PEN-monteur gewond bij Strandvoetbal in reparatie Jonge dief werd aangehouden Twintig jaar verzamelwoede resulteert in unieke collectie Prentenkabinet J. van der Linden laat historie in ansichten herleven Ambtenaren ontevreden met nieuwe salarisverhogingen IJmuiden kreeg spannende finales I k j- BESLISSING VIEL PAS IN VERLENGING Handtekeningen bepleiten percenten èn centen Effete Ik itl •t te w 1 MAANDAG 7 JULI 19 7 5 PLAATSELIJK NIEUWS 4 5 Strandtrofee ’75 Door Joke Dieben - Frerichs Toen gebeurde het Diavertoningen Zelfstandig Uitbreidin F DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Er wilde maar geen beslissing vallen in de finale wedstrijd om de eerste en tweede plaats bij het „Syp Sterk” strand- voetbaltoernooi. Zondagmiddag tra den de elftallen van Diana Boys en Inter-Meubel op het strandvoetbal- veld tegen elkaar aan. Onder leiding van scheidsrechter A. G. Akkerman sr. werd het een spannende strijd, waarbij de reacties van spelers en publiek niet onder deden voor de kreten van bijval welke in profes sioneler voetbalkringen wel worden waargenomen. - - hShk i (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) Het einde was in zicht. De drumband (Van een onzer verslaggevers) ee.i i wen nigde i dat e sa- serie ange- tidere aeeld. at de heb- at te ■Azië, i van mis- >g de irmee over Zon- leel 1 'istair druk- hier heer hij in nkele naar durig j dus leb ik de 12 ierika eerste nhan- elijke lerika verre ■ertelt men- chtige n, zij imen- g een afé in [orton d een mma- is een uiken. woes- i een 1 kei- wiens i kij- eestig grote ie bij neisje edden n van kende ■al, en og 12 an zie tege- In het eerste verlengingskwartier ruk te Diana Boys vervaarlijk op naar het Inter-Meubel doel. Keeper Koos van de Watering hield de handen vol en zijn doel leeg. Zo kwam het tweede kwartier en nog ongeschonden stonden de beide elftallen tegenover elkaar. Na enkele teugjes frisdrank ontbrandde de strijd opnieuw. Nu waren aanvankelijk de rol len omgedraaid. De Inter-Meubelspelers beukten op het Diana Boys doel, doch konden zelden de doelverdediger berei ken. De achterhoede schopte de bal tel kens weer naar veiliger oorden. Eenmaal moest keeper Arie Stouthart fenomenaal redding brengen. Een krachtig schot leek zijn netten te bereiken en slechts een koene zweefduik kon hem helpen de bal in zijn knuisten te klemmen. VELSEN. De politie Velsen heeft een 14-jarige jongen aangehouden die een inbraak in Santpoort heeft bekend. De jongen had de inbraak gepleegd in een koffieshop tegenover het station Santpoort-Zuid. De buit bestond uit enig snoepgoed, wat geld en een draagbare radio. week- an de Kar lij het bij de tussen lurdes. ir, en 1 zijn maakt ■ekken arover gin- al, zo- ar het zullen dig. ,,’t Is misschien gek, maar we willen zo onafhankelijk mogelijk zijn. Deze verzameling is ons levenswerk en dan willen we onze aankopen zelfstandig kunnen regelen. Waar we wel gered mee zouden zijn, is een klein brandvrij kluisje. Daar zouden we onze film- en dianegatieven in onder kunnen brengen. Mocht er dan brand uitbreken, dan hebben we al tijd nog wat over”. Een fantastisch gebeuren was ook de finale tussen Monique en Het Centrum voor groot wers. tussen de coaches van de verschillende deelnemende ploegen en hun sponsors, die met strafschoppen beslist moest wor den. Doelman Heinz Stuy kwam toen bij de sponsors goed van pas. In de echte finale wist het Centrum vijf minuten voor het eind uit een afstandsschot het doel van Monique te bereiken en daar mee werd de ploeg eerste. ss aan slopen ►ed en sen de 'er de gische komt week Libië. NOS- maag ileider men nging, geven, ige de ind in Duit- name lever- Centrum was de hele wedstrijd in de aanval geweest, waarbij het hoofd van Tjeerd Kort de hoofdrol speelde. Kalk man van Monique liet zich echter niet op zijn kop zitten en beteugelde telkens weer het gevaar. Tenslotte was het Zee- gers, die Van Leeuwen de winnende bal aanreikte. Hoewel de familie Van der Linden wel eens aan de oprichting stichting heeft gedacht, waarvan men bij de gemeente subsidie blijven ze toch maar liever zelfstan- Op basis van het in de loop der jaren bijeengebrachte materiaal heeft Prentenkabinet J. van der Linden met behulp van zijn steun en toever laat, de Beverwijkse fotohandel „Corns van der Meulen”, een aantal diaseries samengesteld, die regelmatig voor personeelsverenigingen en scho- i i drijven erg veel adhesie betuigd wordt aan de handtekeningenactie. „Er wordt grif getekend. Het is natuurlijk een marginale kwestie, maar we hopen dat het hoofdbestuur van de ABVA er iets mee doet. We hopen dat zij bij de volgende salarisonderhandelingen hefti ger pleiten voor een verhoging in cen ten. Het vreemde is dat we de vorige paar keren wel in centen omhoog gin gen. Wat de motivatie nu geweest is om dat toch weer anders te gaan doen, begrijp ik ook niet”. In elk geval doet de groep gemeente van de ABVA afdeling Velsen een klem mend beroep op het hoofdbestuur om de in het verleden bereikte aanzet tot inko mensnivellering een nieuwe impuls te geven door in de toekomst te ijveren voor een salarisverhoging in centen per centen. Secretaris Van der Lubbe: „Het leuke is dat er ook veel niet-leden van de ABVA reageren. Die willen ook op onze lijst tekenen. Dat kan natuurlijk niet, omdat zij lid zijn van een andere bond. Daarom hebben we hun het advies gege ven in eigen kring ook iets dergelijks te gaan doen”. VELSEN. Een aantal ambtenaren in de gemeente Velsen is het niet eens met de nieuwe salarismaatregelen voor overheidspersoneel, zoals die per 1 au gustus gaan gelden. In de nieuwe rege ling is als uitgangspunt een salarisverho ging in percenten (8 pet.) opgenomen. Ten behoeve van de laagstbetaalden geldt daarbij een minimumgarantie. Met dit alles is de Velsense afdeling van de ABVA (aangesloten bij het NVV) het volstrekt oneens. Zij willen pleiten voor een salarisverhoging die ook uit centen bestaat en niet meer alleen uit percen ten. In de aanhef boven een intekenlijst, die dezer dagen op tal van gemeentelijke overheidsbedrijven van Velsen circu leert, wordt geconstateerd dat de nu ontstane regeling leidt tot een verdere vergroting van de inkomensverschillen. WIJK AAN ZEE. Het geweten van Wijk aan Zee zetelt aan de Verlengde Voorstraat 52. In deze woning, die volgens haar bewoners „scheef hangt” onder de last van een langzaam maar zeker bijeenvergaarde collectie historische voor werpen, is sedert een jaar of tien Prentenkabinet J. van der Linden gevestigd. In talloze archiefkasten en multomappen liggen circa vijfduizend oude an sichtkaarten en foto’s opgeslagen, die samen met een veelheid aan antiquarisch boekenmateriaal de wordingsgeschiedenis van de badplaats en wijde omgeving in beeld brengen. De unieke verzameling doet leek en kenner watertanden, maar is bij gebrek aan een geschikte expositieruimte lang niet voor iedere belangstellende toe gankelijk. Dat zit eigenaar J. van der Linden en zijn echtgenote M. M. van der Linden-van der Meij een beetje dwars. Graag zouden zij zoveel mogelijk geïn teresseerden van het resultaat van hun verzamelwoede willen laten profiteren, en hun hartewens is dan ook óóit nog eens de beschikking over een aardig bad plaatspandje te krijgen, waar hun collectie in haar totaliteit voor het nageslacht behouden kan blijven. Want dat de verzameling niet uiteen mag vallen, staat voor het echtpaar Van der Linden buiten kijf. Postzegels legden twintig jaar gele den de basis voor het omvangrijke Prentenkabinet. In die jaren was Hil- legommer Van der Linden („ach, ik ben maar import”) een verwoed ze- gelverzamelaar. Op een goede dag liet zijn vrouw zich overhalen om met hem de postzegeltentoonstelling in de Amsterdamse koopmansbeurs te be zoeken. In een hoekje werd levendig gehandeld in oude ansichtkaarten en dat boeide ras-Wijk aan Zeese me vrouw Van der Linden meer dan „al die dooie zegeltjes”. Tussen de uit de twintiger jaren stammende straatge- zichten trof zij enkele fraaie opna men van de badplaats aan. Kopen was er echter niet bijer moest geruild worden. En daarmee was voor het echtpaar Van der Linden een nieuwe hobby geboren. De waarde van hun verzameling is niet bij benadering te schatten. Dat er een fors bedrag in de uitgegroeide hobby is geïnvesteerd, is een ding dat zeker is, maar de heer en mevrouw Van der Linden hebben de juiste kosten nooit bijgehouden. „We moch ten eens spijt krijgen”, wordt er grin nikend opgemerkt, „maar in ernst, we vinden het gewoon vreselijk leuk werk, waar we continu mee bezig zijn. We gaan vrij vaak naar Amster dam, snorren tussen de spullen van de antiquairs. Hoewel de spoeling be duidend dunner en duurder is gewor den, komen we toch af en toe nog iets van onze gading tegen. Dat maakt dan je hele dag weer goed. Om dat te bekostigen, laten we rustig onze vakantie schieten. Ook de post- zegelcollectie is opgesoupeerd. Ja, je moet wat voor je hobby overhebben”. Regelmatig wordt de familie Van der Linden door scriptieschrijvende studenten en geëmigreerde ex-Wijk aan Zeeërs geraadpleegd. Meermalen kloppen ook in hun voorouders geïn teresseerde landgenoten om inlichtin gen bij het Prentenkabinet aan, en „het moet wel raar lopen als we hen niet tenminste een eindweegs op Voorwaarts trok zonnig het strand op om de spelers een muzikaal onthaal te bieden. Toen gebeurde het. Een ver meende overtreding van de tegenpartij, die niet werd bestraft, bracht de Inter- spelers even uit hun balans. Diana Boys rukte op, een pracht van een voorzet werd keurig doorgekopt door Ed Dollé en dat betekende de volle winst voor Diana Boys. Dat deed de blinkende wis- selbokaal eveneens bij dit elftal belan den. Bloemen na afloop voor alle spelers en daarna prijsuitreiken en napraten bij paviljoen de Zuidpier, terugkijkend op een alleszins geslaagd strandvoetbaltoer- nooi. len in Beverwijk, Velsen, Heemskerk en (uiteraard) Wijk aan Zee worden afgedraaid. Medewerking verleent men ook aan de inrichting van histo rische overzichtstentoonstellingen: ei genlijk wordt er nooit tevergeefs een beroep op het echtpaar Van der Lin den gedaan. Ze hebben dan ook een dagtaak aan hun Prentenkabinet. ;e van ïr (ca- zee rs be- llega’s n. Het st van sche- was Irand- ischre- anders rovers, óppers 5 heus r geld in een dd af: rgeten volkje Voor de prijsuitreiking was Telstar- aanvoerder Fred André gecharterd, waarbij het Majorette en Harmoniekorps het feest opluisterde, zoals het ook al tijdens de rust had gedaan. Onder donde rend gejuich mocht Centrumaanvoerder Verduin de grote wisselbeker in ont vangst nemen. Telstar-aanvoerder André troostte het als tweede geëindigde Moni que, terwijl de derde en vierde plaats respectievelijk was voor Tromp Tapijt en Royal. Aan Smul Sancks werd de fair- playbeker uitgereikt. Namens de organi satoren dankte Dick Kuypers de scheids rechters en spelers voor hun sportieve medewerking. de „strandtrofee ’75”. Wederom vermaak voor de vele toeschou- Er was een echte voorwedstrijd Ze neusden wat rond en vonden in Haarlem een rommel winkeltje, waar regentonnen vol ansichtkaarten ston den opgesteld. Verlekkerd sloegen zij hun slag en ruilden hun nieuwver- worven bezit spoorslags in tegen Wijk aan Zeeër aangezichten. En zo breid de de collectie zich van lieverlee uit. Steeds werden beurzen bezocht, wer den nieuwe kaarten aangekocht en thuis nauwgezet bestudeerd. „Overal in huis vond je kaarten”, herinnert mevrouw Van der Linden zich, „op het laatst kregen we er zóveel, du, we ze op straten moesten so Wethouder Hermes kwam eens kijkje nemen en gaf ons een telijke subsidie voor de aank: een zelfbouwkast. Toen konde:- boel inventariseren en vera opslaan”. Mevrouw Van der Linden: „We worden zo langzamerhand een dagje ouder, en dan zou het voor ons een enorm geruststellende gedachte zijn wanneer we zeker wisten, dat onze collectie in Wijk aan Zee en in haar totaliteit bewaard zou kunnen blfl- ven. Groot hoeft het niet te zijn, als we in dat pandje onze verzameling maar onder kunnen brengen. Als we er dan een galerie bij zouden kunnen openen, zouden ook anderen ervan kunnen meegenieten.” VELSEN. Een Santpoortse werkne mer van het PEN is zaterdag gewond geraakt toen hij in een hoogspannings- huisje aan de Middenhavenstraat een storing trachtte op te sporen. Door onbe kende oorzaak ontstond een steekvlam waardoor de man ernstige brandworden aan zijn hand en onderarm opliep. Hij is door de Ongevallendienst naar het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk gebracht. Wie zo’n kluisje overheeft, weet wie hij er een plezier mee kan berei den. Misschien een goede tip voor de gemeente Beverwijk, die met betrek king tot het Prentenkabinet nog wel iets heeft goed te maken. Twee jaar geleden immers verzocht de heer Van der Linden de gemeente schriftelijk, in aanmerking te mogen komen voor het opgeheven „Oude Mannen- en Vrouwenhuis”. Daar wilde hij dol graag een woonhuis annex expositie ruimte van maken. Het antwoord op deze brief moet nóg binnenkomen, en inmiddels is het voormalige Gasthuis al tot twee woningen omgebouwd. De winnende voetballers om de strandtrofee 1975 hier bij elkaar. Vijf minuten voor het einde van de finalewedstrijd beslisten zij het toernooi in hun voordeel. dreef kunnen helpen. Familiefoto’s hebben we op geslacht gesorteerd en daar hebben we mettertijd complete familieboeken van kunnen maken. Daaraan kun je meestal een hoop gegevens ontlenen. Vooral de klein kinderen van naar bijvoorbeeld Ame rika geëmigreerde dorpsgewoners vinden die familieboeken machtig in teressant”. Al snuffelend trokken ook andere zaken de aandacht van het met fijne, neuzen gezegende echtpaar. „Toen in het dorp bekend raakte, dat wij ons voor historische voorwerpen interes seerden, begon men ons te waarschu- als een bejaarde zijn boeltje opruimde en kwam ansichten en bezorgen. Van dat laatste hebben zo langzamerhand meling. Daarnaast hebben we grote belangstelling voor bidprentjes en rouwcirculaires, voor oude schoolboe ken, antiquarische uitgaven van bij voorbeeld jubileumboeken en voor spot- en kerstkaarten. Mijn man ver zamelt tevens heiligenbeelden, rozen kransen en andere uit de tijd geraak te religieuze voorwerpen. Als je be gint, is er nu eenmaal geen stoppen meer aan”. Van de groep gemeente (ruim twee honderd leden) van de Velsense afdeling van de ABVA worden tegen de twee honderd handtekeningen verwacht. Se cretaris D. van der Lubbe van de groep gemeente meldt desgevraagd dat er op de verschillende gemeentelijke be- Zo werd er getwijfeld aan de wed strijdleiding. Maar wanneer op ander niveau zelfs een Charles Korver of Frans Derks nauwelijks goed lijken te kunnen doen, waar zou de grijze scheidsrechter van zondagmiddag dan de euvele moed vandaan halen briljanter te zijn? In elk geval, Akkerman sr. trok zich in die spannende finalepartij in het geheel niets aan van de soms fel geuite kritiek. Hij stond pal voor de leiding, zoals altijd vriendelijk, doch beslist. De wedstrijd tussen Diana Boys en Inter- Meubel eindigde zondagmiddag in een onbesliste 2-2. Dat betekende verlen ging van tweemaal een kwarteir en daarna zou het penalties schieten wor den. van een op grond om kunnen kloppen, men ons oude familiefoto’s aan huis we een leuke verza- aan zou - muil» .’h- f Jgjxg F

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5