Vier ex-Pide agenten vragen asiel in Spanje Parijse rechter na gijzeling vrijgelaten Abortus demonstratie van Duitse vrouwen in Den Haag RABIN ZIET KISSINGER IN BONN President Ford officieel kandidaat Amin wenst Callaghan te spreken Duitse minister bij Gandhi 7 JIJ EN JOU PIM EN WIM JEUKEN Kleuter gewond na spel met doosje lucifers PROTEST TEGEN INVAL VROUWENCENTRUM FRANKFORT NOODWEER TROF ZUID-LIMBURG Toerist dood na val van tien meter achtergrond door nico scheepmaker 1 W o L N AG 9 JULI 19 7 5 3 BINNEN- EN BUITENLAND :w; rum Timor rlijk Iden Onderzoek sein :ster iesty (Van onze redacteur in Washington, mr. H. L. Leffelaar) iden CIA-microscoop Zes democraten estie Mededingers iwen WASHINGTON. Het is nu officieel. President Ford heeft zich kandidaat gesteld voor het presidentschap in de verkiezingen volgend jaar. Niet dat velen daaraan twijfelden, maar zolang men in het on zekere werd gelaten konden Republikeinen noch Democraten een definitieve strategie ontwikkelen. Ford’s kandidatuur betekent ook dat zijn reizen en toespraken van nu af aan ook beoordeeld moeten worden tegen de achtergrond van de binnenlandse politiek. ieuw frika i re ten. gen leeft aan- ;root dief- De twee illen it de t bij itor- Ex-Pide-agenten 3 de (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) geïnstrueerd zou Rabin en jaar a,nd- alle nsie een gen. van een massale demonstratie als blijk van steun aan premier Vasco Gon calves. De partij ontwikkelde deze activiteiten nadat gemeld was dat binnen de beweging van de strijd- BONN. Enkele honderden vrouwen uit Frankfurt zullen aanstaande zaterdag een demonstratieve reis naar Den Haag ondernemen met bussen en personenauto’s, om op deze wqze te protesteren tegen de inval van de justitie in het vrouwencentrum van Frankfurt. krachten (MFA) pogingen in het werk gesteld worden om de premier uit zijn ambt te zetten. oot- ind- land Ne- voor vers din- met ind en tuig issie volle lelde issie t de Irin- van jofd- aan aagd irdag ienen land, iden. juist ische iplo- ipen. van aken rden ie en issen tober korte zijn >rden De advocate van het vrouwencentrum heeft erop gewezen dat er alleen vrou wen worden vervolgd die medewerking De tweehonderd vergaderende officie ren in Lissabon hebben vannacht naar men mag aannemen kritiek geuit op de uit hun midden benoemde revolutionaire raad, die volslagen onmachtig is geble ken zijn beslissingen te doen eerbiedigen. Zo meldt onze redacteur in Lissabon. PARIJS. (Reuter) Een gisteren Parijs voorgeleide man heeft een n de iden. voor •spot i een één n de aan zijn n en iden. i. in film n de 44- i. De zijn ir de aand ieuw bed- idige >rden in Vermoedelijk is de heer Koek bij de watervallen bij Seebach over een hek geklommen op een plaats, die verboden was. Hij heeft toen een val van tien meter gemaakt en liep daarbij een sche- delbasisfractuur op. en ;taris rege- ma- grote r de inik- meer Iver- ed is evol- In Valkenburg, Vaals, Epen, Wittem en Simpelveld werd een aantal bomen ontworteld. Ook enkele elektrische bo venleidingen werden getroffen, waardoor sommige [ILaatsen zonder elektrisch licht kwamen te zitten. In Vaals, waar het hevig hagelde, werd een wegdek onder- spoeld en brak een hoofdwaterleiding. Ook werd hier veel glasschade aan wo ningen aangericht. LISSABON (Reuter en AP). De Portugese Communistische Par tij heeft de Portugezen gisteren op geroepen tot „waakzaamheid”. Zij is begonnen plannen te maken voor Intussen kun je je wel afvragen of ik de thrill van zo’n première niet onder schat. Tenslotte heb ik wel degelijk even op voet van jij en jou met regisseur Wim Verstappen en producent Pim de la Parra staan praten. Is dat niet een zelfde indrukwekkende gebeurtenis als voor een Amerikaan als de columnist Art Buchwald om met Orson Welles en David O’Selznick te praten? Ja, maar dat zijn veel beroemdere filmmensen, zult u zeggen. Natuurlijk, maar Buch wald is ook een veel beroemdere kro niekschrijver dan ik. Als je maar zorgt dat de verhoudingen kloppend blijven, gaat de vergelijking feilloos op. maakt van de enquête die na afloop van de 17 uur durende Scorpio-marathon is gehouden om erachter te komen welke Pim-enWim-films de bezoekers de beste vonden, te weten: 1. Obsessions, 2. Frank en Eva, 3. V.D. en 4. Joszef Katus, maar of dat interessant is, weet ik natuurlijk niet. De Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Hans Jürgen Wischenewski heeft gisteren een officieel bezoek gebracht (Reuter) Oeganda is van aan India, waar hij onder meer overleg voerde met de Indiase premier mevrouw Indira Gandhi. De brand ontstond in de slaapkamer van het meisje. Vermoed wordt dat het kind een doosje lucifers heeft weten te bemachtigen en daarmee de brand heeft gesticht. Vier ex-agenten van de vroegere Por tugese geheime politie Pide hebben om politiek asiel gevraagd in Spanje. Dit heeft het Spaanse persbureau Cifra in Madrid meegedeeld. enige die hij niet kan inhalen is, natuurlijk, senator Edward Kennedy. De aanhang van Wallace wordt gevormd door de kleine man, die zich economisch misdeeld voelt, die het buitenland als een gevaarlijke com munistische bedreiging zie), en heel Washington als een nutteloze bureau cratie, die belastinggelden verslindt. Met de recessie in de Verenigde Sta ten zijn dat ijzersterke verkiezings thema’s voor wie daarop wil spelen. George Wallace doet dat schaamte loos. (Van onze redacteur in Bonn) BONN. De Israëlische premier Ra bin zal zijn officiële bezoek aan West- Duitsiand met één dag verlengen om zaterdag met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger in het slot Gymnich bij Bonn over de toestand in het Midden-Oosten te kunnen confe reren. Niet toevallig viel de aankondiging van de officiële bekendmaking min of jneer samen met de publikatie van een publieke opiniepeiling die Ford hoge cijfers gaf. Vijftig percent van de ondervraagden liet zich in positieve zin uit over de manier waarop hij zijn ambt waarneemt. Dat is tien percent meer dan in mei en 14 meer dan in januari toen dit cijfer een flieptepunt bereikte. aan abortus hebben verleend en geen vrouwen, die zich hebben laten aborte ren. Volgens haar blijkt eruit dat de officier van justitie het opportuniteits principe en niet het legaliteitsprincipe hanteert. Het Openbaar Ministerie weet heel goed dat als ze ook een aanklacht zou indienen tegen vrouwen die zich heb ben laten aborteren, dat dan honderden vrouwen zich bij de justitie zullen aan geven, zo meent de advocate. Inmiddels heeft de christen-democra- tische oppositie in het parlement van de deelstaat Hessen de regering van deze staat verzocht stappen te ondernemen tegen acht juristen uit de stad Hanau, die zich solidair hebben verklaard met vrouwen, die zaterdag zullen demon streren rekenen op solidariteit van Ne derlandse vrouwengroepen. De vier aanvragers maken deel uit van de 88 ex-Pide-agenten die vorige maand vluchtten uit een Portugese ge vangenis. Cifra kon niet zeggen of het verzoek zou worden ingewilligd. De vier ex-agenten staken zondag en maandag bij Caceres en Salamanca xie Spaanse grens over. Ze hadden toen ruim een week gedaan over de 320 kilometer tussen de militaire gevangenis van Alcoentre bij Lissabon en de Spaan se grens. Van de 88 uitgebroken agenten wer den er 45 intussen weer gegrepen. ustus illin- liste- •mid- zitter n de van e en Binnenkort is een door hem voor bereide ruil te verwachten in de Se naat over leveranties van Ameri kaanse apparatuur, instrumenten en onderdelen die, volgens hem, door de Russen voor militaire doeleinden ge bruikt worden. Onder bovengenoemde apparaten bevindt zich een soort röntgenmicro- scoop, die de Russen voor universitai re doeleinden hebben besteld en ge kregen, maar die volgens berichten ontwikkeld werd voor de CIA om de kleinste details op door spionagesatel- lieten gemaakte foto’s te ontcijferen. De overige Democratische kandida ten zijn Fred Harris, een ex-senator van Oklahoma; Terry Sanford, een ex-gouverneur van Noord-Carolina; het lid van het Huis van Afgevaar digden Morris Udall, en Jimmy Car ter, een ex-gouverneur van Georgia. Het is een gezelschap waar weinig Amerikanen weg mee weten, even min als de Democratische Partij zelf. zijn dan ook talloze scenario’s te bedenken waarin het tij zich tegen de president kan keren. Het hoofdscena rio wordt geschreven door de natio nale economie. de binnenlandse werkgelegenheid, lonen en prijzen. JACKSON HEEFT het tot nu toe gezocht in twee thema’s: onvoorwaar delijke steun aan Israël, en voor waardelijke handelsconcessies aan de Sovjet-Unie afhankelijk van het Russische emigratiebeleid ten aanzien van de joden. In die verkiezingen speelden de De mocraten echter stommetje ze de den alsof Wallace niet bestond, bang om zijn aanhang voor het hoofd te stoten. Dit jaar volgen de Democraten echter een andere tactiek. Ze zeggen nu openlijk, dat de gouverneur van Alabama ongeschikt is voor het pre sidentschap. Ze vallen zijn beleid in Alabama aan en verklaarden dat zij niet op hem of een door hem aange wezen kandidaat voor het vice-presi- dentschap zullen stemmen. Het ziet er naar uit dat deze methode op dit ogenblik doeltreffender is. Daarmee is voor de Democraten echter de kous niet af. Er zijn er nu STRAATSBURG .(ANP en AFP) De 37-jarige H. Koek uit Valkenswaard heeft maandag een dodelijke val ge maakt in de buurt van het Franse Seebach in de Vogezen. Het Portugese ministerie van Overzee se Gebiedsdelen verklaart dat berichten over botsingen, die volgens het Indonesi sche legerblad „Berita Yoedha” van maandag zes mensenlevens en 21 gewon den eisten, volkomen ongegrond zijn. Volgens het Portugese ministerie is toestand op Timor rustig. Vorige week bespaarde Amin Hills de doodstraf na bemiddeling door president Moboetoe. 'Hetdebacle in Indo-China schijnt geen nadelige gevolgen voor Ford te hebben gehad. Zesenveertig percent vond dat hij de evacuatie uit Viet nam goed heeft aangepakt. In april was dat percentage 20. Die plotselinge meningsverandering moet vermoede lijk gezocht worden in de „Mayaguez”- affaire, die in de Verenigde Staten met veel bombarie werd gepresen teerd als een staaltje van Ford’s doortastendheid (79 percent was van mening dat die affaire uitstekend was aangepakt). Met deze cijfers en met de publici teit van zijn reis onlangs naar Euro pa, kan Ford het weer een tijdje doen. Niets is in de politiek echter minder zekerdim populariteit en er Ford’s mededingers die zich nu koest houden in de par.tijcoulissen, staan klaar om uit iedere misstap van de regering munt te slaan Dat zijn senator Charles Percy uit de liberale vleugel van de Republikeinse partij, en de ex-gouverneur van Califomië, Ronald Reagan, die zijn vinger diep in de pappot van de conservatieven houdt. De factor die de Democratische en Republikeinse gegadigden voor het Witte Huis met elkaar delen, is de zelfde als die in de verkiezingen van 1972 zo’n belangrijke rol speelde. Die factor heet George Wallace, de sinds de aanslag op hem verlamde, maar niet sprakeloze gouverneur van Ala bama. Keer na keer staat Wallace op één na bovenaan op de voorkeurslijst van de Democratische kiezers. De zes die zich kandidaat gesteld hebben, en geen van hen heeft een hoog „herkenningspercentage” bij de bevol king, laat staan een duidelijk te on derscheiden beleid. Van hen zijn er twee, de senatoren Henry Jackson en Lloyd Bentsen, die zich tot nog toe onthouden hebben van kritiek op Wallace. in ge wapen - derhand de vlucht genomen uit het pa leis van justitie. Hij dekte zijn vlucht door de rechter-president en de ambte naar van het openbaar ministerie te gijzelen onder bedreiging met een vuur wapen dat door zijn vrouw de rechtszaal was binnengesmokkeld. De Portugese regering heeft gister avond Indonesische berichten tegenge sproken over gevechten tussen politieke groeperingen in Portugees Timor. Politiek van het grootste belang is een voorstel om burgerlijke comités ter ver dediging van de revolutie een wettelijke status te geven aanneming van dit voorstel betekent een nieuwe klap voor de politieke partijen. De strijdkrachten spraken ook over zulke onderwerpen als de revolutionaire moraalfilosofie en een bezuinigingsprogramma. In het algemeen draagt de vergadering het kenmerk van het in goede banen leiden van revolutio nair ongeduld en de onmiskenbare in eenstorting van de Portugese economie. Terwijl de strijdkrachten vannacht vergaderden, maakten ook de politieke partijen zich op om hun militanten de straat op te sturen. De communisten doen dit om dat zij vrezen voor een soort coalitie tussen gematigden en ex- Callaghan arriveerde gisteren in Zaïre voor besprekingen met president Moboe toe Sese Seko over Engelands betrekkin gen met president Amins regering en meer in het bijzonder over de zaak van de Britse lector Denis Hills die in een Oegandese gevangenis zit na wegens verraad te zijn veroordeeld. Actieve leden van het vrouwencen trum hadden een abortuspendel naar Nederland georganiseerd. Volgens de Westduitse wet is echter het verlenen van hulp bij het plegen van abortus strafbaar. Het is niet uitgesloten dat aan de demonstratie, die vermoedelijk wordt gesteund door groepen uit Marburg, Keulen en andere Westduitse steden, ook zwangere vrouwen deel zullen nemen die zich in Den Haag in een kliniek zullen laten aborteren. Het Openbaar Ministerie ir. Frankfurt heeft inmiddels laten weten dat niet alleen de hulpverleners maar de zwan gere vrouwen zelf ook strafbaar zijn. Volgens een op 1 januari van dit jaar van kracht geworden wet kan een straf baar feit, in een ander land door een Westduits staatsburger gepleegd, ook worden bestraft in, de Bondsrepubliek. De organisatrices van de demonstra tieve rit naar Den Haag houden er dan ook rekening mee dat reeds bij het vertrek uit Frankfurt, zaterdagmorgen om acht uur, de politie zal ingrijpen. Verder rekent men met moeilijkheden bij de Westduits-Nederlandse grens. De Het Openbaar Ministerie in Frank furt is inmiddels met een onderzoek begonnen tegen de vrouwen, die in het vrouwencentrum aanwezig waren toen ze daar een inval deed. APELDOORN. (ANP) Bij een brand in een woning in Apeldoorn heeft dinsdag de 2-jarige Marjolein Post der degraads brandwonden opgelopen. Het kind is in zorgwekkende toestand over - gebracht naar een ziekenhuis. treem links die hun invloed zeer zou verminderen. De socialisten omdat zij volgens Soares in de zaak-Republica het kernpunt zien voor de bevestiging van de nieuwe vrijheden die de revolutie teweeg zou moeten brengen en garande ren. Onderwerp van gesprek zal een nieuw deel-verdrag tussen Egypte en Israel zijn. De Verenigde Staten staan op het standpunt dat Israel concessies moet doen. Rabin heeft inmiddels ontkend dat een dergelijk verdrag al in kannen en kruiken zou zijn. Het bezoek van Rabin aan West- Duitsland heeft een speciaal karakter. Het is de eerste keer dat een Israëlische regeringsleider de Bondsrepubliek be zoekt. Voor zijn vertrek uit Tel Aviv verklaarde Rabin dat hij zijn reis met gemengde gevoelens als jood en Israëliër begon. „Het is nodig een brug te slaan tussen een smartelijk verleden en een hoopvolle toekomst”, zo zei hij. Generaal Amin kwam gistermiddag in Kenia aan voor besprekingen met presi dent Jomo Keniatta. Hij keert vandaag naar Oeganda terug. De diplomatieke kringen verklaarden dat Amin zijn hoofdstad vanaf het vliegveld van Nairobi had opgebeld, om de Oegandese autoriteiten, ervan te ver wittigen dat zij vandaag Callaghan kun nen verwachten. MAASTRICHT. (ANP) Een nood weer dat gisteravond over Zuidoost- Litnburg trok heeft grote materiële schade aangericht. NAIROBI-KINSJASA. President Idi Amin van bereid vandaag de Britse minister Buitenlandse Zaken James Callaghan te ontvangen in zijn hoofdstad Kampala. Aldus diplomatieke kringen in Nairobi. Na de première begaf ik mij naar Galerie Asselijn in Amsterdam, en zag daar bij de schilderijen van Johan Jeu ken bevestigd, dat de Pim-en-Wim-films een vorm zijn van naïeve filmkunst. Mooie schilderijen, een rasechte naïef, zoals ook blijkt uit de bijgaande om schrijvingen van zijn schilderijen. Ook daarin weet hij zonder omhaal van woorden een direct beeld op te roepen, dat meteen raak is. Over „vliegeren”: „Wij stuurden ook telegrammen naar boven. In een stukje krantenpapier maakten we een gaatje en een scheurtje, legden dit om het touw of koord, en de wind stuurde het papiertje naar boven. Ik herinner me nog hoe het water dat in de holle stoppels stond, tegen je blote benen opspoot als je erop trapte.” Over een park in Venray: „Wij kropen weleens onder de prikkeldraad door om op eekhoorns te jagen. De parkwachter heette Spring in ’t Veld. Als die je betrapte en je gaf niet gauw gehoor aan zijn waarschuwing, dan pakte hij zijn jachtgeweer en schoot je met grof zout in plaats van hagel. Als je dat in je achterwerk kreeg, dan wilde je wel lopen." Over de goede oude tijd: „De pastoor en de burgemeester maakten in onze tijd de wetten, en er bestond een soort agreement over wat wel en wat niet door de beugel kon. Het gezegde: „Als gij ze maar arm houdt, dan zal ik ze wel braaf houden”, klinkt mij nog heel bekend in de oren. Westduitse douane kunnen zijn. De politie maakte bekend dat twee rijkswachters, onder wie de comman dant van de gerechtelijke veiligheids dienst, René Guillaume, ernstig waren gewond door kogels die door de vluch tende gedetineerde, de 31-jarige misdadi ger Jean-Charles Willoquet, werden af gevuurd. Met de bedreiging dat hij hen zou doden dwong Willoquet rechter André Cozette en ambtenaar van het p.m. An toine Michel zich te laten boeien en dekking te geven bij de gang van het paleis naar een buiten door Willoquets vrouw geparkeerde auto. Willoquets vrouw was de rechtszaal binnengekomen in de vermomming van een advocate. Terwijl zij haar man een mes en een pistool overhandigde, be dreigde ze de parketwachter met een handgranaat. De Willoquets lieten hun gijzelaars ongedeerd achter, geboeid aan hei, stuur wiel van de in een ondergrondse par keergarage neergezette auto. Ik mis niet graag een perspremière van Pim de la Parra en Wim Verstap pen, want het kost je niks, je krijgt nog gratis iets te drinken, je ziet tenminste mensen die jé kent, en anders voel je je toch verplicht te gaan kijken en dan heb je weer spijt van je vijf gulden. Gisteren zag ik dus „Mens erger je niet”, door een vriend na afloop gekarakteri seerd als „een dieptepunt in de Neder landse cinematografie”, wat ik erg on rechtvaardig vind tegenover die andere elf films die Pim en Wim al gemaakt hebben. Ik zelf vind hun films welis waar overbodig, maar zelden uitgespro ken slecht. Ik zit er niet met tegenzin naar te kijken, zal ik maar zeggen, al vroeg ik me gisteren wel af of dat te danken was aan het feit dat ik de meeste spelers min of meer ken (zou ik ook moeten grinniken om Pim als ik hem nooit ontmoet had?), met als vol gende hamvraag of ik ze wellicht alleen maar dénk te kennen, omdat ik ze al in de voorgaande tien films van Scorpio heb zien spelen? Hoe dan ook, ik wist opeens tot welke categorie de films van Pim en Wim behoren: de naïeve film kunst. Je ziet technische vorderingen, maar in wezen blijft het onbeholpen stuntelen: de films hebben een opper vlakkige charme, maar als je er twee keer naar kijkt, is ook die charme al in nevelen opgelost. Nu bezoek je als columnist zo’n pre mière natuurlijk niet voor de filmkunst, maar voor kopij. Tegen iedereen met wie ik sprak, zei ik: „Als je iets interes sants .zegt, zet ik het in de krant”, maar niemand kon zo gauw iets interessants bedenken. Ik kan alleen melden dat vrijdag de uitslag bekend wordt ge- DE VERKIEZINGEN van 1972 hebben aangetoond, dat een Wallace- kandidatuur beide partijen stemmen kost, vermoedelijk de Democraten het meest, omdat liet merendeel van zijn aanhang zich in het traditionele De mocratische bolwerk in de zuidelijke staten bevindt. De Israëlische premier begon zijn be zoek aan de Bondsrepubliek met een kranslegging bij het monument in het voormalige concentratiekamp Bergen- Belsen op de Lüneburgerheide. Van 1943 tot 1945 zijn in dit concentratiekamp 30.000 joden vermoord door de natio- naal-socialisten. Bij het monument sprak Rabin zelf een joods dodengebed. Gisteravond voerde de premier in West-Berlijn besprekingen met burge meester Klaus Schütz Op het vliegveld Tempelhof in West-Berlijn pleitte hij, na zijn aankomst, voor een beter begrip tussen de volken, zonder het verleden te vergeten. „We moeten alles ondernemen om de fouten van het verleden te ver mijden”, zo zei hij, „en streven naar een wereld in vrijheid en vrede”. Vandaag zal Rabin zijn besprekingen met president Scheel en kanselier Schmidt in Bonn beginnen. Portugese communisten willen Goncalves massaal steunen

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3