Hans Boskamp: ’t lijkt niet op een ordinaire live-show gerestaureerd Sex-musical kon met minder naakt beter en Ladislav Cerny overleden Magistraal orgelspel door Anton Heiller 01! 9.00 ■DEZE WEEK InTI^IÖ Werk „Meester van Alkmaar” Nostalgisch tekenen door Gerrit Dekker «SO a Roth op Cavaille-orgel Gilbert op clavecimbel w t I. I Terug in Rijksmuseum WAARD OM BEWAARD TE BLIJVEN In Haarlemse Orgelmaand Op Müller-orgel in Sint Bavo V F I 4 Jazzdrummer Singleton overleden EEN GOLF HUREN? Bij Bouwens sturen! Bouwens Autoverhuur een ster die al 20 jaar straalt Film over leven Josephine Baker „LET MY PEOPLE COME” IN AMSTERDAMS FRASCATI O: te 'Tal (Hl WOENSDAG 1 6 JULI 1975 9 KUNST lv R r Biefstuk Wilt u abonnee worden? Bel dan overdag 020 - 5411345. illi, KW 1 l (Van onze kunstredactie) (ADVERTENTIE) Een der scenes uit „Let my people come” Voor alle duidelijkheid: het Engelse ROLF STALLINGA H.S. Daniël Roth voor het orgelklavier. heeft Anton Heiller (ADVERTENTIE) HAARLEM. De befaamde Oosten rijkse organist Anton Heiller, al sinds 1952 in veelzijdige muzikale zin mede werker aan de Haarlemse Orgelmaand. heeft dinsdagavond weer het Müller- orgel van de Grote of Sint-Bavokerk be speeld tijdens een gemeentelijk orgelcon cert. bouwj. 1975 m. Stroganoff-sauce RESTAURANT Grote Houtstraat 21 Kampervest 23 - Haarlem Telefoon 31 26 38 Gina Lollobrigida: STOCKHOLM. (AP) Greta Garbo, de vermaarde Zweedse filmster uit de jaren dertig, heeft onlangs voor het eerst in 12 jaar een bezoek aan haar land gebracht. Zij logeerde er in het zomerverblijf van graaf Johan Berna dotte, in het zuiden van het land. Maar dal was alras bekend en hierop is de actrice in het geheim uitgeweken naar vrienden in Stavanger, aan de zuidwes telijke kust van Noorwegen. In september wordt Greta Garbo 70 jaar. PARIJS (AP). De Amerikaanse filmproducenten Hank Kaufman en Gene Lerner hebben hier dinsdag meegedeeld een overeenkomst te hebben getekend over de rechten tot het maken van een film over de onlangs overleden revue- ster Josephine Baker. De andere ondertekenaar was de man van Josephine van wie zij de laatste jaren gescheiden had geleefd Jo Bouil lon, de Franse orkestleider, arrangeur en componist. NEW YORK (DPA). Zutty Singleton, een van de beroemdste, uit New Orleans afkomstige jazzdrummers, is maandag op 77-jarige leeftijd in een ziekenhuis in New York overleden, zo is dinsdag, be kend geworden. Singleton behoorde tot de eerste drum mers die „brushes” (borsteltjes) gebruik te. Hij wordt ook gezien als de uitvinder van de drumsolo. Zutty drumde bij vele bekende jazz musici, zoals Louis Armstrong, Earl Fatha Hines, Jimmy Noone, Roy Eldrid ge, Fats Waller, Charley Parker en Dizzy Gillespie. Vijf jaar geleden werd hij door een be roerte getroffen waardoor hij zijn muzi kale loopbaan moest beëindigen Ik ken hem een heel klein beetje, zijn vrouw ook, want ze schildert, Daarom weet ik dat hij zijn boek met nadrukken van zijn journalistie ke prenten terecht aan haar heeft opgedragen. Ze deelt zijn voorliefde voor oude boerderijen, kerkjes en landschappen- Nog maar tien of vijf tien jaar geleden zou zoiets voor uiterst burgerlijk en kwalijk-traditio- neel zijn versleten, maar tegenwoor dig sta je met die voorliefde weer helemaal vooraan in de rijen van actiegroepen die het milieu bescher men, oude huisjes restaureren en zich installeren in opoe-spulletjes. En zo vinden generaties een brug naar el kaar, naar het verleden en hopelijk een gerestaureerde toekomst. hun leven ervan afhangt. Het is de generale repetitie van Let my peo ple Come, een Amerikaanse „sexual musical”, direct vanuit New York’s Village Gate overgevlogen naar Holland, waar het parodistische, maar vrolijk-schaamteloze seksge- beuren het twee maanden moet uit houden. w AMSTERDAM (ANP). Het schilde rij „De zeven werken van barmhartig heid” is na een langdurige en gecompli ceerde restauratie weer opgesteld in het Rijksmuseum te Amsterdam. De zeven eikehouten panelen werden in 1504 ge schilderd voor de Sint Laurenskerk te Alkmaar. Omdat de naam van de kun stenaar niet is overgeleverd, wordt hij doorgaans „De meester van Alkmaar” genoemd. sa. aaSëSsiaffl maken. Men kan er rustig met het hele gezin naar toe. Wat in deze musical ge beurt, is een satire op de seksualiteit. Werkelijk alle kanten van het sexleven worden erin belicht. Recht voor z’n raap, toegegeven, maar het is geen porno, het is niet aanstootgevend, niet beledigend, voor welk volksdeel dan ook. Trouwens, van de 22 nummers zijn er maar acht naakt”. Boskamps hulp wordt ingeroepen voor de door Earl Wilson jr. (tekst en muziek) en Phil Oesterman (regie) oorspronkelijk gemaakte musical, die meer weg heeft van „Hair” dan van „Oh Calcutta”. Spe ciaal ten behoeve van het Nederlandse publiek moet een aansprekend synoniem voor een „red light district” worden ge vonden. Hans Boskamp roept enthousiast uit „Seadike, of course”. Hulpregisseur en producers zijn er tevreden mee. Sea- dike past uitstekend in de tekst. Geen van de Amerikanen kan zich er op beroemen een toonaangevende ster te zijn. Volgens een insider veroorzaakt dat juist zo’n aangename sfeer in de cast. Dit is typische een „company”-musical: ieder is even belangrijk. Een danseresje, Dorothy Chansky, ver telt: „Ja, we zijn direct vanuit New York, via Brussel, naar Amsterdam gekomen. Heerlijke stad. Er is alles verkrijgbaar Anton Heiller kende het orgel reeds uit de jaren, die vooraf gingen aan de grote restauratie, die in augustus 1959 begon en die in juli 1961 voltooid werd. Daarna had het orgel met zijn „nieuw”, weer oorspronkelijk klankkarakter spoe dig voor hem geen geheimen meer. Heiller kon het instrument laten be antwoorden aan zijn interpretatie - ide aal voor verschillende orgelmuziek - stijlen en speciaal de orgelstijl van Jo hann Sebastian Bach. Hij heeft steeds bij zijn vertolkingen van Bach composi ties op het prachtige orgel, dat gebouwd werd in de tijd, dat Bach te Leipzig werkte, een verrassende synthese van muziek en instrument tot stand ge bracht. Dinsdagavond HAARLEM. De Franse organist Daniel Roth, docent aan de Internatio nale Zomeracademie voor organisten in Haarlem, zal vrijdagavond 18 juli a.s. om acht uur een concert geven op het Cavaille-orgel van het Concertgebouw. Roth zal een programma uit de Franse orgelliteratuur spelen dat voor een groot deel bestaat uit diverse werken van Alexandre P. Fr. Boëly (1785-1858). wat we graag willen hebben. We zijn hier nu drie dagen en waar ik eigenlijk het meest enthousiast over ben, dat is de uitstekende kwaliteit van de Nederlandse yoghurt. Dat is het heerlijkste wat ik ooit geproefd heb”. Zo ziet men maar weer: ook medewer kers aan een sex-musical zijn op z’n tijd hongerig. Nadat het laatste nummer voor de pauze „I believe in my body” (ik ge loof in mijn lichaam) ér uit is geknald, is het eerste wat wordt gevraagd: „Gan we eat, now?” Dat kan, maar voor slechts tien minuten, Een stukje kaas, een co- laatje. Het is zo weggehapt. En dan is het weer de beurt aan de Grote Boodschap: „Alle mensen zijn seksueel ingesteld, om dat zij menselijk en sterfelijk zijn”, aldus de hoestekst van een elpee die tegelijk met de produktie wordt uitgebracht. De slogan bezorgt ons een wereld vol onbe grip. Hans Boskamp, wijzend op het frivole tafereel op het toneel zegt losjes: „Ach, joh, deze mensen draaien hun hand er niet voor om. Die stappen even makke lijk in als uit de broek. En mag het soms, ’t Is toch niet slecht?! 't Is parodie. Daar om mikken we op een doorsnee-publiek. Trouwens, de kaartjes zijn verkrijgbaar via VW’s en banken. Netter kan het niet”. GERRIT DEKKER, PERSTEKE NAAR, staat er broodnuchter in de telefoongids onder Santpoort. Een kwalijke grap eigenlijk zo’n aandui ding, al heeft hij misschien zichzelf onder die titel opgegeven bij de tele foondienst. Want Gerrit Dekker is geen broodnuchtere tekenaar. Hij is zelfs geen typische journalistieke te kenaar, al werkt hij dan al jaren voor een bekend ochtendblad. Uit zijn door Teleboek b.v. in Amsterdam uitstekend uitgegeven „Tekeningen, een journalistieke zwerftocht door Nederland” blijkt hij de man te zijn, die bij uitstek een nostalgische teken- stift hanteert. Hij legt er verdwijnen de landschappelijke en architectoni sche realiteiten mee vast. weer een integraal Bach-programma tot uitvoering gebracht en hiermede de zeer talrijke toehoorders op zijn concert geconfronteerd met gesublimeerde orgel- kunst van een verinnerlijkte, edele schoonheid. Zij werd vrijwel steeds geo penbaard met de haast intieme zilver- heldere timbres van met uiterste zorg gekozen registers, die een bijzondere duidelijkheid van het contrapunctische stemmen-weefsel tot stand brachten en hiermede de essentie van de muziek, verfijnd en lenig-ritmisch bewegelijk met contrasten van ingetogen klank voor de Trio-sonate in C grote terts, uitdrukkingsrijk en zelfs mystiek voor de zes Koraalbewerkingen, die naar hun uitgever, „Schübler-chorale worden ge noemd. Deze orgel-juwelen vertegenwoordig den, evenals de Partite diverse sopra „Sei gegrüsset, Jesu, gütig”, op deze avond de geniale koraal-variatie-kunst van de grootmeester van het orgel. De laatste variatie van deze reeks vormde met de ter inleiding van het concert gespeelde voorname Fantasia in C kleine terts de imposante hoekpijlers van deze onvergefelijke manifestatie van de Haarlemse Orgelmaand. P. ZWAANSWIJK. Deze componist, organist en pianist is sterk beïnvloed geweest zowel door Bach als door Beethoven. Hij compo neerde meer dan 300 werken. Verder staat op het programma het eerste Cho ral van César Franck en de Symphonic Gotique van Charles M. Widor. Daniel Roth geeft tijdens de zomera cademie de specialisatiecursus in Franse orgelliteratuur. Hij is in 1942 in Mul house geboren en studeerde daar aan het conservatorium, later in Parijs, bij onder meer Maurice Duruflé. Hij kreeg ook les van de in Haarlem zo bekende Franse organiste Marie-Claire Alain. Verschei dene internationale prijzen werden zijn deel. In 1972 was hij deelnemer aan de jurylid tijdens de improvisatiewedstrijd. improvisatiewedstrijd in de Haarlemse orgelmaand. Dit jaar trad hij op als Hij componeerde voor orgel en voor koor en is organist Van de Sacré Coeur in Parijs, tevens docent in Marseille en aan de universiteit van Washington. Kenneth Gilbert zal zaterdagavond a.s. om acht uur een clavecimbelconcert ge ven in de Oude Ned. Herv. kerk in Bloemendaal. Op zijn programma staan vijf delen uit Ordre 5me van Francois Couperin, verder werken van Bach en Rameau. Ook Gilbert is docent aan de zomera cademie in clavecimbelmuziek. Hij is ook docent aan de conservatoria in Montreal, Londen, Parijs en Antwerpen, jsr zijn veel radio- en plaatopnamen van hem gemaakt. AMSTERDAM Niet ver van de plaats waar op broeierige grachten in schreeuwerige neonletters de pornografie aan de man wordt ge bracht, is het schamele Amsterdam se veilinggebouw Frascati geves tigd. Er dartelen veertien jonge mannen en vrouwen op het toneel rond, die in hoog tempo in en uit de kleren schieten, ongedachte eroti sche standen nabootsen en daarbij zingen en dansen, begeleid door een formidabel viermansorkest, alsof AMSTERDAM. Mensen, die poep vies vinden, doen er in verband met het overvloedige schaamrood dat zij stellig zullen morsen verstandig aan de gang naar de kassa te besparen. Maar eigen lijk was het allemaal heel plezierig en bij vlagen meeslepend en knap. Ik be doel de sex-musical „Let my people come” die gisteravond in Frascati in première ging. De nostalgie van Gerrit Dekker blijkt niet alleen uit de zeer ver trouwde wijze waarop hij tekent topografisch juist en toch nergens kil maar ook uit de onderwerpen, die voor een deel uit deze omgeving zijn gekozen. En dan gaat het niet alleen om landschap en architectuur, maar ook om een onderwerp als het graf van Godfried Bomans of de bekende verzameling antieke „gapers” van de heer A. J. M. van Os, eigenaar van de oer-Haarlemse „Firma A. J. van der Pigge”. Nog meer streekgebonden onder werpen? In Haarlem tekende Gerrit Dekker het poortje van het Bakenes- serhofje en het Goudsmidspleintje; in Zandvoort de Noordbuurt; in Bloe mendaal de holle boom bij Kraantje Lek; in Velsen de ruïne van Bredero- de en Beeckestijn; in Beverwijk het tuinhuisje waar Betje Wolff en Aagje Deken hun „Sara Burgerhart” schre ven; een straatje in Spaarndam en het oude kerkje van Spaarnwoude. Toch is dit boek, voorzien van een dankbaar voorwoord van de oud- hoofdredacteur J. J. F. Stokvis, geen hulde aan oudheden en merkwaardig heden uit deze streek alleen. Men vindt er bijzondere plekjes en merk waardigheden in terug uit het hele land, dingen waarvan ik met Gerrit Dekker hoop dat ze nog lang zullen worden in stand gehouden. Het theekoepeltje van Betje Wolff en Aagje Deken, waarin ze hun „Sara Bur gerhart” schreven. Het staat in Beverwijk achter het vroegere buiten Lommer- lust, thans St. Josephrustoord. De tekening is, als alle andere door Gerrit Dekker voorzien van een lang onderschrift met bijzonderheden. woord „come” heeft iets met orgasme te maken en daar draait het om in deze door „Hair” geïnspireerde rock-opera. Sinds we Mary Zeldenrust hebben, we ten we dat sex lang niet slecht hoeft te zijn en met de filmkeuring is het al evenmin zoals vroeger. In „Let my people come” wordt op dit thema lustig en ironisch voortgebor duurd. De tegenstelling tussen wat vader en moeder thuis niet vertelden maar wat je van de „straat” hebt op te pikken, wordt met alle varianten in de menselijke relatie dansend en zingend geserveerd. Als een parodie op de frus traties, waaraan de sexbaronnen in het Amsterdamse pikant genoeg leunt Frascati tegen de Wallen aan een dikke boterham verdienen. Tegen een glitter-decor en daardoor nog meer schitterende lichteffecten da vert de show in snel tempo over de planken. Gemakkelijk en erg direct. De veertien jonge artiesten van de Ameri kaanse groep, die onmiskenbaar enkele talenten herbergt maar indruk achter laat door zijn homogeniteit, zoeken al voor hun optreden contact met het pu bliek („How are you?”) en van een afstand is na afloop ook geen sprake meer. De musical wordt gedragen door en kele ijzersterke songs, die evenals de tekst echter niet altijd goed te volgen zijn. Een ander zwak punt was dat het naakt soms niet meer functioneel werd gebruikt. En dan gaan uitkleedscènes en suggestieve bewegingen gauw vervelen. Maar verder was het net zoiets als een wandeling langs de beelden van Rodin in de Parijse Tuilerieën. Alleen zat er nu meer beweging, enthousiasme en ple zier achter. Het schilderij dankt zijn roem voorna melijk aan de levendige weergave van het dagelijks leven in de middeleeuwen, aldus de directie van het Rijksmuseum. Het werk werd in 1918 voor het Rijks museum verworven met steun van de Vereniging Rembrandt. Bij de verwijdering van latere aanvul lingen en overschilderingen bleek de restaurateurs, dat het schilderij ernstig had geleden, ten dele door moedwillige beschadigingen ten tijde van de zestien de eeuwse kerkhervormingen, ten dele door verfverlies ten gevolge van water schade. Bij de restauratie werd niet gepoogd de gehavende staat van het werk te maskeren, daartoe ontbrak te veel van de schildering. Wel werden, waar mogelijk, de beschadigingen enigs zins bijgewerkt. De terugkeer van „De zeven werken van barmhartigheid” in de vaste opstel ling wordt in het Rijksmuseum begeleid door een aantal restauratiefoto’s en door een Nederlandse en Engelse tekst, waar in de behandeling van het schilderij wordt verantwoord. Hans Boskamp, die kapitale internatio nale betrekkingen overhield aan de Ne derlandse produktie van Fiddler on the Roof, is door de Amerikaanse eigenaar van Village Gate, Art d’Lugoff, en de twee Israëlische producenten -Pasha Deshe en Noam Semel in de gelegenheid gesteld „Let my people Come” de titel is een speelse variant op de bekende Amerikaanse negro-spiritual uit te brengen in Amsterdam. Boskamp, zich 24 uur voor de première het zweet in tropisch Holland van het voorhoofd wissend, zegt: Ik denk wel dat er genoeg publiek op af zal komen. In Amerika is de musical, die daar draait sinds januari 1973, enorm aangeslagen. Je zult het direct zien: dat zijn schitte rende artiesten, die alles kunnen: acteren, zingen, dansen. En men moet vooral niet denken dat men met dit avondje Frascati op de wallen terecht is gekomen. Dit heeft niets met ordinaire live-shows te PRAAG (AP). De vermaarde alt violist Ladislav Cerny is naar hier dins dag is bekendgemaakt, zondag op 84- jarige leeftijd gestorven. Cerny, de stichter van het Praagse Kwartet en professor aan de Praagse muziekacademie, was een groot vriend van Paul Hindemith die, nadat hij hem in 1922 in Donauschingen (Duitsland) had horen spelen, een sonate voor altviool, opus 25, voor de kunstenaar heeft ge schreven en aan hem opgedragen. Cerny is zeer veel opgetreden in West-Europa. In de Verenigde Staten kende men hem feitelijk alleen maar van .zijn grammofoonplaten, onder meer van zijn prachtige vertolking van Hindemiths “„Trauermusik”. I Als leraar is Cerny actief geweest tot ■niet lang voor zijn dood. Hij is overleden in het staatssanato- rium te Dobris, ten zuiden van Praag.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9