Perspectief voor goede toekomstmogelijkheden Laboratoriumschool voor hogere en middelbare beroepsopleiding toffe vishak SCHUITJEVAREN MET DE POPPENKAST M L Punt achter winning van puur duinwater VEILINGEN MM o- 1 J» ■pk Vader en zoon Historische beslissing van Haarlemse raad r. Kort IJmondnieuws verwisseld Kort IJmondnieuws |fc - ZATERDAG 1 2 JULI 19 7 5 PLAATSELIJK NIEUWS i Opleiding ICT V.an .een onzer verslaggevers) Ijsselmeer ing 1 07 met Gerard Paques I I I I I I I I I I I I HAARLEM „Een historische beslissing”. Zo noemde wethouder Thuis het besluit van de Haarlemse raad, voor de toekomstige drinkwatervoor- Prognoses ziening nieuwe wegen in te slaan. Het water zal in de toekomst namelijk niet meer uitsluitend uit de natuurlijke bron, van Kennemerdüinen ko men, maar uit een combinatie vian duinwater en iiRijnwater.Ook in ander opzicht was de stap die de raad nam van belang. Door de enorme inves teringen die gemoeid zullen zijn met het opvoeren van de watertoevoer, .3aLde.,waterprijs voor de consument worden verdubbeld. ■Spas®» Hf 77. Sfl u I sw- ■'t -T het Hoger Beroepsonderwijs is. >701S (Van een medewerker) Wethouder A. THUIS lileg verschillende 50.000 k B at de en over 9. niet f te trict M or ist, ■>g. BR >rdt an. pi Eindelijk dan toch grote opwinding bij de Tour de France, gisteren. Arbeiders van het dagblad Le Parisien Libéré, een van de kranten die de Tour organiseert, bestormden aan de finish het podium. De actie was gericht tegen hun directeur Levitan, maar waarom het ging, werd niet duidelijk. Hogere lonen wellicht. In elk geval liep Eddy Merckx in het tumult een trap op. „Wat vind jij er van?” vroeg Fred Racké aan Joop Zoe temelk. „Dit heeft niks met sport te maken”, zei de wielrenner. „Dus je be treurt het?” Joop: „Het heeft toch niks met wielrennen te maken?” Van alle opwinding was op de televisie jammer genoeg vrijwel niets te zien. De Franse regisseur toonde in plaats van de mui tende werknemers beelden van de in nevelen gehulde Puy-de-Döme. Het was alsof we alsnog de rookbommen te zien kregen, die een Nederlandse regisseur ons in 1966 had onthouden. De NOS in Bussum heeft gisteren nog „schande” geroepen: zoiets zou in Nederland na tuurlijk nooit gebeuren. BEVERWIJK. Warm weer en va- kantietijd zijn niet bevorderlijk voor de vraag naar bloemen. Op de Beverwijkse veiling had men dan ook de grootste moeite om de vrij ruime zomerse aan voer te verkopen. Vooral van de minde re kwaliteit rozen en anjers bleef nog al eens wat onverkocht. en natuurlijk van alles beleven. De pu blieke tribune wordt dan volop theater. Op 18 juli geeft hetzelfde theater een voorstelling in het buurthuis „De Werf’, op 25 juli konten Hans Schoen en Anne- ke^Smab^haar „De Lichtboei” en op 1 augustus korpt het buurthuis „De Schuilhoek” aan de beurt, steeds op de vrijdagochtenden om' 10 uur. In Heemskerk is de reeks poppenvoor stellingen in het kader van de vakantie- feesten vrijdagnlörgen gestart in het buurthuis „d’Evelaer" aan de Luttlk Cie. De nieuwe Laboratoriumschool IJmond in aanbouw, ten zuiden vdn de Vondel- laan in Beverwijk. Ondanks het’ mooie weer warener zo’n zestig kinderen aanwezig, die zeer geboeid keken en luisterden naar het theatertje van Hans Schoen en Anneke Voor degenen die dit jaar hun diplo ma mavo (vierjarig), havo, atheneum of gymnasium hebben behaald en nog geen aansluitende schoolkeuze hebben gedaan, is het mogelijk een overweging waard zich eens te verdiepen in de opleidings mogelijkheden die de nieuwe Laborato riumschool biedt en de toekomstmoge lijkheden die via deze opleiding open komen te liggen. De hoofdvakken zijn scheikunde, na tuurkunde en wiskunde en een voor waarde is dus wel een voorkeur voor en een goede kennis van de exacte vakken. De middelbare beroepsopleiding duurt drie jaren en deze is toegankelijk voor afgestudeerde leerlingen van een vierja rige mavo. Als deze zeer goede studiere sultaten hadden bestaat er ook een mo gelijkheid via een voorbereidend jaar te Wethouder Thuis stelde dat de provin cie min of meer een keus van de bron wilde forceren, omdat Amsterdam als leverancier aan de provincie (voor de Meerlanden)' had laten wéten de leve ring stop te zetten. Haarlem, Velsen, Bloemendaal en Zandvoort, die gezamen lijk uit de Kennemerdüinen' watér jut ten, werden toen geconfronteerd met de wens van de provincie water te infiltre ren in de Kennemerdüinen. vrijwel de enige beschikbare plaats. Hoewel ze er Wethouder Thuis merkte op, van de provincie bedongen te hebben dat nog gepraat zal kunnen wórden over een tegemoetkomingsregeling, indien mocht blijken dat het IJaselmeefproject ved| duurder zou worden dan het project Westeinderplas (waarheen de voorkeur van de BDZK uitging). Dit gezien in het licht van het feit dat de kosten van het IJsselmeerproject eerder in rekening worden gebracht dan als de BDZK extra water zou zijn gaan aanvoeren op eigen gelegenheid. Smak, die op zeer suggestieve wijze de kinderen in het spel betrokken. In het verhaal „Schuitjevaren” wil een koning trouwen, maar er is geen feestlied Dat wordt bijgeregeld door een levende feest- hbéd. Dan Ijaat rtien's-vhren- naar het- eiland „Commercie” en alle kinderen nemen plaats in de boot, waar zij aller lei werkzaamheden moeten verrichten (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Tot de bouwvakva- kantie zijn flinke vorderingen geboekt met de bouw van de nieuwe Laboratori umschool op het open terrein ten zuiden van de Vondellaan, waarvoor in maart de eerste paal is geslagen. De contouren van het exterieur teke nen zich duidelijk af. Het is een project van ruim zes miljoen gulden met de inrichting mee. De nieuwe school, die een regionale funktie heeft, zal in het najaar in gebruik kunnen worden geno men. De NOS is aangewezen op wat de Franse televisie via Eurovisie verspreidt. En kan er waarschijnlijk dan ook wei nig aan doen, wanneer een interview met etappewinnaar Knetemann voorzien wordt van beelden van de kathedraal van Albi. Al zal moeder Knetemann, die precies die dag haar verjaardag vierde, het de NOS wel degelijk aanrekenen. Ja, en dan nog die domme herhaling, elke avond om elf uur- Waarom wordt er niet eens iemand naar de studio gehaald om nog wat na te praten? Dat gebeurde afgelopen week maar één keer, namelijk met Theo Smit nadat hij was uitgevallen Het leverde meteen een aar dig gesprek op. Er zijn mensen genoeg, die graag even naar Bussum komen, denk ik- Renners, oud-renners, voorma lige ploegleiders, familieleden, suppor ters, alles is goed, als het maar gezellig wordt. Want daar moet zo’n Tour de France het toch ook een beetje van hebben? (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In onze editie van vrijdag 11 juli, bij het verslag van de raadsvergadering, was een foto geplaatst van wethouder F. Kaebisch, maar helaas van oud-wethouder senior en niet van de huidige wethouder junior. Onze Haarlemse archivaresse vond blijkbaar dat de heer Kaebisch senior er nog jeugdig genoeg uitziet om wethouder- junior te zijn. Met dit complimentje biedt zij haar excuses aan. Het publiek in de zaal amuseerde zich uitmuntend met de heren Jan Jacob Boterletter, Thomas Trimmer en Knier Pieper, zijnde enkele komische creaties van Van Duin en zijn vriend Van Dus- schoten. Zij hebben voor hun werk al de Televizier-ring ontvangen, dus wat zal ik er nog over zeggen? „Wat trekt u aan in een vrouw?” luidde de vraag van de directeur van het huwelijksbureau. „Ik trek haar liever wat uit”, was het ant woord van André van Duin, alias Knier Pieper. Ook bij AVROs Televizier viel weinig te lachen. Moordpartijen en verkrachtin gen in Angola, misdadige praktijken van de CIA, democratie in Portugal in gevaar en met de sociale zekerheden van de kosters van de rooms-katholieke kerk is het ook zeer beroerd gesteld. Maar de zenuwen worden evenzeer op de proef gesteld door de vele tips en wenken waarmee de vakantieganger via de tele visie wordt bekogeld: denk om uw auto gordel, uw papieren, is de caravan in orde, twee uur rijden, één kwartier rus ten, rijdt vooral rechts, pas op bij het invoegen, vergeet uw sleepkapel niet, is de voordeur wel op slot?, en denk om de gevarendriehoek. Ik denk dat ik dit jaar maar thuisblijf. zomerprei liep op tot Worden toegelaten tot de tweejarige hó gere beroepsopleiding A. die iri principe is bestemd voor havo-leerlingen. Eind- examinandi met havo, atheneum, of gymnasium kunnen zich laten irtschrij- ven voor de driejarige hogere beroéps- opleiding B„ die te zijner tijd 'wordt omgezet in een vierjarige opleiding. De, Laboratoriumschool IJmond is de eerste laboratoriumschool in Nederland die over een eigen nieuw gebouw zal beschikken. to Bij de televisie is dit de tijd van het terugblikken, donderdag bij de VARA Annie Schmidt, vrijdag bij de TROS André van Duin, met hoogtepunten uit zijn shows van vorig jaar. In beide programma's was zanger en danser Do nald Jones te zien. In 1958 zong hij voor de VARA „Ik zou je het liefste in een doosje willen doen”. In 1975 bij Van Duin was het „Hé, lekker stuk, ik heb een nieuwe dans, dus grijp je kans”. Aan de hand van deze en andere citaten zal ongetwijfeld ooit nog eens iemand in een proefschrift aantonen hoe de zeden verwildering bij de Nederlandse televisie in het tijdperk 1958-1975 gestalte kreeg. Als er geen radio en kranten beston den, hoe zou je dan iets over de Tour de France te weten moeten komen? De Nederlandse televisie pakt het dit jaar uiterst sober aan- Om half zeven de aankomst van de renners, en aan het eind van de avond een herhaling daar-’." van. De NOS-verslaggevers Racké en Nelissen behoren gelukkig niet tot het gilde van de opgewonden reporters- Maar dat leidt er wel toe dat de indruk wordt gewekt, dat er weinig tot niets gebeurt tijdens het fietsen. De heren van de radio volgen een heel ander soort Tour. Zo lijkt het althans. Dat komt natuurlijk door de mateloze oppepperij van Theo Koomen. Bij hem is een hoge berg altijd „een verschrikke lijke ploert”, „een gemene moordenaar” of „een moordende col”, de weg veran dert in „kleverig asfalt”, de renners zijn nog altijd „de dwangarbeiders van de weg”. Toen Theo Smit uitviel, de dag nadat hij zijn tweede etappe had gewon nen, waren bij de tv de bergen en de hitte de schuldigen. ■’Maar bij Koomen .kreeg ie ook nog te horen, dat Smit de avond tevoren behoórlijk met de cham pagnefles in de weer was geweest. Giste ren sloeg de auto van Theo Koomen over de kop. Zelfs daar hadden Nelissen en Racké niet aan gedacht. Ik bedoel maar: zo’n Koomen maakt er wat van. De Laboratoriumschool verzorgt oplei dingen in het Middelbaar Befoepsonder- wijs en 1 voor funkties in ziekenhuislaboratoria en analytisch chemische laboratoria, voor namelijk in dagschool verband en deels in de praktijk. De leerlingen, thans zo’n driehonderd, komen uit een gebied van Texel tot Lisse. In het nieuwe gebouw komt een prak- tikumvleugel met twaalf lokalen, een vleugel met acht theorielokalen, admini stratieve ruimten, alsmede sportaccom modaties. De school vindt zijn oorsprong in een opleiding bij Hoogovens, die later is uitgebouwd. Uit ruimtenood werd de school tijdelijk gevestigd in Haarlem, maar deze komt dus nu terug in de IJmond. De vraag naar de afgestudeerden is groot, hoewel er veel academisch ge vormde scheikundigen werkloos zijn. Die academici zijn natuurlijk ook „duur”. In verhouding liggen de perspectieven voor het middenkader, dat nu onder meer door de Laboratoriumschool IJmond wordt afgeleverd, veel gunstiger. Vorig jaar besliste het rijk dat de waterwinning uit het Amsterdam-Rijn- kanaal niet mocht worden uitgebreid. Noord-Holland zou z’n water uit het Ijsselmeer moeten halen. De provincie is daarop gaan, werken aan de voorberei ding hiervan^, en keek niet langer naar de Westeinderplas, die toch de voorkeur van de Zuidkennemer gemeenten had. De IJsselmeerwinning zal worden uitge voerd door de N.V. Watertransportmaat- schappij Rijn-Kennemerland, die al twee watertransportleidingen van de Lek (bij Jutphaas) naar de waterbedrijven van provincie, Amsterdam en de grote indu strie in de IJmond beheert. Besloten werd het IJ^selmeerwater te gebruiken voor Noord'-Holland benoorden het Noordzeekanaal, en de bestaande toevoer van uit Jutphaas te gebruiken voor het zuiden van de provincie. Die verdeling werkt kostenbesparend omdat minder leidingen gelégd hoeven te worden. De consequentie is, dat in de Kennemerdui- nen Rijnwater zal worden gepompt, waarvoor overigens de door de grote' investeringen hoge IJsselmeerwater- prijs berekend zal worden. De raad ging breedvoerig in op de kwestie, en met name ook op het voor stel, in Zuid-Kennemerland één regio naal productiebedrijf te vormen, door samenvoeging van de waterbedrijven van de vier in de Belangengemeenschap Zuid-Kennemerland verenigde gemeen ten. Van PvdA-zijde betoogde de heer Buurman, dat het hierbij niet mag blij ven, maar dat gestreefd zal moeten wor den naar samensmelting met het provin ciale waterbedrijf. In eerste instantie antwoordde wethouder Thuis hierop dat daar mogelijk in de toekomst over ge praat kan worden, in het kader van de landelijke drinkwaterstructuur, maar voorlopig achtte hij het niet nuttig. Na dat de heer Van Schooten (PvdA) had gevraagd of de wethouder minstens de intentie tot het doen van onderzoek naar mogelijk samengaan met de provin cie kon uitspreken, zegde de heer Thuis toe de wens tot fusie-onderzoek aan de hijzelf voorzitter is, weinig voor Voélden het beste duinwater tot 1980 voldoende voor de Zuid- )op je offeren aan de haast* van de provincie, onder- kenfefeom,^entcn het belang van een gezamenlijke oplossing. In het 1 overleg tussen gemeenten en provincie wérd dan ook besloten dat de provincie van het rijk een uitspraak zou vragen over de mogelijkheid van onttrekking uit Rijnwater, en dat de proeven met Water uit de Westeinderplas samen zou den worden voortgezet. BDZK, waarvan over te brengen. Geen spreekuur. De burgemeester van Velsen, drs. J. Reehorst en de wet-1 houder van openbare werken, de heer C. Ockeloen zullen maandag 14 juli geen spreekuur houden. Dit is woensdag 16 juli ook het geval met de wethouder van onderwijs, drs. M. Roessingh. Vredesactie ’75. Van woensdag 6 tot en met zaterdag 9 augustus zal een demonstratieve fiets- en voettocht wor den gehouden van Amsterdam naar de kernwapen-opslag in ’t Harde. Dit in verband met het feit dat dertig jaar geleden de Japanse steden Hiroshima en Nagasaki door kernbommen werden ver woest. Nadere inlichtingen voor deelne mers uit de IJmond bij de PSP-Velsen, Waalstraat 42, IJmuiden, telefoon 02550- 20974. IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 10.190 kg. tong; 101 kist tarbot en griet: 539 kiste®-ka-bel- jauw; 1047 kisten schol; 13 kisten schel vis; 80 kisten wijting; 110 kisten schar; 62 kisten makreel; 234 kisten diversen. Prijzen in guldens: Per 1 kg.: zalm 1 tong 12,32- 12,20-10,47; kleinmiddel tong 11,43-9,57; tong een 10,91-9,15; tong twee 8,16-7,61. Per 40 kg: schar 36—16; makreel een 82-72makreel twee 50-42) makreel drie 19,20-18,60; tarbot 340-157; griet 232-143; kabeljauw een 75-42,40; kabeljauw twee 96-69; kabeljauw drie 90-67; kabeljauw vier 92-65; kabeljauw vijf 84-35; schelvis twee en drie 102-92: schelvis vier 55-49; schol een 88-82; schol twee 100-82; schol drie 112-80; schol vier 64-40; wijting drie 75-30. Per stuk: kreeft 41,99. De besommingen waren: SCH 28 9.700; SCH 43 ƒ,2.200; VL 121 360; VL 153 250; UK 18 1.090; UK 56 4.700; UK 78 1.300; UK 138 11.000; UK 159 ƒ9.00; UK 20t (T.JOO; UK 234 f 10.800; VD 15 ‘ƒ,2.100; VD 18 4.100; VD 19 ƒ4.400; VD 25 ƒ1.00: VD 46 2.200; VD 89 8.00; UK 135 en UK 145 2.300. Bibliotheek. Vanaf maandag 14 juli is de centrale bibliotheek aan de Kerk straat in Beverwijk weer normaal geo pend. Wegens vakantie blijft het filiaal Amstelstraat 44 gesloten van 14 tot 28 juli. Bedankt. Het Comité Uitgaansdag Bejaarden in Beverwijk heeft deze week vergaderd. Dank werd gebracht aan al len die er toe hebben bijgedragen ook dit jaar weer de uitgaansdag te doen slagen. Dankzij hogere bijdragen van begunstigers en een grotere opbrengst van de collecte konden de sterk gestegen kosten worden opgevangen zonder de eigen bijdragen van de bejaarden te verhogen. Verkeersinformatie. In het bericht van dinsdag 8 juli over verkeersinfor matie is abusievelijk een verkeerd tele foonnummer vermeld. Men moet niet 020, maar 070 draaien, waarna abon neenummer 264426 verbinding geeft met de centrale die alle inlichtingen over opstoppingen en omleidingen in het ver keer kan geven. De wel verkochte bloemen leverden uiteraard matige prijzen op. De handel kan zowel in binnen- en buitenland weinig kwijt, maar dat is een jaarlijks verschijnsel in deze tijd. Naast anjers en rozen was er een ruim aanbod van fresia, jaarrond-chry- santen, orchideeën, trosanjers, anthuri- um en gerbera. De gladiolen beginnen nu ook los te komen. De prijzen liggen wei een stuk lager dan vorige week, maar er werd nu toch altijd nog rond een gulden per bos voor betaald. Extra zware partijen haal den twee gulden per bos. Er komen verder nog weinig echt zomerse snijbloemen op de veiling. Het blijft bij wat voorlopers. Ook wat de potplanten betreft neemt de handel een afwachtende houding aan. De ervaring leert, dat als de vrouwen na de vakantie thuis komen en zien dat hun plantjes toch wat verdroogd zijn, of wat nieuwe fleur in hun eigen huis nodig hebben, de vraag weer helemaal opleeft. De groenteprijzen kwamen deze week wat onder druk van de grote aanvoeren te staan, waarbij komt dat ook andere landen nu meer op de markt brengen. In het begin van de week waren produkten als spinazie en andijvie heel duur, maar één dag later draaide de klok door. Tegen het einde van de week liepen de prijzen weer op. Sla was in het begin van de week goedkoper, maar steeg later weer tot 50 cent per krop. De sla heeft door het ongestadige weer last van rand. Bospeen is een hoofdartikel geworden. Aanvoeren van tegen bos per dag zijn schering inslag. De prijzen bewogen zich tussen 50 en 95 cent per bos. De waspeen bracht het tot bijna 90 cent per kilo. De aanvoer van - 14.000 kg. De prijzen varieerden van 30 tot 55 cent per kilo. Bloemkool liep wat terug in prijs, maar voor de „zessen” werd toch nog tot 130 cent per stuk betaald. Bonen komen nog uit de kassen en halen tot goed vier gulden per kilo. Tuinbonen variëren in prijs van 60 tot 75 cent per kilo. Naast de peulen, die duur zijn, komen er ook weer verschil lende soorten doperwten (tot 290 cent per kilo). Aardbeien blijven goed prijs houdend bij een schommelende markt. Woensdag haalde men met moeite 650 cent per kistje en een dag later werd et tot 840 cent voor betaald. In het recente verleden zijn drie bron nen voor infiltratiewater onderzocht: het IJselmeer, N hef Amsterdam-Rijnka- naal en Rijmands Boezem. De provincie, waarmee qgerlef j w^gap^d pyer de te kiezeiF bron.’gar ae voorkeur ian het Amsterdam-Rijnkanaal, omdat men met de kwaliteit daarvan al jarenlang ervaring had. Zuld-Kennemerland gaf echter de voorkeur aan Rijnlands boe zem (Westeinderplas) omdat dat water van betere kwaliteit zou zijn en het minder kosten met zich mee zou bren gen om het in de duinen te krijgen. Van verschillende zijden werden vraagtekens gezet bij de prognose voor de waterbehoefte in de toekomst, waar bij voor Haarlem op 12 miljoen kubieke meter in het jaar 2000 wordt gerekend. Voor de BDZK als geheel is door de deskundigen bp grond van de nu beschik bare gegevens een raming van 19 mil joen gemahltft. Voor die hoeveelheid moet met dë WRK een contract gesloten worden, en voor dit contract gaf de raad ook zijn fiat. Gezien het belang van de BDZK in het reilen en zeilen van de WRK werd door verschillende fracties aangedrongen op een vertegenwoordiging in deze N.V. Wethouder Thuis liet weten dat er geen commissariaat of aandeelhouderschap in zit, maar wel krijgt Zuid-Kennemerland een waarnemersplaats (zonder stem recht). «L Ss S At 'i -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7