Teylers Museum toont boeiende keuze uit eigen bezit aan Rembrandt-etsen Hammerveld met Cecil Taylor Tim Buckley overleden Voortreffelijk samenspel bij Couture Diekmann Weinig kansen behoud I Gewestelijk Orkest j 11 Meubelfabriek M Oisterwijk FLEVOHOFtel, (03211) 1514. rekreatie voor ’t hele gezin aên het Veluwemeer FLEVOHOF tel. (03211)1514. rekreatie voor ’t hele gezin aan het Veluwemeer L Br u UNIEKE BELEVENIS VOOR FIJNPROEVERS VAN PRENTKUNST Sovjet-auteur bekroond POPZANGER lift Filmfestival Moskou begonnen Protesten van alle kanten WW Exposities in Haags Gemeentemuseum V R IJ D A G SP n kamsteeg occasion hartstikke goed i Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak bij Leidseplein) .tel. 020-233917. Mat/m za 9-18 uur. Ook weer op donderdagavond tot 21.30 uur. kamsteeg jm©- HAARLEM. Iedere liefhebber van grafiek, maar daarbuiten ook 'edcreen die een boek over Rembrandt in de kast heeft staan, kent een aanlal van diens etsen. En dan schrijf ik nog niet eens over talloze andere kunstboeken waarin er te vinden zijn. Met al mijn respect voor kunde en vakmanschap van clichémakers en drukkers van goede reprodukties moet ik toch met de hand op het hart verklaren dat ze het peil van de origine len niet halen. Dat weten ze overigens zelf het best. Maar het kwam toch in n.e op, toen ik in Teylers Museum die originelen wél zag. De conserva tor, de heer Borssum Buisman heeft weer zo’n hartveroverende kabinet- expositie ingericht, ditmaal van Rembrandts etsen. En dan proef je pas de kracht van het genie van Rembrandt, kijkend naar de fijnste nuances in diens bekende clair-obscuur, de lijnvoering en een vaak bijzonder knappe druktechniek, fijnheden die in reprodukties helaas niet altijd helemaal uitkomen. Met andere woorden, ga kijken. 1 13 KUNST ’O iBI' y en HEIN STEEHOUWER (ADVERTENTIE) v „Landschap met boerderij Chandra 023 319349 onder redactie van Bé ter Maat tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten SANTA MONICA. De Amerikaanse zanger en gitarist Tim Buckley is dezer dagen in een ziekenhuis in Santa Monica overleden aan de gevolgen van een hart aanval die hij opliep tjjdens een optre den in Texas. Hij werd 28 jaar oud. „Faust in zijn studievertrek”, door Rem brandt geëtst in 1652. Dit is de tweede staat. Uw kopie koffiestaat klaar. HAAAlfM Vit de herfst- en wintercollectie van Couture Diekmann is dit driedelige pakje, bestaande uit jasje en rok van gestreepte wollen jersey met een effen blouse. (ADVERTENTIE) Een mooie lange, grijs-leverkleurig gemêleerde, twed rok met leverkleu rige suède ceintuur, gecompleteerd met een grijze crêpe blouse, lange shawl en grote corsage, eveneens uit de collectie van Couture Diekmann. LAAT IK HET EEN EN ander maar eens voor u uitstallen. En ziet, daar zijn dan om te beginnen gezelli ge tweed overdresses, die zo ideaal te dragen zijn in combinatie met pullo vers en blouses. Voorts springt on middellijk in het oog dat Diekmann in zijn collectie een gematigd wijde lijn handhaaft en door de fijne stof fen die hij in zijn modellen Verwerkt levert dat erg veel goeds op. Ook u, Kortom, de hele collectie getuigt van een voortreffelijk samenspel, zowel ten aanzien van ontwerp, materiaal- en fourniturenkeuze, als van de geko zen accessoires. Een collectie om naar uit te kijken! kinder-en Indianendorp,tentoon stellingen, 40 ha. park, agrarische bedrijven zoals Champion kwekerij, akkerbouw en veeteelt, groente-en plantenkassen, veiling. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van Hammerveld-jazz, wordt van 31 juli tot 7 september, in het Gemeen temuseum van Roermond een tentoon stelling gehouden genaamd: „Sam Mid delton en tien maal Hammerveld”. Het Delftse actiecomité ’’Behoud Ge westelijk Orkest” heeft met grote ver ontwaardiging kennis genomen van de wijze waarop minister Van Doorn het verzoek heeft afgewezen. Zo’n 80.000 mensen dreigen uitgesloten te worden van deze vorm van actieve en passieve muziekbeleving. Het actiecomi té, waarin participeren de Delftse afde lingen van CPN, CDA. ANJV en NVB, alsmede Federatie van zangkoren, Delft se Kunststichting, ANOUK en Geweste lijk Orkest en dat ondersteund wordt door NVV en NKV heeft besloten daar om door te gaan met haar actie om het orkest te behouden. DEN HAAG (ANP). Minister Van Doorn van CRM ziet weinig mogelijkhe den om subsidie aan de provincie Zuid- Holland te verhogen voor het Geweste lijk Orkest Zuid-Holland. Wel is hij bereid de bijdrage (op het ogenblik 400.000 gulden) aan de provincie te ver hogen met de trend. Een definitief ant woord zal hij binnenkort geven. De minister heeft dat gezegd na afloop van een demonstratief „openlucht con cert” door leden van het orkest op de stoep van het ministerie van CRM. De orkestleden willen 500.000 gulden extra hebben, anders zullen zij het orkest opheffen. Van die 500 000 gulden zouden dan de sociale lasten en de pensioenen van de leden kunnen worden betaald. demonstratie-' auto Passat JT.S. auto- j Rmatic, cfjAaantr. kor»'n Afgesproken is dat het provinciaal be stuur van Zuid-Holland contact zal op nemen met dat van Noord-Holland om te bekijken of een samenvoeging van het Noord-Hollands Philharmonisch Or kest en het Gewestelijk Orkest een op lossing biedt. Noord Holland had al sug gesties in die richting gedaan, aldus een woordvoerder van het ministerie van CRM. De werknemers van het orkest en de Rembrandt hier te pousseren als een onzer grootste kunstenaars in een eeuw waarin inspiratie, genie en vakmanschap nog geen „verboden taal” waarin in de kringen van kunstonderwijs, juries en commissies, dan wel sommige museale diensten, behoeft niet meer. Het werk van Rembrandt overleeft de diepste in zinking in onze cultuur sinds zijn dood wel. Gelukkig zijn weer andere museale figuren in onze slecht bezochte prenten kabinetten als het ware bezig om voor de overleving van Rembrandts werk te zorgen. Ze doen er goed werk mee en juist in een instituut als Teylers Mu seum besef je dat zo sterk. De inrichting ervan is natuurlijk van na Rembrandt, doch slechts een ruime eeuw en het werk komt er, zelfs in zo’n klein bestek compleet en van veel voorstellingen bo vendien in méér staten, vaak de beste. In het begin van de vorige eeuw was Rembrandt in het algemeen niet geacht in ons land. Er werd zelfs een uitver koop gehouden, vooral naar Engeland, waar Rembrandt wel gezocht was. Maar de conservators hadden een fijne neus kochten elke goede ets die ze te pakken konden krijgen op veilingen en uit collecties. Nu zou het allemaal met geen goud zijn te betalen, maar dat hoeft gelukkig niet meer want het Tey lers Museum herbergt nu een der beste collecties in ons land en ver daarbuiten. En zo zie je dan nu hier de beroemde ets „Rembrandt, tekenend bij het venster” uit 1648, de intieme en ontroerend een voudige etsjes met portretjes van zijn vader en moeder, het „Sterfbed van Maria” uit 1639, wellicht geïnspireerd door de dood van Saskia, de eerste vrouw van Rembrandt. Het is slechts een van de boeiende bijbelse voorstellin gen, wellicht overtroffen door een gave druk in clair-obscuur, „Triomf van Mor dechai” uit 1641. Hoe sterk de ene staat van de andere kan verschillen wordt hier gedemon streerd door twee drukke van „De drie kruisen” uit 1653, namelijk de eerste en de vierde staat, die zeer sterk in behan deling verschillen en aantonen welke wijzigingen Rembrandt soms aanbracht in een oorspronkelijke opzet. Het bekende „Bruggetje van Six”, dat een foutieve naam draagt omdat het niets met burgemeester Six te maken satie. De romancier, winnaar van de Nobel prijs voor letterkunde van 1965, is on derscheiden voor zijn „bijdragen aan de versterking van de vrede en de vriend schap onder de volken”. Secretaris-generaal Romesj reikte de prijs uit. MOSKOU. (AFP) De Sovjetrussi- sahe schrijver Michael Sjolokhov is don derdag in Moskou onderscheiden met de internationale vredesprijs voor cultuur van de wereldvredesraad, een onder communistische invloed staande organi- Tim Buckley, die een 12-snarige gitaar bespeelde, viel vooral op door zijn fal- setto-stem waarmee hij zowel grote irri tatie als bewondering onder zijn gehoor wist te wekken. De laatste jaren liet het spel van Buckley grote veranderingen zien. Zijn stijl was aanvankelijk ingetogen en in trovert, in de eerste plaats gericht op een klein publiek. Hij trad oorspronke lijk op met een kleine band, bestaande uit elektrisch gitaar, contrabas en con ga’s. Uit deze periode dateert zijn elpee. Happy Sad die door een bijzonder groot aantal albums zou worden gevolgd. Later speelde Buckley met grotere orkesten en hij begon ook werk van anderen te spelen, na eerst zelf zijn songs te hebben geschreven. Er volgde een samenwerking met Tom Waits, waarvan de song Martha getuigde. Se- froni en Look at the fooi behoren tot zijn beste platen van de laatste jaren. Tim Buckley is vaak in ons land ge weest, waar hij een aandachtig luiste rend en trouw publiek trof. Vorig jaar trad Buckley vrij onverwacht op tijdens het openluchtpopfestival in het stadion van Hilversum. MOSKOU. (ANP) In Miskou is donderdagavond het negende internatio nale filmfestival begonnen. Tegen de honderd landen nemen er aan deel. Hoewel twee Amerikaanse studio’s 20th-Century Fox en Columbia kor te documentaires hebben gestuurd, ne men de Verenigde Staten niet officieel deel. Volgens een organisator op finan ciële gronden. De laatste jaren is het filmfestival van Moskou vanuit het Westen gehekeld als een politieke zaak. Russische en Oost- duitse films van weinig artistieke bete kenis kregen eerste prijzen voor hun ideologische boodschap. Partijleider Breznjev heeft in een te legram aan het festival verklaard dat het op geen beter tijdstip had kunnen komen, „nu de internationale ontspan ning een beslissende factor wordt in de betrekkingen tussen de naties”. ruimte en dan weer met glad aange zette voor- en achterpanden. GESTREEPTE WOLLEN JERSEY zult u eveneens ontdekken en dit materiaal werd omgetoverd tot koste lijke jurkjes en deux-pièces, waarbij de strepen chevron werden verwerkt. Tevens vindt u in de collectie de fijnst gebreide wollen en zijden jer sey en verrukkelijke angora kwalitei ten. Van een grijze wollen crêpe bewonderde ik en passant een japon met jasje, waarvan het interieur, de kraag en de lange shawl van een beeldige, gedessineerde zijde waren uitgevoerd. Voor een gezellig dineetje of een plezierige cocktailparty zijn de mouwloze, kunstzijden crêpe jurkjes van Diekmann uitermate geschikt. Behalve een fraaie banenklokrok kregen deze jurkjes tevens een mooi belijnd bovenstukje met wat ruimte en werden ze gecompleteerd met een blouson met lange mouwen. AAN LANGE ROKKEN IN koste lijke tweeds geen gebrek. Voor herf stige en winterse dagen, maar vooral avonden kun je je nauwelijks iets zaligers voorstellen. Wat te zeggen van een avondlijk avontuur in zo’n lange tweed rok, grijs-leverkleurig gemêleerd, voorzien van een lever kleurige suède ceintuur, waarop dan een beeldschone grijze crêpe blouse met lange shawl wordt gedragen. Voor het overige kunt u de vroege uurtjes onbezorgd indansen in prach tige lange creaties van kunstzijden crêpes in de mooiste kleuren. Is ech ter al dat gehuppel over de gladde vloer u wat te veel van het goede, dan zult u bij iedere feestelijke gelegen heid toch een chic middelpunt zijn in zo’n fraaie donkerblauwe, lange crêpe japon met bijpassende blouson. BEHALVE DE PERFECTE accen ten die bij Diekmann Couture onder mee rworden gelegd door de fraaie leren ceintuurs, daarnevens is de feil loze kleurkeuze van de corsages een ander, doch zeer opvallend aspect. Julianalaan 295 tel heeft, ligt hier ook te kijk en eveneens een van de bekende portretten van Six, staande in zijn kamer. Zo’n landschapje als met dat bruggetje kan soms heel een voudig en raak genoteerd zijn en een ander, als dat met „de drie bomen” ver toont het bekende schilderachtige mees terschap, waardoor het de typische Rem- brandt-dramatiek overdraagt, althans in de staat die Teylers Museum ervan bezit, met heel sprekende donkere partijen tegen licht uit een bewogen lucht. En dat treft in meer van die landschappen. Van alle genres liggen er hier etsen, ook een gave druk van het naakt van een negerin, zo genoemd omdat ze in het halfduister die indruk maakt. Andere naaktjes zijn hier ook maar eveneens een paar van de bekende straattafereel- tjes met bedelaars en. als genre apart, de zo vaak gereproduceerde Faust bij het venster met het oplichtende monogram. Het is de ets die je terugvindt in veel drukken van Goethes Faust en in elk boek over magie en alchemie. In origi nele versie maakt ze een veel sterker indruk. Natuurlijk zou ik nog meer kunnen noemen, maar dat hoeft niet. Veel ander werk is even goed en de lezers kunnen dat zelf gaan ontdekken want het is meer dan de moeite waard. bekende staat van stelling. De conservators zal dat ogenblikkelijk opvallen bij het zien van bijvoorbeeld zo’n elegan te, zwart wollen kamgaren japon met driekwart mouwen met omslag, diepe V-hals en een kraag, die ge completeerd wordt met een lange beige, zwart genopte shawl. Een soe pele nappaleren ceintuur markeert de taille, terwijl insteekzakken voor de verdere nonchalance zorgen. Met shawls, echt leren ceintuurs en zak ken wordt in deze collectie overigens fantasierijk gestoeid. Hier en daar zien we een schouderpasje, soms met 17 juli tot 22 september zijn beelden en gouaches in het Haags Ge meentemuseum te zien van Toon Kelder, de Haagse kunstenaar die twee en een half jaar geleden overleed. bij het NVV aangesloten Algemene Ne derlandse Organisatie van Uitvoerende Kunstenaars hebben na het voor hen teleurstellende gesprek met minister Van Doom aangekondigd een beroep te zullen doen op de Tweede Kamer. ’’Deze harde weigering van minister Van Doom kan betekenen, dat de men sen van het Gewestelijk Orkest, het orkest dat juist de brede publiekslagen en zoveel jongeren bereikt, massaal ont slagen moeten worden en het orkest wordt opgeheven”, aldus ANOUK. ROERMONfD (ANP) Op 1, 2 en 3 augustus zal in Roermond het Hammer- veld jazzestival worden gehouden. Tij dens het festival treden binnen- en bui tenlandse jazz-musici op, zoals het Charles Mingus Quintet, Johnny Griffin. Cecil Taylor, de Dutch Swing College Band, Shirly Scott en Toots Thielemans. als nu getoond, uitstekend tot zijn recht, alleen al door de sfeer die er heerst. Is traditie dan toch een onvervangbaar goed? Een kleine 300 etsen van Rembrandt zijn nog bekend. Vele in verschillende drukken. Rembrandt werkte lang door op zijn platen en als een druk hem niet beviel, werd de plaat gewijzigd. En zo zijn er dan van veel afbeeldingen meer z.g. staten bekend. De echte fijnproevers zoeken natuurlijk steeds naar de best een bepaalde voor- (ADVERTENTIE) 40 ha. park, agrarische bedrijven, tentoonstellingen, kinderdorp, met diverse attrakties, indianendorp, kinderboerderij, speeltuin of kasteleyns van Teylers Museum - zoals ze vroeger wer den betiteld - zijn al in het eind van de 18e eeuw begonnen met het verzamelen van deze etsen. De collectie is bijna MET DE REGELMAAT van de klok worden we al geruime tijd met weinig opwekkend nieuws uit ons vaderlandse confectie- wereldje geconfronteerd. Bedrij ven moeten hun produktie in krimpen; soms helemaal tot slui ting overgaan, zulks vanwege de aanzienlijk lagere produktiekos- ten elders in Europa (Oostblok landen), een lijn die zelfs tot in Honkong toe kan korden door getrokken. Ook de kant-en-klare geïmporteerde goederen kunnen veelal tegen scherp concurreren de prijzen worden geleverd. Al om, grote bezorgdheid in den lande en niet ten onrechte. Ver zoeken om overheidssteun zijn derhalve niet van de lucht. DES TE PLEZIERIGER IS het voor mij, om tegen deze sombere achtergrond, u vandaag kennis te kunnen laten maken met een op hoog peil staande herfst- en wintercollectie van het oer-Nederlandse confectiebe drijf Diekmann. Prachtige stoffen heeft men op waarlijk sublieme wijze weten te verwerken in uitermate fraaie modellen, die de al even fraaie etiquetten „Couture Diekmann” met ere kregen ingenaaid. Zeer modieuze, maar vooral draagbare kleding, waar veel vrouwen bijzonder blij mee zul len zijn. DEN HAAG. (ANP) „Dagelijkse te kens tekeningen” heet de tentoonstelling van werk van de Friese kunstenares Silvia Steiger, die van 11 juli tot 25 augustus is te zien in het prentenkabinet van het Haags Gemeentemuseum. In dit museum wordt in dezelfde peri ode ook „Otto en Adya van Rees, leven en werk tot 1934” gehouden, die eerder in het Centraal Museum in Utrecht was te zien. Van - uit 1641. F 4 V

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13