Confrontatie r.k kerk met Portugese leiders west intensiveren Contacten tussen oost en /paarbank 58.000 KRACHTMETING MET ISABEL PERON Granaat treft Haarlemse jongen grootste gemak Wéér wonnen 100.000 deelnemers met het Bomaanslag geen tegenslag voor overeenkomst Midden-Oosten ALN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Eindelijk man 99 Zelfbescherming De Nuts spaarbank geeft nog steeds moge^Rerjte! Informeer naar de tarieven op een van onze 65 kantoren. uuazt nederiand Algemene Loterij Nederland 22 Het woord is aan... Stakingen bij Pcrtugals luchtvaartmaatschappij VANDAAG IN EXPLOSIE IN CAMPING E. H. C. O. b.v. Perioden met zon V. 133 jaar AGENDA pagina 6 vmmfmwmfrmmrffrmmmnm. BERENDSEN B.V. Kijk gauw verder in deze krant. En stuur ook de bon op. FINGERLICKING GÖGD!" Strandverwachting Egyptische krant: gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken -o Umuider Courant Jean de B o i s s o n iemand die Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling- f 12,35 p. mnd., f35,45 p. kwartaal (p. postf 42,-), p.jaarf 139,10 (p. post i 161. Losse nummers 60 et. ■■SB Argentein se vakverbond besluit in Lissabon tekent tot staking IH/rM/IIIMI/lllllllll/HIIMHIHH/l gewaarschuwd 2 _EM :ren. ian- 1 nz. 74 50 li Boer Booy en zijn eigen or- gelzaal Zonnige perioden, maar in het zuidoosten enkele regen buien. Matige, aan de kust af en toe krachtige noord oostelijke wind. Minimum temperaturen omstreeks 12 graden, maxima van 18 tot 24 graden. radiostation „Renascenca” aan de staat over te dragen. De sanering in de bakkerswereld is een enorme ingreep, waaemee velen bepaald niet gelukkig zjjn. De broodfabrieken, die enkele jaren geleden nog een florisante toekomst zagen, bleven met een overcapaciteit zitten. Er wordt minder brood gegeten dan vroeger, zeggen de broodfabrikanten. Bovendien hebben de warme bakkers zich staande kunnen houden en zijn nu zelfs door de veranderde maatschappelijke visie weer helemaal „in”. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden ZATERDAG 5 JULI 1975 65e jaargang nummer 204 VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijblijvend inlichtingen bij Fa. HARTOG Bcjjnesweg, H Iem. tel 32 13 14 en 32 18 0J EPE. (ANP) De achtjarige R. Kok uit Haarlem, die op de camping „De Beekhorst” in Epe verbleef, is vrijdag gewond geraakt door een ontploffend projectiel. Met verwondingen aan een oog en de borst is hij in een ziekenhuis in Zwolle opgenomen. korporaal bij de African Rifles, die Waterpoloers zijn niet serieus genoeg Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s Waarin opgenomen „Erbij” Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, Kastje kijken Radio en tv Strips Economie Sport De vuilnismannen van New York zijn weer aan het werk gegaan. Niet minder dan 58.000 vuilnisbakken stonden op hen te wachten, opgespaard door een staking van een week. Verwacht wordt, dat pas over enkele weken New York weer ge heel opgeruimd zal zijn. De algemene staking zal een kracht meting zijn met president Isabel Peron in Argentinië’s ernstigste crisis in ruim twee jaar tijd. De belangrijkste leiders van het 2,5 miljoen leden tellende algemeen vakver bond heeft alle winkels, fabrieken en openbare diensten in het hele land opge roepen maandag een staking van 48 uur te beginnen. Het besluit daartoe kwam 3 6 6 7 7 8 9, 11 SCHIPHOL (ANP). Naar zijn zeggen gesterkt in zijn opvatting dat in het kader van de ontspanning tussen oost en west de contacten tussen de westerse socialistische partijen en de communisti sche partijen in het oosten geïntensi veerd moeten worden, is gisteravond de PvdA-fractieleider Van Thijn van een bezoek van vijf dagen aan Moskou op Schiphol teruggekeerd. De heer Van Thijn maakte de reis samen met de internationaal secretaris van zijn partij, H. van den Bergh, op persoonlijke uitnodiging van de voorzit ter van de Kamer van de Opperste Sovjet, Sjitikov. De heer Van Thijn verklaarde na zijn aankomst op de luchthaven dat de ge sprekken die hij met zijn gastheren had gevoerd „openhartig” waren geweest en dat beide partijen „elkaar niet hadden gespaard”. De voornaamste onderwerpen van ge sprek met zijn gastheren waren volgens de PvdA-fractievoorzitter geweest: de ontwapening, de situatie in Portugal en humanitaire kwesties. Daarnaast hebben de heren Van Thijn en Van den Bergh de gelegenheid gekre gen informele ontmoetingen te hebben met de schrijver Amalrik, de geleerde Sacharov en met vertegenwoordigers van organisaties van Russische joden. Na zijn ontmoetingen met Amalrik en Saharov heeft de heer Van Thijn zijn gastheer „drie brandende kwesties” voorgelegd. „Ons is gebleken dat me vrouw Sacharov dringend een oog-opera- tie moet ondergaan. Aan één oog is zij blind. Als zij niet snel aan het andere oog wordt geholpen zal zij ook daarvan het gezichtsvermogen verliezen. De 'ope ratie is echter al diverse malen uitge steld. De heer Sjitikov heeft ons echter voor ons vertrek de verzekering gegeven dat zij binnenkort geopereerd zal wor den door een arts die zij daarvoor mag aanwijzen”, aldus Van Thijn. Tijdens zijn ontmoeting met de schrij ver Amalrik heeft Van Thijn hem de schriftelijke uitnodiging van de universi- teit van Utrecht overhandigd om zijn studie geschiedenis in Utrecht af te ma ken. „We hebben ons tevens schriftelijk garant geseld voor zijn eventuele over komst. LISSABON (Reuter) De Por tugese rooms-katholieke kerk is gis teren in een rechtstreekse confron tatie met de militaire leiders ge komen door te weigeren de con trole over het rooms-katholieke Iedereen vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat Idi Amin Dada zo lang en nog steeds aan de macht is in Oeganda. De vroegere hulpkok en later onder-luitenant werd en na de onafhankelijkheid van zjjn land leger leider, heerste mtt harde hand en vol komen willikeurige hand. Zijn fami lie, inclusief zijn vader, is gevlucht, omdat een medicijnman heeft voor speld. dat een familielid hem om het leven zal brengen. Na een eergisteren gehouden beraad over het besluit van de militaire leiders het radiostation onder staatstoezicht te stellen, gaven de bisschoppen vrijdag een verklaring uit waarin zij hen be schuldigden van een krachteloze houding door toe te geven aan de druk van minderheidsgroepen. van der Vooren's Luxe Broodsoorten De kerkelijke leiders gaven uiting aan hun krachtig protest tegen deze stap van de revolutionaire raad, de hoogste in stantie in Portugal, en verklaarden dat zij zonder voorbehoud weigeren het door linkse werknemers bezette radiostation over te dragen aan de door de revolutio naire raad benoemde militaire commis sie. Onze redacteur hierbij aan: Het land kijkt onderhand met verbijs tering naar het gesjacher met Radio ..Renascensa” en het dagblad Republica. De zestien in het gebouw van de radiozender opgesloten activisten houden zich bezig door via de radio een virulen te anti-clericale campagne te ontkete nen, die geen eind schijnt te hebben. Recente berichten uit Washington, Je ruzalem en andere politiekebrandpun- ten wekken de stellige indruk, dat de Amerikaanse politiek ten opzichte van het Midden-Oosten steeds meer gebogen wordt in de richting van de afschrik king, inplaats van naar een akkoord dat steunt op een wederzijdse aanvaarding van een vreedzame, stabiele situatie door Israel en de Arabische landen. Misschien hebben de V.S. de hoop op zo’n akkoord opgegeven, en speculeert Washington op de mogelijkheid dat een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten kan worden voorkomen door eventuele aan vallers van Israel ervan te overtuigen dat zij in zo’n geval met Amerikaanse militaire interventie te maken zullen krijgen. Dit zou de verklaring kunnen zijn van het feit, dat de Amerikaanse regering probeert Israel te bewegen tot een uit Israëlisch standpunt bezien le vensgevaarlijke verzwakking van zijn Si- naïfront, op straffe van vermindering van de Amerikaanse steun. Dit laatste is een dreigement dat irreëel aandoet, aangezien een praktische uitvoering daarvan de Amerikaanse belangen in het Midden- Oosten, die op de Israëlische fundamen ten steunen, zouden aantasten. Niette min, Israel kan er danig door in de knel komen, vooral omdat het politieke thuis front steeds meer verdeeld raakt over wat er wel of niet aan concessies moet worden aangeboden. Israels afhankelijk heid van de V.S. wordt op een griezelige manier vergroot, indien het zijn eigen strategische positie zou verzwakken tot een soort militaire hulpeloosheid, om het aan de V.S. over te laten datgene te ondernemen wat het voortbestaan van de staat Israel kan waarborgen. Kan een grote mogendheid dat een kleine aandoen? Niet uit machtsoverwe- gingen, want wat dat betreft kan alles, maar uit morele. Of kan uit morele overwegingen in de politiek óók alles? De Israëlische nationale trots is dan wel misschien een te kostbare luxe, maar aan de andere kant kan een staat in die situatie en die positie die nationale geest niet ontberen, zolang de duidelijke be- staansbedreiging aan alle kanten toe sluipt. Als Israel zichzelf niet meer kan redden, is het al verloren voordat het eerste schot valt. - Voor zover de politie thans aan de weet is gekomen, hadden acht jongens, van wie de meesten op campings in de omgeving verblijven, oorlogstuig gevon den op het schietterrein ’t ’harde en meegenomen naar hun vakantieverblij ven. Hoe het projectiel, vermoedelijk een granaat, tot ontploffing is gekomen, is nog niet bekend. De Explosieven Opruimingsdienst was vrijdagavond nog bezig met het inzame len van de projectielen die jongelui hadden meegenomen. Naar de politie ’s avonds laat heeft meegedeeld zijn de acht jongens en enkele honderden kam peerders aan een ramp ontsnapt. De jongelui hadden namelijk op verboden terrein in totaal twintig granaten gevon den, die 20 tot 30 jaar oud waren. De politie heeft vrijdagavond nog de bewoners van de camping „De Beek horst” mondeling gewaarschuwd voor het oorlogstuig. De kleine storing met nog wat bevolking verwijdert zich. Lang zaam meer hogedrukinvloed waardoor morgen overwegend zonnig. Matige wind tussen noord en noord-oost. In de middag tussen 17 en 20 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten, vrij zonnig en iets warmer. BUENOS AIRES. Het alge meen vakverbond in Argentinië heeft besloten tot afkondiging van een staking van 48 uur. Dit is vrij dag in Buenos Aires vernomen. Deze staking, die het hele land zal treffen, zal op maandag en dinsdag worden gehouden. In „Erbij” de levensgeschiedtnis van een man, die, zoals hjj het zelf uitdrukt, tot nu toe in een vrouwe- lichaam heeft geleefd. Het is het ver- tiaalvan een transseksueel, die zich lichamelijk, maar ook op papier net up tijd heeft kunnen transformeren tot een man. Hij is een gelukkig mens geworden. Een econoom is het ook niet weet. CAÏRO (Reuter en AP) Het Egyp tische dagblad „Al Achram” heeft van daag gemeld dat de bomaanslag in Je ruzalem geen tegenslag betekent voor de huidige pogingen een nieuwe overeen komst in het Midden-Oosten tot stand te brengen. „De enige betekenis ervan is dat de hoop van Israel en zijn vrienden om een aparte overeenkomst te bereiken, vals is en uiteindeljjk op niets zal uitlopen,” al dus het dagblad. Vijftien leden van een Egyptische communistische organisatie zijn gearres teerd op beschuldiging van een poging om het bewind van president Anwar Sa dat omver te werpen, zo is door de po litie in Cairo gezegd. Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 na ruim een week van onderhandelingen tussen arbeiders- en regeringsleiders waarbij geen vergelijk kon worden ge vonden voor de economische crisis waar in het land verkeert. Honderdduizenden arbeiders protes teerden tegen de regeringsmaatregel om reeds overeengekomen loonsverhogingen van 150 procent te beperken tot 50 pro cent en legden het werk neer. Na de aankondiging van een algemene staking verscheen president Peron op de televisie om te verklaren dat zij vastbe sloten was haar inspanningen voor het volk voort te zetten. „Ik zal mijn leven in dienst van het land stellen”, zei ze. Zij had kritiek op de ondermijnende activiteit in Argentinië maar prees de militairen. Charlie Smith uit Bartow, Flori da, heeft vrijdag op zijn 133ste verjaardag een kunstgebit gekre gen, iets waaraan de oudste inge schrevene van de Amerikaanse sociale verzekering na 30 jaar tandeloosheid wel zei te moeten wennen. Op de foto snijdt de oude baas zijn taart aan. Zonder kaarsjes PW sTrSHrL 1 f

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1