Vergunning nodig voor NOS vraagt minister om spoed bij benoeming voorzitter kredietinstellingen Economisch-geografisch instituut Erasmus-universiteit p Kaapverdische Opvang Surinamers stagneert eilanden zijn onafhankelijk Werkloosheid kost rijk f 1,5 miljard Duitse topspion met pensioen Enta dit mg] s ■lp* *^1 I kleinzoon Koningin krijgt cadeau voor n f t dochter en J' \M A 11 ii Russen bijna zeven weken in ruimte 2 BINNEN- EN BUITENLAND JULI 19 75 5 ZATERDAG f" z f Weinig interesse (Van onze correspondent) Verdronken Weinig animo Nep-dokter DEN HAAG De opvang en begeleiding van Suri namers in ons land dreigen vast te lopen. Oorzaken Twee tot vijf jaar Vakantie Spoorwegmuseum daarvan zijn de stijgende aantallen Surinamers, de onvoldoende medewerking van gemeenten om Suri namers op te nemen, en de geringe mogelijkheden die het speciale opvangbureau voor Surinamers heeft. Autogordel Verlengd Petalo Expositie Caravan gestolen Kinderen en tractoren Omgebracht Belgische rabbijn I C Mi ■P^ A A XX X benoeming vroeg. D zijn van moet nog WEERRAPPORTEN Het was de bedoeling de Surinaamse Zon Maan op 27 37 28 ziet, welke energieproduktiemogelijkhe- den .er eigenlijk aanwezig zijn in Europa zelf. Behalve in het genoemde instituut van de Erasmus-universiteit is dat nog nergens in Europa gebeurd. Volgens het model van het instituut, het eerste en tot dusverre enige model, dat de hele Noordzee dekt, zal alleen al de Noordzee-olie na 1982 meer dan drie kwart van de Europese totale oliebe- hoeften kunnen dekken. Daarnaast wor den grote verwachtingen gekoesterd van de Ierse Zee, terwijl de mogelijkheden van de Middellandse Zee eveneens aan zienlijk zijn. Daar zal winning echter pas na 1990 mogelijk zijn. Volgens prof. Odell moet het beleid ten aanzien van de oliereserves verande ren en moet alles er aan worden gedaan om zoveel mogelijk olie uit de Europese bodem te halen, wil men de macht van de OPEC breken en Europa onafhanke- Premier Den Uyl zei, dat zijn sombere voorspellingen over de huidige situatie, De 67-jarige veehoudei’ C. Meijne uit Egmond a.d. Hoef is bij een poging een koe uit het water te redden verdronken. De koe wist uiteindelijk zelf op de kant te komen. De vereniging van medische studenten in Suriname maakt zich ongerust over het feit dat er nog geen vervangers zijn voor het geven van colleges in de vak ken fysiologie, anatomie en pathologie. De huidige docenten vertrekken binnen kort naar Nederland. in au he ve de de Pa ge: bemiddelen. Minister Duisenberg denkt aan een grens van 100.000 per transac tie. vr va he aa ap sel re< rr rel ne ge' ko bu tio 1 l sta; (pei Ver (AA van gel< diei V lijk kan ma lof D voc ven gen zijn gerr roe] moj I sal get kre set dei he< tist F we (va vei voc ver der de tijc I de mh vra bot mh mli mh o o o 20 23 22 21 22 19 20 23 18 22 30 27 23 21 28 19 22 25 22 28 18 21 21 29 31 28 25 23 23 24 26 29 19 27 17 24 23 28 0 0.1 0.1 0 1 0 0.1 0 6 0 0 0 0.1 0.1 38 14 0 0.1 0 0 8 0.4 0 0 0 0 5 3 0 0.3 0 0 0 0 7 0 0 0 het instituut, heeft de resultaten deze berekeningen meegedeeld in voordracht voor een bijeenkomst directeuren van energiebedrijven, DEN HAAG. (ANP) —„De werkloos heid legt volgend jaar voor een bedrag van f 1,5 miljard beslag op de rijksbe- groting. Het kabinet gaat begin volgende week bezien waar dat bedrag precies gevonden kan worden en hoe de toede ling over de verschillende departemen ten zal zijn. Dit heeft premier Den Uyl gisteravond gezegd op zijn wekelijkse persconferentie. De Haagse politie heeft twee klachten gekregen van vrouwen die telefonisch waren lastiggevallen door een man die zich uitgaf voor arts. In beide gevallen zei hij tegen de vrouwen dat bij een onderzoek een afwijking was gevonden en dat hij langs zou komen voor een „visite”. Vrouwen die iets dergelijks overkomt, moeten volgens de politie contact opnemen met de huisarts ter controle van de mededeling. In het gewijzigde wetsontwerp wordt de mogelijkheid geopend kapitaalmarkt- instellingen onder het bedrijfsecono misch toezicht te brengen. Voorts zijn bepalingen opgenomen voor het struc tuurbeleid van kredietinstellingen- Europa kan spoedig onafhankelijk OPEC-landen Irr de bijzondere parlementaire com missie, die de spionagezaak-Guillaume onderzoekt, hebben de christen-democra- ten meer dan eens de rol van Nollau bij het blootleggen van die spionagezaak gekritiseerd. geleden deed, in de afgelopen week be- welke voorspellingen hij enkele weken vestigd zijn door de directeur van het Centraal Planbureau. „Wat hij vertelde was op zichzelf niet nieuw.” De rechtbank in Dordrecht heeft gis teren uitspraak gedaan in een zaak te gen vier mannen aan wie ten laste was gelegd dat zij op 31 januari een overval hadden gepleegd op het bijkantoor van een bank in Leerdam. Ze hadden daarbij bijna anderhalve ton buit gemaakt. De vier werden veroordeeld tot straffen van twee tot vijf jaar. Als men nagaat, aldus prof. Odell, wat op het continentale plat reeds is en nog moet worden gedaan, kan men op grond van de bekende gegevens en van extra polatie vaststellen, dat de aardgasreser ves in de Noordzee vier maal zo groot zijn als de Slochteren-gasbel. In 1980 zal het Noordzeegas een kwart van de West- europese energiebehoeften kunnen dek ken.- De vergunningen zullen worden afge geven door de Nederlandsche Bank. Te gen het vergunningenbeleid is admini stratief beroep mogelijk. ui nno nno n nno nno nno nno nno n wnw no wnw no wzw o nw o zo n zo ono zw windstil zo wnw zw nnw zw nw zzo windstil n zo z nw zzw n n nnw w z Dit bureau streeft ernaar de vloed van Surinamers gelijkmatig over het hele land te verdelen, zodat de immigranten zo goed mogelijk aan huisvesting en werk geholpen kunnen worden. Maar de aantallen zijn de laatste weken zo groot geworden, dat de ambtenaren de nieuw komers moeten aanraden eerst maar on derdak te zoeken bij familie- Van de spreiding komt op die manier niets te recht. Op brief noch telegram is antwoord ontvangen. In de brief zegt de Raad van Beheer dat het de minister toch bekend moet zijn, dat een NOS-voorzitter tevens is belast met de leiding van de dienst al gemene zaken, welke hem de verantwoor ding oplegt voor de beleidsvoorbereiding, het luister- en kijkonderzoek, de buiten landse betrekkingen etc. Ook is hem de coördinatie van de zeven belangrijke taken welke de raad van beheer wette lijk moet verrichten, toevertrouwd, dit ter bevordering van een homogene dage- Minister Van der Stoel van Buiten landse Zaken zal dit jaar zijn vakantie van 18 juli tot 10 augustus in Griekenland doorbrengen. Voorgaande jaren placht de héér Van der Stoel naar Joegoslavië te gaan. MAANDAG: Plaatselijk een bui, later meer zon en iets warmer. Aantal uren zon: 5 tot 16. Min temp.: om streeks 14 graden. Max. temp.: omstreeks 24 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis Athene Volgens het opvangbureau arriveren er de laatste weken gemiddeld zo’n 500 Surinamers per week; maar er zijn soms dagen met duizend nieuwkomers. On langs huurde het opvangbureau, om de laatste 80 van zo’n groep onder dak te brengen, zelfs het vrij dure Skyway hotel in Amsterdam af. Het Spoorwegmuseum in Utrecht blijkt het vorig jaar de meest bezochte attractie in deze stad te zijn geweest. Bijna 149.000 mensen kochten toen een toegangskaartje. Op de tweede plaats kwamen de Maarsseveense plassen met 119.345 bezoekers. immigranten te spreiden over gemeenten met meer dan 25.000 inwoners. Aan die gemeenten is gevraagd 5 percent van hun nieuwbouw beschikbaar te stellen voor Surinamers. Omdat de woningbouw echter flink inzakt, levert die manier van werken veel te weinig huizen op. Daarom is het bureau ook aan het kreeg ze uit handen van loco-burge- meester H. de Mooij twee gouden mun ten, geslagen ter gelegenheid van Rijns- burgs 1000-jarig bestaan. Van een van de munten is een hanger gemaakt. Wet houder De Mooij heeft de laatste fase van de realisering van het monument als voorzitter van de stichting „De Hol landse Graven” begeleid. Hij deed dit na het overlijden van burgemeester B. Koomanis, de grote stimulator van de herbegraving van de graven en gravin nen. De penningen zijn bestemd voor prins Floris en zijn moeder prinses Mar griet. De naam van prins Floris herin nert aan de graven van het Hollandse huis (zie foto). Het bezoek aan Rijnsburg werd beslo ten met een tocht naar het Spinoza- huisje, een huisje waar de bekende wijs geer Spinoza een aantal jaren heeft gewoond- DEN HAAG. (ANP)— Ter bescher ming van vooral de kleine crediteuren, die juist door manipulaties van ongecon troleerde kleinere financiële instellingen schade kunnen lijden, heeft minister Duisenberg van financiën besloten in het wetsontwerp „toezicht kredietwezen” een vergunningenstelsel in te voeren. Dit zal gelden voor allo kredietinstellingen. Volgens het socialistische Kamerlid Van der Doef heerst er bij de automobi listen grote onzekerheid over welke me dische en andere indicaties ontheffing van de draagplicht van de veiligheids gordel mogelijk maken. zoeken in kleinere gemeenten. Maar di recteur Breddels moet tot zijn spijt con stateren dat de bereidheid rijksgenoten op te nemen daar bepaald niet groot is. Hij beklaagt zich erover dat iedereen weliswaar vindt dat er iets aan de opvang moet gebeuren, maar dat toch liefst aan de buurman overlaat. ROTTERDAM (ANP) Europa kan zichzelf binnen enkele jaren onafhankelijk maken van de OPEC (Organisatie van olie exporterende landen). Er is namelijk op het con tinentale plat (in de Noordzee en in de Middellandse Zee) zoveel olie en gas, dat bij een behoorlijke ex ploratie en ontginning over een jaar of zeven nog maar een klein deel van de Europese oliebehoeften door invoer uit de Arabische en an dere OPEC-landen zal behoeven te worden gedekt. C c CL ss (DPA)— Het hoofd contraspionage, De prijzenstop die sinds begin mei in België geldt, en die begin deze maand afloopt, is met drie maanden verlengd. Dit is door het economisch „kernkabi net” meegedeeld. Uitzonderingen op de prijzenstop zijn bij ministeriële goed keuring toegestaan. In de bijzondere omstandigheden waarin de NOS zich nu bevindt, moet waarnemen van de voorzitterstaak op langere termijn wel haast onmogelijk worden geacht. Daarom maakt de Raad van Beheer zich ongerust over het feit dat uit bepaalde indicaties moet worden opgemaakt dat de benoeming van een NOS-voorzitter op korte termijn niet valt te verwachten. Onder verwijzing naar de op 29 april verzonden aanbeve lingsbrief van het bestuur, verzoekt de Raad van Beheer daarom de minister te willen bevorderen, dat nu ten spoedigste in de voorzittersvacature wordt voorzien. HILVERSUM. (ANP)— De Raad van Beheer van de NOS heeft minister Van Doorn een brief geschreven waarin wordt aangedrongen op spoed bij de benoeming van een nieuwe voorzitter voor de NOS. De Raad van Beheer herinnert de minister eraan, dat het NOS-bestuur op zijn verzoek reeds op 29 april jl. in een brief een aanbeveling heeft gedaan voor vervulling van de toen aanstaande vacature en op 9 mei in een telegram de minister om een snelle B. en W. van Amsterdam hebben gis teren besloten dat de zigeunerfamilie Petalo nog drie weken binnen de ge meentegrenzen mag verblijven. De groep heeft een plaats toegewezen gekregen aan de Wenckebachweg in het industrie gebied Amstel. In een communiqué zegt het college niet voorbij te willen gaan aan het beroep van GS van Noord- Holland om het verblijf op humanitaire gronden toe te staan. Een brandkastenkraker die momenteel zijn straf uitzit in de strafgevangenis in Scheveningen, heeft met de Leeuwarder kunstenaar Koos Reinsma een afspraak gemaakt om zijn in de gevangenis ge maakte schilderwerk in Leeuwarden te mogen exposeren. Officiële toestemming voor een expositie van het werk van de veroordeelde dat gebaseerd is oj» het tantrisme en de yantra’s moet nog komen. Een Hagenaar heeft gisterochtend ont dekt dat zijn caravan, die volledig be pakt voor zijn deur stond, was ont vreemd. De man wilde vandaag met va kantie gaan. Prof. Odell heeft al eerder optimisti sche voorspellingen gedaan over de gas bel van Slochteren en over de bodem schatten in de Noordzee. Men heeft hem altijd te optimistisch gevonden, maar, zo zegt hij in zijn voordracht voor de gasfabrikanten, de feiten hebben mij in het gelijk gesteld. Zo had prof. Odell voorspeld, dat de Noordzee in 1980 onge veer 300 miljoen ton olie per jaar zal kunnen voortbrengen. Tegenwoordig wordt vrij algemeen aangenomen, dat dit cijfer juist is. Volgens prof. Odell heeft West-Europa de oplossing van de energiecrisis in ei gen handen. Daartoe is het nodig, dat er geproduceerd wordt wat er kan worden geproduceerd en er aandacht wordt ge schonken aan vermindering van de vraag en aan de ontwikkeling van alter natieven. Belangrijk is, dat Europa in- In 1985 zal, nog steeds volgens het instituut, nog maar negen percent van de Europese energiebehoeften door in voer van olie behoeven te worden ge dekt. De eigen Europese olieproduktie zal in dat jaar het equivalent van 600 miljoen ton steenkool kunnen bedragen en de eigen Europese aardgasproduktie zal dan eveneens het equivalent van 600 miljoen ton steenkool groot kunnen zijn. In het jaar 2000 zullen deze hoeveelhe den gestegen kunnen zijn tot 1100 ton per jaar voor wat olie betreft. In het jaar 1985 zal West-Europa van zijn energiebehoeften slechts 9 pet. door olie- invoer, 7 pet. door gasinvoer en 5 pet. door koleninvoer behoeven te dekken. De bekendse graaf die in Rijnsburg een waardiger begraafplaats heeft ge kregen is Floris de Vijfde. De skeletten van de graven en gravinnen zijn tussen de historische hervormde kerk van Rijnsburg en het nieuw gebouwde raad huis opnieuw ter aarde besteld. De Hol- Het afgelopen jaar zijn 20 kinderen om het leven gekomen omdat ze moch ten meerijden op een landbouwmachine of omdat werd toegelaten dat ze speel den in de buurt van in werking zijnde landbouwmachines zoals tractoren, aan hangwagens en hooipersen. Een zwaar gestoorde patiënt van een psychiatrische verpleeginrichting in I Amersfoort beeft gisternacht zijn ka mergenoot en vriend om het leven ge bracht. Volgens de zeer summiere uitla tingen van de dadar had zijn vriend hem gesard, waarop hij hem naar de keel was gevlogen en hem met schoppen en slagen had gedood. De Nederlandse Israëlitische gemeente in Rotterdam krijgt een Belgische rab bijn, de heer A. Hutterer, die nu woont in Bne Brak in Israel. De heer Hutterer is 31 jaar. Directeur J. Breddels van het opvang bureau heeft minister Van Doorn (CRM) dan ook dringend om maatrege len gevraagd om de dreigende chaos te keren. De f 1,5 miljard bestaat ondermeer uit een hogere bijdrage van het rijk aan de werkloosheidspremie, hogere uitkeringen volgens de WWV, hogere bijstandsuit keringen aan werkloze werknemers en werkloze zelfstandigen. „We zullen een aantal jaren rekening moeten houden met deze hogere uitgaven”, aldus de premier. lijkse leiding. In een tijd, waarin de omroep wordt geconfronteerd met vele zeer ingewik kelde vraagstukken en problemen, zal een langdurig voorzitterloos tijdperk voor de omroep in het algemeen en de NOS in het bijzonder schadelijke gevolgen hebben, aldus het schrijven. Gebruike lijk is nl. dat bij het ontbreken van een lid van de raad van beheer diens taken wel worden waargenomen, maar dat dan alleen de lopende zaken worden afge daan. Met het oog op het toekomstig be leid worden er in het algemeen geen nieuwe zaken geëntameerd. Oosten en andere gebieden niet meer zouden beheersen. In het oorspronkelijke wetsontwerp was voorzien in een systeem, waarbij instellingen die niet aan de normen voldeden, onder bepaalde voorwaarden het kredietbedrijf konden uitoefenen. Zij mochten zich dan geen bank noemen. Eisen voor het verkrijgen van een vergunning zouden volgens de minister moeten zijn: meerhoofdige leiding, mini mum eigen vermogen van 500.000 en publicatie van een jaarrekening die it goedgekeurd door een registeraccoun tant. Bovendien zijn na overleg in EEG-verband eisen togevoegd be treffende de deskundigheid van het be stuur van de financiële instelling en betrouwbaarheid van de personen die het beleid (mede) bepalen. W5 w ee c In de archipel, die voor de westkust van Afrika ligt en vijftien eilanden telt, wonen circa 300.000 mensen, meest mu latten. De meeste eilanden dragen door gebrek aan neerslag een woestijnachtig karakter. Landbouw is de voornaamste bron van inkomsten. Tot dusver was men voor een minimaal bestaan groten deels afhankelijk van Portugese steun. Door vereniging met Guinee-Bissau hoopt men het hoofd boven water te kunnen houden. In de hal van Rijnsburgs raadhuis bekeken de koningin en haar gezelschap een kleine tentoonstelling over het bijna 1000-jarige Rijnsburg. In de raadszaal Volgens prof. Odell hebben de olie maatschappijen tot omstreeks het mid den van 1973 zeer weinig belangstelling getoond voor ontginning in de Noordzee. Zij hebben zich er zelfs tegen verzet. Zij gaven er de voorkeur aan hun reeds in produktie gebrachte velden in de traditi onele olie-exporterende gebieden te ge bruiken en de Europese olie- en gasvel den te „bewaren” tot na 1982, wanneer zij de energiebronnen in het Midden- Het economisch-geografisch instituut van de Erasmus-universiteit in Rotter dam heeft een model opgesteld, door middel waarvan met behulp van de bekende gegevens en extrapolatie kan worden geschat, hoeveel olie en gas Europa in de toekomst zelf zal kunnen produceren. Prof. dr. P. Odell, directeur van van een voordracht voor van directeuren van die afgedrukt is in het jongste nummer van het maandblad „Gas” van de Konink lijke Vereniging van Gasfabrikanten. Hij heeft ook een aantal gegevens ge noemd in een bedrijfsblad van de ITT. o. SE ES Het opvangbureau richtte aanvanke lijk zijn activiteiten vooral op het vin den van werk voor de Surinamers, maar heeft die doelstelling goeddeels laten vallen. Directeur Breddels vindt het nu veel belangrijker dat de immigranten zo snel mogelijk worden gespreid, aan huis vesting worden geholpen en de kans krijgen op goede opleidingsmogelijkhe den. Tenslotte wordt het niet onder het bedrijfseconomische toezicht staande in stellingen verboden om zich tot het publiek te wenden voor het bedrijfsma tig aantrekken van geldbedragen bene den een bepaalde grens of daarbij te h. bew. regen regen 1. bew. z. bew. z. bew. regen 1. bew. z. bew. geh. bew. onbew. onbew. 1. bew. regen onweer z. bew. onbew. regenbui 1. bew. onbew. z. bew. geh. bew. z. bew. onbew. onbew. onbew. onweer regen onbew. z. bew. 1. bew. 1. bew. h. bew. 1. bew. z. bew. onbew, 1. bew onbew. z. bew. 1. bew. onbew. onbew. MAANDAG 7 JULI IJMUIDEN Hoogwater 1.56 uur en 14.24 uur Laagwater 9.56 uur en 22.29 uur MAANDAG 7 JULI op 04.28 uur onder 21.01 uur 02.49 uur onder 19.23 uur BONN. (DPA)— Het hoofd van de Westduitse contraspionage, Günther Nollau, gaat 15 september op eigen ver zoek met vervroegd pensioen. Ter gelegenheid van de onthulling van het monument ter nagedachtenis aan de herbegraving van de graven en gravin nen van het Hollandse Huis, heeft ko ningin Juliana gistermiddag een bezoek aan Rijnsburg gebracht. Voor het bezoek was een grote publieke belangstelling. Weer In btnnen- en buitenland landse Graven waren tot voor kort inge metseld onder het raadhuis van Rijns burg. MOSKOU. (AP) Het Russische ruimtelaboratorium met aan boord de kosmonauten Pjotr Klimoek en Sevastnov heeft in de bijna zeven weken dat het in een baan rond de aarde vliegt, al 120 miljoen kilometer afgelegd. De algemene verwachting is thans wel, dat de produktie begin volgend jaar wat gaat aantrekken. „Maar dan zal het werkloosheidscijfer nog enige tijd stabiel blijven- De investeringen zullen eerst in de tweede helft van volgend jaar aan trekken”, aldus drs. Den Uyl. De pre mier deelde mee, dat er nog geen con crete beslissingen genomen zijn over het vrij-besteedbare inkomen. „In de loop van augustus krijgen we van het Cen traal Planbureau de macro-economische verkenningen. Daarin wordt ondermeer aangegeven hoe de verwachting over de produktiviteitsstijging en de stijging van de sociale premiedruk is. Dan kunnen we eerst goed beslissen over de belas tingmaatregelen en over het vrij be steedbare inkomen”, aldus de premier. De opvangproblemen worden de laat ste maanden bovendien verergerd door het feit dat het bijna uitsluitend Hin doestanen zijn die immigreren. Deze voornamelijk van het Surinaamse plat teland en uit de rijstbouw afkomstige mensen kunnen vrijwel niet aan de slag raken in ons land. lijk maken van dit kartel. Om te helpen de ontginning van de reusachtige reserves van West-Europa te financieren, zou er volgens prof. Odell een Europese volksoliemaatschappij moeten worden opgericht. Via deze maatschappij zouden de Europsese bur gers moeten kunnen deelnemen in de oliewinning. In de Noordzee zijn nu meer dan 20 enorme olie- en gasvelden in ontwikke ling of in produktie, terwijl er meer dan honderd zijn ontdekt en er heel wat meer zijn. LISSABON. (UPI en DPA)— De Kaapverdische Eilanden zijn vandaag onafhankelijk van Portugal. De enige politieke partij van deze archipel, de Afrikaanse Partij voor de Onafhanke lijkheid van Guinee-Bissau en de Kaap verdische Eilanden (AIGC), heeft hij de maandag gehouden verkiezingen 93 per cent van de uitgebraehte stemmen ge kregen en bezet alle 56 zetels in de Nationale Vergadering. Zij streeft eed Unie met Guinee-Bissau na, dat kortge leden onafhankelijk van Portugal is ge worden. S-, - i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2