Eddy Merckx: ze hebben van ons werk 99 geprofiteerd Onverwacht remise tegen Hans Ree REKENFOUT KOSTTE TIMMAN DE ZEGE resultaten Reist u kilometers ver? Denkom die ene meter France 1975 .1 Fr Atletiekzege Amerika 13eRIT L'.': - WOENSDAG 9 JULI 1975 SPORT 13 naking (Van onze speciale verslaggever) Temporijden Beslissend Laissac ÏX] 260 km V 9^4/.. - LE LIOR AN Murat KJ ■fa is i i we aan toe zijn (Van onze speciale verslaggever) (ADVERTENTIE) Durenque fcr te Pont-de-Salarsr^ Dan blijft uw vakantie een kwestie van kilometers. En niet van kubieke meters. Verstandig met aardgas Op reis, waakvlammen van geiser en fornuis uit aor enig, amheden 1. bezigh a 18 uu Twee verliezers vonden de nederlaag niet rampzalig. Merckx meende dat er nog niets verloren was, Van Impe dacht dat hij zijn krachten verkeerd had ver deeld. Alieen Moser wist dat hij zijn plaats in de top niet meer zou terugkrij gen. Voor hem waren de seconden belang- rijker dan voor mij”. Uwgasmeter. Die kan maar beter heel langzaam tellen in de tijd dat u weg bent. Dat scheelt u geld en dat scheelt ons allemaal heel wat gas. Die gasbesparing is belangrijk. Ontwikkeling van nieuwe vormen van energie vraagt veel tijd. We moeten dus zo lang mogelijk met de voorraad Gronings aard gas zién te doen. Elke besparing is welkom. Een voorbeeld: draai waakvlammen van geisers en fornuizen uit als u op reis gaat. Gaat u 's winters op vakantie, zet dan ook de thermostaat van uw verwar ming laag en de knop van uw gasboiler op de laagste stand. Publikatie van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V.Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19, Groningen en de Hans Ree en Jan Timman tegenover el kaar in de eerste partij van het IBM- toernooi. Lelangue Janssens) oor 48 j VlET SE erke per- izelschap, oto word AANGEB i bezwaa niet uitge lat. Gene werk li 10-7-1975 1500 PRAAG. (Reuter). De atletiekploeg van de Verenigde Staten heeft de twee daagse wedstrijd in Praag tegen Tsjecho Slowakije en Polen gewonnen. Bij de heren zegevierden de Amerikanen met 127-88 over Tsjecho-Slowakjje en met 113-102 over Polen. Bij de dames won Amerika met 86-60 van Tsjecho-Slowa- kjje en met 76-70 van Polen. Het duo dat de finale van de 11e etappe beheerste: Bernard Thevenet op kop, vóór Joop Zoetemelk in de laatste kilo meters van de col d’Adet. De aanvoerder van het bergklassement, Lucien van Impe, in zijn „mazelentrui” op weg naar de top van de Tourmalet waar hij als eerste zou doorkomen. Thevenet is erg sterk op dit moment. Als ik nu een voorspelling zou moeten doen, dan zou ik eerder op Thevenet tippen dan op Merckx. De Alpen moeten nog komen en dan zullen er weer ver schillen van minuten ontstaan. Rekening houdend met wat Thevenet daar in de Dauphiné Libéré heeft gedaan, is hij de favoriet. Zelf ben ik nog niet uitgeschakeld. Ik heb nog altijd een kans. Er komen nog meer dagen waarop ik winst kan halen. Het zou gek zijn als ik na van daag niet weer alle hoop heb. Voor de moraal is een overwinning als hier na tuurlijk geweldig. De ronde is weer open het zwaarste karwei, de klim van Saint Lary naar Pla d’Adet moest worden geleverd. De knecht had zijn werk ge daan. Gimondi, de winnaar van Pau en Galdos haakten daarna af. Zoetemelk Van Impe, Thevenet, Merckx en Ocana begonnen het laatste en beslissende ge vecht. Ie ronde meestergreep: v. Baarle (Ned.) Rodriquez (Filip) Weinstein (USA)-Eising (BRD) 1-0, Farago (Hong.)- Boey (Belg) 1-0, Schiffer (BRD)Nunn (Eng) 1-0, Hartoch (Ned)D. Dieks (Ned) afgebr. Ligterink (Ned)Enklaar (Ned) Vz-Vz. Merckx rekende terug dat hjj mis schien in het begin van de wedstrijd te veel had gedaan. „Thevenet en Zoete melk hebben in de laatste fase van de strijd geprofiteerd van het werk van mij en van De Schoenmaecker. Had Jos niet bij de eerste cols het tempo zo hoog gehouden, dan had hij misschien na Saint Lary nog wat voor mij kunnen doen. Thevenet moest ik terughalen. Die was een direct gevaar voor mij. Zoete melk niet, nog niet in ieder geval. Het verlies is mogelijk mede veroorzaakt doordat ik na Saint Lary toch een beetje de schrik over mijn nederlaag van vorig jaar terugvoelde”. Waarom heeft Joop Zoetemelk niet overgenomen? Had het verschil dan niet groter kunnen worden? Zoetemelk: „Nee. Thevenet reed geweldig nadat hij bij mij was gekomen. Hij had bovendien een groter doel dan ik. Hij reed voor de gele trui, ik alleen maar voor het succes van de dag. Ik stond bovendien twee en een halve minuut op hem achter. Algemeen klassement: 1. Merckx (Bel- Lelangue) 8.18.16, 2. Thevenet (Fra-de Mu- er) op 1.31, 3. Zoetemelk (Ned-Caput) op 3.53, 4. van Impe (Bel-Stabllnski) op 5.18, 5. Ocana (Spa-Saura) op 6.43, 6. Gimondi (Ita_ Ferretti) op 7.54, 7. Poulidor (Fra-Caput) op 9.56. 8. Battaglin (Ita-Fontana) op 9.59, 9. Lopez Carrll (Spa-Barrutia) op 9.59, 10. Danguillaume (Fra-de Muer) op 11.57, 11. Moser (Ita-Bartolozzl) op 11.55, 12. Caldos (Spa-Barrutia) z.t., 13. Yves Hezard (Fra- - .--V Ondanks het feit dat Fleurance als start plaats wordt genoemd van de ronde van Frankrijk in 1977, heeft het Leids wielercomi- té te horen gekregen dat Tour directeur Levitan na afloop van de ronde een gesprek wil hebben met „Lelden”, Eerder kwam de organisatie rond met een sponsor, zodat ook wat betreft de financiële kant van de zaak er geen problemen meer zijn. AMSTERDAM. (ANP) De eerste ronde in de grootmeestergroep van het 15e IBM-toernooi heeft reeds direct de Nederlandse topspelers Hans Ree - drie maal kampioen van Nederland - en grootmeerst Jan Timman, sedert twee jaar titelhouder, tegen elkaar in het veld gebracht. 1, Zoetemelk (Ned-Caput) 5.27.18, 2. The venet (Fra-de Muer) 5.27.24 3. van Impe (Bel-Stabllnski) 5.28.13, 4. Merckx (Bel- Lelangue) z.t., 5. Ocana (Spa-Saura) 5.29.42, 6. Lopez Carrll (Spa-Barrutia) 5.30.36, 7. Romero (Fra-Lapebie) 5.31.10, 8. de Schoen maecker (Bel-Lelangue) 5.32.16, 9. Galdos (Spa-Barrutia) 5.32.21. 10. Gimondi (Ita- Ferretti) 5.32.53, 11. Battaglin (Ita-Fontana) 5.32.55, 12. Fabbri (Ita-Ferretti) 5.33.11, 13. Torres (Spa-Saura) 5.33.13, 14. Kuiper (Ned- Llebregts) 5.33.17, 15. Poulidor (Fra-Caput) 5.33.27. 16. Santy (Fra-Stablinski) 5.33.58, 17. Janssens (Bel-Lelangue) 5.34.24, 18. Fuchs (Zwl-Bartolozzl) 5.34.40, 19. Martinez (Fra- Stablinski) 5.34.40, 20. Den Hertog (Ned- Llebregts) 5.35.03, 44. Karstens (StabHnskl) 5.39.55, 66. Prinsen (Liebregts) 5.42.28, 84. Vianen (Caput) 5.46.04, 87. Kamper (Lie bregts) 5.46.52, 98. Knetemann (Caput) 5 48.59, 100. Koktn (Liebregts) 5.49.04, 114. Priem (Liebregts) 5.54.31. SAINT LARY. Met Joop Zoetemelk zal in deze ronde van Frankrijk weer helemaal rekening moeten worden gehouden. Zijn overwinning op de Pla d’Adet, hoog boven Saint Lary, bracht hem in de top van het klasse ment. Zijn weg naar de top, letterlijk en figuurlijk, heeft ontzag afgedwon gen van de volledige concurrentie. Deze Joop Zoetemelk was niettemin nog niet voor honderd procent te vreden over zijn prestatie. „Ik heb gezegd dat wij, wat betreft de ronde, in Saint Lary zouden weten waar wij aan toe zijn. Dat weten wij nu. Merckx is niet onverslaanbaar. Ik zelf ben nog niet op de top van mijn mo gelijkheden, maar het gaat steeds beter. Zou ik er weer helemaal zijn, dan had Thevenet mij nooit meer ingehaald.” ZOETEMELK: THEVENET DE FAVORIET Eddy Merckx gelooft in het hoge tem po dat snel de bokken van de schapen scheidt. Hij maakte de snelheid met De Schoenmaecker nadat de vlakke aanloop naar de Tourmalet achter de rug was. Op meer dan tien kilometer voor de top van de Tourmalet waren er nog maar Het einde van de elfde dag in de ronde van Frankrijk: Joop Zoetemelk als eerste over de streep in Saint Lary. Acht sterken van wie De Schoenmae cker als eerste door de knieën ging toen Het selectieproces werd voortgezet op de helling van de Aspin, waar nog slechts zeven renners op minder dan een minuut van, alweer Van Impe boven kwamen. De ploeggenoten Merckx en De Schoenmaeker en verder de enkelingen Ocana, Zoetemelk, Galdos Thevenet en Gimondi. Acht renners die in de afda ling afstand hielden van concurrenten als Poulidor, Battaglin, Kuiper en Lopez Carril. Een achttal dat, nog altijd onder stimulans van Merckx, De Schoenmae cker en ook Thevenet vacht om het gat te behouden, want alleen op die manier zouden Danguillaume, Battaglin, Pouli- van was sa- dor en vooral Moser al op de helft de ronde vrijwel kanslozen zijn. Het een monsterverbond waartegen de mengebundelde kracht van de achtervol gende groep niet bestand was. Algemeen bergklassement: 1. van Impe (Bel) 97 punten, 2. Merckx (Bel) 60, 3. Zoetemelk (Ned) 55, 4. Thevenet (Fra) 44, 5. Ocana (Spa) 40, 6. Torres (Spa) 33. Algemeen puntenklassement: 1. van Lin den (Bel) 229 punten, 2. Merckx (Bel) 174, 3. Moser (Ita) 155, 4. Godefroot (Bel) 110, 5. Hoban (Eng) 102. „We weten nu waar De uitslag van de elfde etappe van de Ronde van Frankrijk, van Pau naar Saint Lary Soulan over een afstand van 160 kilometer, luidt: PLOMB Off DU CA/VTALrf Pierrefort^ Chaudes-A/gues^^^ Saint-Rémy-de-R^lw J Chaudes-Aigues^l AubracLJ Sa/guesff dertig renners over die Merckx hadden kunnen volgen. Driekwart van het veld had moeten afhaken en de schifting was nog lang niet voltooid. De Portugees Firminho meende op dat moment dat het nog niet voldoende was en gooide er een schepje bovenop. Hij nam meer dan een halve minuut, maar zijn kaars was lang voor de top opgebrand. De Tourmalet Van Impe was het eerst op het hoogste punt was nog maar het begin. Het was slechts de eerste hindernis in een afvalwedstrijd- met-herkansing. De afdaling verkleinde de verschillen en Kuiper, die daalde als een blok, slaagde er ondanks een lekke band in met enkele anderen, onder wie Poulidor en Battaglin, het terrein dat in de klim was verloren te heroveren. Francesco Moser was teleurgesteld. „Mijn probleem van de laatste dagen is geen ziekte of een blessure, het zijn de benen. Ik heb alles gedaan om mijn verlies te beperken, maar ik kon niets. Normaal gesproken zou ik ook moe moeten zijn, maar zelfs dat is niet het geval. Ik heb gewoon de inspanning niet kunnen leveren die ik wilde en die nodig was”. ^-■^^Valence ALBI(of d’Albigeois PLOMB DU CAIVTAL Chaudes- A Aigues 1. Caput 3. de Muer 5. Saura SAINT LAY. Benard Thevenet Joop Zoetemelk hebben gezamenlijk eerste echte nederlaag van Merckx ver oorzaakt in deze Tour de France en beiden waren er heilig van overtuigd dat de eerste aanval op de machtspositie van de wereldkampioen niet de laatste is. Merckx behield nog zijn gele trui, maar Thevenet ligt op net anderhalve minuut, Zoetemelk heeft de marge teruggebracht tot minder dan vier minuten. „De ronde is weer open”, constateerde Zoetemelk met een gevoel van opluch ting op de dag dat hij zich zelf had teruggevonden op het hoogste niveau in de overtuiging dat hij nog meer kan „Jammer dat de volgende aankomsten op een top niet zo zwaar zijn als deze”, bekende Bernard Thevenet met een licht gevoel van spijt. Het was het enige vleugje van bedachtzaamheid dat door klonk in de analyse van zijn geslaagde aanval. „Twee keer heb ik”, vertelde Thevenet, „geprobeerd Merckx kwijt te raken op de laatste klim. Beide malen werd ik door Merckx teruggehaald en daarna sprong Zoetemelk weg. Ik kon niet onmiddellijk opnieuw, Merckx en Van Impe deden het niet en Ocana had geen macht meer, die kon amper bij ons blijven. Ik moest even herstellen en daarna ben ik achter Zoetemelk aange gaan. Het lukte en ik kreeg een enorm zelfvertrouwen toen ik hoorde dat wij 25 seconden, 50 seconden,zelfs een mi nuut hadden genomen. Wij, maar eigen lijk ik, want Joop bleef aan mijn wiel en nam niet over. Tot 300 meter voor de streep ging het uitstekend, toen voelde ik dat mijn band leegliep en op dat mo ment was het net of ik zelf ook leegliep. Afgelopen. Geen kans op winst meer”. en vrijdag op de Puy de Dome zullen er waarschijnlijk weer flinke verschillen zijn”. Zoetemelk was er met Thevenet voor verantwoordelijk dat de tourverschillen dinsdag in de slotfase zo groot werden. Een nog altijd zeer sterke Eddy Merckx, geweldig gesteund door zijn paladijn Jos de Schoenmaecker is bij de beklimming van de Tourmalet begonnen de verschil len te scheppen. De twee Belgen duwden Moser uit de top van het klassement en maakten de slag waarin Poulidor een van de slachtoffers was. Caput) op 12.43, 14. Janssens (Bel-Lelangue) op 13.6, 15. Fuchs (Zwi-Bartolozzi) op 13.28, 16. Torres (Spa-Saura) op 14.35, 17. Kuiper (Ned-Liebregts) op 15.49, 18. Santy (Fra- Stablinski) op 18.51, 19. Julien (Fra-Sta- bljnskl) op 18.51, 20. Talbourdet (Fra-Ca put) op 21.11, 21. Den Hertog (Liebregts) op 21.15, 43. Karstens (Stablinskl) op 29.55, 76. Prinsen (Liebergts) op 42.34, 79 Vianen (Caput) op 43.41, 84. Knetemann (Caput) pp 44.41, 108. Kamper (Liebregts) op 56.02, 113. Priem (Liebregts) op 1.01.52, 114. Koken (Liebregts) op 1.02.42. Dagploegen klassement: 1. (Merckx, de Schoenmaecker, 16.35.53, 2. Stablinskl (van Impe, Santy, Martinez) 16.36.52, 3. Caput (Zoetemelk, Poulidor, Talbourdet) 16.37.18, 4. Saura (O- cana, Torres, Viejo) 16.38.42, 5. de Muer (Thevenet, Danguillaume, Catieau) 16.39.24, 6. Barrutja (Lopez Carril, Galdos, Memen- dez) 16.45.09. 8. Liebregts (Kuiper, Den Hertog, Prinsen) 16.50.48. Algemeen ploegenklassement: 145.19.02, 2. Lelangue 145.26.03 3. 145.28.54, 4. Stablinskl 145.33.37, 145.33.49, 6. Bartolozzl 145.36.57, 10. Liebregts 146.06.12. Thevenet voelde zich sterk genoeg het offensief te openen, maar hij werd bij twee pogingen teruggepakt door Merckx persoonlijk. Na Thevenets tweede mis lukking ging Zoetemelk, die beter dan wie ook zijn krachten had verdeeld, in het offensief. Hij slaagde en nam in enkele honderden meters 25 seconden winst. Merckx en Van Impe probeerden beiden nog terug te komen, maar betaal den op minder dan acht kilometer van de eindstreep de prijs voor hun inspannin gen. Alleen Thevenet, die zich op de Tourmalet en de Aspin net als Zoete melk afzijdig had gehouden, achter haalde Zoetemelk nog. Ocana werd uit de wielen gereden. Zoetemelk behoefde zich in de slotfase niet tot het uiterste in te spannen om zijn eerste grote succes in deze ronde binnen te halen. Thevenet was aan het eind van zijn krachten en een leeglopende band scha kelde hem definitief uit in de strijd om de vetste dagprijs, die in de zwaarste Pyreneeën-etappe naar een Nederlan der ging. Naar Joop Zoetemelk, die overtuigend afscheid heeft genomen van zijn zwakke dagen. Het duel werd na 41 zetten remise, waarna de onvoldaanheid met lepels van het gelaat van Jan Timman viel te scheppen. Zo rond de 20ste zet had hij duidelijk overwicht, hetgeen in een zeer kansrijke pjosltie viel om te zetten. Tim man dacht evenwel een andere weg te kunnen inslaan. Achteraf bleek dit op een dwaling te berusten, als gevolg van een rekenfout. Boeiend was de conceptie die groot meester Ljubojevic van Joegoslavië te gen de Deen Hamann op het bord bracht. In een redelijk bekende stand introduceerde hij een stukoffer. Het le verde hem een langdurig initiatief op, doch de partij verzandde tenslotte in een puntendeling. De enige zege werd geboekt door de Amerikaanse grootmeester Kavalek. Dat ging ten koste van de Joegoslaaf Raice- vic, die Ivkov vervangt. De uitslagen van de eerste ronde: grootmeerstergroep: Uhlmann (DDR) Makarichev (USSR) 0-1, Ljubojevic (Joeg.) Hamann (Den.) */zHz, Smejkal (Tjsech)Hübner (BRD), Hz-H«, Boehm (Ned)Rasuwajew (USS) Ht-Ht, Ree (Ned.Timman (Ned) Hz’/z, Jansen (Tsjech)Szabo (Hong.) 1/iHz, Sosonko (Ned)Gheorghiu (Roem) Hz-1/», Kavalek (USA)Raicevic (Joeg.) 1-0. s k> Wi&in:- diiHi s-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13