Politie verhinderde wraakactie in Jeruzalem ►r Nog deze maand begin Hypotheekrente proces-Papadopoulos in Limburg al 8,75 pet Mozambique staat voor grote problemen Persagentschap in Londen kreeg geld van CIA Enkes vraagt surséance van betaling aan Recordbedrag ingelegd aan spaargelden 99 99 achtergrond 3 Manghakis: AVNM WIL EIND AAN ONGELIJKHEID „Crisis in rechtspraak” IN HET LEGER ZATERDAG 5 JULI 19 7 5 BINNEN- EN BUITENLAND Gerespecteerd” (Door Sietse Bosgra) R.K. kerk Vaticaan Uittocht nken ie uit g een nken. nimo tenten bbijn lengd nei in naand lengd. ikabi- op de goed- Lücker Niet welkom isitie inteel lis in arder praak s ge en te lining an de I» het nog etalo setim racht antie tolen ordel LOURENCO MARQUES „Het einddoel van onze strijd is niet alleen om een andere vlag te hijsen in plaats van de Portugese, of eerlijke verkiezingen te houden waarbij niet langer blanken maar zwarten worden gekozen, of om in het paleis in Lourenco Marques een zwarte president te installeren in plaats van een blanke gouver neur. Wij hebben altijd gezegd dat ons einddoel is de volledige onaf hankelijkheid te veroveren, ervoor te zorgen dat alle macht aan het volk komt en een nieuwe maatschappij zonder uitbuiting op te bou wen”. jaar t gis- k te- was 'erval r van aai'bij t. De n van okter ichten onisch m die vallen j een onden r een lelijks politie ts ter toren p Minister van Defensie Peres Gemene streek 1O koelkast (Van onze redacteur in Athene) Economische Zaken heeft zich bereid 159 wordt larkt- icono- zijn itruc- In Libanon is men na verwoede gevech ten in de hoofdstad Beiroet bezig de do den te bergen. Hier wordt een slachtoffer uit het Kar antina-district in een doods kist gelegd. tocht van de blanken, die hier voor lopig nog niet gemist kunnen wor den? denkt nsae- kant over s zijn vak- flogie. nnen- ieente rab- woont itterer zijn er op tal van gebieden voorschriften gemaakt, die het verblijf van het be roepspersoneel in dienst zo aangenaam mogelijk moeten maken. waar in ingelegd dan Oppositieleider geboorte-eilandje kantie is, heeft In het nieuwe Mozambique kan dit onmogelijk zo blijven. Maar hoe kan het komen tot een echte herverdeling van welvaart en kennis zonder dat dit leidt tot een verdere massale uit- Maar voor de mijnwerkers zal er aan de grens met Zuid-Afrika niets van hun pasverworven vrijheid over blijven. Anderhalf jaar lang zullen de mijnwerkers in een totale onvrijheid op het terrein van de mijn leven. Hoe lang zullen de mensen uit het vrije Mozambique dit lot nog aanvaarden? Maar voorlopig heeft het land voor hen nog geen werk. De Israëlische autoriteiten hebben een beroep op de bevolking gedaan wraakac ties achterwege te laten. Versterkte poli- tie-eenheden patrouilleren in bepaalde sectoren van de stad. Na een reeks aanslagen op Jeruzalem en Tel Aviv rond de jaarwisseling nam Israel vergeldingsmaatregelen met aan vallen door Israëlische vliegtuigen op Palestijnse guerillabases bij Beiroet, de hoofdstad van het naburige Libanon. President Samora Machel van Mozam bique op rondreis door zijn land. Ook tijdens de huidige inzamelings acties in West-Duitsland voor de ka tholieke kerk van Mozambique wordt zeer negatieve informatie over het De propaganda die de CIA via het Londense persagentschap bedreef, be stond in hoofdzaak uit verhalen over de Verenigde Staten en Vietnam. Als zulke politiek getinte verhalen, meestal aangeboden .door free-lance- journalisten, niet door Forum World Features werden tegengehouden, dan Ook Westduitse journalisten die de vrijheidsstrijders tot het einde „terro risten" noemden, merkten dat hun activiteiten hier bekend waren en dat ze niet welkom waren bij de feesten. Mozambique wil met deze vijanden van haar vrijheid wel diplomatieke betrekkingen aangaan, maar de rela ties zullen zeer koel blijven. verklaard overleg met Enkes te plegen over een beperkt boedelkrediet. i gis- imilie e ge- groep :regen istrie- a zegt gaan trecht zochte weest. n een plaats 1 met n een in 1 ka ïn ge- uitla- mend ar de oppen uiten- kantie in aande naar 1 ont- g be- ont- et va- aerlid tnobi- me eting leids- - Onlangs vroeg het Vaticaan aan de Westduitse kerk voortaan de kerk in Mozambique te financieren omdat ha de onafhankelijkheid de Portugese staat hiermee op zou houden. Een ongelukkiger keuze is niet denkbaar. Terwijl deze kerk fel stelling koos tegen kerkelijke hulp aan de Mozam- bicaanse bevrijdingsbeweging Freli mo, protesteerde ze nooit tegen de Westduitse wapenleveranties aan Por tugal. Districtsvoorzitter P. A. Kats van de Industriebond NW verklaarde desge vraagd nog niet op de hoogte te zijn van de mededelingen van Enkes. „We zullen nu wel in overleg treden met de be windvoerder, die benoemd zal worden. Overigens vind ik de conclusie van de directie, dat er ontslagen moeten vallen, wel wat voorbarig", aldus de heer Kats. Nóch hij, noch de heer Bruyn, directeur van Enkès, konden meedelen wie de bewindvoerder gaat worden. De heer Bruyn verklaarde, dat hij niet wist hoeveel man er zullen moeten af vloeien en op welke manier de ontslagen zullen gebeuren. „Dat is een zaak van de bewindvoerder”, aldus de directeur. Hij wist evenmin, wanneer de jaarvergade ring over 1974 zal worden gehouden. Ook in de hotels in Mozambique, die het eigendom zijn van Zuid-Afri- kanen, botst de onvrijheid al op de pasverworven vrijheid in Mozambi que. Het blanke leidinggevende perso neel uit Zuid-Afrika klaagt erover dat het zwarte personeel „onhandel baarder” is geworden. Naar onze be grippen gaat het er echter nog zeer onderdanig toe. Sinds een aantal maanden is het personeel georganiseerd in een zoge naamde dynamiseringsgroep, die de werkers mobiliseert. Deze is een cur sus lezen en schrijven voor het per soneel begonnen en de directie van het bedrijf aanvaardt de groep als onderhandelingspartner. Verdere ver- loord- I litaire Deze woorden van Samora Machel, de pasbenoemde president van het onafhankelijke Mozambique, geven aan dat de nieuwe leiders van dit land hun doel met het verkrijgen van de onafhankelijkheid nog lang niet bereikt hebben. Hun doel is een vol ledige verandering van de bestaande maatschappij. Er moet in Mozambi que een radicale herverdeling van kennis, macht en welvaart tot stand komen. Minister van Defensie Sjimon Peres van Israel, die de plek van de aanslag bezocht, verklaarde: „Dit is een gemene streek. De veiligheidstroepen hebben alle noodzakelijke maatregelen getroffen om de veiligheid in de stad te handhaven.” Zij verklaarde twee minuten voor de ontploffing een melding te hebben ge kregen dat er een verdacht voorwerp op het Zionplein stond. Er werd een pa trouille naar toe gezonden en die was nog maar dertig meter van de koelkast verwijderd toen deze in de lucht vloog. Een ander vreemd lichaam in het onafhankelijke Mozambique vormt de Portugese rooms-katholieke kerk. Bij het vieren van de onafhanke lijkheid zijn door de leiders van Mo zambique zeer bittere woorden ge sproken over de kerk „die collabo reerde met het fascistische regime in Portugal, die tot het bittere einde aan de kant stond van de onderdrukker en uitbuiter van het Mozambicaanse volk die de strijd voor de onafhanke lijkheid veroordeelde en die actief meewerkte aan het vervreemden van de Afrikanen van hun eigen cultuur”, aldus Samora Machel. LEIDSCHENDAM (ANP). De ma chinefabriek Enkes NV, als toeleverings bedrijf voor de Nederlandse industrie zwaar getroffen door de sterk afnemen de bedrijvigheid bij de afnemers, heeft na overleg met het ministerie van Eco nomische zaken surséance van betaling aangevraagd. Het bedrijf zal in de ko mende maanden de personeelsbezetting aanpassen aan de geringere vraag naar haar produkten, aldus Enkes. Op 22 november 1968, ook op de vooravond van sabbath, vloog een auto vol explosieven op de drukke groenten- markt in Jeruzalem de lucht in. Bij deze aanslag vielen dertien doden. Het hoofdbureau van politie stelde tegen het eind van de middag het do dencijfer op vijf mannen, zes vrouwen, een meisje van negen jaar en een jon gen van twaalf jaar, alsmede 62 gewon den, van wie er zes in ernstige toestand verkeren. JERUZALEM (Reuter) Kort na de bomaanslag in Jeruzalem, waarbij dertien mensen om het le ven kwamen, formeerde zich gis teren een groep joodse extremisten, bekend onder de naam TNT. Dit zijn de hebreeuwse beginletters van de woorden „terreur tegen terreur”. De groep wilde wraak gaan nemen in de door Arabieren bewoonde oude stad. De politie wist dit echter te beletten en dreef de ongeveer vijftig demonstranten uiteen. ATHENE. Een grote zaal in de vrouwenafdeling van de Korydallos-ge- vangenis, tussen Athene en Piraeus, zal het toneel zijn waar het proces tegen 24 aanstichters van de staatsgreep van 21 april 1967 nog deze maand waar schijnlijk de 28e zal beginnen. Eenentwintig verdachten verblijven al in deze gevangenis. Het bespaart de autoriteiten veel kopzorg over de veilig heidsproblemen die zouden rijzen bij het vervoer, viermaal per dag, naar en van de rechtszaal. Een simpele gang verbindt de vrouwenvleugel met de afdeling waar Papadopoulos en de zijnen worden vast gehouden. Vanaf gisteren werd de zaal in ge reedheid gebracht voor het proces met als aanklachten hoogverraad en rebellie. Het zal vele weken in beslag nemen en worden gehouden voor een gewone rechtbank van vijf rechters. Er komt accommodatie voor de binnen- en buitenlandse pers, en er wordt aircondi tioning aangebracht. Intussen duren de protesten voort te- De achtergrondverhalen van Forum World Features behandelden allerlei onderwerpen" „Hun verhalen over Afrika vond ik altijd erg goed”, aldus de heer Lücker, voormalig hoofdre dacteur van De Tijd en De Volks krant. Maar evenals in Londen, was het ook de heer Lücker opgevallen dat er soms tendentieuze verhalen tussendoor zaten. Hij wilde niet zeg gen welke Nederlandse kranten FWF-verhalen van hem hadden ge kocht. Frelimo verspreid. Tekenend is dat het bisdom Nampula in Mozambique van de Duitse hulp werd uitgesloten; de bisschop van Nampula, Vieira Pin to, was de enige bisschop in Mozam bique die tegen de Portugese oorlog stelling nam. Het lijkt erop dat het Vaticaan moedwillig op een botsing met de regering van Mozambique aanstuurt. Behalve de rooms-katholieke kerk krijgen ook de westerse staten nu de rekening gepresenteerd voor hun steun aan de onderdrukking in Mo zambique. Behalve met landen uit Afrika, Azië en Latijns-Amerika zal het nieuwe Mozambique hartelijke relaties met de communistische lan den onderhouden omdat die haar tij dens de vrijheidsoorlog steunden. Landen als West-Duitsland. Frankrijk en de Verenigde Staten, die de Portu gezen van wapens voorzagen, zijn niet voor de bevrijdingsfeesten uitge nodigd. anderingen zullen voorlopig uitblij ven. De hotels met toeristen uit het land van de apartheid blijven als vreemde eilandjes in het vrije Mo zambique bestaan. werden zij wel teruggezonden door de persbureaus in andere landen die ze kochten, of door de betrokken media. Het persagentschap FWF in Londen, zo bericht de Washington Post, is in april opgedoekt zonder dat daar veel ruchtbaarheid aan werd gegeven. De argumenten hiervoor waren de vrees van de CIA dat door toedoen van vroegere CIA-werknemers zoals Phi lip Agee bekend zou worden dat Forum World Features een instru ment in handen van de CIA was. Het tweede argument luidde dat de Ame rikaanse spionnen besloten zich van propaganda-activiteiten te zullen onthouden. Een even pijnlijk probleem voor het nieuwe Mozambique vormen de honderdduizenden Afrikanen, die nog steeds gedwongen zijn zich aan Zuid- Afrika te verhuren voor werk in de mijnen. „Comboio da liberdade” („Trein van de vrijheid”) staat nu met grote letters op de trein geschil derd die de mijnwerkers naar Zuid- Afrika brengt. In het nieuwe Mozambique zal de staat garanderen dat elke burger de vrijheid heeft te geloven of niet te geloven. „De nauwe samenwerking van de r.k.-kerk met de machine van onderdrukking en overheersing van ons volk ontneemt haar elk recht iets te vragen waartegen ze zelf altijd gestreden heeft”. deren noch- ichine speel- sijnde aan- Het persagentschap FWF is opgezet in 1966 en was toen eigendom van een vroegere Amerikaanse ambassa deur in Groot-Brittannië. John Hay Whitney, die tevens voorzitter was van de raad van bestuur van de International Herald Tribune. Begin 1973 trok Whitney zich terug ten gunste van Richard Mellon Scaife, die een reeks van functies bekleedde in het olie- en bankconcern Mellon. De dagelijkse leiding was in handen van Brian Crozier, een Brit die in Engeland een reputatie geniet wegens zijn rechtse commentaren. Voor enkele westerse landen staat de deur voor vriendschap en samen werking echter open omdat deze lan den de Portugese koloniale oorlog afwezen. In zijn lange redevoering bij het aanvaarden van de macht prees president Samora Machel speciaal de Scandinavische landen en Nederland om hun positieve houding tegenover Frelimo. Onze diplomaten die de plechtighe den bijwoonden, voelden dat zij bij zonder welkom waren. Nu er een definitief einde is geko men aan meer dan tien jaar bloedige strijd voor de vrijheid, kan verdere Nederlandse hulp aan Mozambique mogelijk iets bijdragen aan het helen van de diepe wonden die ontstaan zijn door de westerse hulp aan de onderdrukkers van dit land. Een verblijf van een week in Lou renco Marques maakt duidelijk dat de regering van Mozambique de ko mende jaren grote problemen op zal moeten lossen. Er bestaat een enorm verschil in welvaart tussen blank en zwart in Mozambique. De blanken (slechts één percent van de bevol king) bezitten dikwijls prachtige vil la’s en enkele auto’s per gezin; de meeste Afrikanen bezitten nauwelijks meer dan een hutje van riet of golfplaat. gen de uitspraak van het hooggerechts hof, die bepaalt dat 104 burgerlijke col laborateurs uit de dictatuur, voorname lijk oud-ministers, vrijuit gaan, omdat de staatsgreep een misdrijf was die zich beperkte tot de vroege morgenuren van 21 april 1967". Mavros, die op zijn Kastellorizo met va- nog niet gereageerd, maar een afgevaardigde van zijn partij, prof. Manghakis heeft de uitspraak een „ontzaglijke en weloverwogen logische en juridische blunder” genoemd en ge zegd dat hiermee „de hele rechtsspraak in het land in een crissituatie is geko men”. Pas toen een jaar geleden duidelijk werd dat de onafhankelijkheid v Mozambique niet langer tegen te houden was, heeft het Vaticaan de eerste niet-Portugese bisschop in het land benoemd. De zuivering van de kerk is echter nog nauwelijks begon nen. GELEEN. (ANP)— Het Bouwfonds van Limburgse Gemeenten verlaagt per maandag 7 juli de rente op hypotheken met een half percent, van 9,25 percent naar 8,75 percent. Het bouwfonds sloot per 1 juli reeds 3000 hypotheken af, geldwaarde 240 miljoen- In 1974 werden totaal 4470 hypotheken afgesloten, totale geldwaar de 270 miljoen. Op jaarbasis betekent de hardere afsluitingen in de eerste helft van 1975, een vooruitgang van 40 per cent. Dit heeft BLG-voorzitter W. Sche pers gisteren meegedeeld. Koningin UTRECHT. (ANP)— In een brief aan staatssecretaris Van Lent van Defensie (personeelszaken) heeft de Algemene Vereniging van Nederlandse Militairen (AVNM) ervoor gepleit de verlofregeling van het beroepspersoneel ook te laten gelden voor gehuwde en samenwonende dienstplichtige militairen. Voor de beroepsmilitair geldt name lijk, dat indien deze niet bij zijn gezin kan overnachten hij daarvoor per drie maanden drie dagen buitengewoon ver lof krijgt. De AVNM zegt niet langer het be voordelen van het beroepspersoneel bo ven de dienstplichtigen te toleren. Vol gens dëze militaire belangenvereniging In het nieuwe Mozambique zal voor het eerst vrijheid van geweten zijn en er zal „een eind worden gemaakt aan de indoctrinatie binnen staatsinstellingen zoals gebeurde op koloniale scholen, waar kinderen van verschillende godsdienstige afkomst werden onderworpen aan de evange lisatie door de r.k.-kerk”. Deze ver wijten van Samora Machel bij het aanvaarden van de nieuwe regering slaan onder meer op zijn eigen jeugd, toen hij als kind van protestantse ouders zich tot het katholieke geloof moest „bekeren” om tot de lagere school toegelaten te worden, en aan wie plotseling alle mogelijkheden tot verdere studie werden afgesneden toen hij liet weten geen priester te willen worden. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Forum World Featu res, een in Londen gevestigd persa gentschap dat achtergrondverhalen verkocht aan kranten en tijdschriften over de hele wereld, blijkt te zijn gefinancieerd door de CIA de Amerikaanse buitenlandse inlichtin gendienst. In Nederland werden deze verhalen enkele jaren verkocht door het persagentschap „Vandaag” in Amsterdam. Directeur J. Lücker van dit persagentschap bevestigde dat hij van Forum World Features ook voor Nederland deze achtergrondverhalen heeft verkocht. Blijkens een memorandum over deze zaak aan Richard Helms, de vroegere directeur van de CIA, functioneerde het persagentschap FW'F met instem ming van de Britse geheime dienst. In dit memorandum wordt bevestigd dat FWF in de jaren 1966 tot 1968 „voor de Verenigde Staten van aan zienlijk belang is geweest in de be strijding van communistische propa ganda sic en nu op weg is een gerespecteerd instituut te worden in de journalistieke wereld”. De onderdirecteur van FWF, Ian Ha milton, heeft in een commentaar ge zegd: „de hele relatie met de CIA, zoals nu wordt gesuggereerd, vuil spuiterij” („rubbish”) te achten. Ha milton is na het opdoeken van het persagentschap naar het Britse Insti tuut voor Vredesvraagstukken ver trokken. De blanken sturen hun kinderen naar de middelbare school en later naar de universiteit in Lourenco Marques of Zuid-Afrika. De Afri kaanse kinderen komen meestal niet verder dan een of twee jaar lagere school. De weelde en verspilling bij de Europeanen steekt scherp af bij de armoede en honger van de Afrikanen. DEN HAAG. (ANP)— In mei is per saldo 1,6 miljard naar de spaarrekenin gen bij de spaarbanken, de landbouw- kredietinstellingen en de handelsbanken gevloeid. Een bedrag dat in de geschie denis van het bankwezen uniek is. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Sta tistiek meegedeeld. Het bureau merkt hierbij op dat, hoe- wel mei altijd een goede spaarmaand is (vakantiegelduitkeringen), deze sterke vergroting van het spaarsaldo toch wel voornamelijk moet worden toegeschre ven aan het terugvloeien van spaargel den, die, in een tijd waarin de rente op de geldmarkt uitzonderlijk hoog was, tijdelijk a deposito waren uitgezet. Het grootst was het spaarverschil bij de handelsbanken waar in mei 646 mln. méér werd ingelegd dan opge vraagd. Het spaarverschil bij de land- bouwkredietinstellingen bedroeg f 551 mln, bij de algemene spaarbanken 246 mln en bij d< rijkspostspaarbank mln. „Het aantal verhalen van Forum World Features dat in Nederland is verkocht, is niet noemenswaardig ge weest”, aldus de heer Lücker. „Toen ik in april bericht kreeg dat de dienst werd beëindigd, heb ik teruggeschre ven dat hun verhalen qua aantal voor ons toch nooit erg de moeite waard waren geweest”. Ooggetuigen zeiden dat de waarin de bom verborgen was, zeker al een half uur voor de explosie op het trottoir stond. Een van hen had zelfs de deur van het apparaat geopend en erin gekeken. „Hij leek mij leeg en daarom deed ik hem weer dicht.” De politie maakt hieruit op dat de bom in het vriesvak lag of naast de motor. ■tk

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3