fa Theo Smit vocht tevergeefs tegen uitsluiting fa Joop Zoetemelk: „Het kan toch nog beter Winst Thung SPORTWffi resultaten ff France 1975 - J Bui 99 99 BEN KOKEN MEEST TELEURGESTELD 95 IBM-TOERNOOI STREEFT NAAR VECHTLUST lendosimc Pas op voordat buitenlandse eten... Neemlendosimol mee tegen diarree. 12eRIT 242 km TARBES EL 10 Te vermoeid Lijdensweg Groot belang r SPORT KOPSTUKKEN SLAAN TOE IN EERSTE BERGETAPPE (Van onze speciale verslaggever) was I: Hennie Kuiper: achterop. (Van onze speciale verslaggever) Theo Smit: 3 Geen remise-schuivers Henk Prinsen kwam tamelijk goed L’lsle-Jourdain Lombez Lubomir Ljubojevic: erkende vechter. 11. (ADVERTENTIE) TL. F»1 tg. "W, Joop Zoetemelk. Den Hertog en Kuiper de prjjzen betreft, en figuurlijk evenzeer. i afgeschreven hebben gevoeld. Niemand bleef bij hem. Zelfs Don Allen niet, die voor hem zo’n waardevolle assistent was geweest in de sprints. IBM elkaar de laatste jaren over het algemeen vrijwel niets. Wolthuis: „De ene keer is die van Hoogovens van wat zwaarder kaliber, een ander jaar is de sterkte van onze groep weer wat groter. Het feit dat in Nederland per jaar twee toernooien van een dergelijke reputatie worden gehouden, is dacht ik van ont zettend groot belang voor de ontwikke ling van het Nederlandse schaakleven en zeker ook voor het aanzien van Neder land op het gebied van toernooi-organi- satie.” Het IBM-toernooi, dat een beduidend kortere historie heeft dan de „tegenhan ger” in IJmuiden, heeft zich in betrek kelijk korte tijd veel aanzien verworven. de 6-3 9-7-1975 PAU. Tussen Felice Gimondi en Theo Smit lag bijna een uur: 57 minuten en 48 seconden. Het verschil was een wereld. Gimondi. een breed lachende winnaar, Smit een huilende verliezer na de tiende werkdag van de ronde, die voor hem de laatste was. Meer dan twintig minuten na het sluiten van de tijdscontrole kwam Smit, de glorieuze winnaar van Merlin Plage en Fleurance. over de streep. De Ronde van Frankrijk is begonnen en de verschillen staan keihard in de uitslag van de tiende rit, die niet alleen door de Soulor, maar evenzeer door de moordende hitte een kracht meting was waarin slechts de groten overeind bleven. Een kopgroep van 21 man bij wie nauwelijks een echte naam ontbrak, of het zou die van Michel Pollentier moeten, zijn. Bijna vijf minuten achterstand voor Hennie Kuiper en Fedor den Hertog, tien minuten voor Karstens en Vianen. veertien voor Knetemann en Prinsen, 23 voor Priem en Kamper en 24 voor Koken. Het Nederladse element, met uitzondering van is voorlopig uitgeteld. Letterlijk waar het (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ondanks het feit dat de twee grootste Nederland se schaaktoernooien, Hoogovens en IBM, al veertien jaar in paradijse lijke vrede naast elkaar hebben ge leefd, wordt nog vaak gedacht dat de toernooicomité’s van beide eve nementen alle mogelijke moeite doen elkaar de vliegen af te vangen. Met andere woorden: elkaar vooral proberen af te troeven waar het het aanzien van het visitekaartje, de grootmeestergroep, betreft. 3B! Hoewel zijn functie als toernooi-direc- teur dat op het eerste gezicht wel doet vermoeden, maakt Willem-Jan Wolthuis geen deel uit van de grote IBM-familie. „Het bedrijf heeft liever een onafhanke lijke wedstrijdleider. In 1970 ben ik benaderd om de heer Misset als wed strijdleider op te volgen. Helemaal onbe kend met het IBM-toernooi was ik niet, want in het eerste toernooi, in 1961, was ik een van de twaalf deelnemers.” Algemeen ploegenklassement: 1. Caput 128.41.44, 2. Bartolozzi 128.45.06, 3. De Muer 128.49.30 4. Lelangue 128.50.10, 12. Liebregts. PAU. Joop Zoetemelk heeft zich hersteld van de voor zijn doen magere prestaties in de tijdritten. Voor hem dus een reden om tevreden te zijn, maar Zoetemelk is het niet vlug. „Zeker, het ging beter dan in de tijdritten, maar de winst was nog niet genoeg. Op de col kwam ik gewoon een beetje tekort”. Het kleine beetje van Zoetemelk was niets in vergelijking tot wat de andere Nederlanders misten, al waren Hennie Kuiper en Fedor den Hertog niet onte vreden. Kuiper: „Ik ben in mijn eigen tempo gegaan en tot vijf kilometer van de top kon ik goed mee. In de afdaling heb ik nog een lekke band gekregen en daarna heb ik weer aangepikt bij de groep met Fedor, die is niet zo’n goede daler. Ik geloof niet dat ik zonder die lekke band bij de eersten was terugge komen”. Den Hertog: „Kuiper is in de afdaling weer bij mij gekomen. Het klimmen ging redelijk goed, maar in de afdaling had ik werkelijk angst. Het was verschrikkelijk gevaarlijk”. Toernooi-direeteur Willem-Jan Wolt huis van het IBM-gebeuren. waarvoor vandaag de eerste ronde wordt gespeeld, daarover: „Ja, ik hoor die verhalen na tuurlijk ook, maar ik kan met de hand op het hart verklaren dat er tussen Hoogovens en IBM in geen enkel opzicht sprake is van een prestigestrijd. Het IBM-toernooi is in 1961 op bescheiden schaal begonnen, toen de Amsterdamse schaakclub VAS-ASC een schaaktoer nooi van de grond bracht. Aan IBM (International Business Machines Corpo ration, het op één na meest winstgeven de bedrijf ter wereld -red.) werd toen gevraagd om een beetje financiële steun. Zo is gaandeweg een toernooi van allure ontstaan, dat nu aan zijn vijftiende edi tie gaat beginnen. Daar heeft nooit de gedachte achter gezeten om het Hoogo- ven-toernooi in de schaduw te stellen dan wel naar de kroon te steken.” Felice Gimondi heeft zijn wraak op Roberto Poggiali, die in het kielzog van de voor malige Tourwinnaar als tweede over de finish gaat in Pau. Moser zou gisteren vermoedelijk al tijd hebben verloren, als niet zijn ploeg genoten Poggiali en Fuchs hem binnen de groep hadden gehouden toen de Col Het spel is pas begonnen. De 1445 meter hoge pas van de Soulor was gisteren pas de eerste stap op weg naar de selectie. Vandaag staat het veld voor de Tourmalet, de Aspin en de verschrik kelijk moeilijke aankomst in Saint Lary Soulan. Drie beklimmingen die stuk voor stuk hoger zijn dan de Soulor. Passen die moeten worden genomen in een opnieuw helse temperatuur. De Sou lor heeft „maar” drie slachtoffers ge vraagd, de zieke Martos, de gevallen Zurano en de uitgevallen Smit. De twee de rit door de Pyreneeën zal waar schijnlijk scherper selecteren. Van de echte Ronde van Frankrijk is de kop af. In het rennersveld van nog 126 man zullen meer koppen vallen. BAASTAD. Na een periode van weinig successen heeft Rolf Thung weer eens een partij gewonnen. Hij zegevierde gisteren in de eerste ronde van het Grand Prix-toemooi van Zweedse plaats Baasitad met 7-6, over de Fransman Eric Deblicker. Maar Moser handhaafde zich nog tij dens de eerste krachtmeting, hoe dan ook. Polentier en Knudsen, Van Springel en Kuiper verloren terrein binnen de eerste twintig van het algemeen klasse ment, dat ook de sprinters Hoban en De Meyer van de ladder zag vallen. De meest teleurgestelde Nederlander was Ben Koken. „Ik begrijp er niets van. Ik was al meteen duizelig. Mogelijk nog altijd een gevolg van mijn val van twee jaar geleden. Als klimmer had ik toch zeker met de tweede groep mee moeten komen. Ik heb er alles aan gedaan. Ik ben zondag vroeg naar bed gegaan, ik heb mij serieus voorbereid en dan is het toch belachelijk dat je als klimmer als een van de eersten wordt gelost”. Op de eerste dag van de drielanden- atletlekwedstrijd tussen Polen, Tsjecho-Slowa- kije en de Verenigde Staten in Praag heeft Polen bij de heren de leiding genomen. Bij de dames js de ploeg van de Verenigde Staten eerste. De Schaakolympiade 1976 is toegewezen aan Israel. Het wereldkampioenschap schaken voor de jeugd, dat aanvankelijk in Porto Rlco zou worden gehouden, zal nu in Joego-Slavië worden gehouden. Porto Rico zag ten langen leste van de organisatie af. De KNVB hoopt dat in de loop van volgende week uitspraak zal worden gedaan in de arbitragezaak met de UEFA rond het al dan niet erkennen van de nacompetitle door de Europese Voetbalunie. ’s Werelds snelste zwemster, de Oostduitse Kornella Ender, zal bij de wereldkampioen schappen in Call (18 t.m. 27 juli) op vijf nummers starten: 100 en 200 meter vrije slag, 100 meter vlinderslag en de beide estafette- nummers. De Joegoslavische stervoetballer Dragan Djajic wil naar het buitenland. Hij heeft al contacten met Atletico Madrid en Espanol. Djajic weigert zijn contract met Rode Ster Belgrado te verlengen. Nederland heeft de eerste ontmoeting in het vierlandenjeugdschaaktotrnooi, dat in Den Haag wordt gehouden, gewonnen. West- Duitsland werd met 6>/2-3',2 verslagen. Enge land won met 8-2 van Denemarken. Het Poolse voetbalelftal won in Montreal met 8-1 van Canada. Lato was met drie doelpunten topscorer. De andere treffers kwa men van Marx (2), Deyna (2) en Bula. Ferruccio Valcareggi. voormalig trainer van het Italiaanse voetbalelftal, tekende een eenjarig contract bij Hellas Verona. was er aan het einde van dat eerste uur iets stuk. De benen hadden geen greintje macht meer. Nog op het vlakke gedeelte liet het veld Theo Smit eenzaam achter. Smit begon zijn duel met de zon. Vlak voor de bezemwagen. Hij moet zich Het toernooibeleid van IBM is op twee hoofdzaken gericht. Ie Het bijeenbren gen van een vechtlustige grootmeester groep; 2e Jonge Needrlandse spelers in de reservegroepen een kans geven. Wolthuis: „Wat dat laatste betreft voeren we een wat andere politiek dan Hoogovens, dat erg veel buitenlanders uitnodigt voor de reservegroepen. Bij IBM staat het Nederlandse talent cen traal. En dan die grootmeestergroep; we willen vermijden om daarin een stel „remise-schuivers” bij elkaar te krijgen. Vandaar dat we graag mannen als een Ljubojevic en, zoals vorig jaar, Velimi- rovic erbij hebben. Dat zijn spelers die voor vuurwerk zorgen.” Toch is het toernooicomité niet onge voelig voor grote namen. Wolthuis: „We hadden de Russische schaakbond ge vraagd om Karpov (die dit voorjaar ook door Hoogovens niet kon worden ge strikt! en Spasski te sturen. Dat kon niet, zo werd ons meegedeeld, in ver band met de Spartakiade. Nu zijn er twee jonge Russen (Makaritsjev en Ra su wajev) die zich nog helemaal waar moeten maken, maar die zonder meer al van grootmeestersterkte zijn. Een man als Basuwajev, in ons land nog vrijwel onbekend, zal in dit toernooi zeker pro beren zijn tweede grootmeesterresultaat en daarmee de grootmeestertitel te be halen. Dat is een garantie voor strijdlust en wat dat betreft past hij dus helemaal in ons straatje. Wolthuis, hoewel sprekend als bedrjjfs- outsider, gelooft niet dat IBM merkbaar voordeel heeft van het jaarlijks organi seren van een sterk schaaktoernooi. „Het is pure goodwill. Als je het mij vraagt, wordt er geen computer meer verkocht omdat er drie weken lang mensen in Amsterdam zitten te schaken onder de vlag van IBM. Het bedrijf heeft na eenmaal de keus op schaken laten val len. maar het had net zo goed wat geld kunnen steken in bijvoorbeeld de paar densport. Voor de schaakliefhebbers is het een plezierige zaak dat het destijds schaken is geworden.” BERT BREVOORD Op de Col de Soulor bedroeg zijn achterstand al veertig minuten op Lu cien van Impe, die met de sterksten speels omhoog was gedarteld na een aanloop die tamelijk kalm was geweest. Van Impe nam enkele kilometers voor de top afscheid van zijn gezellen. „Niet omdat ik bang was niet als eerste boven te komen. Ik had het ook in de sprint kunnen doen. Maar ik wilde een beetje voorsprong hebben aan het begin van de afdaling, die mij als zeer gevaarlijk bekend staat. Het ging gemakkelijk. Ik ben optimistisch. Dinsdag naar Saint La ry en vrijdag naar de Puy de Dome krijg ik opnieuw kansen. Maar pas op, ik was niet de enige die goed reed. Ook Merckx en Thevenet. Moser niet. Hij ging slecht omhoog. Zijn val in de afdaling was voorspelbaar. Hij moest risico’s nemen om terug te komen, nadat hij in de klim anderhalve minuut had verloren”. „Ik weet nu enigszins wat de Tour is Voor Theo Smit is er, wat de Tour betreft, geen morgen meer. Zijn lijdens weg eindigde op de dag dat hij was begonnen. Kort na de start eigenlijk al. in een onbetekenende valpartij. Hij kon „onbeschadigd” weer opstaan, maar toch Kamper: Wij misten daardoor wel de kans aan te sluiten bij een andere groep, die toch flink wat minuten eerder aan kwam. Allan: „De non-klimmers blijven bij elkaar, zo in de buurt van Van Linden, en als je daarbij zit, is de groep groter en gaat het toch wat gemakkelij ker”. Dagploegenklassement: 1. Bartolozzi (Poggiali, Moser, Fuchs) 17.59.54, 2. De Muer (Dauguilaume, Thevenet, Delisle) 17.59.59. 3. Caput (Hezard. Poulidor. Zoete melk) 18.00. 4. Lelangue (Merckx, Janssens, De Schoenmarcker) 18.04.50, 12 Lie bregts (Den Hertog, Kuiper, De Cauwe) 18.19.30. Felice Gimondi heeft na tien jaar zijn revanche op Roberto Poggiali. In het begin van zijn eerste jaar als prof werd de toen 22-jarige Felice Gimondi in de Waalse Pijl door Poggiali verslagen, in Pau pas nam hij wraak, tien jaar nadat hij ook zijn eerste Ronde van Frankrijk had gewonnen. De vreugde van Gimondi werd niet veroorzaakt door zijn over winning op zijn landgenoot, maar door de manier waarop het succes werd vero verd. „Winnen in Pau”, zei de 32-jarige Gimondi, „betekent iets. Zeker in deze ronde, het was de eerste confrontatie met de bergen. Voor mij is het boven dien een aanwijzing dat de vorm er helemaal is. Het gaat steeds beter. In de tijdrit van Merlin Plage werd ik negen tiende, in Auch vijfde en in Pau eerste. De opgaande lijn is er”. In 1961 en 1962 werd een twaalfkamp afgewerkt en al in 1963 vond zowel een grootmeester- alseen meestergroep em plooi in Amsterdam. Tot 1967 werd in beide groepen gestreden door tien spe lers in 1967 werd het aantal spelers in de grootmeestergroep vergroot tot twaalf en een jaar later werd de eerste zestien kamp een feit. Als overtuigend bewijs van de harmo nie tussen Hoogovens en IBM op het gebied van schaken noemt Wolthuis het feit dat door beide toernooicomité’s van dezelfde sponsorclub gebruik gemaakt wordt. „We gebruiken samen bepaald materiaal, Hoogovens geeft ons adviezen en omgekeerd, we organiseren af en toe een feestje, kortom de verhouding is zo ideaal als het maar kan.” PAU (ANP). De uitslag van de tiende etappe van de Ronde van Frankrijk, van Auch naar Pau over een afstand van 206 kilometer, luidt: 1. Felice Gimondi (Ita.-Ferretti 5.59.52, 2. Roberto Poggiali (Ita.-Bartolozzi) 5.59.54, 3. Jean Pierre Danguillaume (Fra.-de Mu er) 5.59.59 4. Bernard Thevenet (Fra.-De Muer) 6.00,5. Francesco Moser (Ita.-Barto lozzi) z.t, 6. Yves Hezard (Fra._Caput) zt„ 7. Giovanni Battaglin (Ita.-Fontana) z.t., 8. Eddy Merckx (Belg.-Lelangue) z.t., 9. Lu cien van Impe (Belg.-Stablinski) z.t., 10. Raymond Poulidor (Fra—Caput) z.t., Francisco Galdos (Spa.-Barrutia) z.t., 12. Joseph Fuchs (Zwi.-Bartolozzi) z.t., 13. Vi cente Lopez-Carril (Spa.-Barrutia) z.t., 14. Pedro Torres (Spa.-Saura) z.t., 15. Luis Ocana (Spa.-Saura) z.t., 16. Joop Zoetemelk (Ned.-Caput) z.t., 17. Roger Delisle (Belg- De Muer) z.t., 18. Andre Romero (Fra.- Lapebie) z.t., 19. Alain Santy (Fra—Sta- blinski) z.t., 20. Edouard Janssens (Belg.- Lelangue) z.t., 28. Fedor den Hertog (Ned.- Liebregts) 6.Ó4.50, 37. Hennie Kuiper (Ned.- Liebregts) z.t., 47. Gerben Karstens(Ned._ Stablinski) 6.10.13, 55. Gerard Vianen (Ned.- Caput) z.t., 65. Gerrie Knetemann (Ned.- Caput) 6.13.50, 93. Henk Prinsen (Ned.- Liebregts) 6.14.25, 119. Cees Priem (Ned.- Liebregts) 6.22.55, 121. Gerard Kamper (Ned.-Liebregts) z.t., 124. Ben Koken (Ned.-Liebregts) 6.24.23. Theo Smit arri veerde na het sluiten van de tijdcontrole en werd uit de strijd genomen. Algemeen klassement: 1. Eddy Merckx (Belg.-Lelangue) 42.50.03, 2. Francesco Mo ser (Ita.-Bartolozzi) op 1.39, 3. Bernard Thevenet (Fra -De Muer) op 2.20, 4. Felice Gimondi (Ita.-Ferretti) op 3.14, 5. Yves Hezard (Fra.-taput) op 3.59, 6. Raymond Pouljdor (Fra.-Caput) op 4.42, 7. Joop Zoetemelk (Ned.-Caput) op 4.48, 8. Jean Pierre Danguillaume (Fra.-De Muer) op 4.50, 9. Luis Ocana (Spa.-Saura) op 5.14, 10. d’Esquillot, vlak voor Pau, om de laatste reserves van de renners vroeg. Frances co Moser had nauwelijks nog iets over. Zijn zelfvertrouwen was ondermi j nd, zijn krachten waren verbruikt op de hete helling van de Soulor. Lucien van Impe Pedro Torres (Spa.) (Belg.) 22. 4. Joop 5. André Romero De Joegoslaaf Boris Ivkov, vorig jaar win naar van het veertiende IBM-toernooi, heeft zich wegens ziekte van zfijn echtgenote moe ten terugtrekken. Zijn landgenoot Rajcevic, aanvankelijk geïnviteerd voor de meester groep, neemt de vacant geworden plaats in de grootmeestergroep over. In de meester groep speelt de Westduitser Eising nu in de plaats van Rajcevic. In de eerste ronde van de grootmeestergroep zijn vandaag de volgen de partijen aan de orde: Uhlmann (DDR) Makaritsjev (Rusl.), Ljubojevic (J.-Sl.)Ha mann (Den.), Smejkal (Tsj.)Hübner (W.-Dld), Böhm (Ned.)—Rasuwajev (Rusl.), Ree (Ned.— Timman (Ned.), Jansa (Tsj.)Szabo (Hong), Sosonko (NedGheorghiu (Roem.), Kavalek (VS)—Rajcevic (J.-Sl.). Bonneiont.uX^ Thermes-Magnoac Van Impe wist niet dat Moser eigen lijk helemaal niet van die grote risico’s had genomen. Hij won nauwelijks ter rein in de afdaling, hij ging niet onder uit in een gevaarlijke bocht. „Ik gleed uit op kleine steentjes”, vertelde hij. Het was zo, maar hij slipte alleen maar omdat hij te vermoeid was om het gevaar te onderkennen. Gisteren is sim pelweg gebleken dat Moser in deze tem peratuur op dit soort hellingen waar schijnlijk terrein zal verliezen. Het vehaal van Smit was kort. Het werd verteld in woorden en in echte tranen. „Na die val ging het niet meer. Maar ik wilde niet afstappen. Ik heb geprobeerd voor het sluiten van de con trole binnen te komen, maar het een dag waarop alles tegenzat. Ik heb een lekke band gekregen, ik reed vlak voor de bezemwagen. Twee agenten naast mij. Op niet één helling kon ik een duwtje krijgen, waar anderen vaak naar boven worden gedragen. Twee keer heb ik water gevraagd aan de chauffeur van de wagen, maar hij had het niet. Ik moest dus afstappen om iets te drinken te krijgen. Nu weet ik enigszins wat de Tour is”. Giovanni Battaglin (Ita.-Fontana) op 5.17, 11. Lucien van Impe (Belg.-Stablinski) op 5.19, 12. Joseph Fuchs (Zwi-Bartolozzi) op 7.01, 13. Edouard Janssens (Belg.-Lelangue) op 7.05, 14. Michel Pollentier (Belg.-Schot- te) op 7.19, 15. Vicente Lopez Carril (Spa.- Barrutia) op 7.36,16. Francisco Galdos (Spa- Barrutia) op 7.47, 17. Knud Knudsen (Noor- Fontana) op 8.32, 18. Roberto Poggiali (Ita.-Bartolozzl) op 9.25. 19. Pedro Torres (Spa-Saura) op 9.55, 20. Hennie Kuiper (Ned.-Liebregts) op 10.45, 27. Fedor den Hertog (Ned.-Liebregts) op 14.25, 37. Ger ben Karstens (Ned.-Stablinski) op 18.13, 67. Gerrie Knetemann (Ned.-Caput) op 23.55, 75. Gerard Vianen (Ned.-Caput) op 25.50, 84. Henk Prinsen (Ned.-Liebregts) op 28.19. 112. Cees Priem (Ned.-Liebregts) op 35.34, 117. Gerard Kamper (Ned.-Liebregts) op 37.23, 122. Ben Koken (Ned.-Liebregts) op 41.51. Wat de bezetting van de grootmeester groep betreft ontlopen Hoogovens en Puntenklassement: 1. Rik van Linden (Belg.) 229 punten, 2. Eddy Merckx (Belg.) 165. 3. Francesco Moser (Ita.) 155. 4. Walter Godefroot (Belg.) 110, 5. Barry Hoban (Eng.) 102 Bergklassement: 1. (Bel.) 48 punten, 2. 32, 3. Eddy Merckx Zoetemelk (Ned.) 18, (Fra.) 14. Wolthuis, bij de AMRO-bank werk zaam als afdelingsdirecteur controle en planning buitenland, schat dat hij voor dat zijn eigenlijke werk als wedstrijdlei der begint zo’n maand aan manuren bezig is met allerlei voorbereidende werkzaamheden. „Als je dit werk wilt doen, moet je natuurlijk de nodige gel dingsdrang hebben en die zit er bij mij dan ook wel een beetje in. Ik vind het nu eenmaal leuk om een beetje in die schaakkringen te verkeren en daarin wat relaties op te bouwen.” Kamper, Priem en Allan kwamen met meer achterstand over de streep, mede doordat Kamper bij het begin van de beklimming van de Soulor een lekke band had gekregen. Het drietal reed gezamenlijk verder. Allan: „Wij hebben bewust op Gerard gewacht”. Priem: „Wat geeft het of je er honderd meter voor blijft ploeteren. Nu heb je nog een beetje steun aan elkaar”. ViHemur-sur- ALBI St -Sarnin'^Lf^i) Grisolles£^*t’ Gaillac binnen. „Veertien minuten verliezen is niet zo veel. Er komen nog veertien dagen. Ik had misschien beter kunnen eindigen ,maar dan had ik mij moeten forceren. Dit was de eerste dag dat ik min of meer mijn eigen koers heb kunnen rijden. Ik geloof dat ik nog een van de dagen met de eersten mee zal kunnen”. f

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 10