Zesde Wimbledon-titel werd met groot machtsvertoon binnengehaald HOBAN TORPEDEERDE NEDERLANDSE TRIOMF 1» te France 1975 Nederland stelde tafresultaten teleur in Aken Slechte dag Theo Smit SPORTWB Voorsprong Rusland GELIJKSPEL MILITAIREN tegen VS Karstens: „Opeens waren mijn kansen op zege weg" y !rir/ I 4- Wimbledon 75 ZATERDAG 5 JULI 19 7 5 9 SPORT (Van onze speciale verslaggever) Triomf streep „scheurde”, verdringen. Als vierde dook Karstens de betonnen baan van het stadion op, aan zijn wiel de rappe Rik van Linden. icht het S> 1OeRIT 206 km PAU® Trie-sur- Barse 'Tarbes Prognose AUCH^) Explosie BORDEAUX Uiteindelijk ble ven alle pogingen om de traditie van Nederlandse etappe-overwin- ningen in Tourhalte Bordeaux te herstellen, zonder resultaat. De snelle Brit Barry Hoban verstoorde, aan het slot van een mini-etappe, de schone droom. Hij liet alle Ne derlanders, Gerben Karstens in cluis met de scherven zitten. Karstens namelijk nam, nadat Fedor den Hertog twee kilometer voor het witte stadion van Bor deaux een korte vlucht zag mis lukken, de fakkel van het offensief over. Hij demarreerde, snelde even uit de greep van het peloton, maar werd tot de orde geroepen. De „Karst” bleef echter op de wip zit ten. Niets en niemand kon hem uit de kop van het peloton, dat door de straten van Bordeaux naar de eind- Al Waardig afscheid Billy Jean King (Van een speciale verslaggever) L ZOU van L r c SOUL OR 500 (Van onze speciale verslaggever) i est- de gde ter- feite de ech- i de ever ;ken en De Columbinaanse schaker Cuartos zal niet deelnemen aan de meestergreep van het IBM-toernooi. De Nederlander Ligterink zal hem vervangen. 90 tot 230 meter) is voor een couleur van een uitzonderlijke klasse zoals Eddy Merckx die eenmaal bezit, een niet te missen kans zijn directe tegenstanders (aan de vooravond van de op maandag geprogrammeerde eerste bergetappe) op grotere afstand te fietsen. was oen ne- ïijn ten, tio- ■ves mei 1000— 7-7-1975 'ken jrzi- voor >urs. evin was Ine- uid- SW, eek, der- irei- lita- iden Iden eek- tiaar nten op 247 was en rug. EsquiHot "1 Nay] oor- are- tari. edi- van - deze om ling 1. W 1500 Goolagong vrij gemakkelijk bedwon gen: 6-3, 6-3. Misschien is juist het verschil in temperament tussen de fanatieke King en de rustige Goola gong doorslaggevend geweest in hun Hertha BSC heeft de international Erwin Kostedde gecontracteerd. Kickers Offenbach ontving voor zijn speler on geveer 600.000 gulden. nooit geweest van tennismatches”, zei ze later nuchter. Ze ontkende dat haar huwelijk, kort vóór Wimbledon tot stand gekomen, een ongunstige invloed zou hebben gehad op haar spel. Niemand kon later ook maar iets begrijpen van Goolagong’s afschuwe lijke off-day. Zij bleef er zelf nog het rustigst onder. „Ik was een beetje nerveus, ik had een van die dagen waarop absoluut niets wilde lukken”, zei ze uiterlijk onaangedaan. „Billy Jean was meteen zo agressief dat ik niet in mijn spel kon komen. Ze concentreerde zich goed en kwam steeds weer naar het net. Ik heb het hoofd niet laten hangen, zelfs niet in Ook in regerende Billy Jean King toont haar trofee na haar duidelijke overwinning in de fina'e in het damesenkelspel tegen Goolagong. Lourdes rArgelès-Gazost SOULOR Er was er gisteravond één die dat niet geloofde. Dat was Francesco Moser. „Ik zal voor Merckx niet onder doen”, voor spelde hij. Aan een prognose durfde Joop Zoetemelk zich niet te wagen. „Met de bittere ervaringen die ik in deze Tour in twee tijdritten heb opgedaan, blijft me niets anders over dan rustig af te wachten wat het wordt. Maandag pas begint voor mij een nieuw hoofdstuk”. BORDEAUX. Theo Smit, de vinnige prijsrijder van Frisol, heeft zich vrijdag niet in de gevechten kunnen mengen. In een etappe waarin het veld vrijwel voortdurend bij elkaar bleef en waarin de snelheid niet indrukwekkend was, ontbrak hij niet alleen in de eindsprint, maar ook in het dagelijkse gevecht on derweg om de premiespurt. Theo Smit had een slechte dag. Hij werd gelost met een paar van zijn ploeggenoten toen het peloton na een kleine veertig kilometer brak. Hij had het geluk met enkele ploeggenoten, die bovendien nog waren opgehouden door een lekke band van Don Allan, terug te kunnen komen dank zij een gesloten spoorwegovergang. Daarna heeft hij zich, zij het met moei te, in het veld kunnen handhaven. WIMBLEDON Een etmaal voor dat de finale-dagen van Wimbledon aanbreken, pleegt zich voor de poor ten van dit tennis-Mekka een lange rij van wachtenden te vormen. Na een nacht vol ongerief op een hard veldbed hopen zij ’s morgens een toegangskaartje te bemachtigen voor de eindstrijd op het centre-court. Juist voor die onverzadigbare tennis fans moet de enkelspel-finale tussen Billy Jean King en Evonne Cowley- Goolagong een regelrechte ramp zijn geweest. In precies 39 minuten vol trok zich immers de treurigste neder laag die de 23-jarige Australische ooit geleden heeft. Het was een finale die alleen om haar schokkende cijfers onvergetelijk zal blijven: 6-0, 6-1. ~~\^EsquiHot Op de vraag met wie zij zaterdaga vond het slotbal van Wimbledon wil openen, zei Billy Jean King: „Ik gun het beiden. Connors is een groot kampioen, ik zie hem het liefst spe len. Ik heb nog nooit iemand gezien die zo snel de bal neemt als hij. Het is ronduit ongelooflijk. Arthur Ashe gun ik het ook, omdat hij nog nooit eerder Wimbledon heeft gewonnen. Ik weet hoe hij hier naartoe heeft geleefd”. De gedevalueerde finale van het heren-dubbel werd gisteren ge wonnen door de Amerikanen Geru- laitis en Mayer die het Rhodesisch- Australische duo Dowdeswell-Stone met 7-5, 8-6 en 6-4 versloegen. Betty Stöve en haar Australische partner Alan Stone hebben de finale bereikt van het gemengd dubbelspel. In de halve eindstrijd versloegen zij het Russische koppel Olga Morozova/A- leksander Metreveli met 2-6, 6-4 en 6-4. Uitkijken mag men overigens ook naar een nieuwe explosie van Eddy Merckx. Of hij verkouden is of niet, dat speelt geen rol. Vanmiddag staat ander maal een individuele tijdrit op het pro gramma. Over liefst 37,4 kilometer (op één na de langste strijd tegen het horlo ge in deze Tour de France die nog boordevol vraagtekens is). De lengte van het af te leggen circuit (hoogteverschil De hoop op een Nederlandse triomf flakkerde toen nog. Maar even later viel Karstens stil. Even later was die hoop vervlogen. Karstens: „Ik zat in het wiel van Hoban. Mijn situatie voor het ein- schot in de sprint was uitstekend. Ik schakelde, en opeens blokkeerde alles. Ik snap er niks van. Mijn kansen waren foetsie. Echt waar, het is geen fabeltje. Alles bokkeerde Afgezien van enkele schermutselingen bood de rit naar Bor deaux niets om lang te onthouden. Bui ten het feit dat ditmaal Theo Smit in het dagelijkse festival van de „vliegende spurten” niet voorkwam (Henk Prinsen klasseerde zich als vijfde), een vroege vlucht van Gerben Karstens en Lucien van Impe (na 37 kilometer al) op niets uitdraaide, en een ontsnapping van Ben Koken (in het geezlschap van onder meel de Belgen Janssens en Delcroix) niet meer werd dan een probeersel, bleek achteraf niets de moeite Waard om zorg vuldig in de archieven op te bergen. Toch heerste er na de finish een algemene tevredenheid over het uitblij ven van vijandelijkheden. Eddy Merckx bijvoorbeeld. „Ik ben snipverkouden. Mijn luchtwegen zitten dicht. Ik had het niet makkelijk. Omdat te camoufleren, heb ik vaak op kop van het peloton gereden. Om maar de indruk te wekken dat ik sterk reed”. Hennie Kuiper (die tijdens de rit in een bocht even ten val kwam) bijvoorbeeld. „Ik vond het alle maal maar link. Je weet het maar nooit in zulke ritten. Je kunt er rake klappen in oplopen”. Joop Zoetemelk bijvoor beeld. „Het was echt uitkijken geblazen”. Barry Hoban gaat hier schreeuwend van vreugde als eerste over de finish in de achtste etappe van de ronde van Frankrijk. Hij wordt gevolgd door Van Linden, Moser, Godefroot en de rest van het peloton. BASWEILER. Het Nederlands mili taire voetbalelftal heeft vrijdag in Basweiler een wedstrijd voor groep A van het toernooi om het CISM-kampi- oenschap tegen Nigeria gelijkgespeeld: 0-0. Militair Oranje was technisch we! beter doch speelde te krampachtig. Doel man Gerards (PEC/Zwolle) kon met veel geluk doelpunten voorkomen tegen de enthousiaste Afrikanen. Voor Nederland kreeg Bobby Vosmaer in de 12e minuut van de tweede helft de kans de strijd te beslissen, maar hij faalde, evenals even later Meijer. Er waren 1500 toeschou wers. In een wedstrijd voor groep B speelden Iran en Syrië eveneens zonder Hier en daar werd gesuggereerd, dat zij de adviezen van haar coach en voogd Vic Edwards nog niet kan missen. Edwards heeft zich diep te leurgesteld van haar afgewend, om dat hij het niet eens was met het tijdstip waarop het huwelijk werd gesloten. Goolagong echter: „Vic Ed wards is ook vroeger nooit een coach geweest die me precies vertelde hoe ik een wedstrijd moest spelen. Dat heb ik altijd zelf moeten uitvinden”. Billy Jean King die voortaan alleen nog maar in dubbelspelen zal ver schijnen, gaat verder werken aan haar maatschappelijke carrière. Zij heeft een interview-programma voor de Amerikaanse tv, dat volgens een landgenoot-journalist een van de ver velendste programma’s is die er ooit gemaakt zijn. Verder heeft zij nog aandelen in tijdschriften. Hoe gruwelijk de nederlaag Goolagong was, blijkt wel uit het feit dat de statistici tot 1911 moesten teruggaan, voordat ze op nog tragi scher cijfers stuitten: in dat jaar won de Britse mrs. Lambert Chambers met 6-0, 6-0 van Dianne Boothby. Er waren gisteren Amerikaanse tennis experts die de zware nederlaag van Goolagong louter wilden toeschrijven aan het sterke spel van King. De Amerikaanse was inderdaad weer ui termate op dreef. Haar services, groundstrokes en volleys waren strak op maat gesneden. Dat feit kon ech ter niet het volstrekte falen van Goolagong verdoezelen. De wedstrijd- zenuwen leken haar arm te verkram pen, waardoor zij zelfs de gemakke lijkste ballen miste. Bovendien bleef haar service gedurende de gehele partij krachteloos. Er is geen moment geweest waarop zij in haar normale doen leek te zullen komen. de laatste game, maar ik was van daag eenvoudig niet tegen haar opge wassen. Ik was nog blij met die ene game, want tijdens de partij bedacht ik, dat het toch onverdraaglijk zoü zijn als ik met tweemaal 6-0 verliezen”. Finale Dames enkelspel: Billy Jean King (V.S.) - Evonne Goolagong (Aus) 6-0, 6-1. Fmale Heren dubbelspel: Vitas Gerulaiti- s-Alex Mayer <V.S.) - Colin Bowdeswell- Alan Stone 7-5, 8-6, 6-4. Halve finale Dames dubbelspel: Ann Ki- yomura-Kazuko Sawamatsu (Japl - Gail Chanfreay-Helen Gourlay (Aus) 8-6, 6-8. Halve finale gemend dubbelspel: Betty Stoeve-Alan Stone (Ned-Aus) - Olga Moro zova-Aleksander Metreveli (Rus) 2-6, 6-4, 6- Gemengd dubbelspel, halve finale: Marty Riessen-Margaret Court (V.S.-Aus) - Jan Kodes-Martina Navratilova (Tsj) 5-7, 6-3, 6- 2. Meisjes, tweede ronde: Inge Korsten (Ned) - Susan Hagey (V.S.) 3-6, 1-6. KIEV (UPI). De 10.0 seconden, waarmee Valeri Bortsov het Europese record op de 100 meter evenaarde, was het hoogtepunt op de eerste dag van de dertiende atletieklandenontmoeting tus sen de Sovjet Unie en de Verenigde Staten, die in Kiev wordt gehouden. Bortsov kwam voor de vijfde keer in zijn carrière tot deze tijd, die hij met nog dertien anderen heeft gerealiseerd. Na de eerste dag heeft de Sovjet Unie reeds een ruime voorsprong van 104-63 opgebouwd. De Russische heren wonnen zes van de negen nummers. In het stadion wa ren nauwelijks 10.000 toeschouwers aan wezig, die de regen trotseerden. Bortsov imponeerde ook op de 4 x 100 meter, die eveneens door de Russen werd gewon nen. De beste Amerikaanse prestaties werden geleverd door Mike Shine, Ken Popejev en Steve Vinson. Shine zorgde voor de eerste Amerikaanse winst door de 400 meter horden te winnen in 50.0 seconden. De Russische heren hebben na de eerste dag een voorsprong van 55-39- De Sovjet dames staan er nog beter voor: 49-24. Alleen Joni Huntley zorgde bij het hoogspringen voor een Ameri kaanse zege. Met 1.84 m bleef zij de Russische Galina Filatova (1.81 m) voor. De Bulgaarse dames komen in het stuk niet voor. Zowel tegen de Russische als tegen de Amerikaanse ploeg hebben zij reeds een forse achterstand opgelopen. Naast het geëvenaarde record van Va leri Bortsov werd er nog een record gevestigd. Op de 4 x 100 meter kwamen de Russische heren tot een wedstrijdre- cord van 38,7 seconden. De beste tijd tot nu toe stond sinds 1970 eveneens op hun naam met 39.1 sec. Op de 10.000 meter kwamen de Russen Vladimir Merkoesjin en Anatoli Bodrankov na 28 minuten en 44 seconden gelijk over de finish. De Amerikaan Glen Harold slaagde er niet in de beide Russen bij te blijven. Hij moest genoegen nemen met een nog minder imponerende tijd van 29 minu ten en 1,4 seconden. Van Linden (Bel-Ferretti) op 3.26. 15. Dan- quillaume (Fra-De Muer) op 3.21, 16. Go defroot (Be-Schotte) op 3.22, 17. Kuiper (Ned-Liebregts) op 3.37, 18 Karstens (Ned- Stablinskl) op 3.45. 19. Rottiers (Bel-Lelan gue) op 3.57, 20. Hoban (Eng-Caput) op 4.01. 55. Priem (Ned-Liebregts) op 6.00. 59 Den Hertog (Ned-Liebregts) op 6.20. 74. Knetemann (Ned-Caput) op 7.30. 99. Prin sen (Ned-Liebregts) op 8.55, 100 Kamper (Ned-Liebregts) op 8.59. 104. Vianen (Ned- op 10.21, 117. Koken (Ned-Liebregts) op Caput) op 9.32. 111. Smit (Ned-Liebregts) 10.36. Dagploegenklassement: 1. Sehotte (Gode froot, Delepine, De Meyer) 10 uur, 7 min. 42 sec. (21 plaatsen), 2. Fontana (Abazzan, Gavazzi. Antonini) z.t. (26 plaatsen), 3. Caput (Hoban, Vianen, Perin, z.t. 39 plaat sen), 4. Stabllnski (Karstens, Mintkiewicz, Martinez) z.t. (55 plaatsen), 5. De Muer (Ovion, Esclassan, Bourreau) z.t. (55 plaat sen), 6. Geminiani (Campaner, Mollet, Fir- minho) z.t. (69 plaatsen), 7. Liebregts (Al lan. Priem. Kuiper) z.t. (69 plaatsen). Algemeen ploegenklassement: 1. Sehotte 98 uur. 20 min. 12 sec. 2. Caput 98.21.29. 3. Lelangue 98.22.34. 4. Bartolozzi 98.23.24, 5. Ferretti 98.23.51. 6. De Muer 98.24.06, 11. Liebregts 98.29.38. Bergklassement: 1. Van Impe (Bel) 21 punten. 2. Torres (Spa) 10. 3. Zoetemelk (Ned)9, 4. Merckx (Bel) 7, 5. Mlsac (Fra) 6, 6. Moser (Ita) 3. 1972 had King de toen Wimbledon-kampioene belangrijkste onderlinge duels. De manier waarop Goolagong haar ver nedering verwerkte, was typerend voor haar relativerende instelling, „Ik ben niet overstuur, dat ben ik nog AKEN. West-Duitsland heeft tij dens het internationale concours hippi- que van Aken de landenwedstrijd ge wonnen. De equipe bestond uit Gert Wiltfang met Galipolis, Hendrik Snoek met Rasputin, Hartwig Steenken met Erie en Alwin Schockemöhle met War wick. Tweede werd Groot Brittannië (Graham Fletcher met Buttevant Boy, Roland Fernyhough met Automatic, To ny Newbery met Warwick en Malcolm Pyrah met April Love), gevolgd door Zwitserland, België en Frankrijk. Ne derland (Johan Heins met Windsor, Har ry Wouters van den Oudenweijer met Salerno, Peter Diks met Cybelle en Henk Nooren met Jaergermeister) stelde teleur en kwam niet verder dan de achtste en voorlaatste plaats. Alleen Heins weerde zich behoorlijk op het zeer lastige parkoers en kreeg in de twee manches respectievelijk 7,5 en 8 straf- punten. Van den Oudenweijer had 36 plus 12, Diks 30 en opgegeven en Nooren 12 plus. Het totaal van Nederland be drog 97.5 strafpunten. BORDEAUX. De uitslag van de achtste etappe van Angoulême naar Bordeaux over 134 km: 1. Hoban (Eng-Caput)3 uur. 25 minuten en 54 seconden. 2. Van Linden (Bel-Ferretti). 3. Moser (ItaOBartolozzi). 4. Godefroot (Bel-Schotte), 5. Karstens (Ned- Stablinski), 6. Bazzan (Ita-Fontana). 7. Ga vazzi (Ita-FontanaI, 8. Delepine (Fia-Schot- te), 10. Cigana (Fra-Lapebie). 11. Vianen (Ned-Caput), 12. Allan (Aus-Librechts), 13. Antonini (Ita-Fontana), 14. Lievens (BelO- Lelangue), 15. Moneyron (Fra-Schotte), 16. Ovion (Fra-De Muer), 17. Esclassan (Fra-De Muer). 18. Rottiers (Bel-Lelangue). 19. Peelman (Bel-Saura.), 20. Priem (Ned-Lie bregts), 37. Kuiper (Ned.-Liebregts), 42. Koken (Ned-Liebregts). 69. Smit (Ned-Lie bregts), 70. Prinsen (Ned-Liebregts), 81. Zoetemelk (Ned-Caput), 104. Den Hertog (Ned-Liebregts), 108. Kamper (Ned-Lie bregts), 127. Knetemann (Ned-Caput). allen in 3.25.54. Algemeen klassement: 1. Merckx (Bel- Lelangue) 32 uur, 44 min. 59 sec. 2. Moser (Ita-Bartolozzi) op 31 sec. 3. Pollentier (Bel-Schote) op 1.13,4 Thevenet (Fra-De Muer) op 2.11. 5. Van Springel (Be,-Schot tel op 2.36. 6. Poulidor (Fra-Caput), z.t. 7. Gimondi (Ita-Ferretti) op 2.33, 8. Van Impe (Bel-Stablinski) op 2.54, 9. Battaglin (Ita- Fontana), op 2.57, 10. De Meyer (Bel- Schotte) op 2.58, 11. Zoetemelk (Ned-Ca put) op 3.08. 12. Hezard (Fra-Caput) op 3.12, 13. Knudsen (Noo-Fontana) op 3.20, 14. Dat alles neemt overigens niet weg, dat gisteren voor de laatste maal een van de grootste kampioenen uit de tennissport kon worden geëerd. Billy Jean King behaalde haar zesde Wim bledon-titel, een prestatie die in de jaren dertig alleen werd overtroffen door de achtvoudige Amerikaanse kampioene Helen Wills Moody. Een tiental jaren eerder was er nog de Francaise Suzanne Lenglen die even als King zesmaal de enkelspel-titel wist te bemachtigen. Voor de 31- jarige Billy Jean King werd de vreugde overigens niet bedorven door het gebrek aan tegenstand. ..Ik ben ontzettend opgelucht en blij dat het I nu allemaal voorbij is. Het is toch schitterend dat ik mijn carrière met een Wimbledon-titel kan afsluiten. Als kind heb ik altijd van Wimble don gedroomd en nu heb ik het zes keer gewonnen. Ik was vanmiddag tot halverwege de tweede set bang dat Evonne toch nog in haar spel zou komen. Ik heb de afgelopen dagen twee van haar partijen bekeken en ik wist dus, dat zij na een slechte start erg goed kan terugkomen. Ik had echter het grootste geluk van de wereld. Alle ballen scheerden net over het net of vielen juist binnen de lijnen”. 11 I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9