MOEILIJKHEDEN I BIJ NIEUWE f RIJKSBEGROTING Persvrijheid en democratie moeten blijven Doorgaan Moecharbal was brein achter terreurgroep Prijzen stegen dit jaar 4,8 pet /paarbank buitenlands geld DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Reischeques Reis- en bagageverzekeringen lift: tl Mislukte revolutie OJ 4 VANDAAG IN CBS REKENDE UIT: gemakkelijkéén adres voor al uw geldzaken BOUWVAKVAKANTIE Wij zijn geopend GAMMA BOUWMARKT Het woord is aan... BLEEKER FINGERLIGX1NG Zonnig Vaste Kamer klant t tl FELIX Stewart FRANSE POLITIE: Soares ff E. H. C. O. b.v. AGENDA pv’rnn 4 I Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s, waarin opgenomen „Erbij” 2 3 7 7 8 8 9 ZATERDAG 12 JULI 1975 65e jaargang nummer 210 BERENDSEN B.V. BOUW MATERIALEN GQQD!" Strand verwachting: Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 TJmnidfn Postgiro 273107: Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd; 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 nur en op zaterdagen van 17.30-18 nun TeL 10519 Kung-Fu Vredeling en Westerterp dwarsliggers IJmuider Courant •oruitbetaling t 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar 1 139,10 (p. post f 161Losse nummers 60 et. 9 Hans Christiaan Andersen vond Nederland idylle van Europa i ‘W PPD stelt Portugese president eisen 9 9 10, 11 1 O Betty Thyssen, milieuspecia liste De Revolutionaire Raad, aie om mid dernacht nog in vergadering bijeen was, Onder de codenaam ..Felix” (naar de kat met de negen levens), ope reert in Belfast een team van specia listen uit het Britse leger. Deze des kundigen zijn belast met het oprui men van door terroristen geplaatste bommen. James R. Peipert sprak met de leider van deze groep over dit levensgevaarlijke werk. Kapitein ter zee Ramiro Correia, be langrijke figuur van de Revolutionaire Raad en voorman achter het arbeiders- en buurtbewonersplan, verklaarde gis teren aan het middagblad Jornal Novo: „Als er vergissingen zijn gemaakt, moe ten die gecorrigeerd worden. Het land beleeft moeilijke uren en we moeten de voeten op de grond houden en beseffen dat er iets heel belangrijks op het spel staat, namelijk de Portugese natie.” Cornells de Groot is al jarenlang vaste klant op de publieke tribune van de Tweede Kamer. Zijn trouwe belangstelling voor het politieke gebeuren maakt hem in de wandelgangen van het parlement tot een interessante verschoning. Iedereen kent hem en weet wat hij doet. Hans Ludo van Mierlo maakte een portret van deze man. Jackie Stewart, had ondanks zjjn drukke bezigheden nog even tijd voor een gesprek met Mare Serné. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 DEN HAAG (ANP). Het prijsin dexcijfer van de gezinsconsumptie is van half mei tot midden juni met 0.2 percent gestegen. Hiermee is de prijsstijging in de eerste helft van dit jaar gekomen op 4,8 percent. Het ministerie van Economi sche Zaken heeft dit gisteren meege deeld. Het prijsindexcijfer van de gezinscon sumptie voor werknemersgezinnen wordt maandelijks samengesteld door het Cen traal Bureau voor de Statistiek op basis 1969 is 100. Van medio mei tot half juni liep het op van 155,5 tot 155,8. Gisteren was het de vierde en tevens laatste dag van de Apeldoornse vier daagse. „We zullen doorgaan” luidt de tekst op de borsten van deze jeugdige wandelaars, die het volbracht hebben en misschien over enkele dagen in Nijmegen de daad bij het woord zullen voegen. Van de goederen en diensten, waar over het CBS geregeld prijsgegexens ver zamelt, gaf in juni 46 percent een stij ging te zien met een invloed op het totaal indexcijfer van plus 0,6 percent. Stijgingen deden zich voor bij onder daarom ook vandaag nog de hele dag nodig hebben om de begrotingsmarathon te kunnen afsluiten. Lenin: De bourgeoisie is altijd bereid de communisten het touw te verko - pen waarmee zijzelf wordt opge knoopt. Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden GREVELINGENSTRAAT 1 - IJMUIDEN - TELEF. 14510 Ook bezorgen Maandags gesloten Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 van der Vooren's Luxe Broodsoorten F" - kfc'.t - De woordvoerder zei dat de president, die een spoedvergadering van de Revo lutionaire Raad had onderbroken om Guerreiro te ontvangen, tot woensdag de tijd had gekregen om op de voorwaar den van de PPD t<* antwoorden. „In mei hadden wij al dezelfde positie ingenomen en wij verschenen niet in de ministerraad. Toen werd ons door de Revolutionaire Raad verzekerd dat de kwestie-Republica opgelost zou worden volgens de Perswet, die de directie en de redactie verantwoordelijk stelt voor de inhoud van het blad. Wij kennen maar één redacteur van de Republica en dat is onze oude kameraad Raul Rego”, aldus Mario Soares. Flinke zonnige perioden en bijna overal droog. Overwe gend matige wind uit zuid west tot west. Maximum temperaturen van 19 tot 23 graden. „We twijfelen er ook niet aan dat we over de moeilijkheden zullen heenko men, want we kunnen niet het risico lopen om de Portugese revolutie te ver liezen”, aldus Ramiro Correia, die wel licht in opdracht van de Revolutionaire Raad deze uitspraken gaf aan de enige niet-genationaliseerde en onafhan kelijke middagkrant in Lissabon. LISSABON (AP). De Portugese Democratische Volkspartij (PPD) heeft president Da Costa Gomes gisteravond vijf voorwaarden gesteld waaraan voldaan moet worden voor de partij toezegt deel te blijven uit maken van de coalitieregering. ..Ook hebben wij altijd in de bres gestaan voor gevallen waarin linkse ele menten ongemotiveerd gevangen werden gehouden (daarbij doelend op de arres taties onder leden van de maoïstische MRPP, waartegen de socialistische partij bij de Revolutionaire Raad had gepro testeerd). Een matige zuidelijke wind voert morgen wat warmere lucht aan. Flinke zonnige perioden, in de middag 21 tot 23 graden; zee water 18 graden. Vooruitzichten: tijdelijk een warmere lucht maar vanaf zondagavond zal van het zuiden uit de onweerkans toene men. PARIJS (UPI). Rechercheurs heb ben gisteren in Parijs meegedeeld, dat de vermoorde Libanese politieverklikker Michel Moecharbal het brein geweest schjjnt te zijn achter „het netwerk van internationale politieke terroristen, dat thans door de westelijke politiemachten wordt vernietigd”. staat voor een crisis, die zo ernstig is, dat premier Vasco Goncalves een bezoek aan het Westafrikaanse eiland Sao Tome heeft afgelast. Ook de communistische partijleider, Alvaro Cunhal, heeft zijn bezoek aan het eiland afgezegd. Nu na de socialisten ook de PPD uit de regering dreigt te stappen, heeft de Revolutionaire Raad waarschijnlijk ge sproken over de mogelijkheid van de vorming van een geheel uit militairen bestaand kabinet, een oplossing die een aantal officieren zeer zou voorstaan. „Degenen die ons thans voor fascisten of contra-revolutionairen uitschelden, om maar enkele van de beschuldigingen te noemen die naar ons hoofd werden geslingerd, hebben wij tijdens het fascis tenregime beschermd en in sommige ge vallen uit de handen van de politieke politie weten te houdden.” Dit verklaar de Mario Soares in een fel bewogen betoog tijdens een persconferentie die gisteravond werd gehouden om de posi tie van de socialistische partij en haar vertrek uit de voorlopige regering toe te lichten. Weersverwachting van het KNMI geldig tot vanavond: Een vergelijking, die Economische Za ken heeft gemaakt van recente voort- schri j dende twaalf maandsgemiddelden met die van een jaar daarvoor laat zien dat de trendmatige prijsontwikkeling de laatste vier maanden gemiddeld een stij ging vertoonde van 0,1 percent per maand, nadat de stijging in de maanden ervoor 0,2 per maand had bedragen. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij voi De PPD heeft eerder verklaard in navolging van de Portugese Socialisti sche Partij uit de regering te zullen stappen als de militaire machthebbers geen minimumgaranties willen geven voor een parlementaire democratie. Bij de in mei gehouden verkiezingen kregen de socialisten en de PPD 64 percent van de stemmen, de communisten kwamen niet verder dan 12 percent, maar maken ondanks dat min of meer de dienst uit in het land. Er zijn tekenen dat de Revolutionaire Raad geïmponeerd is door het uittreden van Soares’ partij. .4» meer groenten, fruit, vlees, melk en melkprodukten, bloemen en planten, meubelen en benzine. Voor 27 percent van de goederen en diensten traden prijsdalingen op met een invloed op het totaalindexcijfer van min 0,4 percent, terwijl voor de resterende 27 percent de situatie ongewijzigd bleef. De waargenomen dalingen traden onder an dere op voor koffie, margarine, eieren en kleding. Den Uyl wilde niet zeggen waar de schoen bij Vredeling en Westerterp pre cies wringt. Berichten dat Vredeling ge weigerd zou hebben een miljard te be zuinigen in de komende drie jaar, noem de hij in elk geval onjuist. Het gaat niet zozeer om de omvang van de bezuinigin gen, maar eerder om de onderdelen van de begroting die voor het snoeimes in aanmerking komen, aldus Den Uyl. Westerterp schijnt een eigen oplossing gevonden te hebben voor het bij alle ministers zo impopulaire snoeien in de begroting: niet de uitgaven verminderen, maar de afschrijvingen voor bijvoor beeld het kostbare Oosterschelde-project over een groter aantal jaren uitsmeren. Naar verluidt is het kabinet hiermee niet akkoord gegaan en moet Westerterp alsnog enkele posten van zijn begroting schrappen. Premier Den Uyl ontkende overigens dat de „half-open” dam in de Oosterschelde weer ter discussie is ge steld. „Het woord Oosterschelde is wel gevallen, maar niet in die zin dat we zouden overwegen de zeearm alsnog ge heel af te sluiten aldus Den Uyl. Het kabinet is inmiddels ook begonnen met het opstellen van het dekkingsplan voor de uitgaven. Ook als het kabinet hier zaterdag een akkoord over bereikt, zullen geen exacte cijfers bekend wor den over de stijging van de belastingen, omdat gewacht moet worden op de ma cro-economische verkenningen van het Centraal Planbureau, een rapport dat eind augustus verschijnt. Den Uyl verwees wel naar een uit spraak van minister Duisenberg (Finan ciën) dat de geplande stijging van 0,4 percent van de belastingdruk uit de meerjarenraming als het enigszins moge lijk is gehandhaafd moet worden. Gezien de aarzelende conjunctuur zouden de belastingen wellicht in het geheel niet moeten stijgen, maar Den Uyl wees erop dat de begroting ondanks alle moeilijk heden een flinke groei zal vertonen, en de stijging van de uitgaven moet ten slotte ook gedekt worden, zei hij. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, Kastje kijken Radio en televisie Strips Economie Sport De Amerikaanse televisiester David Carradine, bekend als „Kung Fu” in de gelijknamige ook in Nederland op de scher men gebrachte serie, is veroor deeld tot 20.000 dollar „smarte- geld”. Hij moet dit betalen aan een vrouw die hij had geschokt door zich in het openbaar zonder kleding te vertonen. Een rechtbank in Los Angeles legde de 38-jarige „Kung Fu” deze schadevergoeding op omdat hij in de heuvels van Hollywood naakt had gelopen. De 28-jarige mevrouw Anrick Marie Kilty, die de ongeklede man tegen kwam toen zij aan de wandel was, had er aanstoot aangeno men en een klacht ingediend. Mevrouw Kilty had gezegd dat zij zó geschrokken was dat ze een vergoeding van meer dan een miljoen dollar niet onrede lijk zou hebben gevonden. Reislust Dat reislust geen leeftijds grens kent toont de 92-jarige Pool Alexander Melech uit Byd goszcz: hij is gisteren voor een tocht door Europa vertrokken die hem grotendeels te voet en liftend naar Zweden. Denemar ken, Groot-Brittannië, Frankrijk Spanje, Portugal en de Canari- sche Eilanden moet voeren. Volgens het Poolse persbureau PAP is de grijze arts en inge nieur de oudste trekker en een van de reispioniers van Polen. (Van onze parlementsredsctie) DEN HAAG. De ministers Vrede ling (Defensie) en Westerterp (Verkeer en Waterstaat) vormen de grootste dwarsliggers bij het opstellen van de rijksbegroting voor volgend jaar. Pre mier Den Uyl bevestigde gisteravond op zijn wekelijkse persconferentie dat het doorvoeren van de noodzakelijke bezui nigingen bij beide bewindslieden op moeilijkheden stuit. Het kabinet zal De somberste voorspellingen over Por tugal toekomst na de „revolutie” lijken in versneld tempo uit te komen. Vijftig jaar dictatuur is blijkbaar een te lange periode om begrippen als democratie, volksinspraak, vrijheid van mening en vereniging en alles wat behoort tot de inventaris van wat in West-Europa de beste regeringsvorm wordt geacht, zui ver te houden. De Portugese strijdkrachten matigen zich het recht aan, te beslissen over zaken waar zij in feite niets mee te maken hebben. Dat is nog niet het ergste. Ronduit schandalig is het, dat de officieren die nu de lakens uitdelen en het land proberen óp te zadelen met een nieuwe dictatuur, het dictatoriale be wind van Salazar en Caetano altijd hebben gesteund en samen met de poli tieke politie de terroristische greep van de dictatoriale macht op het volk moge lijk hebben gemaakt. De verpolitiekte officierskliek, nu linkser dan ooit, doet in feite de Portu gese revolutie mislukken. Het Portugese volk heeft de omwenteling verwelkomd als een verlossing uit de politiek-militai- re dictatuur. Nu blijkt, dat de motor achter de revolutie dezelfde is die jaren lang braafjes meedraaide in dienst van het vorige bewind. De macht berust bij degenen die het geweldsapparaat, de strijdkrachten, beheersen. Op ongeloof lijk amateuristische en stompzinnige wijze probeert de officierskliek een „volksregering” uit de grond te stampen, die moet lijken op het bewind dat na de uitbarsting van de Franse Revolutie dood en verderf zaaide in de onstuitbare chaos van elkander uitmoordende machtswellustelingen. Een „volksrege ring” zonder representatieve status en gebaseerd op het waanidee dat „het volk” alleen maar bestaat uit handarbei ders. De onvermijdelijke wanorde die in Portugal tot nieuwe bloedige ontwikke lingen zal leiden, indien het gezonde verstand en het talent van politieke leiders niet bijtijds de kans krijgt het evenwicht te herstellen, zal de heren officieren misschien tot de bezinning brengen dat het dragen van een uniform met goudgalon niet voldoende is om de weelde van werkelijke macht op heilza me wijze in „regeren” om te zetten. Iljitsj Ramirez Sanches, alias Carlos Martinez, de 25-jarige in Moskou opge leide guerrillastrijder, die verantwoorde lijk wordt geacht voor de drievoudige moord op 27 juni in Parijs, zou in feite Moecharbals medewerker geweest kun nen zijn, aldus de rechercheurs. Inmiddels hebben functionarissen van het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken herhaald, dat verscheidene Oost- europese landen betrokken zouden kun nen zijn geweest bij de Carlos-affaire. Volgens de Par'jse politie heeft Moe charbal bekend, dat hij lid is geweest van een uiterst links netwerk van poli tieke terroristen. Moecharbal werd in mei in Parijs aangehouden. F w

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1