodzaak van andere verhoudin gen in het bedrijfsleven en structurele verbeteringen voor de werknemers. „Zij wekken sterk de indruk, die vraagstuk ken weer op de lange baan te willen schuiven door de gezondheid economie primair te stellen.” VELSEN. Rechterspits Co Sout van Telstar heeft zijn contract met de Velser club verlengd. Stout, de laatste van de Telstar-contractspeleis die nog niet tot overeenstemming was gekomen, zette zijn handtekening onder een verbintenis voor twee jaar. HILVERSUM. Het bestuur van VARA heeft Johan van Minnen nocmd tot ombudsman. Hij wordt daar mee de opvolger van Hans Ouwerkerk, die onlangs zijn ontslag indiende, maar dit later weer introk. De VARA heeft het verzoek van Ouwerkerk om als om budsman aan te blijven hiermee dus niet gehonoreerd. Het lijkt wel een onjuiste mentaliteit, als de werkgevers proberen de regering een stuk sociale zorg uit de vingers te wringen dat nu juist de laagstbetaalden en zwaksten probeert te steunen. Mini mumloners, AOW-ers en bijstandtrek- kers zouden in de zorgwekkende situatie van nu, waarin de prijzen van onont beerlijke goederen en diensten voor deze groepen onbetaalbaar dreigen te worden, met rust moeten worden gelaten. Met nog sterker uitpersing van deze groepen kan onze economie niet worden gered. Dat er echter ten bate van de werkgele genheid en de economische groei sterke bezuinigingen en gerichte injecties zullen moeten plaatshebben, is een eis die niet met „mentaliteit” te maken heeft. Het is een onvermijdelijk saneringsmiddel dat ook de werknemers, mits zij er voldoen de bij betrokken worden, niet kunnen negeren. LIBREVILLE. Vijf Nederlanders, onder wie een inwoner van Beverwijk, een Heemstedenaar en een inwoner van IJmuiden, zijn samen met een Franse piloot dinsdag in de centraal-Afrikaanse staat Gabon omgekomen toen de heli kopter waarin zij zaten door nog onbe kende oorzaak tegen de flanken van een berg in het oerwoud te pletter sloeg. De slachtoffers van de ramp, die on- voor hun actie hebben meeste mensen doen dan Het elkaar verketteren met laatdun kende verwijzingen naar een „mentali teit” die voortkomt uit een functioneel gedrag is niet zinnig. Iedereen weet immers dat de belangen van het be drijfsleven en die van de werknemers niet parallel lopen, omdat door uiteenlo pende verantwoordelijkheden de zeggen schap ongelijk is verdeeld. De werkgever die verantwoordelijk is voor het rende ren van zijn onderneming moet anders redeneren dan de werknemer die op kleiner schaal een eigen strijd om het bestaan voert. Dat de mentaliteiten ver schillen is niet erg, als het maar aan beide zijden de juiste mentaliteiten zijn met het oog op de bijzonder sombere toestand van onze economie. Een Israëlisch brandweerman sproeit het wegdek schoon buiten het warenhuis in Jeruzalem waar vanmorgen veertien Een snelle onweersstoring uit Frankrijk bederft vandaag het strandweer terwijl in heel Noord-Nederland de zon wolken- loos blijft schijnen. Morgen op klaringen, een kleine buienkans, matige noordoostenwind. Tempe ratuur: 20 d 21 graden. Zeewa ter: 17 graden. Vooruitzichten: een kleine verstoring van het overigens ook in de komende dagen redelijk goede strandweer en een aangename temperatuur. De werkgeversverbonden hebben gis teren de regering hun wensen voor het sociaal-economische beleid van 1976 voorgelegd en daarbij, althans volgens een commentaar van het NVV, „blijk gegeven van een echte werkgeversmen- taliteit”. Als de werkgevers nu straks de eisen van de vakbonden karakteriseren als een „blijk van een echte werkne- mersmentaliteit” is er aan duidelijkheid veel gewonnen. Want dan weet ik ’t volk tenminste dat in ons land werkgevers en werknemers met geheel verschillende mentaliteiten tegenover elkaar staan. De 64-jarige Mizell legde giste ren uit dat hij niet houdt van „het gedoe" dat men getvoonlijk rond begrafenissen organiseert. Hij zei dat hij de vriendelijkhe den van kennissen over zijn le ven wilde horen en wilde genie ten van de bloemen. Daarom be raamde hij zijn plan waarmee hij 15 jaar rondliep. UTRECHT (ANP). Voorzitter J. Lanser van het CNV heeft in een per soonlijke reactie op de beleidsnota voor 1976 van de centrale werkgeversorgani saties gezegd, dat de nota terecht ook de medewerking van de vakbeweging vraagt bij de bestrijding van de werk loosheid en de inflatie. ZEIST. (ANP) Het bestuur betaald voetbal blijft vooralsnog het standpunt innemen dat de winnaar van de na- competitie tussen AZ’67, FC Twente, Ajax, en Sparta Nederlands tweede club zal zijn in de strijd om de UEFA-cup. De KNVB zal, tenzij bestuurslid mr. Max Tripels, die in Bern vertoeft een andersluidende instructie geeft, Ajax, derde in de competitie om de landstitel, niet aanmelden voor het toernooi om de UEFA-beker. Secretaris-penningmeester Henk Burg wal heeft donderdag van de secretaris generaal van de UEFA, Hans Bangerter, bericht ontvangen dat voor vrijdagmid dag te 12 uur de naam van de tweede Nederlandse deelnemer bekend moet zijn. Eerder had de Europese Voetbal Unie al laten weten de winnaar van de na-competitie niet tot het toernooi toe te laten, omdat dit naar de mening van de UEFA geen integrerend onderdeel van de nationale competitie is. De KNVB tekende beroep aan, werd niet gehoord en kreeg de mededeling dat ’t appel was afgewezen. BOEKAREST. (AFP) Gisteren voor geheel Roemenië de noodtoestand afgekondigd in verband met overstro mingen, zo heeft het persbureau „Ager- press” vandaag bekendgemaakt. Van Minnen, die vroeger als journalist heeft gewerkt, onder andere bij Het Vrije Volk, de NRC en het Algemeen Dagblad, kwam eind 1970 als correspon dent in Bonn bij de VARA, na voordien in dezelfde functie bij de AVRO te hebben gewerkt. De nieuwe ombudsman is op 18 sep tember voor het eerst in zijn functie op de tv te zien. Hoewel de formule niet gewijzigd wordt, zal de aanpak meer journalistieker worden dan vroeger het geval was. Van Minnens voorgangers Marcel van Dam en Hans Ouwerkerk voerden een meer politiek getinte bena dering. De VARA zal voorlopig niet naar een opvolger voor Van Minnen in Bonn zoeken. geveer 40 kilometer ten oosten van de stad Makakoe gebeurde, zijn stafleden van het aannemersbedrijf Van Splun- der-Gabon, een dochteronderneming van Van Splunder-aannemingsmaatschappij in Beverwijk en Ridderkerk. Hun namen werden bekendgemaakt als: de 31-jarige tekenaar-constructeur B. Terpstra uit Beverwijk, het 33-jarige hoofd techni sche dienst R. Wieffering uit IJmuiden, de 36-jarige ingenieur G. J. van Duyven- dyck uit Heemstede, de 41-jarige tech- nisch-directeur L. van ’t Bosch en diens 14-jarig dochtertje Yvonne, beiden uit Goes. De identiteit van de Franse piloot is nog niet bekend. De Nederlanders vormden de top van het bouwbedrijf Splunder-Gabon dat bij Makakoe twee stalen bruggen bouwt over de rivier Ivindo. Zij waren onder weg van Libreville, de hoofdstad van Gabon, naar Makakoe. Yvonne van ’t Bosch was met haar moeder en andere leden van het gezin voor een vakantie naar de standplaats van haar vader in Makakoe overgeko men. Een bedrijfsleider van Van Splunder in de plaats van de ramp, maar het zal nog dagen duren voordat deze plek kan wor den bereikt. Pas woensdagmiddag werd het wrak van het verongelukte toestel ontdekt door een patrouillehelikopter die echter door de dichte begroeiing niet kon landen. Een arts aan boord van het patrouilletoestel deelde mee dat er geen hoop was op overlevenden. Het nieuws van het ongeluk werd pas gisteren be kendgemaakt. Een bedrijsleider van Van Splunder in Beverwijk is naar Gabon vertrokken. De familie van de overledenen in Nederland is inmiddels ingelicht. DEN HAAG. (ANP) Gisteravond en vannacht heeft een hevig noodweer huisgehouden in het zuiden van ons land. In Zeeland gingen hevige regen buien gepaard met onweer: daar werd op sommige plaatsen in enkele uren 14 millimeter neerslag gemeld. In Noord-Brabant strandden twee au to’s op de weg van Cuyk naar Beers. Alleen de daken waren nog zichtbaar, de rest zat onder water. De weg een verlaagd gedeelte tussen twee viaducten was over 2,5 milometer blank komen te staan, niet alleen door de hevige regen maar ook doordat er een riolering sprong. Inmiddels is men bezig het wa ter weg te pompen. Ook in andere delen van Zuid-Neder- land woedde het noodweer. In de bossen bij Baarle Nassau sloeg de bliksem in een lege caravan, die daardoor volkomen verloren ging. In een presidentieel decreet worden uitvoerig de taken aangegeven voor de bevolking. Deze, zo heet het, „is ver plicht deel te nemen aan alle werk zaamheden waartoe opdracht gegeven wordt teneinde overstromingen te voor komen en de gevolgen ervan te bestrij den”. Scotland Yard deelde mee dat nog geen beschuldigingen tegen het drietal zijn ingebracht maar dat zij voor ver hoor worden vastgehouden. De politie wilde hun namen niet bekendmaken. Intussen worden alle havens en vlieg velden in de gaten gehouden in verband met de internationale speuractie naar de Zuidamerikaanse terrorist Carlos Marti nez, of Garcia, van wie wordt aangeno men dat hij de eigenaar van de in Londen gevonden wapens is. „Carlos” schoot vorige week twee agenten van dé Franse contra-spionagedienst en een Li banese informant dood bij een inval in een flat in Parijs. Hij slaagde erin te ontkomen en is waarschijnlijk naar het buitenland uitgeweken. In de Londense flat werd ook een „dodenlijst” gevonden met de namen van ongeveer 500 beken de persoonlijkheden. Het drietal dat in Londen is aange houden is een jong paar en een Spaanse vriendin van „Carlos”, in wier flat de wapens zijn gevonden. Deze vriendin, de 20-jarige Angela Otaola. heeft verklaard dat Carlos Martinez haar ongeveer een jaar geleden had gevraagd of hij een reistas bij haar mocht laten staan. En kele dagen geleden maakte de thans aangehouden man de tas open en vond er vuurwapens, munitie, granaten en explosieven in. gekozen. De hun inkopen voor het weekeinde dat met de sabbath op vrijdagavond begint. Vooral de bin nenstad met zijn winkelcentra is dan overvol. Al twee uur na de explosie werd de Jaffastraat weer voor het verkeer open gesteld. De ergste ravage was toen opge ruimd. De politie was uiterst karig met het geven van informatie, kennelijk met het doel het nieuws in stadia mee te delen om paniek onder de bevolking te vermijden. Op de drukke markt, enige honderden meters van de plaats yan de explosie, ging een woedende menigte Arabische arrestanten te lijf die door de politie voor verhoor werden meegeno men. De politie kon de Arabieren ont zetten. Tientallen mensen vlogen de lucht in toen de koelkast explodeerde. De ravage was enorm. Tot ver in de drukke win kelstraat lagen de doden en de gewon den. Winkelpuien en auto’s waren ver nield, honderden mensen renden in pa niek over straat. Nieuwe paniek brak uit toen een half uur na de ontploffing er op een paar honderd meter van de onheilsplek een auto door de straat reed waaruit werd geschoten. De aanslag eiste meer slacht offers dan die van 1968, toen op een marktplein in Jeruzalem een bom tot ontploffing werd gebracht. De geëxplodeerde koelkast had al ze ker een half uur voor de ingang van een klein hotel op straat gestaan. Voorbij gangers hadden verondersteld dat het apparaat er was neergezet om te worden meegenomen door de vuilniswagen. An deren hadden echter de politie opgebeld omdat ze het niet vertrouwden. De poli tie arriveerde net toen de ontploffing plaatsvond. De terroristen die de aanslag hebben gepleegd, moeten opzettelijk de vrijdag IJmuiden „rwW® De dienst trok ca. 500 mensen naar de baptistenkerk waar hij hulp-predikant is. Er was geen doodkist, maar een van zijn vrienden kwam naar de avond maalstafel (die bedolven was on der de gladiolen, lelies en anjers) om de (niet verscheiden) voor ganger te prijzen. Een flauwe glimlach speelde om de mond van Mizell, die instemmend knikte vanaf de plaats waar hij met een donkere bril op zat met de rug naar de gemeente. i* 0

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1