n RESTAURATEUR WESTERHOVEN KOCHT 19E EEUWS BUITEN OP RUIMING Heemskerker maakte amok F r» Ki «8® w - ba iW putUcs v kortingen 20 50% ras iSSte;"'-'F isi 1 I IWtó Ni Bromfietster botst 93 'M w J I «'1 ■Ki Kort IJmondnieuws tegen automobilist NU op die toch al lage FABRIEKSPRIJZEN -O 1 w WOENSDAG 1 6 JULI 1975 5 PLAATSELIJK NIEUWS door Ko van Leeuwen Onenigheid met pa w Pi Garenblekerij Tennisbanen en paarden HAAGSE KLOKKENISTE OP VELSENS CARILLON Als voorbeeld: oor dames. Bs nog veel meer interessante koopjes rrvnr met Bert van der Veer IJmuiden Plein 1945 nr. 6 tel. 02550 - 16971 hij FAVETEX BOEKHANDEL ERASMUS i? ■I SANTPOORT Het gerenom meerde eethuis „De Uilenboom” aan de Hoofdstraat in Santpoort is niet meer. Maandag beleefde dit etablissement de eerste dag dat de bordjes verhangen waren: Op de ramen staat nu in oude-stijl-letters „Café Biljart” geschilderd en de naam die deze dorpstapperij draagt is voortaan „De Groene Valck”. Wie het hoorde, trok rimpels in het voor hoofd en vroeg zich in stilte af waarom een goedlopende eetgele genheid plots overgleed in bruin ca fé. De reden is even eenvoudig als verrassend: Eigenaar Jan Wester- hoven kocht onlangs het stille en statige 18e-eeuwse buiten „Vlugt- Hoven”, dat eveneens aan de Hoofd straat ligt, naast „De Stoeterij”, waarin Westerhoven zijn bruiloften en partijen besproeit. Hij wil daar binnen 3 jaar een hotel van maken. M 1 KJ „Vlotbruggen” i! MIe kleuren, aUe maten van 15,9® iBh 1 j I I ff k-. Vlugt-Hoven F en 9-12 wordt een rustiek hotel Iwas- traat. d 12- [et de >ellet- life K at 4a. itweg: taanse .15 u.: (ADVERTENTIE) rrnwwi Het oude buiten „Vlugt-Hoven” gefotografeerd aan de voorzy de. Links ernaast het koetshuis waarin „De Stoeterij’’ gevestigd is. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) fï >pend 9.30- Ge- Iweer VELSEN. Doordat de Velsense bei aardier Hein de Ligt met vakantie is zullen de wekelijkse carillonbespelingen op zaterdag 19 en zaterdag 26 juli wor den verzorgd door Heleen van der Weel uit Den Haag. Sinds 1 mei van dit jaar is Heleen van der Weel, na een studie te hebben afgerond aan de beiaardierschool te Amersfoort, stadsklokkeniste van Den Haag. Zij is daar ook organiste. Voor de beide concerten, op het carillon van de stadhuistoren, stelde zij de volgende pro gramma’s samen: Sroen- t door „Vlugt-Hoven” gaat een hotel worden met ongeveer veertig bedden. „Een goed i de botste 7GH- ntaal i au- van vol- 15555, i.: „zo a.l. urn of morele schlo”. IJmuiden Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort Hoofdstr. 234, tel. 378371. 19 en r”, a.l. maar .30 u.: m, kt. 10 „Men» „The .15 u.: iekers- ..15 u.: tad. pop- jens: nen- Si ff deel van Santpoort doen in het dorp nog steeds de ronde. Niet iedereen die stof aandraagt is het steevast met de ander eens, maar toch zorgen velen voor bouwstenen die het verhaal rond kun nen maken. „The Mijmerend over vroeger jaren en over de nabije toekomst zit restaurateur Wes terhoven in zijn herboren café. Nippend aan een king-size bier zegt hij: „Het is nu veertien jaar geleden dat ik deze zaak als dorpscafé van mijn vader over nam. Het werd daarna een bekend eet huis, maar de laatste tijd hebben de restaurant-activiteiten zich vooral ver plaatst naar het Chalêt. (Westerhoven opende in februari van dit jaar een café-restaurant in het Zwitserse chalêt aan de Wüstelaan). In het chalêt bevin den we ons in een betaalbare prijsklasse voor iedereen. Steeds meer mensen gaan „Iets meer naar het noorden trof men in Santpoort in de 18e eeuw nog een tweede herberg aan. Deze heette De Valk en stond aan de westzijde van de Hoofdstraat, niet ver van het begin van de Hageiingerweg.” Een officieel tintje vond Jan Wester hoven niet zo passen bij de wederge boorte van dit buurtcafé. Vrolijkheid echter zeker. Daarom kan er tot en met volgende week zondag tien uur ’s avonds „gevlotbrugd” worden. Elk die de tappe rij betreedt mag een kansje wagen en meedingen naar de daarvoor uitgeloofde prijs: een vat bier, een winst die in de vorm van bierbonnen wordt uitbetaald. Het „vlotbruggen” is een Oudhollands biljartspel. In een hoek van het biljart ligt een houten plateau met gaten waar in nummers staan. Nu is het zaak een biljartbal via de band op het hoogste getal te krijgen. Driemaal mag men stoten en de som van die drie beurten wordt genoteerd door barkeeper Karei Nuyten. Meen niet dat het eenvoudig is, waarde cafébezoeker, zelf bracht ik het slechts tot vijf punten. Maar het kan nog lager, ben ik al te weten gekomen. Westerhoven: „De ironie van alles is dat ik nu aan „Vlugt-Hoven” gekomen ben omdat ik destijds een kleine onenig heid had met pa. Toen ik de Uileboom van m’n vader wilde overnemen, stelde hij daarvoor zijn eisen. Dat ging niet zomaar. Eigenwijs als ik was, vond ik die te hoog. Ik gooide mijn kop in de wind en ging op zoek naar een pand waar ik voor mezelf kon beginnen. Dat lukte natuurlijk niet. Op een goeie dag waar ik het lef vandaan haalde be grijp ik nog niet stond ik op de stoep bij „Vlugt-Hoven”. Zonder één gulden in m’n zak belde ik aan. De eigenaar, de heer Stam, deed open en ik zei: „Kan ik dit huis kopen? Ik wil er een zaak in beginnen.” Nou, meneer Stam moest na tuurlijk erg lachen. Nu heeft hij me kort geleden opgebeld. Hij zei: „Wester hoven, ik herinner me nog dat ei jaren geleden hier een kasteleinszoon aanbelde die „Vlugt-Hoven” wilde kopen. Ik kon zo zien dat-ie geen cent in z’n zak had. Wil je het nu kopen?” En Westerhoven wilde dat. Hij heeft er zijn plannen al voor klaar; vertelt ze als we door de lommerrijke tuin er hoort 6000 vierkante meter beboste grond bij „Vlugt-Hoven” wandelen. Wijst op de parkeerplaats die gaat veranderen. Nu zijn er stemmen die beweren dat de herberg dichter bij het café stond dat nu „De Groene Valck” heet; zelfs zijn er die fluisteren dat de oude herberg pre cies op die plaats heeft gestaan. Maar hoe het ook zij, in elk geval moet de naam De Valk ontleend zijn aan het feit dat Amsterdamse patriciërs, ter valkenjacht op weg naar de duinen van Bredrode, de herberg aandeden. Die valkenjagers kwamen dan over de dijk via Spaarndam naar Santpoort, verpoos den enige tijd bij de herberg, om dan Zaterdag 19 juli van 16-17 uur. 1. Concerto in d (drie delen): J. G. Wal ther, bewerking L. ’t Hart; 2a. Alleman de uit de 2e franse suite, b. Badinerie uit de 2e orkest-suite: J. S. Bach; 3. Serena de (uit de dorische suite): Leen ’t Hart; 4. Inleiding en passacaglia: Anton van Ooik; 5. Twee songs; 6. „Circus Renz”: G. Peter; 7. Kleine suite (drie delen): Heleen van der Weel; 8. Improvisatie. öi: .jcUgjai Jehova’s Getuigen. Het jaarlijks congres van de Jehova’s Getuigen zal nu van woensdag 24 tot zondag 27 juli worden gehouden in de Utrechtse Jaar beurshallen. Het thema hiervoor luidt „Goddelijke soevereiniteit”. Voro dit congres worden veertigduizend bezoekers verwacht, waarvan ongeveer honderd- vijftig uit IJmuiden. Valse sleutels. Opnieuw hebben in Velsen inbrekers toegeslagen die gebruik maakten van een valse sleutel. Ditmaal was de keus gevallen op het postagen- schap aan de P. ,C. Hooftlaan. Uit een niet afgesloten kast werd vijfhonderd gulden gestolen. gH| tegenwoordig buiten de deur eten en daar kan dat voor de prijs van een goeie chinees.” Dan vertelt hij van de aankoop van „Vlugt-Hoven”, waarvan hij al enige ja ren het koetshuis heeft gehuurd. Dat heeft Westerhoven herschapen in een opgeruimde en versierde paardenstal waarin nu proper hapjes en drankjes voor gezelschapsfestiviteiten geserveerd worden. Zaterdag 26 juli van 16-17uur.l.Lied en twee variaties over „Onse Vader in Hemelrijck”: Nicolas Vallet (17e eeuw); 2. Toccata en gigue: P. D. Paradies; 3. Lied, variaties en fugato over „Wij moe ten Gode zingen”: Willem Vogel; 4. Me nuet, trio en gigue uit de 3e franse suite: J. S. Bach; 5. Variaties over „Al leen Gott in der Hoh' sei Ehr”: Leen ’t Hart; 6. Volksdans (uit Haags Beiaard- boek): Henk Herzog; 7. Toccata voor beiaard: Addie de Jong. De Heemskerker stelde de bemoeie nis van zijn vriend weinig op prijs, greep een mes en wilde daarmee op zijn vrouw inslaan. Er ontstond een worsteling waarbij de man het mes ontfutseld kon worden. In gezamen lijke inspanning werkte men de door het dolle geraakte man de deur uit, zodat hij buiten wat uit kon razen. De bewoner nam dit echter niet en HEEMSKERK. Een 26-jarige Heemskerker heeft gistermiddag he vige opschudding veroorzaakt. Om streeks 15.30 uur kreeg de man in zijn woning aan de Lessestraat hoog lopende ruzie met zijn vrouw. Een vriend, die met zijn echtgenote bij het kibbelende stel op visite was, trachtte de zaak te kalmeren, echter met een averechts effect. Restaurateur Jan Westerhoven waagt een kansje (buiten mede dinging) bij het vlotbruggen, een Oudhollands spel op het biljart. Links naast hem barkeeper Karei Nuyten, die de scepter gaat zwaaien in „De Groene Valck”. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Een 18-jarige brom fietsster uit Beverwijk is gistermiddag met een beenwond in het Rode Kruis Ziekenhuis opgenomen. Op de hoek Groenelaan-Populierenlaan botste het meisje tegen een personenauto. Tijdens de storm is vannacht de top uit een boom aan de Prinsesselaan ge waaid. Er werd geen schade aangericht. Br*’ V.'- trapte de deur in. Wederom greep hij een mes waarmee hij zowel z jn vrouw als het bevriende echtpaar be dreigde. Het drietal koos het hazepad en vroeg een buurvrouw de politie te waarschuwen. Inmiddels was de man in zijn auto gestapt, waarmee hij enkele rondjes reed. Weer bij zijn woning aangekomen, reed hij met zijn auto op zijn vriend in. Deze kon door weg te springen nog juist het vege lijf redden. Ver volgens koelde de man zijn woede op de gloednieuwe Chrysler-personenau- to van de vriend. Hij ramde deze wagen enkele malen, waardoor flinke schade ontstond.. Toen de politie arriveerde, was de man gekalmeerd. Zonder verdere moeilijkheden te veroorzaken liet hij zich meenemen naar het politiebu reau waar hij voor nader verhoor is ingesloten. Zo komen we te weten dat „Vlugt- Hoven” in vroeger tijden een garenble kerij moet zijn geweest, een van de vele die Bloemendaal en Santpoort eens rijk waren. Komende vanuit Haarlem trof men als eerste blekerij „Bleek En Ho ven” aan, daarna volgden „Spaarenberg” en „Zorgenvrij” aan de Wüstelaan en tenslotte, even om de hoek, werd het rijtje gesloten door „Vlugt-Hoven.” De naam „Vlugt-Hoven” zou zijn ont staan doordat het aangrenzende polder land in de jaren voor 1865, toen het IJ zich nog tot deze contreien uitstrekte, elke jaar steevast enkele dagen onder water liiep. Boeren en pachters trokken dan naar de plek die nu „Vlugt-Hoven” heet om op dit hoger gelegen gedeelte droger dagen af te wachten. Waarschijn lijk eind 1700 of begin 1800 liet de staatsraad mr. J. de Bont het huis „Vlugt-Hoven” bouwen. Na hem be woonde zijn dochter dit buiten. Daarna werd het gekocht door de legendarische Velsense burgemeester J. C. Enschédé, die van 1853 tot 1892 eerste burger in de gemeente was. Hij woonde er tot zijn dood. Wanneer het nieuwe hotel gereed is, zal het de oude naam „De Uilenboom” krijgen. Hoe oud die naam is, ook dat is niet met zekerheid bekend. Oude Sant poortenaren verzekeren hem zeker voor een eeuw. Overigens stoelt ook de nieuwe naam van Westerhovens café uit de historie. In zijn boek „Hart van Kennemerland” (uitgegeven ter gelegenheid van het 50- jarig jubileum van Hoogovens) schrijft drs. J. van Venetien: Zo werd het toch nog een mooie zomer, met Wimbledon, de Tour de France, het Apollo-Sojoez-project, Twee Russen en drie Amerikanen gaan elkaar op grote hoogte de hand schudden. Dat is leuk. Toen, het moet in het najaar van 1968 geweest zijn, de Engelse panda An-An naar Rusland werd gevlogen om daar een avontuurtje te beleven met de Russische panda Chi-Chi werd dat ook al als een goed teken gezien, de koude oorlog was nog een begrip in discussies. Het ging trouwens maar zozo tussen Chi-Chi en An-An. De Russen hebben nu tenminste de moeite genomen Engels te leren en de Amerikanen spreken vloeiend Russisch. Dat weet Chriet Titulaer dan allemaal te vertellen, de wijze kabouter in het technologische sprookjeswoud, die in de uitzendingen rond het ruimte-rendez- vous vertrouwd welgeïnformeerd in Hil- versum-control verscheen. Hij kon een aantal aardige vergelijkingen trekken tussen de toestand bij de kosmonauten en de toestand bij de astronauten en hij toonde zich niet te beroerd te verduide lijken dat Cape Kennedy weer Cape Canaveral was geworden (waarom ei genlijk? vraag ik mij af. Het is toch een heel gedoe, zo'n naamsverandering, hoe gaat dat met de briefhoofden, de emble men, de Amerikaanse ANWB-richting- aanwijzers?). De Russische televisie wist het volle pond te halen uit de eerste Sowjet- lancering in de geschiedenis van de ruimtevaart die rechtstreeks door de te levisie werd uitgezonden. Het leek wel of ze tien tv-camera’s op de lancierbasis hadden opgesteld plus een unit in het vluchtleidingscentrum plus op straat in Moskou plus op de ruimtevaarttentoon- stelling in de hoofdstad. De hele wereld kon meekijken naar deze vlekkeloze re portage, in 1964 reikten beelden vanuit Californië via de satelliet Relay 1 met moeite over de Stille Oceaan tot in Tokio, toch bij de Olympische Spelen van dat jaar, vanuit Japan, bleef het behelpen in Europa. De verworvenheden van de vooruit gang zijn in de praktijk gebracht, echter niet overal. In de middag had de EO het magazine Van Hart tot Hart, een 14- daags programma voor verplichte thuis blijvers. Een nuttig en ouderwets pro gramma. Ouderwets in de uitwerking, ouderwets omdat presentatrice Marieke Tichelman haar studiogast verwelkomde met: „Mag ik U wat vragen?” Nuttig, omdat vooral oudere mensen best te recht kunnen bij Van Hart tot Hart, mits zij geen atheïst zijn dan, want de EO slaagt er in de evangelische uitgangs punten zelfs in een interview over werkloosheid waar te maken. Dat ging zo, het weigeren van werk kwam ter sprake. De heer Van der Stouw zei: „Ik geloof niet dat men zo snel mag beslis sen naar een afwijzing toe (het was een maatschappelijk werker). Werk is een zegen van God, dat mag je niet zo gauw weigeren”. De techniek heeft ook voor het Spel zonder Grenzen gevolgen gehad. Dick van ’t Sant, die de Nederlandse eindver antwoordelijkheid heeft voor dit spekta kel, beklaagt zich daarover in de NCRV- gids. „Onze kracht was altijd om de méns naar voren te halen, nu werden ze verstopt in enorme poppen en robots”. Dick van *t Sant heeft gelijk. Toen de equipes gisteren in Mannheim uit reus achtige postpakketjes sprongen, was er even een close-up van een beeldschone Italiaanse (beetje Claudia Cardinale-ty- je). Zij werd daarna niet meer gezien, ze zal wel in zo’n dolkomisch schuim rubberen pak hebben gezeten. Het thema in Duitsland was de PTT, dat is een gemoderniseerd bedrijf, maar de spelle- tj esbedenkers hadden zich ingehouden. Een ventilator, een lopende band, een lorrie, het was er allemaal wel, het ergste was echter het herhaaldelijk ge bruik van draaihekken, een akelige uit vinding. Het werd desondanks een glorieuze avond voor Nederland. Montfoort werd tweede met 41 punten, slechts het Zwit serse Faido ging ons voor. Het meeste medelijden verdient Bosa, de Italianen bleken gewoon te k lein en te fragiel voor de stevige Duitse spelen. In een andere competitie versloeg gis teren de televisie de radio, maar, het zal Dick van ’t Sant genoegen doen, dat zat ’m in de mens, niet in de techniek. In het radioverslag van de Tour de France liet reporter Theo Koomen een steek vallen zelfs de beste breister struikelt wel eens, om met de schrijver P. G. Wodehouse te spreken, toen het hem ontging dat door de tweede plaats van Lucien van Impe in de zeventiende etap pe Joop Zoetemelk zijn derde plaats in het algemeen klassement verloor. Zelfs anderhalf uur na de aankomst, in een nabeschouwing over Hilversum III, gaf Koomen de stand van zaken nog ver keerd weer. De radio had dit nieuws uit de Tour pas in de nieuwsberichten van zeven uur. Op dat tijdstip had de televi sie met commentator Fred Racké de treurige ontwikkeling al gesignaleerd. naar Brederode door te gaan. Vele jaren later kwam bij het café De Uilenboom in Santpoort nog een wachtlokaal voor de oude stoomtram die schalks de bij naam „De Koffiemolen” kreeg. In 1924 was die pret voorbij. Het traject Haar- lem-Velsen, dat nimmer lonend was ge weest, werd op 8 i april van dat jaar opgeheven. In deze historische omgeving gaat dus binnen enkele jaren een rustiek hotel gevestigd worden. En De Uilenboom werd opnieuw dorpscafé. Het oude bil jart staat er weer en aan de wand heeft de zilveren zweep van de Santpoortse harddraverij vereniging een ereplaats. Elk jaar wordt die zweep weer gewon nen. Door wie, dat maakt niets uit, zij blijft er hangen. LX ff hotel moet het worden”, zegt Westerho ven. „Deze buitenplaats moet zijn rus tiek karakter behouden. Er zit voldoende grond bij om daar ook nog leuke recrea tieve dingen mee te doen. Ik denk aan een paar tennisbanen en aan een stalac- commodatie voor paardrij activiteiten. Nou, en dan blijft er nog voldoende grond over om misschien een paar leuke kleine bungalowtjes neer te zetten.” De Santpoortse horeca-ondememer heeft er kennelijk plezier in de historie leven in te blazen. Het buiten „Vlugt- Hoven” mag dan niet tot de allerbelang rijkste monumenten van Santpoort be horen; toch is het zeker interessant om er even voor terug te blikken naar de voorbije jaren. Vele verhalen over dit <:-"' imIh i JiH HF ï-

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5