I GEMEENTEN HEKELEN PROVINCIES-NIEUWE STIJL Duidelijk waar PSP nu staat n tijd overwegend zittend door „Nederlander brengt zijn vrije „Bestuur van Pepijn moet heengaan” dit ff Vrijlating van gevangenen in India bepleit 99 _r ocoEnta COMMISSIE-GOEDE-DIENSTEN: Ve ZUID-VIETNAM WIL LID VN WORDEN VERKEERSFUTUROLOOG DRS. G. HUPKES: BA LE’ MIJ tot MAKARIOS „BLIJFT STRIJDEN’’ VOOR gek BEVRIJDING CYPRUS Familie Spoor houdt flink wat kiekjes aanh dagtochtje over. 2 BINNEN- EN BUI. „HLAND 1 6 1975 JULI WOENSDAG r (Vervolg van pagina 1) Van der Stoel: 62 Cor pili" =-- -- UTRECHT (ANP). De door- snee-Nederlander brengt zijn vrije tijd overwegend zittend door. In de zomer maakt nog tien procent da gelijks een ommetje, maar in het zitgedrag komt dan weinig veran dering. Het verschil met winter en herfst is alleen, dat we wat meer op het balkon en in de tuin zitten dan binnen. Buitenshuis loopt de gemiddelde Nederlander per dag doorgaans twintig minuten, waarbij een derde kilometer wordt over brugd. „We zijn dan wel een heel eind afgeraakt van het bewegings patroon van de naakte aap die uit het Afrikaanse oerbos kwam om zich in de steppe tot hardloper en jager van dieren te ontpoppen”. L( golei Boei se n garn een i beke st rijt wees vech besti MPL Autoruiten DEN HAAG (ANP). De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft ernstige bezwaren tegen de wijze, waarop de regering de reorganisatie van het binnenlands bestuur heeft uitgewerkt. Die plannen betekenen een eenzijdige versterking van de provincies ten koste van de gemeenten en derhalve een nodeloze breideling van de lokale democratie, aldus de VNG in een gisteren uitgegeven verklaring na de presentatie van de plannen over de vorming van 26 provincies nieuwe stijl. Werkkamp Senator Franco „Dikken” verdund Parketpolitie Want reken er op dat ze wat zien in Efteling, Flevohof en Auto- tron of op één van die 35 andere dagtochtjes.De prijs? Zonder meer schappelijk. Aanvullend vervoer en entrees inbegrepen. Alles in één kaartje. Handig. Meer informatie over deze uitstapjes staat in de brochure ’NS dagtochten ‘75’. Verkrijgbaar aan het loket. NS dagtochten .Vakanties van een dag. „Doe-lichamen” Dodelijk ongeluk Luchtmachtwinkels Lokale democratie gebreideld Apollo” achter aan (Vervolg van pagina 1) van een (ADVERTENTIE) van WEERRAPPORTEN o. 04.39 uur 15.39 uur Dit constateert verkeersfuturoloog drs. G. Hupkes uit Vianen, adjunct-directeur van het Centrum voor Vervoersplannen in Utrecht, in een reeks voor het blad „Intermediair” geschreven wetenschap pelijke artikelen, waarin aandacht wordt De vergroting van het aantal provincies was noodzakelijk geworden in onze ogen om de provinciale organen zo dicht mo gelijk te brengen bij de burgers in het gebied, aldus de bewindsman. Dez week het le zoude 21 22 20 21 21 20 21 21 20 22 19 32 29 27 15 27 31 20 22 32 30 23 22 38 31 34 27 26 23 24 30 19 28 29 30 29 16 15 14 15 14 15 16 14 14 14 13 25 20 16 14 15 15 12 14 16 18 14 14 17 22 16 15 21 15 15 19 16 17 19 20 22 8 0,1 1 5 0 0 0 0,4 0 0 5 0 0 4 0 0 o 7 1 0 o 4 0 0 0 0 5 0 36 0 0 1 6 0 0 0 De zingen heid i] kozen velli t TUI ïroots nist al RO1 tonda tweeh in Roi ongev joen i Aan hebi den. com »Dr. Arm op I stra vred De tugesf Antui result bewej sterk! meest Loean MPL/ De er zei van h maakl Parati Beh inbrei melkf ter. z. bew. regenbui geh. bew. regenbui z. bew. z. bew. z. bew. geh. bew. h. bew. 1. bew. z. bew. onbew. 1. bew. onbew. z. bew. z. bew. h. bew. h. bew. regenbui onbew. z. bew. 1. bew. z. bew. onbew. h. bew. 1. bew. regen 1. bew. regen z. bew. onbew. z. bew. 1. bew. onbew. mist h. bew. •SR S3 C a BI vorm mier 83 s afwe van NEW YORK. (Reuter) Zuid-Viet- nam heeft het volledige lidmaatschap van de Verenigde Naties aangevraagd. Dit maakte een VN-woordvoerder giste ren bekend. Staatssecretaris Polak zei te verwach ten, dat een en ander nog een hele hoop gekrakeel zal geven. Het zal daarbij wel gaan om de vraag bij welke provincie een bepaalde gemeente moet worden ingedeeld, aldus de staatssecretaris. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Brussel Frankfort Genève Helsinki Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Zürich Casablanca Itanboel Tel Aviv Minister Van Agt van Justitie heeft op Kamervragen van de heer Roethof (PvdA) geantwoord dat hem niets bekend is van het feit dat de laatste tijd op de rijksweg Utrecht-Den Haag bij Zoete- meer van een groot aantal auto’s de voorruiten zouden worden verbrijzeld door afwaaiend grind van vrachtwagens. Het antwoord is gebaseerd op gegevens, die zijn verstrekt door de rijkspolitie en Rijkswaterstaat. Tientallen ruiten zou den volgens de heer Roethof al aan diggelen zijn geslagen. De regering heeft een bestuursmodel gepresenteerd, waarin niet het democra tisch functioneren voorop staat, maar waarin de technocratie het laatste woord heeft gehad, aldus de VNG. De zilverkleurige Russische raket die de kosmonauten Leonov en Koebasov in een Sojoez in de ruimte moest brengen, startte precies op tijd van de basis Baikonoer, 2100 km ten zuidoosten van Moskou om 13.20 uur gistermiddag. Voor het eerst hadden de Russen een directe televisie-uitzending van de start toege staan, hoewel de 700 journalisten die er voor de hele wereld verslag van deden, zich niet op de basis zelf bevonden, maar in het vluchtleidingscentrum in de nabijheid van Moskou. Alle rakettrappen werkten perfect en ruim negen minuten na het ontsteken van de raketmotoren was de Sojoez vrij wel zuiver in de beoogde baan gekomen. De kosmonauten in het ruimteschip meldden dat ze zich uitstekend voelden en dat het instrumentarium aan boord zonder een hapering functioneerde. Een uur na het vertrek stuurde partij leider Brezjnev een radioboodschap aan de kosmonauten en ook aan de Ameri kaanse astronauten, die zich toen nog op Cape Canaveral bevonden, waarin hij hen een gelukkige vlucht toewenste die De gedachte is, dat in 1979 de nieuwe provincies zullen kunnen worden inge steld. In de jaren daarna worden de nieuwe taken aan de provincies-nieuwe stijl toebeeld. De totstandkoming van het nieuwe stelsel is overigens afhanke lijk van de medewerking van het parle ment. Minister De Gaay Fortman ver wacht volgend voorjaar het definitieve wetsontwerp te kunnen indienen bij de Tweede Kamer. Voor de Kamerverkie zingen in 1977 moet de parlementaire behandeling zijn voltooid, zei de be windsman. Zon Maan op DONDERDAG 17 JULI IJMUIDEN Hoogwater 10.05 uur en 22.37 uur Laagwater 5.31 uur en 18.06 uur Drs. Hupkes, die in zijn berekeningen de 6- tot en met 15-jarigen („notoire fietsgebruikers”) ook heeft opgenomen, meent dat de zachte vervoerssystemen te zamen twee derde van alle verplaat singen produceren. Als het om afgelegde personenkilometers gaat zijn de rollen otngedraaid: de auto en het openbaar vervoer verzorgen ruim 80 pct. van het vervoer en de tweewieler en het lopen slechts 20 pet. Weer In binnen- en buitenland besteed aan de trandsportmiddelen die door de meeste onderzoekers veelal sterk worden verwaarloosd: lopen en (brom)- fietsen, de zgn. „zachte” vervoerssyste men. Maar in de zogenoemde „modal split”, dat wil zeggen de verdeling van het totaal aantal verplaatsingen over de ver schillende vervoerswijzen, zijn de ver houdingen wat scheefgetrokken. De auto neemt volgens de „Stichting Weg” bij de vervoermiddelkeuze de eerste plaats in, maar drs. Hupkes zet achter die conclu sie een vraagteken. In de eerste plaats ligt het lopen met 35 pct in de „modal split” ongeveer gelijk aan de auto met 33 pet. In zijn eigen cijfers komt de tweewieler zelfs nog een punt hoger dan het lopen, terwijl de auto in de derde positie ligt. wzw zw zw zw wzw w zw wzw zw zw wnw n w.stil wzw zw zzw wnw zzw zzw nno w.stil zw w w.stil w.stil w.stil zw n n wzw w.stil wzw wzw w.stil o zzw Op 79-jarige leeftijd is de Hongaarse schrijver Jozef Lengyel in Boedapest overleden. Hij was een van de eerste auteurs uit het Oost-blok die melding maakte van de werkkampen van Stalin. Lengyel werd in 1938 gearresteerd en bracht zeventien jaar in zo’n werkkamp door. DEN HAAG (ANP). De instemming van de PSP met het verschijnen van het Portugese dagblad „Republica” onder controle van het (communistische - red.) personeel is een partijkeuze die heel duidelijk maakt waar de PSP nu staat. Aldus minister Van der Stoel van Bui tenlandse Zaken gisteren in Den Haag. In de Italiaanse stad Potenza is de neo-fascistische senator Francesco Fran co tot vier jaar gevangenisstraf veroor deeld. De rechter bevond Franco schul dig aan het aanzetten tot geweldplegin in de Zuiditaliaanse stad Reggio di Cala bria, waar zich in 1970-1971 ernstige onlusten voordeden. Ongeveer driehonderd dikke Engelsen hebben in circa twee jaar gemiddeld 55 kilo lichaamsgewicht verloren. Dit ge beurde na een operatieve ingreep, waar bij door prof. Athur Crisp grote stukken van de darmen werden weggehaald, waardoor de spijsvertering belangrijk korter was geworden. Een „nadeel is dat na de ingreep lange tijd braakneigingen blijven bestaan”. Uit de verklaring blijkt dat de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten zich niet keert tegen het streven een sterker regionaal bestuur tot stand te brengen. De VNG is reëel genoeg om te erkennen dat op verschillende terreinen de huidige gemeentelijke activiteiten een verdere reikwijdte hebben dan de territoriale begrenzing van de afzonderlijke gemeen ten, aldus de verklaring. De regering maakt niets waar van haar voornemens inzake de decentralisatie van rijkstaken naar de provincies. Opval lend is dat er wel uitgewerkte voorstel len zijn om gemeentelijke taken, en dat Dit zijn de voornaamste aanbevelingen van de commissie van goede diensten om tot een oplossing te komen in het reeds maanden durende conflict in de zwakzinnigeninrichting de Pepijnklinie- ken in het Middenlimburgse Echt. De commissie ingesteld door de Nationale Ziekenhuisraad, heeft gisteren haar rap port aangeboden aan het bestuur van de stichting Pepijnklinieken, geneesheer-di- recteur J. L. H. Beyaert, economisch Momenteel wordt een ontwerp ge maakt voor een nieuw uniform voor parketpolitie. Als dit klaar is zal minis ter Van Agt beslissen of dit nieuwe uniform straks ook gedragen mag wor den. Met name het Tweede Kamerlid Geurtsen van de WD had hierover vragen gesteld. De parketpolitie is name lijk niet tevreden over haar huidige kleding. Voorts heeft de minister gezegd dat er in mei een werkgroep begonnen is met een studie over de promotiekan sen en scholing van de parketpolitie. Gehoopt wordt dat het rapport snel klaar zal zijn. NICOSIA. (DPA) President Maka rios heeft gisteren gezegd dat hij vastbe sloten blijft strijden voor de bevrijding van Cyprus en de verwijdering van alle buitenlandse troepen. Hij zal geen genoegen nemen met de huidige stand van zaken waarbij een Turkse invasiemacht op het eiland in de Middellandse Zee verblijft. Makarios sprak een menigte van 20.000 mensen toe die zich voor het presidentieel paleis in Nicosia had verza meld ter gelegenheid van de eerste ver jaardag van de tegen de aartsbisschop gerichte staatsgreep van rechtse Griekse officieren. directeur W. Kunst, het bestuur van de oudervereniging en de ondernemings raad. Sinds de commissie op 28 mei met haar werk begon, hebben de drie leden ervan een groot aantal gesprekken ge voerd met alle betrokkenen in dit con flict, dat in allereerste stadium ging om financiële problemen, maar dat escaleer de tot persoonlijke tegenstellingen, en aantasting van alle onderlinge verhou dingen binnen de instelling en daarbui ten. Aan de ene kant stonden het be stuur en economisch directeur Kunst, die op bezuinigingen aandrongen, aan de andere kant de heer Beyaert, gesteund door het verplegend personeel en de ouders. Zij drongen aan op optimale zorg voor de pupillen en meenden dat bestuur en directeur Kunst te snel had den toegegeven aan verlangens van de financiers om te bezuinigen. Stenen des aanstoots in dit conflict waren onder meer enerzijds inkrimping van het per soneel en anderzijds de aanstelling van een derde directeur en verder het ont slag van de heer Beyaert door het be stuur, een ontslag dat overigens door een scheidsgerecht nietig is verklaard. jaren is er een verheugende kentering in het denken op gang gekomen en wordt er meer aan onderzocht, voor gepland en in geïnvesteerd dan voorheen. Het lopen, dat van groot belang voor de volksgezondheid wordt genoemd, krijgt volgens drs. Hupkes geen of wei nig overheidssubsidie of - met uitzonde ring van de gisteren begonnen vierdaag se - weinig aandacht in de pers. Het zou al een hele verbetering zijn als iedereen voor zichzelf met de dreiging van bewe gingsarmoede rekening hield bij de be slissing over de vervoermiddelkeuze. De RAI becijferde in 1972 dat ons land 7.3 miljoen fietsen telt, waarvan er 1.8 miljoen of een kwart ongebruikt zouden staan. Drs. Hupkes betwijfelt of deze indruk, dat het fietsen een aflopende zaak zou zijn, juist is. De behoefte aan onderzoek en plan ning voor het snelverkeer acht drs. Hup kes begrijpelijk, maar het komt hem voor dat men te lang heeft gemeend dat lopen en (brom)fietsen zulke natuur lijke en vastgelegde methoden van ver plaatsing zijn, dat ze zichzelf tegen de verdrukking in wal redden. De laatste ciale indeling van Nederland gekozen voor doe-lichamen. Dit heeft minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Za ken gisteren gezegd op een in Den Haag gehouden persconferentie, waarop hij en zijn staatssecretaris Polak het voorstel om 26 provincies-nieuwe stijl te vormen presenteerden. De minister haakte in op een medede ling van het PSP-partijbestuur, dat za terdagavond meedeelde dat de steun van de makers van het dagblad aan het socialistische revolutionaire proces in Portugal de mogelijkheid biedt de tien duizenden abonnees terug te winnen die het door het redactionele beleid van Paulo Rego heeft verloren. Minister Van der Stoel zei nog steeds van mening te zijn dat, de Republica- zaak in Portugal een aanslag op de persvrijheid is. UTRECHT (ANP). Heengaan van het zittende bestuur, instelling van een interim-bestuur, stopzetting van ontslag procedures, uitbreiding van de bestaande directie met een derde man belast met personele zaken en organisatie, handha ving van de bestaande opzet, gebaseerd op achtpersoons-units en opheffing van de afzonderlijke financieringsstichting. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Overwegend droog met zonnige perioden en weinig verandering in temperatuur. Aantal uren zon: 3 tot 12; minimum tem peratuur: omstreeks 13 graden; maximum temperatuur: omstreeks 20 graden; kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 95 percent; kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Voor de temperaturen geldt een marge 3 graden rond de opgegeven waarden. Drs. Hupkes steunt zijn pleidooi voor de wenselijkheid van een opwaardering van het lopen en (brom)fietsen dan ook niet op de personenkilometers die zij pro duceren, maar wel op hun functie ofte wel het aantal verplaatsingen. In de harde vervoerssystemen werd in 1972 globaal 2,2 miljard uur doorgebracht, in de zachte 2,8 miljard uur. Een derde reden om meer aandacht en geld aan de ongemotoriseerde verkeers technieken (zacht voor het milieu, het ruimtebeslag, de brand- en grondstof fenpositie) te besteden, vindt drs. Hupkes in de verkeersveiligheid. De onveiligheid van voetgangers en gebruikers van tweewielers is groter. Dat is een gevolg van de verkeerswetgeving. Van de 2000 verkeersslachtoffers die in 1972 in de hoofdstedelijke ziekenhuizen werden op genomen, bestond 40 pet uit voetgangers. De fietser heeft het ’t zwaarst te verdu ren. De aanpak van deze problematiek dient volgens drs. Hupkes op alle fron ten gelijktijdig en met gelijke kracht te gebeuren. Na de recente verbetering (maximum snelheid, alcoholgehalte, au togordel, bromfietshelm) kan gesteld worden, dat fietser en voetganger qua bescherming relatief achterblijven. Drs. Hupkes pleit voor meer stedelijke tweewieler-routes en voetgangerszones. DONDERDAG 17 JULI op 04.39 uur onder 20.52 uur onder uur soms onnodig, over te hevelen naar de provincies-nieuwe stijl. Daarbij heeft de regering gekozen voor een formule vol gens welke eerst de wettelijke taakop drachten en bevoegdheden naar de pro vincies overgaan en vervolgens wordt in het vooruitzicht gesteld dat de provin cies die taken en bevoegdheden in mede bewind aan de gemeenten kunnen terug delegeren. De VNG liet in haar verklaring weten deze formule uiterst gevaarlijk te vin den. Zo komt er weinig terecht van het decentraliseren van rijkstaken. Om het lagere bestuur te beschermen tegen on nodige ingrepen van een hogere be stuurslaag was het beter geweest als minimum-takenpakketten waren opge nomen. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten is de mening toegedaan dat de regeringsvoorstellen er toe zullen leiden dat de gemeenteraden nauwelijks nog een eigen beleid zullen kunnen voeren. Aan de raden wordt ontzegt zich te bemoeien met bedrijfs- en recreatieter reinen van enige omvang. De bevoegd heid tot straatnaamgeving weegt daarte gen niet op. In de komende tijd gaat de VNG zich zetten aan de definitieve opstelling van een advies aan de regering. Daarbij wordt de achterban, gevormd door de gemeentebesturen, actief ingeschakeld. De regering heeft bij de uitwerking van de plannen voor de nieuwe provin- Het was toen nog niet bekend of ook Noord-Vietnam lid wil worden, maar er zijn aanwijzingen dat de twee landen geen gezamenlijk lidmaatschap zouden willen. Zuid-Vietnam is al lange tijd lid van gespecialiseerde onderafdelingen van de Verenigde Naties, en Noord-Vietnam is onlangs toegelaten tot de Wereldorgani satie voor meteorologie en de wereldge zondheidsorganisatie (WHO). het begin zou kunnen zijn verdere samenwerking. In tegenwoordigheid van ongeveer een miljoen toeschouwers die zich in de afgelopen dagen naar de omgeving van Cape Canaveral hadden begeven en die tot op 100 km van de lanceerplaats alle hotelruimte en particuliere logeergele genheden hadden bezet, startte gistera vond om 20.50 uur onze tijd de Apollo met aan boord Stafford, Slayton en Brand. Alle trappen van de Satumusra- ket'deden het net zo goed als die van dé Sojoezraket zeveneenhalf uur eerder. Tien minuten na de ontsteking van de raketmotoren was de Apollo in de be oogde baan om de aarde. De Amerikanen zorgden bij deze lan cering ook voor een primeur. Voor het eerst werden directe televisiebeelden uit de capsule uitgezonden van de reacties van de astronauten tijdens de zeer moei lijke periode van de start en het berei ken van de baan om de aarde. „Sojoez” M C v •o d. S •5 ES SE W Ef De 33-jarige mevrouw E. M. Koenis uit Alkmaar is gisteren omgekomen bij een ongeluk in de Avifauna-speeltuin in Alphen aan den Rijn. Zij viel in de manege van een paard en kreeg daarna een trap tegen het hoofd van een ander paard dat schrok. In Katwijk aan Zee zijn twee Duitsers gewond, die bezig waren aan de bouw van de achtbaan op de komende traditionele voorjaarsker- mis. Door de harde wind werd het gevaarte omgeblazen. De kermisexploi tant is niet tegen stormschade verzekerd. Minister Vredeling van Defensie ziet er geen aanleiding toe het onderzoek naar de fraude in personeelswinkels van de Koninklijke Luchtmacht in West- Duitsland uit handen van de marechaus see te nemen. De criminele rechercheurs hebben geen van allen enige binding met in Duitsland gelegerde luchtmacht- onderdelen. De minister antwoordt dit op vragen' van het Tweede-Kamerlid Kombrink van de PvdA. Bij het onder zoek wordt betrokken de inhoud van een krantebericht, waarin stond dat het detachement van de marechaussee in Greven belastingvrije aankopen ver richtte. De bewindsman twijfelt niet aan de onafhankelijkheid van het onderzoek. Demonstranten voor de ambassade van India in Den Haag hebben gisteren be toogd voor het herstel van de fundamen tele rechten van de mens in India en vrijlating van de politieke gevangenen in dit land. Ook werd afschaffing van de oorlog in de wereld geëist. De betoging was op touw gezet door de organisatie die zich keert tegen de oorlog, de „War Resisters International”. WASHINGTON. President Ford heeft zich na het slagen van de Russi sche lancering gisteren in voorzichtige termen uitgelaten. Hij zag de Russische lancering in tegenwoordigheid van de Russische ambassadeur in zijn land op de televisie in het Witte Huis en woonde met deze ambassadeur de Amerikaanse lancering op Cape Canaveral zevenen eenhalf uur later bij, aldus onze ruim- tevaartmedewerker.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2