ARGENTIJNSE REGERING Z OU VAKBONDSEISEN AANVAARDEN Straffen tot 5 jaar voor in Zuid Vader gestraft Molukkers die kinderen uitleende aan pornofotograaf Regering besnoeit op Werkloosheid weer salarissen ambtenaren fors toegenomen Twee kwaden Arrestaties in Libanon in Londen zijn gezien claudia 40 Feyenoord tegen Ipswich Town Vergoeding als hechtenis ten onrechte was „Carlos” zou f .*^1 DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Bom uitstomen L —Jt KW M 6 Het woord is aan... VOORAL ONDER VROUWEN Concorde-paniek RADIKALE OPRUIMING nijman haarlom 023-319309 Loting Europa Cup Kunsthandel Jos de Graaff Telefoonbeantwoorders Sif'was Plaatselijk onweer AGENÜzA few 1 Sta If Ft Bezuiniging van honderden miljoenen Ook raketten en vuurwapens in beslag van alle kollekties pag:na 4 eigen ontwerpstudie voor houtmarkt 21 perspex lichtbakken neon lichtreklames Grote Houtstraat 22 Haarlem Relatie-geschenken De seizoen-opruiming begint donderdag 17 juli 1975 w/uii/iiiiiiii/ii/u/imi/Hii/nuiiii. genomen ^utuuHHuuuufnunnmmmum M|. Aii Strandverwachting Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur; Tel. 10519 II - IJmuider Courant Stanislaw J. L, e c Hoof'dredactie.-JosL. Lodewijks, E. Komng Uitgave Damiate Pers B.V. Directie? Mr. H. C. van der Mije,H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f35,45 p. kwartaal (p. post f42,-), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 ct. Isabelita bindt (Van onze correspondent) 28 (Van onze parlementsredactie) (Zie verder pagina 2) (Zie verder pag. 9). Daarmee steeg de totale geregistreerde 2 in WWW DINSDAG 8 JULI 1975 65e jaargang nummer 206 Gierstraat 47 - 53 - Telefoon 31 28 01 ShowroomsBreestraat 30 en 24 Er zijn diepgelovige mensen die het slechts aan een religie ont breekt. KOOP vanaf 495, HUUR avnaf f 20,p. m. NATEBO-AMSTELVEEN. tel. 020-456458 n Q 9 5 4 7 7 ARNHEM. (ANP)In het zwaar be waakte paleis van justitie te Arnhem zijn vanmorgen de vonnissen uitgespro ken voor zeventien Zuidmolukkers die plannen beraamd hadden voor een aan slag op paleis Soestdijk met het oog merk koningin Juliana van haar vrijheid te beroven. De drie hoofdverdachten en een fami lielid van één van hen werden veroor deeld tot vijf jaar met aftrek na een eis van zeven jaar gevangenisstraf. De ove rige verdachten kregen gevangenisstraf fen variërend van vier maanden tot vier jaar. Een onontplorfte Duitse bom uit de tweede wereldoorlog wordt door experts van het Britse leger „uitgestoomd” in het plaatsje Bexleyheath. Nabijgelegen huizen en kantoren werden ontruimd ter wijl het werk gaande was. De zware bom werd gisteren gevonden in een achterplaats van gemeentekantoren waar tijdens de oorlog een tramstation was. komen loonsverhogingen wil afdwingen. De regering had haar veto uitgesproken over deze’ loonsvernogingen. Bij het ka binetsberaad van gisternacht was ook de opperbevelhebber van het leger, generaal Alberto Numa Laplane, aanwezig. Acht kleine politieke groeperingen, die de regeringscoalitie steunden, namen gis teren afstand van het beleid van de regering van Isabelita Peron. In een gemeenschappelijke verklaring riepen ze het leger op samen met de vakbonden en het zakenleven een uitweg uit de crisis te zoeken. Die verklaring werd uitgegeven vóórdat vakbondskringen be kendmaakten dat de regering hun eisen accepteerde. In de verklaring wordt de regering verweten dat ze zich niets meer gelegen laat liggen aan de peronistische ideeën, waarmee de perionisten in 1973 de verkiezingen wonnen. De tweede Nederlandse club in dit toernooi (Ajax of een andere, via de zo omstreden na-compètitie aan te wijzen vereniging) krijgt het Noordierse Glen- toran te bekampen. De lotingsvolgorde bepaalde ook in dit geval dat de eerste wedstrijd in Nederland zal plaatsvinden. besproken op een vergadering van vakbondsleiders. Sinds gisteren is Argentinië volkomen verlamd door een algemene staking, waarmee de CGT onmiddellijke toepas sing van de met werkgevers overeenge- i 73 juli in werking wiens Deze krant bestaat uit twaalf pagina’s. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, STRAATSBURG. (ANP) Een boy cot van tweeëneenhalf jaar is gisteren in Straatsburg afgelopen met de entree van achttien Britse socialistische parlementa riërs in het Europese, parlement. Voor het eerst sinds de uitbreiding van de Europese gemeenschap van zes tot negen leden heeft het Europese parlement nu alle 198 zetels bezet. BEIROET (UPI). De Libanese vei ligheidsdienst heeft bij razzia's in Beiroet een aantal personen gearresteerd op ver denking van lidmaatschap van een on dergrondse communistische organisatie, zo wordt door kranten in Beiroet ge meld. Wetenschappelijk specialisme kan gro te diensten aan het welzijn bewijzen doordat onderzoeken kunnen worden uitgevoerd die dieper ingrijpen in de samenlevingspatronen dan door normale overheidswaarneming mogelijk is. De gegevens op het gebied van de milieu problemen, die op wetenschappelijk ver antwoorde wijze worden opgediept en ingepast in de totale analyse van de samenleving, kunnen een belangrijke bron voor beleidsvorming zijn, waarbij vooral de betrouwbaarheid der gegevens reden voor de overheid is om er grote aandacht aan te schenken, meer dan aan „kreten uit de bevolking" die weinig bewijskracht bezitten. Maar er is ook een groot gevaar aan die eenzijdige wetenschappelijke benade ring verbonden. Een mens is geen ma chine en zijn gedragingen zijn niet altijd consequent aan zijn frustraties en leed. Nuchtere cijfers bijvoorbeeld over de gevolgen van de geluidshinder rondom Schiphol tonen aan, dat er nagenoeg geen verhuizing plaatsheeft uit de gebie den die het zwaarst van het vliegtuigla waai te lijden hebben. Wetenschappelijk onderzocht en aangetoond door de Vrije Universiteit! Conclusie: de mensen ac cepteren het lawaai en schikken er zich in. Hier klopt iets niet. Wetenschappelijk becijferd klopt het wél, naar wij moeten aannemen. Maar is er ook een weten schappelijk onderzoek geweest naar de bindingen van de mensen aan de streek waar zij „het lawaai accepteren”? Aan de mogelijkheden die zij hebben om te verhuizen? Aan de noodzaak om zo dicht mogelijk bij hun werk te blijven wonen? De situatie op het gebied van de arbeidsaanbieding zowel als op het ge bied van de woonplaats- en woningkeu- ze is anno 1975 niet direct geschikt om de mensen gelegenheid te geven hun boeltje te pakken en naar elders te verhuizen. Is daarom het lawaai minder Pijnlijk en zelfs „acceptabel”? Men weegt de nadelen tegen elkaar af en komt tot de conclusie dat verhuizen nog groter narigheid geeft dan dagelijks in het lawaai te zitten. Dat is vastgesteld, anders zouden er grotere verhuisstromen zijn. Maar de noodzaak tot bestrijding van hét vliegtuiglawaai als milieubeder- ver wordt er geen haar minder door. De 39-jarige vader werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en 500 boete of 20 dagen hechte nis. De moeder werd vrijgesproken. De ex-uitgever van het sexblad Candy kreeg vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, alsmede 10.000 boete, subsidi air 50 dagen. Casildo Herreras (links), leider van de Argentijnse vakcentrale CGT, pleegt overleg met de leider van de metaalwer- kersbond, Alberto Campos (midden), en d« minister van arbeid, Cecilio Conditti (rechts). Eind juni waren 137.820 mannen werkloos en 38.690 vrouwen. Voor man nen betekende dit een lichte daling: met 960 ten opzichte van mei. Voor vrouwen werd een stijging van 4040 genoteerd. De totale zuivere werkloosheid kwam daar mee op 176.510, dat is 3080 meer dan eind mei. Het aantal mannen en vrou wen, die op aanvullende werken waren geplaatst steeg met 300 tot 4170. Het aantal personen op sociale werkvoorzie- ningsobjecten voorzover zij in aanmer king komen voor bemiddeling naar het vrije bedrijf steeg met 160 tot 6390. DEN HAAG. (ANP) Op treedt een nieuwe regeling volgens welke een verdachte, strafzaak na het ondergaan van voorlo pige hechtenis eindigt zonder oplegging van straf, een schadevergoeding kan krijgen waarin uitdrukkelijk ook imma teriële schade is begrepen (nadeel dat niet uit vermogensschade bestaat). In de oude regeling kon een gewezen verdach te alleen een tegemoetkoming in de werkelijke schade krijgen. Dit heeft hef ministerie van Justitie vandaag bekend gemaakt. De regeling geldt ook voor een ver oordeelde, die in voorlopige hechtenis is gehouden voor een strafbaar feit waar bij voorlopige hechtenis volgens de wet niet is toegelaten. Verder wordt de reeds mogelijke tegemoetkoming in de kosten van een advocaat omgezet in een ver goeding. Plaatselijk nieuws Kastje kijken Radio en tv Strips Sport10, 11 Plaatselijk onweer, maar ook perioden met zon. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Minimumtemperatu ren omstreeks 16 graden. Maxi mumtemperaturen van 20 tot 25 graden. ZÜRICH. Bij de loting voor de eerste ronde van het nieuwe Europa- cup-seizoen, heeft Feyenoord als tegen stander Ipswich Town getroffen. De eer ste wedstrijd in dit UEFA-toernooi is op 17 september in Rotterdam, de return 1 oktober. co c o. -n De Westduitse PTT geeft met ingang van 14 augustus 1975 speciale postzegels uit in het ka der van de strijd tegen misbruik van verdovende middelen. De drie gezichten op de postzegel geven de situaties weer waarin een gebruiker van drugs komt te verkeren. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De werkloosheid is ook in juni opnieuw fors gestegen, zowel wat de geregistreerde arbeidsreserve betreft als gemeten aan het voor seizoen gecorrigeerde cijfer. De geregistreerde arbeidsreserve steeg met 1,9 percent, het voor seizoen gecorrigeerde getal met ruim 4,7 percent. De werkloosheid voor vrouwen steeg in juni met meer dan 10 percent. De totale werkloosheid (met seizoencorrectie) is nu boven de 220.000 gekomen. arbeidsreserve tot 187.070. De stijgingen zijn volgens het ministerie van Sociale Zaken groter dan volgens het seizoenpa- troon mocht worden verwacht. Daarom steeg dan ook het voor seizoen gecorri geerde cijfer flink: met 9700 tot 221.600. De geregistreerde vraag naar personeel eveneens voor seizoen gecorrigeerd daalde met 8900 tot 44.300. Morgen liggen wij in vochtige, warmere en licht onstabiele lucht- Mogelijk een enkele on weersbui, maar ook zonnige peri oden. Matige wind tussen zuid en oost. In de middag 20 tot 23 gra den, zeewater 17. Vooruitzichten: zomers maar wel onstabiel, waardoor kans op buien. ARNHEM. De Arnhemse rechtbank heeft vanochtend uitspraak gedaan in de strafzaak tegen een Arnhems echtpaar dat ervan wordt beschuldigd zijn beide kinderen als model te hebben uitgeleend aan een sexfotograaf. Deze maakte van hen opnamen voor pornobladen. BUENOS AIRES (AFP, UPI, Reuter). De Argentijnse minister van arbeid, Cecilio Conditti, heeft de grote vakcentrale CGT laten weten dat de regering de eisen van de CGT aanvaardt, zo is vanochtend uit vakbonds kringen in Buenos Aires vernomen. De minister heeft na een kabinetsbe raad drie uur lang gesproken met de vakbondsleiders. De regering heeft „een duidelijk antwoord gegeven en onze eisen aanvaard”, zo verluidde uit vakbondskringen. Het antwoord van de regering zou vanmiddag worden De arrestaties in Beiroet volgden nadat de Syrische autoriteiten gisteren bekend gemaakt hadden dat zij cellen van de zelfde organisatie hadden opgerold, die verantwoordelijk worden geacht voor aanslagen in Damascus op onder meer het gebouw van de Amerikaanse voor lichtingsdienst en de ambassades van Egypte en Jordanië in de afgelopen maanden. In Syrische regeringskringen verluidde dat vorige week een twintigtal leden van een Arabische communistische be weging waren gearresteerd na een schietpartij met de politie. Daarzij zou den zeven „communisten” zijn gedood. De groep wordt verantwoordelijk ge acht voor een aantal aanslagen op ver scheidene gebouwen in de hoofdstad ge durende de gevechten die vorige week plaatsvonden tussen rechtse en linkse burgermilities. Volgens persberichten zijn acht tot tien personen aangehouden en is een hoeveelheid raketten, vuurwapens en explosieven in beslag genomen. Naar een aantal ondergedoken leden van de groep wordt nog gezocht. DEN HAAG Ook de ambtenaren zullen hun steentje moeten bijdragen in de moeilijke financiële toestand waarin het kabinet-Den Uyl verkeert. Het is nu vrijwel zeker dat er enkele honderden miljoenen guldens bezuinigd zal worden op de ambtenarensalarissen van volgend jaar. Het trendbeleid blijft echter on aangetast. De bezuinigingen zullen meer liggen bij de „vloer” in de ambtenaren salarissen. LONDEN. (UPI) Iljitsj Ramirez Sanchez, ook bekend als „Carlos” Marti nez, is zondag jl. door een vroegere kennis gezien in de Londense wijk Ken sington, zo meldt het Britse dagblad „The Guardian” van vandaag. „Carlos” wordt door de politie van Frankrijk en Engeland gezocht wegens de moord op drie mensen in Parijs en zijn rol in een internationale terreurbende. De oude kennis, die „Carlos” kent van de tijd dat hij in Londen studeerde en met zijn moeder en broers in Kensing ton woonde, vertelde de politie dat ze hem zondagavond nog had gezien. Weliswaar had hij zijn haar kortge knipt en droeg hij geen bril, maar ze was ervan overtuigd dat het dezelfde man was, aldus de Guardian. De politie zou nog een tweede guerrillaleider op het spoor zijn, die ook vanuit Londen opereerde en tot dezelfde bende zou behoren als „Carlos”. Volgens de Guar dian veronderstelt de politie dat „Carlos” niet meer welkom is bij de organisatie waarvoor hij werkt. Daarom zou hij nu voor zijn eigen leven vrezen. BEIROET. De Libanese hoofd stad Beiroet werd gisteravond opge schrikt door een krachtige explosie. Talrijke burgers, met de bloedige strijd van de laatste tijd nog vers in het geheugen, holden naar politiebu reaus om opheldering te vragen. Ra- dio-Beiroet meldde echter dat de knal was veroorzaakt door de Brits- Franse supersonische Concorde, die door de geluidsbarrière brak. Het toestel maakte zijn eerste vlucht met passagiers van Londen naar Bahrein. Minister De Gaay Fortman van bin nenlandse zaken heeft over dit principe besluit van het kabinet overleg gepleegd met zijn topambtenaren. Vanmiddag komt het kabinet weer bijeen om de uitkomsten van het overleg (en dat van de andere bewindslieden op hun beleids terrein) te bespreken. In Den Haag wordt aangenomen dat het kabinet het vandaag ook eens zal worden over de besnoeiingen in de be groting voor 1976. Morgen kan dan het touwtrekken beginnen over het dekkings- plan, met name de eventuele verhoging van belastingen. Kampt dem Drogen iTufihmucb - sss ■- .«to a '"JL-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1