CAMBODJA AFGESLOTEN VAN BUITENWERELD CM. BOUWT KLEINE AMERIKAANSE AUTO Puzzel wb w» Puzzelwtow Overwerk dreigt voor ministers MEDISCH COMITÉ NEDERLAND-VIETNAM SCHOOLBOEKEN STUDIEBOEKEN 4 1 ■T Nieuwe versie van Alfetta I I I I I I I I I I I Tram en bus nog favoriet Prins Sihanoek wacht vergeefs op terugkeer i LUBBERS NAAR Carburatie bij Fords beter Geringe reductie Shell-lening Bouwens Autoverhuur I OOST-EUROPA F SUÈDE en NAPPA KLEDING •n V R IJ D A G 1 1 JULI 1975 VARIA 9 Bittere ernst Geruchten Twee miljoen Raaks Nieuws in t kort n kamsteeg occasion hartstikke goed i (Van onze redacteur in Hongkong, Christian Roll) t t EEN VW 1200 HUREN? BOEKHANDEL H. DE VRIES X 1975 kamsteeg zwimo raw VERZENDING ZEEPOST en W i A 1 ■iM (ADVERTENTIE) ij 3 I ADVERTENTIE) 1 i 2 2 3 3 4 4 5 5 6 7 7 e 8 9 9 10 10 11 11 12 12 13 13 14 14 15 15 PUZZEL NUMMER 28 Prijswinnaars puzzel nummer 27: (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Oplossing puzzel nummer 27 34 21. Tel. Tel. 310685 310766 I 023 119349 j j 5 Zijlstraat 29 Het MCNV zond voor Zuid-Vietnam een tweede charter- vliegtuig met 24 ton medicamenten en babyvoeding ter waarde van TV* miljoen gulden. Stort op giro 1090400 t.n.v. de penningmeester MCNV- Amsterdam om noodzendingen te helpen continueren. ubi- verk ieve I0 in Ex- Midden: lijst; boomvrucht; plaats in vervallen bouwwerk; 14. spook; 15. deel van het jaar. Korea; graansoort; bloem; kleur; onder steboven; treiter; soort limonade; inte rest; ferm; kussenovertrek; plotselinge bezetenheid; betaalplaats; kernspreuk. Er worden ook troepen ingezet bij de herstellingswerkzaamheden aan de ver keerswegen en in de fabrieken. Om dit te kunnen bereiken zal de nieuwe kleine G.M., die voorlopig te boek staan als „T-car” aan een aantal fundamentele eisen moeten voldoen. Die eisen zijn onder meer: eenvoudi ge krachtbron, gering brandstofver bruik en zo laag mogelijk prijs. Wat de krachtbron betreft: naar verluidt zou de nieuwe kleine wagen een 1,4 liter motor krijgen, goed genoeg voor een vermogen van 80 pk. De wagen zou ongeveer ruim vier meter lang worden en beduidened minder wegen dan de Vega van Chevrolet, die men in Amerika nog steeds voor een klei ne wagen houdt. AMSTERDAM (ANP). Op de uit gifte van 150 mln, 8,5 pet, 15-jarige obligaties van de Shell Financierings maatschappij, waarop woensdag tegen 99 pet. de inschrijving openstond, is dusda nig ingeschreven, dat bij de toewijzing een geringe reductie moet worden toege past, aldus emittenten. «L HAARLFM jaar. In- top- >-wit aan- :pert eest pro- pre- 10. 12. Ged. Oude Gracht 27 - Haarlem - Tel. 023-31.14.40 STUDIEBOEKENCENTRUM VAN KENNEMERLAND HET GEHELE JAAR DOOR. ■pS* demonstratie- Bs auto, Passat ,u^N-rallv ^^fe»7^geel Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 Pnom Penh is momenteel een dode stad, waarin de soldaten domineren. Een groot deel van de inwoners maar niemand weet hoeveel heeft de lange mars naar het platteland aanvaard. De ontvolking van de steden, die overvol waren met vluchtelingen uit de provin cies, zou door de Rode Khmer al lang van tevoren zijn gepland. ^bouwjaar Dit zal voor veel mensen onnodig moeilijke overgangen betekenen. De Ro de Khmer, waarvoor alles bittere ernst is, schijnt echter vooral gebrek aan hu mor te hebben en dit is nu juist een kenmerk van de Cambodjanen. De tamelijk onbekende leiders van de Rode Khmer hebben tot nu toe een schaduwbestaan geleid- Niemand weet, wie vandaag in Pnom Penh de teugels van de macht in handen heeft. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen uiterlijk woensdag a.s. in ons bezit te zijn. Indien per post wordt ingezonden als volgt adresseren: „DAMI- ATE PERS B.V.”, POSTBUS 18, IJMUI- DEN. Op het gebied van het benzinever bruik zou de nieuwe G.M. moeten concurreren met de kleine VW, die onder de naam Rabbit op de Ameri kaanse markt de opvolger wordt van de Kever. Natuurlijk zal de T-car, als hij naar markten buiten Amerika wordt gebracht, moeten voldoen aan de wegomstandigheden die daar heer sen. Zo aal bijvoorbeeld voor Zuid- Amerika de wielophanging en vering versterkt moeten worden. Dit is maar één voorbeeld. General Motors zou voor dit nieuwste model een uitge breid programma van aanpassingen hebben opgesteld. Fiat heeft onlangs de 20.000ste wa gen dit jaar afgeleverd. Dit aantal werd vorig jaar pas anderhalve maand later behaald. Reeds nu staat vast, dat Fiat een verkoopstijging on dervindt van 24 percent ten opzichte van 1974. Het meest verkochte model is nog steeds de 127, die in zes verschillende uitvoeringen leverbaar is. Het politieke gebeuren in Cambodja wordt momenteel niet door de aanhan gers van Sihanoek, maar door de Rode Khmer beheerst, voor wie prins Siha noek een ideologische tegenstander blijft, waaraan ook het vijfjarige ver blijf van de prins in Peking nauwelijks iets heeft veranderd- Verticaal: 1. Herman; 2. ri.; 3. Triton; 4. i.m.; 5. gaar; 6. dronken; 7. gade; 8 e.k.; 9. weldra; 10. or; 11. dessin; 15. memo; 17. arme; 23. etage; 24. plank; 25 tombe; 27. stank; 30. baronie; 31. dikkop; 32. raam; 33. gewoon; 35. sukade; 36. arak; 37. Tanger; 41. ibis; 42. Osel; 46 fr.: 47. ei; 49. e.o.; 50. Ed. De Rode Khmer zal echter in zijn revolutionaire overijver en onervaren heid en met zijn Cambodjaanse naïviteit, ook veel fronten maken als hij een nieuw Cambodja zonder vreemde invloe den wil opbouwen. Toch zijn er intussen al Chinese tech nici in het land gelaten. Prins Sihanoek, die momenteel voor een vrij lang ver blijf in de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang aanwezig is, wacht nog steeds tevergeefs totdat hij naar Pnom Penh kan terugkeren. Hij wil daar de is van zijn in Peking gestorven moeder bijzet ten in Angkor Wat, waar eens de konin- gen van de Khmer regeerden. De tweede internationale verkeers- tentoonstelling in Parijs (Transport- Expo ’75) heeft nog eens duidelijk gemaakt, dat er nog veel te ontwik kelen valt aan de conventionele openbaar vervoermiddelen als bus en tram. Op de tentoonstelling toonde een groot aantal firma’s uit Frankrijk en daarbuiten, welke aanpassingsmo- gelijkheden tram en bus nog hebben. Niet alleen in de vormgeving, maar ook op het gebied van de inpassing in het huidige verkeersbeeld. Daarom menen deskundigen, dat tram en bus voorlopig nog wel gehandhaafd kun nen worden als voornaamste midde len van openbaar vervoer. In financieel opzicht betekent dit een opluchting. De vele experimente le massatransportmiddelen, waarvan sommige in een vergevorderd stadium verkeren en bij wijze van spreken over enkele jaren al kunnen rijden, kosten enorme sommen gelds. Dat komt omdat de meeste van deze fu turistische vervoermiddelen niet zon der de steun van peperdure elektro nica en computers geëxploiteerd kun nen worden. Na enige maanden geleden de Alfetta 1.6 gelanceerd te hebben, komt Alfa Romeo thans met een aanvulling: de Alfetta 1,8. De wagen heeft enige detail- vernieuwingen ondergaan, onder meer een grill van een nieuw ontwerp. In het interieur zijn hier en daar verfijningen aangebracht. Belangrijker is, dat Alfa Romeo het brandstofverbruik van deze, toch pittige auto, heeft weten terug te brengen Volgens de fabriek is thans bij 100 km/uur het verbruik verminderd tot 8,2 liter, vroeger 8,7 liter. Bij 120 km/uur wordt als verbruik 9,9 liter op gegeven, tegen vroeger 10,5 liter. De adviesprijs voor de verkoop ligt rond de negentien mille. Alfa Romeo heeft eveneens een nieuwe Berlina 2000 met elektronische ont steking uitgebracht. De voordelen van elektronische ontsteking zijn onder meer betere start bij koud weer en minder vervuiling van de bougies. De prijs voor de verbeterde Berlina 2000 bedraagt ca. f 19.940,-. De foto toont de Alfetta 1,8. HONGKONG Sinds de strijd krachten van de Rode Khmer uit naam van de koninklijke regering van de Nationale Unie van Cam bodja Pnom Penh binnen mar cheerden, is Radio Pnom Penh de enige verbinding met de buiten wereld gebleven. De buitenlanders die hun toevlucht hadden gezocht in de Franse ambassade, werden met de Russen mee naar Thailand uitgewezen. Zelfs China, dat niet onbeduidend had bijgedragen aan het succes van de Rode Khmer, zal er grote moeite mee hebben om in Pnom Penh voet aan de grond te krijgen. Maar in zijn radio-uitzendingen beti telt de Rode Khmer de prins nog steeds als zijn staatshoofd. Bij het merendeel van de Cambodjanen echter is prins Sihanoek nog zo weinig populair, dat de Rode Khmer hem nauwelijks in het land zou kunnen binnenlaten, als ze hun communistische revolutie wil doorzetten. Rechts: 1. ouderwetse voetverwarmer; 2. hemels wezen; 3. waterkant; 4. strijd macht; 5. reptiel; 6. negerdorp; 7. larve van de langpootmug; 8. ruim; 9. omwen telingslichaam; 10. soort doorgang; 11. deel van het been; 12. breedvoerig; 13. Voorlopig wil Cambodja in ieder geval geen contacten met de buitenwereld herstellen, die voor de „revolutie”, waar in Cambodja zijn identiteit wil terug vin den, storend kunnen zijn. Het enige land dat eens in Cambodja een sterke positie zal hebben blijf de Volksrepubliek Chi na. Misschien kan het regeringshoofd prins Sihanoek pas dan naar Cambodja terugkeren als men zeker is van de nieuwe revolutionaire koers en als het land bereid is opnieuw zijn deuren voor de buitenwereld te openen. Inmiddels is duidelijk, dat het Ge neral Motors-concern met het ont werpen en bouwen van deze kleine auto, een voorsprong heeft genomen op de concurrentie. Het is geen ge heim meer, dat de Amerikaanse auto mobilist meer en meer geneigd is zijn grote wagen in te ruilen voor een klein exemplaar. In het land, waar vroeger de brandstof relatief goed koop was, zijn zoals elders ook de benzineprijzen de hoogte ingegaan. Daarbij gaan ook de onderhoudskos ten van een grote wagen steeds meer meespreken. De trend naar kleinere wagens beheerst reeds enige tijd de Amerikaanse markt. Het ziet ernaar uit, dat G.M. de eerste is die hieraan volledig tegemoet komt. Het inwonertal van Pnom Penh was in de vijf oorlogsjaren gegroeid van een half miljoen naar meer dan twee mil joen mensen, die allemaal uit hun dor pen waren gevlucht, vanwege de ge vechten. Vele akkers lagen braak en alleen het land kan aan de bevolking voedsel verschaffen, als de Rode Khmer geen vreemde hulp wil aannemen. Vele evacués zijn boeren, die naar hun dor pen terugkeren. plaats biedt aan de kunstmatige behoef ten van de westerse wereld, die oor spronkelijk ook helemaal niet behoren tot de Cambodjaanse levensstijl- De massale uittocht naar het platte land moet ook de kolossale tegenstelling tussen steden en dorpen kleiner maken- Deze tegenstelling is in heel Zuidoost- Azië een sociaal probleem. Zoals Radio Pnom Penh laat horen, is de Rode Khmer enthousiast begonnen met de wederopbouw van het land, waarbij het herstel van de economie voorop staal. Zelfs de soldaten van de Rode Khmer verbouwen mais, groenten en bananen, om voor hun voedsel verregaand onaf hankelijk te worden. In veel zaken en vooral wat betreft selfsupporting, volgt de Rode Khmer het Chinese voorbeeld. Nu zou dus ’t grootste autoconcern ter wereld voor het eerst een kleine wagen uitbrengen, die is bedoeld voor de Amerikaanse markt. Volgens insi ders gaat het hierbij om een kleine wagen op basis van de Opel Kadett. De Kadett wordt in allerlei varianten vrijwel overal ter wereld gebouwd: Engeland Brazilië. Argentinië, Japan en Australië bezitten ieder hun vari ant op de Kadett, zoals deze in de Duitse Opel-fabrieken wordt vervaar digd. Geen wonder, dat G.M. juist deze kleine auto als basis koos, voor wat in de ogen van de bazen in Detroit, moet uitgroeien tot een zoge noemde „wereld-auto”, die niet alleen bruikbaar is op de eigen binnenlandse markt, maar overal ter wereld, zij het voorzien van de nodige aanpas singen, kan worden ingezet. Op de Capri, de Taunus en de Escort-modellen voert Ford thans een nieuw carburatiesysteem in, waarbij de brandstof wordt verstoven door middel van sonische schokgolven. Ford noemt dit systeem „sonisch-sta- tionair-draaisysteem”. Eveneens heeft Ford in zijn wagens het rendement van de carburateur bij het optrekken verbeterd. SE DEN HAAG (ANP). Minister Lub bers van Economische Zaken zal 12 juli naar Bulgarije reizen. Hij maakt deze reis op uitnodiging van de Bulgaarse minister van Buitenlande Handel, de heer I. Nedev. Daarna zal minister Lubbers op uitnodiging van de Russische minister van Buitenlandse Handel, de heer N. Patolichev een bezoek brengen aan de Sovjet-Unie. Vervolgens zal de minister doorreizen naar Hongarije. DEN HAAG. Het ziet ernaar uit, dat de ministers van het kabinet-Den Uyl in het aanstaande weekeinde moe ten overwerken. De begrotingsbesprekin gen zijn weliswaar tamelijk vlot verlo pen. maar in regeringskringen houdt men er rekening mee. dat de overvolle agenda op zijn vroegst zaterdagochtend in de kleine uurtjes kan zijn afgehan deld. Dit weekeinde moeten de bewindslie den eruit komen, want maandag gaan de eerste ministers met vakantie. De invoering van de bezuinigingen per departement heeft langer geduurd dan was voorzien. Dat zou woensdagnacht moeten zijn afgerond, maar gisteren stonden nog twee ministeries open. Het nieuwe carburatiesysteem heeft als belangrijkste voordeel, dat de schadelijke stoffen in het uitlaatgas aanzienlijk worden beperkt. Tijdens een uitgebreide test werd ongeveer veertig percent minder koolmonoxyde genoteerd. Volgens Ford houdt het nieuwe systeem de motor soepel draaiend en is het dankzij dit sy steem niet nodig het gasmengsel te verarmen om aan de nieuwe eisen op het gebied van de uitlaatgassen te voldoen. De geruchten worden sterker, dat General Motors nog deze herfst de eerste, echte kleine Amerikaanse wagen op de markt brengt. Dat zal een historisch keerpunt betekenen in de autogescheidenis van dit land. Tot nu toe hielden de Amerikanen hardnekkig vast aan de bouw van grote wagens, al waren er perioden waarin men het probeerde met zogenaamde compact-cars, naar Europese begrippen nog steeds „grote” auto’s. Wagens in de kleinere klassen, zoals die op het continent al jaren rondrijden, kenden de Amerikanen alleen van de import. Geruchten verhalen van rivaliteit bin nen de Rode Khmer en de uitschakeling van Khieu Samphan; waarvoor echter even weinig bewijzen bestaan, als voor de vermeende gruweldaden door de nieuwe heren begaan. Ook is er niete bekend over het lot van oude medewer kers van maarschalk Lon Nol: Long Boret, Sirik Matak en zijn broer Lon Non. Jühdnalaan 295 tel Met de massale uittocht naar het platteland wil de Rode Khmer gelijktij dig de bourgoisie in de steden vernieti gen. Deze was corrupt en leefde ten koste van de boeren. Voor de stedelingen zal het lichamelijke werk op het platte land ook een omschakeling zijn, waar na ze een nieuw leven in de steden kunnen beginnen. Een leven, dat geen Links en rechts in het diagram komen woordenvan vijf letters. De laatste letter van de woorden links en de eerste letter van de woorden rechts vormen het be gin en het einde van de middelste woor den. Hiervan staat de omschrijving niet in de juiste volgorde. Als men de puzzel goed heeft ingevuld kan men in de cirkels van boven naar beneden de naam lezen van een bekend componist. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ui terlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Bernburg” (16 juli); Australië: ms „Lloyd Diana” (16 juli); Brazilië: ms „Bernburg” (16 juli); Cana da: ms „C.P. Voyageur” (16 juli); Chili: ms „Ciudad de Pereira” (16 juli); Indo nesië: ms „Bavaria” (14 juli); Japan: ms „Benalder” (17 juli); Kenya, Oeganda, Tanzanië: ms „Pongola” (18 juli); Ned. Antillen: ms „Ceres” (14 juli); Nieuw- Zeeland: 2 x per week via Engeland; Verenigde Staten van Amerika: ms „Atl. Cognac” (16 juli), ms „SI. Resource” (17 juli); Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afri- ka: ms „Novia” (14 juli). I' ..1 In de provincie Kinom, niet ver van Pnom Penh, had prins Chanrangsai, een oom van prins Sihanoek, zijn eigen klei ne koninkrijk opgebouwd, waarin hij kon doen wat hij wilde. Hij heeft dit gebied ook lang buiten de oorlog weten te houden. Naar het heet zou prins Chanrangsai, die 2000 man onder de wapens heeft, geweigerd hebben om de provincie onder controle van de Rode Khmer te stellen. In Europa begon de controle op de uitlaatgassen in juli 1971. Toen wer den limieten gesteld aan de hoeveel heden onverbrande koelwaterstoffen uit het motorcarter. Later ging men ook eisen stellen aan de hoeveelheid koolmonoxydegassen die bij eensta- tionair draaiende motorf vrijkwamen. Sinds 1973 eisen enige EEG-landen, dat men voldoet aan normen die op een nagebootste autorit zijn geba seerd. Deze normen variëren, afhan kelijk van het gewicht van de auto. Thans schommelen ze tussen de 8 en 12,8 gram per test voor koolwaterstof en tussen de 100 en 220 gram per test voor koolstofmonoxyde. Met ingang van 1 oktober dit jaar worden deze limieten met respectie velijk 10 en 20 percent verminderd. Het is de taak van de motorontwer- pers om de voorgeschreven limieten te eerbiedigen en tegelijk een kracht bron te scheppen die zonder aarze len en schokken in het carburatiesy steem draait. Ford claimt met het nieuwe sonische systeem een goed antwoord op dit probleem te hebben gevonden. De Grootste Speciaalzaak in Links: 1. glazen deksel; 2. groot in gewicht; 3. voorstelling in de slaap; 4. grondvlak; 5. naar beneden; 6. rots spleet; 7. schaduwbeeld; 8. gebeurtenis die sterk aangrijpt; 9. werpstrik; Europese hoofidstad; 11. optocht; strook hout die gebruikt wordt bij arm- of beenbreuken; 13. uitgestotene; 14. trap; 15. troep bijeenhorend vee. Horizontaal: 1. hartig; 7. gewond; 12. Irma; 13. aker; 4. r.m.; 16. avond; 17. as; 18. mentor; 19. elders; 20 a.m. ni; 22. noen; 24. prent; 26. Asen; 28. granaat; 29. smaragd; 31. dreg; 34. klare; 35. skat; 38. ia; 39. ra; 40. karwei; 42. orkaan; 43. km.; 44. bonus; 45. kg.; 46. foei; 48. Eede; 51. Pemis; 52. loeder. Haarlem Moet ruimte maken vóór de NIEUWSTE HERFSTCOLLECTIE binnenkomt Jasjes met 10, 20 tot zelfs 50ü/o korting. DOE UW VOORDEEL. - De opruiming begint 17 juli 1975. g 25: M. Paap-Stokman, Koninginneweg 5 rd.. Zandvoort. ƒ25: J. Belk, De Weerdstraat 22, IJmui- den. 15: Mevr. J. W. Doornebosch, Zaanen- laan 37, Haarlem. 15: Mevr. J. Langelaan van Graas, Hoofdstraat 220A, Santpoort. 10: J. Ter voort, Joan Mauritsplein 25, Overveen. 10: F. de Leth, Orionweg 468. IJmui- den.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9