Abortusactie krijgt steun Steun nodig voor Chileens verzet b I Gij sen wijst n abortus af g Frontale botsing in Bunnik E drie doden en zeven gewonden c Jongen redt vriendje van verdrinking Grootgrondbezit Portugal voorbij Jarige Alfrink recipieerde Brug omgevaren Tg Hubert Humphrey: „Besprekingen waren nuttig” „ooEnta ditrecg] I IK i 2 BINNEN- EN BUITENLAND 1975 7 JULI MAANDAG f Beroofd IN FRANKFORT Polikliniek CHILI COMITÉ: Aards leven Bom Bestolen Protest H ES SE Arrestaties Bezoek S3* C 4 Alpinisten Bril en t lanc L van een Mol lagl reic te i het Op heterdaad Drugs ,.s Boycot 5 pil nFW Senatoren VS doen op hun terugreis uit Rusland Nederland aan (Van onze correspondent) (Van onze redacteur in Bonn) de lij Senator Hubert Humphrey WEERRAPPORTEN - o - c 0 20 0 26 0 23 0 25 28 28 23 0 DINSDAG 8 JULI Zon DINSDAG 8 JULI De f onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 04.29 uur 03.50 uur wzw wnw zw ono no no nno ono ono no ono ono no ono no z n nno zw 22 24 26 21 26 18 23 25 21 24 27 25 26 24 28 23 24 23 12 22 15 14 17 14 14 14 11 11 15 15 13 15 14 16 10 19 15 16 17 16 16 13 15 21 13 11 12 8 12 14 11 11 13 13 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o o o o Op rijksweg 20 bij Vlaardingen is zondagmorgen de 28-jarige P. Willemsen uit Schiedam om het leven gekomen toen de auto die hij bestuurde in de berm raakte, over de kop ging en tegen een boom belandde. De 17-jarige A. de Vette, ook uit Schiedam, werd ernstig gewond. Twee andere inzittenden kregen schaaf- en snijwonden. Tot besluit van een feestje was het viertal op weg naar het strand van Hoek van Holland. aan minister Van der Stoel van Buiten landse Zaken rapport uitgebracht over hun besprekingen in Moskou en War schau. Verder kwamen ter sprake de NAVO, de handelspolitiek „we willen nauw met- West-Êuropa samenwerken” en de energiepolitiek. Maar ook zal tussen de Verenigde Staten, West-Euro- pa en Japan overeenstemming moeten komen over wetenschappelijk onderzoek en ontwikkeling. Alle landen zitten met grote proble men. Dat geldt ook voor de Sovjet-Unie, aaarvan het economische systeem ernsti ge gebreken toont waardoor men zit te springen om Amerikaans geld en techni sche kennis, aldus Humphrey. Humphrey zal er bij president Ford op aandringen ook eens een bezoek aan Nederland te brengen. Tot nu toe gingen Amerikaanse presidenten allen naar de machtscentra. „Maar Nederland is een belangrijke natie, en met Rotterdam als grootste wereldhaven is het zeker een land dat waard is door een Amerikaanse president te worden bezocht”. President Ford van de VS brengt n» de bijwoning van de veiligheidsconferen- tie in Helsinki een bezoek aan Polen. vertrekken van de villa van de consul in het stadsdeel Grünwald binnengedron gen, terwijl de consul zich met zijn gezin op de benedenverdieping ophield. aa kc ra on de o wnw no o ozo ono no nnw zw ono nno w wnw d< hi hi g< m (Van onze correspondent) I tw< her slit kei dwi PJ voor Ont1 dat bij mei ken G; gela 4,2 OES LISSABON. (UPI) De regering van Portugal heeft besloten in acht provin cies, waar de grote landerijen liggen, bezittingen groter dan 700 hectare te onteigenen. Het kabinet besloot ook alle particu liere jachtgebieden af te schaffen en in sommige gevallen grond te onteigenen van mensen die het land zijn ontvlucht of grond „die niet behoorlijk wordt be bouwd”. r X ri li a t B s V d< A st; K Ol g< JS •5X 1 is get vai gei Verder is er een artikel in opgenomen dat de bisschop over abortus provocatus heeft geschreven in het informatiebulle tin van zijn bisdom. Mgr. Gijsen wijst abortus provocatus volledig af. In het voorwoord op zijn thans gebundelde toespraken zegt hij dat deze uitgave zeer gewenst is aangezien van allerlei kanten in Nederland ge streefd wordt naar legalisering van abor tus provocatus, dan wel naar het bieden van ruime kansen voor het straffeloos plegen daarvan. Zelfs zeer achtenswaardige christenen met name politici aldus bisschop Gijsen zijn geneigd hieraan mee te werken. ROERMOND (ANP) In een oplage van 4500 stuks heeft de persdienst van het bisdom Roermond een brochure over het abortusvraagstuk uitgegeven. Het boekje, getiteld „Bescherm ieder leven, ook het minste. Het is een gave Gods”, telt twintig pagina’s en bevat de tekst van twee lezingen die de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. Gijsen, geruime tijd geleden in Noordwijkerhout en in Brussel heeft gehouden. werken en dat er illegale kranten worden uitgegeven. Verder zei hij, dat de economische situatie in Chili zo sterk is verslechterd (inflatie meer dan 600 percent) dat er meer dan ooit honger wordt geleden. Niet alleen door de arbeiders maar ook door de middenklasse. Volgens Parra groeit de oppositie tegen de militaire junta, ook in conservatieve kringen. Zelfs zou er sprake zijn van een toenemend onbehagen bij leger en vloot. Een Nederlandse alpinistische expedi tie is er in geslaagd de 6100 meter hoge Alpamayo in het Andesgebergte in Peru te beklimmen. Alle acht deelnemers, le den van de Koninklijke Nederlandse Al penvereniging, bereikten deze zeer moei lijk te bestijgen top. „Een unicum”, al dus mr. R. Leopold, de voorzitter van de Kon. Nederlandse Alpenvereniging. Onder deze belangstellenden bevonden zich bisschop Th. Zwartkruis van Haar lem, Bisschop dr. J. B. W. .M. Muller van Groningen en de oud-bisschop van Groningen mgr. P. A. Nierman, tevens een persoonlijk vriend van de kardinaal. Ook was er mej. dr. M. Klompé, lid van de bisschoppelijke beleidscommissie en van de Nederlandse commissie voor ge rechtigheid en vrede, de vicarissen Ver meulen en Van Munster van het aarts bisdom, de medewerkers van het secre tariaat der r.k.-kerkprovincie en verte genwoordigers van de bisschoppen van de bisdommen Rotterdam en Breda. De raad van kerken was vertegenwoor digd in de persoon van zijn voorzitter prof. dr. Berkhof en dr. H. Fiolet, secre- taris-generaal. Volgens het bureau van de Socialisti sche Internationale in Londen zijn sinds de invoering van de uitzonderingstoe stand in India al 15.000 mensen aange houden. Het bureau zegt dit uit be trouwbare bron te hebben vernomen. Door de censuur weet de meerderheid van de bevolking niets over de golf van arrestaties. UTRECHT. (ANP) Zaterdagmiddag heeft kardinaal aartsbisschop Alfrink in de tuin achter zijn huis gerecipieerd ter gelegenheid van zyn 75ste verjaardag. Ofschoon de receptie voornamelijk be stemd was voor de priesters en de pasto rale werkers van zijn aartsbisdom, heb ben vele anderen van de gelegenheid gebruik gemaakt de kardinaal geluk te wensen. In Venray is zaterdagavond vlak bij haar ouderlijke woning de 2-jarige Mi randa Boom uit deze plaats om het leven gekomen. Het kind liep plotseling tussen twee geparkeerd staande perso nenauto’s door de rijweg op en werd geschept door een passerende personen auto. Het meisje was op slag dood. Zaterdagavond rond middernacht is de 73-jarige Hagenaar H. Salomon in zijn woning door twee mannen overvallen en beroofd van antieke goederen ter waar de van ongeveer 50.000 gulden. Toen de heer Salomon zijn kat via de voordeur wUde binnenlaten, stonden daar twee onbekende mannen. Zij begonnen een gesprek over de met veel antiek inge richte woning van de heer Salomon. De bejaarde man liet de twee binnen om bij een borreltje het gesprek voort te zetten. De oorsprong van het leven op aarde Ugt meer dan een miljard jaar vroeger dan tot dusver is aangenomen, zo meent de Russische paleontoloog Boris Timofe- jev. Hij heeft resten gevonden van één- cellige planten in gesteente. Deze vondst dateert hij op ongeveer twee miljard jaar geleden. Volgens persbureau Tass, dat de vondst meldde, waren tot dusver geen organische overblijfselen ouder dan 600 tot 700 miljoen jaar oud bekend. Weer in binnen- en buitenland op Maan op De 17-jarige H. Kohnen uit Vaals is zaterdagmiddag om het leven gekomen toen de trekker die hij bestuurde om viel, waaronder Kohnen bekneld raakte. Zondagmorgen kwam de 29-jarige me vrouw E. Cuvers-Thomas uit Klimmen bij Valkenburg om het leven toen haar man achter het stuur in slaap viel en de auto bij Nederweert de berm in reed. De man werd licht gewond. Vermoedelijk doordat hij een hartaanval kreeg is zon dagmorgen de 68-jarige A. de Groot uit Rotterdam om het leven gekomen. Op weg naar zijn werk botste de onbestuur de auto in Rotterdam tegen een vracht auto en een personenauto, en kwam tot stiltand tegen een muur. Carlos Parra, internationaal secretaris van de in de illegaliteit werkende Radi cale Party van Chili, vertelde dat de ver zetsbeweging in alle delen van zyn land actief is, dat er clandestiene radiostations IJMUIDEN Hoogwater 2.40 uur en 15.08 uur Laagwater 10.45 uur en 23.15 uur De groep senatoren kwam uit War- schau, nadat zij daarvoor een bezoek van vijf dagen aan de Sovjet-Unie had den gebracht, op uitnodiging van de Opperste Sovjet. Het was de grootste Amerikaanse parlementaire delegatie die ooit een bezoek aan Moskou heeft ge bracht. „Wij spraken zeventien uur met verte genwoordigers van de Opperste Sovjet en ruim twee uur met partijleider Breznjev”, zei Humphrey. „Het doel van TILBURG. Nog voordat de negen jarige Dion Doornen uit Tilburg zijn hengel in het Wilhelminakanaal had uit geworpen, was de jongen al in het water gevallen. Zijn vriendje Fons Hoes (11), die op de dijk zijn hengel gereed maak te, miste plotseling zijn vismaat. Alleen de hand van Dion zag hij nog boven water uitsteken. Zonder zich te beden ken trok Fons zijn laarzen uit, sprong in het kanaal en trok zijn vriend aan diens trui naar boven. ROTTERDAM (ANP). De „Socialis tische Internationale” moet een program ma opzetten voor financiële en politieke steun aan de verzetsbeweging in Chili. Dit is de conclusie van het Chili Comité van de Socialistische Internationale, dat eind vorige week onder voorzitterschap van burgemeester André van der Louw, in Rotterdam byeen is geweest. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllssingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel New York Tel Aviv Tunis mede door het wederzijds besef dat de bewapeningskosten dienen te worden be perkt. De senatoren hebben er hun ver ontrusting over uitgesproken dat de Sov jet-Unie sterker bewapent dan de Vere nigde Staten. De Russen produceren jaarlijks 3000 nieuwe tanks, en Amerika minder dan 400. Ook werd terloops de kwestie van de tactische atoomwapens aangeroerd, die eventueel zullen moeten worden begrepen in een akkoord over wederzijdse vermindering van strijd kracht. Maar, zei Humphrey, „dit is een zuiver technische kwestie, waar we ons niet verder in konden verdiepen”. De senatoren hebben bij de Russen aangedrongen op minder geheimzinnig heid wat betreft de bewapeningsuitgaven en hun strategische opvattingen, om daardoor onnodige spanningen weg te nemen. De senatoren waren zeer verheugd over de beslissing van Nederland, België, Denemarken en Noorwegen om de F-16 te komen, omdat dit nu eenmaal tech nisch het beste toestel is. „Als dat niet zo was, zouden we het heus niet erg vinden wanneer anders zou zijn beslist”. Gelukkig neemt het besef toe dat het voor de NAVO een klemmende nood zaak is de wapens meer te standaardise ren en gemeenschappelijke technische research uit te voeren. De senatoren hebben vandaag, voor hun terugkeer naar de Verenigde Staten, In een Boeing-707 van de Pakistaanse luchtvaartmaatschappij PIA is een bom ontploft een half uur nadat het toestel zaterdagavond op het vliegveld van Isla mabad was geland. De inzittenden waren toen al uitgestapt. Het vliegtuig had een binnenlandse vlucht uit Karatsji ge maakt. Wie de bom heeft geplaatst, is niet bekend. Woensdag zullen op Schiphol twee dertien meter lange wagens door de Wilde Ganzen worden overgedragen aan het Leger des Heils. Het zijn een rijden de polikliniek en een mobiele kantine, bestemd voor het werk van majoor Eva den Hartog in Bangladesj. Een KLM- charter brengt de wagens en zoveel mogelijk hulpgoederen naar Dacca. Het Nederlandse Rode Kruis regelt dit trans port. Bij Zaamslag in Zeeuwsch-Vlaanderen botste zaterdagavond op een kruispunt een Belgische personenauto tegen een Ne derlandse bestelwagen, waarbij de 15- jarige J. de Bruine uit Temeuzen en een vermoedelijk 80-jarige Belgische vrouw het leven verloren. Zes andere inzitten den van de twee auto’s werden zeer ernstig gewond. BUNNIK (ANP) In Bunnik kwamen zaterdagavond drie perso nen om het leven en werden zeven ernstig gewond toen een Simca met hoge snelheid Bunnik binnen reed en tegen twee tegenliggers botste, waarna een vierde auto op de ra vage inreed (zie foto). De be stuurder van de Simca, de 21-jarige A. H. van den B. uit Wijk bij Duur stede, en een inzittende overleden ter plaatse, evenals de 4fr-jarige K. Altena uit Werkhoven, die frontaal werd aangereden. Vier van zijn ge zinsleden, alsmede de drie andere inzittenden van de Simca, werden ernstig gewond. Twee 34-jarige losarbeiders, die sinds kort in Maastricht woonachtig zijn, zijn zaterdagnacht op heterdaad door de po litie betrapt bij een inbraak in een warenhuis aan de Grote Straat in Maas tricht. Dit gebeurde op het moment dat beide inbrekers via de lift er vandoor wilden gaan met zes damesbontjassen en vijftien leren herenjasjes, die zij even tevoren op de eerste verdieping hadden buitgemaakt. Het gestolen goed verte genwoordigde een waarde van rond 10.000. De politie werd gealarmeerd door een attente voorbijganger, die ge zien had dat twee mannen de toegangs deur tot het warenhuis hadden gefor ceerd. BONN. Het beëindigen door justitie van de abortuspendel naar Ne derland, die door het zgn. „Vrcuwencen- trum” in Frankfort werd georganiseerd, heeft van de zijde van juristen uit de stad Hanau, vlak bij Frankfurt, ernstige protesten opgeleverd. Acht jonge juristen, die bij het open baar ministerie en bij lekenrechtbanken werkzaam zijn, hebben openlijk ver klaard dat zij in het verleden zwangere vrouwen abortusmogelijkheden hebben verstrekt. Op deze wijze wilde men dui delijk maken dat men „een onmenselijke strafrechtelijke vervolging van de abor tus” wilde boycotten. De juristen hebben de 300 actieve leden van het vrouwen centrum juridische bijstand beloofd. (Van onze correspondent) STANDDAARBUITEN. Zaterdag morgen heeft het 856 ton metende bin nenschip Dordrecht 8 het opgedraaide middenstuk van de brug in het Westbra- bantse plaatsje Standdaardbuiten geramd, opgetild en 20 meter verder in de rivier de Mark en Dintel gegooid. Een op de voorplecht van het schip staande opva rende kon door bukken en gehurkt blijven zitten voorkomen dat hij door het losgeraakte brugdeel werd geraakt. Het schip werd niet ernstig beschadigd. Oorzaak van het ongeluk was de hoge waterstand. Door de zware regenval van de vorige week stond het water in de Dintel ongeveer 40 centimeter hoger dan normaal. De 66-jarige brugwachter L. van Beek, die al 13 jaar schepen door de nauwe brugopening laat varen, zag de aanva ring aankomen: „Toen die de bocht om kwam, zag ik al dat het waarschijnlijk niet ging. Dus zwaaide ik met mijn armen om duidelijk te maken dat hei schip er niet onderdoor kon. De schippei zette toch door”. Het scheepvaartverkeer in de Mark en Dintel is gestremd en wordt zolang de brug nog onder water ligt, omgeleid via Dintelsas, Willemstad en Oosterhout. Ui teraard moest ook het wegverkeer wor den omgeleid. Gistermiddag is in het Amsterdamse Binnengasthuis een 27-jarige Duitse toe rist bezweken aan een overdosis van verdovende middelen. Een Nederlandse vriendin zou hem vrijdag een inspuiting - de eerste in zijn leven - in zijn arm hebben gegeven. De Libische leider, kolonel Moammar Kaddafi, heeft in een rede, die gisteren werd gepubliceerd, „de interventie van Perzische troepen in Oman” een schande genoemd, die Libië zal uitwissen, „wat het ook zou mogen kosten”. Volgens Kaddafi heeft Perzië geen reden om troepen te zenden, die sultan Qaboos moeten helpen in zijn reeds tien jaar durende oortog tegen de Dhofaropstan- delingen van het volksfront voor de bevrijding van Oman. Bij een frontale botsing op de rijks weg in de Beemster is van zaterdag op zondag een Amsterdams echtpaar om het leven gekomen. Hun dochter en een verloofde werden ernstig gewond, even als de bestuurder van de tegemoetko mende auto. De slachtoffers zijn de 56- jarige M. J. de Graaf en de 51-jarige E. J. W. de Graaf-Hermans. De oorzaak van de botsing was de politie zondag avond nog onbekend. Een mislukte inhaalpoging, zaterdag bij Oldebroek, heeft het leven gekost aan de Aalsmeerse M. H. W. Wolffens- prenger-Burgers. Bij het inhalen raakte de auto waarin zij op de achterbank zat, een andere auto en kantelde. Twee an dere vrouwen werden ernstig gewond. Twee mannen die voorin in de gordels zaten, bleven ongedeerd. hfi De 25-jarige L. van Mierlo uit Helmond is gisteravond in het Noord- brabantse Uden om het leven gekomen toen hij met zijn motorfiets achterop een linksaf slaan de personenauto reed. AMSTERDAM „Ik ben vele malen in de Sowjet-Unie geweest. De eerste keer was in 1958. Het verschil in atmosfeer is hemelsbreed. Toen spraken we langs elkaar heen; nu spraken we duidelijk tot elkaar. Het politieke klimaat in de Sovjet-Unie en de Amerikaans-Russische betrek kingen zijn beter dan ooit”. Dat zei senator Hubert Humphrey gisteravond in Amsterdam toen hij en elf leden van een uit veertien Amerikaanse sena toren bestaande delegatie journalisten te woord stonden. De politie in München heeft gisteren meegedeeld, dat sieraden ter waarde van 40.000 mark, die eigendom waren van de Nederlandse consul-generaal in München, A. J. van der Maade, zijn gestolen. Onbekenden waren in de slaap- geh. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. windst. half bew. onbew. zw. bew. onbew. windst. onbew. onbew. onbew. windst. half bew. ono onbew. windst. onbew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. windst. zw. bew. zw. bew. regen onbew. onbew. windst. Volgens Van der Louw zal de PvdA proberen om in het najaar, wanneer het twee jaar geleden zal zijn dat de rege ring Allende door een staatsgreep omver werd geworpen, een actie op touw te zet ten voor steun aan de Chileense verzets strijders. Op de bijeenkomst van het Chili Co mité waaraan ook Ina van den Heuvel (voorzitster PvdA) en Relus ter Beek (Tweede-Kamerlid PvdA) deelnamen, werd een rapport aangeboden over de toestand in Chili. „Wij hebben tegen Breznjev gezegd, dat in het Congres de gedachte leeft om de fout te herstellen, en dat geprobeerd zal worden de handelsovereenkomst tus sen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie los te koppelen van de joodse emigratie. Maar daarvoor is tijd nodig”. Het belangrijkste is echter dat de senatoren Javits en Ribicoff (die niet op de persconferentie aanwezig waren) zo wel met vertegenwoordigers van de Russische joden als met de Russische autoriteiten zeer open over de emigratie hebben geconfereerd, zei Humphrey. „Die besprekingen droegen een positief karakter. Er werd een lijst opgesteld van bepaalde gevallen van grote nood. Breznjev accepteerde die lijst, en de Russische autoriteiten hebben beloofd de zaak te zullen onderzoeken en er rap port over te zullen uitbrengen aan de senatoren”. Volgens Humphrey kan in het alge meen worden gezegd dat, terwijl tijdens de koude oorlog alles was verstard, er nu een duidelijke kans is dat de dingen in beweging komen. Ook ten aanzien van de Russische houding met betrek king tot het Midden-Oosten zei men hoopvol te zijn, doordat de Russische leiders bevestigden dat zij Israels be staansrecht erkennen en dat Moskou geen bezwaar heeft tegen Kissingers stap-voor-stap-methode. De senatoren waren het met de Rus sen eens, dat de Geneefse conferentie over het Midden-Oosten er moet komen, maar alleen na een grondige voorberei ding. Zowel de Verenigde Staten als de Sovjet-Unie zijn het er ook over eens, dat de „krankzinnige ontwikkeling” op bewapeningsgebied moet worden gestopt, I Lef dad niet Uls Ii Nex stel tie een de A wat ber tref mei „lei ge p De stewardessen en stewards van Bri tish Airways hebben vandaag de eerste betrouwbaarheidsvlucht van de Concor de 004, van Londen naar Bahrein, ge boycot. Het personeel, dat het aantal vlieguren (440) te groot vindt, is vervan gen door een ploeg van een andere Britse luchtvaartmaatschappij. onder 21.00 uur onder 20.10 uur de gesprekken was beter wederzijds be- grip”. „Een van de hete hangijzers was de kwestie van de emigratie van Russiche joden. Als de Amerikaanse regering de zaak minder luidruchtig had aangepakt, en de weg van stille diplomatie zou hebben gevolgd, zou het met die joodse emigratie uit Rusland waarschijnlijk an ders gelopen zijn, en het hoge aantal zou wellicht zijn gehandhaafd. Maar een trots land laat zich niet dicteren. Dat zouden wij ook niet hebben gedaan ais ons zou zijn gezegd wat te doen met onze Indianen en ons negervraagstuk”, aldus Humphrey. „Ik bleef maar tegen hem praten”, vertelde Fons, „want als hij in paniek was geraakt, dan had ik zelf ook nog kunnen verdrinken. Ik ben naar de kant gezwommen en heb Dion zo meege trokken.” Fons Hoes, nog herstellende van een enkele dagen oude liesoperatie, is bijzonder boos op zijn vismaat, omdat die nog steeds niet heeft leren zwem men." Pas als hij kan zwemmen mag hij weer met mij gaan vissen”, zei Fons. <Xu ■SU ’ggppiiHi s*

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2