Inspecteur C. D. van der Vijver: Mee aanzetten tot denken Haven Ito (fe vishal L. Witvliet, nieuwe inspecteur voor Velsens politiekorps -W 99 fa Wasserij DUYN VUUR VERWOEST STUK PAASDUIN Inbraak in woning tijdens vakantie DINSDAG 8 JULI 19 7 5 PLAATSELIJK NIEUWS 5 4 door Ko van Leeuwen Denker en zoeker Hiërarchie (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. .„Koning Van der Vijver is dood, leve koning Wit vliet”, aldus besloot de burgemeester van Velsen, drs. J. Reehorst maan dagmiddag de toespraak, waarmee hij in de theoriezaal van het hoofd bureau van politie de heer L. Wit vliet als nieuwe inspecteur bij het korps had begroet. Daarvoor w;;s hem door de burgemeester reeds de ambtseed afgenomen, welke korte plechtigheid met het opspelden van het korpsinsigne werd besloten. r' VELSEN. Aan één der muren van de kamer van politieinspecteur C. D. van der Vijver hangt een zil verkleurige affiche van redelijk grote afmeting. In zwarte letters wordt daarop de opmerkelijke vraag gesteld: „Ooit een normaal mens ontmoet? En beviel ’t?” Her en der verspreid bevinden zich nog andere spreuken in die ka mer in het Velsense hoofdbureau van politie. „Dat zijn mijn frusta ties”, legt de 27-jarige inspecteur glimlachend uit. Binnenkort ver dwijnen die frustaties uit het poli tiebureau. Cornells Dirk van der Vijver gaat Velsen verlaten en ruilt zijn politiebaan voor wetenschappe lijk werk bij het Ministerie van Binnenlandse zaken in Den Haag. En zijn frustaties zijn hem te dier baar om achter te laten. Erkenning nodig *oY£0 De politie heeft net zoveel gezag Aangekomen schepen op zaterdag: als de burger (ADVERTENTIE) zich rdeed. oude ar pa 3m op istrijd ompo- t een t. Het café, liedje gezien n met onlo- Ije) en Igoed. te mber igustus erbon- De heer L. Witvliet wordt als nieuwe in specteur door burgemeester Reehorst het korpsbrevet opgespeld. „Die vrijheid, die je als politie naar buiten laat zien, dat vraagt wel wat inzicht. Gericht toezicht, dat vergt moti vatie en bewustwording. Nou, die zaken Vast staat dus dat de politie in belang rijke mate macht kan uitoefenen. Wie controleert het hanteren van die macht? niet erg als het maar getoetst kan wor den”. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 ran de an de Ame- mtrol- eerste je ge- vrezen chauf- •n vak Maar ritten, regres- die de raarste >g iets De besommingen waren: KW 11 19900, 22 27000, 24 16600, 45 25000, 51 13000, 88 22800, 113 17000, 145 27000, 149 9000, 150 110, 152 127000, 175 28700, 187 15600, 189 27000, 214 14700, 221 7100, 226 14000, 185 13700, 213 10000, WR 57 24000, 45 7800, IJM 20 15900, 154 9200, 115 29300, UK 107 1800. De Deense vaartuigen: RI 238 11500, RI 339 4500. enden Bless f jaar e zien vanaf zegt vier staat fames, s om- wone” iwone’ rbeeld men- s. Wij rkende eer A. jecteur Bever- Hierbij heeft de nieuwe inspecteur het bewijs geleverd over frisse moed en een goede aanpak te beschikken, zodat de commissaris meende voor de toekomst veel van hem te mogen verwachten. Tevens verheugde hij zich over het voort zetten van de verjonging bij het politie korps, waar ongetwijfeld nieuwe ideeën, nieuwe opvattingen en hopelijk nieuwe idealen het gevolg van zullen zijn. Door dit alles verzekerde de korpschef hem gaarne bij de Velsense politie te hebben opgenomen. Zes jaar heeft Van der Vijver als inspecteur bij het Velsense korps ge werkt. Hij kwam destijds rechtstreeks van de politieacademie, een jeugdig the oreticus die zich de stof nog maar juist had eigen gemaakt, doch die van de praktijk niets wist. Is het dan geen doodenge zaak, wanneer je plotsklaps baas moet spelen over een groep veel meer practisch ervaren politiemensen? een enorme macht. Dan mag je best de vraag stellen of je daar geen (Foto: Arthur Bastiaanse) IJMUIDEN. Tijdens de afwezigheid van de bewoners tussen 22 juni en 6 juli is er ingebroken in een woning aan de Frans Narreboutstraat. De daders zijn vermoedelijk binnengekomen door ge bruik te maken van valse sleutels. Uit de kap van een schrijfmachine is een wit doosje gestolen, waarin ongeveer 300 zat. Verder wordt er niets vermist. Ook de tongvangsten zijn over het algemeen nogal tegengevallen, vooral in vergelijking met vorige weken. Op deze manier hadden slechts vijf kotters meer dan 2000 kilogram tong bemachtigd. Maar omdat men daarnaast nog over een behoorlijke hoeveelheid schol be schikte, besomden vijf kotters meer dan 20.000. De hoogste besommer, die ove rigens reeds op vrijdag had aangevoerd, noteerde ruim 33.000 voor 2321 kilo gram tong en 3120 kilogram schol. De installatie geschiedde door de com missaris van politie, de heer J. W. van Buuren die van deze gelegenheid ge bruik wenste te maken ook even af scheid te nemen van inspecteur C. D. van der Vijver, die „ter beschikking van de minister is gesteld”, zoals dit officieel wordt genoemd. Inspecteur Van der Vij ver krijgt namelijk een andere taak bij de nieuw op te richten afdeling onder zoek, hetgeen door de commissaris als een goede zaak werd beschouwd. Alleen betreurde hij het dat de heer Van der Vijver op deze manier het Velsense politiekorps moet verlaten. Men is evenwel zo gelukkig geweest in inspecteur Witvliet een goede opvol ger te vinden. Hij heeft immers kort geleden de politie-academie met uitste kende cijfers verlaten en daarnaast is het korps reeds in de gelegenheid ge weest tijdens zijn stage in Velsen met hem kennis te maken. vergen weer enorm veel praten en open heid. Ik denk dat dit soort dingen zich moeilijk laat rijmen met hiërarchie. Al hoewel we nog steeds een hiërarchisch opgebouwd lichaam zijn. Het gaat er om een oplossing te zoeken voor conflicten. Maar wijkt de politieman af van starre regels, dan kan hij voor problemen ge steld worden. Je moet het niet doen óm van de regels af te wijken. Het wordt gevaarlijk als je ie eigen beleidje gaat voeren, dat je eigen normen gaat hante- Prijzen in guldens: per één kg: heilbot 8.19, grote tong 11.70-11.09, grootmiddel tong 10.92-10.44, kieinmiddel tong 10.68- 10.11, tong één 9.50-8.68, tong twee 8.66- 7.70, tarbot 10.36-9.46. Per 40 kg: tarbot 322-124, griet 244-128, kabeljauw één 96- 45, kabeljauw twee 96-60, kabeljauw drie 92-52, kabeljauw vier 84-64, kabel jauw vijf 52-28.40, koolvis drie 65-57, koolvis vier 36-29, schelvis één 92, schel vis twee 102-71, schelvis drie 72-45, schelvis vier 44-34, schol één 94-84, schol twee 104-81, schol drie 100-84, schol vier 72-50, wijting drie 50-30, makreel één 56-39, makreel twee 49-18.40, schar 40- 25. e, pas zitten, achen, at on- OROS- beha slipjes en de bedoel ich de noeten beter ;n we Inspecteur C. D. van der Vijver: De politie is een orgaan met gerechtelijke controle boven moet stellen. hier in Velsen nooit last van gehad. Ook het toelaten van een advocaat geeft voor ons weinig consequenties. De taak van de politie is dan al achter dé rug”. DEN HELDER. Met uitzondering van maandag is er verleden week in Den Helder dagelijks sprake geweest van aanvoer door de kleinere kotters en omdat hiervoor goede prijzen werden betaald, konden in de meeste gevallen redelijke besommingen worden geno teerd. Alleen de grote weekkotters, die vrijdag en zaterdag aan de markt kwa men, waren dikwijls in het bezit van teleurstellende vangsten, een aantal uit schieters uitgezonderd. Van der Vijver: „Er is inderdaad geen onafhankelijk apparaat dat controle op de politie uitoefent. De politie is een orgaan met een enor me macht. Dan mag je best de vraag stellen of je daar geen ge rechtelijke controle boven moet stellen. Het was een punt op de agenda van de Coornhertliga”. m dit aar op fgeslo- n wie pettist tudent eerst l echt- nagers aller- na te nood- ielden- ravijn, lok de stevig ar een >ij het iet ie- ipettist or het 1 en de In dit verband wilde de heer Van Buuren ook nog even wijzen op de noodeaak van een betere organisatie bij de landelijke politiekorpsen, waarbij nog slechts moeizaam vorderingen worden gemaakt. En toch is deze samenwerking volgens de commissaris al geruime tijd hoogst noodzakelijk, hoewel hij vreesde dat een dergelijke regeling nog minstens tien jaar op zich zal laten wachten. Hij hoopte echter dat de nieuwe inspecteur nog van betere verhoudingen getuige mag zijn. Over het machtsaspect„Dat is voor mij inderdaad het moeilijkste: het machtsaspect. Behalve bij directe crisis, dan heb ik er geen moeite mee. Maar in die zin, van insluiten zonder dat je het nuttig effect ervan weet, dat vind ik moeilijk. Hoewel er geen goed alterna tief voor bestaat. Maar in verzekering stellen vind ik een grote inbreuk op het privéleven”- la, Ipswich; Scheldeborg, Delfzijl. Maandag vertrokken: Venus, Dundee; Baldur, Lulea, IJmuiden; Rijnstroom, Harwich; Andrea, Rotterdam; Vennitsa, Ventspils; Pierre le Grand, Cont Plat, IJmuiden; Emsland, Solvesborg; Som men, Boston, Zaandam; Blenheim, Ber gen; Hoegh Transporter, Middlesbo rough; Pirola, Hull; Stoer, Bremen; Hai, Brake; Berby, Rotterdam. Dinsdag gearriveerd: Titan Service, Cont Plat, IJmuiden; Bischofstein, Ant werpen; Nippon Maru, Narvik, IJmui den; Libation, Greenwich, IJmuiden; Finnstrip, Kemi, Velsen; Maasborg, Ha- mina; Frivolity, Gent, IJmuiden; Vesta, Antwerpen, IJmuiden; Anna, Chicago; Ossendrecht, Bilbao. „Het is een heel merkwaardige erva ring geweest. Gelukkig begreep ik dat ik alles nog moest leren. De opleiding op de politieacademie was in die tijd nog erg minimaal. Qua technische kennis wel voldoende, maar de algemeen vor mende aspecten waren matig. Dat is de laatste vijf jaar wel sterk veranderd. Men is nu veel meer de nadruk gaan leggen op andere dingen dan toen. Op crisisinterventie bijvoorbeeld en meer algemeen sociale aspecten, psychologie, organisatieleer, personeelsbeleid”. nu? loude d de' steren Huis, m de onze is de visie, i. Als luwen letjes. hoeft mmer leubi- bs af- Zegt dat men hem in het Velsense korps bijzonder goed heeft opgevangen. Is vol lof over de Velsense politie, waar hij vier jaar de surveillancedienst leidde en sinds dat zijn voorganger commissaris werd hoofd van de justitiële dienst (re cherche) was. „Zelf vond ik de surveillancedienst het leukst. Die schijnt altijd in de slechte hoek te zitten, maar bij de politie is er de laatste tijd erg veel belangstelling voor. Velsen is een gemeente waarvan ik dacht dat de verhouding tussen politie en burgerij erg goed is”. Die verhouding politie-burgerij: wan neer de politie weer eens ongunstig in het nieuws geweest is, wordt dikwijls vanuit de overheid beweerd: „de politie is zo kwetsbaar”- „Ik vraag mij af óf die politie zo kwetsbaar is hè. Ik heb de indruk dat dat nogal meevalt. Er is onlangs uit een onderzoek bekend geworden dat we ze ker niet kwetsbaarder zijn dan het ge middelde overheidsorgaan. Ik geloof dat je voorzichtig moet zijn en je niet kwetsbaarder voordoen dan je bent. Maar ik geloof wel dat die kwetsbaar heid in de toekomst een belangrijke rol kan spelen. De structurele wijzigingen in de maatschappij zijn nogal fundamen teel. Wanneer je daar als politie niet heel dicht bij loopt..nou, dan zou het erg moeilijk kunnen worden. Ik bedoel, de politie heeft erkenning van de burge rij nodig. De politie heeft net zoveel gezag als de burger haar toekent. Zon der wettelijke basis kan zij niet werken, maar helemaal niet zonder erkenning van de burger”. Van der Vijver heeft zich ontpopt als een bijzonder reëel denker en zoeker binnen het vaak zo logge apparaat dat politie heet. Dat denken heeft zich niet beperkt tot de uren waarin hij officieel in functie is. Daar is zijn studie een aanwijsbare exponent van. Een andere is zijn lidmaatschap van de Coornhertliga, een vereniging die zich kortweg gezegd vooraf beijvert met ’t rationaliseren van de strafrechtspleging. „Men zegt wel dat het een club is van extreem linkse figuren, maar dat is pertinent onjuist. De Coornhertliga stelt wél zeer fundamentale vragen aan de orde. Heb je strafrecht nódig? Heb je politie nódig? Van zulke vragen hoef je niet te schrikken. Dat doet Den Haag ook heus niet. De reactie van Den Haag op het politieeongres van de Coornhert liga, dat in april zou komen, was erg positief. Er was ook subsidie voor”. Blijkbaar niet geheel bevredigd met wat tot nu toe bereikt werd: „Toch is de Coornhertliga met z’n fundamentele vragen ook niet veel verder gekomen- Ze lopen toch ook vast op bestaande syste men, het blijft wat marginaal werken zo. Maar de grootste kracht blijft: mee aanzetten tot denken. Het is de bedoe ling dat het helpt om niet te snel bij de „De politie is geloof ik op veel dingen erg aan het inspelen. Op burgerlijke ongehoorzaamheid zoals bezettingen en kraakacties. Schuyt heeft daar in een proefschrift regels voor gesteld. Hij zegt dat het meet gaan om principiële zaken en dat er geen crimineel gedrag aan te pas mag komen. Het doel moet de mid- ren binnen de bepaalde wettige. Het is delen heiligen én zo en het mag niet ontaarden in verzet tegen de politie”. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de maandagmarkt werden aangevoerd: 14580 kg tong, 276 kisten tarbot en griet, 1663 kisten kabel jauw, 9 kisten koolvis, 303 kisten schel vis, 1090 kisten wijting, 1460 kisten schol, 126 kisten schar, 203 kisten ma kreel, 112 kisten varia. (Van een onzer verslaggeefsters) WIJK AAN ZEE. De Beverwijkse brandweer is gistermiddag ruim ander half uur bezig geweest met het blussen van een duinbrandje. Ongeveer 2500 m2 duinbegroeiing ging verloren. Omstreeks half drie kwam bij de brandweer een melding binnen, dat een deel van het Paasduin aan de kant van de Bosweg in brand stond. Het vuur ging gepaard met een bij tijden hevige rookontwikkeling. De politie vermoedt, dat de oorzaak van de brand in onvoorzichtigheid met vuur moet worden gezocht. Door de geringe regenval van de afgelopen dagen was het duin gortdroog. „Ja, dat is zo. Intern zijn we ons heel erg bewust van die macht. Heel veel wordt er gesproken over de consequen ties van het opmaken van proces-ver- baal. Mocht het zo zijn, aat er hier intern aan iets getwijfeld wordt, dan wordt dat doorgesproken. Daarbuiten blijft de rechter natuurlijk bevoegd geen geloof te hechten. Maar hier ligt ook een reden waarom met z’n tweeën gesurveil leerd wordt. De essentie tast het natuur lijk niet aan, de politieman die alleen waarneemt, dat is voldoende. Tot besluit over de mentaliteit bij de politie in Velsen. De scheidende inspec teur is daar niet somber over: „Zelf heb ik de politie hier ervaren als een korps waar formaliteit bepaald niet de hoofd toon voert. Verder ontmoette ik er een grote mate van openheid en prettige interne verhoudingen. Als jong inspec- teurtje ben ik prettig opgevangen. Je komt met een grote hoeveelheid theore tische kennis; je practische kennis is nihil. Het is een groot voordeel wanneer je je van beide kanten voor elkaar openstelt. Ik heb hier geleerd dat het heel goed mogelijk is moderne theorieën te koppelen aan ervaringsgegevens”. Een simpel voorbeeld: De bewijs kracht van een politieman is altijd supe rieur aan die van de geverbaliseerde burger. haar toekent” men- m heb iu, na en de :en in i zoon immo- s een it was I Vertelt dat de Velsense politie dit jaar landelijk gezien net hoogste percentage opsporingen had. Relativerend: „Daar mee wil niemand zeggen dat wij hier zo vreselijk goed zijn. De omstandigheden in deze gemeente werken daaraan na tuurlijk mee. Maar ik geloof zeker dat de realtie tussen politie en publiek daar voor een belangrijk stuk mee te maken heeft. Al moet ik zeggen: we hebben hier een goed team rechercheurs”. Bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag is bij de directie politie een afdeling Onderzoek en Ont wikkeling in oprichting. Inspecteur Van der Vijver gaat daar onderzoekwerk verrichten. Zelf studeert hij strafrecht, voltooide één scriptie voor zijn doctoraal en moet er nog twee samenstellen. Lijkt het dagelijkse, practische werk, voor de politie met zijn vertrek uit Velsen van de baan, de diepere achtergronden van het politiewerk zullen voortaan zijn vol ledige interesse hebben. „Het zullen inderdaad meer weten schappelijk georganiseerde projecten worden, wat ik ga doen. Meer werken aan de basis, vragen beantwoorden. Hoe zit het bijvoorbeeld nou met de effecti viteit van het politieoptreden? Hoeveel zin heeft het verbaliserend optreden? Dit soort vragen boeien mij. De zinvolheid van een optreden. Ik geloof dat het beantwoorden van die vragen belangrijk is, omdat de politie de eerste is waar iedere verdachte mee te maken krijgt. De selectie is bij ons belangrijker dan de latere. Latere selecties hangen daar weer vanaf. Eenvoudig omdat er in beginsel door ons al geselecteerd is. Wat wij niet opsporen, kan niet berecht worden”. pakken neer te zitten. Telkens naar alternatieven zoeken!” Terug naar de politepraktijk. Ik merk óp dat er bij de politie dikwijls toch wel wat zwart/wit wordt gedacht. „Toch denk ik dat de zwart/wit-rede- nering wat vervaagt. Je moet niet verge ten: wij zijn altijd partij. Soms is er ook wel wat onvrede door nieuwe regelin gen. Daardoor is het soms moeilijker werken. Kunnen we grote zaken, ik bedoel met veel verdachten, veel minder makkelijk aan. Je kunt minder snel in verzekering stellen, moet erg voorzichtig zijn met voorlopige hechtenis. Soms valt het ook wel weer mee. De mededelings plicht die per 1 januari 1974 is geko men dat je als politie verplicht bent de verdachte mee te delen dat hij op je vragen niet hoeft te antwoorden.nou, dat heeft nogal wat kritiek ontmoet in het begin. In de praktijk hebben we er Lynx, Bergen; Friedel, Kings Lynn, IJmuiden; Pirola, Rotterdam; Britanus. Stavanger; Venus, Dundee; Monte Gra nada. Santander; Tor Hollandia, Imming- ham; Noordster, Goole; Andrea, Bremen; Hermann, Hekene, IJmuiden, Fuer; Par- kesgate, IJmuiden, Rochester; Tor Brit- tannia, Gothenburg; Celsius, Rotterdam; Borkum, Bremen; Baldur, IJmuiden; Lulea; Tor Hollandia, Noordzee; Gerda k, Feur; Ank-Winsemius, Bordeaux; Hoeg Transporter, Japan; Thoge, Bremerhaven Swallow, Leith; Bismarkstein. IJmuiden; Noordzee; Emsland, Halmstad; Fared, Gothenburg; Magnus-Stove, Long Beach; Rijnstroom, Harwich. Vertrokken schepen op zaterdag: Erink, Bremen, North Shore, Cont Plat; Jemrix, IJmuiden, Whitby; Kopalnia Wi- rek, Stettin; Uniiwersytet Wrocklawsk.i Gdansk; Sleepboot Nederland met sleep, IJmuiden, Bergen; Norvik, Gdansk; Nordvick, Archangel; Nederland met sleep, Bergen; Marconi, Kings Lynn; Fri- del, IJmuiden, Kings Lynn; Le Gascon; Noordzee; Le Champamois, Noordzee; Le Savo Yard, Noordzee; Le Arriot. Noord zee; Le Hardi, Noordzee; Maroik, Noord zee; Garigliano, Noordzee; Meriam Defi- lice, Cont Plat; Tor Hollandia, Noordzee; Jean e, Landen; Vauban, Antwerpen; Monte Granada, Santander; Marjan; Goole; Lynx, New Castle; Impala, Ips wich; City of Corinth, Montreal; Tor Brittannia, Gothenburg; Aegis Bounty, Rotterdam; Pertinacia, IJmuiden, Mont rose; Stirling Brig, Cont Plat; Tot Hol landia, Imminghaim; Britanus, Bergen; Bismarckstein; Noordzee. Aangekomen schepen op zondag: Teutonia, Aarhus, Rzeszow, Rotter dam; Stirling Eagles, IJmuiden, Cont Plat; Lady Theresa, Cont Plat; Vinnitsa, Batumi; Caracas, Antwerpen; Peri cles, Antwerpen; Roerborg, Klaipeda; Ceres, Hamburg; Jan. Kobing, IJmuiden; Sommen, Lowe, Zaandam; Berby, Oslo- fjord; Butaumo, Gijon; Jupiter, Bergen; Marga Kiepe, Malmö. IJmuiden; Stoer, Bremen: Smit Lloyd 3, Cont Plat, IJ muiden. Vertrokken schepen op zondag: Borkum, Bremen: Teutonia, Ipswich: Lisbeth Tholstrup. Felextowe; British Tweed. Hoek v. Holland; Smit Lloyd 11, Cont Plat, IJmuiden. Aangekomen schepen op maandag: Pierre le Grand, IJmuiden, Cont Plat; Teriberka, Leningrad; Royal Viking See, Kopenhagen. Vertrokken schepen op maandag: Jupiter, Bergen. IJMUIDEN. Maandag gearriveerd: Hai, Bremen; Jan, Bremen; Conastoga, Londen; Saturnus, Dundee; Engeland, Noordzee; D.B. 21, Noordzee; Blenheim, Kristiansand; H.M. Drente, Noordzee; Doberg, Montreal; Scol Unit, Ala; Gol den Oil, Husum; Isar, Rotterdam; Impa- •r r 'i u

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5