Soares Gras langs wegen in België bevat 80 maal meer lood dan normaal Amerikanen blijven Israel steunen Zweden laat telefoons aftappen Befaamd boek van Amerikaanse socioloog Veblen vertaald Nietsdoende klasse doorgelicht Slag om informatie I moet worden gewonnen „Volksdemonstraties zullen Portugal verlammen” Elektrische trein in China 99 99 CM RAZEND ARAFAT Islamitisch overleg TELEFOONTJE Top-spion gekozen HOOFD NARCOTICA BRIGADE IN ROME GESCHORST door nico scheepmaker „ALS ISRAËLIËRS SINAI ONTRUIMEN” Finnen: „tijdgebrek” „Meningsverschillen” in Westduits kabinet 2 DINSDAG 8 JULI 1975 BINNEN- EN BUITENLAND 3 1; (Van onze redacteur in Lissabon) B Door Arnold Willinck Hond Kritiek Bezit Wie voor een avondje-uit („goed voor u”) eenentwintig gulden per minuut neertelt, zal globaal voor niet goed snik versleten worden. Maar wie daarbij vertelt dat hij „De Stem”, of liever nog „The Voice” heeft gehoord mag rekenen op goedkeurend gemompel. Voor het pu bliek van zulk soort avondjes in de demonstratieve consumptiesfeer zijn omschrijvingen gegeven als „jet set plus onderwereld”, maar pas sender nog is het fraaie „de nietsdoende klasse” („leisure class”) van Thorstein Veblen. md allen vaart deurs giste- imte- wordt bord- it pu- ;evist t van giste- Wil- heep- irdoor heeft ieeld. gse in sen niet loor nen. fen- ijke feja iee dit in >rig van de- oe- het De zen l in het i in te ,aat iken lisme onden cteurs iensen „Voor g ge- eren olitie aan teren onene taal lenten direc- leege- ring :zen iden ilden •o* - (Van onze redacteur in Jeruzalem) mee voorwaarden voor en vijf nds de op arres post innen iei 17 n uit tolen over DE OPKOMST van de nietsdoende klasse valt samen met het begin van bezit. Het eerste bezit was de buit van een geslaagde rooftocht PRAAG (AFP) William Salgovic, voorzitter van de controle- en revisie- commissie van de Slowaakse Communis tische Partij en oud-hoofd van de con traspionage, is gisteren in Bratislava eenstemmig gekozen tot president van de Slowaakse nationale raad. De belangrijkste agendapunten zijn: de Palestijnse kwestie, Jeruzalem en de positie van mohammedaanse minderhe den (met name op de Filippijnen). BRUSSEL (ANP) Tijdens een pers conferentie in Brugge heeft het Belgi sche ministerie van Openbare Werken laten weten dat, uit bezuinigingsoogpunt. het gras op de bermen van de autowe gen nog maar eenmaal per jaar meer gemaaid zal worden. dernemingsraad is het daar niet hele maal mee eens. De erfenis toont nu het beeld van een soort touwtrekken tussen de militaire opzichter, de ondernemings raad en de eigenaren. De heer Feron had liever gezien dat zijn schoonvader hem een boerderijtje in de buurt van Sittard had nagelaten. eeft thse Ko nen ■ter. dat lag oon, ver- nili- eeds van Idus zie- over i het toe- eeks irden i de aald. afge- Ier ?en der egt no de eg- cht eid cht 1. ADVERTENTIE) Vakantie: pak Dit half ezon- innen re- ie op begin lolitie r een alles 020- LISSABON. Mario Soares, de leider van de Portugese sociaalde mocratische partij, wil om „een eind te maken aan gemanipuleerde voor lichting” desnoods het hele land door grote demonstraties lamleggen. Soares zei tijdens een vergadering met socialistische werknemers hij de nieuwsmedia, dat er geen belang- rijker strijd is dan die voor de pers vrijheid. en dat de slag om de infor matie door de sociaal-democraten gewonnen moet worden. „Wanneer elk ander middel faalt, zullen we niet schromen door volksdemonstra- ties het hele land te verlammen.” Deze Amerikaanse socioloog schreef in 1899 een briljant boek over de Amerikaanse samenleving en iedere beginnende student in de sociale we tenschappen, komt bij de bestudering van het verschijnsel klassetegenstel- ling onherroepelijk zijn naam tegen. Van de Arbeiderspers in Amsterdam is het goede idee afkomstig Veblens „De theorie van de nietsdoende klas se” driekwart eeuw na dato in een prima vertaling van B. Tromp en L. Inberg te laten verschijnen China heeft een 676 kilometer lang ge ëlektrificeerd spoortraject van Paoki in het noordwesten van het land naar Chengtoe in Tsechwan in het zuidwesten. Het is de eerste elektrische spoorlijn in de Volksrepubliek. De lokomotief is door de Chinezen zelf vervaardigd. Den igen van ge- het op igen voor i de r de de >ela- uid- der :eren van Deze verschillen bestonden tussen hem en de minister van Buitenlandse Zaken, Hans Dietrich Genscher (beiden lid van de liberale FDP) enerzijds en de bonds kanselier Helmut Schmidt, die lid is van de socialistische SPD anderzijds, zo heeft Ertl voor de pers verklaard. JERUZALEM Amerika zal Israël militaire en economische steun op lange termijn geven als de Israëliërs bereid zijn tegemoet te komen aan de Egypti sche eisen de Sinaï te ontruimen. De steun zal bestaan uit economische hulp ter waarde van anderhalf miljard dollar (Israël heeft 2,5 miljard gevraagd) maar ook uit de levering van middenlangeaf- standsraketten van het type Lance, het gevechtsvliegtuig F-15 en elektronische apparatuur. De rolverdeling mag dan iets ver anderd zijn, voor de rest is het alsof Veblen zijn boek gisteren heeft vol tooid. Noodzakelijke 1 km 1. De klaar over Een PvdA-delegatie bestaande uit Ed van Thijn, Harry van den Bergh en Willem Hendrik de Beaufort (die Rus sisch spreekt) heeft een werkbezoek ge bracht aan de Sovjet-Unie en zich daar bij niet zoals gebruikelijk beperkt tot het voorspelde „zwanenmeer” (in de pauze zijn ze weggegaan) en de officiële ontmoetingen met hoge partijfunctiona rissen, maar ze hebben zich ook de benen uit het lijf gerend om zoveel mogelijk „andere” Russen te ontmoeten: Joden met emigratieproblemen, en dissi denten als prof. Sacharov, 'Toertsin en Amalrik. Bovendien hebben zij de be langen van deze dissidenten weer bij de Russische autoriteiten bepleit. Die bleven daarbij beheerst en tamelijk vriendelijk, maar de Russische ambassadeur in Ne derland was er minder happy mee. Hij had de delegatie uitgeleide gedaan op Schiphol en was ook weer present toen zij op Schiphol arriveerden. Omdat bleek, dat hij vanuit Moskou nog niet was „ingeseind” over het „wangedrag” van onze Drie Musketiers, vertelde Van Thijn hem op de horizontale roltrap maar vast wie ze allemaal ontmoet had den. De ambassadeur was toen razend, maar dat schijnt heel goed voor de spijsvertering te zijn. Amalrik’s vrouw Gjoezelj vanuit Mos kou, om te vertellen dat de KGB, de Russische geheime politie zojuist met vier man op bezoek was geweest om te zeggen dat Andrej Amalrik die na zijn drie jaar „werkkamp streng regime” en de daarop gevolgde twee jaar verban ning naar Siberië nog steeds geen ver blijfsvergunning voor zijn woonplaats Moskou heeft) binnen 72 uur Moskou diende te verlaten. „Je zag al die mensen, die toch jaren lang blijk hebben gegeven van èen ge weldige geestkracht, op dat moment in elkaarsodemieteren”, vertelde Harry van den Bergh. „Er komt blijkbaar toch aan ieders weerstandsvermogen eens een eind. Je begrijpt dan opeens beter, in wat voor ’n sfeer van intimidatie die mensen altijd moeten leven, je-ziet dat systeem voor je ogen functioneren, en dat was niet prettig, kan ik je verzeke ren. Als bezoekers voelden we ons op dat moment erg buitengesloten, je kan dan weinig meer doen dan toekijken.” Zij hebben Sacharov toen beloofd dat zij bij de autoriteiten zouden bepleiten dat er eindelijk iets aan de ogen van zijn vrouw werd gedaan (zij is aan één oog blind, het andere gaat sterk achter uit, in Italië zit een specialist die haar zou kunnen helpen, maar ze krijgt geen visum). Sacharov toonde zich daar erg dankbaar voor. „Haar ogen zijn mijn hart”, zei hij. van het nietsdoen zijn, des te deftiger wordt iemand ervaren: „hoe vaak voelt een Heer van Stand zich al niet geroepen zijn droefheid en veront waardiging kenbaar te maken over de onbehoorlijke manieren en het weinig beschaafde gedrag van zelfs de betere klassen in de beschaafde samenle ving.” VEBLEN geeft een reeks schitte rende voorbeelden van „goede smaak” binnen de nietsdoende klasse. Ironie is daarbij voortdurend zijn sterkste wapen. Soares noemde de affaire-Republica „een graadmeter voor het recht op vrije informatie”. Het land moet weten of het meervoudig socialisme en de verschei denheid van meningsuiting in de voor lichting. zoals de Revolutionaire Raad die heeft toegezegd, alleen maar holle frasen zijn, of dat ze werkelijk betekenis hebben. de opkomst van een nietsdoende klas se zijn: 1) De gemeenschap bezit een roof zuchtige manier van leven (zoals oor logvoeren) 2) De bestaansmiddelen moeten zo eenvoudig te krijgen zijn dat een aanzienlijk deel van de gemeenschap vrijgesteld kan worden van de plicht tot dagelijkse arbeid. Bestaan deze voorwaarden, dan zijn bezigheden die ak heldendaden wor den aangezien waardig, tegenover „onwaardige” dagelijkse, maar onmis bare activiteiten, waarin het heldhaf tige element vrijwel geheel ontbreekt. Naar alle waarschijnlijkheid zal pre mier Rabin zoals gemeld zaterdag in Bonn Kissinger ontmoeten. Zondag zal het Israëlische kabinet dan de knoop moeten doorhakken over een van de meest controversiële zaken die de afge lopen jaren in de Israëlische politiek gespeeld hebben. Ook kleding kan prima als een bewijs van betaalkracht dienen. Smetteloze kleren vallen vooral zo in de smaak omdat ze een nietsdoend leven suggereren. Een nu bijna ver dwenen maar destijds nog opvallend Kledingstuk was het korset. Veblen: „Vanuit de economische theorie beke ken, lijkt het korset veel op een verminkend instrument, dat tot doel heeft de vitaliteit van de draagster te verminderen en haar blijvend zichtbaar arbeidsongeschikt ken.” En het geldt ook „Globaal kan men stellen vrouwelijkheid van vrouwenkleding in feite niets anders betekent dan het zo doeltreffend mogelijk verhinderen van nuttige inspanning.” Prof. Sacharov daarentegen was heel tevreden. Hij zei dat de manier waarop zij het aangepakt hadden „de beste me dedeling was die hij sinds een jaar ontvangen had.” Donderdag waren ze met Amalrik in een taxi naar de „Dat- sja”, het buitenhuisje van Sacharov ge gaan. waar deze rust houdt na een hartaanval. Hij, maar ook Amalrik. maakte „buitengewoon veel indruk” op de drie Nederlanders. Maar de meeste indruk maakte toch het telefoontje van en te ma nu nog: dat de De Israëlische regering heeft echter te kennen gegeven het onverstandig te ach ten met deze Amerikaanse tijdnood re kening te houden. Allereerst zijn er binnen Israël nog steeds diepe menings verschillen tussen voor- en tegenstan ders van de overeenkomst. Onder de tegenstanders hebben zich oud-premier Golda Meir en oud-minister van Defen sie Mosje Dajan geschaard, terwijl enige oud-generaals, onder wie de superhavik Ezer Weizman, zich vóór de overeen komst hebben uitgesproken. Niet alleen politiek, maar ook tactisch zou het bijzonder onverstandig zijn om aan een zo ultimatieve tijdslimiet gehoor te geven. Dat zou een uitnodiging aan de Arabieren zijn om in de toekomst nieu we ultimatums te stellen. Hij wordt opvolger van de in maart overleden Ondrej Klokoc. Salgovic is een omstreden figuur na de inval van troepen van het Pact van Warschau in Tsjecho-Slowakije om een einde te ma ken aan het regime van Alexander Doebcek. Minister van Justitie Lennart Geijer deelde mee dat het kabinet heeft beslo ten deze tot nu toe geheime informatie openbaar te maken nadat zich in de pers een debat had ontwikkeld over de om vang van het afluisteren van telefoon gesprekken door de overheid. De minister refereerde aan een reeks beweringen van telefoonmonteurs dat onder de gesprekken die de Zweedse veiligheidsdienst afluistert, die waren van leden van een kleine maoïstische beweging, de centrumpartij die in de oppositie is, enkele internationale vriendschapsorganisaties, een ambassade van de Oostbloklanden en een buiten landse militaire attaché. Commissaris di Francesco heeft name lijk een telegram gezonden aan de leider van de radicale partij, Marco Pannella, nadat deze in de loop van de vorige week was gearresteerd toen hij na af loop van een persconferentie een has jiesj-sigaret had gerookt. Pannella wilde hiermee te kennen geven dat een soepe lere wetgeving op het gebied van de verdovende middelen dringend noodza kelijk is in Italië. Commissaris di Fran cesco is het hiermee kennelijk eens, want in het telegram aan Pannella zei hij dat” hij als politiecommissaris een onrechtvaardige wet moet toepassen, maar als particulier persoon en burger haakt naar een meer rechtvaardige en menselijke maatschappij. Ik wil dan ook blijk geven van mijn grote achting en bewondering”. ROME (AFP) Commissaris Ennio di Francesco, hoofd van de narcoticabri gade van Rome, is gisteren geschorst, omdat zo is officieel bekendgemaakt „men wil voorkomen dat hij tegen zijn geweten handelt”. Thorstein Veblen zat dan ook tij dens zijn schrijftafel-arbeid niet in de voortdenderende wereldtrein, die de stations Auschwitz, Hirosjima en My Lai al is gepasseerd o,> weg naar een laatste difinitieve nucleaire dé raillement, onder het zielloos kabaal de geluidspap, zoals onlangs tref fend in deze krant zekere popmuziek werd omschreven. Over huisdieren in de demonstra tieve consumptiesfeer zegt hij: „De hond verkeert door zijn nutteloosheid en zijn bijzondere karakter in een voordelige positie. Men roemt hem vaak als de vriend van de mens en prijst zijn intelligentie en trouw. Daarmee wordt bedoeld dat de hond de dienaar van de mens is en dat hij de gave van de on voorwaardelijke gehoorzaamheid bezit en als een slaaf zo vlug de stemming van zijn mees ter aan kan voelen. Naast deze eigen schappen die hem tot een ideale on dergeschikte maken bezit de hond ook een aantal karaktereigenschappen waarvan de esthetische waarde twij felachtig is. Hij is van alle huisdieren het vuilst en houdt er zeer nare gewoonten op na. Dit wordt goedge maakt door een slaafse, kruiperige houding tegenover zijn meester en doordat hij zich snel bereid toont om ieder ander mens schade er ongemak te bezorgen. Aangezien hij ook geld kost en geen produktieve functie ver vult, kan hij verzekerd zijn van onze achting. Tevens associëren wij de hond met de jacht een verdienste lijke bezigheid en een uiting van de eervolle roofzuchtige impuls.” Agressie, vernietiging van leven wordt eervol, wapengebruik, zelfs te gen levens van de nederigste schepse len des velds, wordt in deze „bar baarse opvatting” als een nobele acti viteit beschouwd. De roofzuchtige cultuurperiode begint, wanneer alle leden van de groep (of natie) ge vechtskracht als de norm aanvaarden voor de beoordeling van mensen. Ook heeft de PvdA-delegatie op de laatste dag nog dat KGB-bezoek aan Amalrik bij de autoriteiten ter sprake gebracht. PvdA’ers hebben Amalrik (als u diens „Niet begeerde reis naar Siberië” en „Haalt de Sovjet-Unie het jaar 1984?” nog niet gelezen hebt, dan hebt u zowel uzelf als hem tekort gedaan) trouwens ook de uitnodiging van de universiteit van Utrecht om daar te komen studeren ter hand gesteld, want via de post had die hem nooit bereikt. Amalrik heeft hu een visum aangevraagd voor een verblijf buitenslands van een of twee jaar. Ei genlijk had hij nog een half jaartje in Moskou willen blijven om in zijn eigen omgeving te „recupereren” en polshoogte te kunnen nemen van de stand van zaken na zijn afwezigheid van vijf jaar, want hij behoort nu eenmaal tot het type mensen dat voor zijn eigen stappen zijn eigen tijdstippen wenst te bepalen. Tijdens zijn verbanning in Siberië heb ben de autoriteiten hem bijvoorbeeld aangeboden naar Israel te emigreren. Hij heeft dat aanbod afgeslagen. „Afgaand op mijn naam komen mijn voorouders waarschijnlijk uit Arabië”, heeft Hij toen gezegd, „en mijn vrouw is moham medaanse, dus het zou beter zijn als jullie ons naar Arafat stuurden. Maar die heeft nog steeds geen eigen staat, dus ik wacht toch maar liever even af Ambassadeur Dinitz is met deze be richten uit Washington in Jeruzalem te ruggekomen. De mededelingen hebben gezorgd voor enige tevredenheid en hoop voor de toekomst. Overigens is nog steeds niet beslist wat het Israëlische kabinet zal doen. De regering in Jeruza lem maakt kennelijk geen haast met een antwoord op het Amerikaanse ultima tum dat neerkomt op de ontruiming van de strategische Mitla- en Gidi-passen in de Sinaï. President Ford gaf veertien dagen geleden toen hij Israël van de Amerikaanse ondersteuning en de Egyp tische eis in kennis stalde, Jeruzalem twee weken bedenktijd. Kissinger heeft er maandag bij de Israëliërs op aangedrongen hem een po sitief antwoord te geven voor hij deze week in Genève de Russische minister Gromiko zal ontmoeten. DJEDDAH (AFP) Ministers van Buitenlandse Zaken van veertig moslem- landen zullen de „Islamitische conferen tie” bijwonen, die van 12 tot en met 15 mei in Djeddah, Saoedi-Arabië. wordt gehouden. Ondanks de nationalisatiemaatregel van de Revolutionaire Raad wordt het rooms-katholieke radiostation Renascen- ca nog steeds door een arbeiderscomité bezet gehouden. Het geschil rond het socialistische dagblad Republica, waar het communistische technische personeel de journalisten niet meer de gelegenheid geeft de krant in eigen beheer te ver vaardigen, is eveneens nog niet opgelost. Ook Nederlanders hebben aan den lij ve moeten ondervinden dat het politiek- economische klimaat in Portugal totaal is veranderd. Zo is bij de chemische industrie Synres in Lissabon (voor 50 percent bezit van een onderneming in Hoek van Holland) de Nederlandse tech nische bedrijfsleider, de heer Bogert, door de vakbond weggezuiverd. Dit geval van gedwongen ontslag staat niet alleen. Al eerder was er bij een textielindustrie een Nederlander op staande voet ontslagen omdat hij sym pathie koesterde voor de rechtse partijen in Portugal, en dat ook niet onder stoelen of banken stak. Voorts zijn twee Nederlanders uit de directie van een hotelbedrijf in het Zuidportugese Algar ve gestuurd; het „waarom” werd niet bekendgemaakt. Grote moeilijkheden heeft ook de heer Feron uit Sittard, die met zijn vrouw het bouwbedrijf Urbaco van zijn Argen tijnse schoonvader heeft geërfd. Het is een vrij belangrijke bouwonderneming, die nu onder militair toezicht is gesteld. De militaire vertegenwoordiger wil de heer Feron eruit hebben, maar de on- Het gras is volstrekt ongeschikt voor dierlijke voeding. Het bevat namelijk (als gevolg van de auto-uitlaatgassen) tachtig maal zoveel lood als normaal gras. Het gemaaide gras zal dan ook verbrand worden. MÜNCHEN (DPA) De Westduitse minister van Landbouw, Josef Ertl, heeft gisteren in München toegegeven, dat er zekere „meningsverschillen” be staan binnen de regering in Bonn. Na ruim tachtig jaar is kritiek op Veblen heel goed mogeljjk. C. Wright Mills en Th. Adorno tonen dat in respectievelijk voor- en nawoord dui delijk en scherpzinnig aan. De laatste zegt: „De ware kritiek van de barbaarse cultuur kan er nooit mee volstaan de cultuur bar baars te ontluisteren. Zij zou de openlijke, cultuurloze barbarij als einddoel van die cultuur moeten aan wijzen en verwerpen.” Maar blijk baar was het toen Veblen nog leefde nog mogelijk positivistisch te schrij ven en te denken. GENEVE (Reuter). Finland heeft gisteren bekendgemaakt dat het niet meer in staat is een afsluitende topcon ferentie over de Europese Veiligheid in Helsinki op 28 juli te organiseren Er is niet genoeg tijd voor de voorbereiding overgebleven. STOCKHOLM (Reuter) De Zweed se regering heeft gisteren bekendge maakt dat haar veiligheidsdienst de tele foons van zeven Zweedse burgers laat „aftappen”, omdat zij ervan verdacht worden de Zweedse veiligheid in gevaar te brengen. „Wie niet kan bogen op roofzuchti ge prestaties, verliest de achting van zijn medemensen: „daardoor, zegt Ve blen, ontbreek het hun ook aan zelf respect, dat immers berust op het respect dat zijn omgeving iemand toekent.” Bezit kan gemakkelijk uitgedrukt worden in geld. Is daar genoeg van bijeen geroofd dan wordt arbeid (een verachtelijke bezigheid) overbodig en kan het nietsdoen beginnen. Maar om te laten zien aan je medemens dat je niets doet is een moeizame dressuur nodig in goed gedrag, een hele leer van decorumregels. Hoe langer van vader op zoon de ervaringen

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3