M iê§ losplank Baarmoederhalskankeronderzoek zal in 1976 in Velsen worden verricht Spoedige afbraak van door brand verwoeste woningen in Velsen-Noord van Groot plaatjesboek monumentaal N. -Holland Resultaten van visserij in 1974 al sterk achteruit aw Wasserij DUYN Spaarnestad Verwarmingsservice GEMEENTE BETAALT MEE AAN BEVOLKINGSONDERZOEK Prognoses voor dit jaar in mineur IN BIBLIOTHEKEN VAN HEEMSKERK EN BEVERWIJK iliil H ZATERDAG 1 2 JULI 1975 PLAATSELIJK NIEUWS 4 5 (Van een medewerker) Experimenten IJMUIDEN. De aanvoer van de laatste weken heeft slechts wei nig aanleiding tot voldoening kun nen geven. Alleen die van de UK 36 verdiende enige speciale aandacht omdat deze kotter, zoals destijds reeds door ons werd aangekondigd, onder begeleiding van het T.V.O. een reis op rondvis heeft gemaakt. Nu vergen dergelijke activiteiten van de bemanningen op deze sche pen een totale omschakeling, zodat de deskundige assistentie van het T.V.O. allerminst als een overbodige luxe kan worden beschouwd. VELSEN-NOORD Op verzoek van de Velsense brandweer zullen de beide panden aan de Eendracht- straat in Velsen-Noord, die in de nacht van dinsdag op woensdag door brand gedeeltelijk werden ver woest, zo spoedig mogelijk met de grond gelijk worden gemaakt. De huizen waren enige tijd geleden door de laatste bewoners verlaten en reeds voor de sloop bestemd. Prognoses Overbevissing (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In januari 1976 zal in Velsen onder de vrouwen een begin gemaakt worden met een bevolkingsonderzoek naar verschijn selen, die op baarmoederhalskanker kunnen duiden. Alle vrouwen in de leeftijdsgroep tussen 35 en de 55 jaar worden dan opgeroepen om aan dit onderzoek deel te nemen. Het onderzoek gebeurt op iniatief van de SAMVRO (Samenwer kende vrouwenorganisaties) in Velsen en is vanaf het prilste stadium voorbereid door de dames D. A. V. M. Lampe-Hintzen en J. M. Th. Pierik, respectievelijk arts en verpleegkundige. I H d en Ge- bad 14- 12- Ge- bad 14- 12- u. Ge- zas- 'eer /ol- 4a: (ADVERTENTIE) f ''..i van ADVERTENTIE ook De onderwerpen die achtereenvolgens I en lan, i 11 erk, nan dag itie. dag itje, »nd. aag tev. iran AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 Illustratiemateriaal en literatuur in het kader van het monumentenjaar. het van za- en aat, en aat, 1.30 Dik -ing Tel. 023-310440* Friese Varkenmarkt 4 - Haarlem 'rij- nan erk, ijer •ten i u. dag K. ind 18 u j. ilen CH- taal au- van -an- ).30, za- na- oep tel- oel- rltie E. on- van ijkt en a.l. et”, nd. lag. .Zo a.l. De expositie in Beverwijk en Heems kerk omvat in totaal honderdvijftig fo to’s, een twintigtal tekeningen en enkele kaartjes. Dit illustratiemateriaal wordt ondersteund door een beknopte tekst en een uitvoerige inleiding, waardoor het geheel het karakter heeft van een groot plaatjesboek. VOORTS WERDEN door enkele Deen se kotters nog mooie partijen kabeljauw aangevoerd, waar voldoende afnemers voor konden worden gevonden. Deze la dingen betekenden een welkome aanvul ling op de gebrekkige aanvoer van de laatste weken. VAN DE OVERIGE kotters is deze immers niet opgevallen, of het moest dan zijn in negatieve zin. Met als gevolg dat de grofs-te scholsoorten tot ruim 100 per bak werden verkocht. De im port uit Duitsland en Denemarken bleek dan ook weer hoogst noodzakelijk om de handel van het nodige te voorzien. Dit vond uiteraard zijn weerslag in de prijs vorming van de aangevoerde rondvis- soorten. Zo heeft de kleine schelvis niet meer kunnen opleveren dan rond 60 per bak, terwijl de grofste wijtingsoor- ten van de hand gingen voor van 80 tot 60 per bak. Maar hiervan was de aanvoer dan ook van bescheiden aard. ONDANKS DEZE pech kon bij de thuiskomst worden vastgesteld dat de aangevoerde vis met bijzondere zorg was behandeld, met als gevolg een uitsteken de kwaliteit. Slechts een kleine partij koolvis moest met B worden gemerkt, waarbij de rest ruimschoots voor A in aanmerking kwam. Voor de ruim vijf honderd bakken vis kon ongeveer f 18.000 worden besomd, een bedrag dat voor een sluitende begroting ontoerei kend is gebleken. Ondanks deze ervaring wordt maandag toch weer met frisse moed aan een nieuwe reis begonnen. In de kleine zeevisserij zijn als gevolg van de lagere besommingen en de geste gen kosten de nettoresultaten sterk ver slechterd en werd een nettotekort gele den. Ook de inkomens van de opvaren den kwamen onder druk te staan. In de grote zeevisserij steeg de gemiddelde be somming van de zijtrawlers zodanig, dat het nettotekort, dat al werd geleden, enigszins verminderde. die in het In de volgorde ligt de verandering in de wijze van denken over de betekenis van het monument besloten. De bibliotheekstaf heeft ter gelegen- verkeer, molens, boerderijen, heid van deze tentoonstelling een keuze lijst van boeken over monumentenzorg samengesteld. Dit onderzoek startte in 1970, in een daartoe gesticht laboratorium Cyt-U-Universitair te Utrecht, onder leiding van de gynaecoloog drs. J. Linthorst en prof. dr. F. de Waard van het Instituut voor Sociale Ge neeskunde te Urecht, met medewer king van mevr. H. J. A. Collette, arts. te verwachten. Voor de grote zeevisserij moet op een slecnter nettoresultaat wor den gerekend. Voor de kotters van de kleine zeevisserij is echter de grootste teruggang te verwachten. Het totale net totekort zou hier ongeveer even groot zijn als de totale loonpost van eigenaren en niet-eigenaren. Voor loonbetaling en het levensonderhoud van de eigenaren is slechts geld beschikbaar als de bereken de rente e n afschrijving de betaalde rente en aflossing op leningen overtref fen. De hoge, veelal met geleend geld gefinancierde investeringen in de afgelo pen jaren verschaffen hiervoor echter weinig ruimte. In mei 1974 werden de resultaten aangeboden aan het ministerie van volksgezondheid. De conclusie luidde: „Kanker van de baarmoederhals kan door vroege vaststelling effectief be streden worden; voor een daadwerke lijke bestrijding dienen, naast uitbrei ding van de reeds bestaande voorzie ningen, bevolkingsonderzoeken door middel van systematische op- roepen te worden georganiseerd”. Mevrouw Lampe over het komende bevolkingsonderzoek: „Het initiatief ertoe is afkomstig van de SAMVRO. Men had een bericht gelezen dat in Beverwijk een bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker werd ge houden. Toen is aan ons verzocht of De totale aanvoer liep vooral terug als gevolg van een geringere mosselaanvoer. Voor de zeevisserij als geheel bleef de aan voer practisch gelijk, waarbij de trawlersector minder aanvoerde en de kottersector meer. De aanvoerverminde- ring bij een toegenomen visserij capaci teit duidt op een voortgaande overbevis sing. De besomming van de grote zeevis serij en de garnalenvisserij was enigszins hoger dan in 1973, maar die van de In verschillende gemeenten in ons land is reeds eerder een dergelijk onderzoek verricht. In 1969 namelijk besloot de toenmalige staatssecretaris van volksgezondheid, drs. Kruisinga, op verzoek van het Nederlands Huis artsen Instituut, overheidssubsidie beschikbaar te stellen voor een uitge breid proefproject, waarvoor drie jaar werd uitgetrokken. belangrijk is: de mogelijkheid van een vroege opsporing bij een langza me celgroei heeft tot resultaat, dat deze kanker bijzonder goed bestreden kan worden”. Mevrouw Pierik: „Niemand hoeft zich ook voor zo’n onderzoek enige zorg te maken; er hoeft helemaal geen terughoudendheid voor te be staan. Trouwens, uit de elders gehou den onderzoeken is al gebleken dat de respons bijzonder goed is.” Mevrouw Lampe: „Een ander voor deel van zo’n bevolkingsonderzoek is, Gas- en oliestook- Airconditioning installaties Ombouw olie op Onderhoud gas De prognoses voor 1975 van het Land- bouw-Economisch Instituut zijn bijzon der pessimistisch. Alleen voor de garna lenvisserij is een gelijkblijvend resultaat De grotere vangstcapaciteit wordt ver oorzaakt door omvangrijke nieuwbouw- programma’s bij de kleine zeevisserij, een toename van het aantal garnalen schepen en de vervanging van een aan tal zijtrawlers door grote diepvrieshek- trawlers. De totale investeringen in de Nederlandse visserij waren in 1974 nog hoger dan het reeds hoge investeringsbe drag in 1973. Werd er toen 135 miljoen gulden geïnvesteerd, voor 1974 was dit bedrag liefst 175 miljoen gulden. wij eens naar mogelijkheden wilden kijken voor een zelfde onderzoek in Velsen Steeds meer vrouwen kwa men trouwens ook zelf al bij hun huisarts om zich hiervoor te laten onderzoeken. Ook bij controle op het gebruik van „de pil” wordt een dergelijk onderzoek wel gedaan. Er is de laat ste tijd nogal wat publiciteit over geweest, eerst in de medische pers en later ook in de krant. In bepaalde politieke kringen ging men er over nadenken en men vond dat iedereen, dus niet alleen degenen die het fi nancieel konden bekostigen, voor een dergelijk onderzoek in aanmerking moest kunnen komen”. Mevrouw Pierik: „Het elite-sausje van: dit is alleen voor beter gesitu eerden moest er vanaf Mevrouw Lampe: „Zodra wordt aangetoond dat zo’n onderzoek een duidelijk gunstig resultaat oplevert, moet elke bevolkingsgroep hiervan kunnen profiteren. En het ligt voor de hand dat vrouwenverenigingen ook politieke vrouwenverenigingen, zoals elders het geval is geweest er dan inspringen en zeggen: dit moet voor meer vrouwen toeganke lijk zijn”. De kosten van het onderzoek liggen tussen de vijfendertig en de 'veertig gulden. Degene die onderzocht wordt betaalt in Velsen twintig gulden, het resterend bedrag wordt als subsidie door de gemeente betaald. Het Cen- Dit besluit is genomen om te voorko men dat de slooppanden voor de spe lende jeugd gevaarlijk zullen worden. De beide woningen, evenals de twee daar tegenover met de nummers 2 en 4, zijn eigendom van Van Gelder Papier. Dit is ook het geval met een aantal oude panden aan de Doodweg dat ook op de slopers wacht. Op deze wijze zijn van het vroegere totale woningbezit van de woningstich ting „Velsen” in het zogenoemde „Rode Dorp” nog slechts zeventien huizen be woond. Deze worden echter begrensd door reeds leeggekomen panden, die ook voor de sloop zijn aangewezen. Aan de zuidzijde van de Corverslaan, onmiddel lijk naast het terrein van Van Gelder, zijn ook nog slechts twee huizen be woond. Na het ontruimen daarvan kan in één keer een hele rij van twintig panden worden gesloopt. Op de foto de door brand verwoeste slooppanden aan de Eendrachtstraat. in „Monumentaal Noord-Holland” wor den behandeld zijn: monumentale ge denktekens, kastelen en vestingen, ker ken, overheidsgebouwen, handel en nij verheid, woonhuizen, hofjes en weeshuizen, bui tenplaatsen, stads- en dorpsgezichten, verval en restauratie. WANT OMDAT de vis meestal in grote groepen rondzwermt, waarbij dan niet wordt gedacht aan scholen haring en makreel, kunnen deze verzamelingen gemakkelijk worden gelokaliseerd door meerdere eenheden, dan door een enkele solovisser. Nu de platvisserij aan alle kanten beperkingen wordt opgelegd, is hier wellicht een uitwijkmogelijkheid aanwezig voor de schepen, die hier het zwaarst door worden getroffen. De win termaanden, wanneer zwaar stormweer kaïn worden verwacht, zijn niet zo aan trekkelijk voor deze kleine eenheden, maar er zijn nu eenmaal kotters die minstens als zo zeewaardig kunnen wor den beschouwd als de grootste trawlers. En aan zeemanschap heeft het onze Nederlandse vissers nimmer ontbroken, zodat ook deze „klus” wel door hen zal worden geklaard. Voor de kleinere vierhektrawlers was de besommingsstijging echter belangrijk geringer, zodat het nettotekort door ho gere kosten sterk toenam. De grote diep- vrieshektrawilers besomden practisch evenveel als in 1973, maar door de hogere kosten liep het netto-overschot, dat hier nog bestond met 80 procent terug. In de garnalensector waren de gemiddelde resultaten per vaartuig in het algemeen ongunstiger dan in 1973, hoewel de achteruitgang niet die vormen heeft aangenomen als in de kleine zee visserij. IN VERBAND met het experimente ren door de grote kotters hebben wij eens geïnformeerd bij vissers, die deze visserij vroeger in de noord uitoefenden. Van meerdere zijden vernamen zij dat het voor de enkeling beslist niet meevalt om hier een „visserijtje” aan te boren. Wanneer meerdere schepen in deze con treien zouden kunnen opereren, komt een en ander waarschijnlijk beter tot zijn recht, hoe onwaarschijnlijk dit ook moge klinken. kleine zeevisserij ondanks een sterke toename van de vangstcapaciteit enigs zins lager. dat er een veel groter deel van de bevolking mee wordt bereikt, dan wanneer elke vrouw voox’ zichzelf het initiatief moet nemen, om voor een dergelijk onderzoek naar haar huis arts te stappen”. Mevrouw Pierik: „Kijk, door zo’n onderzoek voorkom je natuurlijk niets, maar je kunt het vroeg onder kennen wanneer er iets niet in orde is, zodat je dus in een vroeg stadium kunt behandelen. En het is werkelijk zo, dat als er iets gevonden wordt, dan ben je er ruimschoots op tijd bij. Bij herhaling van het onderzoek, als je er dus zogenaamd „uitgepikt” wordt, hoeft dan ook geen panieksi tuatie op te treden. Er kunnen bo vendien diverse andere redenen voor een voortgezet onderzoek zijn. Het glaasje met het uitstrijkje kan gebro ken zijn: er kan een ontsteking ge vonden zijn, het hoeft nog helemaal geen celgroei te zijn. Ik moet wel duidelijk stellen dat dit onderzoek geen preventie is, maar vroeg-diag- nostiek, een onderkennen in een zeer vroeg stadium”. Het Velsense bevolkingsonderzoek zal onder leiding staan van dokter J. L. Th. Oeberius Kapteyn, patholoog- anatoom bij de G.G. en G.D. te Haar lem. Op 19 januari 1976 begint het onderzoek, dat driemaal een week zal duren, met tussen elke week een rustperiode van twee weken om de onderzoeken té kunnen verwerken. De uitslagen van de onderzoeken, die alle aan de huisartsen gemeld zullen worden, kunnen dan ook pas na en kele weken verwacht worden. In Vel sen zal ruimte in het gebouw van de Geneeskundige dienst beschikbaar zijn. Voor Velsen-Noord wordt naar een ruimte ten noorden van het Noordzeekanaal gezocht, terwijl ook in Santpoort naar een dergelijke mo gelijkheid wordt uitgekeken. Het baarmoederhalskanker onderzoek zal drie jaar achtereen worden gehouden, in zo’n zelfde 3-wekenperiode. De foto's voor deze tentoonstelling zijn gemaakt door Wijndel Jongens. In totaal zijn er dertien onderwerpen. Het eerste vel bevat en inleiding van Ben Kroon, waarin onder meer aan de hand van Baudelaire’s „Invitation au voyage” een bepaalde sfeer wordt opgeroepen, kan worden aangetroffen werk van beeldende kunstenaars. BEVERWIJK/HEEMSKERK. Van maandag 14 juli af is in de bibliotheken te Beverwijk en Heemskerk de foto tentoonstelling „Monumentaal Noord- Holland” te bezichtigen, samengesteld door de tentoonstellingsdienst van de Culturele Raad Noord-Holland. traal Bureau voor keuringen op me disch hygiënisch gebied, dat al op Santpoort hebben er in een van hun nisch begeleidde, zal ook in Velsen de technische kant voor haar rekening nemen. Huisartsen en gynaecologen in de gemeente Velsen zijn reeds over het onderzoek ingelicht. Mevrouw Lam pe: „De huisartsen van IJmuiden en Santpoort hebben er in een van hun kringvergaderingen met mij over ge sproken. De huisartsen staan er alle maal zeer positief tegenover. Bij dit gesprek bleek ook dat veel patiënten zelf al zo’n onderzoek wilden”. Waarom leent bij uitstek onderzoek op baarmoederkanker zich voor een bevolkingsonderzoek? MeVrouw Lampe: „Daarvoor zijn een aantal essentiële punten aan te voeren. Baarmoederhalskanker is een ziekelijke celgroei in het weefsel van de baarmoeder-uitmonding naar de schede. (Opm. een weefsel bestaat uit ontelbaar veel microscopisch kleine onderdeeltjes: de cellen). Deze cel groei, in dit gedeelte van het lichaam, is gemakkelijk vast te stellen met een moeiteloos uit te voeren, pijnloze onderzoek-methodiek. Bovendien heb ben we hier te maken met een cel groei, die zich maar langzaam ont wikkelt. Door bevolkingsonderzoek kan men deze aandoening zo in een vroeg stadium opsporen. Wat dus heel IN DE EERSTE plaats is hiervoor immers sprake van een nieuw visbord, oorspronkelijk een Frans attribuut. In middels worden deze ook door andere machinefabrieken vervaardigd, maar het gebruik daarvan vereist toch meer nauwkeurigheid dan op het eerste ge zicht zou worden verondersteld. Dit is ook tijdens de reis van de UK 36 duidelijk geworden, zodat nogal enige vistijd verloren ging. Doch na enkele provisorische wijzigingen werden de vangsten geleidelijk beter. DAARBIJ WERD een trek gemaakt van ruim tweehonderd bakken vis, maar toen de netten vol goede moed opnieuw werden uitgezet had men de pech vast te lopen op een obstakel dat minstens vijftien vadem van de zeebodem was verwijderd. Dit kostte de schipper het gehele net, omdat nog slechts enkele lijnen en flarden konden worden opge haald. Met het aanslaan en stellen van een nieuw net is daarop minstens twin tig uur verloren gegaan. IJMUIDEN-DEN HAAG. In rapport „Visserij in Cijfers 1974” het Landbouw-Economisch Instituut blijkt, dat het aantal schepen van de zeegaande vissersvloot in het afgelopen jaar practisch gelijk is gebleven. De vangstcapaciteit is echter zowel bij de kleine zee- als bij de grote zee- en de garnalenvisserij toegenomén, waartegen over staat, dat de totale aanvoer in 1974 met vijf procent is teruggelopen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5