Ontspanning met geparfumeerde psule gewijd aan Alkmaar 1 Haarlemmers in Göttingen van Timmermans als film gepromoveerd Derde Orgeltocht geheel n „Pallieter” in [ïïïóiWwM K FLEVOHOF tel (03211) 1514 rekreatie voor ’t hele gezin aan het Veluwemeer FLEVOHOF tel. (03211)1514. rekreatie voor 't hele gezin aan het Veluwemeer 11 H f ÖJ r William Tillyer in MET EDDY BRUGMAN IN DE HOOFDROL Peperdure aquarel Expositie gravures van John Tenniel Orgelconcert Spaarndam Onder leiding van Klaas Bolt „Hedendaagse Kunst” Ringo gescheiden VRIJDAG I 8 JULI 1975 KUNST 13 DE TWEEDE WERELDOORLOG IN KLEUR 6» Amsterdam ANTWERPEN. Na Mira en De Loteling is de Vlaamse regis seur Roland Verhavent in copro- duktie met Ciné-centrum uit Hilversum bezig met de verfil ming van Felix Timmermans’ succesroman Pallieter. Een boek dat tien jaar geleden in de katho lieke Vlaamse scholen nog op de zwarte lijst stond, maar toch tot een der meest gelezen Vlaamse romans mag worden gerekend. Het thema van het boek is uni verseel en behandelt de levens vreugde van de Vlaamse boeren jongen Pallieter. Pallieter is ech ter niet alleen een folklorefiguur, zoals hij door de meeste lezers wordt geïnterpreteerd, want hij had ook oog voor het onrecht en de verdrukking in de wereld. Om dit volkspersonage op deze ma nier eerherstel te brengen, werd Hugo Claus aangezocht om de filmbewerking en de dialogen te schrijven. □F f19,50 ^1 F „ONTSPANNINGSPOLITIEK op hoog niveau”, zo wordt het allerwege speels omschreven. Twee Russische kosmonauten en drie Amerikaanse astronauten, die dinsdag de lucht in werden „geschoten”, moesten dat bestem pelen door een koppeling met hun ruimteschepen Sojoez en Apollo op zo’n 225 km boven moeder Aarde tot stand te bren gen. In vele toonaarden is die hoge, historische ontmoeting be schreven en besproken. De kran ten en televisie staan er bol van. Bjh L- w M (ADVERTENTIE) Hp1 ip £een Karpaten-stijl. aan. U pf cfq :p Miss Secret. EDDY BRUGMAN zijn (ADVERTENTIE) onder redactie van Bé ter Maat SPAARNDAM In het derde con cert van de serie driekwartiersconcerten in de oude kerk van Spaarndam speelt zaterdag 19 juli de organist van de kerk. Kees Huges werken van. J.S. Bach en J. Pachelbel. Het concert begint om 15 uur en de toegang is weer gratis. ZANDVOORT. Op zaterdagmiddag om 13.00 uur opent in het antiquariaat „De papieren waereld” een tentoonstel ling van cartoons, gemaakt door John Tenniel voor het satirische Engelse blad „Punch”. Tenniel werkte voor „Punch” van 1850 tot 1901 en de hier tentoonge stelde houtgravures geven u een koste lijk overzicht van de politieke en sociale items in die tijd. Een noodzakelijke bron als wilt weten over de kostuums kinder-en Indianendorp,tentoon stellingen, 40 ha. park, agrarische bedrijven zoals champion- kwekerij, akkerbouw en veeteelt, groente- en plantenkassen, veiling. In de politiek krijg je vieze han den. Dat is het thema van The Can didate (Kriterion), waarin het Ameri kaanse verkiezingssysteem tot op het bot wordt ontleed. In deze boeiende ffp- on- formaat 20,5 x 25,5 cm; Verkrijgbaar in boek- en tijdschriftenhandel. uur tijd opnieuw volledig in elkaar gezet en bemand door een Franse piloot, voor enkele toertjes de lucht in gestuurd. S 1 en de piraten van toen, Cineac Dam rak 2 prolongeert The Towering In ferno met de spectaculaire wolken krabber in vlammen, Cineac Regu- liersbreestraat blijft Walt Disney’s te- kenfilmparade vertonen en de men- senetende mieren die de wereld be dreigen in Phase IV. City 1, 2 en 4 prolongeren resp. Mens Erger je niet met Willeke van Ammelrooy, de lachkraker Maak ’m soldaat en het ontroerende Kind van de zon met Josée Ruiter. City 3 heeft een pre mière, een gekke film, Volkswagentje op drift. De première van Pallieter mag om streeks Kerstmis worden verwacht. bedeeld. Zou ze dan toch van de CIA zijn? Denkt u er maar eens over na, het wordt mij te ingewikkeld. Ik ontspan me liever! film is Robert Redford producer en hoofdrolspeler. Hoe je met mystiek, politiek, filo sofie en religie een literaire western kunt maken, bewijst de uit Chili afkomstige regisseur Alexandro Jodo- rowski in El Topo (Tuschinski 3). De revolverheid bestrijdt eerst een deca dente misdaadbende, waarvan hij de leider castreert om vervolgens als een soort Christus een groep mismaakte grotbewoners naar een nieuw bestaan te leiden. Dat mislukt en na zijn wraak verbrandt El Topo zichzelf. Een bizarre film, maar zeker de moeite waard. gefotografeerd voorde Duitse propagandamachine meteen voorwoord van prof. dr. HW. von der Dunk Een verbluffende reportage in 160 pagina's kleurenfoto's uit een tijd dat kleurenfotografie nog nauwelijks werd toegepast. tot 1 augustus 1975 Special prijs: daarna f 27,50 HAARLEM. De derde orgeltocht, zaterdag a.s. in het kader van Toer-in- Noord-Holland, speelt zich geheel af in Alkmaar. De tocht staat onder leiding van de organist Klaas Bolt. De start van de tocht is in de Lutherse Kerk aan de Baangracht nr. 1 (hoek Oudegracht) om half elf. Deze kerk (1692) wordt op dit moment gerestaureerd, het orgel is ech ter nog op zijn plaats gebleven en goed bespeelbaar. Het is een orgel dat dateert uit 1754 en waarvan de bouwer niet bekend is. De Zaandamse firma Flentrop heeft het 1014 pijpen tellende instru ment dat 15 sprekende stemmen bevat, in 1957 grondig gerestaureerd. MOCHT ER ALS IK althans door de baardige heer Chriet Titulaer goed ben voorgelicht voor de bui tenstaanders nog wat geheimzinnig heid rondom de lancering van de Sojoez hebben bestaan, minder ge heimzinnig doen de Amerikanen, ze ker wat hun verleidelijk vrouwelijk schoon betreft. De af geheelde juf frouw, die ons Russisch-Amerikaanse modejournaal een nogal wat luchtig tintje geeft en bovendien erg aan trekkelijk zit te doen op het strand van Florida, kreeg tot ieders stomme verbazing de titel „Miss Secret” toe- Het Leidseplein Theater prolon geert The Front Page, een supef- comic met Jack Lemmon en Rivoli het fascinerende De Nachtportier van Charlotte Rampling en Dirk Bogarde. Vertoont Tuschinsky 1 de nieuwe film De Peetvader, deel twee, Tu schinsky 2 prolongeert Scènes uit een huwelijk van Ingmar Bergman met Liv Ullman in de hoofdrol. The Bruce Lee Story, nieuwe Kung-Fu draait zowel in Calypso als in Saskia. James Bond is (geprolongeerd) te zien in Je leeft maar twee keer in Corso. voor de opleiding van piloten. Het moest voor de filmopnamen volle dig uit elkaar gehaald vanuit Frankrijk naar de landingsbaan van de militaire school voor het licht vliegwezen te Brasschaat, nabij Ant werpen, worden vervoerd. Daar werd de dubbeldekker, waarvan de prijs thans 100.000 gulden bedraagt, in vier De hoofdrol in deze film wordt vertolkt door de in Antwerpen gebo ren, maar in Nederland werkende acteur Eddy Brugman. Gedurende een vijftal jaren was hij verbonden aan het Nederlands Kamertoneel te Antwerpen, tot dit wegens financiële oorzaken op de fles ging. Toen stapte hij over naar het Groot-Limburgs Toneel en maakte daar een bliksem carrière, om van daaruit over te wip pen naar Nederland. Daar werd hij opgenomen door het Amsterdamse toneelgezelschap Podium. Maar echt talent zit slechts zelden stil en vorig jaar verhuisde Eddy naar de Haagse Comedie. Tot zijn belangrijkste toneelprestaties behoren ongetwijfeld zijn hoofdrol in „Het einde van de reis” en zijn vertolking in „Liefde onder de olmen” van Eugène O’Neill. Op televisie was hij te zien in „Een mens van goede wil” en zijn doorbraak in de film maakte hij met de rol van de rijke aristo craat André in „Keetje Tippel”. Op de rolverdelingslijst komen de namen van Sylvia de Leur en haar dochtertje Loes voor. Omdat Sylvia drie maanden geleden bij een ongeval haar 13-jarige zoon Dodo verloor, liet zij tijdens de draaidagen haar 8-jarig dochtertje Loesje niet graag achter in Amsterdam. En omdat Loesje haar toch steeds op de set gezelschap zou houden, kon ze evengoed een rolletje LAAT NU REVLON, HET giganti sche Amerikaanse cosmetica-concern, een grandioos idee hebben gekregen. De hoogste baas van het concern bezocht in het najaar van 1973 Rus land en een jaartje later kwam een Russische delegatie met aan het hoofd Vadim Lasko, president van de Russische Cosmetica en Parfumerie Organisatie naar New York. Er werd leuk gebabbeld en gegeten en tussen de bedrijven door kwam men tot de schone gedachten om samen een her- inneringsparfum samen te stellen ter ere van die historische ruimtevaart. Na nog wat formaliteiten werd er overeen gekomen dat de Novaja Za- ria fabriek uit Moskou de parfum zou creëren (let op: de „brandstof”) en Revlon de verpakking (de „capsu le”). LONDEN. (UPI) Ringo Starr die drummer was van de Beatles is geschei den van zijn vrouw Maureer. Het tweetal is tien jaar getrouwd geweest. De 28- jarige Maureen wenste de scheiding op grond van overspel van de 35-jarige Ringo met zijn Amerikaanse vriendin Nancy Andrews. Van de vier Beatles is Paul McCartney de enige wiens huwe lijk nog geen schipbreuk heeft geleden. ZO GEZEGD, ZO GEDAAN, maar er waren nog een paar voorwaarden. Dat zal overigens niemand hebben verbaasd. Er mochten slechts 150.000 flacons van 2 oz. worden gevuld, waarvan er 100.000 in Rusland moes ten blijven en de rest mocht Revlon over de wereld distribueren. Het blijkt nu dat er in ons land maar 150 terecht zijn gekomen. Met andere woorden, verzamelaarsters moeten er als de kippen bij zijn, want de Rev lon dépositaires zijn uiteraard mond jesmaat bedacht. Maar niettemin, u kunt een gokje wagen. De naam is EP AS, voortkomende uit Experimental Project Apollo Suyoz, de officiële naam van het gezamenlijke project °n naar het oorsnronkelijke idee van de eerste Russische kosmonaut Com- mard T’tof. De verpakking is overal hetzelfde, met dien verstande dat de Pussen het ..Parfum” noemen en de Amerikanen „Concentrated Cologne”.- Ja. bes+e vriendinnen, enig onder scheid moet er toch blijven, niet waar? In de aan de Eufraat gelegen Syrische stad Mari werden tot nog toe bij opgra vingen ongeveer 25.000 spijkerschriftta- bletten gevonden, waarvan de meeste uit de 18e eeuw voor chr. stammen. Het meeste opzien baarden de religieuse tek sten omdat men hier voorlopers der duizend jaar jongere oudtestamenti sche profetiën meende te ontdekken. In deze oudbabylonische stad gaan extatici, priesters en leken in opdracht van de godheid naar de koning om hem heil of onheil aan te zeggen. In zijn dissertatie onderzoekt dr. Noort de mogelijkheden van een vergelijking tussen de oudbaby lonische en israelitische religieuse struk- turen en komt daarbij tot de konklusie, dat „profetie” als zelfstandige, religieuse faktor in Mari niet voorkomt, zodra men deze teksten in hun eigen kontekst plaatst en ze niet haastig en met nor men die uit de oudtestamentische we tenschap komen, vergelijken wil met duizend jaar jongere fenomenen in Is rael. Dr. Noort werd in 1944 in Haarlem geboren, studeerde in Amsterdam en Kampen theologie, in Göttingen naast theologie ook semitiesche talen en ar cheologie van het Midden-Oosten. Van 1971-1973 was hij predikant in Göttin gen, sinds 1973 wetenschappelijk mede werker aan de theologische fakulteit al daar. In maart werd hij benoemd tot kongressecretaris van de Society for the Study of the Old Testament. Na zijn promotie krijgt dr. Noort als „Studienin- spektor” de leiding van het Theologische Stift der Göttinger Universiteit. Aan de theologische fakulteit doceert dr. Noort Oude Testament en archeologie van Pa lestina. DE RUSSISCH-AMERIKAANSE „samenwerking” moet in ons woelige wereldje ook door allerlei andere ac tiviteiten worden onderlijnd. Pakjes sigaretten van beider makelij wor den in roulatie gebracht; postzegels en wat dies meer zij volgden. Waar om zouden wij in ons journaal van vandaag ook niet een duit in het zakje doen en gezellig op Russisch-Ameri kaanse wijze meedollen? UTRECHT (ANP). In „Hedendaagse Kunst Utrecht” wordt van 19 juli tot en met 17 augustus een tentoonstelling gehouden van werken van de Engelse kunstenaar William Tillyer. Het Utrechtse museum heeft in de loop der jaren verschillende werken van Tillyer aangekocht. De tentoonstelling omvat een aantal schilderijen, aquarellen en grafiek. De Brit kreeg bekendheid door het gebruik van een diagonale raster-struc- tuur, die zich als „tralies” voor een afbeelding bevindt. Door dit raster schept hij in zijn werk een ruimtelijk heid. u meer en ge woonten in de eerste helft van de ne gentiende eeuw in Engeland. De prenten van Tenniel zijn op woensdag van 10.00-13.00 uur, donderdag en vrijdag van 19.00-22.00 uur en in het weekeinde van 13.00-17.00 uur te bezich tigen, Kanaalweg 2, Zandvoort. ONDANKS HET WEGVALLEN van Marlon Brando is Godfather II, die in Tuschinski I en Cinema Inter national in première is gegaan' be paald niet minder sterk dan de eerste filmversie van Mario Puzo’s bestseller over de mafia Regisseur Francis Ford Coppola, die niet alleen com mercieel maar ook artistiek overtui gend aan de weg timmert, heeft er een fascinerend kijkspel van ge maakt. Niet in de laatste plaats door voortreffelijke acteursprestaties. En nu het wachten nog op Godfather III. LONDEN (Reuter). Een aquarel van Luzern van de Britse kunstenaar J. M. W. Turner is woensdag op een vei ling bij Sotheby in Londen verkocht voor 475.000 gulden, meer dan het dub bele van het vorige recordbedrag dat voor een aquarel van Turner werd be taald. Het werk werd gekocht door een Lon- dense kunsthandelaar. als een der vele kinderen van het dorp vertolken. En dat deed Loesje maar al te graag. Voorts kunnen we als acteurs in Pallieter nog vermelden: Idwig Step hane, Joris Diels en Jacqueline Rom- merts, leerling modetekenen aan de Amsterdamse Kunstacademie en in haar vrije tijd fotomodel voor mode- en reclamespots. Regisseur Roland Verhavert kondigt deze laatste aan als zijnde „alweer een nieuwe ont dekking”, zoals eveneens gebeurde met Ansje Beentjes in „De Loteling”. Door een langdurige verlamming is voor Ansje Beentjes de grote droom niet in vervulling gegaan. De juiste kostprijs van deze Bel- gisch-Nederlandse coproduktie wordt niet genoemd, maar volgens schattin gen en geruchten zou het toch op een flinke één miljoen gulden neerkomen. Voor Eddy Brugman betekent de film alleszins een flinke promotiekans. Hij houdt er in elk geval de kunst van het paardrijden aan over. Zonder dat hij ooit op een paard met zadel had gezeten, heeft hij voor z’n rol als Pallieter in verbazend korte tijd le ren paardrijden, zonder zadel. Ook het besturen van een hondekar is hem in recordtijd bij gebracht. De meest spectaculaire opname die tot op heden werd verfilmd, was een scène met een tweepersoonsdubbel dekker van het type Caudron G-3, bouwjaar 1913. Het toestel werd tij dens de Eerste Wereldoorlog gebruikt Hierna volgt een concert op het orgel van de Kapelkerk aan de Laat. Er bevindt zich hier een orgel van de vermaarde orgelbouwer Christian Müller, gebouwd in 1762. Ypma veran derde het instrument in 1882 enigszins Vervolgens wordt een kort bezoek ge bracht aan de Oud-Katholieke Kerk in de Emmastraat, waar zich een orgel van Strümphler bevindt. Na de lunch in een établissement naar keuze kunnen de orgeltochtgangers ge tuige zijn van de bespeling van de twee Er is een groot aantal prolongaties en reprises. In Alhambra I blijft The return of the Pink Panther, met Pe ter Sellers in de hoofdrol draaien voor de liefhebbers van een beste filmcomedy. Alhambra 2 vertoont de oude, maar geestige film met Marilyn Monroe, Some like it hot voor de derde week en in Bellevue Cinerama blijft De vier musketiers draaien. De Zweedse sexfilm Butterfly blijft in Centraal op de Nieuwendijk. Cineac Damrak I prolongeert Pipo orgels die de Grote- of Laurentiuskerk rijk is (ca. 14.30 uur). Het kleine (koor)- orgel in deze kerk is al heel oud; het werd in 1511 door Johan van Covelen (of: van Coblenz) gemaakt en geldt als het oudst bespeelbare orgel van ons land. De bouw van het grote orgel werd in 1639 opgedragen aan Levinus Eek- mans, die echter reeds in 1641 overleed. Het werk werd voltooid door Germer van Hagerbeer en opgeleverd in 1645. De grote kas werd ontworpen door Jacob van Campen en gemaakt door Jacob van Turck te Alkmaar. Het orgel bezat toen 40 stemmen op 3 klavieren. Frans Cas par Schnittger bouwde het instrument in 1723-1725 nogal ingrijpend om, waarma in de loop der tijd enkele restauraties volgden; de belangrijkste was door de firma Flentrop in de veertiger jaren. Deelname aan deze orgeltocht staat voor iedereen open; men behoeft zich niet tevoren op te geven. Door het karakter van de bespelingen die alle tamelijk kort zijn en van goede uitleg worden voorzien, is ook deze orgeltocht bij uitstek geschikt voor diegenen die met orgelmuziek willen kennismaken. De deelname kost 5,- (kinderen en CJP-ers: f 2,50). (ADVERTENTIE) 40 ha. park, agrarische bedrijven, tentoonstellingen, kinderdorp, met diverse attrakties, indianendorp, kinderboerderij, speeltuin ONTSPANNEN ZIJN DE Russen ook in hun mnd"-ob'-atting. Onlangs nog heeft de Prawda. het Sowjet- nartiiblad. het recht "an jonge men sen op vrije mode hartelijk verde digd. maar daaraan w<=4 onechte waarschuwing toegevoegd. „Draag wat je wilt” 7.n 70 denk er alsjeblieft I'PChf Uoht i^rCI-P m- men door alle nrnKb IPVPrj J*? mrlnnn-m-n 4. m enffen vorcpi"" dan in je wordt de trad’fonel» Karnaten-stiU” houden, getuige do creaties die langs in Leniri'zmd Op de hiernevens a f»»*-) nikte foto ziet u dat de be;^e mntpinak-ies royaal met borduurwerk zijn ver sierd terwül de b'inassende hoedjes niets te raden over laten. HAARLEM. De uit Haarlem af komstige gereformeerde theoloog Ed ward Noort promoveerde vorige week aan de universiteit van Göttingen (West- Duitsland) tot doctor in de godgeleerd heid met het predikaat „magna cum laude” op het proefschrift „Gotteswort in der Krise. Untersuchungen zum Got- tesbescheid in Mari und Israel.” Promo toren waren de professoren Walther Zitnmerli en Rudolf Smend.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13