BIJ TWEE BEDRIJVEN MEER DAN 600 MAN OP STRAAT voor Graanaankoop door USSR bevestigd Ongevaarlijk insecticide Akzo Delfzijl breidt uit voor f 40 mln. First National City Bank: STARRE WISSELKOERSEN LEIDEN TOT MONETAIRE WERELDCRISIS in visserij MHMBGELD Nieuwe regeling h uur ge wenningsbijdrage Hoog overleg over conflict 1 Frankrijk nu terug in monetaire slang I I Water voor de woestijn -WWW NA ANDERHALF JAAR AFWEZIGHEID OVERBRUGGING NAAR DUURDER WONEN DOLLAR VASTER De gezinskaart geeft nogal wat aanloop bij Opa en Oma Spoor. ii V R IJ D A G 1 1 JULI 1975 ECONOMIE 17 I Logisch, een gezinskaart kost maar f 50,- per jaar. En daarvoor mag het hele gezin op twee kaartjes (enkele reis, retour of avondretour) de trein in. Mits de kinderen maar onder de twintig zijn. Bovendien krijgt u als extraatje een gratis reisdag. Wanneer u maar wilt. Voor het hele gezin natuurlijk. Dus die f 50,- heeft u snel terug verdiend. Misschien een reden om eens ’n keertje extra naar Opa en Oma te gaan. Gezinskaart: het hele gezin op twee kaartjes de trein in. (Van onze redactie economie) NEW YORK Terugkeer naar vaste wisselkoersen op dit moment kan ertoe leiden dat er opnieuw een monetaire wereldcrisis ontstaat. Dit schrijft First National City Bank in haar economische nieuwsbrief van juli. ZC Ontslagen bij Vredestein en Marathon van NVV, SR. (Van onze parlementsredactie) De ministers l 3 (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) voor «l 1 1 Men verwacht dat de Sovjet-Unie dit jaar 10 tot 15 miljoen ton graan tekort zal komen om in haar behoefte te voor zien. De ministers van de slanglanden zijn voorts overeengekomen geen goud meer te gebruiken voor de afrekening van de onderlinge steuninterventies. Ir. Barentsz vindt het „volledig onver antwoordelijk” om ook maar één woord De mededelingen over Marathon wer den gedaan door directeur A. van Rein. Bij Marathon (afdelingen in Enschede, Vroomshoop en Losser) werken in totaal 300 mensen. Voor ongeveer 100 van hen zullen na de reorganisatie, die men in de periode van september tot november wil uitvoeren, nog arbeidsplaatsen beschik baar bljjven in Enschede en Vrooms hoop. Het bedrijf in Losser gaat hele maal dicht. HAARLEM Langzaam begint het tot de industrie door te dringen dat het in de handel brengen van produkten, waarvan de effecten op lange termjjn onbekend zijn, onaanvaardbare risico’s met zich meebrengt. In Saoedi-Arabië wordt tussen de Rode Zee en de Perzische Golf waarschijnlijk het grootste project gerealiseerd voor ir- rigatiewerken. Binnen tien jaar moet er ningsbijdragen van kracht, die is opge nomen in de regeling voor individuele huursubsidie. De huurgewenningsbijdra- ge wil diegenen die beter zouden willen kunnen wonen, maar tegen de plotselin ge verhoging van huur opzien, helpen aan de hogere huur te wennen. Bij doorstroming mag bovendien de huurprijs van de te verlaten woning niet hoger zijn dan 250 per maand. De huurprijs van de nieuwe woning moet men er r eze len. er lijk die ren eet ,Er net aar uit ere zei □pt iigs en) 2.45 5.37 6.45 36.75 8.60 2.40 58.75 95.75 60.75 48.00 43.25 14.55 4.31 7.65 67.75 14.00 at n. or (ig ar sn as id d, Wk de ab- ter- het van ïlm aar djn IA- oed ar- op- had ire. Per van ilve on- ia’s or- :ht, vas op weg naar en monetaire landbouw. Op de foto: bij Jeddah wor den deze enorme ontziltingsmachines ge bouwd door de Westduitse staalgigant Krupp. WASHINGTON (Reuter). De Sov jet Unie onderhandelt met grote Ameri kaanse graanhandelaren over de aan koop van enkele miljoenen tonnen graan. Dit heeft de Amerikaanse senator Henry Jackson bekendgemaakt. Jackson is hoofd van een permanente commissie van on derzoek van de Senaat welke op het ogenblik inlichtingen inwint b(j grote graanexporteurs naar aanleiding van be richten dat een graanleverantie aan de Sovjet-Unie op handen was. Tot nu toe hebben er echter nog geen leveranties plaatsgehad, wat ook is be vestigd door het ministerie van Land bouw. Jackson heeft tijdens een toe spraak in de Senaat de graanexporteurs verzocht om grote graantransacties van tevoren te melden, zodat de Amerikaan se regering het effect van deze transac ties kan incalculeren in haar beleid. in de woestijn een enorm netwerk van buizen liggen, die water transporteren voor de bevolking, de industrie en de AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse Ure (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100j Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) gewezen op een belangrijke stelling, na melijk dat de inflatie hoog is doordat de geldvoorraad sneller is toegenomen dan het vermogen van landen om goederen en diensten te produceren. „Inflatie wordt veroorzaakt door een buitenspori ge groei van de geldhoeveelheid en niet door vrije of vaste wisselkoersen.” BRUSSEL (ANP) De Franse frank zit sinds gistermiddag weer in de Euro pese muntslang. De „slanglanden” (de Benelux, Duitsland en Denemarken) en Frankrijk namen dit besluit eerder die dag in Brussel. UTRECHT/ENSCHEDE Het rubberconcern Vredestein-Goodrich zal op grond van het in mei uitgebrachte conjunctuurplan iets meer dan vier honderd werknemers ontslaan. De kledingfabrieken van Marathon BV in Enschede zullen tweehonderd man op straat moeten zetten. Deze nieuwe massa-ontslagen zijn gisteren door de beide bedrijven bekend gemaakt. De advieskoersen buitenlands 2.55 5.67 6.75 101.75 104.75 40.25 10.10 2.50 61.75 98.75 63.75 51.00 46.25 14.85 4.61 8.90 70.75 16.00 De economen van First National City Bank hebben verschillen geconstateerd tussen het nationale monetaire beleid bij vaste en flexibele wisselkoersen. Dit geldt o.a. voor veel insectendodende middelen. Het toegepaste vergif is namelijk vaak een moeilijk afbreekbare chemische verbinding die ook nog gevaarlijk is voor mens en dier. Bovendien zitten die insecticiden in spuitbussen, waarin zich een drijfgas (meestal gefluoreerde koolwaterstoffen) bevindt, dat volgens recente Amerikaanse onderzoe kingen de voor het leven op aarde essentiële ozonlaag in de stratosfeer aantast. Sinds kort is er echter een insectenbestrijdingsmiddel verkrijgbaar dat volgens de fabrikant (ACF Chemiefarma) zonder onaanvaardbare risico’s is. Het heet Pestex en het werkzame bestanddeel is pyrethrum, een plantaardige verbinding die goed af breekbaar is en alleen giftig voor koudbloedigen. Bovendien heeft de fabrikant de spuitbussen gevuld met propaan/butaan, een drijfgas dat geen schadelijke invloed heeft op het milieu. De huurgewenningsbijdrage bedraagt 1,5 maal het verschil tussen de oude en de nieuwe huurprijs op jaarbasis. Het eerste jaar krijgt de huurder 75 percent van dat verschil uitgekeerd, het tweede jaar 50 percent en het derde jaar 25 percent. In alle drie gevallen dient het verschil in huurprijs ten minste 30 per maand te zijn. Onder huurprijs wordt hier verstaan de huurprijs, die bij de toepassing van de regeling voor indivi duele huursubsidie in aanmerking wordt genomen. Als er sprake is van individu ele huursubsidie, wordt voor het bereke nen van het huurverschil deze subsidie in mindering gebracht. gemaakt dat zijn aarzeling om de Zwit serse franc nu al toe te laten niet neerkomt op een veto. Wat ons betreft had Zwitserland vandaag al kunnen toe treden, aldus Brinkhorst. Frankrijk wil echter nog wat meer gegevens over de Zwitserse kapitaalscontrole, de fiscale regelingen in dat land en over de relatie tussen de Zwitserse rank en de econo mische sterkte van dat land. Bij vaste wisselkoersen (tot een paar jaar geleden het geval) vertoonden de inflatiecijfers van de diverse landen de neiging naar elkaar toe te groeien. De zwevende wisselkoersen, zoals die sinds een paar jaar gelden, laten daaren tegen toe dat de inflatiepercentages ver uiteenlopen. Volgens de economen van de bank is het tegendeel waar. Onder het oude stelsel van Bretton Woods, waarbij de wisselkoersen waren gekoppeld aan de Amerikaanse dollar, werd de inflatie doorgegeven aan andere landen want de wisselkoersen werden te lang kunstma tig op een Stabiel peil gehouden. Als twee landen namelijk onderling vaste wisselkoersen hebben maar onge lijke inflatiecijfers, zal het land met het hoogste inflatiepercentage als er ten minste geen valuta- of handelsbeperkin- gen worden ingesteld zijn inflatie naar het andere land exporteren totdat het inflatieniveau in beide landen gelijk is. het waarom ontslagen De ontslagen bij Vredestein werden bekend gemaakt door directeur ir. J. Barentsz. Wat er nog zal gebeuren op grond van het structuurplan, dat het organisatiebureau Bosboom en Hegener dit najaar over het concern uitbrengt, is op dit moment absoluut niet te voor spellen, aldus ir. Barentsz. DEN HAAG Sinds 1 juli 1975 is een nieuwe regeling voor huurgewen- l Een land blijkt dus bij flexibele koer sen meer vrijheid te hebben om zelf standig een beleid ten aanzien van infla tie of deflatie te volgen dan bij een Flexibele wisselkoersen, zo zegt de bank, stellen landen in staat de inflatie in te dammen en zodoende een klimaat te scheppen waarin de wisselkoersen stabieler worden. In dit verband wordt Als oorzaken van de vaste stemming werden o.m. genoemd de formele terug keer van de Franse frank binnen de Europese slang en speculatie dat Rus land mogelijk behoefte kan hebben aan dollars om eventuele aankopen van Amerikaans graan te betalen. deel van de arbeidsplaatsen vrij zou komen door natuurlijk verloop. Ir. Ba rentsz NU: „Ik neb de vakbonden toen gezegd dat ze me niet op vijf percent meer of minder ontslagen moesten bin den. In de besprekingen met de bonden die na mei gevolgd zijn, zijn we het nu concreet eens over 325 ontslagen. Daar naast is er het natuurlijk verloop. Dat maakt samen een verlies van zo’n 400 arbeidsplaatsen”. Volgens de conventionele opvatting hebben de flexibele valutakoersen de wereldomvattende inflatie verergerd. Oorzaak en gevolg worden hier echter verwisseld, aldus de bank die het abso luut oneens is met de stelling dat „inter nationale prijsstabiliteit uitsluitend kan worden bereikt door terug te keren naar strakke, vaste wisselkoersen.” AMSTERDAM (ANP). De dollar heeft gisteren op de Amsterdamse wis selmarkt een vaste stemming te zien gegeven. Vergeleken met de voorgaande dag was het slot op 2,4975, twee center hoger nadat eerder op de dag 2,5030 als hoogste notering werd geregistreerd- De handel was volgens wisselmakelaars nerveus met grote omzetten. stelsel van vaste valutakoersen. Als de inflatie echter vrijwel overal gelijk is, wijken vrije en vaste wisselkoersen qua uitwerking weinig van elkaar af. ten minste 50 percent hoger zijn dan die van de oude. Is het verschil echter 75 of meer per maand, dan kan in ieder geval een bijdrage worden gegeven. Voor een huurgewenningsbijdrage ko men in aanmerking: GRONINGEN (ANP). Akzo Zout Chemie Nederland BV zal voor 40 mil joen gulden gaan investeren in uitbrei ding en nieuwbouw van de bedrijven in Delfzijl. De sodafabriek in Delfzijl zal aanzienlijk vergroot worden, terwijl bo vendien een nieuwe sodafabriek ge bouwd wordt. Dat heeft de directeur van de Akzo-bedrijven in Delfzijl, ir- A, Moolenburgh gisteren tijdens een pers conferentie in Delfzijl meegedeeld. Met de uitbreiding van de huidige sodafabriek waar lichte soda wordt ge produceerd, is bijna 30 miljoen ge moeid. Dit investeringsbedrag bestaat voor ongeveer 13 miljoen uit arbeids loon. Volgens Akzo zullen apparatuur en materialen zo veel mogelijk in Neder land worden gekocht. Om voor de bijdrage in aanmerking te komen, gelden niet alleen grenzen wat betreft de huurprijs, maar ook ten aan zien van het inkomen van de huurder. Het inkomen mag niet uitgaan boven 30.000 per jaar. Onder inkomen wordt hier verstaan het belastbare inkomen van de huurder voor het jaar 1974, verhoogd met 9 percent. Tot het inko men van de huurder wordt ook gere kend het inkomen van de vrouw over 1974, verhoogd met 9 percent. Op dit inkomen wordt echter een bedrag van 1.500 in mindering gebracht. Aanvraagformulieren voor de eerste periode zijn vanaf 21 juli bij de gemeen tebesturen gratis verkrijgbaar. Zij moe ten ingevuld weer bij de gemeente wor den ingediend. Nog in mei maakte Goodrich-Vrede- stein bekend dat ten gevolge van de conjuncturele situatie 370 mensen op straat zouden komen. De raad van be stuur zei te verwachten dat het meren- de huurder, die een goedkope huurwoning verlaat en een andere huur woning hetzij nieuw, hetzij reeds eer der bewoond met een hogere huur prijs betrekt (doorstroming): degene, die huurder is van een woning waaraan ingrijpende verbeterin gen worden aangebracht en waarvan de huurprijs deswege wordt verhoogd (wo ningverbetering) de huurder van een krot, die het krot verlaat en een andere woning met een hogere huurprijs betrekt (krotont- ruiming). Gezien de grote inflatieverschillen over de gehele wereld komt First Natio nal City Bank tot de conclusie dat terugkeer naar vaste wisselkoersen op dit moment ertoe kan leiden dat er opnieuw een monetaire wereldcrisis ont staat of dat men terugvalt op het econo mische isolationisme van de jaren dertig. Voor de vakbonden kwam de medede ling „als een donderslag bij heldere hemel”. Zij waren niet op de hoogte van moeilijkheden bij Marathon. „In een ge sprek met de directie werd ons duide lijk, dat men alleen wilde praten over een afvloeiingsregeling”, aldus Ad Voer man, districtsbestuurder van de Indu striebond NVV. Volgens hem zijn de bonden daarop niet ingegaan. Ze willen eerst nadere informatie over de financiële toestand, waarin Marathon verkeert. De bonden zullen daartoe ondermeer contact opne men met de Strucon. een structuurcom- missie voor de confectie. Directeur Van Rein noemt als oorza ken van de moeilijkheden bij het con fectiebedrijf: de toenemende concurren- tieoverlast: door goedkopere importen en de stijgende loonkostenontwikkeling in ons land. prettig, kritiek waarop voerd”. De drie industriebonden, NKV en CNV. hadden nog geen com mentaar op de ontwikkelingen bij Vre destein-Goodrich, zo hebben ze via een woordvoerder van de industriebonden laten weten. De drie vertegenwoordigers van de bonden in het centrale overleg met Vredestein zijn allen op vakantie. 4*. „slanglanden” zijn gisteren ook overeengekomen dat er op 22 september, in Brussel, opnieuw „slangoverleg” zal zijn, waaraan ook door Zwitserland zal worden deelgeno men. Zwitserland wil namelijk ook in de slang worden opgenomen. Staatssecretaris Brinkhorst zei dat Frankrijk de toetreding van de Zwitser se franc tot de slang heeft vertraagd. De Franse minister heeft echter duidelijk De Europese „Muntslang” is een me chanisme op grond waarvan de „slang landen” eikaars munten moeten steunen om ervoor te zorgen dat de koersen van hun munten onderling niet meer dan 2,25 percent afwijken. vooruit te lopen op het rapport van Bosboom en Hegener. „Ik vindt het zelfs bijzonder gevaarlijk om over ontslagen te praten die er misschien niet eens zul len komen”, aldus directeur Barentsz. Hij doelt met deze woorden op recente uitspraken van de voorzitter van Vre- desteins Hoger Personeel (VHP), de heer F. Verweij, dat naar zijn persoonlijke verwachting nog wel eens 650 tot 800 personeelsplaatsen kunnen verdwijnen op grond van het structuurrapport. Gis teren zei de heer Verweij„Om hoeveel ontslagen het precies gaat kan ik ook niet zeggen, maar sociaal gezien is één teveel en economisch gezien is 400 de helft”. Ir. Barentsz stelt daar tegenover, dat op grond van alle schattingen die nu te maken zijn, deze prognose pertinent on juist is. „Er wordt hier niet over meer ontslagen gedacht, laat staan gesproken. Het overleg met de vakbonden loopt Van vakbondszijde is er geen op het waarom en de wijze de ontslagen worden uitge- KOPENHAGEN (AP). Nederlandse en Deense regeringsfunctionarissen zijn gisteren in Kopenhagen besprekingen begonnen in een poging de crisis op te lossen, die is ontstaan bij recente inci denten in de Noordzee waarbij visserij- schepen van beide landen betrokken zijn. Tijdens de besprekingen kwam niet tot overeenstemming over wie voor de incidenten verantwoordelijk is geweest, maar beide partijen zeiden dat uit de verklaringen van de vissers is ge bleken dat dergelijke incidenten vaak het gevolg zijn van onbekendheid met de vismethoden en met het markeren van de netten. De Denen hebben beloofd al het hun beschikbaar materiaal, waaronder een aantal foto’s, aan de Nederlandse autori teiten over te leggen. De Nederlanders hebben op hun beurt aangekondigd een diepgaand onderzoek te zullen instellen waarbij ook de Nederlandse vissers die bij de incidenten betrokken waren, on dervraagd zullen worden. Een aantal Deense vissers heeft ge klaagd dat hun Nederlandse collega’s verschillende malen hebben geprobeerd op hen in te varen of in internationale wateren opzettelijk hun netten hebben kapotgevaren. Foto’s, die door Deense vissers en de Deense luchtmacht zijn gemaakt, zouden deze beschuldigingen ondersteunen. De Franse frank komt terug in de slang op hetzelfde koerspeil waarop de munt, in januari 1974, de slag moest verlaten (ten opzichte van de Neder landse gulden ongeveer 60 cent). De Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse zaken, Brinkhorst, sprak van een belangrijk besluit. „Met de te rugkeer van de Franse franc is een van de noodzakelijke stappen de Europese economische unie gedaan”, zei hij. van de A

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17