ONTSPANNEN MERCKX EN VERBETEN ZOETEMELK: 1 t van resultaten SPORTIEF Visitekaartje Bernard Thevenet IK i „Iedereen let 1 Regis Delepine werd betrapt Wr (fe France 1975 nog niet op me” ill fee - 5g FRANSMAN IMPONEERDE IN TIJDRIT "F .^ST-LARYA „IK VOEL ME NIET DE SNELSTE VAN HET PELOTON” 11eRIT 160 km MAANDAG 7 JULI 1975 SPORT (Van onze speciale verslaggever) Overtuigend r S> Parijs halen (o)PAU p Zoetemelk begrijpt niet waardoor Sprintduiveltje Smit is bang voor hooggebergte (Van onze speciale verslaggever) peloton op dezelfde manier als enkele dagen eerder in Merlin Plage. t X Pontacq Lourdes^ (Van onze speciale verslaggever) 2000 1500 500 Zoetemelk: achterstand groeide. iger jan- >nde dien r (G. 1 7.50 van Spen- 0 trio n (W. Karei (ren) inder- 10 trio ta (R. Anjo PLA D'ADET 4 SPIN j t Ook Knetemann kon zich bij de eerste 25 handhaven. Bernard Thevenet: reële bedreiging voor Merckx. r C. Pluto. 5.30. imble xaver nzorg Kallf Roel twee op de vete- start, se de igstig i vol stel- was bij baas nale leter ge- apte ans- euw d (p n 3.10 (R. I. 1.10 rikx), heat. I. >reme Winn TOURMALETK ik. l<. qSrPLA D'ADET" m.: 1. Voor- kopp stuur- :einde ipioen irman e. [3 La Séoube ^ÖArreau l 3 1 000— Dat gemiddelde werd niet gehaald in de tijdritten. Niemand weet het beter dan Zoetemelk zelf. Hij is er wat teleurgesteld over. „Maar ik kan er niets aan doen. Ik kan er niet meer uithalen dan er in zit. Niemand kan dak” Aanvoerder van het Nederlandse elf tal was weer Joop Zoetemelk, die als tiende in de tijdrit zijn achterstand in het klassement op Merckx zag uitgroei en tot bijna vijf minuten. Kuiper, die een kleine tien kilometer Gerben Kar stens „op sleeptouw” had, werd dertiende. WERKELIJK BEGINNEN” FLEURANCE. Vóór de bergen komen heeft Theo Smit nog een keer toegeslagen. In de halve rit op zaterdag, van Langon naar Fleurance, zorgde hij voor zijn tweede en Frisol’s derde etappe-overwinning. Smit won de rit als was het een herhaling van Merlin Plage. Met overmacht, met gemak en aan de „andere” kant van de weg. Een kleine 300 meter voor de streep scheurde hij zich los van de massa, vloog alleen in de wind en liet de anderen met Van Linden vechten om de tweede plaats. Hij praat ook liever niet over wat is geweest, wel over de komende dagen. „Merckx was in mijn eerste ronden van Frankrijk de beste klim mer. Hij is nog altijd de sterkste tijdrijder, hij is de gevaarlijkste in alle klassiekers, maar in de komende dag en moet blijken of hij ook nog steeds de beste klimmer is. In twee dagen weten wij welke Merckx deze Ronde van Frankrijk rijdt. Na Saint Lary zal een antwoord op de meeste vragen kunnen worden gegeven”. Slorie Winn (ren) Bamy kopp r. (A. n 7.70 Smit heeft de hele dag overtuigend gereden. „Ik moest wel. Dit was mijn laatste kans en ik had er vandaag de goede benen voor. Bij de Point Chaud heb ik ook al meegesprint en ook daar Uitslag tweede gedeelte: 1. Merckx (Bel- Lelangue) 49.42.9, 2. Thevenet (Fra-De Mu- er) 49.515, 3. Knudsen (Noor-Fontana) 50.05,9, 4. Gimondi (Ita-Ferreti) 50.26.5, 5. Hezard (Fra-Caput) 50.29.00, 6. Ocana (Spa- Saura) 50.43.5, 7. Moser (It-Bartolozzi) 50.50.7, 8. Pollentier (Be-Schote) 50.58.9, 9. Danguillaume (Fr-De Muer) 51.02.00, 10. Zoetemelk (Ned-Caput) 51.22.6, 11 Poulidor (Fr-Caput) 51.48.2, 12. Van Springel (Bel- Schotte) 51.49 9. 13. Kuiper (Ned-Liebregts) 52.00.9, 14. Bataglin (It-Fontana) 52.02.9, 15. Fuchs (Zwit-Bartolozzi52.03.9, 16. Agostin- ho (Port-Geminiani) 52.04.5, 17. Lopez Car- ril (Sp-Barrutia) 52.05.03, 18. Van Impe (Bel- Stablinski) 52.06.9, 19. Ritter (Den-Bartoloz- zi) 52.17.6, 20. Knetemann (Ned-Caput) 52.17.9, 26. Den Hertog (Ned-Liebregts) 52.17.9, 48. Karstens (Ned-Stablinski) 53.57.7, 61. Prinsen (Ned-Liebregts) 54.41.4, 70. Kamper (Ned-Liebregts) 55.11.4, 86. Vianen (Ned-Caput) 55 47.3, 104. Priem (Ned-Lie bregts) 56.21.3, 108. Koken (Ned-Liebregts) 56.24.4, 124. Smit (Ned-Liebregts) 58.12.5. prijs, te), 2. 1 4.80. f ,'4 won ik gemakkelijk.” De kleine, in Half weg wonende Amsterdammer zorgde er voor dat Rik van Linden voor de zesde keer in deze ronde en voor de achttiende keer in dit seizoen als tweede eindigde. Denkt Theo Smit de snelste man uit het veld te zijn? „Nee, dat denk ik niet. Er zijn een stuk of zes mannen, die ver schrikkelijk goed kunnen sprinten. Merckx en Moser, Van Linden en Es classan. Godefroot en Karstens en ik. Er zijn veel rappen, ook al is Sercu er niet bij, en je kunt niet op iedereen letten. Ik heb misschien het geluk dat zij nog wat minder aandacht aan mij besteden.” Geruststellend voor Merckx is de ze kerheid dat zijn tijd nadelig werd beïn vloed door een lekke band op vier kilometer van de aankomst. Maar zelfs ondanks die handicap liep hij in het laatste deel van de zware tijdrit nog twaalf seconden verder weg van Moser, die in het algemeen klassement de twee de plaats behield op ruim anderhalve minuut. Moser overigens had al in het begin van de rit, net buiten Fleurance, een lekke band gekregen. Thevenet heeft echter in de bergen alle gelegenheid de strijd met Merckx voort te zetten en dat moet voor de Fransman een prettige gedachte zijn. In de Dauphiné Libéré reed hij in de zware bergetappe naar Grenoble Merckx, die op dat moment weliswaar nog lang niet in de vorm was van de laatste dagen, op een achterstand van elf minuten. Theo Smit verlinkt het 1. Caput De Muer 5. Lelangue Theo Smit heeft angst voor de bergen, al beschouwt hij het karwei nog niet als geklaard na twee etappe-overwinningen. Hij durft ook niet te zeggen dat deze Tour voor hem geslaagd is. „Geslaagd ben je nooit als professional. Zelfs Merckx niet, die moet zich ook nog iedere dag bewijzen. Ik wil doorgaan. Tot in Parijs en als het niet lukt ben ik gewoon eerder thuis dan de anderen. Maar het is in mijn belang Parijs te halen, dat is veel beter voor de contrac ten na de Tour.” e (B. 1 de Aan de vooravond van de rustdag heeft Bernard Thevene zich gemanifes teerd als een van de grote tegenstanders van Merckx in de komende dagen. De tijd van de rijzige 27-jarige Fransman kwam echter enigszins geflatteerd op de klokken. In het laatste kwart van de race had hij Van Springel in het vizier gekregen en dat richtpunt heeft zijn snelheid gunstig beïnvloed. zijn toch enigszins tegenvallende prestaties zijn veroorzaak!. Hij wil het in ieder geval niet vertellen. Hij is nog altijd wat in zichzelf gekeerd en probeert zijn problemen zelf op te lossen. Het gegeven dat een weerslag op zijn prestaties heeft, moet worden gezocht in de rit naar Roubaix, waar hij mede door een lekke band een achterstand van anderhalve minuut opliep. Hij kan zich, vrijwel zeker, niet losmaken van de gedachte dat het verlies mede is ontstaan doordat Raymond Poulidor op die dag met de eersten heeft gekoerst. Zoiets kan Zoetemelk, de vriendelijke, de bemin nelijke, niet over zijn lippen krijgen. Frankrijk zou het bovendien van hem niet aanvaarden, want Raymond Poulidor is nog altijd de populairste sportman van de republiek. Eddy Merckx, hier in actie tijdens de door hem gewonnen tijdrit: „Zo’n grote voor sprong had ik niet verwacht”. Algemeen klassement: 1. Eddy Merckx (Bel-Lelangue) 36.50.35, 2. Moser (It-Barto- lozzi) op 1.39, 3. Thevenet (Fr-De Muer), Felice Gimondi (It-Ferreti) o p 3.22, 6. 2.20, 4. Pollentier (Bel-Schotte) 2.29, 5. Knud Knudsen (Noor-Fontana) op 3.42, 7. Knud Knudsen (Noor-Fontana) op 3.42.7. Hezard (Fr-Caput) op 4.42, 8. Poulidor (Fr- Caput) op 4.42, 9. Van Springel (Bey- Schote) op 4.43, 10. Zoetemelk (Ned-Ca put) op 4.48, il. Danguillaume (Fr-De Mu er) op 4.51, 12. Luis Ocana (Sp-Saura) op 5.14, 13. Bataglin (Ita-Fontana) op 5.17, 14. Van Impe (Bey-Stablinski) op 5.18, 15. Kuiper (Ned-Liebregts) op 5.55, 16. Viejo (Sp-Saura) op 6.42, 17. De Meyer (Bel- Schote) op 6.46, 18. Fuchs (Zwits-Bartoloz- zi) op 7.01, 19. Janssens (Bel-Lelangue) op 7.05, 20. Hoban (GBR-Caput) op 7.20, 24. Karstens (Ned-Liebregts) op 9.35, 46. Kne temann (Ned-Caput) op 10.05, 69. Priem (Ned-Liebregts) op 12.39, 83. Prinsen (Ned- Liebregts) op 13.54, 93. Kamper (Ned- Liebregts) op 14.28, 106. Vianen (Ned-Ca put) op 15.37, 113. Koken (Ned-Liebregts) op 17.18, 119. Smit (Ned-Liebregts) op 18.51. Ploegenklassement tweede gedeelte: 1. Caput (Hezard), Zoetemelk, Poulidor) 2.33.39,8, 2. De Muer (Thevenet, Danguillau me, Ovion) 2.33.59,4,. 3. Bartolozzi (Moser, Fuchs, Ritter) 2.35.12,2, 4. Lelangue (Merckx, Janssens, Lievens) 2.36.10,4, 11. Liebregts (Kuiper, Den Hertog, Prinsen) 2.39.40.2 FLEURANCE-AUCH. De Fransman Regis Delepine is betrapt op het gebruik van verboden stimulerende middelen. Na het dopingonderzoek van de vijfde etappe bleek dat de Fransman, rijdend voor de Flanria-ploeg van Brik Schotte, positief had gereageerd. Delepine, die geen appèl tegen de uitspraak aantekende, werd gestraft met een boete van 1.000 Zwitserse francs, een maand schorsing voorwaardelijk, te rugplaatsing na de laatste plaats in de vijfde etappe en tien minuten straftijd in het algemeen klassement. Dit laatste heeft tot gevolg dat de Franse coureur zakt van de 64ste naar de 125ste plaats. De Fransman Jacues Esclassan, die bij de massasprint na het eerste gedeelte van de negende etappe in Fleurance ten val kwam, heeft de strijd moeten sta ken. Esclassan blijkt een sleutelbeen te hebben gebroken. Voorts liep hij schaaf - en snij wonden op. Fleurance, een zich snel ontwikke lend provinciestadje op 80 kilometer van Toulouse, zal startplaats zijn voor de Ronde van Frankrijk in 1977. Dat bete kent dat Leiden niet langer kandidaat is voor de Tour-start over twee jaar. Fleu rance, in 1973 voor het eerst etappe plaats, zal ook volgend jaar in het etappeschema worden opgenomen. FLEURANCE-AUCH. - De uitslag van het eerste gedeelte van de negende etappe Is: 1. Smit (Ned-Liebregts) 3.15,32 (gem. 40,198 km per uur), 2. Van Linden (Bel- Ferretti), 3. Santambrogio (It-Ferrettl), 4. Merckx (Bel-Lelangue), 5. Karstens (Ned- Stablinski), 6. Vianen (Ned-Caput), 7. Baz- zan (Ita-Fontana), 8. Peelman (Bel-Saura), 9. Mintklewicz (Fra-Stablinski), 10. Hoban (GB-Caput), 11. Ovion (Fra-De Muer), 12. Priem (Ned-Liebregts), 13. Delepine (Fra- Schotte), 14. Rouxel (Fra-De Muer), 15. Perln (Fra-Caput), 16. Sibille (Fra-De Mu er), 17. Ferreira (Fra-Gemlnianl), 18. Ciga- na (Fra-Lapebie), 19.Frans van Vlierberghe (Bel-De Gribaldy), 20. Cavazzi (It-Fonta- na), 27. Prinsen (Ned-Liebregts). Voorts alle andere Nederlandse coureurs in de zelfde tijd als de winnaar. „DE TOUR GAAT NU PAS rondjes moest worden gereden en waar hij voldoende tijd had het terrein te verkennen. Een vleugje onervarenheid dat waarschijnlijk binnen de kortste ke ren zal verdwijnen en hem dan tot de snelste wegsprinter maken. Een wereldkampioen? Smit: „Ik kan de toekomst niet voorspellen. Het hangt natuurlijk ook sterk van het parkoers af. Wanneer dat zo is als in Montreal waarschijnlijk niet. Dit jaar in België zijn wij langs Yvoir gekomen en ik vond het behoorlijk zwaar. Maar alles hangt feitelijk af van de manier waarop de koers wordt gereden.” De meest succesvolle man uit de ploeg van Frisol is een typische Nederlander, die nimmer de waarde van het geld vergeet. Zelfs niet onmiddellijk na zijn tweede grote succes. Dat hem, of liever de ploeg, weer 2000 gulden uit de pre- miepot van Frisol opleverde. Hij bewees het toen men hem vroeg te poseren voor de dagelijkse reclamefoto van een Fran se firsdrankenfabriek. „Eerst geld", riep Smit. Adjunct-ploeg- leider Edgar de Maere overtuigde hem ervan dat weigeren niet in het belang van zijn carrière zou zijn. Daarom dronk Smit lachend zijn fles spuitwater leeg. Hij had trouwens dorst. Joop Zoetemelk denkt dat zelf ook. „De ronde is nog niet gedaan. Ster ker, die begint pas als wij vertrekken naar Pau. Ik rijd nog altijd deze ronde om hem te winnen. En ik draai goed voor mijn gevoel. Ik ben een man die het hele seizoen ongeveer op hetzelfde niveau zit. Bij mannen als Thevenet en zelfs Merckx, zie je pieken in hun prestaties. Ik ben er meer een van het goede gemiddelde.” De onbekendheid van Theo Smit ver dwijnt echter snel. De manier waarop hij vier sprints onderweg heeft gewon nen, was indrukwekkend. Maar Smit houdt voorlopig het „voordeel” dat hij niet dagelijks meesprint. Hij waagt zich slechts in het gedrang als hij een goede kans heeft. Niet in Bordeaux op de baan, wel in Fleurance, waar een drietal Niemand heeft Smit nog bedreigd na zijn demarrage aan het eind van een vlakke rit. Een etappe waarin het pelo ton vrijwel constant bij elkaar bleef en waarin Jacques Esclassan, de winnar van Le Mans, werd uitgeschakeld. Es classan kwam in de eindsprint opnieuw in botsing met Van Linden, maar dit keer was hij zelf het slacthoffer en niet de Belg. Met een gebroken rechter- sleutelbeen en wonden aan het gezicht, werd hij per ambulance van het circuit gevoerd. De man, die na de spurt in Le Mans door Gerard Vianen een gevaar voor alle andere sprinters werd genoemd, probeerde binnendoor, langs de afzetting Van Linden te passeren. Het gat was te klein en de Fransman trachtte zich er al duwend door te wringen. Van Linden liet zich echter niet opzij zetten en Esclassan veerde terug tegen de ballus- trade, bleef met zijn trappen of stuur haken en sloeg plat tegen het asfalt. Het incident was van geen enkele invloed op de overwinning van Smit. Rik van Linden bevestigde dat de Ne derlander al weg was, toen het gewring van Esclassan begon. Smit zei niets te hebben gezien van een valpartij. „Zo’n 300 meter voor de streep, toen ik het finish doek zag, ben ik aangegaan. Daar na heb ik niet meer omgekeken. Gewoon zo snel als mogelijk was doorgereden. Zo moeilijk als ik het op weg naar Bordeaux had, zo gemakkelijk ging het nu. Het leek in die sprint net of het vanzelf ging”. AUCH. Bernard Thevenet heeft Eddy Merckx zaterdag benaderd in de derde en voorlaatste tijdrit van de Tour. Op de 37 kilometer van Fleurance naar Auch behoefde Thevenet slechts negen seconden toe te geven aan dc wereld kampioen, die opnieuw de andere con currenten die hij in het eindklassement moet vrezen duidelijk terugwees. ter of vijf duurt, maar in de Alpen wordt het werkelijk zwaar. De rit van Valloire naar Avoriaz lijkt mij de moeilijkste te zijn. Maar voor mij zijn alle etappes gevaarlijk, ik zal attent moeten blijven. Gimondi bij voorbeeld is er altijd bij geweest, Battaglin koerst veel gemakkelijker dan in Italië, omdat hij hier niet de last van de hele ronde draagt. Ik verwacht een betere Ocana dan in de tijdrit en in de bergen zal ook Zoete melk daar kunnen zijn”. Algemeen ploegenklassement: 110.41.44, 2. Schotte 110.43.07, 3. 110.44.41, 4. Bartolozzi 110.45.12, 110.45200, 11. Liebregts 110.55.54. Puntenklassement: 1. Van Lingen (Bel- 229 pnt, 2. Merckx (Belg) 162, 3. Moser (It) 148, 4. Godefroot (Belg) 110. 5. Hoban (Gbr) 102, 6. Smit (Ned) 98. AUCH. In de echo van Fri sol’s feestklanken heeft de Ronde van Frankrijk gerust. Ontspan ning en onzekerheid voor de meesten, zelfvertrouwen voor Eddy Merckx. Nimmer in de laat- ste jaren dat hij de ronde won, begon hij met zo’n grote voor sprong aan de bergetappes, die ook dit jaar het klassement van de Tour een ander gezicht zullen geven. Merckx is zo ontspannen, zo van zichzelf verzekerd, dat ir ritaties, die hem vroeger woedend zouden hebben gemaakt, met een schouderophalen worden afge daan. De nederlaag tegen Priem i in Molenbeek, hij vindt het een nauwelijks noemenswaardig inci dent. De fout van Rottiers in de eindsprint van zaterdag, hij heeft het zijn ploeggenoot nog even verteld, maar niet op de manier die Rottiers een volledige nacht rust zou kosten. i De wereldkampioen is tevreden. Voldaan dat zijn herstel zo volledig is geweest, dat zijn vorm en conditie weer helemaal terug zijn. „Ik had niet gedacht met zoveel voorsprong voor de Ibergritten te kunnen ver trekken. De Tour begint maandag”, stelde Merckx en Joop Zoetemelk, tiende op bijna vijf minuten, zei het hem na. Merckx vond het spijtig dat hij in de tijdrit niet meer afstand van Thev enet had kunnen nemen, mede door zijn lekke band. „Theven et heeft”, vertelde hij, „een grote indruk op mij gemaakt in de Dauphi ne Libéré. Hij is niet de enige die op dit moment een goede wedstrijd rijdt. Hoe goed de renners zijn, zal voor al in de Alpen blijken. Daar ligt het zwaartepunt van de ronde. De Pyre neeën zullen iets duidelijk maken, de Puy de Dome iets minder omdat de beklimming daar maar een kilome- 8-7-1975 Pierrefitte Nestalas LuzY” TOURMALET -i 2500-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11