Israel: IJSLAND BREIDT OPNIEUW VISSERIJGRENZEN UIT Grieks „Neurenberg DOOR ISRAEL - proces BEZETTE 1 GEBIEDEN” „BEVRIJDING 1 w „Egypte probeert uiterste termijn te bepalen” I WHRPEKEm m QUR BLOOD door nico scheepmaker f Ij 1 VLAGGEN AMERICA KIM IL SUNG BUMPPO BANKROOF IN ROME LEVERDE f 24 MILJOEN OP Vertrouwen in Karami Communist in Turijn tot burgemeester gekozen WOENSDAG 1 6 JULI 1975 3 BINNEN- EN BUITENLAND (Vervolg van pagina 1) Druk Islamitische top; (Van onze redacteur in Athene, drs. F. van Hasselt) dat hij voor de staatsgreep zelf Toch nuttig Papadopoulos amp mco ilitie Kg eluk ikels ATHENE. In de grote zaal van de vrouwenafdeling van de Korydallosgevangenis tussen Athene en Pirais wordt maandagmor gen 28 juli één jaar en vijf dagen na hun val, het proces begonnen tegen 21 aanstichters van de militaire dictatuur. Het hadden er 24 moeten zijn maar twee oud-kolonels zijn voortvluchtig en een derde, Aslanidis, zou wel door Italië worden uitgeleverd, maar alleen op grond van zijn criminele verleden hij zou als secretaris-generaal voor de sport grote bedragen hebben verduisterd. De uitleverings procedure maakt het onmogelijk Wordt vervolgd. liten ft op ethof kend ip de oete- s de jzeld gens. vens, ie en zou- aan LOEANDA (DPA). In de An golese hoofdstad Loeanda zijn twee Boeing-707-toestellen met Portuge se militairen aangekomen om het garnizoen te versterken. Dit heeft een militaire woordvoerder gisteren bekendgemaakt. De Portugese strijdkrachten zijn niet in staat ge weest een einde te maken aan ge vechten tussen de elkaar in Angola bestrij dende bevrij dingsbewegingen MPLA en FLNA. lund eisen ld 55 „Geslapen” WW Jjf I r WALDHEIM IS ONGERUST V; I Meer militairen naar Angola (Van onze redacteur in Beiroet) die Deze juridische uitspraak kan ook in het voordeel werken van de 21 bedrijvers van de staatsgreep die de nieuwe „staatsmacht” hebben gescha pen. Deze gevechten hebben sedert vorige week woensdag al van zeker 300 mensen het leven geëist. Meer dan 1500 personen zouden zijn gewond. De bemiddelingspogingen van de Por tugese minister van Buitenlandse Zaken Antunes waren tot gisteren nog zonder resultaat. Antunes wil de FLNA ertoe bewegen de opmars van 5000 man ver sterkingen naar Loeanda te staken. De meeste steunpunten van de FNLA in Loeanda zijn de afgelopen dagen door de MPLA onder de voet gelopen. ministers loopt een aanklacht wegens het in 1973 eigenmachtig uitroepen van de republiek. Korydallosgevangenis en heeft tot nu toe ook tijdens het luchten geen con tact gehad met de 19 anderen (één, ex-majoor en opperfolteraar Theop- hiloiannakos, verblijft tot nu toe in de militaire gevangenis Boyati, waar hij volgens geruchten een luxe leven tje leidt). rarse ipest erste ding ialin. 1 en ramp van be- nen- i en m in n de >ging satie ,War ■K s de 'ran- roor- :hul- legin ”ala- istige ge- voor rinis- euwe wor- lerlid rover ame- lidige ;zegd nnen ;kan- rtitie. snel oenis n bij lin in n de larna mder Zee bezig m op sker- het rploi- kerd. ziet rzoek s van Vest- tiaus- heurs riding acht- ,t dit lerlid ader- van t het >e in ver- t aan rzoefc naam Natty Bumppo is voor Amerika nen even ridicuul als voor ons menige naam in de boeken van Bordewijk (Ka- tadreuffe, Bolmikolke,' Kiekertak etc.), maar John Dean was vastbesloten en nu heet hij officieel Nathaniel Balthazar Bumppo en zijn vrouw heet Dorothy Zooey Nathalie Bumppo. Ik geef toe: als ik Anton Mussert had geheten zou ik mijn naam ook met alle liefde hebben omgeruild voor Kokie Kiekertak. BEIROET (DPA) Het onlangs ge vormde Libanese „noodkabinet” van pre mier Rasjid Karami heeft gisteren met 83 stemmen voor, geen tegen en 16 afwezige afgevaardigden het vertrouwen van het parlement gekregen. Het proces tegen Papadopoulos, lo- annidis en de negentien andere ex- officieren wordt wel het „Griekse Neurenberg” genoemd, maar dat is dan niet geheel terecht. In Neuren berg moesten de nazi-leiders verant woording afleggen voor alle daden die ze de jaren voor het proces had den gepleegd. ROME. (AFP) In de nacht van zondag op maandag hebben inbrekers tweehonderd privékluizen van een bank in Rome leeggehaald. Hun buit wordt op ongeveer zes miljard lire (bijna 24 mil joen gulden) geschat. Een belangrijk indirect gevolg, ook voor Nederland, zal echter zijn dat de visserij druk op de Noordzee veel groter wordt. Dit zei dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, secretaris van de Stichting van de Nederlandse Visserij en van de Redersvereniging van de Nederlandse Zeevisserij. REYKJAVIK. (Reuter) De IJsland se regering heeft gisteren bekendge maakt dat de visserijgrenzen per 15 oktober worden uitgebreid van vijftig tot 200 mijl. Het is alle buitenlandse vissers dan verboden binnen die zone te vissen, zo zei minister van Visserij Mat thias Bjarnason op een persconferentie, „Wij zijn bereid te praten met landen die belang bij de zaak hebbben”. ge- iraar- kken iaald, grijk s dat ngen In enkele kranten stond vorige week een grote advertentie met als kop: „Ans wer of president Kim II Sung to the questions raised by AFP correspondent”. Kim II Sung is president van de demo cratische volksrepubliek Korea, van het communistische Noord-Korea dus. Ik vind dat een heel bevredigende manier van propaganda maken, die niet alleen op politiek terrein maar op vele andere terreinen kan worden toegepast. Zo heb ben een stuk of 12 Amerikaanse actrices enkele maanden geleden in een der Amerikaanse kranten een advertentie geplaatst waarin zij er op aandrongen dat hun Zweedse collega Liv Ullman een Oscar zou krijgen voor haar creatie in „Scènes uit een huwelijk” van Ingmar Bergman. Bij deze advertentie van de Noordko- reanen rijzen echter twee vragen. In de eerste plaats stelt de Franse correspon dent maar één vraag, gevolgd door een zeer lang antwoord van Kim 11 Sung. En in de tweede plaats zijn vraag en ant woord geheel in het Engels gesteld. Ik vind het verbazingwekkend, dat men wel een groot bedrag uittrekt om zo’n advertentie te plaatsen, maar blijkbaar terugschrikt voor een veel kleiner be drag voor een vertaling in het Neder land. Gezien het onderwerp leest het Engels ook niet gemakkelijk weg, dus in feite is deze advertentie van de volksre publiek alleen voor de Nederlandse in telligentsia bestemd. Ik heb de vijfjarige HBS met vrucht doorlopen, dus ik mag mij nu persoonlijk aangesproken voelen door Sung. Of door Kim. Zou hij ver wachten dat ik een beleefd briefje terug schrijf? Dat doe ik dan bij deze. door de „gegrepen” staat zelf alle aanklachten zijn van particulieren afkomstig.. Ten tweede omdat niet de dictatuur als zodanig wordt aange klaagd, maar alleen diegenen die haar, op 21 april 1967, in het leven hebben geroepen. Dit misdrijf is, zo heeft het hoog gerechtshof bepaald, „momentaan” geweest, aan één moment gebonden. Allen die later als minister of anders zins met de junta hebben samenge werkt gaan vrijuit, tenzij zij zich persoonlijk aan speciaal machtsmis bruik hebben schuldig gemaakt; hun „macht” op zichzelf was geen mis drijf. Inmiddels stijgt het aantal blanken dat het land wil ontvluchten ziender ogen. Honderden vluchten uit Zuid-An- gola naar Zuidwest-Afrika. Minister Bjarnason zei bij het vaststel len van de nieuwe grens geen rekening hebben gehouden met het onbewoon de eiland Rockall, waarop Engeland aanspraak maakt. Rockall kan, volgens hem, geen aanspraken maken op de noodzaak van een economisch gebied. Volgens minister Bjarnason is de uit breiding van de grens noodzakelijk ge worden om overbevissing van de IJs landse visgronden te voorkomen. Er werd al een geruime tijd uitbrei ding van de IJslandse visserij grens ver wacht. Premier Hallgrimsson zei vorige maand internationaal verzet te verwach ten bij de uitbreiding van de grens. „Maar wij hebben eerder dergelijk ver zet ervaren”, voegde hij eraan toe. Zowel de Britse regering als de visse rij-industrie in Groot-Brittannië hebben de eenzijdige maatregel van Ijsland gis teren betreurd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen voegde hier echter aan toe dat de Britse overheid het toejuicht dat Ijsland de verzekering heeft gegeven dat over de kwestie kan worden gepraat. Wij hopen dat deze besprekingen spoedig zullen beginnen en zullen leiden tot NEW YORK (AFP en UPI) „De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties is ongerust over de situatie in het Midden-Oosten”. Dit zei de woordvoerder van de wereld organisatie gisteravond na het Egyptische besluit om geen verlen ging van het mandaat van de VN- troepen in de Sinai te aanvaarden. AP meldde gisteren dat de Amerikaan Robert Weiszman tien keer onder zijn eigen (joodse) naam had gesolliciteerd en geen enkele keer antwoord had gekre gen. Bij wijze van proef solliciteerde hij daarna ook tien keer onder de naam Robert Smith, en toen kreeg hij acht keer een antwoord. Hij heeft daar met ijzeren logica zijn conclusie uitgetrokken en zijn naam veramerikaniseert: hij heet nu Robert America. Maar toen loannidis kort geleden bij de gevangenisdirecteur zijn oproep voor het oroces moest afhalen, heeft hij zijn voorganger ontmoet en met hem enige vriendelijke plichtplegin gen uitgewisseld. Plausibel is, dat de eigenlijke krachtmeting tussen deze twee mannen pas zal plaatsvinden tijdens het Polytechniosproces. Vooralsnog hebben ze er beiden belang bij de gebeurtenissen van 21 april als een ideologische revolutie voor te stellen. Pas in een latere fase, zo zal loannides verkondigen, heeft Papadopoulos deze revolutie een te sterk persoonlijk stempel gegeven. Waarschijnlijk zal er tijdens het proces een heel andere discrepantie aan de dag treden, namelijk die tus sen „kolonels” die het vuile en ris kante werk hebben gedaan, en de generaals, die zich daar in een latere fase bij hebben aangesloten. Van de aangeklaagden waren er drie generaal op 21 april 1967. Eén hunner Zoitakis de latere vice- koning heeft stellig een doorslag gevende rol gespeeld, al komt hij nu met de mededeling dat hij „die nacht heeft geslapen.” Hij is de verbin dingsman geweest tussen de gene raals, die de staatsgreep overwogen, en de kolonels, die er meer haast mee hadden. Toen hij in eigen kring ver nam dat de generaals in april nog niet wilden toeslaan, heeft hij dit bij de kolonels overgebracht, die daarna hun eigen slag sloegen. Misdrijven die in het kader van de dictatuur zijn gepleegd zullen bij la tere processen aan de orde komen. Tegen Papadopoulos en een aantal andere militaire- en burgerlijke oud- Papadopoulos en vele anderen zul len ook verantwoording moeten af leggen voor hun aandeel in het uiter mate bloedig neerslaan van het ver zet op de polytechnische hogeschool in november van datzelfde jaar. loannidis, de man die hem maand als dictator ten val bracht, zal behalve voor de Polytechnios-affai- re ter verantwoording worden geroe pen wegens het verwekken van de catastrofale staatsgreep op Cyprus een proces waarvan de voorberei ding nog niet is begonnen, maar dat als het eindelijk wordt gehouden, voor hem zeker levensgevaar inhoudt en voor zijn leiderschap van de mislukte putsch van februari j.l. Al op maandag 21 juli begint voor de krijgsraad een proces tegen 21 lagere officieren die hierbij waren betrok ken. En ten slotte begint op 7 augus tus een groot krijgsraadproces tegen 31 leden van de militaire politie die van folteringen worden geschuldigd. Kortom, aan processen geen gebrek de komende weken. En toch zijn veel rGieken onbevredigd. Ten eerste om dat het initiatief tot de berechting van de staatsgreep niet is genomen Even een waar gebeurd verhaal, dat Is altijd leuker dan een onwaar gebeurd verhaal. Ter inleiding van de Vierdaagse in Nijmegen stonden Nederlandse majo rettes opgesteld met pluimen op hun hoofd en vlaggen in hun hand van de verschillende deelnemende naties. Her man Emmink ging naar ze toe en vroeg ze stuk voor stuk welke vlag van welk land ze zo kranig omhoog hielden. Dat gaf wel enige verwarring tussen de En gelse en de Noorse vlag natuurlijk, maar een kniesoor die daar op keek. Toen kwam Emmink bij het meisje met de Israëlische vlag. Welke vlag heb jij?, vroeg hij en dat meisje antwoordde: „Nou, ik geloof die van de TROS.” Het Korydallosproces geldt slechts één misdaad: het voorbereiden en plegen van de staatsgreep van 21 april 1967, met andere woorden het plegen van hoogverraad waarop levenslang staat en van militaire rebellie, waarop de doodstraf kan vol gen. Er wordt overigens niet ver wacht dat deze burgerlijke rechtbank van vijf rechters er zullen twee aanklagers optreden tot doodstraf fen zal besluiten. Hoger beroep zal in ieder geval mogelijk zijn, maar de kolonels zullen na veroordeling de eigen kostuums die ze nu nog dragen voor gevangeniskledij moeten wisse len. TURIJN. (Reuter) Turijn is de grootste Europese stad met een commu nist als burgemeester geworden. De communisten hebben bij de verkie zingen van 15 juni de absolute meerder heid in de gemeenteraad verworven. Zij hozen de 44-jarige journalist Diego No- velli tot burgemeester. ernstige onderhandelingen over de voor waarden voor een herziene overeen komst, zei hij. In 1972, toen Ijsland zijn visserijgrens van 12 naar 50 mijl verlegde, ontstond een bittere „kabeljauwoorlog” tussen de Britten en de IJslanders. Engeland zond zijn marine om de Britse vissers te beschermen. In 1974 kwam hieraan een eind toen beide landen een overeen komst sloten waarbij Britse trawlers onder bepaalde voorwaarden binnen de zone mochten vissen. Het Griekse parlement had afgelo pen winter een plechtige resolutie aangenomen waarin de 21ste april uitdrukkelijk een staatsgreep wordt genoemd zonder ideologisch motief en geen „revolutie” die nieuw recht zou kunnen scheppen. Nu de uit de staatsgreep voortgekomen regeringen niet worden vervolgd, zullen de ver dedigers van de kolonels proberen aan te tonen dat deze regeringen toch nuttig zijn geweest. Met andere woorden: de rechterlijke macht is in pijnlijk conflict met de wetgevende macht. De meeste speculaties gelden intus sen de vraag hoe tijdens het proces de verhouding zal zijn tussen de eer ste dictator, Papadopoulos, en de duistere man die hem in 1973 als zodanig opvolgde: ex-brigade-gene- raal loannidis. De laatste zit op eigen verzoek in een andere vleugel van de Israel is van mening dat het Egypti sche besluit een poging is om een uiter ste termijn te bepalen voor de bespre kingen via de VS om te komen tot een tussentijds akkoord. Dit heeft een func tionaris van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken gisteravond verklaard. „Israël zal zich niet overhaast tot een akkoord laten drijven teneinde een be paalde termijn in acht te nemen”, zei hij. De mannen, vermoedelijk waren het er zes, verschaften zich via de kelder van het gebouw toegang tot de bank. Zij maakten gebruik van de modernste ap paratuur zoals de thermische lans. Behalve hun instrumenten lieten de inbrekers lege boterhamzakjes, lege melkflessen en sinaasappelschillen ach ter. Voor Nederland zal de IJslandse maatregel niet van vandaag op morgen gevolgen hebben, omdat de omgeving van Ijsland geen belangrijk operatieter- rein voor de Nederlandse vissers is. Aanhangers van rechtse partijen in Israel hebben in Tel Aviv een betoging gehou den. Zij eisen van de regering dat geen concessies worden gedaan aan Egypte. „Dr. K.” zo staat aan het adres van de Amerikaanse minister Kissinger te lezen op een van de borden van de demon stranten, „We zullen u niet een tweede vredesprijs laten winnen door middel van ons bloed”. met invloed. Tegelijk de Arabische Om verschillende redenen krijgt de Islamitische wereldbeweging met het jaar meer politieke neemt het gewicht van topconferenties af. Allereerst speelt geld hierin een grote rol. Saoedi-Arabië, het hart van de Islam, is tegelijk het rijkste olieland. Sinds 1969 werkte koning Fei- sal onafgebroken aan de geleidelijke blokvorming van de moslimlanden. Hij werkte daarmee Nasser tegen in zijn streven naar pan-Arabische blokvor ming. Het was de geruchtmakende brand in de Aqsamoskee in Jeruzalem die de moslims op alle continenten deed op schrikken en meteen het streven van koning Feisal een enorme stimulans gaf. Saoedi-Arabië had geld en zou in de oktoberoorlog van ’73 een beslissende rol spelen in de olieboycot. Met Nassers dood in 1970 was Egypte’s rol als leidinggevende Arabische natie eigenlijk uitgespeeld. Ten tweede is de Islamitische wereldbeweging vrij van één natie, die nu juist in de pan- Arabische besluitvorming bijzonder rem mend heeft gewerkt: de Palestijnen. Het is de aanwezigheid van de Pales tijnen in de Arabische liga die de poli tieke manoeuvreerbaarheid van Egypte, Jordanië en Syrië jarenlang verlamd heeft. Om een voorbeeld te noemen het was de Palestijnse delegatie op de Ara bische topconferentie in Kartoem die het drievoudig neen doordrukte: geen vrede, geen erkenning en geen onderhandelin gen met Israel. Israëlische functionarissen hebben herhaaldelijk verklaard dat zij geen ver band zien tussen het VN-mandaat en pogingen van minister Kissinger om te bemiddelen inzake een nieuw troepen- scheidingsakkoord. Israel heeft de VN gevraagd het mandaat met ingang van 24 juli met nog zes maanden te verlen gen, aldus de functionaris van Buiten landse Zaken gisteravond. Egypte ver lengde het mandaat op 24 april met drie maanden. Het veranderen van je naam is geen heksentoer in Amerika, zoals het vol gende voorbeeld moge aantonen, dat ik aantrof in de Esquire van juni van dit jaar. „Waarom ik liever Natty Bumppo ben dan John Dean” heet het vermake lijke stuk, waarin Natty Bumppo uitlegt waarom hij zijn eigenlijke naam John Dean voor de luttele som van 31 dollar via de rechter officieel omruilde voor Natty Bumppo. Terwijl hij rechten stu deerde werkte hij op een krant en moest hij tijdens het Watergate-schandaal kop pen als „John Dean loog tegen FBI” doorgeven. Het lukte hem nog even om de kwalijke John Dean in zijn eigen krant consequent met „John W. Dean III” aan te duiden, maar dat bleek op den duur niet vol te houden. Iedereen begon grappen op zijn naam te maken. Dus hij wou zó snel mogelijk van die besmette naam af, te meer omdat hij na een geslaagd examen als advocaat wilde beginnen, op het moment dat de andere John Dean net als advocaat geschorst werd. Toen herinnerde hij zich een boek over Nixon waarin over John F. Kenne dy gezegd werd dat deze „de scherpzin nigheid en geestkracht van een Natty Bumppo bezat.” Die Natty Bumppo had hem toen al meteen aangetrokken, en navraag leerde hem dat er een soort Old Shatterhand-figuur was die overigens slechts enkele keren in de boeken van James Fennimore Cooper opdook. De BEIROET. Op de conferentie van Islamitische landen in Djeddah hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de moslimlanden één onderwerp cen traal gesteld: de bevrijding van de door Israel bezette gebieden met inbegrip van de heilige stad Jeruzalem. De confe rentie streeft naar een versterking van de Arabische en. in wjjder verband, van de Islamitische solidariteit. Js f «SS V -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3