Islamitische ministers nemen resolutie Vernietigende aan: kritiek op provincieplan Egypte wil VN-troepen wegzenden Uitwisseling door mankement aan Apollo in gevaar lijdt verlies KEUR B.V. KEUR B.V Perssecretaris van Goebbels nog actief SS M4ZD4 Cftartendorp !t>- w ■h „Beekse Bergen” DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN AUTOVERZEKERINGEN 24. Zie Winkelcentrum Schalkwijk Het onvermijdelijke Het woord is aan inclusief tegelwerk STROET-VIVO EXTRA afnemende wind ïi Zeeuw Elektro IJmuiden b.v. fli wwmmmfmrrmmmmmrmm AGENDA paginn 4 Vetorecht ZATERDAG 19 JULI CRONJÉ MARKT FESTIVAL ZIE CRONJÉ-PAGINA Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 Tegenoffensief Heet Spanje Moeilijke positie I KOOYMAN SANITAIR 17 KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 BAKT HET LEKKERSTE BROOD VAN IJMUIDEN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 ^uuuuuummnmmnmuumfn Strandverwachting: IJmuider Courant Jan Engelman: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p- mnd„ f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,-), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 ct. (Van onze ruimtevaartmedewerker) f—'“S.-y'-yf»'' (Zie verder pagina 2) 2 zie pagina Familieberichten. 0.79 7.98 1.69 L. Nieuwstraat 9 - Pegasusstraat 56 Zijn normaal geopend tijdens de bouwvakvakantie. ni|mopoisr Een gedicht moet verstaanbaar zijn als een oogopslag. Honderden Moskovieten verdrongen zich gisteren voor etalages om de lancering van de Sojoez te zien. Plaatselijk nieuws 4, 5, Kastje kijken Kunst Radio en televisie Strips Toerisme Economie Sport Weersverwachting van KNMI geldig tot morgen avond: spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters-tekstborden perspex signs vinyl Eerder was hem een brief van de Egyp tische minister van Buitenlandse Za ken Fachmy aangeboden waarin Egypte zei het mandaat van de VN-troepen niet te willen verlengen omdat het bezwaar had tegne de toestand van „geen oorlog en geen vrede” alsmede tegen de voortdurende bezetting door Israel van Egyptisch grondgebied. Er zitten aan zo’n uitstoting of schor sing veel juridische kanten. Het Hand- Zuid-Afrika kon dus aan de debatten deelnemen en stemmen, totdat de Alge rijnse voorzitter van de Assemblee, Bou- teflika, vorig jaar besliste dat het weige ren van de geloofsbrieven betekent dat Zuid-Afrika als lid van de VN is ge schorst, zulks „volgens de wil van de Algemene Vergadering”. WOENSDAG 16 JULI 1975 65e jaargang nummer 213 2000 GRATIS PARKEERPLAATSEN BOUWMATERIALEN Harmenjansweg 19 Haarlem Telefoon 31 66 12 BOUWMARKT Koudenhorn 54 Haarlem Telefoon 32 12 12 Israel bereidt intussen een tegenoffen sief voor. In Londen vergaderen op het ogenblik de Israëlische ambassadeurs in Europa met minister van Buitenlandse Zaken Allon. Israel wil de Europese landen en Amerika ertoe bewegen nu al te dreigen uit de Verenigde Naties te stappen in geval Israel zal worden ge schorst of uitgestoten. vest van de Verenigde Naties schrijft de procedure van uitstoting en schorsing voor: op aanbeveling van de Veiligheids raad kan de Algemene Vergadering tot uitstoting of schorsing besluiten. Via de procedure van de Veiligheidsraad maakt het Arabische offensief geen kans, van wege het vetorecht. De Israeli’s wijzen erop dat schorsing voor de vrede in het Midden-Oosten ernstige gevolgen kan hebben. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Kissinger verklaarde gisteravond in Minneapolis dat het Egyptische besluit „onderstreepte hoe dringend de kwestie van het Midden- Oosten is.” Kissinger sloot elke moge lijkheid tot inschakeling van Ameri kaanse troepen in de bufferzone in de Sinaï uit. Verder zei hij dat de VS Israel nooit hebben aanbevolen met de Palestijnen te onderhandelen. Zie verder pag. 3. BUENOS AIRES (AFP). De voor malige perssecretaris van Goebbels, Wil fried von Owen, gaat dertig jaar na het einde van Hitlers Derde Rijk in Argentinië voort met het verdedigen en uitdragen van de idealen van de nazi’s. Dit. meldt de correspondent van het Franse persbureau AFP in Buenos Aires. In 1970 deed zich de vraag voor wat de juridische consequenties zouden zijn van het weigeren van de geloofsbrieven van Zuid-Afrika. De toenmalige voorzit ter van de Assemblee, de Noorse jurist Hambro (hij wordt binnenkort rechter bij het Internationaal gerechtshof in Den Haag) beslist dat het weigeren van geloofsbrieven geen juridische gevolgen heeft, doch slechts als waarschuwing geldt, daar het Handvest nauwkeurig een schorsings- en uitstotingsprocedure voorschrijft. Dezer dagen signaleerde een foto graaf dit geheel nieuwe verkeers bord langs de autosnelweg bij Frankfort. Het betekent niet, dat er 400 meter verder muziek te beluisteren valt, maar dat het wegdek de komende 400 meter dusdanig is geprepareerd, dat regenwater er gemakkelijk af stroomt. En op dat deel van het wegdek maken autobanden een zingend geluid. Spanje lijdt thans onder een verzengende hittegolf. In Sevilla steeg het kwik gisteren tot 44 graden Celsius. In Cordoba liep de temperatuur op tot 43 graden en in Madrid was het 40 graden. 1 krat 24 fl. Vivopils van 9.36 voor afhaalprijs 6.95 1 vat All 4.5 kg van 21.30 v. 15.95 Literfles Vivosinas van 0.98 v. Vin du Pays Rosé 3 literflessen van 8.94 voor Halve liter Ola vanille roomijsblok van 2 00 voor Het Syrische voorstel is in de Arabi sche wereld niet met algemene instem ming aanvaard. Vooral Egypte heeft be- dekingen. en wel om twee redenen. Als er een nieuwe overeenkomst tussen Is rael en Egypte komt, zal daar volgens de Israëlische eisen een paragraaf in voorkomen dat Egypte belooft de poli tieke oorlog tegen Israel te verminderen, en met name dat Egypte niet mee zal doen aan pogingen Israel uit de Verenig de Naties te stoten. E"? "te komt in een moeilijke positie al n dergelijk voorstel desondanks in de Verenigde Naties ter tafel komt. Het zou echter de positie van Egypte in de Arabische wereld bijna onmogelijk ma ken als het aan zo’n campagne niet mee aoet. Verder is het de vraag of een uitsto ting van Israel niet averechts zal wer ken, zoals ook bij de UNESCO-zaak het geval is geweest. De westerse landen, met Amerika voorop, zijn fel gekant tegen uitstoting of schorsing van Israel. Kissinger heeft al laten doorschemeren dat de Verenigde Staten hun financiële bijdrage wel eens zouden kunnen staken, zonder zich overigens nog op iets vast te leggen. Zonder Amerikaanse financiële steun gaan de VN failliet. TELEFOON 023—37 03 50 Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 19 7 7 9 11 11 15 23, 25 het (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. J. van Wesel) JERUZALEM Zal Israel in september uit de Verenigde Naties worden gestoten? De conferentie van islamitische staten in Djeddah heeft op voorstel van Syrië een re solutie aangenomen waarin wordt geëist dat Israel uit de Verenigde Naties wordt gezet. Het Syrische voorstel werkt in twee richtingen. Ten eerste moet de Algemene Ver gadering van cle Verenigde Naties de geloofsbrieven van de Israëlische delegatie weigeren, zoals de afgelo pen vier jaar ook met Zuid-Afrika is gebeurd, en verder wil Syrië dat de Algemene Vergadering een be sluit van 1949 herroept, waarbij Is rael tot de Verenigde Naties werd toegelaten. uw warme bakker Het probleem is ontstaan in de koppe- lingstunnel, waar een onmisbare klamp in het ongerede is geraakt. Functionarissen in het ruimtevaart- centrum in Houston zeiden vanochtend bezorgd te zijn over deze ontwikkeling. In Houston werd hard gewerkt aan een TILBURG. (ANP) Het recreatie oord „De Beekse Bergen” heeft vorig jaar een verlies geleden van 1,75 mil joen. Het enorme verlies heeft verschillende oorzaken. Het recreatie-oord kreeg in 1974 namelijk honderdduizenden bezoe kers minder dan men had verwacht door de autoloze zondagen, de verminde ring van het autogebruik door de olie boycot en de wereldkampioenschappen voetbal. „ISRAËL UIT VN STOTEN” De kritiek op het voorontwerp is te splitsen in aanmerkingen op de taakver deling tussen gemeenten en provincies nieuwe stijl en in kritiek op de voorge stelde provinciale indeling. Het felst was de reactie van de gemeente Haarlem- merliede en Spaarnwoude op de sugges tie van Binnenlandse Zaken om deze gemeente bij de provincie Groot Am sterdam te voegen. In een telegram dat de gemeente direkt na het bekend wor den van de plannen aan minister De Gaay Fortman heeft gestuurd, zegt de gemeente met ontsteltenis te hebben vernomen van de indeling bij Amster dam. De gemeente Haarlemmerliede wil ingedeeld worden bij de provincie Haar- lem-IJmond. Ook burgemeester Van Stam van de gemeente Haarlemmermeer heeft zich verklaard tegen de indeling bij Groot Amsterdam. De binding met Kennemer- land is ook daar groter. Blij is men in Hillegom met de indeling bij Haarlem- IJmond. Deze gemeente is altijd al sterk gericht geweest op Haarlem. Burgemeester De Gou van Haarlem gaf als eerste reactie niet zo erg ge schrokken te zijn van het voorontwerp. Hij zal de plannen serieus bestuderen. Een vierde bestuurslaag, die nu met het plan van minister De Gaay Fortman van de baan is, had de burgemeester niet efficiënt gevonden. Minister De Gaay Fortman heeft gezegd dat hij in de eerste maanden van 1976 een wetsontwerp voor de reor ganisatie van het binnenlands bestuur wil indienen. Gaan de Kamers akkoord met de voorstellen, dan kunnen volgens De Gaay Fortman de nieuwe provincies in 1979 worden ingesteld. „Voor de Ka merverkiezingen van 1977 moet de par lementaire behandeling znij voltooid”, aldus de minister. i NEW YORK (AFP-AP). De secreta- ris-generaal van de VN, Kurt Wald heim, heeft gisteravond gezegd dat Egypte wenst dat de Veiligheidsraad een nieuwe resolutie indient, waarbij Israel wordt opgeroepen zich terug te trekken uit alle bezette gebieden voordat Egypte zal toestaan het man daat van de VN-vredesmacht te ver lengen. „De toestand is ernstig en gevaarlijk”, aldus Waldheim. 3 - U ir-= - (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De gemeenten van Zuid-Kennnemerland, IJmond, Bollen streek en Meerlanden hebben in het algemeen vernietigend gereageerd op het voorontwerp van de wet over de nieuwe provinciale indeling. Ook de provincie Noord-Holland heeft weinig lof voor het idee van de 26 provincies en de voorge stelde taakverdeling tussen rijk, provin cies en gemeenten. HOUSTON-BAIKONOER. In de afgelopen nacht zijn zodanige moeilijk heden ontstaan in het Apollo-ruimte- schip dat de uitwisseling van bemannin gen met de Sojoez in gevaar is gekomen. De astronauten lopen zelf geen gevaar. De koppeling zou wei kunnen doorgaan. De gekoppelde ruimtevlucht van Amerikanen en Russen is de verwe zenlijking van een idee dat ex-president Nixon heeft bedacht. Het was zeker niet zijn slechtste idee. Ofschoon door deze ene demonstratie van eensgezindheid de verhoudingen tus sen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten niet te eeuwigen dage zijn gecon solideerd, is zij een grote stap vooruit op het pad dat de grote mogendheden moet leiden naar een volledig besef van hun verantwoordelijkheid - hun gezamenlij ke verantwoordelijkheid! - voor de ge hele wereld. De denationalisatie van de ruimte is ook nog een aspect dat -aan dacht verdient: de aarde is verdeeld, maar haar kosmos is van iedereen. Mochten andere intelligente wezens in het heelal in onze ruimte komen varen, dan zal nog eens een zoveel-mijlszone moeten worden ingesteld, maar voorlo pig is de ruimte even vrij en „onbeze- ten” als indertijd vplgens Hugo de Groot en andere wijsgeren de zeeën waren. „Mare Liberum” geldt nu voor de onein digheid die zich rondom onze aardbol uitstrekt en de handdruk tussen Russen en Amerikanen op donderdag aanstaan de betekent in ieder geval dat men dat wéét. Of men zich eraan houden zal is een tweede. Nog een andere Amerikaanse presi dent koesteren de wens dat eens zo’n handdruk van goede verstandhouding en eendrachtige verantwoordelijkheid tus sen de Sovjef-Unie en de V.S. gewisseld zou worden: Franklin Delano Roosevelt, die wel niet aan ruimtevaart dacht, maar wel aan het feit dat de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten te machtig - zouden zijn om onderling ruzie te ma ken. Het uitroeien van het pationaal- socialisme en het opkweken van een kapitalistisch socialisme dat op den duur zowel voor communistisch als kapitalis tisch geregeerde grootmachten aan vaardbaar zou zijn, was voor hem een ideaal en zelfs een profetie. Hij keek blijkbaar als geïnspireerd politicus heen over de koude oorlog en alles wat na 1945 de betrekkingen tussen beide lan den vertroebelde, naar een ver oogmerk. „Verbroedering in het onvermijdelijke” was zijn stelling en met het „onvermij delijke” bedoelde hij dat er niets anders zou overblijven dan de keus tussen ver broederen of ondergaan. Hij stierf in 1945. Dertig jaar later is een koppeling onvermijdelijk. Sterke symboliek! oplossing van het probleem. De astro nauten sliepen toen. Na hun rustperiode kregen ze a’P.v" zingen van Houston voor een mogelijk herstel van het man kement. Ook de Russische vluchtlerding in Moskou heeft bevestigd dat de uitwisse ling niet tot stand kan worden gebracht als de klamp niet werkt. Overigens wordt de gehele manoeuvre om beide ruimteschepen dichter bij el kaar te brengen gewoon voortgezet. Pas morgenmiddag wordt een definitief be sluit genomen over het verdere verloop van de vlucht. Tot men merkte dat er een manke ment was aan de Apollo, was de gehele vlucht prima verlopen. De lanceringen in Baikonoer (om tien voor half twee gistermiddag) en die in Cape Canaveral (zeveneneenhalf uur later) verliepen suc cesvol. All Risk va. 319,- W A. v.a. 159,- makelaardij in M M Hassurantiën b.v. Hagelingerweg 7 Santpoort Tel. 023 - 37 40 50 Zonnige perioden, maar plaatselijk ook een bui. Tot matig afnemende wind uit westelijke richtingen. Mini mum temperaturen circa 14 graden, maxima van 18 gra den vlak aan zee tot 23 gra den in het binnenland. Vandaag nog een krachtige zuidwesten wind die morgen tot matig afneemt. Wisselend be wolkt. In de middag 19 d 20 gra den, zeewater 17 graden. Vooruit zichten: enkele dagen wisselval lig en iets te koel maar vrijdag meer zon. Von Owen- is een van de ongeveer honderdduizend Hitleriaanse militairen en functionarissen aan wie president Pe- ron na de Tweede. Wereldoorlog asiel had verleend. Velen van hen zijn inmid dels weer naar Duitsland teruggekeerd. Maar Von Owen, die een ingewijde was van het propagandaministerie van het Derde Rijk van mei ’43 tot april ’45, is in Argentinië gebleven. Hij leidt daar een tijdschrift in de Duitse taal, bestemd voor de Duitsers die in Argentinië wo nen (ongeveer een half miljoen). Elektrische installaties in woonhuizen, fabrieken, scholen en winkels. Kruisberglaan 2 - Tel. 12232 Ampèrestraat 7 - Tel. 21660

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1