Ie k Sterke man in Argentinië minister José Lopez Rega Communisten opgepakt ze wil India nu onder controle brengen Ik AMERIKAANS BLAD „PENTHOUSE” L Malta houdt CEVS op r „Indira Gandhi heeft haar geduld verloren; 5 Dennis Hills luistert naar Amin "laOï L L” 1 wi door nico scheepmaker RUIS DRIEMAAL Ex-privé-secretaris Peron beheerst politieke toneel 7 i-w' ft»» S 2 1 1 V R IJ D A G JULI 1975 BINNEN- EN BUITENLAND 3 (Vervolg van pagina 1) men >ord stikt Zestig aanslagen kooi zoek keer :heid Fout erfte Ongeduld Niets kater nger eedse 'd en J ga- i dit >t één WO ging rdak W&Jr w>' 7 (Van onze redacteur in Buenos Aires) (Door een speciale medewerker) van rijke Aan de armen zijn de dringend nood- LONDEN Het is niet moeilijk om een crisis met „wijsheden achteraf” te ver klaren, maar niemand kon in de situatie in India voorzien dat Indira Gandhi de nood toestand zou afkondigen en de oppositieleiders gevangen zou laten zetten. Ik ben net terug uit India en ik geef graag toe dat ook ik niet verwacht had dat zij zo snel te werk zou zijn gegaan. Ik had het pas over zes maanden verwacht, maar dit was vóór dat het Hooggerechtshof haar schuldig had bevonden aan corruptie. Het ziet er naar uit dat dat haar laatste strohalm is geweest. iliteit omer leken eran- nder- Behalve dat het de oppositie aan nati onaal gezag ontbreekt (in een land als India is dit onontbeerlijk) is zij te ver deeld. Bij de verkiezingen van vorig jaar bijvoorbeeld, deden buiten Gandhi’s par tij dertien oppositiepartijen mee. Wat bracht mevrouw Gandhi ertoe de noodtoestand af te kondigen, zeven honderd oppositieleden op te sluiten en de perscensuur in te stellen? De jonge Indiase journalist Timeri Murari, die al twee jaar werkt voor Ca nadese en Engelse kranten en in Londen bezig is aan twee romans, is net terug gekeerd van een reis door zijn land. In het onderstaande verslag tracht hij mevrouw Gandhi's ongeduld te analyseren. lagen rlijn arige inge geid tend. eno- n de nt. viel tus- dand a de eden renet aker gras oom. teten Le- hoog dat >ota- hem (dui- n in idere t het taand t de t. Op ip 26 Ze keek net zo op ze neer als Nehru: niet als gelijke maar als lilliputters, die voortdurend en irriterend aan haar voe ten trokken op haar pad als redster van India. Een van de belangrijkste tragedies van India is dat de oppositie bestaat uit lilliputters dr. .i a.s. land teren >eken n en Mevrouw Gandhi is geen erg geduldige en bescheiden vrouw. Ze heeft veel ka raktereigenschappen van haar vader en is de laatste jaren. zoals haar vader, in toenemende mate ongeduldig geworden met de oppositie. n op iëntie olom- me- De intrigerendste en in ieder geval bondigste stelling van dit jaar is afkom stig van dr. M. W. M. Oosterbrug uit Gro ningen, die onlangs promoveerde op het proefschrift Temporal Acuity in Foveal Vision. Het temporeel scheidingsvermo- gen dus in het gebied van het netvlies waarmee je kijkt, als ik het tenminste goed begrepen heb. De stelling luidt: „Alles ruist”, en is kennelijk geïnspi reerd op „panta rhei” van Heraclites oftewel „alles vloeit”. Tijdens de promo tie werd de stelling even in relatie gebracht met een andere stelling van dr. Oosterbrug, waarin deze betoogt dat veel vergaderingen aan duidelijkheid zouden winnen wanneer de zinsmelodie wat meer benut zou worden als informatie bron voor datgene wat je wilt overbren gen. Ik persoonlijk denk erbij aan Chur chill, die zijn befaamde redevoeringen in de oorlog als poëzie opschreef: korte zinnetjes, afgewisseld door lange, be paalde woorden in hoofdletters, etc. Ook denk ik aan de beroemde rede van dr. Martin Luther King: „I have a dream Dr. Oosterbrug heeft me uitgelegd wat hij met zijn stelling duidelijk wilde maken. Bij iedere communicatie tussen mensen ontstaat er, net als bij een radiozender en radio-ontvanger, een be paalde signaal-ruis-verhouding. Als je dus iemand iets duidelijk probeert te maken, moet je rekening houden met een portie ruis. Je kan die ruis wegwer ken door hetzelfde een aantal malen op weer een andere manier te herhalen, waardoor de boodschap uiteindelijk toch goed overkomt. Prof. dr. H. Gomperts sprak in dat verband over „redundancy”, in zijn boek „De Schok der Herkenning”. Redundance is overvloed, overdaad. Bij te veel ruis nog te weinig over vloed. Koeweit heeft meer kans als je meldt: „Hoewel sterk favoriet heeft de onverslaanbaar geachte Jim Connors, die zijn gebruikelijke vorm niet kon vinden, tegen alle voorspellingen in op opzienba rende manier verloren van Arthur Ashe, die dank zij een grote variatie in slagen als eerste neger de Wimbledontitel won”. aats- ver- van week De Na- blik- Hij van bjec- doen ipark van ;pan- lakte i het heeft litge- lende 5uid- id in :even wieg eling inder tking Achter de grote economische proble men van Argentinië staat het probleem van de opvolging van de presidente. Bij alle officiële gelegenheden staat naast Isabella vertrouwensman Lopez Rega. Ze heeft hem tot een soort „super-minister” gemaakt, die haar niet alleen raad geeft, maar haar in zekere zin vervangt. Met talrijke lijfwachten ging Lopez Rega voor een tiendaagse privé-vakantie naar Brazilië vóór de verwachte crisis in alle hevigheid zou losbarsten. Zijn „clan” beheerste het politieke toneel. sident Amin van Oeganda (midden) zich tot de pers. Naast hem Hills, die aan dachtig luistert. Links de Britse minister van Buitenlandse Zaken Callaghan, die Een van de factoren die het beeld van Rega wel erg zwart maken, zijn de bezigheden van het moordeskader „De drie A’s” (de Argentijnse Anticommunis tische Alliantie). Hij heeft weliswaar met alle middelen ontkend ook maar iets te maken te hebben met deze orga nisatie, niet ontkennen kan hij dat on danks de honderden moordaanslagen geen enkel lid van het moordeskader gegrepen is. lingschap” van de peronistische bewe ging te voegen. Hij werd privé-secretaris van Peron zelf, bewaakte de toegang tot de leider met grote verbetenheid. Met Peron keer de hij weer naar Argentinië terug en werd minister van Sociale Zaken in het peronistische kabinet van Hector Cam- pora in 1973. besprekingen van de CEVS, zouden overeenstemming ophouden over vroeg tijdig vaststellen van een tijdstip voor een topconferentie over Europese veilig heid en samenwerking. Het is de tweede keer, dat Malta de CEVS tot stilstand heeft gebracht. In de eerste fase in Helsinki in juli 1973 stond de delegatie uit Malta erop, dat verwezen werd naar het Maltezer ver zoek, volgens hetwelk Algerije en Tune sië vraagstukken van het Middellandse- Zeegebied in de besprekingen zouden mogen betrekken. naar Oost-Afrika was gereisd om met Amin te praten over Brits-Oegandese betrekkingen. „Het is algemeen bekend, dat Israel een militair kernvermogen bezit. Maar de mate van geheime samenwerking met de VS door middel van de CIA was nog niet bekend”, zo zegt het Amerikaanse tijdschrift, dat van mening is, dat Ang letons ontslag meer verband houdt met het Israëlische project dan met Ameri kaanse binnenlandse aangelegenheden. „De controverse over spionage in de VS zelf was een welkom excuus om Angle ton, die zeer pro-Israelisch is, aan de kant te zetten”, aldus „Penthouse”. De laatste man die enig nationaal en internationaal prestige genoot was C. R. Rajagopalachari. Maar hij was meer dan 90 jaar oud en howel geestelijk nog zeer alert, lichamelijk niet meer in staat een actieve oppositierol tegenover mevrouw Gandhi te spelen. Toen hij stierf, werd de rol van de oppositie overgelaten aan onbekenden, die gezag hadden in hun kiesdistrict, wellicht in hun staat, maar op nationaal niveau niet dezelfde „ster- allures” hebben als mevrouw Gandhi. Als ik mij goed herinner, gaf Gom perts als voorbeeld dat je in tijden van oorlog bij gebrekkige verbindingen een belangrijke boodschap niet zo kort, krachtig en exact mogelijk moest zien over te brengen, maar juist met veel omhaal en overdaad aan woorden en herhalingen. Als dan de helft van de woorden verloren ging, bleef er nog genoeg over om de boodschap te begrij pen. Laat ik even een voorbeeld geven. Stel ik wil via mijn clandestiene FM- zendertje aan een tennisfanaticus in Koeweit vertellen dat Ashe van Connors heeft gewonnen. Er zit veel ruis op de verbinding tussen Nederland en Koeweit. Als ik nu zeg: „Arthur Ashe heeft Jim Connors tegen de verwachting in ge klopt met 61, 61, 57, 64” en er vallen twee van de drie woorden weg, dan hoort die man in Koeweit bijvoor beeld: „Arthur Jim de geklopt 61”, of „Ashe Connors verwachting met 57”, of „Heeft tegen in 61, 64”. De mensen stemden, bij gebrek aan een werkelijk alternatief op haar Con grespartij. In veel opzichten is het de fout van Nehru geweest dat hij in de periode waarin hij aan de macht was, geen gezonde oppositiepartij heeft ge duld. Een week later kondigde de minister van Binnenlandse Zaken een aantal wij zigingen in het administratieve systeem aan (ontslag voor een aantal ambtenaren en een rem op het overdragen van macht door de centiale naar de lokale overheid) en uitdunning van het aantal regeringsambtenaren met twintig per cent. De Indiase bureaucratie is, zoals iedereen met enige ervaring weet, de traagste, de haisstarrigste en meest cor rupte in de wereld. Het land is hard op weg naar een toestand waarin bij wijze van spreken een ambtenaar omgekocht moet worden om een postzegel te kun nen kopen. In zo’n situatie zijn de mensen, zoals gewoonlijk, de dupe. Een paar jaar gele den waren alleen de rijken en de men sen uit de middenklasse gedesillusio neerd. Ze worden uitgeknepen door de belastingen. Tegenwoordig merk ik dat de teleurstelling in alle lagen van de bevolking is doorgedrongen. De armen, zowel in de steden als op het platteland, merken dat er niets voor ze wordt gedaan, ondanks Gandhi’s be loften om de armoede „af te schaffen” (haar leus in de verkiezingscampagne). De middenklasse en de rijken zien dat de fiscus hen belet een eerlijk inkomen te verdienen. van occulte praktijken, kan hij geen historische aanspraken maken op de titel „peronist”. Gedurende de eerst ambts periode van president Juan Peron tot 1955 was senor Rega sergeant bij de politie. Hij leerde mevrouw Peron pas in 1964 kennen toen ze Argentinië bezocht en hij ging met haar naar Spanje terug om zich bij het „hoofdkwartier in bal- GENÈVE. (Reuter) üit goedinge- lichte kringen in Genève is vernomen, dat Malta gisteren het afsluiten van de Europese conferentie over veiligheid en samenwerking (CEVS) ophoudt door er op te staan, dat de afgevaardigden een verstrekkende verklaring uitgeven, waarin staat, dat de Europese veiligheid onlosmakelijk verbonden is met vermin dering van de spanning in het gebied van de Midellandse Zee. De Maltezers, die ook erop aandron gen, dat andere staten aan de Middel landse Zee deelnemen aan de verdere zakelijke landhervormingen toegezegd. Maar helaas alleen in talloze redevoe ringen: er is nog iets verwezenlijkt. Welnu, over dat probleem gaat dus die stelling „alles ruist” van dr. Oosterbrug. Iemand die daar, vermoedelijk instinc tief, rekening mee houdt, is Henk van der Meijden van De Telegraaf. U moet maar eens opletten, als ,u door een merkwaardig toeval die krant in handen krijgt (bijvoorbeeld doordat u erop ge abonneerd bent). Als hij een lang ver haal heeft over deze of gene, dan blijkt bij nauwkeurig lezing dat hij hetzelfde verhaal in steeds weer andere bewoor dingen drie keer vertelt. Vroeger dacht ik dat hij dat deed om de pagina gemakkelijk vol te krijgen, maar nu begrijp ik dat hij met grote zelfkennis rekening houdt met het grote percentage ruis in zijn proza. De recente nederlaag bij de verkie zingen in Gujurat. ondanks een afmat tende campagne en de inzet van haar prestige, maakte haar nog prikkelbaar der. Premier Fidel Castro van Cuba heeft gisteren bevestigd dat de CIA, de Ame rikaanse inlichtingendienst, de afgelopen jaren de hand heeft gehad in vele sa menzweringen om hem om het leven te brengen. 1956 had de regering-Eisenhower besloten Israel alle mogelijke hulp te verlenen bij de vervaardiging van een kernwapen. Het project stond onder lei ding van James Angleton. destijds hoofd van de contra-spionage, die in december vorig jaar werd ontslagen toen illegale activiteit van de CIA in de VS zelf onthuld werd, aldus „Penthouse”. SALVADOR. (UPI en AFP) —De Braziliaanse militaire autoriteiten heb ben bekendgemaakt dat de veilighcids- strijdkrachten van het land de verbo den Braziliaanse Communistische Partij in de staat Bahia hebben ontmanteld”. Daarbij zouden zeventien mensen zijn gearresteerd. t van de en riffen. stro- zuur- ;enval ,over- ;racht •oenlo x»f in Stel in Koeweit hoort men het eerste woord, de volgende twee niet, het vierde weer wel etc., dan komt het volgende bericht over: „Hoewel heeft geachte die vorm vinden voorspellingen opzienba rende van die grote slagen neger won”. U ziet, nog steeds niet voldoende over vloed. Deze mededeling zou in weer andere bewoordingen nog een of twee maal herhaald moeten worden om on danks de ruis in Koeweit begrepen te kunnen worden. Als hij dit alternatief had helpen verwezenlijken en de oppositie een ver antwoordelijke rol had gegund, was de huidige frustratie van de oppositieleiders en hun voortdurende aanvallen op me vrouw Gandhi niet voorgekomen. In tegenstelling tot haar vader kijkt mevrouw Gandhi niet erg tegen de demo cratie op. Zij heeft het systeem „geërfd” en ze duldde het totdat ze uiteindelijk haar geduld verloor. Ze had sterk het gevoel dat de oppositie al haar pogingen om hervormingen in India door te voe ren, dwarsboomde. De uitspraak van het Hooggerechtshof voelde ze als een per soonlijke bloedwraak, aangezien zelfs haar grootste vijanden haar niet werke lijk van „persoonlijke” corruptie kunnen beschuldigen. Ze werd schuldig bevon den aan onregelmatigheden van puur technische aard die, in vergelijking met de excessen van politici in New Delhi en in de deelstaten, volgens haar gevoel van volstrekt verschillende grootheden waren Het is veelbetekenend dat de parle mentariërs, die bij de verkiezing van de vice-president een leidende rol hebben gespééld, door de „AAA” met de dood bedreigd zijn. Hoewel het parlement, ondanks alles, Isabella nog altijd op een voetstuk plaatst, terwijl ze op Rega „schieten”, schijnt de band tussen hen beiden zo sterk te zijn, dat ze mogelijk aftreedt als hij valt. Hij is 55 jaar, tien jaar ouder dan mevrouw Peron en een van de merk waardigste figuren die ooit in de pero nistische beweging naar boven dreef. Als mysticus, astroloog en beoefenaar I NEW YORK (UPI) Het Ame rikaanse tijdschrift „Penthouse” meldde gisteren, dat de Amerikaan se geheime dienst CIA Israel de nodige gegevens verschaft heeft voor de vervaardiging van een kernbom. Haar ongeduld betrof met alleen het politieke systeem in het land. Begin mei klaagde ze in een rede dat de bureau cratie haar hervormingen tegenhield door deze traag toe te passen. In dit geval zijn zowel de centrale als de deelstaatoverheden hiervoor verant woordelijk: de grootgrondbezitters zijn gulle gevers aan partijfondsen Mevrouw Gandhi gelooft dat door het uitroepen van de noodtoestand alle on betekenende weerstand tegen haar her- vormingsdrift weggevaagd zal worden. Sinds de onafhankelijkheid heeft de re gering zelden moeilijkheden gehad met de pers, zelfs niet in de vele ernstige crises die India heeft doorgemaakt. Waarom ze een perscensuur heeft inge steld is dan ook niet erg gemakkelijk te begrijpen. Indira Gandhi nam vaak een vijandige houding tegenover de pers aan en be- imilie ezoek zoek naar a de s van 1 van i en in t i on- 1 ivaar- lie de j mrza- olken Fidel Castro legde er echter de na druk op dat hij over geen enkel bewijs beschikt dat president John Kennedy en zijn broers Robert en Edward destijds iets af wisten van deze pogingen om hem te vermoorden. „Sinds ik in Cuba aan de macht kwam, aldus de Cubaanse premier, zijn er een zestigtal aanslagen op mij beraamd”. Inmiddels heeft, zo meldt onze redac teur in Washington, senator Barry Gold water voorgesteld dat de senaatscommis sie, die belast is met het onderzoek naar de activiteiten van de CIA, Fidel Castro als getuige oproept. Goldwater zei dat er weinig concreet bewijsmateriaal is om aan te tonen dat de CIA daadwerkelijk komplotten tegen het leven van Castro heeft gesmeed. Goldwater stelt voor de Cubaanse premier of in Cuba, of in de Verenigde Naties voor de commissie te laten getuigen. schuldigde de kranten van onrechtvaar dige kritiek. Desalniettemin heeft ze al tijd een perscensuur tegengehouden en dit zou dan ook wel eens haar gevaar lijkste stap kunnen zijn. Hoewel het daar wel op lijkt, heeft de presidente de doos van Pandora nog niet niet geopend. ia- „Ik verzoek u naar uw fabrieken te rug te gaan. Morgen zal ik het hele land mijn antwoord geven. Dat is alles”. Zo nam ze afscheid van een grote arbeiders- delegatie, die tevergeefs vroeg om de loonakkoorden tussen werkgevers en werknemers te laten doorgaan. Op het Plaza de Mayo demonstreerden ondanks de hevige regen duizenden mensen, die José Lopez Rega, minister van Sociale Zaken, privé-secretaris en vertrouwensman van Isabella Peron, met boosaardige en bijna pornografische leuzen beschimpten. Bij het daarop vol gende onderhoud met vakbondsleiders zag de presidente er zeer slecht uit, nerveus en betraand. Zo ontstaat het tegenstrijdige beeld van een vrouw die tegelijkertijd op tafels slaat en huilt. „CIA hielp Israel bij vervaardigen kernbom” De laatste jaren hebben veel belang- politici, uitgezonderd mevrouw Gandhi zelf de mogelijkheid overwogen van een „verlichte dictatuur”, om de toestand in India onder controle te brengen. Nu staat India op de drempel van wat zij wilden. Mevrouw Indira Gandhi, premier van India BUENOS AIRES. Een jaar na de dood van Peron wankelt zijn regime. Wie overeind blijft staan is zijn wedu we Maria Estella Martinez de Peron. Isabella genaamd, die een politieke kracht ontwikkelt welke zelfs haar vrienden niet voor mogelijk hebben ge houden. Kort na de vrijlating van Dennis Hills, de Britse schrijver die in Oeganda tot de doodstraf was veroordeeld, richtte pre- MMH

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3