Nu ook PPD opgestapt uit coalitie Verkeerspolitie in regio gaat samen werken Waldheim wil VN-troepen in Sinaï handhaven Kissinger doet aanval op Solzjenitsin TV-TOESTEL Wederzijds wantrouwen VOOR KOE Alfrink heeft ontslag gevraagd in Argentinië groeit vaRIJPMA DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het woord is aan President Peron houdt rust BAKKERIJ KLOOSTER Veranderlijke bewolking BOUWVAKVAKANTIE Wij zijn geopend AGENDA pag’nn 4 hazenberg GAMMA BOUWMARKT BLEEKER Het nut der V.N. e V op Hoofdredactie: JosL.Lodewijks,E.Komng/Uitgave Damiate Pers B.V./Directie: Mr. H.C. van der Mijc,H. P. Stuurman Abonnement-bij vooruitbetaling f 12,35 p. mnd., f35,45 p. kwartaal (p. post f42,-), p.j aar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 ct. Deze krant bestaat uit twintig pagina’s 2 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 15, 7 Plaatselijk nieuws 4, 5, 9 Radio en televisie 9 Strips 13 Economie 15 Beurs 19 18, Sport Postgiro 273107; Tel. redactie: 15389, Tel. adm. en adv.: Klachten bezorging: DONDERDAG 17 JULI 1975 65e jaargang nummer 214 A ARDBEIENT A ART JE AARDBEIENGEBAKSTUKKEN AARDBEIENVLAAS AARDBEIENGEBAK AARDBEIENPUNTEN Voor uw weekend: gevulde koeken - walnuts - splitto's - boterbrokken BOUW MATERIALEN Angola Militair bewind China LISSABON (ANP, DPA, AFP, UPI en Reuter) De militaire lei ders van Portugal hebben vanoch tend de voorlopige regering ontbon den. Dit gebeurde nadat de volks democraten (PPD) zich enige uren tevoren uit de regering hadden teruggetrokken na een twist over het plan van de beweging van de strijdkrachten van Portugal een volksrepubliek te maken onder een militair bewind. Om dezelfde reden is vorige week de socialistische par tij (PSP) uit de regering gegaan. Strandverwachting: F Jl Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postbus 18 IJmuiden na kantoortijd: 10709 Tel. 15437 en 16450 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur; Tel. 10519 |£g Strijd voeren Indringer gj jOW t M IJmuider Courant Jan Engelman: Portugese regering ontbonden (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. (Zie verder pag. 4). ven ren (Van onze redacteur in (Zie verder pagina 3) 17 SPECIALE AANBIEDING moeten tot morgen- r Roomboterspecialist Weersverwachting avond: Ieder genre litteratuur is goed, behalve het vervelende. Heerlijk om mee te nemen op uw weekend- en vakantie-uitstapjes. Lange Nieuwstraat 779 - IJmuiden Telefoon 1 51 89 Bij de Verenigde Naties is een verzoek gedeponeerd mee te helpen bij de be strijding van een voedseltekort in Loe- anda. De winkels zijn daar volgens be richten leeg, het brood is schaars en de watervoorziening uiterst slecht. De ar beiders bij de waterleidingwerken heb ben het werk neergelegd omdat ze van mening zijn dat ze tijdens hun werk niet voldoende beschermd worden door de Portugese militairen. AARDBEIEN TOMPOUCEN AARDBEIENPUDDING Tel. (02550) 1 64 79 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Overwegend zwakke wind. Minimumtempera turen circa 14 graden, maxima van 18 graden aan zee tot 22 graden in het binnenland. verkiezingen voor een grondwetgevende vergadering. Het hoogste militaire orgaan heeft na de bekendmaking van het ontbinden van de regering de bevolking gevraagd rustig te blijven. Het Portugese volk zou in de huidige situatie burgerzin moeten tonen. Volgens de oproep zou de revolutie moe ten doorgaan in een sfeer van rust. naar een centraal berichtencentrum voor de noodzakelijke berichtgeving. De hoofdcommissaris van de Haarlemse politie, A. Molenaar, is belast met de bevelvoering bij de operationele uitvoe ring van dit geheel van verkeers- werkzaamheden. NEW YORK (AFP). Secretaris-ge- neraal Kurt Waldheim wil de Veilig heidstroepen van de Verenigde Naties in de Sinaï-woestijn handhaven. Hij heeft hiertoe een aanbeveling gedaan in een rapport aan de Veiligheidsraad. Het rap port is opgesteld na de bekendmaking van Egypte dat het mandaat van de VN- vredesmacht in deze sector, dat op 24 juli afloopt, niet zal worden hernieuwd. De linksgeoriënteerde premier, gene raal Vasco Goncalves, is belast met de vorming van een nieuw kabinet, zo heeft een woordvoerder van de Revolutionaire Raad meegedeeld. VERDER gaan de gedachten uit centraal berichtencentrum noodzakelijke berichtgeving. De woordvoerder van de Revolutionai re Raad, Lourenqo. zei vanochtend dat er troepenversterkingen op weg waren naar Angola. Op een vraag of aan de Verenigde Naties gevraagd zou worden tussenbeide te komen, zei Lourengo dat deze kwestie gezien de situatie in Portugal zelf voor het ogenblik ter zijde geschoven was. Volgens hem is het onmogelijk om ook maar een voorspel ling te doen wat de toekomst zou kun nen brengen. De Revolutionaire Raad heeft gister avond van majoor Ernesto Melo Antunes, minister van Buitenlandse Zaken, een verslag gehoord van zijn inspanningen om in Angola een bestand te bereiken tussen FNLA en MPLA. Antunes was gisteren in de loop van de dag in Lissabon teruggekeerd uit Loeanda, de hoofdstad van Angola. BUENOS AIRES (Reuter). Terwijl de Argentijnse regering zich geplaatst ziet voor een groeiend wantrouwen van arbeiders en politici heeft president Ma ria Estela Peron van artsen opdracht gekregen rust te nemen. De president heeft influenza en is moe na de afgelo pen weken van politiek en arbeidersru- moer. De Revolutionaire Raad had premier Gongalves eerder deze week al gevraagd de socialisten te vervangen door „be kwame patriotten die het nationale be lang stellen boven partijgevoelens.” De woordvoerder van de Raad, kapi tein Vasco Lourengo. heeft er gisteren in een vraaggesprek op gezinspeeld dat de strijdkrachten een partijloze regering zouden moeten samenstellen - ’n militair bewind dus - waarin ook enige techno craten zitting hebben. Deze laatsten zou den geen binding met een of andere politieke partij mogen hebben. De Volksdemocraten beschikten in het coalitiekabinet over een minister zonder Portefeuille, de minister van Sociale Za ken en twee staatssecretarissen. Dezen hebben opdracht gekregen onmiddellijk hun ontslag aan te bieden. In het Amerikaanse Congres is gisteren meegedeeld, dat in China op het ogenblik de pro- duktie van wapens en voorname lijk die van vliegtuigen „wordt vertraagd”. China zou thans 3,5 miljoen mensen onder de wape nen hebben, van wie 80 percent is ingedeeld bij de grondstrijd krachten. De wapens en installa ties van de Chinese strijdkrach ten zouden „wat betreft kwaliteit en leeftijd belangrijk achter staan” vergeleken bij die van de Amerikanen en Russen. Gevulde koeken, kano’s, ron do’s, geglazeerde Zwitsers, cocosmakronen, cakejes, spritsen, amandelcaré’s, suikervlinders, zoete krakelingen. Een kleine storing passeert met vrij veel bewolking en een enkele bui, vanaf morgen gevolgd door meer zon en iets warmere lucht. Zwakke zeewind. In de middag 20 tot 22 graden, zeewater 17. Voor uitzichten: geleidelijk warmer met overwegend goed strandweer. Adviseurs m verzekeringen en financieringen. Lid N. V.A. HYPOTHEKEN tot 1257o executiewaarde Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023 317609. Na 18.00 uur 023 - 262774. De politiekorpsen van Amstelveen, Bennebroek, Beverwijk, Bloemendaal, Haarlem, Haarlemmer- liede en Spaarnwoude, Haarlemmmer- meer, Heemskerk, Heemstede, Velsen en Zandvoort zullen voortaan op ver keersgebied nauw samenwerken. De toestand in Loeanda zou overigens weer vrij rustig zijn. Gisteren werden nog slechts hier en daar geweerschoten gehoord. Zwaarbewapende militairen van de bevrijdingsbeweging MPLA lij ken de situatie in de stad onder controle te hebben. De FNLA zou in de indus triewijk nog steeds het gebied rond een belangrijke olieraffinaderij beheersen. Alles hangt af van de plannen van de FNLA, die van plan zou zijn een deel van haar grote troepenmacht uit het noorden naar Loeanda te brengen. Haar laatste officiële daad was dins dag de politie opdracht geven door sta kers bedreigde buseigenaren te bescher men. Deze pogen de dienst voort te zetten door zelf achter het stuur te gaan zitten. Piloten en onderhoudspersoneel van de Argentijnse luchtvaartmaatschappij De samenwerking van deze gemeenten in Kennemerland en de IJmond is geregeld bij een gemeenschappelijk* beschikking van de ministers van Jus- tiie en van Binnenlandse Zaken. De betrokken elf politiekorpsen mogen voortaan opereren op de wegenu voor doorgaand verkeer. De verkeerssur- veillance en de regeling van het ver keer op die wegen zullen zoveel mo gelijk gebeuren volgens een regionaal basispatroon. Voor de behandeling van verkeersongevallen zullen regonale standaardprocedures worden ontwor pen. UTRECHT (ANP). Op 2 juli j.l. heeft kardinaal Alfrink in een brief aan de paus zjjn ontslag gevraagd als aarts bisschop van Utrecht. Dit deelt hij mee in een brief aan pastores en gelovigen van het aartsbisdom, waarin hij ook een woord van dank uitspreekt voor de ge lukwensen bij zijn 75ste verjaardag. Zoals eerder gemeld heeft de schrijver tijdens zijn rondreis door de VS op uitnodiging van de vakbond AFL-CIO herhaaldelijk gezegd dat de VS moeten ophouden met de ontspanningspolitiek. Hij wees op het „Russische gevaar”. Kissinger kon zich niet verenigen met „Solzjenitsins opvatting dat de VS een agressieve politiek zouden moeten voe ren die ten doel zou moeten hebben het Russische regime omver te werpen. „De minister van Buitenlandse Zaken zei dat „Solzjenitsins gezichtspunten onaan vaardbaar zijn voor het Amerikaanse volk en de gehele wereld.” In de VS is van vele zijden geprotes teerd tegen Fords weigering de Russi sche schrijver te ontvangen, voorname lijk op het punt dat Solzjenitsin een zuivere vertegenwoordiger is van de per soonlijke vrijheid die de VS heten voor te staan. Maar om negen uur vanochtend was het raak. Toen ontvingen de koe-bezitters die na Clazien kwamen allemaal een wereldontvanger. Zoals op de foto te zien was de belangstelling groot. Ook kleine re grapjes haalde de radio- en tv-handel uit. Zo was er iemand, die de hele nacht gewapend met een slagroomtaart had zitten wachten op het moment, dat een personeelslid het geval als in een slap- stick-film in zijn gezicht frommelde. De „beloning” was een hifi-set. Verder kwa men mensen opdraven met sanse veria’s, zakken frisse lucht, hard-ge- kookte eieren, kratten bier, flessen cog nac en sloffen sigaretten. Een uur of wat Grote Houtstraat veemarkt. Maar liefst elf zwarte bonte koeien met hun respectieve eigenaars waren over de sierbestrating komen aanstappen om bij de radio- en televi- siehandel „AU Wave” een televisietoestel te verdienen. Het was een uitverkoop- stunt. Clazien Sprangers uit Assendelft was de gelukkige. Zij had zich gister avond om zeven uur al gemeld bij de winkel en bleef de hele nacht braaf wachten in het portiek. Haar koe Clara had ze thuis gelaten op verzoek van de eigenaar van „AU Wave”. Die wilde alleen een stunt uithalen en vond het te gek om daarvoor een koe de hele nacht voor zijn deur te laten staan. De uit de regering getreden PPD en PSP hadden samen 64 pct. van de stem men veroverd bij de in april gehouden Aerolineas voegden zich gisteren bij an dere groepen arbeiders die wilde stakin gen hielden voor hogere lonen. Arbeidsleiders en vooraanstaande le den van de Justicialistische (Peronisti- sche) beweging eisten het ontslag van de minister van Economische Zaken. Celes tino Rodrigo. Deze schijnt vastbesloten van plan te zijn voort te gaan met zijn versoberingsmaatregelen om te pogen de economie weer gezond te maken. Hij moet voor de Kamer van Afgevaardig den verschijnen om zijn beleid toe te lichten. Ook de strijdkrachten zouden zich zorgen maken over de situatie. Een hoge officier gaf dinsdag informeel als com mentaar: „Dit is chaos. Dit kan men zo niet laten voortgaan." In het congresgebouw in Buenos Aires explodeerde gisteren een bombrief, die gericht was aan de voorzitter van de Senaat. Italo Luder. Daardoor werd de bode die de brief naar het vertrek van Luder bracht, gewond. Luder werd vorige week tot voorzitter gekozen, toen Peronistische senatoren weigerden te gehoorzamen aan president Maria Estela Peron die de post open had willen houden, waardoor de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. Raul Lastiri, een van haar grootste vertrou welingen, het eerst in aanmerking zou komen voor opvolging van de president. GONCALVES Een groot aantal landen waarin de Islam volledig of gedeeltelijk regerings- invloed heeft, stelt pogingen in het weik de Algemene Vergadering van de VN ertoe te brengen Israel als lid van de VN te schrappen. Ofschoon de Veilig heidsraad zo’n uitstoting altijd kan te genhouden doordat in dit lichaam het veto van ieder der leden geldt, zou de situatie voor Israel en de met dit land bevriende naties zeer pijnlijk worden, omdat iedere aanwezigheid van Israel in of medewerking aan de organen van de VN zou worden gesaboteerd, zodat de internationale volkenorganisatie een be- treurenswaardige verlamming zou on dergaan. Er zijn niet veel landen die vierkant de partij van Israel zullen kiezen als het erop aankomt, het hoofd te bieden aan een actie waarbij mohammedaanse lan den ideëel betrokken zijn. Het fanatisme waarmee de godsdienst in deze landen in politiek gedrag wordt omgezet, wekt bij de vaak zeer beperkt ontwikkelde bevol kingen van deze landen gemakkelijk een soort „kruisvaartmentaliteit", ofschoon niet het kruis maar de halve maan het inspirerende symbool is. Voor de wester se landen is het gevaarlijk, deze volks- dweperij te negeren of uit te dagen, omdat religieuze gekwetstheid in de oos terse landen gemal^kelijk wordt omgezet in politieke en economische boycots. Toch zal van het westen gevraagd wor den in de VN ondubbelzinnig voor Israe] op de bres te staan, niet alleen in het belang van Israel maar vooral in het belang van de VN zelf. Deze organisatie wordt door blokvorming gedreven op een weg waar zij principieel niet thuis hoort. De VN is geen machtsinstrument voro een meerderheid die haar oogmerk wil verwezenlijken tegen de belangen van een minderheid in. Als zij dat zou worden, zou zij onmiddellijk worden opgeheven. Haar enige betekenis ligt in het feit van de ontmoeting der tegenstellingen, zij is een forum van discussie en overleg tussen regeringen die het niet eens zijn en hun geschillen willen oplossen zonder bloedvergieten. Israel vormt een toets steen voor het nut van de VN en voor de betrouwbaarheid van haar leden met betrekking tot het Handvest. De Ameri kanen staan stevig in hun schoenen, maar Frankrijk en Engeland zijn twijfel gevallen. En Nederland houdt er de liefhebberij van „onthouding” op na. Maar in dit geval is een duidelijk stand punt geboden, ongeacht de consequen ties. GREVELINGENSTRAAT 1 - IJMUIDEN - TELEF. 14510 Ook bezorgen Maandags gesloten E. Guerreiro, woordvoerder van de PPD, deelde nog mee dat zijn partij tot haar besluit was gekomen na een ge sprek met Da Costa Gomes, de Portuge se president, waarin de president geant woord had op de eisen die de PPD had gesteld voor aanblijven in de regering. De voorwaarden van de PPD behelsden o.m. dat de op 25 april gekozen grond wetgevende vergadering niet zou worden ontbonden en dat snel actie zou worden ondernomen om de kwijnende economie van het land te redden. Verder wilde de PPD dat er vrije verkiëzingen zouden worden gehouden in vakbonden en loka le besturen. Deze staan onder overheer sende invloed van de communisten. leek de Haarlemse vanmorgen op een In de coalitieregering hebben de bur gerpartijen van meet af aan strijd moe ten voeren tegen het militaire apparaat, waarbij zij steeds meer werden achter uitgedrongen. Op het laatst konden de militairen alleen nog maar rekenen op de georganiseerde steun van de commu nisten en de marxisten. Gemaskerd en gewapend met een revolver heeft een onbeken de man sinds mei van dit jaar ten minste elf vrouwen in Frankfort tot „liefdesdiensten” gedwongen. De politie verklaarde gisteren dat de man via balkons en ter rassen de woningen binnendrong. De vrouwen waren alleen in huis. Hij bedreigde ze met zijn pistool en dwong ze tot „allerlei seksuale handelingen”. Washington, mr. H. Leffelaar) WASHINGTON. Minister Henry Kissinger heeft gezegd dat de „militante opvattingen” van de uitgewezen Russi sche schrijver Solzjenitsin een „bedrei ging van de vrede” vormen. Kissinger zei dat hij het was geweest die president Ford had aangeraden de schrijver en Nobel-prijswinnaar niet op het Witte Huis te ontvangen. Waldheim schrijft dat hij het handha- van de VN-troepen een „essentiële zaak” vindt, niet alleen voor het bewa- van de rust, maar ook „voor het scheppen van een sfeer die geschikt is het streven te verwezenlijken naar een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oosten.” De secretaris-generaal wijst erop dat Egypte „weliswaar niet instemt met een hernieuwing van het mandaat van de vredesmacht, maar zich ook niet verzet tegen een adekwaat gebruik van deze macht.” f4 SBk #5 I i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1