BETTY THIJSSEN ORMATIE druppel voldoende is Ik dacht eerst: ik wil kinderen; nu is NIEUW SOORT DEURMAT behulp HET WASVERKEER VEILIG GEREGELD als specialist werken aan milieu GEZI Superlijm, waarvan een geen dat anders" tips voor vrije tijd Insekten uit de buurt met de elektronica van GATEN VULLEN EN Bedrijvig in een speelse vakantie door Hans Rombouts ZATERDAG 17 aak. IAP, - 3 - \6ö//\ rr (A) 16 I EFFICIENT 1 WH - ing: spel, waarvan de beoefening in komen. ider i is het het die- en ene er- in plo- tier- ver- rge- jve- via laan ling ten- het op- om te lens der- van nin. slag dat wat Slecht van tielartikelen voorzien dienen te zijn van de procentuele vezelsamenstel- lingsaanduiding in het Nederlands. De Katlan wordt in drie uitvoe ringen op de markt gebracht: de Katlan jr. voor huiselijk gebruik, die ook in de tuin van nut kan zijn. In dat boekje staan allerlei tips over wassen, dus wat voor tempera tuur water je moet hebben voor elk soort textiel, welk soort wasmiddel je moet gebruiken, of strijken ge oorloofd is, of iets chemisch gerei nigd kan worden, welke reinigings- vloeistof er gebruikt kan worden Een nieuw type deurmat is door de groothandel K. Vogel (postbus 107, Drachten) op de markt gebracht. De Teba-roldeurmatten bestaan uit kunststof latten, die bezet zijn met nylon vezels. De latten worden met elkaar verbonden door een roestvrije staaldraad. Over het staalbraad zijn plastic busjes ge schoven, zodat de latten op onderlinge afstand blijven. De matten vangen veel vuil op. Dat valt tussen de latten van de mat en is gemakkelijk weg te zuigen, daar de mat opgerold kan worden. Door de veerkracht van de vezels wordt vrijwel alle vuil geborsteld. Het is niet mogelijk, dat de roldeurmat op een gegeven moment verzadigd wordt zoals bijv, bij kokosmatten het geval is De matten zijn bestand tegen warmte, kou, vocht en droogte. Het materiaal is zeer slijtvast. De werking is ongeveer dertig me ter. Dan de Katlan Camping voor kampeerders. Het verschil zit ’m in de aansluitmogelijkheid op een 12V akku. Tenslotte de Katlan sr. voor grote agrarische of industriële doel einden met een werking van onge veer 4000 vierkante meter. ctrice pper- ïlei- ieid. /oor ;che iers- 9.51. i de .G nen mr. leur 1-27 basis hoe je een probleem moet oplossen. Ik vind zelf dat ik geen betere opleiding had kunnen hebben. Je moet wel de mogelijkheden in je studietijd optimaal benutten. Je moet het zelf maken, ook bij je stage lopen. Belangrijk van die studie in Wageningen vind ik, dat je de wegen weet te vinden om deuren open te krijgen, om gegevens te bemachtigen. Het is wel goed natuurlijk, dat je ook in de praktijk hebt gekeken tijdens je stu die. Je moet oppassen, dat je niet een te algemene opleiding krijgt. Je moet toch - naast de brede basis - wat specialis men hebben. Zoals ik dus met die ruim telijke ordening. „Ik heb stage kunnen lopen bij de Heidemij in Arnhem (bestuderen, waar de beste plaats voor een gecontroleerde vuilstortplaats in het stadsgewest Til burg is) en ik heb drie maanden ge werkt met een projectgroep voor het stroomgebied van de Eem. Bovendien kon ik drie maanden naar een instituut in Engeland voor waterzuivering”. (-40 tot 100° C) en kan goed tegen water en weersinvloeden. De nieuwe lijmsoort lijmt rubber, metaal, glas, porselein, aardewerk, veel kunststoffen als bakeliet, nylon en polyester. Je kan hem dus gebrui ken bij gebroken brilmonturen, elec- triciteitsschakelaars, geluidsbanden, kristal, maar ook bij reparatie van bijv, rubberlaarzen, uitschuifbare an tennes, speelgoed, ringzettingen en (zoals de fabrikant zegt) ook kunstge bitten. Je moet wel oppassen dat je de lijm niet aan de handen krijgt. Het is geen ramp natuurlijk, maar je moet wel een oplosmiddel zoals aceton bij de hand hebben in dat geval. Over tollige lijm op het object met een droge doek wegwrijven. Na uithar- ding lukt dat niet meer. De lijm is gevaarlijk voor de ogen. Er is nu een lijm vervaardigd, die bij wijze van spreken al gedroogd (of verhard) is als je er naar kijkt. Het is de Bison-super-lijm, een één-compo- nent cyanocrylaat-produkt, dat onder invloed van de luchtvochtigheid on- middellijk uithardt. Afhankelijk van. de aard van de te lijmen materialen varieert de uithardingstijd van vijf tien seconden tot enkele minuten. Na twee tot vijf minuten is een voldoen de hechting voor practisch gebruik bereikt. De maximale sterkte is na twaalf uur tot stand gekomen. Het werken met de super-lijm is eenvou dig, als de delen maar goed droog, schoon en stof-vetvrij zijn. Op één van de te lijmen delen zo weinig mogelijk lijm aanbrengen (minder dan een druppel) en direkt daarna de onderdelen op elkaar drukken en even aangedrukt houden. Dat kan met de hand gebeuren. Om het drup pelen gemakkelijk te maken zit de lijm in een pipet met een zeer fijne doseerpunt. De lijm heeft geen vul lende eigenschappen, daarom moeten de delen precies passen. De Bison superlijm is koude- en hittebestendig „Je kunt wel doen, alsof je in het jaar nul leeft, maar dat is natuurlijk onzin. Als je snel ergens wilt zijn er er zijn geen andere snelle middelen van vervoer dan pak je in 1975 de auto. Dat snelle zit nu eenmaal in deze tijd. De mensheid heeft op het gebied van de techniek een enorme vooruitgang geboekt. Zaak is het nu dat de mensen een evenwicht moeten zoeken. Ik ben er zeker van dat me, terug zal komen op de weggooiconsump- tie-maatschappij. Dat is toch ook men taal niet gezond. Als je goede spullen al maar weggooit en inruilt voor andere dan vind je toch nergens bevrediging in”. Betty Thijssen, verloofd met Ernst Mans, die nog één jaar in Wageningen moet studeren heeft zich gespecialiseerd in waterzuivering en planologie. „Vooral die planologie boeit me. Je moet ruimte scheppen voor milieuhygiëne. Een rom melige kamer is niet hygiënisch. Zo is een rommelig land ook niet hygiënisch. Planologie is ’n spel van beslissingen. Je hebt - door je studie - een theoretische Nadat Porion als eerste was geko men met het vul- en reparatiemid- del van die naam volgde Alabastine met soortgelijk preparaat en nu heeft ook Ceta Bever zich met zijn „Polykwarts” in de rij van „kwartse dichters” gevoegd. Polykwarts is ontwikkeld op basis van kunsthars en kwartsvulstof. Als men het ge bruikt hoeft het door de fijne structuur niet geschuurd te wor den. Om de lezer, die de preparaten nog niet zo kennen, wat wegwijs te maken: je zou kunnen zeggen, dat het een soort veredelde cement is met een lijmende, elastische kracht. Door het smeuïge karakter kan men het gemakkelijk verwerken o.a. bij het vullen van gaten en scheuren in beton, metsel- en pleisterwerk, bij het vastzetten van dakpannen en tegels, zowel tegen de wand als op de vloer, het herstellen van houtrot (in deuren of kozijnen). Modelbou wers kunnen er mee aan de slag voor het creëren van huisjes, brug gen, tunnels enz. De kleur van deze Polykwarts is zandbeige, maar kan worden overgeschilderd met verf of beits. Het droogt snel door verdam ping van het vocht dat in de aange brachte laag kwarts zit. Natuurlijk ook hier weer erop letten, dat men het Polykwarts verwerkt op een schone en droge ondergrond. Bij ijzer geldt dat men dat eerst roest vrij maakt (bijv, bij het dichten van gaten rond leidingen). Het kwarts- materiaal kan men men zal het begrepen hebben zowel binnen als buiten gebruiken. Men zou denken, dat Betty Thijssen bij al deze studie-bedrijvigheden geen tijd meer heeft gevonden voor andere dingen en er slechts op uit was zo snel mogelijk haar titel te halen. „Ik interes seer me wel degelijk ook voor andere zaken. Maar ik kan me geconcentreerd en efficiënt met iets bezig houden, zodat ik dan met bijv, mijn studie snel op schiet. Maar ik kon me evengoed intensief ontspannen. Ik heb een jaar in het bestuur van een studentendispuut gezeten. Ik heb een erg leuke tijd gehad in Wageningen. Maar ik heb geen spijt, dat het afgelopen is. Het leven houdt niet op bij afstuderen. Ik ben nog druk bezig met een Honkaarse dansgroep. Mijn ver loofde is primas, voorstrijker, van het Nederlands Studenten Zigeunerorkest Pajtas. Ik speel zelf klarinet en piano. Ik heb Ernst daar leren kennen. Ik vond dat zo’n orkest niet compleet was als er geen dansgroep bij was. Die heb ik in het leven geroepen. Daar zijn we enorm en thousiast mee bezig. We kregen, toen het Hongaarse Staatsensemble hier een tour nee maakte, veertien dagen les en moch ten achter de schermen kijken. Verder houd ik me bezig met Mensendieck (be wegingsleer, HR). Dat is voor alles wat je doet goed. Ik heb in ieder geval geen last gehad van de bij studenten bekende afstudeer-angst. Ik ga nu aan de slag. Lekker werken. Niet meer studeren aan de undversiteit. Natuurlijk wel thuis,, al les zoveel mogelijk bijhouden aan nieu we ontwikkelingen. Want er zit volop beweging in alles wat met het milieu te maken heeft”. De tweeëntwintigjarige Betty Thijssen uit het prachtig in het natuurschoon weggedoken Brabantse plaatsje Son mag zich sinds kort ingenieur milieu hygiëne noemen. Ze studeerde samen met Jan Oort- giesen als eerste in Wageningen af als milieudes kundige. Ze gaat waarschijnlijk werken bij een ad viesbureau voor o.a. planologische zaken. Oortgiesen heeft een baan gevonden bij het VNO, het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, waaruit moge blij ken, dat het bedrijfsleven, vaak uitgekreten als De Grote Vervuiler, wel iets aan het milieubeheer doet. De deskundigen zijn het er trouwens wel over eens, dat er niet één grote vervuiler is. Betty Thijssen: „Ik geloof, dat iedereen wel in meer of mindere mate bij- „Het wasverkeer veilig geregeld” is een boekje, dat al enige tijd in rou latie is gebracht door de „Verenigde textieletikettering voor was- en strijkbehandeling (Jan van Nassau- straat 44, Den Haag). Het werd ons dezer dagen toegestuurd, o.a. in ver band met het feit, dat in september van dit jaar het textielartikelenbe sluit van kracht wordt. Dit besluit bepaalt wettelijk dat vrijwel alle aan de consument aangeboden tex- draagt aan de milieuverontreiniging. Het gaat er nu om dat we ons bezinnen hoe we het zullen aanpakken om de aarde leefbaar te houden. Je moet niet alleen discussiëren. Dat discussiëren op zich trouwens zou ook wel beter kunnen. Actiegroepen en industriëlen staan altijd recht tegenover elkaar. Die twee partijen moeten eerst eens leren mét elkaar te praten in plaats van tegen elkaar. Milieudeskundigen zouden daarbij een rol kunnen spelen. Ik heb soms het idee, dat actie groepen wel eens wat in de war kunnen schoppen. Vaak doen ze uitstekend werk, soms ook niet. Je moet je bezinnen, weten waar je voor staat, waar je mee bezig bent. Vaak gaat het alleen maar om kreten, om futiliteiten”. Er is deze zomer weer een nieuwe insektenverdelger bij gekomen. Eco Klinger-Themans BV (NZ Voor burgwal 290, Amsterdam) presteerde de electrische insektenbestrijder katlan. Heit principe van dit appa raat is natuurlijk niet nieuw: de lastige beeestjes lokken met licht. Het lokmiddel van de electronische insektenverdelger is een TL-buis, die ultraviolet licht uitstraialit. en een onweerstaanbare aantrekkings kracht uitoefent op muggen. Vlie gen zijn iets lastiger te vangen dan muggen, omdat ze, zich oriënteren op zichtbare punten. Wanneer op de vroeger gebruikte papieren lijm- vliegenvanger één vlieg was neerge streken volgden er snel meer. Het blijkt, dat jonge vliegjes wél sterk op licht reageren. Aangezien de ge middelde levensduur van een vlieg twee weken bedraagt kan men met het apparaat de Katlan de vliegen- bevolking aardig uitdunnen, waarbij men moet zorgen, dat de ruimte zoveel mogelijk af geschermd moet worden (met horren bijv.) tegen „oude” vliegen. Al met al prettige boekjes die een plaats in de vakantiebagage waard zijn. enz. Belangrijk bij dit alles is de etikettering van de materialen, die gewassen of gestreken moeten war den. In het boekje vindt men de symbolen, die men meer en meer zal aantreffen op het textiel. De vereniging met die onmogeljk lange naam heeft trouwens ook een was- kaart geproduceerd, waar de sa menvatting van de betekenis der internationale behandelingssymbo- len op te vinden zijn. -7.7::s. ELKE VAKANTIEGANGER hoopt uiteraard dat de jaarlijkse recreatieperiode voornamelijk een buitengebeuren zal zijn. Het kan echter gebeuren - ook in het zuiden - dat het weer een of meer dagen noopt tot binnenblijven en dan sluipt vaak al spoedig de verveling de deur in. Gericht op zowel de ene als de andere mogelijkheid brengt Uitgeverij J. F. Duwaer en Zonen in Amsterdam handzame boekjes op de markt met als serieti tel „Ken uw sport”. Voor buiten zijn nu verschenen „Waterskiën”, Paardrijden” en Paardspringen”. Het eerste boekje is van Sidney Adriaensen, de trainer van de Belgische nationale ploeg, de beide laatste van de hippische ex pert A. P. van Leeuwen. „Yoga” van J. J. Bruins is voor hen die hun vakantietijd willen gebruiken om methodisch een betere geestelijke en lichamelijke gezondheid te krij gen. Voor binnen zijn er de boekjes „Backgammon”, meer bekend als Trie Trac, van P. de Koster en Canasta van Léon Vié. Van laatst genoemde schrijver is ook verkrijg baar „Go - het oudste denkspel”, een wat uitvoeriger handleiding over dit in China ontstane, naar schatting 3500 jaar oude strategie spel, waarvan de beoefening in ons land omstreeks 1953 op gang is ge- Betty Thijssen, die in sneltreinvaart haar studie heeft afgemaakt - als zeven tienjarige HBS-er naar Wageningen en vervolgens in vijf jaar naar de ingeni eurstitel opgestoomd - ziet als groot voordeel van milieudeskundigen, dat de zen een overzicht hebben over het hele scala van moeilijkheden en problemen, die aan de orde komen bij het oplossen van een milieuprobleem. „Je kunt een onderzoek coördineren. Je kunt vanuit een brede basis zoeken naar de optimale oplossing. Je weet iets op zijn juiste plaats neer te zetten. Die breedschalig- heid is, vind ik, de grote waarde van deze specifieke studierichting. Tot nu toe praatte iedereen vanuit zijn eigen disci pline, vanuit zijn eigen specialiteit. En juist in milieukwesties komen er zoveel draden bij elkaar en moet je met zoveel belangen rekening houden”. De twee honderd studenten, die milieuhygiëne gekozen hebben als studierichting, zijn over het algemeen goed gemotiveerde lieden. Betty Thijssen: „de belangstel ling voor het milieu is groot bij middel bare scholieren, bij de jongeren. Ze ma ken zich bezorgd over de leefbaarheid, Ze willen er iets aan doen. En dan is zo’n studie natuurlijk machtig. Zonder motivatie kom je er niet. Voor mij zelf is de vorm van die motivatie in de loop van mijn studietijd wel veranderd. In het derde jaar ging ik ook op de actie- toer, zonder dat ik nou overigens aan demonstraties heb meegedaan. Maar je moet altijd reëel, objectief blijven”. Toekomstige artsen lijden in hun studie tijd - denken ze - vaak aan de gruwelijkste ziekten. De lijst van vermeende klachten loopt gelijk op met de ziektebeelden, die bestudeerd worden. Hoe is dat met mi- lieustudenten? Worden zij niet op een gegeven moment ontmoedigd? Of hebben ze geen slapeloze nachten van alle klap pen, die aan het milieu worden toege bracht? Betty Thijsse: „eerlijk gezegd heb ik een tijd gehad, dat ik dacht: ik moet later geen kinderen in deze wereld. Of: over tien jaar ben ik hier liever niet meer op aarde. Maar dat gaat wel over. Ik vind nu, dat er - voorzover dat mogelijk is - wat aan gedaan moet worden. Je moet niet met je armen over elkaar gaan zitten. Je leefklimaat, daar heb je zelf wat mee te maken, mee van doen. Sociaal contact is zo belangrijk. Dat kan moordend zijn, evengoed als een gemene stof in de lucht, geestelijk contact is ook een vorm milieuvervuiling”.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17