Leedvermaak op Wimbledon-tribune tijdens afgang Connors Connors: Alles wat Ashe deed was even goed Recordbelangstelling Havelange: „Argentinië WK-organisator” Twee verloren finales MAANDAG Taktische triomf Ontzag Gebalde vuist Strijdplan SPORT s TAKTISCHE TRIOMF ASHE VAN ZEER GROTE ALLURE Dubieuze r 1 s e 1 e g Dat image van Connors berust niet op het drijfzand van het vooroordeel. Het wangedrag van deze jongen is op allerlei gebied té opvallend om genegeerd te kunnen worden. De voortdurende pogin gen om een tegenstander te intimideren, het schofferen van journalisten die zijn grootvader konden zijn, het herhaald uitstoten van kreten als „fuck” en „shit” het zijn de laakbare manieren van een verwend Amerikaans welvaartskind die door zijn naaste omgeving te weinig op zijn fouten wordt gewezen. Daarom was afgelopen zaterdag het leedvermaak bijna tastbaar op de volgepakte tribunes van het centre-court. Nog nooit eerder werd door de toeschouwers zo vaak de gewijde stilte verstoord met pesterige kreten aan het adres van een speler. „Play better, Connors!” riep iemand op een gegeven moment. Connors was toen nog adrem genoeg om te antwoorden: „I’m trying, for Christ’s sake.” door de service van zijn tegenstander brak. Met grote zelfverzekerdheid ser veerde en volleerde hij zich vervolgens in de slot-game naar zijn eerste Wim- bledon-titel. Met rustige beheerste slagen drong Arthur Ashe (foto links) de zich uit wanhoop vaak in allerlei bochten wringende Connors (zweefduik rechts) in het defensief. pleit voor zijn geweldige wedstrijdmen- taliteit. Ashe kwam er echter niet van onder de indruk. „Ik was niet bang voor een lange partij, want ik was fysiek zeer fit. Connors zou het ook in een vijfde set heel moeilijk hebben gekregen. Hij is in dit toernooi niet echt getest, hij heeft het té gemakkelijk gehad. Ook in psy chisch opzicht was hij daarom in het nadeel. Ik zag dat hij nerveus was en verkrampte.” Connors was het daar niet mee eens. „Ik verkramp nooit” zei hij met misplaatste trots. „Als ik die vierde set had kunnen pakken, was het mis schien heel anders afgelopen.” Een belangrijke troef in de machtsstrijd tegen de ATP was hem ontvallen. Con nors reageerde zijn teleurstelling na af loop af op de journalisten die hem als favoriet hadden gedoodverfd. „Ook jullie zullen moeten beseffen dat ik kan ver liezen”, gromde hij. „Niemand is perfect. Bovendien wil iedereen van mij winnen. Steeds weer moet ik mezelf met tien percent overtreffen, omdat de anderen tegen mij minstens vijf percent meer geven dan normaal. Alle wedstrijden zijn voor mij voortaan moeilijk.” Waar na hij besloot met een opmerking die hem het treffendst typeert: „Ik heb van Ashe vandaag verloren. Vandaag.” Frangoise Durr en Betty Stove (rechts) in actie tydens hun finalepartij tegen Kazuko en Sawamatsu. Joao Havelange (rechts), geflankeerd door KNVB-voorzitter Wim Meuleman, tijdens zijn persconferentie op Schiphol. i 1 t L 7 r LONDEN. Een record aantal van 338.509 tennisliefhebbers zijn gedurende de twaalf wedstrijddagen de poorten van Wimbledon gepasseerd. Dat is 32.348 personen meer dan het vorige record. Tevens werd het record van het aantal toeschouwers op één dag gebroken met een totaal van 37.290. Met gebalde vuist zwaaide Arthur As he later triomfantelijk naar de speler- stribune, waar zijn vrienden van de spelersvakbond (ATP) hadden plaatsge nomen. Een rij achter hen zat de Con- nors-clan, onder aanvoering van mana ger Bill Riordan, versteend toe te kijken. daarna nog een derde keer van Connors. De tactiek kan nog zo slim zijn, als de vorm ontbreekt is een nederlaag tegen een klassespeler als Connors onvermij delijk. Ashe verkeert dit jaar echter in de vorm van zijn leven, ook al had hij in de halve finale te veel moeite met Tony Roche. Bovendien had hij eindelijk veel neven-activiteiten terzijde gescho ven om zich zo goed mogelijk op Wim bledon voor te bereiden. Daarom was Ashe zaterdag in staat zijn schitterende tactiek volledig ten uitvoer te brengen. Ashe behaalde zijn opzienbarende ze ge (6-1, 6-1, 5-7, 6-4) in een van de opwindendste eindstrijden uit de naoor logse geschiedenis van Wimbledon. Het was niet de score die deze partij zo adembenemend maakte. Een veel belang- rjjkere rol speelden de menseljjke eigen schappen van beide spelers. Hoe on genuanceerd het ook mag zijn, toch was deze finale voor menigeen een strijd tussen het goede en het kwade. Niemand heeft een hekel aan Ashe: hij staat bekend als een charmante persoonlijk heid met veel sociaal gerichte belang stelling. Connors heeft daarentegen de afgelopen jaren het image opgebouwd van de onuitstaanbare kwerulant. Zijn Nederland en België misschien gebruikt om Argentinië, waar uit presti geoverwegingen nu zelfs de regering ga rant staat dat transmissie, telexverbin- dingen en het uitzenden van televisie- wedstrijden straks geen enkel probleem op zullen leveren, onder druk te zetten? Havelange: „Het is natuurlijk mogelijk dat Nederland contact heeft gehad met één van de 21 andere FIFA-leden, maar daar weet ik persoonlijk niets van. Ne derland en België behoren tot de kandi daten die in aanmerking komen om het toernooi in 1990 te organiseren. Beide landen hebben zonder meer de facilitei ten voor een dergelijke organisatie. Maar om daar nu al op vooruit te lopen zou een beetje voorbarig zijn”. (Van onze speciale verslaggever) LONDEN Arthur Ashe had afgelopen zaterdag niet meer dan twee uur nodig om zo ongeveer alle tennisexperts ter wereld voor gek te zetten. Nadat deze des kundigen de afgelopen dagen om het hardst hadden geroepen dat titelhouder Jimmy Connors onverslaanbaar was, zette Ashe meedogenloos een streep door hun bere keningen. „Connors is onbespeelbaar”, riepen de spelers steeds in koor. „Connors is de grootste speler aller tijden”, loofden de journalisten. Ashe haalde slechts zijn schouders op. Hij geloofde in zijn capaciteiten en in het tactische plan dat hij had uitgestippeld. Daarom kon hij later simpelweg zeggen: „Dit verrast m(j helemaal niet. Ik wil niet opscheppen, maar ik vind dat een goede speler niet verbaasd hoeft te zijn als hij wint”. De ontluistering van Jimmy Connors ten voeten uit. In zijn poging om een smash van Ashe te retourneren gaat de Amerikaan onderuit. tijnse regering. En het ligt bepaald niet op mijn weg om het woord van een regering in twijfel te trekken. Bovendien is het niet aan mij om mij als voorzitter van een sportorganisatie met politiek te bemoeien”. Het vermoeden bestaat nu, ook bij sectie voorzitter betaald voetbal Hogewoning („Meuleman heeft het altijd over een FIFA-lid gehad, maar nooit namen ge noemd”), dat bondsvoorzitter Meuleman zich heeft laten inpalmen door een FI- FA-functionaris, zonder de consequenties van het plan te hebben overzien. Iets waar Meuleman zaterdag over zweeg als het graf. SCHIPHOL. Wat de KNVB en de KNBB bezield heeft toen beide sport bonden in november 1974 het nogal sensationele voorstel lanceerden om de organisatie van de wereldkampioen schappen voetbal in 1978 van Argentinië over te nemen, zal wel altjjd een myste rie blijven. Want zelfs al zou Argentinië, dat zich door de voortdurende politieke en economische chaos aan de rand van de afgrond bevindt, er niet in slagen om de organisatie van het toernooi rond te krijgen dan is er nog geen enkele beslis sing genomen waar het toernooi wel gehouden wordt. KNVB-voorzitter Wim Meuleman vol stond slechts met een kort commentaar op de uitlatingen van Havelange. Meule man: „Ieder land dat lid is van de FIFA heeft het recht om zich als reserve in te schrijven. België en Nederland hebben van dat recht gebruik gemaakt” Het is wel een erg onduidelijke verklaring, want Meuleman was er in november nog zo van overtuigd dat Nederland en België de organisatie zouden krijgen toe bedeeld, dat hij Nederland-België nau welijks nog als „reserve” presenteerde. van Connors met een sluw strijdplan. „Ik ga jullie niet precies vertellen hoe ik het gedaan heb”, lachte hij later tegen de journalisten. „Waarom zou ik alle geheimen prijsgeven? Ik zal nog vaker tegen Connors moeten spelen.” De ge heimzinnigheid waarmee Ashe zijn tac tiek verhulde, was min of meer overbo dig. Kort voor het begin van Wimbledon werd in Engeland een dagboek van Ashe gepubliceerd dat een jaar uit zijn carriè re bestrijkt: de periode van juni ’73 tot juni ’74. In die periode verloor Ashe tot tweemaal toe van Connors. Daarover schrijft hij: „Connors wil graag dat de bal in de hoeken wordt geslagen. Daar om moet ik die hoeken vermijden door de bal laag door het midden te sturen. Zijn zwakste punt is zijn tweede service, dus daar moet ik me zeker op richten. Omdat hij graag snel speelt, zal ik de vaart van mijn slagen variëren en ik zal veel lobs gebruiken.” De overwinning van de 31-jarige Ashe zal in de tennisgeschiedenis vooral geboekstaafd worden als een tactische triomf van grote allure. Waar alle ande re spelers van wereldklasse faalden, daar slaagde Ashe volledig. Hij brak het op kracht en snelheid gebaseerde spel Hoewel hij het juiste strijdplan inmid dels had uitgedokterd, verloor Ashe Connors bleef vooral in die eerste twee sets het antwoord op pijnlijke wijze schuldig. Telkens weer kreeg hij halfzacht geslagen ballen op zijn tenen, zodat hij niet in staat was met machtige zwaaien van zijn tweehandig geslagen backhand te antwoorden. Connors werd nerveus, ging onnodige fouten maken en zag zich al na drie kwartier met een hopeloze achterstand geconfronteerd. „Ik kon geen opening vinden”, gaf hij later toe. „Alles wat Ashe deed was even goed. Hij retourneerde met korte en lange ballen en zijn services en volleys bleven hard en zuiver.” Dat Connors toch nog even dreigde terug te komen, Toch bleef tot het einde van de partij het ontzag voor Connors als tennisser onaangetast. Vrijwel iedereen moet ge vreesd hebben, dat de 22-jarige Ameri kaan zich uit bijna geslagen positie nog zou oprichten om op de van hem beken de wijze vernietigend toe te slaan. Die angst was zeker niet ongegrond toen Connors de derde set veroverde en in de vierde set een 3-0 voorsprong nam. De mentaal kwetsbare Ashe was zaterdag echter té zeker van zijn zaak. Omdat hij in bijna elke service-game van Connors break-points bleef veroveren, wist hij dat de partij op elk moment een nieuwe, gunstige wending voor hem kon nemen. Dat moment brak tenslotte bij de stand 4-4 aan, toen Ashe bijna spelenderwijs Joao Havelange, de Braziliaanse voor zitter van de internationale voetbalfe- deratie (FIFA), was daar erg duidelijk over. Havelange, die zaterdag op Schip hol arriveerde voor een driedaags be leefdheidsbezoek aan Nederland, vertelde daarover: „Gesteld dat Argentinië de organisatie niet rond zou krijgen dan zou er eerst vergaderd moeten worden waar het toernooi wel gehouden kan worden. In Europa lijkt me niet moge lijk omdat de FIFA-reglementen op dit punt nogal duidelijk zijn. Het toernooi moet de ene keer in Europa worden gehouden en de andere keer in Zuid- Amerika. Als dat veranderd wordt dan zullen eerst de reglementen gewijzgid dienen te worden”. Iets wat niet zo snel zal gebeuren. De afgevaardigden uit Zuid-Amerika zullen op het FIFA-congres, dat van 18 tot en met 20 november in Guatamala wordt gehouden, namelijk zeker niet accepte ren dat ’s werelds belangrijkste voetbal toernooi drie keer in Europa, na West- Duitsland in Nederland-België en in 1982 in Spanje, wordt georganiseerd. Iets wat volgens Havelange helemaal niet nodig is. Havelange: „Op dit mo ment is er geen enkele reden om Argen tinië de organisatie van het toernooi af te nemen. Uit alle bescheiden die we regelmatig uit Argentinië ontvangen blijkt dat het land tijdig met de organi satie van de WK rond zal zijn. We hebben zelfs een garantie van de Argen- aan de kaa Durr opnieuw een grote handicap. In het gemengd dubbelspel wachtte Betty Stöve en de Australiër Alan Stone een teleurstelling tegen het sterke koppel Margaret Court-Marty Riessen. Na het verlies van de eerste set (4-6) leken Stöve en Stone toch nog een derde set tel forceren, toen zij in de tweede reeks met 3-0 kwamen voor te staan. Hun tegen standers egaliseerden echter de stand en doorbraken bij 5-5 de service van Betty Stöve. Margaret Court had op haar eigen service vervolgens geen moeite de party winnend af te sluiten. LONDEN. Voor de Nederlandse Betty Stöve is Wimbledon op een tragische manier afgelopen. Zij had zich weliswaar met haar partners voor twee finales geplaatst, maar kon desondanks niet beslag leggen op eremetaal. Met de Franpaise Francoise Durr verloor zjj in de eindstrijd van het damesdubbel van het Japanse duo Kiyomura-Sawamatsu (5-7, 6-1, 5-7). Betty Stöve begon sterk, maar maakte in de beslissende fase belangrijke fouten. Bovendien bleek de zwakke service van Tragische finish voor Betty Stöve

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9