WERELDKAMPIOEN WEIGERDE EERVOLLE OPGAVE RESOLUUT Ajax nog bijzonder verbolgen Kaakbreuk voor Merckx na val resultaten n 3 n LI France1975| I te LI z 3 z 3 BK 8%% <15- JARIGE LENING 1S75 1 2 Over nacompetitie: 4 m Z m Z 19eRIT „IK BEN ERVAN OVERTUIGD DAT ER EEN STUK MENTALITEITSVERANDERING KOMT” f WOENSDAG 23 1 6 JULI 19 7 5 SPORT STAAT DER NEDERLANDEN Ziekenhuis bedrag (Van onze sportredactie) erin Niet eenvoudig ■B ■KB '77 229 km 1500—numu- J3 LES-BAINS. ~?o) CHALON SUR-SAÖNE v-^**^B^Llons-le-Sauiiieiz‘ THONON- Stemming Ajax-manager die termijn nu met één seizoen verschoven. Maar Kraay is nuchter genoeg om te be seffen dat het huwelijk definitief is afgelopen wanneer hij weer op drie fronten misgrijpt. Orgeletw»! AMSTERDAM. Vorig jaar om streeks deze tijd verklaarde Ajax- manager Hans Kraay dat wat hem betrof de zaken duidelijk lagen. Als Kraay er niet in zou slagen Ajax een landstitel, Europa Cup of KNVB-beker te bezorgen, dan zou hij zijn consequenties trekken en ontslag nemen bij Ajax. Door tus senkomst van het bestuur heeft de 1 M f I w MERCKX OOK ALS VERLIEZER VAN UITZONDERLIJKE ALLURE (Van onze sportredactie) (Van onze speciale verslaggever) Jt MAINTltNO open bedrag koers jaarlijks op 15 augustus rente aflossing De Spanjaard Vicente Lopez Carril incasseert het loon voor zijn moed: een etappezege. schuldbewijzen inschrijving storting op 18 aug. 1975 onder bijbetaling van drie dagen rente toewijzing prospectus kosteloos bij banken en commissionairs Hans Kraay speelt geen verstoppertje I iGexi MARC SERNÉ. _LL En hij had er gisteren zo veel moge lijkheden toe. De Tourarts zette de deur MORZINE AVORIAZ. Eddy Merckx, vrijwel zeker de verliezer van de Ronde van Frankrijk, want voor hem heeft een tweede plaats geen waarde, heeft gisteren een monument voor zichzelf gebouwd. Een gedenkteken dat hem uitbeeldt in al zijn grootheid, nu hij heeft getoond niet alleen indrukwek kend winnaar te zjjn, maar ook een verliezer met zeker zo veel allure. de koers wordt na de inschrijving vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waarvoor is ingeschreven (tendersysteem) in 15 jaarlijkse termijnen van 15 aug. 1976 af vervroegde aflossing op of na 15 aug. 1985 mogelijk nominaal f 1 000 (CF of K) en f 100 (K) schuldregisterinschrijvingen ten minste f 100.000 22 juli 1975 van 9 tot 16 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen uitsluitend aan inschrijvers die hebben ingeschreven tegen de vastgestelde koers (gereduceerde toewijzing mogelijk) of tegen een hogere koers (toewijzing ten volle) afrekening vindt plaats tegen de vastgestelde koers niet van Hans Kraay: „Natuurlijk moet ik nu met resultaten komen”. Ajax zal geen nieuwe spelers meer kopen. De vereniging is er zelfs finan cieel niet op achteruit gegaan, omdat de i In het kwalificatie-toernooi voor het UE- FA-jeugdvoetbaltoernool van 1976 (in Honga rije) speelt Nederland twee wedstrijden tegen Ierland. MORZINE AVORIAZ (Reuter). Na afloop van de zeventiende etappe van de Ronde van Frankrijk is in het zieken huis van Toulon les Bains geconstateerd, dat Eddy Merckx zijn linker bovenkaak heeft gebroken. De Belgische wereld kampioen was tijdens het geneutrali seerde gedeelte van de zeventiende rit ten val gekomen, nadat hij tegen Ole Ritter was opgebotst. Merckx vertelde dat hij vandaag toch aan de start zou verschijnen. 17-7-1975 Mijoux Champietf De gemeentepolitie van Luzem heeft twee Nederlandse roeiers in voorlopige hechten!» genomen wegen het aanrichten van vernie lingen in de nachtelijke uren. De roeiers hadden het afgelopen weekeinde meegedaan aan de Rotsee-regatta. Dat vormt ook één van de redenen dat Kraay zichzelf weer samen met trainer Jan van Daal en Koppelaar met de veldtrainingen gaat bemoeien. Kraay: „Als je als technisch directeur niet re- Onmiddellijk na de etappe kwam dok ter Miserez, de chef-arts van de Tour weer bij Merckx. „Je moet nu onmiddel lijk naar een ziekenhuis gaan om foto’s te laten maken. In je eigen belang.” „Kan ik niet eerst naar het hotel om me te kleden”, was ’t antwoord van Merckx. „Wanneer je dat wilt,” zei de dokter, „stap dan in de auto naar het zieken huis, het is niet verantwoord dat je nog op de fiets naar je hotel teruggaat.” de afdalingen, waarin hij zich sterker wist dan Bernard The- venet en slaagde niet. Hij probeerde het nog een paar keer op de laatste klim naar Avoriaz toen hij er al zeker van was alleen nog maar enkele seconden op Thevenet te kunnen terugpakken. Een gevecht om de eer, zeker niet om de enkeie honderden francs van het dagelijkse prijzengeld. Hij greep die paar secon den, misschien ook om het bewijs te leveren dat de ware wereldkampioen er tot de laatste dag zal zijn om ieder moment van zwakte van de „gele trui” genadeloos af te straffen. Want al denkt iedereen dat Thevenet de Tour in zijn zak heeft. Merckx berust niet. mentaliteit net zo wordt als het afgelo pen jaar, dan kan ik nu al zeggen dat we een zeer moeilijk seizoen tegemoet gaan. Maar dat zal volgens mij niet het geval zijn”. Kraay: „Ajax kan niet enkele jaren achter elkaar zonder een kampioenschap of een beker. Daar heb ik gewoon voor te zorgen. Als ik in twee seizoenen niet één van de zes mogelijkheden die ik heb, weet te benutten, dan ligt de zaak zo duidelijk als wat. Dan zuilen Kraay en het Ajax-bestuur rond de tafel gaan zitten en afscheid van elkaar nemen. Ik zou namelijk precies hetzelfde reageren wanneer ik een bestuurslid van Ajax was. Er zullen dit jaar resultaten moe ten komen”. De Ajax-manager heeft daar trouwens wel goede hoop op. Na als overwinnaar te voorschijn te zijn gekomen uit op de spits gedreven conflicten met wereldbe kende voetballers als Piet Keizer en Arie Haan, na ook voetballers als Rep, Blankenburg en misschien in de nabije toekomst ook Suurbier rustig te hebben laten vertrekken, is Kraay erg tevreden. Op de een of andere manier ondermijn den zij allen zijn beleid bij Ajax, dat om die reden wel gedoemd was te mis lukken. Zelf zegt hij erover: „Ik ben er nog van overtuigd dat we vorig jaar gemak kelijk kampioen hadden kunnen worden. Ondanks het vertrek van Neeskens. Het is vorig seizoen niet zozeer een gebrek aan kwaliteit geweest, maar meer een gebrek aan mentaliteit. Daarom ben ik tevreden met deze nieuwe selectiegroep. Als het komend seizoen bij Ajax qua Ajax zal zijn eerste thuiswedstrijd spelen tegen Excelsior in het Olym pisch Stadion. De grasmat van het terrein in De Meer kan pas veertien dagen later in gebruik worden geno men, wanneer Ajax Roda JC ont moet. Bovendien krijgt de (Hub ook een nieuw trainingsveld. Hiervoor is het noodzakelijk, dat de Ajax-selectie veertien dagen op het terrein van Zandvoortmeeuwen in Zandvoort zal trainen. Van Praag ontkende geruchten, dat hij tijdens de Europa Cupfinale tus sen Leeds United en Bayem München in Parijs en vorige week tijdens de loting in Zurich de UEFA bespeeld zou hebben om deze plaats aan Ajax toe te bedelen, omdat de club daar, gezien de derde plaats op de ranglijst, recht op heeft. Van Praag: „Ik vind het een compliment als iemand denkt dat wij zoveel in vloed bij de UEFA hebben. Maar dat is echt niet het geval. Wij kunnen de UEFA moeilijk dingen gaan opdra gen. Dat is toch belachelijk. Dat ik vorige week in Zürich was, is een kwestie van goed fatsoen. Als win naar van drie Europa Cups zijn wij daar ook geziene gasten. De UEFA kent het Ajax-bestuur beter dan de leden van het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB, die nog nooit de moeite hebben genomen zich daar fatsoenlijk voor te stellen.” zjv Saint-Germam-dti-Bois Hoe Ajax-bestuur en ledenraad hem ook gesteund hebben om zijn sanering door te zetten door een aantal gevestigde reputaties definitief de laan uit te stu ren, hoe nuchter en reëel zijn nieuwe plannen voor Ajax’ naaste toekomst ook klinken. Kraay realiseert zich erg goed dat zijn krediet op dit moment groten deels op is. Het typeert en siert de figuur Kraay dan, dat hij openlijk over dit onderwerp durft te praten en geen verstoppertje speelt in het labiele voet- balwereldje, waar alles uitsluitend op resultaat is gebaseerd. salarispost voor de jongere spelers uiter aard aanzienlijk lager ligt dan van de wereldberoemde elf van weleer. Kraay: „De mogelijkheid bestaat nog steeds dat Suurbier vertrekt. Hij heeft in ieder geval de wens te kennen gegeven om weg te gaan. Dinsdag zijn daar weer serieuze contacten over geweest. Maar of dat doorgaat, weet ik echt niet, omdat zich tot nu toe nog geen koper bij Ajax heeft gemeld”. PUNTENKLASSEMENT: 1. Van Linden (Belg) 252 pnt., 2. Merckx (Belg) 229, 3. Moser (It) 168, 4. Godefroot (Belg) 127. 5. Zoetemelk (Ned) 107, 6. Thevenet (Fr) en Hoban (Eng) 103. „Ik ben er bijna van overtuigd, ster ker nog: het kan bijna niet anders dat er een stuk mentaliteitsverbetering in de groep komt, die tot resultaat gaat leiden. De hele stemming in de selectie, de manier waarop er getraind wordt en met elkaar wordt omgegaan, duidt daar op. Daarom zal het komend seizoen belangrijk zijn de stemming erin te houden. Natuurlijk niet ten koste van alles, want als er een hard en gediscipli neerd beleid vereist is, dan zal dat gevoerd worden. Je kunt tenslotte toch niet onder alle omstandigheden en met iedereen de beste vrienden blijven. Daar ben ik zo langzamerhand wel achter. Maar als de groep zich blijft gedragen als nu, dan zal dat in de praktijk echt niet zo scherp liggen”. gelmatig op het veld verschijnt, dan ga je het contact met de groep missen. Dat kan een handicap vormen wat het beha len van prestaties betreft. De voeling met de groep en het elftal dat zondags speelt, moet duidelijk aanwezig zijn”. Over de nieuwe aankopen wenst de Ajax-manager niet ingewikkeld te doen. Hij analyseert: „Geert Meijer hebben we gekocht omdat we duidelijk behoefte hadden aan een snelle lijn-linksbuiten. Dat is Meijer. Met Ling. Mulder, Bro- kamp en Geels hebben we nu vijf spit sen Laten die nu maar op de training gaan knokken om uit te maken welke drie er zondags zullen spelen. Ling heb ben we zuiver aangekocht om het com- petitie-element onder die voorhoedespe lers wat aan te wakkeren”. „Vooral in thuiswedstrijden kan Ling - ondanks zijn jeugdige leeftijd - iedere tegenstander zoek spelen als hij zijn middag heeft. Dick Helling hebben we gekocht omdat we nogal kwetsbaar wa ren wat onze verdedigende middenvel ders betrof. Helling is geen echte „bik- kelaar”, maar die kun je momenteel toch nergens kopen. Hij kan de meest verdedigende punt op het middenveld vormen, heeft overzicht en past, gezien zijn technische kwaliteiten, uitstekend bij Ajax. Wickel hebben we aangetrok ken omdat we er niet 100 procent van overtuigd waren of Barry Hulshoff wel terug zou komen. Deze jonge spelers, aangevuld met dé nodige routiniers, die de goede mentaliteit hebben, daar moet een goed elftal uit te destilleren zijn”. DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1. Barto- lozzi (Fuchs, Moser, Poggiali) 22.27J1, 2. Caput (Zoetemelk, Talbourdet, Hezard) 22.30.30, 3. De Muer (Thevenet, Delisle, Ovion) 22.31.31 (42 plaatsen), 4. Stablinski (Van Impe, Martinez, Leleu) z.t., 46 plaat sen, 5. Lelangue (Merckx, Janssens, De Schoenmaecker) 22.32.26, 6. Ferretti (Gi- mondi, Houbrechts, Fraccaro) 22.34.35, 12. Liebregts (Kuiper, Den Hertog, De Gau wer) 23.01.32. AMSTERDAM. Het Ajax-be stuur is nog steeds uiterst verbolgen over de manier waarop de KNVB de nacompetitie behandelt, om daaruit de tweede Nederlandse deelnemer aan te wijzen voor de strijd om de UEFA-Cup. Voorzitter Jaap van Praag: „Op 20 mei hebben wij een brief van de KNVB gehad, waarin de bond de afsparak bevestigde van de nacompetitie. Dat zou een vóórcom- petitie worden, iets waar wij geen bezwaar tegen hadden. Maar wat me neer Huijbregts blijkbaar vergeten is, is punt vijf uit die bewuste brief. Daarin staat namelijk dat de ge maakte afspraken pas zouden worden geëffectueerd wanneer de UEFA be sloten had deze nacompetitie goed te keuren. Het is toch te gek dat er nu al een voorcompetitie wordt georga niseerd, terwijl de arbitragezaak bij de UEFA nog in behandeling is. BERGKLASSEMENT: 1. Van Impe (Belg) 267 punten, 2. Merckx (Belg) 203, 3. The venet (Fr) 163, 4. Zoetemelk (Ned) 100, 5. Gimondi (It) 78, 6. Galdos (Sp) 72, 7. Lopez Carril (Sp)58, 8. De Schoenmaecker (Belg) 56. De straf voor de passiviteit is slechts het verlies van een plaats en normaal gesproken moet Zoetemelk Van Impe in de tijdrit van vandaag weer van de derde plaats kunnen verdringen. Van Impe, zeker winnaar van het bergklasse- ment en goed voor 9000 franken, tilde ook niet zwaar aan die derde plaats. „Ik heb er meer spijt van de ritzege niet te hebben behaald, dan plezier derde in he klassement te zijn geworden. Ik heb aangevallen voor de rit. Drie keer. De eerste maal haalde Zoetemelk mij terug, de tweede keer Merckx en bij de derde poging ben ik weggebleven, maar toen was het te laat om Lopez Carril, de Spanjaard die een moedige solo winnend afsloot, nog te kunnen terugpakken.” drongen, kan zich alleen op de fiets enigszins met hen meten. Zoetemelk reed opnieuw een zuiver verdedigende rit, plakte en plakte aan het wiel van ieder uit de top van het klassement, die offensieve bedoelingen toonde. „Ja, wat moet ik dan”, verzuchtte de kopman van Gan. „Moet ik mee gaan aanvallen en Merckx in de gele trui rijden?” Joop Zoe temelk was dinsdag weer opnieuw hele maal de man uit het begin van zijn loop baan. Een Poulidor zonder wilskracht, een Van Impe zonder durf, een Thevenet zonder allure. Kortom, weer ten voeten uit de man van wie Merckx na diens eerste tweede plaats (1970) in de Tour had gezegd: „Joop is geen wielrenner, Joop is een achterwielrenner.” Merckx wilde niets weten van een opgave. „De dokter was bang dat ik iets zou hebben gebroken, ik was tenslotte met mijn volle gewicht tegen de grond geslagen, nadat Ritter tegen mij was op Moirans-en-Montagne’ Champied -3 .qui Mijoux1 Merckx heeft in de laatste Alpenetappe tussen Valloire en Morzine Avoriaz voortdurend aangevallen. Hij koos daarvoor De Muer) op 46.59, 16. Agostinho (Port- Geminiani) op 50.56, 17. Poulidor (Fr-Ca- put) op 51.30, IS. De Schoenmaecker (Belg- Lelangue) op 51.43, 19. Den Hertog (Ned- Liebregts) op 53.08, 20. Julien (Fr-Geminia- ni) op 57.12, 54. Karstens (Ned-Stablinski) op 2.01.17, 68 Knetemann (Ned-Caput) op 2.21.24, 71. Vianen (Ned-Caput) op 2.24.35, 90. Prinsen (Ned-Liebregts) op 2.56.00, 92. Kamper (Ned-Liebregts) op 3.03.41. 94. Al lan (Aus-Liebregts) op 3.18.33. gereden. Op dat moment had ik geen idee waar ik was. Ik heb moeten over geven, maar daarna voelde ik mij rede lijk goed en ik geloof ook dat ik van daag beter heb gereden dan gisteren. Dat is echter niet voldoende. Om een Tour te winnen moet je alle dagen goed zijn.” Hij kreeg niettemin zijn inzinking. In 8 de laatste klim naar Avoriaz was Merckx aan het eind van zijn krachten. Hij was de uitputting nabij. Op ruim elf kilometer van de finish viel hij bijna van zijn fiets. Het gebeurde alleen maar niet doordat toeschouwers langs de kant van dc weg hem tegenhielden. Merckx spuwde een beetje bloed op dat moment. Desondanks ging hij door en in de laatste kilometers was hij weer zo ver hersteld dat hij nog kon wegspringen van Thevenet en Zoetemelk. ALGEMEEN PLOEGENKLASSEMENT: 1. Caput 266.56.36, 2. Lelangue 267.03.19. 3. Bartolozzl 267.04.58, 4. De Muer 267.11.45, 5. Stablinski 267.12.28, 6 Ferretti 267.33.08, 10. Liebregts 269.25.08. Bernard Thevenet tenslotte heeft het monument voor Merckx onthuld, met de volgende woorden: „In de afdaling van de Col de la Madeleine kreeg ik een lekke band. Op dat moment had Merckx kunnen aanvallen. Hij deed het niet. Dat vind ik geweldig”. De wereldkam pioen kon geen groter compliment krijgen, hij verdiende geen kleiner. De leider in ’t algemeen klassement was in Morzine Avoriaz dolgelukkig dat hij de aanvallen van Merckx had kunnen weerstaan en slechts twee seconden had moeten af staan. „Ik mag blij zijn dat ik maandag zo’n vorosprong heb genomen Vandaag heb ik geen enkele kans gehad. Merckx reed veel beter en ik durfde mij forceren met het oog op de tijdrit woensdag.” De twee groten van de ronde zijn in ieder opzicht aan elkaar gewaagd. Joop Zoetemelk, die in het klassement van de derde plaats door Van Impe werd ver- lets dat niet eens eenvoudig zal wor den. Kraay: „Als je nagaat dat we in nog geen jaar negen nieuwe spelers hebben aangetrokken, dan is dat zeker niet simpel. Dat brengt inpassingsproble- men met zich mee. Dat is logisch. We hebben met 18 voetballers eigenlijk ook twee spelers te veel, omdat we er iedere week maar 16 kunnen selecteren. Maar ik heb liever zo’n probleem dan de moeilijkheid dat je niet weet wie je door allerlei blessure- of vormproble men moet opstellen”. Uitslagen: Böhm (Ned)-Makarisjev (Rusl) 1- 0; Ree (Ned)- Smejkal (Tsj) 0-1: Jansa (Tsj)_ Ljubojevic (Jsl) rem., Sosonko (Ned)-Uhlmann (Ddr) 0-1; Kavalek (VS)-Hamann (Den) afg. Raicevic (JsD-Hfjbner (Wdl) 0-1; Gheorghiu (Roem)-Rasoevajev (Rusl) rem., Szabo (Hong)- Tlmman (Ned) 1-0. Stand 1. Hübner, Böhm 414, 3. Kavalek 4 en 1 afg. 4-6 Ljubojevic, Szabo, Rasoevajev 4, 7-9 Sosonko, Makarisjev, Gheorghiu 3 14, 10. Hamann 3 en 2 afg., 11. Jansa 3 en 1 afg. 12-13 Uhlman, Smejkal 3, 14. Timman 214, 15-16, Ree, Raicevic 2. i JUTbouv.i.ne FAUCHLFt V5'. u**Geneve naar een eervolle vrede, een overgave onder de best mogelijke voorwaarden, wagenwijd voor hem open. De dokter raadde hem namelijk aan de strijd te staken, nadat hij nog voor de officiële start gevallen was na een botsing met Ole Ritter in het geneutraliseerde ge deelte. MORZINE AVORIAZ. De uitslag van de zeventiende etappe, van Valloire naar Morzine Avoriaz over 225 kilometer, is: 1. Lopez-Carril (Sp.-Barrutia) 225 kilome ter in 7 uur, 23 minuten en 38 seconden, 2. Van Impe (Belg-Stablinski) op 2.11 min, 3. Merckx (Belg-Lelangue) op 3.44, 4. Zoete melk (Ned-Caput.) op 3.45, 5. Thevenet (Fr-De Muer) op 3.46, 6. Fuchs (Zwi- Bartolozzi) op 3.56, 7. Pollentier (Belg- Schotte) op 4.08, 8. Delisle (Fr-De Muer) op 4.17, 9. Janssens (Belg-Lelangue) op 5.33, 10. Gimondi (It-Ferretti )z.t. 11. Moser (It- Bartolozzi) op 5.33, 12. Torres (Sp-Saura) op 5.35, 13. Kuiper (Ned-Liebregts) z.t., 14. Talbourdet (Fr-Caput) z.t. 15. Houbrechts (Belg-Ferretti) z.t., 16. Agostinho (Port- Geminiani) op 8.08, 17. Poggiali (It-Barto- lozzi) z.t., 18. Romero (Fr-Lapebie) op 7.02, 19. Martinez fFr-Stablinski) op 8.14, 20. Perret (Fr-Grïbaldy) op 8.32, 21. Den Hertog (Ned-Liebregts) op 9.02, 50. Kar stens (Ned-Stablinski) op 27.44, 58. Knete mann (Ned-Caput) op 28.36, 71. Vianen (Ned-Caput) op 36.33, 93. Kamper (Ned- Liebregts) op 38.13, 94. Prinsen (Ned-Lie bregts) op 40 53. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Thevenet (Fr-De Muer) 88 uur, 34 minuten en 16 seconden, 2. Merckx (Belg-Lelangue) op 3.18 min, 3. Van Impe (Belg-Stablinski) op 6.01, 4. Zoetemelk (Ned-Caput) op 6.29, 5. Gimondi (It-Ferretti) op 12.28, 6. Lopez- Carril (Spa-Barrutia) op 15.45, 7. Moser (It-Bartolozzi) op 20.55, 8. Fuchs (Zwi- Bartolozzi) op 21.46. 9. Janssens (Belg- Lelangue) op 29.27, 10. Torres (Sp-Saura) op 32.01, 11. Romero (Fr-Lapebie) op 38.28. 12. Kuiper (Ned-Liebregts) op 38.53, 13. Martinez (Fr-Stablinski) op 41.48, 14. Tal bourdet (Fr-Caput) op 43.36, 15. Delisle (Fr- Het Nederlands waterpoloteam heeft voor de wereldkampioenschappen in Call gunstig geloot: het zit in een groep met Canada, Mexico en Italië. De eerste twee ploegen gaan over naar de kwartfinales. Op de eerste dag van de Nijmeegse Vier daagse hebben 225 lopers de strijd moeten staken. Vanmorgen begonnen 14.548 wande laars aan de tweede dag. Na winst op Hongarije (19-1) en verlies tegen Israel (3-17) bezet het Nederlandse bridgeteam de dertiende plaats in de strijd om het Europees kampioenschap. Italië en Israel delen de eerste plaats. Eredivsieclub de Graafschap speelde In Fredörikstad met 1-1 gelijk tegen Noorwegen. Storm opende de score, Johansen maakte kort voor tijd gelijk.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23